_________________________________________________

Nė fokus tė historianit

TRI UĒK-tė DHE E DREJTA NĖ VETĖVENDOSJE

Shkruan:Prof. Dr. Muhamet PIRRAKU

Viti, 26 mars 2007

Referat i lexuar sot, nė Akademinė pėrkujtimore, kushtuar dėshmorit

Njazi Azemi “Komandant Mjekrra”

_______________________________________

Tė pranishėm tė nderuar,

Jemi kėtu, sė bashku, nė njė detyrė tė fisshme. Pėrjetėsimi nė Pėrmendore i Luftės Ēlirimtare tė UĒK-sė nė pamjen fizike tė luftėtarit dhe dėshmorit tė saj, ėshtė tapi pėr Lirinė e brezave tė rinj nė trojet stėrgjyshore tė ngushtuara tmerrėsisht dhunshėm. Dėshmori Njazi Azemi - “Komandant Mjekra”, e ka kryer me pėrkushtim detyrėn ndaj Zotit, Popullit dhe Atdheut.

Ai nuk ka nevojė personale pėr madhėshtinė, sepse me luftėn heroike dhe rėnien pėr Lirinė ka kaluar nė pavdekėsi, e cila pėr jetė do tė rrezatojė krenarinė e brezave, pafund. Mbi kėtė tė vėrtetė njerėzore historike ishte i farkėtuar mėsimi i vjetėr latin: “Gjaku i Dėshmo¬rėve ėshtė fara e Lirisė”, e cila u ridėshmua katėrēipėrisht nė kohėn mė tė re tė historisė njerėzore me pėrvojėn shqiptare tė Tri UĒK-ve: tė Kosovės, tė Kosovės Lindore dhe tė Iliridės, luftė kjo e Davidit me Goliatin me dimensionin e sakrificės ademjashariane pėrtejbibliko-kuranor, e cila u dha kahje tė pritshme rrjedhave historike shqiptare, ballkanike dhe evropiane tė dhunshme. Rilindėsi ynė i ndritshėm, Luigj Gurakuqi, tė cilin e vrau dora tradhtare, la njė mėsim tė vyer: “Njė popull qė nderon burrat e vet, njė popull qe pavdekėson kujti¬min e tyre, jo vetėm ndėr faqet e historisė, por edhe mbi rrasa e nė monu¬me¬nte, ai popull tregon se ka ndėrgjegje, se ka ndjesi tė holla”.

Kjo mė detyron t’i falėnderoj, nė emėr tė dijės, ata qė mundėsuan me gjak, me dije dhe me lekė, ngritjen e Monumentit tė Lirisė nė pamjen e Komandant Mjekrės, nė sheshin e qytezės sė Vitisė. Dhe, sikur tė mos i besoja fuqimisht mėsimit kuranor se “Rėndėsia e ngjyrės sė penės sė dijetarit ėshtė baras me rėndėsinė e gjakut tė dėshmorėve”, nuk do tė kisha marrė guximin tė flisja, kėtu, para Jush, pėr flijimin e djalėrisė ademjashariane pėr ardhmėrinė e kombit shqiptar tė copėtuar me dhunė ndėrkombėtare. Vėrtet, Tri UĒK-tė: e Kosovės, e Kosovės Lindore dhe e Iliridės, kanė njė Nėnė qė i pėrkundi - Lėvizjen Popullore tė Kosovės dhe gjaku i dėshmorėve dhe i martirėve tė UĒK-sė nė pėrgjithėsi, u derdh nė themele tė kėrkesės historike tė kombit shqiptar pėr ēlirimin dhe ribashkimin mbi tė drejtėn e kombeve pėr vetėvendosje.

Pėr ta kuptuar shkoqur misionin historik tė tė Tri UĒK-ve nė funksion tė kėrkesės shqiptare pėr vetėvendosje, si njė e drejtė hyjnore dhe njerėzore demokratike, detyrohem tė konstatojė faktin se LPK- ja me organizim politik dhe ushtarak, nga gushti 1993, mbulonte tė gjitha trojet shqiptare jashtė Shqipėrisė Londineze. Ajo nė fakt ishte e deklaruar “Orgaanizatė nacionalēlirimtare e pjesės sė robėruar tė kombit shqiptar nėn Serbi, Maqedoni dhe Mal tė Zi”, ndėrkaq, nė Deklaratėn programore saktėsoi: “Ēlirimi dhe formimi i shtetit tė pavarur tė Kosovės, vullneti i popullit shqiptar, ėshtė nė pėrputhje tė plotė me normat ndėrkombėtare”. Mbi kėtė shtyllė tė drejtėsisė u mbėshtet teksti fillestar i Betimit tė Ushtarit tė UĒK-sė: “Unė, luftėtari i UĒK-sė, nė emėr tė popullit tim dhe tė armės betohem se do tė jem besnik i Luftės Nacionalēlirimtare i papėrkulur deri nė fund, i gatshėm nė ēdo ēast qė tė mos kursej as jetėn pėr Ēlirimin e Kosovės dhe tė viseve tė saj nėn robėri deri nė bashkimin e tyre me Shqipėrinė…” Tė ritheksojė kėtė fakt: Koncepti “Kosovė” i LPK-sė - UĒK-sė i fazės fillestare, ėshtė koncept i Mbrojtjes Kombėtare tė Kosovės tė viteve 1941-1944, dhe i mbulonte tė gjitha viset shqiptare jashtė Shqipėrisė Londineze. Vėrtet, nė Ballkan, si dje edhe sot, ēėshtja shqiptare nuk ėshtė e zgjidhur, as ėshtė duke u zgjidhur aktualisht.

Shikuar nėn thjerrėzėn e dijes, kėrkohet kohė shtesė dhe sakrifica shtesė pėr zgjidhjen e Ēėshtjes shqiptare tė ngatėrruar me dhunė ndėrkombėtare tė vazhdueshme. Pėr ta pasur situatėn mė tė qartė, t’i referohemi shkurtazi historisė sė dhimbshme. Nga fundshekulli XVIII dhe fillimshekulli XIX, kur nisi ngritja e shtetit tė Malit tė Zi, tė Serbisė dhe tė Greqisė me ndihmėn ruso-evropiane, njėsia e Shqipėrisė kishte rreth 120 000 km2, kurse deri nė Kongresin e Berlinit, mė 1878, Ajo u tkurrė nė rreth 114 728 km2. Evro-ruset me Traktatin e Berlinit, dhunė kjo ushtarake e diplomatike, nga Shqipėria shkėputėn edhe rreth 24 458 km2. Njėsia e katėr Vilajeteve tė Shqipėrisė Etnike: tė Kosovės, tė Shkodrės, tė Manastirit dhe tė Janinės, deri nė ditėn e shpalljes sė pavarėsisė shtetėrore tė Shqipėrisė, mė 28 Nėntor 1912, pati 90 100, pėrkatėsisht 90 270 km2 me 3 804 000 banorė. Nė kėtė hapėsirė gjeografike shqiptarėt ishin shumicė absolute me mbi 66%, bullgaro-maqedono-vllehėt arrinin rreth 16%, serbėt rreth 5% dhe grekėt mezi kalonin 4%-shin. Kishte pak turq, hebrenj, evgjitė e tė tjerė. Evro-rusia nė Konferencėn e Ambasadorėve nė Londėr, nuk mori parasysh vullnetin politik tė kombit shqiptar dhe mė 29 korrik 1913 sanksionoi dhunėn ndėrkombėtare me pasoja historike tė pariparueshme pėr kombin shqiptar. Konferenca e Londrės e aprovoi projektin e Principatės sė Shqipėrisė nė njė pjesė anėsore tė Shqipėrisė Etnike, me vetėm rreth 28 760 km2, me vetėm rreth 800 000 banorė, kurse 61 510 km2 tė Shqipėrisė Etnike, ua ndau: Serbisė, Malit tė Zi dhe Greqisė. Sė kėndejmi, shteti Shqipėri me kufijtė londinezė ėshtė dhunė evro-ruse, e papranueshme pėr kombin shqiptar. Kjo e nxiti madhorin e kombit, At Gjergj Fishtėn, tė thėrriste me hidhėrim: "Uh! Evropė, ti kurva e motit/, Qi i rae mohit besės e Zotit/, Po a kta a sheji i Gjytetniis: Me daa tokėn e Shqypniis/ Pėr me majtė klysht e Rusisė?..."

Pėr tė kuptuar mė qartė rolin dhe rėndėsinė e Luftės sė Tri UĒK-ve si misionare ēlirimtare tė fundshekullit XX- fillimshekulli XXI nė Ballkan dhe nė Evropė, tė rikujtojmė disa fakte pėr Vilajetin e Kosovės deri sot. Njėsia etnokulturore dhe gjeopolitike e Kosovės nė prag tė Kongresit tė Berlinit kishte 43 872 km2, kurse nė prag tė Konferencės sė Londrės - 32 900 km2 me mbi 1 270 000 banorė. Ndėrkaq, njėsia administrative shtetėrore e Kosovės nėn administrimin e dhunshėm jugosllav avnojist deri me Marrėveshjen Ushtarake Teknike tė Kumanovės, mė 10 qershor 1999, midis NATO-s dhe Komandės Ushtarake tė Serbisė, pati 10 887 km2. Nė arealin e kėsaj njėsie, mė 1912, qė i kishte brenda viset e Shkupit, tė Kosovės Lindore e tė Sanxhakut tė Tregut tė Ri, pati vetėm rreth 3.7% serbė ēifēinj nga Serbia, Bosnja dhe Hercegovina tė sjellė nė tokat e bejlerėve shqiptarė nga mesi i shekullit XVIII dhe gjatė shekullit XIX. Shkenca serbe e Shkollės cvijiēiane serbomadhe ka arritur tė evidencojė si mesjetare, kinse tė kohės sė Betejės sė Kosovės, vetėm njė vėllazėri serbe, atė “Babushani” tė fshatit Babush tė Ferizajt. Njė mėsim evropiani na udhėzon. “Le tė mos e nėnēmojmė vlerėn e faktit, sepse njė ditė do tė lulėzojė mė njė tė vėrtetė”. Njė fakt tjetėr ėshtė se pjesa e kombit shqiptar jashtė Shqipėrisė Londineze kurrė nuk e ndali rezistencėn e armatosur dhe politike ēlirimtare kundėr okupatorėve ballkanikė e evropianė. Lindja, rrita dhe lufta e tė Tri UĒK-ve, sė fundi, ėshtė kurora e pėrpjekjeve politike e luftarake ēlirimtare shqiptare pėr zgjidhjen e Problemit shqiptar mbi tė drejtėn pėr vetėvendosje.

 Lufta dhe gjaku i dėshmorėve dhe i martirėve tė tė Tri UĒK-ve ēėshtjen shqiptare tė Kosovės, tė Kosovės Lindore dhe tė Iliridės, e sollėn nė Konferencėn e Rambujesė, nė Marrėveshjen e Konēulit dhe nė Marrėveshjen e Ohrit, tė dizajnuara nga faktori i vendosjes ndėrkombėtare, jo pėr tė nxjerrė fitimtar UĒK-nė, por, siē e vėrtetuan zhvillimet ndėrkombėtare, pėr tė frenuar Luftėn Ēlirimtare tė Kombit Shqiptar. Dhe, tė nderuar Zonja dhe Zotėrinj, Sikur tė isha vetėm pesė minuta Adem Demaē do tė dija tė saktėsoja, shkencėrisht dhe politikisht, kėtu para Jush, diagnozėn pse edhe pas Luftės heroike tė tė Tri UĒK-ve zgjidhja e Ēėshtjes shqiptare mbeti nė udhėkryqet ruso-evropiane. Niq, do tė mė qortonte urtaku Anton Ēetta: Kėrkon tė ishte Adem Demaē edhe pse e di se Ademin nuk e pėlqen njė pjesė jo e vogėl e populli nga i cili doli Ai, pėr faktin se Ademi flet drejt, kurse shumica e popullit tė tij, e pėlqen tė rrehet! Shikuar shkencėrisht dhe me drejtėsi politike demokratike tė proklamuar fuqimisht nga Perėndimi, edhe sikur sot, kėtu, ta festonim pavarėsinė e Kosovės, pa votim tė lirė nė referendum pėr Vetėvendosje: Duam shtet tė pavarur, pra duam komb shtetėror surrogat kosovar(!?!), duam bashkim me Serbinė apo me Shqipėrinė, apo duam ribashkimin e kombit shqiptar, ne do tė vepronim kundėr Betimit tė Ushtarit tė UĒK-sė, kundėr vullnetit politik tė dėshmorėve dhe tė martirėve tė kombit shqiptar nė pėrgjithėsi.

Megjithatė, kėtij Tubimi dhe veēanėrisht Dėshmorėve tė tė Tri UĒK-ve do tu mbetesha borxh pėrjetėsisht nėse nuk konstatoj shkurtimisht: Aleatėt amerikano-evropianė qė e ndihmuan Luftėn e UĒK-sė kundėr mizorive serbe dhe maqedonase, kėsaj Lufte ia mohuan emrin pa arritjen e rezultatit pėrfundimtar, Pavarėsinė e Kosovės. Kėta miq si ditėn e si mundėn, e krijuan njė “lidership” shqiptar tė korruptuar dhe nė luftė tė pėrhershme pėr pushtet pa shtet. Ju lutem, kujtoni vetėm pamjet e Seancave tė Kuvendit Unmikian tė Kosovės! Kjo ėshtė fitore e pritur pėr njė pjesė tė mirė tė UNMIK-ut, i cili hapur e nėn plaf veproi pėr mohimin e tė drejtės nė vetėvendosje tė popullit pėr statusin shtetėror tė Kosovės, si hap i parė ky pėr zgjidhjen e Ēėshtjes shqiptare, qė do tė thoshte: kombi shqiptar i ribashkuar para se tė hynte nė gjirin e bashkėsisė sė kombeve evropiane tė lira. Do mėsuar diēka tė duhur edhe nga pamjet televizive nga shkelmimet e “Elefantėve” nė fund tė takimit tė fundit e tė ashtuquajturit me eufemizėm: “Grupi i Unitetit” - zėdhėnės besnik i Ekipit tė Martti Ahtisaarit pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės nėn protektoratin evropian me afat tė pacaktuar. Vėrtet, me “Pakon Ahtisaari” shtetėsia e Kosovės po hynė nė maratonė tė re, tashti e copėzuar nė enklava etnike, pa asnjė siguri vendore e ndėrkombėtare pėr perspektivė shtetėrore unike. Dhe, habit fakti se derisa Baba Ahtisaar thotė se “Pakoja” e tij 85% u kushtohet serbėve, Korifeu i “Ekipit tė Unitetit”, thotė: “Dokumenti ėshtė i balancuar”(!?!). Po kėshtu edhe fakti se “Pakoja Ahtisaari” nė mėnyrė tė prerė ia garanton Maqedonisė kominterniste 2 500 ha tė tokės shqiptare tė Kosovės, tė falė nga Serbia nė kohėn kur Kosova administrohej nga OKB-ja, padrejtėsi kjo ndėrkombėtare e dyfishtė, kurse tellallėt e Ahtisaarit nga “Grupi i Unitetit” bėrtasin, qė tė dukėn sa mė bindės: “Nuk ka copėtim tė Kosovės...! Tėrėsia e shtetit tė Kosovės ėshtė e siguruar”(?!?!)

Tashti, edhe meqė nuk jam Adem Demaē, kėtu duhet tė ndalem dhunshėm. Por nuk mund tė largohem nga foltorja pa e konstatuar njė fakt: Sikur tė ishte nė vendin tim, kėtu para jush, Madhėshtori - Komandant Mjekra, nuk do tė linte pa thėrritur me tėrė ndėrgjegjen e tij patriotike: Liri pėr Albin Kurtin! Bota duhet ta dije qartė se “Lėvizja Vetėvendosje” qė sot ka pėr sinonim emrin Albin Kurti, ėshtė zėri i UĒK-sė nė Tri pamjet e saja: tė Kosovės, tė Kosovės Lindore dhe tė Iliridės, ėshtė zėri i tė drejtės shqiptare natyrore. Ky zė nuk mund tė ndalet me dhunė as me gjak, siē ndodhi mė 10 shkurt 2007, nė Prishtinė. Ndalet vetėm kur Kosovės dhe Kombit shqiptar nė pėrgjithėsi t’u njihet e drejta pėr vetėvendosje me referendum pėr fatin e statusit shtetėror. Lavdi e pėrjetshme pėr Dėshmorin Njazi Azemi - Komandant Mjekra, pėr dėshmorėt e tė Tri UĒK-ve dhe pėr dėshmorėt e kombit shqiptar!

Kthehu ne fillim

__________________________________

INTELIGJENCIA PRO-RUGOVISTE DHE KAUZA E ATDHEUT

 NĖ EPOKĖN E UĒK-sė DHE SOT

 Shkruan:Prof.Dr.Muhamet PIRRAKU

Kumtesė e mbajtur nė Tryezėn shkencore: “Yje tė pėrflakur nė themele tė UĒK-sė”,

organizuar nga Zona V e TMK-sė, Prishtinė, 31 janar 2001. 

 ___________________________

 “Oh, sa ėmbėl qenka vdekja pėr Liri…! A z e m  M o r a n a (1947) [1]

Pėr pozitėn antiuēėkė tė kėsaj pjese tė inteligjencies akademike Lė-dė-kė-iste tė Kosovės flet mjaftueshėm vetėm konstatimi i mėposhtėm: Pėrnjėherė pas fitores mbi soldateskėn e okupatorit serb njė punėtor shkencor i Institutit tė Historisė nxori propozimin para kolektivit punues: “Kolektivi ynė ėshtė mirė tė vizitojė Kompleksin Memorial tė Jasharajve nė Prekaz dhe tė vendosė kurorė mbi Varrin e Adem Jasharit…!”. Pėrgjigjja e drejtorit dhe e bashkėpunėtorėve lėdėkėistė stepi propozuesin dhe bashkėmendimtarėt e tij: “Nė Prekaz mund tė shkojė kush tė dojė, individualisht, por jo edhe kolektivisht, se kjo do tė thotė Instituti ynė pranon UĒK-nė…!”

 *** 

Nė Librat e Shenjtė, dhe nė trashėgiminė filozofike pasuri gjithėnjerėzore, inteligjencies i pėrshkruhet rol i rėndėsishėm nė sho­qė­ri, pėr kthesat e mėdha historike tė detyrueshme pėr njė popull dhe pėr njerėzimin. Mėsimit biblik tė pėrgjithėsuar: populli ėshtė kope qė nuk mund tė drejtohet pa bari shpirtėror i fle natyrshėm ftesa e njė dijetari arab, nė njė kohė kur para popullit tė tij ishte sfida historike pėr liri dhe pėr rilindje kombėtare: “O ju inteligjenci, ju jeni kripa pėr ushqimin e popullit!”

Pėr ta qartėsuar mė mprehtė mesazhin e kėsaj kumtese, duhet tė bėjmė njė rrugė mė tė gjatė nė histori. Analiza shkencore e periudhės sė kombit shqiptar si qytetėrim tregon qartė se inteligjencia shqiptare ishte nė krye tė detyrės shoqėrore historike masivisht vetėm nė periudhėn fillestare tė integrimit tė kombit shqiptar, nė periudhėn e Pashallėqeve shqiptare nėn drejtimin e Bushatasve dhe tė Tepelenasit, nga vitet ‘30-ta tė shekullit XVIII deri nė vitet ‘30-ta tė shekullit XIX.

Kėta shtetarė, duke u qėndruar besnikė kėshillave tė Solo­mo­nit se “Shumėsia e dijetarėve ėshtė shpėtimi i botės, e sundimtari i men­ēur ėshtė mirėqenie e popullit” dhe tė Muhammedit se “Njerėzit mė tė afėrt me gradėn e pejgamberėve janė dijetarėt dhe luftėtarėt”, pėrreth vetes tubuan dijetarė e luftėtarė shqiptarė me fe tė ndryshme.

Shoqėria shqiptare e kėsaj periudhe ishte shembull pėr kthesat his­torike tė shumė kombeve tė krishtera e myslimane, madje edhe pėr shoqėrinė gjermane, ruse, angleze, italiane, austro-hungareze, e tė mos flitet pėr kombet nė rrethimin shqiptar nėn administrimin perandorak osman. Pėrvoja bushataso-tepelenase shqiptare vėrtetoi fuqimisht mė­si­min hadithjan se “Kur janė tė bashkuar dy kategorit: prijėsit dhe dijetarėt, populli lulėzon!”

Nga periudha e integrimit tė kombeve tė krishtera ortodokse: shėnvasiliene greke, shėnnaumiane bullgare dhe shėnsaviane serbe si reminishenca mesjetare nėn patronazhin e krishterimit ortodoks, ka­tolik e protestant dhe imperializmit evropian e rus antiislam, sa erdhi dhe pjesa mė e madhe e inteligjencies shqiptare laike e fetare gjithnjė e mė shumė do tė tregohet, thėnė mė sė buti, amorfe pėr pėrgjigje kon­k­rete nė kthesat e mėdha, tė domosdoshme, jetėsore pėr kombin.

Nė  Epokėn e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, nė Epokėn e Lid­jes Shqiptare “Besa-Besėn” tė Pejės, nė Periudhėn e Pavarėsisė sė Shqipėrisė inteligjencia shqiptare laike e fetare nė veprimin praktik shkeli nėpėr tri rrugė: tė luftės pa ēmim paraprak pėr kauzėn e atdheut, njė pjesė; tė bashkėpunimit me pushtues, njė pjesė, dhe me pozitėn e heshtakėve, tė tjerėt. Kjo e fundit, mė e shumtė, e mbėshtjellė me turmėn, mė e afėrt me tė dytėt, e gatshme pėr t’i korrė fitoret e akėcilės “fituese”.

Kategorinė e parė okupatorėt e quajtėn: “anarkike”, e “fundamentaliste islame” dhe e luftuan, tė dytėn: “tė ndershme”, “tė moderuar” dhe e siguruan, ndėrsa tė tretėn: “lojale” dhe e pėrgdhelėn.

 ***

Njė shtresim tė ngjashėm pati inteligjencia e arealit shqiptar edhe nė Epokėn e UĒK-sė. Dhe, pa shembull nė histori, veēanėrisht shumica absolute e inteligjencies me gradėn doktor shkencash dhe akademik, ishte veēse njė shurdhjesė, duke mos i besuar, sė fundi, as mendimit gjenial tė Shekspirit: “Tė jesh ose tė mos jesh, ėshtė ēėshtje!”

Kjo shtresė e inteligjencies me ndikim tė madh nė turmėn LDK nuk pati guxim qytetar as tė zinte n’goje maksimėn latine: “Gjaku i heronjve ėshtė farė pėr Liri!”, as tė kujtonte urdhrin e Zotit: “U ėshtė e lejueshme lufta atyre qė sulmohen!”, e jo se jo kėshillėn e Skėnderbeut, amanet brezave shqiptar: “Tė kėrkosh nė kohė tė qetė stuhinė, ėshtė ēmenduri. Pėrkundrazi, t’i kundėrshtosh asaj pėr ēfarėdo arsye, kur tė shtrėngon koha apo nevoja, ėshtė urti!”.

Ibrahim Rugova dhe myhybėt e tij, pas Kuvendit tė turpit tė LDK-sė nė shkurt1998

____________________

Aprovimi me heshtjen e errėsirės tė rrėfejzave javore eupatike tė Rugovės deri nė besnikėri myhybllėku - pėr “lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės me mjete paqėsore…”, tregonte qartė se as Rugova as myhybėt e tij, nuk e kuptonin mesazhin e frikės sė Xhuzepe Macinit, mėsim pėr popujt e robėruar: “Mė shumė se nga skllavėria, kam frikė nga liria e dhuruar”, as mėsimin e shenjtė tė Sami Frashėrit se “Shqiptarėt duhet t’i marrin ato qė duanė me pahir; t’i kėrkojnė me fjalė, po tė kenė edhe pushkėn plotė!”

Madje, as nė njė kohė kur pushtuesi shkeli me shpejtėsinė e parafundit nė Strategjinė e tokės shqiptare tė djegur, kjo shtresė e shoqėrisė shqiptare bėhej e shurdhėr edhe ndaj kėshillės latine: “Nė kohė tė luftės nuk mejnė vetėm muzat, por edhe ligjet!”

Akademikėt e Kosovės tė shtresimit lojalė e heshtakė lėdė­kė­isto-pėshėdėkėistė, me pak pėrjashtime, nuk iu qasen mėsimit balzakian se “E korra e ujitur me ngjyrė mblidhet vetėm dhjetė ose dymbėdhjetė vjet pas mbjelljes”, as nuk kujtonin konstatimin e Tejlorit se “Betejat mė sė shumti vėrtetojnė udhėt nėpėr tė cilat gjerat tashmė ndodhin”, as kishin frikė nga qortimi emilzolian qė u vinte nga pena e akėcilit “ekstremist tė frustėruar”, se: “Pėr disa gabime nuk ka falje!”

Kėtu nuk kam kohė tė mjaftueshme tė pėrmend tėrė atė qė duhej ta bėnte inteligjencia shqiptare pėr kauzėn e atdheut nė Epokėn e UĒK-sė. Do tė kalojė nėpėr ngjarjet e rėndėsishme, si mbi gurėt nė va.

Nė fille tė Epokės sė UĒK-sė bie Lėvizja pėr Pajtimin Kombėtar pėrmes faljeve tė hasmėrive (2 shkurt 1990 – 17 maj 1992). Forca nismėtare dhe motorike e kėsaj Lėvizje ishin tė rinjtė dhe burrėria e armatės sė tė burgosurve politikė. Kjo ishte pjesa kombėtare legale nė alternativėn politike kosovare tė pluralizmit jugosllav, pėrfundimisht me Kuvendin e Tretė tė LDK-sė, nė fille tė konfrontimeve ballore me pėrmasa mitike tė UĒK-sė me makinerinė luftarake tė pushtuesit.

Realisht, kjo pjesė kombėtare e inteligjencies shqiptare tė Epokės sė UĒK-sė e barti barrėn e demonstratave kundėr mbylljes sė Universitetit dhe pėrballoi konsekuencat pėr demonstratat kundėr ngritjes sė kishės serbe nė Kompleksin e Universitetit tė Prishtinės. Dhe, po kjo pjesė e inteligjencies shqiptare brenda Universitetit dhe institucioneve shkencore tė Kosovės fuqizoi Demonstratat studentore tė 1 Tetorit 1997, tė cilat faktikisht shėnuan pėrcaktimin masiv tė rinisė studentore dhe tė popullit shqiptar pėr Luftėn Ēlirimtare nėn Flamurin e UĒK-sė.

Pamje nga demonstrata e 1 tetorit 1997 (arrestimi i Albin Kurtit nga udbashėt ), - Rugova dhe myhybėt e tij ishin kundėr demonstratės me qėllim tė ruajtjes sė “rendit dhe tė qetėsisė sė krijuar nga politika e hollė e kryemyhybit“ nėn pushtimin klasik tė Kosovės nga Serbia !!!

_______________________________________

Kėtė pėrcaktim, tė themi gjithėpopullor, lėdėkėizmi rugovist, si pėrcaktim politik i qartėsuar mė fuqimisht nė qarqet drejtuese tė institucioneve arsimore e shkencore, Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės do ta zbehė, deri nė shkallė tė mohimit, me “Shėtitjet protestuese” nė Bulevardin e Dėshmorėve tė Kombit nė Prishtinė dhe nė qytetet e tjera tė Kosovės. Inteligjencia akademike e kapluar nga deliri rugovist se “Beogradi do t’ i zhdukė shqiptarėt e Kosovės pėr njėzetekatėr orė…!” ndikoi qė popullit shqiptar t’i prejudikohej fati i Sizifit dhe Prometeun u pėrpoq ta kthente nė Kaligul.

Dhe, edhe kur shqiptarėsisė sė Kosovės po i vihej zjarri nga dora e soldateskės serbe me njėfarė aminimi tė njė pjese tė madhe tė botės, e po zbatohej “Patkoi”, pjesa absolute e inteligjencies shqiptare, shkencore, letrare e publicistike, lojale dhe heshtake nė rrugėn e akademikėve lėdė­kė­istė, nuk e pėrdori “pallėn” e Konicės, as mund ta besonte porosinė e hadithit: “Pena  ėshtė mė e fuqishme se shpata” - pėr t’i ardhur nė ndihmė Djalėrisė sė pakėt qė kishte nxjerrė populli nga gjiri i vet, e cila, me aq dije sa pati, e me vendosmėrinė pėr sakrificė drenicase, ishte vu nė shtegun qė kishte shkelur apostulli i shqiptarisė, Mulla Idris Gjilani: “Vetėm tė bashkuar rreth Flamurit tė Shqipėrisė, tė gjithė dhe, pa tarafe e partiza, mund t’u bėjmė ballė armiqve shekullorė, e jo vetėm t’i ruajmė pragjet e shtėpive tona, por edhe ta bashkojmė Shqipėrinė Etnike!”

Deklamimi i njė pjese tė Programit tė Luftės Ēlirimtare tė UĒK-sė nga Zėdhėnėsi i Drejtorisė Politike tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė, se UĒK-ja do tė luftojė deri nė ēlirimin e pjesės sė fundit tė tokės shqiptare, shkaktoi paranojė nė njė pjesė tė madhe tė inteligjencies shqiptare, veēanėrisht tė shkallės akademike.

E kam thėnė me kohė dhe dua ta pėrsėris: Ky ishte akti mė i fuqishėm politik dhe mė i guximshėm diplomatik nė historinė e UĒK-sė, qė i dha shkas botės tė shikonte anėn tjetėr tė medaljonit “Problemi i Kosovės” me gjak shqiptari tė shtresuar.

UĒK-ja e lavdishme

______________________________

Nė korrik tė vitit 1998 doli njė intervistė imja ku kėrkohej pushimi i “institutucioneve” lėdėkėiste rugovisto-bukoshiste dhe drejtimin e pėrgjithshėm ta merrte Pushteti ushtarak i UĒK-sė, me arsyetim se “Fjala e tij ėshtė valide. Kėtė e din bota, kėtė e din faktori ndėrkombėtar i vendosjes”. Tė nesėrmen, autorin e pritėn disa kolegė: “Hėėė, i ēmendur, a nuk din se ēka na ka bėrė Pushteti Ushtarak, mė 1945…!”

Mjerisht, ata e kishin tė bjerrė forcėn e rezonimit se “Pushteti Ushtarak i ‘45-tės” ishte mjeti i Jugosllavisė pėr ta pushtuar Kosovėn, kurse Pushteti Ushtarak i UĒK-sė lypsej t’ishte mjeti pėr ta fituar lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės nga Serbo-Jugosllavia, si hap pėr bashkimin e Shqipėrisė Etnike.

E kam ligsht nė shpirt tė konstatojė faktin se nė ditėn kur u pushtua, por nuk u mposht Termopileja shqiptare e Epokės sė UĒK-sė – Gryka e Llapushnikut, disa kolegė, si nė kor, do tė ma pėrplasin: “A e gjeti Drenica atė qė e lypi…”!?! Njė pėrballim tė tillė me kolegėt e tyre pėrjetuan shumė intelektualė drenicas!?!

Pas Llapushnikut, nė institucionet shkencore e arsimore tė Prishtinės, e tė Kosovės u kthye njė shend nė fytyrat e lojalėve e tė heshtakėve lėdė­kė­istė. Ata ishin mė shumė se lėbėdėistėt dhe uēėkėistėt sė bashku. Manifestuan kthesėn qė, sipas tyre, “do tė sigurojė shpėtimin e shqiptarėve nga shfarosja serbe” dhe “do tė kthejė shansin historik pėr pavarėsinė e Kosovės me dialog paqėsor…!” Vetė Rugova tashti do tė deklarojė se ndjehet mė i fortė nė pozitat e tij?!

Kjo pjesė e madhe e inteligjencies hiē nuk mund ta kuptonte as ta kuptojė aktualisht pėrvojėn e Teutės se: “Kush ia ka dikujt hijen e gjallė (siē ia kishte Milloshi - Rugovės), lehtas e shtinė atė nė grushtin e tij!”- kur tė dojė, ēfarė dhe ndodhi. Kėta, Rugovėn e konvertuar edhe fetarisht[2], nuk e shohin as sot nė grushtin e miqve ballkanikė, evropianė e botėrorė tė Beogradit dhe as e kuptojnė konstatimin e Bismarkut se “Ēdo udhėheqės i njė populli kėrkon me ēdo kusht qė moralin e tij t’ia imponojė popullit”.

Luftėtarėt nė male, as komandantėt e UĒK-sė brenda mureve tė Kėshtjellės sė Rambujesė, mė 6 - 23 shkurt dhe mė 15 – 23 mars 1999, nuk mund ta imagjinojnė disponimin antiuēėkė tė njė pjese tė madhe tė inteligjencies pėrreth zhvillimeve nė Mbledhjen Ndėrkombėtare tė Rambujesė pėr Kosovėn. Madje njė pjesė e inteligjencies, partizane tė “Liderit tė moderuar tė shqiptarėve”, ishte gati tė kapte pushkėt kundėr Drenicės, si shkaktare e Luftės, dhe jo kundėr Serbisė qė duhej tė nxirrej nga Kosova si okupatore humbėse!?! Kjo ishte pjesa derėmbyllur e inteligjencies pėr tė pėrndjekurit  me plumb, me thikė e me zjarr nga Drenica.

Ngritja e Qeverisė sė Pėrkohshme nė Rambuje, me mandat ndėrkombėtar, qė ishte fitorja e parė nė historinė e pėrpjekjeve shqiptare pėr liri dhe pėr pavarėsi tė Kosovės, do tė shpėrdorohet nga inteligjencia e moderuar, lėdėkėiste - si grabitje tė pushtetit tė LDK-sė nga UĒK-ja, si grusht tė Hashim Thaēit mbi Ibrahim Rugovėn!?! Kjo pjesė e inteligjencies kosovare nuk kuptonte konstatimin e Sami Frashėrit se “Fati ia zgjat dorėn guximtarit!”

Realisht, Djalėria shqiptare ademjashariane e kishte kuptuar me kohė Thirrjen e Kosovės tė viteve ‘40-ta: “Evropa tė dėgjon fare me kujdes po i fole me pushkė nė dorė…!” dhe, ndonėse e pakėt nė numėr, por e virtytshme, mori mbi vete pėrgjegjėsinė pėr Kauzėn e Atdheut, e drejtoi Luftėn pėr Ēlirimin Kombėtar tė Kosovės, u lidh nė pėrqafim tė ShBA-ve dhe e ngriti nė kėmbė NATO-n dhe KS tė OKB-sė. Faktikisht, kjo djalėri e ēliroi Kosovėn me dinjitet mbiheroik pėrtej bibliko-kuranor.

Ndėrkaq, edhe fill pas fitores mbi okupatorin albanofob, njė pjesė e mirė e inteligjencies shqiptare tė Kosovės bėri sehir. Asgjė tė mbarė nuk mori mbi vete, asgjė nuk rrezikoi as pas Luftės Ēlirimtare. Nuk iu bashkua forcave politike tė dala nga Lufta Ēlirimtare, nuk i ndihmoi ato me prani e me dije. E pa veten inferior pranė atyre qė kishin bėrė detyrėn bibliko-kuranore ndaj Atdheut, ndaj qėndroi stoli e kopesė sė LDK-sė, sė kėndejmi aleate e pjesės proserbe nė radhėt e KFOR-it dhe tė UNMIK-ut.

Kjo pjesė e inteligjencies sė Kosovės u dha frymė kalomninave lėdėkėiste antiuēėkė dhe ndikoi fuqimisht pėr uljen e ēmimit tė sakrificės sė popullit dhe pėr zbehjen e rėndėsisė sė gjakut liridashės tė derdhur nė Altarin e Atdheut. Dėshmitė pėr akuzė gjyqėsore pėr tradhti janė doravet nė “Dosja e LDK-sė pėr Hagėn” dhe nė “Bota sot”.

Pėr pozitėn antiuēėkė tė kėsaj pjese tė inteligjencies akademike tė Kosovės flet mjaftueshėm vetėm konstatimi i mėposhtėm: Pėrnjėherė pas fitores mbi soldateskėn e okupatorit serb njė punėtor shkencor i Institutit tė Historisė nxori propozimin para kolektivit punues: “Kolektivi ynė ėshtė mirė tė vizitojė Kompleksin Memorial tė Jasharajve nė Prekaz dhe tė vendosė kurorė mbi Varrin e Adem Jasharit…!”. Pėrgjigjja e drejtorit dhe e bashkėpunėtorėve lėdėkėistė stepi propozuesin dhe bashkėmendimtarėt e tij: “Nė Prekaz mund tė shkojė kush tė dojė, individualisht, por jo edhe kolektivisht, se kjo do tė thotė Instituti ynė pranon UĒK-nė…!”

Varrezat e dėshmorėve nė krye me Komandantin legjendar tė UĒK-sė Adem Jashari dhe Kompleksi Memorial i Jasharajve nė Prekaz, ku drejtori i Institutit tė Historisė dhe bashkėpunėtorėt lėdėkėistė faqezi nė kėtė institut, nuk pranuan tė shkojnė kolektivisht nė Prekaz pėr tė nderuar gjakun e dėshmorėve, tė atyre qė kolektivisht ranė nė altarin e lirisė….!!!

_____________________________

Kjo pjesė jo e vogėl e inteligjencies lėdėkėiste, duke pasur pėr aleatė, de fakto, rrethanat e vėshtira tė pas luftės, faktorin ndėrkombėtar proserb dhe nėntokėn serbe tė Kosovės, ndikoi intra muros nė ftohjen e masave ndaj bartėsve tė Luftės Ēlirimtare tė Kosovės deri nė shkallė tė disociķmit nė njė anė, dhe nė rikthimin e mitit Rugovė i moderuar, si Mesi tė rehatisė multietnike tė Kosovės, thėnė shqiptarēe: strajcė magjupi, nė anėn tjetėr, tė preferuar nga qarqet serbe, ballkanike, evropiane e ruse mė antishqiptare. Kjo pjesė e inteligjencies dhe njė pjesė e madhe e masave tė manipuluara prej saj, nuk e kuptuan maksimen e Cezarit, tė zbatuar gjithmonė nga shtypėsit e lirive tė popujve, se: “Ata tė cilėt nė njė kohė janė ngritur kundėr diēkahes, gjithmonė do tė qėndrojnė nėn dyshimin se prapė ndonjėherė tjetėr do t’i kundėrshtojnė diēkasė…”

Faktorėt ndėrkombėtar, pra as KFOR dhe UNMIK, nuk janė unik nė dobi tė zgjidhjes sė Statusit shtetėror tė pavarur tė Kosovės, as pėr zgjidhjen e Ēėshtjes shqiptare. Sė kėndejmi, nė zgjedhjet komunale tė 28 tetorit 2000, tė manipuluara ndėrkombėtarisht, “fitoi” LDK-ja aty ku nuk pati Luftė Ēlirimtare tė mirėfilltė, aty ku propaganda antiuēėkė pati sukses si para ashtu edhe gjatė Luftės Ēlirimtare.

Dhe, Vota pėr LDK-nė ishte, realisht, votėbesim pėr rugovizmin tė mbėshtetur nė forcėn e “mjeteve” tė Bukoshit kundėr institutcioneve dhe organizmave tė dala nga Lufta Ēlirimtare e Kosovės, votė kundėr vendosmėrisė sė ShBA-ve pėr tė ndalur makinerinė shfaruese antishqiptare tė Milosheviqit, dhe ishte mirėnjohje “shqiptare” dhe Salvus conductus pėr politikėn antishqiptare tė qarqeve ruso-evropiane pro­serbe pėr kthimin e statusit tė Kosovės nė Status quo ante bellum, pra de fakto nė gjirin e Serbo-Jugosllavisė. Sė kėndejmi Fitorja e LDK-sė nė kėto zgjedhje faktikisht ėshtė Fitore e Pirros pėr Kosovėn, distancim i serishėm nga Piemonti i  shqiptarėsisė sė saj, Drenica – varr mbi varr!

Akti i betimit tė asamblistėve komunalė lėdėkėistė pa flamurin kombėtar, mbėshtetja e komunarėve lėdėkėistė nė administratorėt ndėrkombėtarė pėr tė pėrballuar kėrkesat ēlirimtare tė opozitės demokratike, vazhduese tė Luftės Ēlirimtare me mjete tė tjera, politike shtetformuese, qėndrimi i akėcilės asamble komunale lėdė­kė­iste qė pėr Ditė tė ēlirimit tė komunės tė merret dita e depėrtimit nė ato kumuna tė forcave tė NATO-sė, duke injoruar faktet dhe historinė se kėto forca ishin aleate tė UĒK-sė, e cila ishte, me ato forca qė pati, nė ēdo fshat e nė ēdo qytet tė Kosovės sė paku tri vjet para se aty tė vinte ushtria e NATO-sė, ėshtė veēse mohim i rolit dhe i rėndėsisė sė UĒK-sė pėr ēlirimin e Kosovės.

Kjo shtresė e intelektualėve imituese besnike e Falenderimeve tė Rugovės, drejtuar “Ēlirimtarėve tė popullit tė Kosovės” – forcave tė NATO-sė (ruso-serbe, francezo-serbe, greko-serbe, italiano-serbe etj.), pa e zėnė n’goje gjakun shqiptar mė tė shtrenjtin, UĒK-nė, bėhen sikur nuk ka dėgjuar urtinė e popullit: “Me alet tė huej nuk hyhet nė gjerdek…!”, as kupton mesazhin e mjerimit tė vajzave vojvodinase dytrembėdhjetėvjeēe nė duar tė ushtrisė ruse tė ‘45-tės: “Ja tė oslobodil, ja te …” !?!

T a  p ė r m b y l l i m:

Ėshtė njė mėsim me rėndėsi pėr ēdo individ, popull e komb: “Urdhri mė i vėshtirė ėshtė ai qė i jepet vetvetes”. E, pra, veēanėrisht inteligjencia duhet ta kuptojė se pozita e kauzės sė kombit dhe e  atdheut shqiptar aktualisht ėshtė shumė mė e disfavorshme se mė 1801 dhe mė e keqe se mė 1901. Ndaj, ēdo shqiptar, nė ēdo hap, tė kujtojė porosinė e patriotit Kristo Floqi: “I huaji ėshtė i huaj, tė pėrdor si vegėl tė verbėr, dhe aspak nuk ēan kryet pėr fatin tėnd qė tė pret nesėr”.

Qėndrimin dhe kėrkesėn tonė tė drejtė, haptazi, pa eufemizime e pa ekuivoke, sė fundi inteligjencia patriotike me penė t’ia bėjė tė qartė Faktorit botėror tė vendosjes, punė qė nuk pritet as mund ta bėjnė forcat politike qė e sabotuan Luftėn Ēlirimtare tė Kosovės, qofshin ata edhe akademikė. 

Sė kėndejmi, sė paku tashti duhet tė vetėdijesohet inteligjencia si shtresė e veēantė e shoqėrisė shqiptare se Pavarėsia e Kosovės nuk mund tė arrihet pa u bashkuar besnikėrisht mbi platformėn politike tė shkruar me gjakun e derdhur pėr lirinė e Kosovės nėn valėvitjet e Flamurit hijerėndė tė UĒK-sė, gjithmonė duke ndjekur pėrvojėn shtetforcuese tė Vinston Ēerēillit: “Nė Luftė: vendosmėri/ Nė humbje: kryeneēėsi/ Nė fitore: zemėrgjerėsi/ Nė paqe: Vullnetmirėsi!

_______

[1] Kėtė kumtesė e lexova nė Tryezėn shkencore: “Yje tė pėrflakur nė themele tė UĒK-sė”, organizuar nga Zona V e TMK-sė, Prishtinė, 31 janar 2001.  U botua nė Gazeta e Re, Prishtinė, 26-30 mars 2001.      

[2] Njė ditė pas vdekjes, Dr. Lush Gjergji i deklaroi shtypit italian se Rugova ka vdekur si i krishterė. ”Mendja dhe zemra e tij kanė qenė thellėsisht krishtere (...).Pėr shkak tė oportunizmit politik nuk ka mundur ta bėjė publike konvertimin e tij katolik” (Epoka e re, Prishtinė, 23 janar 2006).

Kthehu ne fillim

___________________________

EMĖRTIMI “LUGINA E PRESHEVĖS” – KONCEPT ANTISHQIPTAR

Shkruan:Prof. Dr. Muhamet PIRRAKU

Mė 04.03.2007, Prishtinė

_______________________________________

        Sipas onomasiologėve, emėrvendi ėshtė tapia e njė vendi. Madje, do tė thosha, letėrnjoftimi i njė vendi nė takimin e parė me tė. Pėr kėtė shkak akėcili pushtues nė njė vend, emėrvendet i pėrshtat pėr gjuhėn e tij, dhe njėkohėsisht pėr tė ardhmen e pronėsisė sė tij tė pretenduar. Sė kėndejmi, tė ardhme, sė fundi tė vonuar, kanė vetėm popujt e okupuar, tė cilėt nuk heqin dorė nga emėrvendi - dėshmi e prekshme e tapisė sė pronėsisė. Kjo aftėsi e rezistencės mė shumė se akėcilit popull i ka munguar shqiptarit dhe veēanėrisht bajraktarėve tė kėtij populli, tė cilėt, pėr interesa tė tyre politike me synim tė pėrjetshėm, janė treguar dhe tregohen, kurdoherė, shkurtėpamės dhe servilė para kėrkesave dhe interesave tė tė huajve. Nuk mund tė ta pėrdorė konceptin “klasė politike”, siē po pėrdoret nė pėrditshmėrinė tonė, sepse klasa politike ka afat tė pėrdorimit qė skadon pas akėcilit dėshtim tė parė.  Nuk ka dėshtim mė tė madh se tė heqėsh dorė nga emėrvendi qė dėshmon tapinė e pronėsisė, siē ka ndodhur dhe po ndodhė aktualisht me heqjen e emėrvendit “Kosovė Lindore” dhe futjen e konceptit me kuptim gjeografik “Luginė” pėrkatėsisht “Luginė e Preshevės”.

 

Presheva

        Se cila ėshtė rėndėsia e emėrvendit si tregues i pronėsisė historike dhe etnike nuk kemi nevojė tė bredhim nėpėr pėrvojat e popujve tė ndryshėm. Ndalemi vetėm nė pėrvojėn e pushtuesit serb tė tokave shqiptare. Shumė vite para se Serbia tė fitonte pavarėsinė nga Perandoria Osmane, ish- Vilajetin e Kosovės, i cili kishte mbi 43 000km2 tė pjesės qendrore tė provincės romake tė Dardanisė, nisi t’i quante “Stara Srbija”. Pas Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit kėtė koncept e zgjeroi deri nė Adriatik, pėr tėrė pjesėn gege tė Shqipėrisė Etnike. Pas ricopėtimit tė Shqipėrisė mė 1913, dhe gjatė periudhės sė Jugosllavisė versajese, nė vend tė nocionit “Stara Srbija” u fut  emėrtimi “Južna Srbija”, por tashti ky koncept pėrfshinte vetėm pjesėn shqiptare tė aneksuar Serbisė. Nė periudhėn e Jugosllavisė avnojiste koncepti “Južna Srbija” u ngushtua vetėm pėr njė pjesė tė viseve tė cilat Cfijiq i quante  “Moravska dolina”. Ky territor tashti kapte rrafshlartėn nga Vranja deri nė kufirin me shtetin kominternist Maqedoni.

        Nė periudhėn e ekzistimit tė Vilajetit tė Kosovės viset e Kosovės Lindore, quheshin, si edhe akėcila pjesė e Kosovės, me atributet nahi e kaza, tė Leskocit apo Preshevės,  nė kohė tė caktuar, por gjithmonė pjesė tė Vilajetit tė Kosovės. Konceptin Kosovė Lindore e hasim gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, pikėrisht nė observimet e Mbrojtjes Kombėtare tė Kosovės, pėrkatėsisht pėr viset kufitare etnik juglindore tė Shqipėrisė. Nė periudhėn e Lėvizjes Gjithėpopullore tė Unitetit Kombėtar Shqiptar pėrmes faljes sė hasmėrive, mė 1990/92, koncepti “Kosovė Lindore” gjeti pėrtėritje veēanėrisht nė shkrimet afirmative pėr Lėvizjes sė Pajtimit. Kėso kohe kėtė koncept e gjejmė tė pėrvetėsuar nga pjesa mė e madhe e popullsisė shqiptare dhe nė shtyp. Mirėpo, nė Referendumin pėr “Autonomi Politike e Territoriale me tė drejtė bashkimi me Kosovėn”, tė marsit 1992, emėrvendi “Kosovė Lindore” u mbivotua nga liderėt e moderuar, siē do tė thoshte Skėnder Latifi, tė cilėt preferuan konceptin “shqiptarėt e rajonit tė Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės”. Pra, “klasa politike” e kėtyre viseve shqiptare etnike hoqi dorė nga koncepti “Kosovė Lindore”, hoqi dorė nga tapia e vendit, ndonėse kjo tapi tashti kishte gjetur vend nė librat shkollor e studimor historiografikė, etnografikė e  gjeografikė. Nė janar tė vitit 1995 doli nga shtypi libri: “Mulla Idris Gjilani dhe Mbrojtja Kombėtare e Kosovės Lindore 1941-1951”, tė cilėn autori, recensuesit dhe kritikėt e kanė mbiquajtur “Tapia Shqiptare e Kosovės Lindore”. Ishte titulluar kėshtu pėr tė vetmin qellim: Dėshmi e argumentuar e shqiptarėsisė sė vendit, e kultivuar dhe e fisnikėruar me gjakun shqiptar.

         Njė ekzemplar i kėsaj dėshmie iu dhurua “liderit” Rizah Halimi, aso kohe kryetar partie e kryetar komune nė Preshevė. Se si e priti ai, dhe partia e tij, kėtė fitore tė shkencės shqiptare tė fituar me mund dhe me shumė sakrifica, nė rrethana tė aparteidit mė tė egėr serb antishqiptar, mund tė kuptohet edhe vetėm nga e dhėna e mėposhtme.  Pėr shitje, anėtarėve tė partisė sė tij, e cila tregohej mullėza e shqiptarisė sė “shqiptarėve tė rajonit tė Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės”, iu lanė 32 ekzemplarė. Pas rreth dy vjetėsh, kur autori i librit shkoi pėr t’i marrė lekėt, pėr habinė e tij, zyrtari i partisė, njė profesor i shkencave ekzakte, i thotė: “Librat nuk janė shitur, sepse kėtu nuk shkojnė librat fetar...!” Qė habia tė jetė edhe mė e madhe, paketat me libra fare nuk ishin hapur. U kuptua qartė se as ekzemplari i falur pėr Partinė nuk ishte lexuar, fare!?! Nuk duhet kuptuar kėtė fakt si mllef personal tė autorit. Tė quhej ai libėr “fetar” ishte mė shumė se shkelje mbi gjakun e martirėve dhe tė dėshmorėve tė Mbrojtjes Kombėtare tė Kosovės Lindore, e mė gjerė, ishte mohim i tapisė shqiptare tė Kosovės Lindore.

         Nuk ėshtė mė pak antishqiptar as koncepti “Ushtria Ēlirimtare pėr Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė” qė i ofrohej konceptit “shqiptarėt e rajonit tė Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės”. Pra, edhe themeluesit e UĒPMB-sė, ndonėse me pushkė nė dorė, nė male,  nė pozitė mė tė mirė se politikanėt e moderuar, hoqėn nga tapia shqiptare e vendit, nga dėshmia e prekshme e pronėsisė qė tregonte se pjesė e cilit vend, dhe tė cilit komb, janė Presheva, Bujanoci dhe Medvegja. Ky koncept Uēėpėbėmėist ndoshta ishte si alternativė pėr ta anashkaluar konceptin “Lugina e Preshevės” tė cilin e pėrfoli, me gjasė, pėr tė parėn herė nė arenėn ndėrkombėtare, sekretarja e shtetit tė SHBA-ve, Zonja Medlin Ollbrajt. Koncepti “Lugina e Preshevės” do tė pėrligjėsohet veēanėrisht me Marrėveshjen e Konēulit, mė 12 maj 2001, pėrkatėsisht mė 1 gusht 2002, me rastin e formimit tė Kėshillit Koordinues tė Pėrfaqėsuesve Politikė Shqiptarė tė Luginės sė Preshevės. Tashti vetėm mund tė vajtojmė.

        Nga kjo pasqyrė e shkurtėr e lėvizjes sė konceptit gjeopolitik  tė mėsipėrm del qartė se shqiptarėt, pikėrisht bajraktarėt e tyre nė rend tė parė, kanė hequr dorė nga argumenti i prekshėm i tapisė sė vendit. Koncepti “Kosovė Lindore” ngėrthente nė vete kėtė tapi tė pronėsisė, kurse koncepti “Lugina e Preshevės” nuk tregon pėrkatėsinė e tapisė. Ajo mund t’i takojė, dhe do t’i takojė atij vendi dhe atij kombi qė ėshtė mė i forti. Pra, mund ta posedojė Serbia, e cila pėrmes gojės sė Nebojsha Ēoviqit, ka nisur ta quaj “Jug Centralne Srbije”, por mund t’i takojė edhe Bullgarisė, aktualisht pėrmes Maqedonisė kominitenisto-amerino-evropiane. Duhet gjak tjetėr qė  t’i rikthehet  tapia e vendit amė, Kosovės, sepse liderėt e saj politikė e luftarakė kanė hequr dorė nga tapia e saj historike dhe etnike kosovaro-shqiptare. Sė kėndejmi, edhe me njė pezėm tė humbėsit, kumtesėn time e titullova, doradorės, Emėrtimi “Lugina e Preshevės” - koncept antishqiptar. Ky gabim ėshtė i pariparueshėm.

Kthehu ne fillim

_________________________________________

MASAKRA E BLLACĖS AKT GJENOCIDAL I BRIGADĖS XVI MAQEDONASE

  

Prof. Dr. Muhamet PIRRAKU

Mė 10.02.2007, Prishtinė

__________________________________

Shkurtimi: Katundi shqiptar Bllacė i pėrket krahinės etnografike tė Karadakut tė Shkupit, nė kufi me Hanin e Elezit. Nė ditėt e para tė rėnie sė fshatit nėn okupimin e ushtrisė partizane jugosllave, Brigada  XVI e Maqedonisė, e komanduar nga serbi albanofob Glisha Sharanoviq, organizoi racion ndaj Bllacės. Urdhrin pėr masakrime, plaēkitje dhe kalljen e fshatit e zbatoi komandanti Nikodin Urdarevski. Partizanėt serbovllehė dhe bullgaromaqedonė pushkatuan dhe masakruar 109 shqiptarė tė Bllacės. Nė kujtesėn nga dita e varrimit, mė 22 nėntor 1944, flitet pėr 128 tė pushkatuar dhe tė therė: 1 mė 15 nėntor, 119 mė 16 nėntor dhe 8 mė 17 nėntor.Martirėt, emrat e tė cilėve nuk na janė tė njohur, u pėrkisnin fshatrave tė shqiptare tė Iliridės.

Qėmtime pėr historinė e Bllacės

Katundi Bllacė i pėrket krahinės etnografike tė Karadakut tė Shkupit. Ėshtė fshat shqiptar pararojė historike e Grykės sė Kaēanikut nga oaza vllahe e Karadakut, tė serbizuar dhe tė bullgarizuar nė periudhėn osmane tė vonė.[1] Lokaliteti i sotėm Hani i Elezit ėshtė i ngritur nė rajonin perėndimor tė Bllacės.[2] Tė dhėnat e prekshme tė kulturės materiale dhe kujtesa historike tregojnė se Bllaca ishte njė lokalitet shqiptar shumė i moēėm, i vendosur nėn sqetullat shkėmbore tė kodrės Rrasa e Ferės.[3] Nė pjesėn e ultė, fushore, midis fshatit dhe lumit Lepencė, janė toponimet Stanet e Katunit, Stanet e Toēėve dhe Stanet e Lusjanėve. Kėto tėbane me kohė u kthyen nė lagje me banim tė pėrhershėm. Vėrtet, rajoni i Staneve tė Lusjanėve ėshtė lokalitet me njė histori mijėvjeēare, sė paku nga mesjeta e hershme dhe e mesme paraislame. Aty ekziston njė lokalitet arkeologjik i zbuluar rastėsisht, mė 2001, me rastin e ngritjes sė rrugės qė lidhė katundin Bllacė me aksin rrugor Shkup - Kaēanik. Traseja ka kėputur njė rrėnėzkodre mbi tė cilėn dallohet njė tumė, pėr rreth sė cilės ka varreza qė nuk pėrtėrihen. Tuma, sipas prerjes sė rastit, ngjason nė rrėnojė tė njė objekti tė kultit. Baza e vogėl, themelet me llaē[4] sikur flasin pėr gėrmadhėn e njė Kapele.[5] Grumbulli i koceve tė ekstremiteteve dhe tė rrashtave tė kafkave tė njerėzve, me madhėsi tė ndryshme, qė shihen nė prerjen e tumės, pikėrisht nėn rrėnojat e godinės dhe afėr saj, janė dėshmi e prekshme pėr njė vdekje tė llahtarshme qė ka pėrjetuar Bllaca nė histori.[6] Mė poshtė Staneve tė Lusjanėve, pikėrisht afėr Staneve tė Toēėve, ėshtė vendi ku janė martirizuar, mė 16 nėntor 1944, rreth 60 bllacjanė, e mė poshtė saj ėshtė shullėri ku ishte varreza e tyre.[7]

Nė anėn lindore tė katundit, nė njė vend piktoresk nėn shullėnė Mushēelcė, ėshtė varreza e katundit me njė sipėrfaqe prej afro nėntė hektarėsh. Kėto i kėput rruga qė lidhė Bllacėn me katundin serb Gornjan, nė hyrje tė enklavės serbo-bullgare tė Karadakut tė Shkupit. Varreza ėshtė njėkohėsisht edhe Vakėf i Xhematit tė Ballacės. Lisat bung dhe qarr qindravjeēarė flasin pėr vjetėrsinė e Varrezės islame tė Bllacės. Pėr kėtė fakt flet edhe njė nishan mbivarrezor qė konsiderohet mė i vjetėr se 350 vjet[8]. Kjo ėshtė dėshmi e mirė se islami nė Bllacė nisi mė sė voni nga fund i shekullit XVI.[9] Kjo ėshtė periudha e rreshtimit masiv tė ilirėve dardanė, maqedonė, epirotė e albanė nė islam, pėrkatėsisht fitorja e integrimit tė kombėsisė shqiptare dhe tė njėsisė etnokulturore e gjeopolitike tė Shqipėrisė.[10] Bllaca ka xhami, e cila daton nga shekulli XVIII, pranė sė cilės punoi mektebi pėr arsimimin fillestar islam pėr fėmijėt e tė dy gjinive.[11]

Nga periudha e fundit osmane nė kujtesėn historike tė popullit pėrmenden krerėt: Kamer Bardhi - urtak dhe pasanik; Ramadan Doēi - tregtar dhe zotėri i madh, Aziz Lusjani - tregtar i pasur dhe njerimirė, kurse Asman Toēi pėrmendet si luftėtar ēlirimtar i internuar nė Jemen. Pas kthimit nga internimi i bashkoi armėt me Halit Brezėn. Kaēakėt nė zė, Asmani dhe Haliti, ranė heroikisht nė Bllacė, nė njė pritė nga zaptit e ēaushėve osmanė tė fshatit Kaliēan i Epėr dhe Vėrtekincė. Nė kėtė luftė ranė shtatė zapti osmanė, disa syresh i ēeroi vėllai i Halit Brezės, i cili ishte nė radhėt e zaptive.[12]

Si kaēak i shquar nė periudhėn e fundit tė robėrisė osmane, shquhet Qazim Fera, i burgosur pas Kryengritjes sė Madhe tė vitit 1910.  Nga burgu bashkėpunonte me Lėvizjen Kombėtare Shqiptare dhe u zotua se po tė lirohej do ta vriste atasheun e Serbisė nė Shkup. Pėr kėtė qėllim u nxor nga burgu dhe e detyrėn e kreu me pėrpikėri. Qazim Fera nuk iu dorėzua pushtuesit serb, mė 1912, atij bullgar, mė 1915 dhe as pushtetit jugosllav, mė 1918.[13]

Katundi Bllacė me plojėn serbe si akt gjenocidial antishqiptar u ballafaqua nga fundi i tetorit tė vitit 1912. Vėrtet, sapo kėmba e soladateskes serbe shkeli Karadakun pushkatoi 12 bllacakė tė zgjedhur. Disa tė dhėna nga kujtesa historike flasin pėr 17 tė pushkatuar deri mė 1915. Dy prej tyre, Shaēir Nuredin Tushėn dhe Hasan Zekė Arnorin i futėn pėr sė gjalli nė furrė tė gelqeres nė fshatin Banjan tė Karadakut. Nė periudhėn midis Dy Luftėrave Botėrore pushtuesi jugosllav nuk ngriti shkollė, por as e pengoi punėn e mektebit. Nė kėtė kohė vazhdoi shpėrngulja e familjeve bllacake nė Turqi, nė Shkup, nė Kaēanik e gjetkė. Nė periudhėn nga mesi i prillit 1941 deri mė 8 shtator 1943 tė Luftės sė Dytė Botėrore Bllaca i pėrkiste Zonės sė interesit fashist bullgar, kurse pas kapitullimit tė Bullgarisė deri mė 14 nėntor 1944, pėrjetoi mbi 14 muaj “lirie” tė Shqipėrisė sė ribashkuar nė administrimin e Gjermanisė hitleriane.

Kėtu duhet tė vihet nė pah fakti se katundit Bllacė, i njė rėndėsie tė madhe strategjike pėr shqiptarinė e Karadakut, nuk iu lejua hapja e shkollės shqipe as nė periudhėn e robėrisė nazifashiste tė Luftės sė Dytė Botėrore. Nė kėtė periudhė kryepleq (kmetė) tė vendit ishin: Veli Tusha dhe Hamdi Fera[14] e pas tij Rexhep Fera, kurse njėsitin ushtarak civil, tė njohur me emrin Mbrojtja kontraēetnike, e pėrbėnin: Qamil Imishti (komandant), Isuf Tusha, Islam Tusha, Zahedin Lusjani, Shukri Fera, Azem Koka, Qamil Fera dhe tre tė tjerė.[15] Ky njėsit kishte pėr detyrė tė pengonte aktivitetin diversant tė ēetnikėve tė Karadakut dhe tė siguronte qarkullimin e lirė tė trenit nė pjesėn e ferovisė Shkup - Gėrlicė - Mitrovicė qė i takonte sinorit tė Bllacės.

Nė periudhėn e administrimit hitlerian tė gjithė ballacakėk e aftė pėr armė iu bashkuan Mbrojtjes Kombėtare tė Kosovės nėn komandėn e Abdyl Durės sė Kaēanikut, kundėr ushtrisė bullgare dhe njėsiteve ēetniko-komuniste tė Karadakut tė Shkupit. Djalėrinė luftarake e ushtroi nė shenjėtari dhe nė taktikėn ushtarake oficeri Xhyli Shaban Uka intelektualnga Kaēaniku, i cili bashkėpunoi edhe me Lėvizjen Antifashiste KominternisteTregun e Ri tė Sanxhakut,Mitrovicė dhe nė Kaēanik.[16] Nė luftėrat e pėrgjakshme tė Karadakut, mė 19 dhe 20 shtator 1944, midis forcave vullnetare tė Mbrojtjes Kombėtare tė Kosovės dhe ushtrisė partizane serbo-maqedone tė Karadakut tė Shkupit, ranė dėshmorė tė Shqipėrisė Etnike edhe bllacakėt: Arif Toēi, Haziz Lusjani dhe Sabedin Salihasi, kurse u plagosėn Rexhep Fera, Zahedin Bardhi dhe Sejdi Lusjani.

Kėtu duhet tė vihet nė spikamė fakti se nė katundin Bllacė nuk pati mbėshtetje tė madhe Lėvizja Antifashiste Kominterniste. Realisht, nė linjė tė “vėllazėrim-bashkimit me shkije” vepruan vetėm dy bllacakė: Fetah Kovaēi dhe Shaban Arnori, tė cilėt shėrbyen si lidhje dhe pėrcjellės tė komunistėve dhe tė partizanėve serbė dhe maqedonė nėpėr fshatrat shqiptare.

Llahtaria kanibaliste serbo-maqedonasemė15, 16 dhe 17 nėntor 1944

Nga fillimi i tetorit 1944 u shėnua kthesa vendimtare nė dobi tė fitoreve tė Lėvizjes Antifashiste Kominterniste nė tokat shqiptare[17], kurse mė 3 nėntor 1944, ideologu serb albanofob Vasa Ēubriloviē, tashti Ministėr pėr Ekonomi i Serbisė, lėshoi pėr pėrdorim sekret instruksionet pėr qarqet ushtarake tė Jugosllavisė - pėr zhdukjen me tė gjitha mjetet tė shqiptarėve etnikė, tė gjermanėve dhe etnive tė tjera josllave nė arealin e ish-Mbretėrisė sė Jugosllavisė. Pasi do tė konstatojė se "ne kurrė nuk kemi pasur kushte mė tė mira” pėr t’u liruar nga josllavėt,udhėzonte: shqiptarėve "t'u merren tė gjitha tė drejtat, tė nxirren para gjyqit ushtarak, tė dėrgohen nė kampe pėrqendrimi, t'u konfiskohet pasuria dhe tė detyrohen pėr shpėrngulje!" dhepėrfundonte: "Dy janė mėnyrat tė cilat do tė merreshin parasysh pėr spastrimin radikal tė shqiptarėve: qė t'i shfarosim ose qė t'i shpėrngulim!"[18]  

Pėr t’i plotėsuar  kėto urdhėrkėrkesa Shtabi Suprem i tėashtuquajturės UNĒ dhe AP tė Serbisė me udhėzime topsekret urdhėroi brigadat partizano-ēetnike serbe, bullgaro-maqedone dhe malaziase qė nė “operacionet pėr ēlirimin pėrfundimtar” tė tokave shqiptare jashtė Shqipėrisė londineze, nėn pretekstin pėr ndjekjen e bashkėpunėtorėve tė okupatorit, tė arrestonin, tė pushkatonin dhe tė masakronin personalitet e shquara kombėtare shqiptare, tė konfiskonin pasurinė e luajtshme e tė paluajtshme dhe tė provokonin pakėnaqėsi tė popullsisė dhe sė fundi nė shenjė tė shtypjes sė "revoltės", tė masakroheshin me plumb, thikė e zjarr, mė sė paku 50% tė shqiptarėve![19]

Qendra memoriale kushtuar Masakrės sė Bllacės

__________________________________________

Nga burimet ushtarake partizane serbe, maqedone e malazeze shihet qartė se Elaborati i Ēubrilooviqit dhe Urdhėresa e Shtabit Suprem tė Serbisė vetėm po e institucionalizonin njė praktikė qė ishte vu nė zbatim nė viset shqiptare pėrgjatė kufirit me Malin e Zi, me Serbinė dhe nė vijėn etnike shqiptare tė IliridėsMaqedoni. Pėr kėtė konstatim kėtu tė mjaftohemi vetėm me tė dhėnat nga njė raport i Brigadės XVI tė Maqedonisė e komanduar nga serbi albanofob Glisha Sharanoviq, nga i cili shihet se prej datės 6 tetorit 1944 (kur me partizanėt u bashkuan forcat ēetnike tė Karadakut), nė itinerarin prej Karadakut deri nė Shkup, mė 14 nėntor 1944, nėpėr fshatrat shqiptare, pushkatoi rreth 200 shqiptarė tė zgjedhur dhe tė paarmatosur.[20] Njė batalion i kėsaj brigade hyri nė fshatin Bllacė mė 14 nėntor 1944, i komanduar nga serbo-bullgari Nikodin Urdarevski i fshatit Ēiēer tė Karadakut[21], i cili do tė zbatojė Msakrėn e Bllacės tė 16 nėntorit 1944.

Me kėtė masakėr tė llahtarshme ushtria partizane jugosllave e Titos, e mbiquajtur “nacionalēlirimtare” dhe “antifashiste popullore”, pėruroi pėrtėritjen e dhunės, tė plaēkitjes, tė zjarrvėnies dhe tė plojės piromane dhe kanibaliste ortodokse serbe antishqiptare si akte gjenocidiale nė pjesėn lindore tė Shqipėrisė Etnike, tė cilėn Evropa - shtrigė e At Gjergj Fishtės, ia ndau Serbo-Jugosllavisė Versajase. Ka tė dhėna tė sigurta nga burimet dhe kujtesa historike se Masakra e Bllacės ėshtė planifikuar dhe ėshtė zbatuar sipas instruksioneve kishtare, ushtarake e shtetėrore tė Serbisė.

Batalioni i Brigadės XVI Maqedonase i komanduarngaUrdarevski kishte rreth 300 ushtarė, tė shpėrndarė nėpėr shtėpitė nė vendet mė strategjike nė mbarė fshatin, ndėrkaq Shtabi i ishte vendosur nė shtėpinė e Tush Lusjanit.  Mė 15 nėntor, rreth orės dhjetė, nė kėtė shtab arritėn popi dhe mėsuesi tė fshatit Gornjan. Kėta e sollėn urdhėresėn sekrete tė Shtabit tė Brigadės XVI Maqedonase pėr Masakrėn e Bllacės. Pėr kėtė fakt flasin zhvillimet pėrgjakshme tė 15, tė 16 dhe tė 17 nėntorit 1944. Sapo popi dhe mėsuesi Zhivko Popi arritėn nė shtabin e batalionit, fshatarėt hetuan njė shqetėsim tė partizano-ēetnikėve, kurse posa ata e lėshuan fshatin dhe morėn drejtimin e Gornjanit, nė Shtabin e Urdarevskit u ftua kryeplaku, tashti i quajtur kėshill: Isuf Tusha me tre kėshilltarė tė tjerė.[22]

Komandanti Nikodin Urdarevski para pėrfaqėsuesve tė Bllacės tashti u shfaq shumė i egėrsuar. Me njė gjakpirėsi krimineli i urdhėroi: “Brenda ditės ua dua 200 parė opinga dhe 200 parė ēorapė ...!?” Pėrfaqėsuesit e fshatit u gjetėn tė shtanguar. Duke pasur parasysh se pėr aq opinga duheshin sė paku dhjetė lėkura tė lopėve, tė rexhura, Isuf Tusha deshi tė sqaronte: “Shoku komandant, nuk kemi …!”, por Urdarevski e kėrcėnoi: “Nga lėkura jote do t’i nxjerrėsh…!” Kjo kėrkesė ishte vetėm pretekst pėr t’i acaruar marrėdhėniet me fshatarėt, si shkas pėr masakrėn qė duhej ta kryente. Nė mėnyrė tė prerė u urdhėroi tė pėrgatisnin edhe bukėn pėr batalionin. Kėtė kėrkesė e plotėsoi i tėrė fshati pa ngurim.

Vėrtet, mė 15 nėntor 1945, ditė e mėrkurė, nė fshat nuk ndodhi diēka e pėrgjakshme, kurse nė Stanet e Katunit sulmoi raja serbo-maqedone e Karadakut, vrau bariun Azem Lusjanin dhe plagosi Beram Muēėn. Sulmi nė Stanet e Katundit ishte njė prekje e pulsit dhe si paralojė pėr plojėn qė po pėrgatitej. Barinj, nga frika i lanė tėbanat dhe i sollėn kafshėt nė katund, pre pėr tė nesėrmen.

Pikėrisht mė 16 nėntor 1944, dita e enjte, ora 8, komandanti i batalionit partizan Nikodin Urdarevski urdhėroi fshatarėt nga mosha 17-70 vjeē tė dilnin nė Oborrin e Xhamisė, me kėrcėnimin se ata tė cilėt nuk do tė vinin do tė dėnoheshin si dezertorė. Nė nėntorin e vitit 1944 Bllaca kishte 77 familje, tė cilat u pėrkisnin 17 vėllazėrive[23], kurse Urdhrit iu bindėn rreth 80 bllacakė. 

Para tyre nė lokalet e Mektebit ishin futur rreth 40 partizanė tė armatosur deri nė dhėmbė. Ata me njė egėrsi tė paparė i urdhėruan fshatarėt duarthatė tė rreshtoheshin dhe nėn kėrcėnimin me armė, i sollėn nė oborrin e shtėpisė sė Tush Lusjanit, ku i priste komandanti Nikodin Urdarevski. Aty ua vunė pėrpara disa ushtarė me njė pėlhurė tė kuqe, si flamur, me madhėsi prej rreth njė metėr katror dhe para tytave tė armėve i nisėn nė drejtim tė Staneve tė Toēit. Gjatė rrugės i radhitėn pėr tre dhe ua filluan rrahjet me kondakė dhe shqelma. Nė afėrsi tė Staneve tė Toēit i rreshtuan pėr njė dhe nė shtegun pėr nė arnicėn e Nazim Toēit, ku ishte planifikuar tė kryhej ploja, secilit i dhanė tė rėna mizore me hu gardhi. Nė arnicė mė herėt i kishin sjellė dhjetėra lusjanė, toēė e tė tjerė nga “Bllaca e Poshtme”, siē thuhej nė raportet partizane.[24] Aty kishte arritur edhe komandanti Urdarevski.

Partizanėt serbo-maqedonė i detyruan fshatarėt civilė tė uleshin nė rresht pėr dy, njėri pas tjetrit. Komandanti fillimisht i mori nė pyetje, ish-kontraēetnikėt e periudhės tė robėrisė fashiste bullgare: Shukri Ferėn, Qamil Ferėn, Qamil Imishtin dhe Mustafė Tushėn. I lidhėn dorė me dorė, me shokat e tyre, i larguan vetėm rreth 30 metra dhe para syve tė tė gjithėve, i pushkatuan me breshėri automatiku. Asnjėri nuk nxori zė pėr lėmoshė as zė trishtimi.

Pushkatimi i kėtyre katėr burrave qė punuan pėr Shqipėrinė Etnike ishte uverturė pėr Masakrėn e Bllacės, akt gjenocidial antishqiptar i Brigadės XVI Maqedonase. Ende pa u dalė shpirti, komandanti Urdarevski i zgjodhi pesė tė tjerė, dhe i pushkatuan pranė tė parėve. Kėshtu vazhdoi, duke zgjedhur, pikėēok. Tė zgjedhurit pėr pushkatim Urdarevski i bėnte vetėm njė pyetje: “A ki pushkė…?” Tre veta pohuan se “kanė pushkė” dhe i ndanė anash[25]. Vazhdoi me pushkatim tė grupeve nga pesė dhe nga gjashtė veta, pa interval. Asnjėri nuk lemerisi, asnjė gjėmė, asnjė bėrtitmė, por vetėm njėri prej tyre bėri vdekje heroike. Ishte ky 36-vjeēari, Rrahman Ēajani, i cili, sa po e shpinin nė vendin e pushkatimit, i palidhur, me njė guxim qė kanė vetėm heronjtė, ia kapi pushkėn partizanit pėrcjellės dhe meqė ky nuk ia lėshoi, Rrahmani e rrėzoi pėrtokė, pėr ta ngulfatur. Njė partizan tjetėr, i bezdisur, shtiu me pushkė me tytėn ngjitur pėr kurrizin e martirit dhe plumbi qė pėrshkoi trupin e tij vrau edhe ushtarin nėn tė. Komandanti fare qetėsisht vazhdoi tė zgjidhte mė tė pashmit, ata qė nuk ndėrronin ēehre dhe gjithsej, njėrin pranė tjetrit, i pushkatuan rreth 60 veta.

Nga pjesa tjetėr komandanti Nikodin Urdarevski ndau shtatė tė rinj nga mosha 15-18 vjeēare dhe pesė pleq 60-70 vjeēarė dhe i urdhėroi: “Shporruni kah sytė andej kėmbėt…!” Tė tjerėt, rreth 20 veta, gjithnjė para tytave tė armėve, i sollėn te Qeshma e Katundit. Njėkohėsisht tė Qeshma e Katundit partizanėt kishin sjellė edhe shumė tė tjerė, tė kapur gjatė bastisjeve tė shtėpive. Ndėrkaq, Ramiz Ferėn, Brahim Kovaēin dhe Metush Kokėn, tė cilėt tė Stanet e Toēit thanė se “kemi pushkė”,  i sollėn nė fshat. Meqė ata, sapo arritėn nė fshat, e mohuan se kanė armė, edhe kėta i sollėn te Qeshma e Katundit. Edhe ky grup kishte rreth 60 veta. Tė lidhur me shokat e tyre, nga tre dhe katėr, i nisėn nė kolonė nė drejtim tė Hanit tė Elezit.

Nga para, nga pas dhe nga anash kolonės tė prangosur u shkonin rreth dyzet partizanė nėn komandėn direkt tė komandantit Nikodin Urdarevski, i cili shalonte njė kalė tė bardh. Vazhdimisht i torturuan, i fyen. Te Kodra Epėr ia dolėn tė iknin tre veta: Ramiz Fera, Shefki Fera dhe Salih Kovaēi [26]. Nė shenjė tė hakmarrjes sadiste komandanti urdhėroi partizanėt tė pushkatonin dy veta. Njė ushtarak i nxori nga rreshti pikėrisht Rasim Ahmatin dhe Qazim Kovaēin, u urdhėroi gatitu njėrin pranė tjetrit dhe me njė plumb nė kokė i rrėzoi pėrtokė. Tani rafalė mbi ta shtinė edhe partizanėt e tjerė. I lanė tė vrarit nė vend dhe me tė tjerėt, kodėrmėkodėr, duke i rrahur me kondakė dhe shqelma, duke i rrėzuar e pėrdhosur, i nxorėn nė xhade, mu aty ku sot ėshtė vendkalimi Maqedoni - Kosovė. Nė tė dale nga Hani i Elezit i nxorėn nga rreshti Sefė Bardhin (70) me djalin, Haēifin (16). Shkau qė i mori, pėr t’i “pushkatuar” ishte nga Serniqi, njė murator i cili kishte punuar nė ngritjen e shtėpisė sė Sefės. Sa po i largonte nga rreshti, drejt njė malishte, u tha: “Do tė shti mbi juve, bini pėrtokė dhe pritni deri sa tė largohemi…!” Skenarin e plotėsoi me pėrpikėri.

Vetėm nja tridhjetė metra mė tutje, pra, tė Ujėt e Tharbtė, i nxorėn nga rreshti katėr veta dhe i pushkatuan: Kamer Tushėn, Haxhķ Rafiz Tushėn, Islam Tushėn dhe njė tjetėr[27]. Nė vazhdim, tė tuma Dheu i Bardhė, pushkatuan edhe tre-katėr tė tjerė[28]. I nxirrnin nė grupe ashtu siē ishin tė lidhur. Nė “partinė” e katėrt, nxorėn pėr t’i pushkatuar: Emin Bardhin, Fazli Ahmatin dhe Rasim Tushėn. Breshėri i plumbave la tė vrarė Rasimin, tė plagosur rendė Fazliun[29] dhe midis tyre, pa asnjė plumb, shpėtoi Emini, i cili u shti si i vrarė[30]. Vetėm nė nja 20 metra mė larg tyre i nxorėn pėr pushkatim: Sadri Lusjanin, Mustafė Arrnorin dhe Sinan Tushėn. Breshėri korri vetėm Sinanin, kurse Sadriu dhe Mustafa ikėn me plagė nė trup dhe nėpėr breshėr tė plumbave. Komandanti Nikodin Urdarevski vazhdoi itinerarin e pėrgjakur nė drejtim tė Kaēanikut, deri sa i pushkatoi tė gjithė. Nga pushkatimi shpėtuan disa trima dhe disa me fat, me plagė ose pa plagė. Kėtu duhet tė theksohet fakti se me togun e krimit tė Urdarevskit ishte edhe oficerja Qefser Hasan Shukriu, me gjak tė pėrzier shqiptar e sllav[31], e mbajtur pėr turke[32], e cila kishte pėr detyrė tė pushkatuarve t’ua vėrtetonte vdekjen me njė plumb nė kokė.

Pasi komandanti partizan Nikodin Urdarevski zbatoi urdhrin e Shtabit tė Brigadės XVI Maqedonase, pėrkatėsisht tė serbit Glisha Sharanoviq, ushtrinė e tėrhoq tė Qarret e Livadheve, pėr tambajtur nėn vėshtrim ikjen e grave, tė fėmijėve dhe tė krejt pak burrave tė “kursyer”. Vėrtet, nata e 16 dhe 17 nėntorit 1944 ėshtė nata mė e llahtarshme nė historinė e Bllacės, por jo e panjohur nė kujtesėn shqiptare tė hidhur tė pushtimeve serbe, bullgare e malazeze.

Nga mėngjesi i 17 nėntorit 1944, raja serbo-bullgare e Karadakut gjithsesi nėn mbrojtjen e ushtrisė partizano-ēetnike sulmoi Bllacėn, pėr ta fshirė pėrfundimisht shqiptarėsinė e saj. Vranė dhe masakruan tetė veta, tė cilėt nuk e kishin lėshuar fshatin: Sinan Luēin e kallėn me gjithė shtėpi. Vranė: Daut Ferėn, Hazis Doēin dhe nipin e tij, Rizahun[33], Ziber Kokėn, Myrtezan Kokėn, Minah Shehun dhe Arife (Lifė)  Tushėn. Shpėtuan dėshmi pėr krimin: Hasan Kovaēi, i plagosur me pesė plumba dhe Sejdi Lusjani, i plagosur me 4 plumba.

Nė kohėn deri sa civilėt serbo-ēetnikė po e bastisnin dhe po e plaēkisnin fshatin shtėpi pėr shtėpi, dhe po i vrisnin tė gjithė ata qė i hasnin, ushtria partizane e Urdarevskit shtiu me top nga Qarret e Livadheve dhe mori nė shėnjestėr Xhaminė. Predha depėrtoi murin dhe qėlloi hytbėn. Kjo ishte edhe njė dėshmi se shqiptaria dhe islami ishin njėni e pandashme pėr shqiptarėsinė e Bllacės, tė Karadakut dhe tė Shqipėrisė Etnike.

Serbo-bullgarėt e Karadakut tė Shkupit plaēkitėn pasurinė e lėvizshme, ēdo gjė tė vlefshme, shtroje, mbuloje, drithėra, orendi shtėpiake, kafshėt, qerret me gjithė qe, me njė fjalė ēdo gjė tė kushtueshme. Kallėn edhe tri shtėpi: tė Islam Tushės, tė Kamer Tushės dhe tė Elez Kovaēit dhe plemen e Emin Ferės. Vėrtet, prej 77 familjeve tė Bllacės, dy familje bllacake nuk i preku dora e zezė ēetniko-komuniste, as nė meshkuj as nė pasuri. Kėto ishin pikėrisht familjet e dy bashkėpunėtorėve tė Lėvizjes Antifashiste kominterniste, ajo e Fetah Kovaēit dhe e Shaban Arnorit.

Nė fille tė zbardhjes sė tragjedisė

Nė fshatrat e Karadakut dhe tė Kaēanikut, deri aty ku arritėn gratė dhe fėmijėt e traumatizuar tė Bllacės, do tė pėrhapėn lajmet se nė Bllacė ndodhi tragjedia, se u bė masakėr, por askush nuk mund t’i paramendonte pėrmasat e saj.[34] Asnjė bllacak, ēoftė edhe nga ata tė cilėt i pėrjetuan pushkatimet, vrasjet dhe plaēkitjet, nuk mund tė pasqyronte as atė qė kishte parė. Nuk mund tė dinte saktėsisht djali pėr fatin e t’et, babai pėr fatin e djalit, nipi pėr fatin e gjyshit, gjyshi pėr fatin e djalit dhe tė nipit. Shumė familje kishin nga dy e tre tė pushkatuar. Tashti Bllaca ishte plotėsisht e braktisur, plotėsisht e shkėrmoqur. Kufomat e martirėve ngelnin tė katandisura nėpėr shtėpitė, nėpėr oborret dhe nėpėr lagjet e Bllacės, nė arrnicė te Stanet e Toēit, kostrevė, te Kodra Epėrme, te Ujėt e Tharbtė, te Dheu i Bardhė, grupe-grupe. Qarkullonin dezinformata e paragjykime tė ndryshme pėr shkakun e masakrės - si provokim i armatosur i shqiptarėve, si hakmarrje e komunistėve serbo-maqedonė pėr vrasjen e njė serbi, si dėnim i partizanėve pėr pjesėmarrjen e bllacakėve nė Mbrojtjen Kombėtare tė Kosovės, etj.[35]

Vetėm nė tė shtatėn ditė tė krimit masiv, tė 16 Nėntorit tė Pėrgjakur, falė kryeplakut tė Dremjakut - Beqir Shaqirit, i njohur nė popull me pietet si Beqė Dremjaku, u bė publike se nė Bllacė ushtria partizane, pikėrisht Brigada XVI Maqedone, zbatoi plojė dhe etnocid ndaj shqiptarėsisė shekullore tė Bllacės sė Karadakut, se partizanėt serbo-maqedonė ēetniko-komunistė tė Karadakut tė Shkupit, mė 15, 16 dhe 17 nėntor 1944, kishin pushkatuar dhe masakruar 109 veta tė lindur midis vitit 1869 dhe 1930, se  kishin plagosur 8 veta[36] dhe njė e kishin dėrrmuar me dru[37], se kishin shkretuar 75 familje nga 77 sa pati fshati, pėr tė vetmin faj dhuratė nga natyra, pse Bllaca ishte fshat shqiptar me rrėnjėt nė Iliri, pse banorėt e tij ishin tė lindur dhe tė rritur shqiptar, denbabaden.

Pikėrisht nė ditėn e mėrkurė, mė 22 nėntor 1944, Beqė Dremjaku arriti tė ndikojė nė Komandėn Ushtarake tė Kaēanikut t’ia jepte gjashtė partizanė me tė cilėt do tė vinte nė Bllacė pėr t’i vėrtetuar informatat alarmante. Nė hyrje tė fshatit Beqė Dremjaku, nė krye tė ushtarėve serbė, hasi nė njė hordhi serbo-maqedone tė Karadakut, tė cilėt kishin ardhur pėr t’i kallė dhe pėr t’i rrafshuar pėrtokė tė gjitha shtėpitė e Bllacės. Koincidenca e ardhjes sė Beqės me gjashtė partizanėt e shpėtoi Bllacėn nga shkatėrrimi pėrfundimtar. Beqė Dremjaku para se tė nisej nga Kaēaniku pėr nė Bllacė, kishte dėrguar kasnecė nė fshatrat pėrreth: Kodėrtrim[38], Paldenicė[39], Dremjak, Topojan dhe Dimcė dhe i kishte ftuar burrat tė vinin nė Bllacė, pėr t’i varrosur martirėt e kombit. Me kėta erdhi edhe ndonjė bllacakė, midis tė tė cilėve ishte edhe gruaja e fisme e Xhafer Ferės - Arife Axhami.

Mė lartė u tha se partizanėt serbo-maqedonė kishin vrarė dhe masakruar 109 shqiptarė. Ky numėr ėshtė pėrfillė nė listėn qė ka hartuar Kėshilli Organizues pėr ngritjen e Memorialit “Masakra e Bllacės”. Duket se ėshtė mė i sakti.[40] Ndėrkaq, nė kujtesėn historike tė hidhur nga dita e varrimit, mė 22 nėntor 1944, flitet pėr 128 bllacakė tė pushkatuar dhe tė therė: 1 mė 15 nėntor, 119 mė 16 nėntor dhe 8 mė 17 nėntor. [41]

Pjesė e Qendrės memoriale tė Bllacės

____________________________________

Tėrė veprimtarinė rreth varrosjes sė martirėve tė Masakrės sė Bllacės e udhėhoqi urtaku trim, Beqė Dremjaku. Martirėt e Bllacės u varrosėn nė katėr vende, nė varre tė veēanta, njėrin pranė tjetrit. Rreth 60 veta u varrosėn nė njė shulla mali tė Stanet e Toēit. Kėtu, njėrin pranė tjetrit, i varrosi tre djemtė Arife Axhami - Fera: Halimin, Brahimin, Hasanin. Burrėresha i shėnoi varret e tyre me gurė. Tek Ujėt e Tharbtė u varrosėn rreth 40 veta dhe tek Ura e Kasharit 8 veta. Nė kėto tri varreza mund tė besohet se pati tė varrosur edhe tė pushkatuar nga fshatra tė tjera tė Karadakut e tė Kaēanikut. Tetė martirėt e rėnė nė fshat, mė 17 nėntor 1944, i varrosėn nė Varrezėn e Katunit. Kėtu duhet tė theksohet edhe fakti se martirėt u varrosėn pa ceremoni fetare, me rrobat dhe gjėsendet qė i kishin nė xhepa dhe nė varre pa dėrrasa, mėnyrė kjo identike me varrosjen e shehidėve tė rėnė nė linjat ballore tė luftės pėr liri dhe pėr dinjitet njerėzor.

Martirėt e Masakrės sė15, 16, 17 nėntor 1944

Nga vėllazėria Ahmati[42]: Arif Fazliu (1874), Memish Limani (1884)[43], Ibish Shabani (1885), Rasim Hamiti (1904), Metush Mehmeti (1904) dhe Halil Arifi (1919);

Nga vėllazėria Arrnori: Rafiz Elmazi (1916);

Nga vėllazėria Bardhi: Avdi Neziri (1884), Ali Azemi (1884), Fazli Xhaviti (1919), Hebib Salihu (1924), Kurtesh Xhelili (1884), Rrustem Elmazi (1904), Zijadin Sahiti (1894) dhe Zelfi Elmazi (1899);

Nga vėllazėria Ēajani: Beram[44] Ajeti (1910), Isman Ahmeti (1910) dhe Rrahman Hamiti (1909).

Nga vėllazėria Doēi: Aziz Asllani (1884), Avdi Nebiu (1926), Nebi Avdiu (1884), Muharrem Berami (1909), Islam Berami (1912), Emin Rrahmani (1916), Shaqir Rexhepi (1916) dhe Rizah Asllani (1930);

Nga vėllazėria Doshlaku: Nuredin Zeqiri (1899) dhe Rrustem Baftiu (1919);

Nga vėllazėria Fera: Daut Halimi (1884), Qemail Nuhiu (1914), Xhavit Nuhiu (1884), Halim Xhaferi (1900), Brahim Xhaferi (1902), Hasan Xhaferi (1918), Idriz Ajeti (1894), Rushit Avdyli (1899) dhe Shukri Avdyli (1914).

Nga vėllazėria Imishti: Qamil Jakupi (1894), Shabi Jakupi (1874), Eshref Selmani (1884) dhe Xhemail Eshrefi (1924);

Nga vėllazėria Koka: Alush Elmazi (1923), Dehar Syla[45] (1926), Jenuz Elmazi (1912), Murtesan Hasani (1874), Metush Islami (1923), Mustafė Aliu (1884), Halim Avdyli[46] (1914), Xhemail Syla (1905), Sami Jahiu (1924), Xhavit Asmani[47] (1912) dhe Ziber Sejfullahu (1874);

Nga vėllazėria Kovaēi: Brahim Rrahmani (1926), Hamdi Hasani (1920), Muharrem Berami (1889), Miftar Mehmeti (1894), Qazim Hasani (1918) dhe Rrahman Ziberi (1884);

Nga vėllazėria Luēi: Hamit Syla (1894), Sinan Syla (1869) dhe Sherif Syla (1886);

Nga vėllazėria Lusjani: Alush Jahiu (1892), Azem Bislimi (1918), Emin Dervishi (1869),  Ilaz Berami (1884), Ismail Hasani (1914), Xhemail Ilazi (1892), Hamdi Limani (1887), Qamil Jahiu (1917), Rufat Jahiu (1889), Rizah Ilazi (1922), Ramė Limani (1892), Rushan Isufi (1892) dhe Shaban Limani (1889);

Nga vėllazėria Muēa: Ali Tahiri (1894) dhe Beram Kurtishi (1900);

Nga vėllazėria Salihasi: Asllan Feta (1889), Beram Ramizi (1905), Bektesh Rrustemi (1904), Feriz Salihu (1904), Latif Ramadani (1885), Nezir Miftari (1925) dhe Zenun Feta (1884);

Nga vėllazėria Shehu: Halim Metushi (1894) dhe Minah Ramadani (1919);

Nga vėllazėria Toēi: Jahi Qahili (1905), Jenuz Beqiri (1906), Rushit Qahili (1903) dhe Sabedin Sinani (1888);

Nga vėllazėria Tusha: Arife (Life) Ademi (1874), Beqir Sadiku (1900), Naip Avdyli (1915), Mehmet Veliu (1926), Musli Aliu (1884),  Ismail Veliu (1924), Jahi Ferati( 1919); Kamer Haliti (1894), Idriz Hasani (1904), Islam Salihu (1894), Mustafė Berami (1904), Xhelil Nuredini (1904), Rasim Hasani (1899), Rufat Brahimi (1924), Rushit Nuredini (1894), Sahit Salihu (1904), Sinan Haliti (1909), Shukri Beqiri (1927) dhe Veli Ismaili (1879).[48]

Nga Masakra e 15, 16 dhe 17 nėntorit 1944 shpėtuan me plagė kėta bllacjanė: Elmaz Salihasi, Mulla Nazmi Luēi, Hasan Kovaēi, Fazli Ahmati, Tanush Shehu, Sadri Lusjani, njė shkupjanė[49] dhe Ragip Doēi[50], kurse e derrmuan me llos Ramadan Muēėn.

Mesazhi si mėsim historik

Katundi i martirizuar, Bllaca, i cili mė 14 nėntor 1944, pati rreth 700 banorė, nga mesi i nėntorit 1944 deri nė mesin e janarit 1945, ishte i vetmi katund shqiptar tė cilin nacionalēlirimtarja kominterniste serbo-maqedone, e ktheu nė gėrmadhė tė fantazmės sė vdekjes, pa asnjė banorė etnikė. Vetėm pas dy muajve nisi kthimi i banorėve, por me njė ritėm tė ngadalshėm. Pėrfundimisht jeta nė familjet e Bllacės sė pėrgjakur do tė pėrtėritėt pesė muaj pas plojės, por kujtesa pėr Masakrėn e 16 nėntorit 1944, mbeti plagė e shqiptarėsisė sė Bllacės qė kullon gjak, i cili as guxon tė harrohet, as guxon tė falet.

Ky ėshtė amanet i gjakut tė dėshmorėve dhe tė martirėve tė kombit, emrat e tė cilėve janė skalitur nė Memorialin  >>Masakra e Bllacės<<, tė cilin ua ngritėn pasardhėsit - Nė 60-vjetorin e rėnies pėr shqiptarinė. Dhe, betimi ynė kolektiv, sot, amanet pėr brezat, ėshtė:

Emrat e dėshmorėve dhe tė martirėve tė gdhendur nė granit janė dėshmi pėr pavdekėsinė e tyre, janė tapi e shqiptarėsisė sė vendit qė, as bėn tė lihet shkret, as mund tė falet dhe as guxon tė shitet, kurrė. Aq mė parė se ky Memorial dhe liria qė synon shqiptaria, janė dhuratė e luftės dhe e gjakut tė heronjve tė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare, e mbėshtetur si mbi shkėmbin nė Bllacėn historike dhe bllacakėt atdhetarė anė e kėnd trojeve tė Shqipėrisė Etnike.[51]                                                                                                      

Shqiponja dykrenare

18x18 cm 

Njėri pranė tjetrit: nipi, i et e gjyshi

Pre e planeve gjenocidiale sllave albanofobe Tokėn stėrgjyshore vaditėn me gjakun arbėror

Kurbanė  nė themele tė shqiptarisė pėr brezat

Pėrjetėsisht ēimentuar nė tė Iliridės Altar.

16 Nėntor 1944    Bashkėfshatarėt  16 Nėntor 2004


_______________________________________

REFERENCAT:

                [1] Shih pėr krahasim: B. Nušię, Kosovo. Opis zemljei naroda, I, N. Sad, 1902; Kosovo, II, N.Sad, 1903; A. Uroševię, Etnięki procesi na Kosovu tokom turske vladavine, Beograd, 1987; M. Pirraku, Demistifikimi i paragjykimit: “Kosova ėshtė zemra e Serbisė!”, Gjurmime albanologjike, SSHH 22-1992, Prishtinė, 1994, 39-62.

                [2] Informatat e mia pėr historikun e Bllacės i plotėsova me kujtesėn historike tė shtresuar nė Bllacė e tė rikujtuar nga kėta informatorė: Haxhķ Enin Imeri (1920); Haxhķ Mahmut Tusha (1926), Haxhķ Rafiz Tusha (1934) dhe Sami Tusha, veprimtar, anėtar i Kėshillit Organizues pėr ngritjen e Memorialit >>Masakra e Bllacės<< , Shkup, mė 15 shtator 2004, nga ora 9.20-15.15.

                [3]  Quhet edhe Zabeli i Katunit.

                [4] Zall me gėlqere, horasan.

[5] Kishėz nė varrezat ortodokse.

                [6] Kėtė lokalitet arkeologjik e kam vizituar mė 15 shtator 2004, i pėrcjellė nga veprimtari bllacak, Sami Tusha.

                [7] Aty aktualisht janė vetėm tri varre tė shėnuara tė djemve tė Xhafer Ferės. Ata i varrosi e ėma e tyre, Arife Axhami - Fera. Varret e tjera i rrafshoi pushteti partizan ushtarako - policor, natėn, dy muaj nga varrosja.

                [8] Vendi ku ėshtė mbishkrimi ėshtė drizė murrizi, kaēe, kulumbrie e fieri. Mė 15 shtator 2004, nuk arrita tė depėrtoj pranė nishanit.

                [9] Ndonėse nishani ėshtė nga mesi i shekullit XVII, i vdekuri (merhum-i) ėshtė mysliman i biri myslimanit, do tė thotė, i et i  tij, mysliman,  ka jetuar nga mesi i shekullit XVI.

                [10] Shih gjerėsisht, dr. Muhamet Pirraku, Kultura kombėtare shqiptare deri nė Lidhjen e Prizrenit, Prishtinė, 1989; Feja, kultura dhe tradita islame ndėr shqiptarėt. Simpozium ndėrkombėtar i mbajtur nė Prishtinė mė 15.16.17 Tetor 1992, Prishtinė 1995.

                [11] Kjo xhami ka pėrjetuar tri meremetime, por e ka ruajtur pamjen arkitektonike fillestare. Pas fitorės sė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare, mė 2001, nė Iliridė (Maqedonia Perėndimore), nė fshat u ngrit edhe njė xhami  madhėshtore.  

                [12] Ēaushėt e kapėn zaptin “murtat” (tradhtar) e dėnuan mizorisht, duke ia prerė kokėn atij dhe dhe vėllait, Halitit.

                [13] Nė fillim tė ripushtimit tė dytė tė Dardanisė antike - Kosovės historike nga Serbia, Qazim Fera iku nė Turqi. Atje hyri nė shėrbim tė pushtetit tė Ataturkut dhe mė vonė u vra nė njė luftė kundėr kurdėt ēlirimtarė.

                [14] Thuhet se u vra “pėr motive tė ulta”’, mė 1943. Vrasėsi u dėnua me 101 vjet burg, por iku nga burgu pas kapitullimit tė Bullgarisė.

                [15] Tre tė tjerėve nuk arrita t’ua evidencojė emrat. Mund tė mos ishin bllacakė.

                [16] Gjerėsisht, Ranadan Asllani, Abdyl Dura me bashkėluftėtarė pėr Shqipėrinė Etnike, Prishtinė, 1998, 148.

                [17] Shih, M. Pirraku, Ripushtimi jugosllav i Kosovės 1945, Prishtinė, 1992, 19-49.

                [18] Gjerėsisht, Po aty, 37, 41; M. Pirraku, Pėr kauzėn shqiptare 1997-1999, Prishtinė, 2000, 99-101.

                [19] Gjerėsisht, M. Pirraku, Ripushtimi, fq. 42-43; Pėr kauzėn shqiptare, fq. 109

                [20] Shih, M. Pirraku, Ripushtimi, 47-48.

                [21] Emri tjetėr, i serbizuar, ėshtė: Nikodim Urdareviq (Ramadan Asllani, Abdyl Dura me bashkėluftėtarė pėr Shqipėrinė Etnike, Prishtinė, 1998,143).

                [22] Dy kėshillat e tjerė ishin: Islam Tusha dhe Elez Kovaēi, kurse emrin e kėshillit tė katėrt nuk arrita ta evidentojė.

                [23] Imishti (6), Ahmati (8), Bardhi (22), Doēi (6), Toēi (9), Lusjani (10), Shehėt (3), Kokajtė (11), Arrnorėt (3), Tusha (12), Dodaj (2), Kovaēi (9), Doshlakėt (3), Feraj (9), Ēajanėt (5), Salihasaj (6), Muēėt (6), Luēėt (8 familje).

                [24] Nė kėtė pjesė tė fshatit partizanėt kryen orgji edhe me gratė e mbetur pa mbrojtjen e burrave. Shih,  M. Pirraku, Ripushtimi jugosllav i Kosovės 1945, Prishtinė, 1992, 47-48..

                [25]  Ishin kėta burra tė pjekur: Ramiz Fera, Brahim Kovaēi dhe Metush Koka.

                [26] Gjatė ecjes ia kishin dalė tė zgjidheshin dhe kishin pritur momentin dhe terrenin strategjik pėr tė ikur. Ndonėse ndaj tyre u shti me breshėr plumbash, shpėtuan pa asnjė plagė.

                [27] Nga informatorėt e mi nuk arrita tė mėsoj pėr emrin e tė tė katėrtit.

                [28] Nė bazė tė kujtesės sė tė pranishmėve, ishin kryesisht meshkuj tė vėllazėrisė Lusjane.

                [29]  Fazli Ahmati nė Masakrėn e Bllacės humbi t’et, Arifin, i lindur mė 1874 dhe vėllain, Halilin, i lindur mė 1919.

                [30]  Pas largimit tė partizanėve nga vend i krimit, Emin Bardhi (i lindur mė 1920) ia doli tė tėrhiqte tė plagosurin. Tashti  Emini ėshtė haxhķ dhe jeton nė Shkup. 

                [31] Hasan Shukriu i pėrkiste njė familjeje shqiptare shkupjane me tradita patriotike. Ishte i martuar me njė maqedone, e cila i lindi Qefserin.

                [32] Qefser Shukriu u martua, mė 1945, me Kemal Haxhķ Kasėm Fejzullahu, vegėl komuniste antishqiptare nė duar tė Cėrvenkovskit dhe tė Gligorovit.

                [33] I lindur mė 1930.

                [34] Shih, Ramadan Asllani, Abdyl Dura me bashkėluftėtarė pėr Shqipėrinė Etnike, Prishtinė, 1998, 148-153.

                [35] Po aty; Shaban Braha, Gjenocidi serbomadh dhe Qėndresa shqiptare (1844-1990), Tiranė, 1992, 439-440;  Nazif Selimi, Dėshmitė e gjalla, Shkup, 1998, 71; Rexhep Bunjaku, Kosova, Besa dhe tradhtia (Kujtime), Prishtinė, 1998, 18.

                [36] Elmaz Salihasi, Nazmi Luēi, Hasan Kovaēi, Fazli Ahmati, Tanush Shehu, Sadri Lusjani, Ragip Doēi (10 vjeē) dhe njė musafir,  dhėndėr i Qamil Bardhit nga Shkupi.

                [37] Ky ishte Ramadan  Muēa.

                [38] Ish-Gjurgjedell.

                [39] Ish-Palivodenica.

                [40] Kėshilli Organizues pėr Memorialin e Masakrės sė Bllacės e ka mbėshtetur nė informatat e 36 vetave, moshash tė ndryshme, qė u pėrkasin tė gjitha vėllazėrive tė Bllacės. Listėn ma dėrgoi (me Email) gazetari Ismail Sinani, mė 1 nėntor 2004.

                [41]  Shih, Dr. M. Pirraku, Ripushtimi,43,48;  Mulla Idris Gjilani dhe Mbrojtja Kombėtare e Kosovės Lindore 1941-1951, Prishtinė, 1995, 138; R.Asllani, Abdyl Dura me bashkėluftėtarė, 153.

                Nė disa libra tė tjerė, nuk ėshtė pėrfillė numri nga kujtesa historike. Numri i tė martirizuarve nė Masakrėne Bllacės tregohet si 137, 170, 180 madje edhe 280. Shih:Nazif Selimi, Dėshmitė e gjalla, 71; Sh.Braha, Gjenocidi serbomadh, 440;  R. Bunjaku, Kosova, Besa dhe tradhtia,  18.

                [42] Ky etnonim nė administrate shkruhet nė trajtėn sllave: Amati. Informatorėt e mi ma theksonin Ahmati, por e thonė edheAmati.

                [43] Nga vend i plojės u tėrhoq i plagosur, por vdiq afėr Mullirit tė Haki Dremjakut. Varrin e ka nė Dremjak tė Kosovės.

                [44] Informatorėt e mi ma theksonin nė trajtėn Bajram, por nė popullndihet edhe Beram sikurse edhe pėr emrin Behram.

                [45] Nė administrate mbahet trajta sllave Sula. Informatorėt e mi e pėrfillin kėtė trajtė pasi nė tė folur u mungon zanorja >y<.

                [46] Informatorėt e mi e pėrdorin nė trajtėn Avdili, nė mungesė tė zanores >y< nė koinenė e tė falmės sė Karadakut.

                [47] Informatorėt e mi emrin Osmani e pėrdorin nė trajtėn Asmani.

                [48] Pėr evidencimin e tė pushkatuarve, tė vrarėve, tė mbyturve me dru dhe tė plagosurve Kėshilli Organizativ pėr ngritjen e Memoria;it >>Masakra e Bllacės<< u mbėshtet nė informatat e dhėna nga kėta bllacjanė tė moshuar: Ramiz Fera, Mahmut Tusha, Emin Bardhi, Shaban Tusha, Raif Tusha, Ilmi Luēi, Hisen Ahmati, Ramadan Kovaēi, Shefki Kovaēi, Nebi Tusha, Qamil Arrnori, Elez Doēi, Hetem Doēi, Murat Doēi, Sefė Lusjani, Sabri Koka, Azem Doshlaku, Sinan Toēi, Shefket Koka, Nuhi Ēajani, Ramiz Ēajani, Rasim Muēa, Mexhit Muēa,Hazir Shehi, Rafiz Tusha, Beqir Lusjani, Medi Lusjani, Shaqir Ahmati, Elez Salihasi, Faik Muēa, Haēif Ahmati, Haēif Doēi, Rushan Muēa, Tefik Fera dhe Mehdi Bardhi.

                [49] Dhėndėr i Qamil Bardhit.

                [50] Fėmijė nė moshėn  dhjetėvjeēare. U plagos duke ikur nga fshati sė bashku me t’ėmėn.

                [51] Bllaca i dha UĒK-sė dy dėshmorė: Nexhmush Ferėn dhe Shefket Ferėn.

Kthehu ne fillim

________________________________

SHABAN PALLUZHA NĖ KTHESĖN ĒLIRIMTARE

NĖNTOR 1944 – SHKURT 1945

 Prof. Dr. Muhamet PIRRAKU

Mė 01.02.2007, Prishtinė

____________________

            Nė historinė e popujve ka ngjarje qė, me kthesėn qė bėjnė nė rrjedhė tė historisė, bėhen kujtesė e nderės, e besės, e burrėrisė dhe e krenarisė me rolin e fanarit nė paqe, nė trazime e nė luftė pėr liri. Kėto janė zhvillime komplekse qė shėnojnė kahje tė reja vendimtare nė ndodhi dhe qė bėjnė kufij midis epokave tė ndryshme. Roli i individit, i personalitetit, nė kėto kthesa ėshtė i madh, i pandashėm me rėndėsinė e kthesės. 

Njė ngjarje e tillė pėr Kosovėn, dhe popullin shqiptar nė pėrgjithėsi, ėshtė Kryengritja e Drenicės 21 janar – 21 shkurt 1945, e cila nė kujtesėn historike tė popullit njihet me emrin: Lufta e Shaban Palluzhės, kurse nė historiografi ka hyrė me disa emra tė pėrgjithėsuar me sintagmat: Pėrpjekja kundėrrevolucionare nėn udhėheqjaen e Shaban Polluzhės (nė historiografinė kominterniste jugosllavo-shqiptare) dhe Revolta e Drenicės, qė shqip do tė thotė kryengritje (nė fille tė shkollės historiografike kombėtare shqiptare tė Kosovės). Edhe mbiemri i fatosit tė kombit shėnohet nė dy variant: ”Palluzha” (shqip) dhe “Polluzha” (serbisht). Ky ėshtė edhe personaliteti mė emblematik i kėsaj kthese,  personalitet kompleks, tipik i lagjjes sė personaliteteve historike shqiptare nga Ali pashė Tepelena, tė ngritura nė Panteonin e atdheut duke hapėruar nėpėr bela dhe shkallėt e robėrisė.

Heroi i historisė sonė, tė dhimbėshme, Shaban Mustafė Kastrati u lind nė Palluzhė tė Drenicės, mė 1871, nė njė familje tė kanme. Nė periudhėn e rinisė mori pjesė nė kryengritjet antiosmane, kurse gjatė Luftės sė Parė Botėrore u ndesh me forcat pushtuese bullgare dhe austro-hungareze.  Kjo i hapi udhė pėr pushtet nė fillet e ripushtimit serbo-jugosllav, nga fundviti 1918.  Ngritjen nė kierarkinė e krerėve popullorė, duke marrė pėr mbiemėr emrin e fshatit, e arriti pėrmes ngritjes nė pushtet nga kapterri i xhandarmėrisė nė kryetar komune nė vitet e Jugosllavisė Versajase.

Ndonėse i pashkolluar, Shaban Palluzha, i dalluar me guxim pėr tė marrė vendime tė rėndėsishme, kishte njė intelekt qė e veēonte nga personalitetet e lagjjes sė tij, pėr tė zgjedhur rrugėn mė tė ndėrshme nė situata tė ndera pėr vendin dhe pėr popullin. Kjo i siguroi respektin e krerėve dhe tė masave. Nuk rrinte nė distancė me rivalėt, as puthadorė me miqtė. Edhe para rrezikut pėr jetėn, bėhej jorgan apo mburojė pėr adhuruesit dhe pėr kundėrshtarėt. I tillė ishte Shaban Palluzha - burrė i pashėm, i shėndetshėm, krerė autoritar. Ishte fetar i mire dhe shumė i vendosur. Mbante veshėmbathje tipike tė krero-aristokracisė drenicare tė kohės sė tij.

Nga krenaria e lindur, fliste me zė tė lartė, por kursyeshėm, nga se gjuha hetueshėm i merrte nė thua. Nė kuvende dhe kur printe nė odė, para vetės e nxirrte njėrin nga krerėt urtak dhe tė pranueshėm nė mjedis. Kur nuk i pėlqente, ndėrhynte nė bisedė.  I kishte hije tė ndėrhynte nė rolin e njė arbitri.

Portreti i Shaban Palluzhės

_______________________________

Burri i Dheut, Shaban Palluzha, nė mjedisin e tij, nė Drenicėn Veriore, mbėshtetej kryesisht nė Miftar Bajraktarin e Llaushės dhe nė Mulla Ibrahimin e Hasaprishtinės (ish-Palaci). I pari ishte personalitet i pėrkorė dhe shumė i menqur, kurse i dyti intelektual shumė i dijshėm. Tė dytė ishin tė guximshėm, patriotė tė kulluar dhe pėr Shabanin, gjatė tėrė shekullit tė tij, ishin kėshilltarėt mė besnikė. Midis rivalėve, por jo kundėrshtarė nė dėm tė shqiptarizmės, kishte Sadik Zenelin e Abrisė, personalitet ky me ndikim mė tė madh nė masat dhe Isuf Gradicėn, mjeshtėr pėr pushtet. Kėta, Sadiku dhe Isufi, kur ishte fjala pėr interesat e vendit, nė Shabanin kishin pushkėn plot, kishin pusinė. Dhe, dhjetėra krerė dhe burra, urtakė, pleqnarė dhe trima, qė pėrbėnin rrethin e dytė tė personaliteteve, mbi tė cilėt u mbėshtetėn: Shabani, Miftari, Sadiku e Isufi, nė periudhėn e Luftės sė Dytė Botėrore, pikėrisht nė Mbrojtjen Kombėtare tė Kosovės, nė Luftėn e Shaban Palluzhės dhe nė Lėvizjen e Rezistencės tė NDSH-sė, u bėnė komandantė ushtarakė e udhėheqės politikė nė pėrpjekjet pėr ēlirimin e Kososvės dhe ribashkimin e Shqipėrisė Etnike.

Gjatė Luftės sė Dytė Botėrore kreu detyra tė rėndėsishme me interes pėr vendin: krerė popullor, kryetar komune, komandant i forcave tė Mbrojtjes Kombėtare tė Kosovės dhe kryetar i Gjyqit Paqtues (Islihatit) pėr nėnprefekturėn e Skėnderajt. Nga fillimi i vitit 1942 mbajti lidhje tė afėrta, politike e veprimi, me organizatėn antifashiste nacionalēlirimtare, me antifashistėt shqiptarė, dhe kjo i hapi rrugė tė emėrohet, komandant i njėsisė sė Drenicės nė pėrbėrje tė Brigadės VII tė Kosovės, e formuar me direktiv tė Shtabit Operativ tė AP dhe UNĒ tė Kosmetit, nga fundi i nėntorit dhe fillimi i dhjetorit tė vitit 1944. Tė themi qartė: nė vitet e Luftės sė Dytė Botėrore, midis nėpunėsve, mėsuesve dhe ushtarakėve qė kishin ardhur nga Shqipėria nė Drenicė, me tė cilėt kishte kontakt zyrtar kreu, kryetari dhe komandanti Shaban Palluzha, 22 ishin antifashistė. Nga dashuria drenicare e virgjėr pėr Shqipėrinė, kėta antifashistė kishin ndikim absolut tė thuash nė tė gjithė krerėt dhe hoxhallarėt e Drenicės. Ata i ushqenin me tė dhėna pėr fundin tragjik tė paevitueshėm tė nazifashizmit. Si rrjedhim fitoren e sigurtė tė Luftėa Antifashiste Nacionalirimtare Shqiptare. Sė kėndejmi, sikur tė na fliste, sot, Shabani pėr vetėn, do tė parapėlqente urtinė e Isak Njutonit: “Nėse kam parė larg, kjo ngaqė kam qėndruar mbi supet e gjigandėve”.

Vėrtet, nga ditėt e para tė formimit, Brigada Partizane e Shaban Palluzhės shfaqi indinjatėn dhe revolten ndaj vrasjeve pa gjyq tė personaliteteve shqiptare nė Drenicė dhe nė Kosovė. Brigadat partrizaneJugosllavisė dhe tė Shqipėrisė, qė morėn pėr detyrė tė “spastronin terrenin nga bandat fashiste” tė ushtarakut Mehmet Gradica me bashkėveprimtarėt, u treguan jo vetėm antishqiptare por edhe antiislame tė tėrbuara. Kėto mjaftonin pėr tė irituar komandantėt dhe ushtarėt e njėsisė sė Shaban Palluzhės. Sė kėndejmi, nga mesi i janarit 1945, Brigada e Shaban Palluzhės shpalli mosbindjen ndaj urdhėresave tė Shtabit Kryesor tė UNĒ tė Kosovės-Metohisė dhe nga Besiana (ish-Podjeva) u kthye, mė 24 janar 1945, pėr nė Drenicė, si eshkė e ndezur kjo pėr zjarrin e rrezistencės dhe tė luftės shqiptare kundėr ripushtimin komunist jugosllav tė Kosovės. Por, duhet tė theksohet fakti se Revolta e “Brigadės sė Shaban Palluzhės” nė themele tė Luftės sė Drenicės 21 janar –21 shkurt 1945, nuk mund tė shikohet vazhdim, as korrigjim, i Mbrojtjes Kombėtare Shqiptare tė Kosovės, as i Luftės Antifashiste Nacionalēlirimtare Shqiptare, por si fill i qartė i njė epokeje tė re, tė pėrpjekjeve me tė gjitha mjetet tė popullit shqiptar pėr tė zgjidhur ēėshtjen shqiptare mbi parimin universal tė demokracisė - me vetėvendosje.

Shtabin Drejtues tė Luftės sė Drenicės komandanti Shaban Palluzha, i pėrcjellė nga bashkėfsharati besnik, Hamėz Hetem Istogu, ka pasur rreth vetės, nė takime dhe nė kohė mė tė gjata, personalitete popullorė e luftarakė tė shquar, intelektualė e ushtarakė. Kėtu kam vend vetėm t’i pėrmend. Imer Fazliun nga Shqiponjasi (-sh-Radisheva), Isa Zymerin nga Prekazi, Ramė Sejdiun nga Llausha, Bajram Bajraktarin nga Drenasi, Miftar Bajraktarin nga Llausha, Mulla Ibrahimin nga Hasaprishtina, Mulla Ilaz Burojen, Rexhep Gjelin nga Likashani, Azem Aruēin nga Makėrmali, Beqė Ēubrelin, Jetullah Muharremin nga Rrezalla, Sadik Zenelin nga Abria, Feriz Bojiqin nga Luftari )ish-Kėrnica), Sadik Lutanin nga Turiqeci, Adem Dushin, Shaban e Rifat Kotorrin, Hazir Gjakjen nga Akrashtica, Istref Temėn nga Dritani (ish-Dabrashevc), Bedri Gjinin e Abdyl Zhubin nga Mitrovica, Orleanėn shqiptare – Marie Shllakun e Profesor Ymer Berishėn dhe sė fundi edhe Isuf Gjilanin, toger Mehmet Gradicėn, Brahim Lutėn nga Shkabaj (ish-Gllanasellė), Osman Bunjakun nga Lumkuqi (ish-Samadrexhė) etj.

Fadil Hoxha

______________________________

Tėr theksojmė faktin se Programin e Luftės sė Drenicės mund ta pėrceptojmė nga kundėrshtimi qė Shaban Palluzha u bėri, nė Skėnderaj, nga mesi i janarit 1945, pėrfaqėsuesvet tė Shtabit Operativ tė Kosmetit: Fadil Hoxhės dhe Kėrsta Filipoviqit, kundėr vrasjeve e plaēkitjeve tė brigadave jugosllave: “Nuk jemi kundėr pushtetit tė partizanėve, as kundėr komunistėve. Nė kėtė luftė asht edhe Shqypnia, e ne nuk mund t’i kundėrvihemi nanės. Jemi luftarė pėr liri dhe pėr nderin e familjeve e tė popullit …!”. Me kėtė frymė frymoi Takimi i jashtėzakonshėm i Shtabit tė Brigadės sė Shaban PalluzhėsLiridon (ish-Lupēi) tė Grykės sė Llapit, nė natėn e 20/21 janarit 1945, ku u mor vendimi definitiv pėr moslėnien e Kosovės nė duart e okupatorit pa njė qėndresė epike legjendare, qoftė ajo edhe ndeshje e Moisiut me Goliatin.

Shpjegimet e nxjerra me tradhėti nga Nazmi Kursani, oficer i OZN-ės, Marie Shllaku saktėsoi: “Bemė njė bisedė paria, pėr gjendjen e ngushtė qė na paraqitej, tė vdesim dhe tė mos biem nėn Serbi. Edhe nė paēim mundėsi tė shpėtojmė pa luftė. Nė qoftė se jo, tė ēohemi tė gjithė dhe tė mbrojmė, por tė mos e lėshojmė (Kosovėn)”.Aktakuzėn kundėr saj, pjesėmarrės nė Takimin e Liridonit, pėrmenden edhe Profesor Ymer Berisha, kapter Mehmet Gradica, Adem Shala, Ukė Sadiku, Major Qinisi, kapiten Rexhep Ismaili, Metė Dina, major Kutova etj. dhe saktėsohej se nė atė “takim u mor vendimi qė tė sulmoheshin njėsitė e UNĒ nė Drenicė dhe nė minierėn Trepēa, si dhe tė formohej udhėheqėsia qė do ta drejtonte kėtė luftė”. Komandanti largpamės, Shaban Palluzha, vetėm tashti, nė kėtė Takim, pranoi tė kthente Brigadėn nė Drenicė, i vetėdijshėm se lufta nėpėr fėmijė e gra, ėshtė e pėrgjakshme dhe e dhėmbshme.

Heroina Marie Shllaku

_____________________

Tėrheqja taktike nga Gryka e Llapit, e mė se 4000 vetave, pjesa mė e madhe pa armė, u bė nga mengjesi i datės 24 janar, kurse ndeshja e parė ndodhi nė Artakoll. Realisht mė 24 dhe 25 janar 1945, ndodhi shkapėrderdhja e madhe e tė mobilizuarėve pėr partisanė nė vise tė Llapit, tė Pėrmalinės dhe tė Artakollit dhe, mė 26 janar 1945, Shaban Palluzhėn e gjejmė nė Drenicėn Qendrore, me 500-700 luftėtarė. Kėta janė pjesa mė e pandryeshueshme e numrit tė luftėtarėve tė Luftės sė Drenicės deri mė 18 shkurt 1945, kur sipas udhėzimeve tashti tė komandantit ushtarak tė Shtabit tė Shabanit, togerit Mehmet Gradica (i bashkuar me Shabanin mė 12 shkurt, pak orė para se tė vdiste Myftar Bajraktari), u shpėrnda pjesa mė e madhe e bashkėluftėtarėve, pėr tė bėrė zgjidhje individuale pėr fatin e tyre tė mėtutjeshėm, mbėshtetur nė amnistinė e shpallur, ditė mė parė, nga Josip Broz Tito. Ishte ky fund tragjik por krenar, sepse, krahas dimėrit tė egėr, mė nuk kishte as bukė nė popull, as veshmbathje, as municion nė xhepat e luftėtarėve. Kurrė nuk pati ilaēe dhe as mjek.

Dhe, kėtu shumė telegrafisht, detyrohem tė pėrmbledh: Kundėr forcave tė revoltuara, kryengritėse dhe luftarake nė arealin eDrenicės nėn udhėheqjen e Shaban Palluzhės, dhe pėr shtruarjen e Kosovės me strategjinė serbe tė tokės sė djegur, Shtabi i Pėrgjithshėm i Ushtrisė sė Jugosllavisė dėrgoi 40-50 mijė ushtarė. Nė raportet e batalioneve, tė brigadave dhe tė shtabeve tė kėsaj ushtrie, numri i efektivit tė luftėtarėve pėrreth Shaban Palluzhės paraqitej tepėr i zmadhuar: 2000, 5000, e madje mė 9 shkurt 1945, pėr tė arsyetuar vendosjen e pushtetit ushtarak, mė 8 shkurt 1945, atė numėr e ngritėn nė 10 000 veta, pra pėr rreth 18 - 20 herė mė tė madh.

Tė konstatojmė edhe faktin se, sipas strategjisė sė zbatuar gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, pėr tė siguruar fitore mbi palėn ndėrluftuese, duhej tė dėrgoheshin tre ushtarė ndaj njė ushtari tė armikut. Mirėpo, Tito nė Kosovė, kundėr Shaban Palluzhės, dėrgoi njė numėr ennorm: 20-25 ushtarė pėr njė kryengritės, sikur Palluzha pėr tėrė kohėn tė kishte dy mijė tė armatosur. Por, meqė nė Luftėn e Drenicės, prej 25 janarit – 18 shkurt 1945, luftėtarė efektivė ishin vetėm 500-700 veta, del se kundėr njė kryengritėsi janė dėrguar 40 - 50 ushtarė me armatim e logjistikė moderne.

Vėrtet, nga 19 shkurti 1945, nė Bezhenik, paralagje e fshatit Qėndresė (ish-Tėrstenik) tė Drenicės, tė lidhur me “Shtrabin e Shaban Palluzhės” ishin vetėm rreth 70-100 veta dhe sa filloi rrethimi dhe lufta, u tėrhoq pjesa absolute e tyre. Shaban Palluzha dhe Mehmet Gradica me njė efektiv prej rreth 17-29 bashkėluftėtarėsh, e pėrballuan luftėn rreth tri orėshe nga Kullat e Fekė Zenunit. Dolėn nga rrethimi me luftė flaka-flakė, me njė tė plagosur, duke lėnė tė vrarė 6 ushtarė tė armikut. Pėrshpejtuan pėr nė Kullat e Hasan Sylė Dvoranit nė Qėndresė dhe aty, me njė efektiv prej rreth 20 vetash, nė natėn e 21/22 shkurtit 1945, i rrezistuan nga nė tri kulla Divizionit 52 tė Ushtrisė sė Jugosllavisė. Ndėr bashkėluftėtarėt e orėve tė fundit tė Shaban Palluzhės dhe tė Mehmet Gradica, ishin:  Isuf Gjilani me dy-tre bashkėluftėtarė, Rexhep, Qerim e Mehmet Gjeli, Bajrush Qazimi, Muharrem, Musli Mehmeti dhe Halil Zeqiri tė Dodonės (ish Gradicė), Hazir Gjakja, Brahim Luta, Ajet Qirezi, Hamėz Istogu me t’et, Hetemin, Asllan Lladroci, etj. Sipas Marie Shllakut, nė orėt e fundit tė luftės heroike ishin 32 bashkėluftėtarė dhe  kundėr tyre ishin tė angazhuar 17.864 (“e ndoshta edhe ma…”) - ushtarė jugosllavė. Do tė thotė, kundėr njė luftėtari efektiv tė Shtabit tė Luftės sė Drenicės pushtuesi angazhoi mė shumė se 558 ushtarė, tė mbėshtetur me artileri. Mė 22 shkurt 1945 u kuptua se ushtaria jugosllave pati rreth 50 veta tė vrarė dhe tė humbur. Dėmet mė tė mėdha armikut i shkaktoi strategu i pashoq, Mehmet Gradica.

Mehmet Gradica

_____________________

Lufta do tė zhvillohet nė distancėn mė ideale pėr artilerinė e pushtuesit kundėr Kullės - fortifikatė e fundit e Shtabit tė Luftės sė Drenicės. Nė kėtė rrethim ranė dy bashkėluftėtarė tė Isuf Gjilanit dhe u plagosėn Hamėz Istogu, Shabani dhe Mehmeti. Dy tė fundit, morėn plagė tė rėndė nga copat e predhave artilerike dhe trarėt e kullės qė po u shembej mbi kokė.  Zėvendėskomandanti i Shtabit tė Luftės sė Drenicės, Rexhep Xheli, i shquar pėr sshkathtėsi luftarake, i ndihmuar nga ana e bashkėluftėtarėve qė u pėrmendėn, me sukses e shpėrtheu rrethimin e hekurt, duke bartur mbi kuaj Shaban Palluzhėn, Mehmet Gradicėn dhe Hamėz Istogun. Gjatė tėrheqjes do tė vdesin Shabani dhe Mehmeti, kurse kufomat e tyre do tė fshihen, pėr tė mbajtur nėn ethe tė frikės ushtrinė pushtuese, edhe pėr njė kohė– “u vranė apo jetojnė…!?”

Vlerėsimin e parė politik, dhe shkencor, tė kėsaj kthese tė luftės ēlirimtare e bėri simboli i rezistencės dhe i mendimit politik shqiptar tė lirė, nga fundvitet ’50-ta tė shekullit XX, Adem Demaēi, nė “Programin e Lėvizjes Revolucionare tė Bashkimit tė Shqiptarėve”, nga fundviti  1963 – pranverė 1964, ku, midis tė tjerash, konstatoi: “Shqiptarėt e viseve tė robnueme deri dje, nė saje tė instiktit tė vet tė aprovuem, tue pa se ajo qė u ishte premtue – se “do tė bashkoheshin me nanėn e vet Shqipninė” – po lihej me nji anė – ngadal e me mjeshtri – nė mėnyrė tė vetėvetishme dhe pa kurrfarė organizimi paraprak – nė Drenicėn Kreshnike – me shpresė se do tė tėrhiqte vemendjen e tė tjerėve jashtė dhe naltė, u ngrit nė kryengritje popullore pėr tė mundė me realizue premtimin e dhanun nė Dokumentin e 31 dhetorit tė vjetit 1943, nxjerrė nga Kėshilli Nacionalēlirimtar i Kosovė-Metohisė”.

Mė tutje, Mendela ynė, do tė konstatojė se zemra e Kryengritjes sė Drenicės “ka rrjedhė prej popullit dhe ka pasė tė vetmin qėllim – bashkimin e popullit shqiptar” dhe, pėrfundonte: “Gjaku i trimave shqiptarė nuk shkoi kot sepse la mbas vehtes gjurma tė pashlyeshme pėr brezat e ardhshėm, pėr rrugėn qė ēon kah bashkimi pėrfundimtar i popullit tonė”.

Tė pėrfundojmė: Lufta e Drenicės nėn udhėheqjen e Shaban Palluzhės 25 janar -21 shkurt 1945, ishte luftė mbrojtėse e drejtė, e fundit nė historinė shqiptare e pa planifikuar paraprakisht dhe e drejtuar nga krerė analfabet. Kjo luftė, me pėrmasat e saj nė hapėsirė dhe nė kohė, shėnoi kthesėn historike nė pėrpjekjet dhe nė luftėn e popullit shqiptar pėr liri dhe pėr vetėvendosje pėr njėsinė e shtetit shqiptar ku bukės i thuhet bukė dhe ujit – ujė, tė riaktualizuar me Luftėn Ēlirimtare tė UĒK-sė, e tė mbajtur gjallė aktualisht me infuzionet e AKSH-sė. “I huaji s’mund veē tė pranojė ēmimin qė njė komb i vė vetes sė tij” – do tė na thėrriste Faik Konica.

Shėnim: Referat i lexuar nė Akademinė kushtuar Shaban Palluzhės, nė “Sallėn e Kuqe” nė Prishtinė, mė 8 shtator 2004, me rastin e pėrurimit Memorialit pėr Shaban Palluzhėn, nė Palluzhė tė Drenicės.

                                                                

Kthehu ne fillim

____________________________

BURIMET HISTORIKE PĖR BETEJĖN E KOSOVĖS TĖ VITIT 1389

 

Shkruan:Prof. Dr. Muhamet PIRRAKU

Janar 2007, Prishtinė

______________________________________

Ndodhja nė rrjedhė tė poshtme tė lumit Llap, nė verė tė vitit 1389, ėshtė moment historik pa asnjė ndikim pėr ndryshime tė marrėdhėnieve ekzistuese nė vendet e pėrfshira nė ngjarje. Kjo ndodhje nė historiografi depėrtoi ngadalė dhe u ngulitė me atributin Beteja e Kosovės dhe Beteja e Parė e Kosovės e vitit 1389, duke i pėrshkruar pėrmasa fantastike.

Lėnda burimore udhėpėrshkruese, folkloristike, anuare dhe kronikale, qė i bėnė jehonė kėsaj ndodhje ėshtė e vėllimshme, por shumė kundėrthėnėse njėra me tjetrėn deri nė absurd. Vėrtet, kėto tė mira kulturore letraro-kronikale tė proveniencės sllave, turke, persiane, greke, latine, shqiptare, hungareze, frėnge e tė tjera, janė ngritur mė vonė, pėr qėllime politike tė palėve, me interes pėr afirmimin e hapave tė rinj pushtues perandorak osman dhe Islamit drejt Perėndimit dhe Lindjes sė krishterė, nė njė anė, dhe pėr afirmimin e kėrkesės pėr krijimin dhe forcimin e bedemit antiosman tė gjithėkrishterė, nė anėn tjetėr. Motivet fetare tė krishtera antiislame nė burimet evropiane do tė forcohen veēanėrisht pas shekullit XVI, pikėrisht si produkt i lėvizjeve tė reja kulturore e politike nėn ēatinė e Humanizmit, tė Renesancės, tė Reformacionit dhe tė Kundėreformacionit. Pėrfundimisht deri nė kėtė kohė ndodhi kalimi masiv nė Islam i shqiptarėve ortodoksė shėnsavianė e shėnklimentianė nė ish-provincat romako-bizantine tė Dardanisė dhe tė Maqedonisė, qė pati pėr pasojė edhe depėrtimin e motiveve fetare islame nė kujtesėn historike shqiptare pėr Ndodhjen e Kosovės tė vitit 1389.

Nė kėtė kumtesė nuk kam kohė as vend tė pasqyrojė kėtė ndodhje nė pėrplotėni, ngase pėr njė analizė kritike tė burimeve dhe tė literaturės duhet studim i veēantė monografik multidisciplinor. Pėr kėtu e konsideroj tė rėndėsishme vetėm evidencimin kronologjik tė kronikave lindore dhe perėndimore tė krijuara nė rrjedhė tė historisė nga fundi i viteve tė 80-ta tė shek. XIV deri nė fillim tė viteve tė 70-ta tė shek. XVII, me njė gjykim tė pėrmbledhur nė fund pėr ēėshtjet e hapura.

Pėr burim tė parė tė proveniencės osmane, i pari i njohur deri tashti, ku zuri fillin versioni zyrtar osman pėr Betejėn e Kosovės, ėshtė poema “Iskender-name” e poetit Ahmedije tė Anatolisė, e pėrfunduar mė 13 mars 1390. Ndėrkaq trajtimi kronikal i ngjarjes nė Kosovė, mė 1389, nisi me veprėn “Bāzm u rāzm” persisht tė Azis ibn Ardäshira Astrābādija, e pėrfunduar mė 1398. Ky krijues  jetoi nė oborrin e njė emiri tė pavarur, ndaj e dha dritėn e gjelbėr pėr ekzistimin e komplotit ushtarak nė taborin e Sulltan Muratit. Sipas tij Murati I, si dhe biri i tij, Jakubi, u likuiduan me komplot nga i biri, pėrkatėsisht vėllai, Sulltan Bajazitin I. Kjo dritė mė vonė do tė mjegullohet me versionet zyrtare pėr vrasjen e Muratit I, shkruar nga kronistė dhe historianė oborrtarė, nisur me veprėn “Menakib-name” tė Jahshi Fakih-ut, shkruar nga bashkėkohėsi i ndodhjes. Fakih ishte i biri i Iljasit, imam i Bajazidit I dhe vdiq para vitit 1413.

 

         

Sulltan Murati I (1359 - 1389) / Sulltan Bajaziti I (1389-1402)

_______________________________________________

Vepra e Fakihut u bė bazė e fortė pėr pretendimet e tjera historiografike osmane pėr ndodhjen nė Kosovė, mė 1389. Pasoi historia e Mulla Shukrullah-ut: “Behxhet-ut Tevarih”, e pėrfunduar mė 2 nėntor 1459. Versionin zyrtar osman e shpini edhe mė tutje kronisti i quajtur Enver, nė veprėn “Düstür-name” tė viti 1464. Tri vjet mė pas u pėrfundua vepra historiografike madhore: “Tevarih-i al-i osman” e Uruxh-it, e shkruar deri nė vitin 1467, i cili u mbėshtet kryesisht nė veprėn e Fakihut, tė cilėn e pėrfilli edhe historiani zulmėmadh, Ahmed Ashik-pasha Zade, nė veprėn e njohur me emrin “Menakib“ ose “Tevarih-i al-i Osman”, tė shkruar deri nė vitin 1484. Pasha Zade jetoi dhe veproi nė Shkup nė vitet 30-50 tė shek. XV, ndaj veprėn e pasuroi edhe me tė dhėna nga kujtesa historike nė Kosovė. Mirėpo, me ndikim tė madh nė historiografinė botėrore do tė bėhet “Kitāb-i Cihan-nümā” i Mehmet Neshriut, e shkruar midis viteve 1484-1493, e fryrė me tė dhėna fantastike.

Kujtesa historike ballkanike pėr ngjarjen nė Kosovė, mė 1389, gjeti afirmim nė “Kronikėn turke tė Janiēarit” tė Mihail Konstantin - Ostrovicės, e shkruar nė vitet 1491/92, pėr nevojat e mbretit tė Hungarisė. Pas kėsaj kronike vije historia e rėndėsishme “Hesht behisht” e Idris Husam ed-Din - Bitlis, e pėrfunduar nė vitin 1505, ndėrkaq kjo u ndjek nga historia, gjithashtu madhore, “Tevąrih-i āl-i Osman” e Kemal Pashazades, e shkruar midis viteve 1502-1510.

Midis viteve 1490-1512, njė krijues anonim nga Edrenea e pėrshtati historinė e Uruxhit, “Tevarih-i al-i osman”, e pasuroi me motive tė reja dhe vende-vende e stilizoi. Tani vijnė veprat historiografike osmane: “Tārih-i Niŝancī” e Ramazan zade Mehmet Ēelebi - Nishanxhiut, e shkruar para vitit 1561 dhe vepra madhore “Tac-ut-tevārih”, e Saaduddin Mehmet Hoxha Efendisė, e shkruar mė 1575. E kėtij viti konsiderohet edhe vepra e Ahmed Ferīdūn-it: “Mejmūah-i nunshāāt-i Salātīn”, nė tė cilėn janė botuar letrat e sulltanėve, pėrfshirė edhe “Fermanin e Bajazitit I” - dėrguar kadiut tė Bursės nga Kosova pėr varrosjen e kufomės sė Muratit I. Sipas kėtij dokumenti, Sulltan Murati u flijua pėr islamin, si plotėsim i dėshirės sė tij, nė mesin e muajit Shaban tė madhėrueshėm 791 tė hixhrit, pėrkatėsisht mė 1389. Muaji Shaban i atij viti filloi ditėn e hėnė, mė 26 korrik dhe kishte 29 ditė, deri mė 23 gusht. Del se tragjikomendia nė “vendin Kosovė” ndodhi mė 8 ose 9 gusht 1389, datė tė cilėn nuk e gjejmė nė kronikat osmane tė hershme, as tė pėrfillur nga historiografia turke, e cila pėr datė tė Betejės sė Parė tė Kosovės e mbanė 20 qershorin 1389.

Pėrafėrsisht tė mesit tė viteve tė 70-ta tė shek. XVI ėshtė edhe vepra: “Badā’i ‘ul-waqā’i” e autorit Hoxha Husejn dhe “Nuhbet-üt-tevarih ve ‘L-abar” e Mehmed bin Mehmed. Tė dhėna me interes pėr ngjarjen e Kosovės tė vitit 1389 la edhe Mustafa Ahmedi - Aliu, i cili shėrbeu nė Bosnjė, mė 1577,  kurse kronikėn e rėndėsishme:  “Künh-ül-ahbār” e shkroi midis viteve 1591-1599.

Njė vepėr historiografike voluminoze midis kronikės dhe historisė me pretendime tė mėdha, ėshtė historia “Tāhih-i Sollakzāde”, e shkruar para vitit 1657, e Mehmet Handamit - Solakzade. Ndėrkaq, tė dhėna me interes nga kujtesa historike shqiptare dhe ballkanike pėr Ndodhjen nė Kosovė, mė 1389, pėrjetėsoi nė kujtesėn turke dhe nė historiografinė osmane udhėpėrshkruesi i famshėm Evlie Ēelebi, nė veprėn madhore “Sijaset-name”. Ai tokat shqiptare, Kosovėn dhe vendin e ndodhjes i vizitoi nė vitin 1660/62. Pėr traditėn vendėse shqiptare tė Kosovės me interes pėr ngjarjen e Kosovės sė vitit 1389 ka lėnė edhe dervishi i Selanikut AhmetDedeLutfullah-Mynexhimbashi,nė veprėn: “Müneccimbaŗi Sahāif-ul-ahbar”, tė shkruar pas vitit 1672. Kėtu, tė themi kushtimisht, pėrfundon faza e historiografisė letraro-kronikale zyrtare osmane.

Nė  rrjedhė tė kohės, pėrkrah kronikave osmane, lindėn anuarėt dhe kronikat e proveniencės ballkanike dhe evropiane pėr Ndodhjen nė Kosovė, mė 1389. Mirėpo, derisa para kronikave osmane nuk njohim asnjė dokument arkivor tė proveniencės lindore, vjetarėve dhe kronikave evropiane pėr kėtė ngjarje u kanė paraprirė informatat me shkrim tė individėve si pėrpjekje pėr tė informuar opinionin pėr ndodhjen.

Beteja e Kosovės 1389

________________________

Informatėn e parė pėr Ndodhjen nė Kosovė e la gjakoni Ignjatie, mė 27 qershor 1389, pėrcjellės nėpėr Lindje i  mitropolitit rus, Pimen. Ai shkroi se nė popull po flitet pėr vrasjen e Muratit I, por nuk e zuri ngoje vrasėsin, as ditėn e vrasjes. Mė 1 gusht 1389, Mbreti i Bosnjės, Tvrtko I, e informoi komunėn e Trogirit dhe tė Firencės se ushtria e tij e ka thye ushtrinė osmane tė Mratit I. Nga pėrgjigjja e Firencės, mė 20 tetor 1389, nė Letrėn e Mbretit Tvrtko I, shihet se firentinasit kishin siguruar edhe informata nga burime tė tjera pėr Betejėn e Kosovės. Ata Tvrtkos i uronin fitoren dhe i gėzoheshin vrasjes sė Muratit I nga ana e 12 bujarėve tė besatuar, nga tė cilėt - “njėri prej tyre me shpatė e therri”.

Kėtu e vlen tė thellohemi pak mė shumė nė tė dhėnat e proveniencės serbe. Tė theksojmė fillimisht se Kultin e Lazarit dhe Mitin serb tė Kosovės e krijoi qeveria dhe kisha ruse deri nė fund tė shek. XVI. Kisha serbe nė Perandorinė Osmane pėr Ndodhjen nė Kosovė u mur vetėm rreth dy muaj e gjysmė pas ngjarjes. Prifti Pahomije,me gjasė i kishės sė Shėn Onufrit tė Shumicės, lokalitet afėr Ravanicės, nė Shumadi, shkroi: “...Nė kėtė vit knez Lazarin e vranė turqit dhe Muratin serbėt”. Dhe, vetėm rreth dhjetė vjet pas ngjarjes, aty nga fundi i shekullit XIV, kemi edhe njė shėnim tjetėr tė kishės serbe ku thuhej: “Sa gjėmė u bė nė vend kur u vra knezi dhe mbreti i madh turk”, pa ua zė ngoje emrat. Tani kjo kishė Tragjedinė Lazar-Murat mė nuk e zuri n’goje pėr rreth 100 vjet, deri nga fundi i shekullit XV. Nė njė shėnim tė kėsaj kohe zihej n’goje vrasja e Muratit I dhe e Lazarit dhe humbja e ushtrisė sė krishterė “pėr shkak tė ikjes tė ca njerėzve serbė”. Emrin e vrasėsit tė Muratit nuk e pėrmendi asnjėri nga burimet kishtare serbe tė shek. XIV - XV. Emrin e vrasėsit tė Muratit I nuk e pėrmendi as Konstantin FilozofiBiografinė  e Stefan Lazarit , mė 1431, dhe as autori i anuarit Cetinski letopis (1516-1572). Nė njėrin dhe nė tjetrin shkrim, vrasėsi i Muratit I quhej vetėm me atributin: “...njėfarė burri fisnik”, ndonėse kronikat osmane dhe evropiane deri nė kėtė kohė, pėr vrasės e konsideronin Milosh Nikollė Kopiliqin - krahinar vendės kosovar, vasal dhe i njohur mirė nga afėr i Muratit I. Edhe Gjergj II Brankoviq nė veprėn “Cronica Serbica” (fundi i shek. XVII), botim i vitit 1704, i iku rolit tė Milosh Nikollė KopiliqitTragjedinė e Kosovės tė vitit 1389 dhe nuk dha shenja pėr ekzistimin e Kultit serb tė Lazarit dhe tė Mitit serb tė Kosovės.

Tashti tė pėrmendim radhazi burimet e tjera evropiane pėr Betejėn e Kosovės 1389. Diēka para tetorit tė vitit 1389 francezi Filip Mezičre, ushtarak dhe administrator nė Qipro,  e informonte Francėn se ngjarja ku u vra Murati I me tė birin - “sė bashku me disa udhėheqės eminent turq” ndodhi “nė pjesėt e Shqipėrisė”. Me interes ėshtė edhe Letra e Dimitrije Kidonit drejtuar nė burg mbretit Mihaili II Paleolog, nė ditėt e para pas “ndeshjes” sė koalicionit tė krishterė kundėr ushtrisė osmane. Tani, mė sė pesė vjet mė nuk u fol pėr Ndodhjen nė Kosovė, deri nė Kronikėn e murgut tė Saint Denisit, mė 1395, e cila nuk e zuri n’goje emrin e vrasėsit tė Muratit I. Filip Mezičre Ndodhjes nė Kosovė iu kthye edhe njėherė, mė 1396/7. Tashti informonte se janė vrarė 20 mijė trupa tė Sulltanit dhe po aq tė Lazarit.  Pason kronika e njė Anonimi grek, e botuar nga Zoras dhe Anonimi i Raguzės, mė 1402, i cili ndiqte kujtesėn boshnjake. Ky do tė konstatojė se nė Kosovė, nė mesin e qershorit 1389, pranė Lazarit , tė cilin e quante “mbret i Bosnjės”, ishin “boshnjakėt”, Vuk Brankoviqi dhe Vojvoda Vllatko Vukoviq (i Kroacisė). Nuk e pėrmendi fare emrin e atij qė Muratit I i “dha plagė nė zemėr”. Kronisti anonim i Fiorentinės (Kronika e Friulit), nė dhjetėvjetėshit e dytė tė shekullit XV, foli pėr ngjarjet nga vrasja e Karlo Duirrsakut, mė 1385, deri nė vitin 1409. Sipas tij,  Murati pati mė se 70 mijė viktima, kurse tė krishterėt mė se 30 mijė.

Me ndikim nė historiografinė evropiane do tė bėhet vepra e Laonici Chalcondyle Atheniensis: “De origjine et rebus gestis Turcorum...”, e shkruar para vitit 1435 dhe e botuar mė 1556. Ky e dinte se vrasės nė variantet: Milo, Miloen dhe Michale.  Ndėrkaq, sipas informatave qė kishte Mbreti hungarez, Albrehti, mė 1438 - Murati e Lazari u vranė nė dyluftim. Pėr ndodhjen nė Kosovė, mė 1389, shkroi edhe Armtari Jerga i Nirnbergut, i cili shėrbeu nė oborrin e Stefan Vukēiq - Kosaqit para vitit 1466. Mirėpo, ndikim tė madh nė historiografinė evropiane do tė bėjė Kronika e Johan Mihail Dukės, e botuar italisht nė fillim tė shek. XVI. Atė kryekreje e pėrfilli Marin Barleti si dhe njė grup kallogjerėsh nė Letrėn pėr Papėn, mė 1598, si edhe relatorėt: Marin Bici (1610), dhe Pjetėr Mazreku (1623/24). Kėta relatorė e afirmuan edhe kujtesėn historike shqiptare tė Kosovės pėr vrasjen e Muratit dhe tė Milosh Kopiliqit. Nga fillimi i shek. XVI pėr Ndodhjen nė Kosovė, mė 1389, la tė dhėna edhe prifti ulqinak Martin Segoni nė itinerarin: “De itineribus in Turciam Libellus” dedikuar nevojave tė mbretin hungarez, mė 1502, e cila mė vonė i atribuohet udhėpėrshkruesit Filice Petantio-s, mė 1522.

Mitizimi i Car Llazarit serbė

________________________________

Me rėndėsi tė posaēme dhe saktėsi tė madhe pėr pjesėmarrjen e shqiptarėve nė koalicionin e tė krishterėve antiosmanė ofron kronika “Historia e generalogia della casa Musachia” e Gjon Muzakės, e shkruar nė vitin 1510. Kėtė e ndjek raguzani Ludovik Cerva Tubero nė “Comentario de rebus quae temporibus eius...gestae funt”, e shkruar para vitit 1515, kurse e botuar mė 1590 me titull: “...De Turcorum origjine...”. Ngjarjes sė vitit 1389 nė Kosovė iu kushtua edhe Benedikt Kuripeshiq nė “Itinerarium der  Botschaftstreise...”, mė 1530, kurse mė 1550 u botua nė gjuhėn gjermane kronika osmane e quajtur: “Girabi Tevarichi”. Ngjarjes nė Kosovė, mė 1389, do t’i pėrkushtohet edhe Francesco Sansouino nė “Gl’ Annali overo le vite de’principi et singnori della casa Othomana”, botuar mė 1571 si dhe udhėpėrshkruesi Jean Palerne Forensien, i cili vizitoi viset e Dardanisė nė vitet 90 tė shek. XVI dhe regjistroi kujtesėn historike shqiptare tė ndritur pėr Skėnderbeun dhe pėr Milo Komnenin (Milosh Nikollė Kopiliqin).

Nga fillimi i shkullit XVII zuri fill trajtimi historiografik humanist evropian pėr ndodhjen nė Kosovė tė vitit 1389. Me ndikim tė madh nė literaturėn historiografike evropiane do tė bėhen veprat: “Il regno de gli Slavi...”, e Mavro Orbinit, e botuar mė 1601 dhe “Ristretto de gli anali di Rausa” e  Petro Lukarit, e  botuar mė 1604. Kėto dhe disa kronika osmane i ndoqi historiani anglez Richard Knolles nė veprėn: “Generall Historie of the Turkes...”e botuar mė 1610 dhe 1710,  i ndjekur nga Joanne Cuspiniano: “De Turcorum origjine...” tė botuar mė 1673. Nga kėtu mund tė flasim pėr fillin e dijes shkencore pėr Betejėn e KosovėsPerėndim dhe nė Lindje mbi bazėn e tė dhėnave tė kronikave osmane e evropiane pėr Ndodhjen nė Kosovė mė 1389, me pasoja tė konsiderueshme pėr historiografinė dhe pėr historinė e popujve ballkanikė, veēanėrisht nė dėm tė qenies shqiptare nė Djepin e shqiptarizmės, nė Kosovė.

Tė pėrmbledhim shkurtimisht: Pėr shkencėn e historisė nuk ėshtė i njohur asnjė dokument nga dita e ngjarjes dhe me burime nuk mund tė saktėsohet dita kur ndodhi ajo. Vidovdani serb i datės 15 pėrkatėsisht i 28 qershorit 1389, ėshtė shpikje e kishės dhe e politikės serbe nga fundi i shekullit XVIII - fillimi i shekullit XIX, njėsoj si edhe Kulti i Lararit dhe Miti i Kosovės. Realisht, sipas gjykimit kritik tė informatave dhe tė kronikave osmane dhe evropiane, mund tė thuhet se ka ekzistuar pėrpjekja e fshehtė e Princ Lazarit pėr njė aleancė tė tė krishterėve ballkanikė e evropianė kundėr pushtuesit osman, kurse Murati I erdhi nė Kosovė, njė vend vasal midis Bosnjės dhe Serbisė vasale, me qellim tė kontrollonte dhe tė forconte lojalitetin e vasalėve nė Shqipėri, nė Serbi dhe nė Bosnjė.

Analiza kritike e fakteve tregon se Ndodhja ėshtė komplot nė kreun komandues tė koalicionit tė tė krishterėve ballkanikė nė nismė, nė njė anė dhe nė kreun komandues tė ushtrisė aziatike-ballkanike perandorake osmane, nė anėn tjetėr. Sipas gjithė gjasash, tragjedia nė dy pamjet e saj origjinale, nė dy taborėt ushtarake, ėshtė zhvilluar nė intervalin kohor prej rreth dy orėsh dhe nė fshehtėsi tė madhe nga trupat ushtarake dhe kreu i ulėt komandues. Kjo Ndodhje nuk shkaktoi asnjė ērregullim nė marrėdhėniet shoqėrore tė kohės nė relacionin okupator osman - vasalė ballkanikė. Nė terren nuk mbetėn gjurmė tė luftės - varre as gjėsende nga “Beteja...”, e cila nė burimet e pėrmendura tregohet se kishte armatim kėmbėsorie, kalorėsiake dhe artilerike tė pėrmasa fantastike: mbi 100 000 tė rėnė, e po gati aq tė plagosur, pjesa mė e madhe e tė cilėve “nuk u pėrballuan plagėve”. Kufoma e Muratit dhe kufoma e Lazarit, tė padėmtuara,  u varrosėn me nderime tė larta fetare e pushtetore, i pari pranė xhamisė nė Bursė, kurse i dyti pranė kishės ortodokse nė Prishtinė. Pak muaj mė vonė kufoma e Lazarit do tė zhvarroset dhe rivarroset me nderime kishtare e pushtetore nė kishėn e pėrshpirtshme tė tij, nė Zhiēė tė Shumadisė, Bajazidi I do tė bėhet dhėndėr i Lazarit dhe Stefan Lazareviqi do t’i bashkohet  me ushtri Bajazidit nė pushtimet e reja. 

Sekuencat mė reale tė kėsaj tragjedie janė ndėr motivet mė tė hershme tė kujtesės dhe tė epikės historike tė popullit shqiptar tė Kosovės tė periudhės sė krishterė ortodokse shėnsaviane. Nė epiqendėr tė saj ėshtė fati tragjik i Sulltan Muratit I dhe i krahinarit vendės drenicar, Milosh Nikollė Kopiliqit, zotėrues vasal i Kosovės i njohur nga afėr me Sulltan Muratin. Me kėto shėmbėllejnė fuqishėm motivet e hershme tė kujtesės epike boshnjake, kroate e serbe, e cila sa ka ardhur dhe ėshtė pasuruar me aktorė tė imagjinuar dhe me motive fetare, mitike, legjendare e politike, tė gjitha kėto me proveniencė nga versionet zyrtare tė Oborrit perandorak Osman dhe tė kishės ortodokse dhe tė oborrit qeveritar serb nė shekujt XV- XIX.

Dhe, njė fakt duhet tė vihet nė spikamė: Tė gjitha personalitetet historike nga tabori i krishterė, tė cilėt janė flijuar nė Komplotin Bajazi I - Vuk Brankoviq, pėr pushtet e mirėqenie vasale osmano-serbe, janė personalitete shqiptare ose tė pėrkatėsisė vllahe, amallgam ky iliro-roman, siē ishte edhe kosovari pėrlepnicas anamoravas - Lazar Pribezi, dhėndėr i fisniku serb nga Krushevci i Shumadisė. Tė gjithėve, pėrpos Lazarit, vrasėsi ua humbi edhe varret, pėrfshirė edhe varrin e princit Theodor Muzaka II.

Sė kėndejmi, ndonėse pėr tė ashtuquajturėn Beteja e Kosovės 1389 janė botuar shumė shkrime, studime dhe monografi historiografike e folkloristike nė gjuhė tė ndryshme, si ngjarje historike nė fushėn e dijes ka ngelė e errėt dhe e pambyllur. Ndėr ēėshtjet mė parėsore tė cilat janė tė hapura pėr hulumtim dhe pėr ndriēim shkencor kritik me interes pėr historinė dhe pėr historiografinė, janė njohja e prapaskenave politike tė tragjedisė, karakteri i asaj qė ėshtė emetuar nė historiografi si Beteja e Kosovės, pėrmasat reale tė ngjarjes, roli i Sulltan Bajazitit, i Vuk Brankoviqit dhe i Milosh Nikollė Kopiliqit nė zhvillimin dhe epilogun e ndodhjes - nė flijimin e Muratit I me pakė besnikė osmanė dhe tė Lazar Pribezit e tė Theodor Muzakės II me besnikė tė pakėt.

Prishtinė, 16 gusht 2006

Shėnim: Kjo kumtesė u lexua nė Simpoziumin Ndėrkombėtar: “Gjashtė shekuj tė Islamit ndėr shqiptarė”,

Prishtinė 16-17 shtator 2006

Kthehu ne fillim

__________________________

KUMBAR I EMRIT SKĖNDERAJ ĖSHTĖ  MEHMET GRADICA

Anėshkrim nė artikullin e autorit Bashkim Shala: “Kush dhe si e pagėzoi Skenderajn”, botuar nė “Koha Ditore” , 30,31.12.2006 - 1 e 2 janar 2007, fq. XVIII-XIX.

Prof. Dr. Muhamet PIRRAKU

Prishtinė, 11 janar 2007

________________________________

Autori B. Shala shkrimin e fillon: “Kadri Sinamati, nga  Bicaj i Lumės, nė rrethin e Kukėsit, ėshtė personi qė ka pagėzuar me emrin Skenderaj qytezėn nė zemėr tė Drenicės...” Kjo, e thėnė kėshtu, nuk qėndron, pėr faktin se Kumbar i emrit Skėnderaj nuk ėshtė Sinamati, “nė fillim tė vitit 1942”, por ėshtė togeri i xhandarmėrisė Mehmet Gradica, para formimit tė N/Prefekturės sė Drenicės dhe ardhjes sė SinamatitSkėnderaj. Autoriėshtė mbėshtetur nė njė burim tė kohės (tė themi kontratė martesore, faksimili i tė cilit, nė gazetė, nuk lexohet); nė njė deklaratė, tė themi me konceptin e kohės, “Sqarim pėr biografinė” mė 10 nėntor 1976 -  pėr “Komitetin e Partisė sė Punės”, me gjasė sqarim pėr martesėn e tij me njė koloniste malazeze. Nė kėtė burim, midis tė tjerash ka shkruar se emri Serbicė “me propozimin tim kėmbėngulės ėshtė ndryshuar nė Skenderaj”. Saktėsinė e kėtij “fakti” do ta materializojė, me deklaratė, bashkėkohėsi i Sinamatit,  Ismail Muēmata, mė 8 nėntor 2003. Kėtė “fakt”” do ta mbėshtet me tė dhėnat nga  “ditari” i Rexhep Gjanės (pėr kohėn e qėndrimit tė tyre nė Skėnderaj), ku thuhet se “Nėnprefektura e Drenicės me propozimin e Kadri Sinamatit mori vendimin qė emri Serbicė tė zėvendėsohej me emrin Skėnderbeg, por qė do tė thirrej Skenderaj...” Saktėsia e kėtij konstatimi ėshtė nė vartėsi me kohėn dhe vendin se kur dhe pėr cilin qėllim ėshtė shkruar ky “ditar”?!?

Skėnderaj

Para se tė sqarojmė mėnyrėn e paraqitjes dhe tė zyrtarizmit tė emėrvendit Skenderaj tė Drenicės, tė ndalemi nė disa inkonsekuenca nė shkrimin e B. Shalės: Rexhep Mitrovica, nė kėtė kohė, nuk ka pasur pushtet nė Mbretninė Shqiptare. E konsideroj lapsus calemis konstatimin se Sinamati ishte sekretar i N/Prefekturės sė Drenicės mė 1940, kurse regjioni i  N/Prefekturės sė Drenicės, aso kohe, nuk i ka pasur 65.000 banorė. Sinamati ishte Sekretar i Dytė, dhe jo sekretar, kurseN/Prefekti quhej Ahmet dhe jo Hamit Salihu. Ai ishte nėnprefekti i dytė nė Skėnderaj, kurse i pari pro-komunist. Autori B. Shala nuk e ka saktėsuar datėn, as muajin e ardhjes sė Sinamatit nė Drenicė. Dihet saktėsisht sė 10 mėsues e nėpunės nga Shqipėria londineze erdhėn nė Skėnderaj e rrethinė nė pjesėn e dytė tė vitit 1941. Tė thuash tė gjithė antifashistė-kominternistė. Nga shkrimi i B. Shalės del se Sinamati nuk ka saktėsuar se kur e ka dhėnė propozimin, as kur ėshtė zyrtarizuar emri Skėnderaj. Sipas B. Shalės, i mbėshtetur edhe nė deklaratėn e Muēmatės, iniciativa u mor nė fillim tė vitit 1942, kurse emėrvendi Skėnderaj ėshtė zyrtarizuar “rreth 8 muaj pas propozimit...nė vigjilje tė festės sė flamurit, nė nėntor tė vitit 1942”. Sipas gjithė gjasash, Sinamati nė Skėnderaj erdhi nga 22 shtatori 1941, kur N/Prefektura e Drenicės u lidh me Prefekturėn e Pejės.  Sipas Rexhep Gjanės, propozimi kaloi nėpėr kėto distanca administrative: Nėnprefektura e Drenicės - Prefektura e Pejės-  Komesariati i Prizrenit - Qeveria e Tiranės, dhe “pas njė muaji erdhi vendimi (...) ēarkorja”. Marrė parasysh kohėn dhe rrethanat e ndera jetėsore familjare nė tė cilat Sinamati e shkroi Deklaratėn e 10 nėntorit 1976, mund tė besohet se Ai, dhe shokėt, e rritėn rolin e tij rreth “pagėzimit” tė  emėrvendit nga SrbicaSkėnderaj.

Mehmet Gradica

Nė fillim kam konstatuar se “Kumbar i emrit Skėnderaj nuk ėshtė Sinamati”, por ėshtė  Mehmet Gradica, tė themi pikėrisht midis datės 10 dhe 21 prillit 1941. Midis kėtyre datave ndodhėn ngjarje tė rėndėsishme nė Drenicė e rrethinė, nė zhvillimin e tė cilave do tė shquhet ish-xhandari, Mehmet Gradica. Me 10 prill 1941, Mehmet Gradica u shqua nė pėrballimin e sulmit ushtarako-ēetnik serb nė Artakoll, shkėputi dhe demoloi dy vagonė tė trenit tė mbushur me ushtarė e ēetnikė serbė. Mė 11 prill lozi rol tė rėndėsishėm nė shpartallimin e njėsive tė xhandarmėrisė  dhe tė ēetnikėve serbė nga radhėt e kolonistėve nė Drenicėn Veriore dhe pėrgatiti terrenin pėr marrjen me luftė flakėpėrflakė tė Stacionit tė Xhandarmėrisė nė Prellofc (nė Bjeshkėn e Qyqavicės), mė 15 prill 1941, ku ishte fortifikua pjesa mė e vendosur pėr rezistencė e xhandarmerisė dhe e ēetnikėve tė cilėt shėrbyen nė Drenicėn Veriore gjatė Mbretėrisė Jugosllave. Dhe, nė ditėn e pazarit tė parė pa pushtuesin serb nė ish- Srbica, nė pikė tė ditės sė hėnė, arriti kaluar nė pazarin e Sėrbicės, vigani Mehmet Gradica. Masa e pazarxhinjėve i duartrokiti si njė shpėtimtari. Ai gjeti njė pozitė mė tė lartė dhe pa i zbritur kalit, i ftoi pazarxhinjėt, t’i afroheshin. Kur mbretėroi heshtja e pritjes pėr ndonjė informatė apo urdhėr, pyeti me sa zė pati: “Si i thonė kėtij  vendi...?” Nga masa, do tė dėgjohet pėrgjigjja: “Sėrbicė...!” Mehmet Gradica e hoq revolverin, “Nagant 9-tshe”, e ngriti dorėn lartė, ia hoqi pengesėn dhe i thėrriti masės: “Ngoni mirė! Prej sodit ky vend e ka emnin Skėnderaj...!” Dhe, nėntė plumba, rreptė si ai i vetmi, i drejtoi kah qielli, kurse masa i thėrriti fuqishėm: “Rrnoftė Skėnder Begi...! Rrnoftė Mehmet Gradica...!” Nė kėtė ndodhje kanė qenė tė pranishėm rreth 20 veta nga rrethi im i miqėsisė dhe i gjakut, personalitete tė rėndėsishme tė kohės.

Mė 21 prill 1942, nė Mitrovicė, dy komandantė tė Divizionit 60 tė kėmbėsorisė hitleriane (Fridrich G. Eberhart dhe Viktor Bart) mbajtėn njė Mbledhje me pėrfaqėsuesit e Mitrovicės, Vushtrrisė, Prishtinės, Llapit,  Drenicės, Pejės, Sjenicės, e tė Tregut tė Ri. Nė kėtė mbledhje, ku ishte edhe Mehmet Gradica,  duhej tė manifestohej vullneti i kėtyre viseve pėr tė qenė pjesė e Zonės sė Interesit Gjerman, nėn Serbinė e Nediqit. Ndodhi pėrgjigja e vendosur e pėrfaqėsuesve tė viseve tė cekura: “Duam Bashkimin e tokave tona me Shqipninė e Vjetėr (tė vitit 1912- M.P.)...!”.

Pas kėsaj ngjarje, rreth 25/26 prillit 1941 erdhi nė Skėnderaj veprimtari i shquar, Asllan Isa Boletini dhe kėrkoi vendosjen e  administratės shqiptare komunale dhe tė N/Prefekturės sė Drenicės (Veriore),tė lidhur me Mitrovicėn. Pėr N/Prefekt ėshtė emėruar Hetem Arif Prekazi (e pushkatuan partizanėt jugosllavė nė fillim tė vitit 1945), kurse Sekterar - Riza Gashi (vdiq mė 1989), tė dytė nga Mitrovica. Myfti i N/Prefekturės sė Drenicės do tė emėrohet imami i Xhamisė sė Llaushės, Mulla Rexhep Arif Hoti dhe nėnmyfti Mulla Abdullah Arifi - Hoti, tė dytė nga Palaci. Tė dhėna tė shumta tė proveniencės komuniste jugosllave thonė se heqja e emėrvendit Srbica dhe zyrtarizmi i emrit  Skėnderaj u bė me Dekretin e Komesariatit tė Lartė Civil tė 22 shtatorit 1941, kur ndodhi definimi i njėsive administrative nė “Tokat e Lirueme”- ndarja e Zonės sė Interersit midis Romės, Berlinit dhe Sofjes nė tokat shqiptare. Nė anėn tjetėr, kujtesa historike shumė e gjallė nė popull fletė bindshėm se populli e kishte marrė me zjarr patriotik emėrtimin Skėnderaj qėnga dita kur atė e shpalli, nė pazar, kapteri i xhandarmėrisė shqiptare vendore, Mehmet Gradica, rrethkomandanti i ardhshėm, shumė energjik, i policisė pėr N/Prefekturėn e Drenicės.

Nė pėrkujtim tė Mehmet Gradicės

Nė anėn tjetėr, dihet se komunistėt dhe ithtarėt e lėvizjes antifashiste sa kanė mundur i kanė bishtėruar pėrdorimit nė administratė tė emėrtimit Skėnderaj. Heqja e emrit Srbica, nga komunistėt konsideroj dhunė fashiste. Kjo ishte linjė politike e rezistencės sė PKJ-sė kundėr ngjalljes sė frymės nacionale shqiptare pėr shkėputjen e vargonjve tė robėrisė serbe-sllave nė tokat shqiptare etnike.  Nė celulėn komuniste - antifashiste nė Skėnderaj, nga fundi i vitit 1941, nė krye me komunistin e vjetėr, Mexhid Shala nga viset e Kumanovės, gravitonin me aktivitet tė dendur pjesa absolute e nėpunėsve dhe e mėsuesve tė ardhur nė Drenicė  dhe rrethinė nga viset e Shqipėrisė londineze dhe nga viset e tjera shqiptare, ish-komunistė dhe antifashistė tė linjės kominterniste-titiste, tė lidhur me aktivitet politik antifshist me kolonistėt. Njė numėr i tyre edhe do tė martohet me femra koloniste. Pėr kėtė shkak, nė Skėnderaj, tė themi gati deri nė fund tė Luftės sė Dytė Botėrore, mbijetoi enklava e kolonėve serbo-malazias.

Kėtu e vlen ta nxjerrim edhe kėtė fakt: Edhe pjesa mė e madhe e krerėve dhe e hoxhallarėve pėrreth Shaban Pallushės - Mulla Ibrahim Palacit, sė paku nga pjesa e parė e vitit 1942, ishin pro-antifashistė tė linjės kominterniste. Kėso kohe, i afėrm me Lėvizjen Komuniste Antifashiste, i afėrm me komunistin Ali Shukriut deri nė pjesėn e dytė tė nėntorit 1944, ishte edhe myftiu Mulla Rexhepi, i cili, mė 29 mars 1942,  e kurorėzoi Kadri Sinamatin me kolonisten Bosilka. Ishin komunistė edhe dy mėsitet shqiptarė: Fetah Kluna (mė vonė major i UJ-sė, i likuiduar si informbyroist) dhe Seferi ( Xani-M.P.) e tė mos flasim pėr dy kolonistėt e pranishėm nė ceremoninė e lidhjes martesore: I. Kotlaniq e N. Boriq, tė cilėt, qoftė si komunistė ose si ēetnikė, nuk mund tė duronin emėrtimin Skėnderaj nė vend tė atij Srbica, qendėr administrative e formuar nga mesi i viteve tė ’20-ta, tė shek. XX. Sė kėndejmi, pėrmendja e emėrtimit Srbica nė aktin e lidhjes martesore edhe mund tė vihet nė lidhje me “kushtet” pėr lidhjen e martesės sė Kadriut me Bosilken, me ēka nusja siguronte ruajtjen dhe respektimin e normave tė fesė ortodokse, pra qenien sllave tė saj?!? Pas thyerjes sė Revoltės sė Kosovės nėn drejtimin e Shaban Pallushės pushtuesi e ktheu emėrtimin Srbica, kurse pėrdorimi i emrit Skėnderaj u bė tabu e dėnueshme.  

Kėtu, tashti mė duhet tė konstatojė: Personalisht, nga hapat e parė nė shėrbim tė historiografisė, mė 1967,i kam njohur pėr sė afėrmi myftiun, nėnmuftiun dhe sekretarin e N/Prefekturės, si dhe disa kryetarė komunash, shumė hoxhallarė me autoritet, dhjetėra luftėtarė e komandantė tė Mbrojtjes Kombėtare tė Kosovės, dhjetėra komunistė dhe antifashistė, tė cilėt kanė vepruar nė Skėnderaj e gjetkė nė komunat e N/Prefekturės sė Drenicės nė vitet 1941-1944. Nga akėcili prej tyre kam shėnuar lėndė memoriale edhe pėr shpalljen e emrit Skėnderaj, nė pazar, nga Mehmet Gradica, para se tė vendosej pushteti i Mbretnisė Shqyptare nė Drenicė. Nė shumė, biseda, ligjėrata dhe shkrime tė mia, veēanėrisht nė ato qė kishin pėr objekt kėrkesėn pėr shqiptarizimin e emėrvendeve nė Kosovė duke filluar nga fundi i viteve tė 60-ta tė shek. XX, kam theksuar, jo pa rrezik pėr rahatinė time, se Mehmet Gradica ishte pagėzuesi i Sėrbicės me emrin Skėnderaj. Kėtė fakt e kam theksuar nė shumė takime tė Kėshillit Qendror pėr Standardizimin e Emėrvendeve tė Kosovės 1999-2004, si dhe nė konferencat me pėrfaqėsuesit e mjeteve tė informimit. Kėtė fakt e theksoja pėr kėto qėllime: pėr tė amortizuar kėrkesat e faktorit tė jashtėm pėr mosprekjen nė nomenklaturėn e emėrvendeve qė i ka gjetur KFOR dhe UNMIK nė Kosovė, mė 10 qershor 1999, qė u bė platformė politike lėdėkėiste nė pushtet, dhe tė tregoja me shembull se kthimi i emėrvendeve shqip ėshtė fitore qė u sigurua me Luftėn Ēlirimtare tė UĒK-sė.

Drita e sė sotmes ndriēon edhe tė kaluarėn. Pengesat nė legalizimin e emėrvendeve tė standardizuara tė Kosovės me dhunė administrative ndėrkombėtare tė UNMIK-ut, hedh dritė edhe mbi rrugėn me plotė pengesa tė legalizimit tė emrit Skėnderaj, thėnė simbolikisht, tė vendosur me gjuhėn e pushkės sė Mehmet Gradicės. Nga shkrimi i Bashkim Shalės: “Kush dhe si e pagėzoi Skenderajn” nė personin Kadri Sinamati, sekretar i dytė iN/Prefekturės sė Drenicės, shoh forcėn nga radha e administratės qė e shpini pėrpara procesin e legalizimit tė emėrvendit Skėnderaj, gjithsesi pa vullnetin e pushtuesit fashist italian, i cili, kur ishte interesi i Ēėshtjės shqiptare bashkėpunonte me malazezėt dhe serbėt, qofshin ēetnikė ose komunistė. Shembull: Tragjedia e Bihorit 1943. Vėrtet, iniciativėn pėr legalizimin, e jo pėr pagėzimin, e emėrvendit Skėnderaj (i cili pėrdorej nė popull fuqimisht, nė shenjė tė pėrbuzjes sė emrit Srbica tė pushtuesit tė urryer), Kadri Sinamati mund ta kishte marrė para se tė bėhej dhėndėr malaziasi dhe para se tė bashkohej me veprimet antifashiste-kominterniste tė Ibrahim Banush Sadllarit, tė pushkatuar nga OZN-a mė 1945.

Nė fund kam respektin tė konstatojė: Shkrimi i Bashkim Shalėsėshtė i vyer dhe do tė mbetėt si kėrkesė publike pėr hulumtime drejt zbardhjes tė procedurės sė legalizimit tė emėrvendit Skėnderaj, pėr rikthimin nė jetė, nė administratė, tė tė cilit, krahas puritanėve Halil Kajtazi dhe Nebil Duraku,  kam punuar fuqimisht nė mėnyrė disidente e guerile, deri me legalizimin e tij, tė Ferizajt dhe tė Hanit tė Elezit nė vitet e70-ta.

 


 


_________________________________________________________________________________________

 

USHTRIA ĒLIRIMTARE E KOSOVĖS DHE DĖSHMORĖT

JANĖ KRENARIA E POPULLIT SHQIPTAR

  Ushtria Ēlirimtare e Kosovės ishte dhe ėshtė determinantja kryesore e tė gjitha ndryshimeve pozitive tė bėra nė Kosovė. Ajo i ndryshojė rrjedhat e historisė, tė zhvilluara qysh nga ripushtimi i Kosovės - nė nėntor 1912 nga pushtuesit serbė. Dhe, prandaj nuk thuhet kot se UĒK-ja dhe dėshmorėt e saj tė rėnė nė altarin e lirisė, janė dhe do tė mbeten pėrjetėsisht krenaria e popullit shqiptar.

___________________________

 

Varrezat e dėshmorėve nė Prekazin legjendar

Fėmijėt e familjes Jashari, qė ranė nė altarin e lirisė nga soldateska barbare serbe

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

  

 

Dėshmorėt e Kosovės Lindore (Luginės sė Preshevės)

____________________________________________________________________________

R  R  I  T  A     E     U  Ē  K - sė ...

             

Topi i UĒK-sė

 

 

 

 

 

 

  

 

  

 

 

 

  

 

 

 

 n

 

 

       

 

 

----------------------------------------------------------------------

 Hallkat e zinxhirit komandues tė strukturave kriminale serbe gjatė luftės nė Kosovė (1998-1999) 

CILAT ISHIN HALLKAT E ZINXHIRIT KOMANDUES TĖ STRUKTURAVE MILITARE DHE

PARAMILITARE SERBE (LEXO: TĖ VARRMIHĖSVE TĖ KOSOVĖS)

GJATĖ LUFTĖS NĖ KOSOVĖ ?!

***

  KUSH E PROJEKTOI PLANIN E OPERACIONIT “PATKOI” DHE SA FORCA MILITARE DHE

PARAMILITARE SERBE MORĖN PJESĖ NĖ REALIZIMIN E KĖTIJ

OPERACIONIN SHFAROSĖS PĖR SHQIPTARĖT ?!

 

Shkruan: Sheradin BERISHA

Mė 22.04.2007

---------------------------------------------

P ė r m b a j t j a:

-Cila ishte struktura ushtarake serbe gjatė luftės nė Kosovė?!

- Cila ishte struktura e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė (MUP-it) gjatė luftės nė Kosovė?!

- Kush e projektoi operacionin e koduar ”Patkoi” dhe cilat forca militare dhe paramilitare serbe morėn pjesė nė realizimin e kėtij operacioni shfarosės pėr shqiptarėt ?!

- Shpėrblimi dhe gradimi i kriminelėve nga kryekrimineli Millosheviē !

- Hetimet e gjykatės sė Hagės pėr krimet e kryera nė Kosovė

Fotogaleria e strukturave militarėve dhe paramilitare serbe...!

***

Dihet mirėfilli se gjatė luftės nė Kosovė (1998-1999), Serbia angazhoi njė superstrukurė tė gjerė forcash ushtarake-policore…, kundėr popullit Shqiptarė dhe Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Kėto forca pėrbėnin njė kombinim kompleks tė strukturave policore speciale tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė, njėsive ushtarake speciale tė Ushtrisė serbe, njėsive tė shumta paramilitare si dhe tė njė spektri forcash tė tjera vullnetare qė vinin nga vendet  ish-sovjetike si nga: Rusia, Bjellorusia, Ukraina, pastaj Rumania etj etj Dhe, tėrė kjo superstrukturė kriminale  kishte vetėm njė kokė komanduese tė pėrbashkėt, e ai ishte  kryekrimineli (lexo:kryevarrmihėsi i Kosovės) Sllobodan Millosheviq.

Pėr tė argumentuar pėrfshirjen e kėsaj superstrukture nė veprimtaritė kriminale dhe si tė tilla me pėrmasa gjenocidale, nė vijim po referohem njė raporti tė organizatės ” Human Rights Watch”.

Nė raportin e tetorit 2001, kjo organizatė hulumtuese(faktmbledhėse) pėr krimet nė Kosovė, shkruan:„Ushtria Jugosllave kishte komandėn e pėrgjithshme gjatė periudhės sė bombardimeve tė NATO-s. Sipas ligjit, ajo kishte nėn varėsinė e  saj policinė dhe forcat paraushtarake, megjithėse zyrtarėt e lartė nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme serbe ushtruan dukshėm njė influencė tė rėndėsishėm gjatė fushatės. Ushtria kontrollonte rrugėt kryesore dhe kufijtė duke koordinuar dhe lehtėsuar kėshtu “spastrimin etnik” (nė Kosovė). Policia dhe forcat paraushtarake u pėrfshinė nė mėnyrė mė tė drejtpėrdrejtė nė dėbimin e civilėve dhe shkatėrrimin e fshatrave, pėr tė cilėn kishin mbėshtetjen e artilerisė sė ushtrisė (serbe-vėrejtja ime). Gjatė kėtyre operacioneve burrat veēoheshin nga gratė dhe fėmijėt pėr t’u marrė nė pyetje pėr Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės dhe egzekutoheshin nė vend.”

Sipas kėtij raporti Ushtria serbe ishte nėn kontrollin e plotė tė  Kėshillit tė Lartė tė Mbrojtjes, i pėrbėrė nga presidentėt e Serbisė, Malit tė Zi dhe “Jugosllavisė” dhe qė kryesohej nga kryetari jugosllavė Millosheviq. Shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė serbe gjatė luftės nė Kosovė ishte Gjenerali Dragoljub Ojdaniē. Ojdaniē pas pėrfundimit tė luftės, do tė emrohet si Ministėr i Mbrojtjes sė UJ-sė, dhe nė kėtė post qėndroi deri nė tetor tė vitit 2000.

Cila ishte struktura ushtarake serbe gjatė luftės nė Kosovė?!

Ushtria serbe (nė tėrėsinė e saj) pėrbėhej prej tri tė ashtuquajturave armata, dhe prej tyre armata e tretė ishte bartėse e pėrgjegjėsive pėr luftėn (1998-1999) nė Kosovė. Pėr ēudi edhe gjatė ripushtimit tė Kosovės (Vilajetit tė Kosovės) nė tetor tė vitit 1912, qeveria serbe nė krye me radikalin Nikolla Pashiq dhe mbretin Peter Karagjorgjeviq, angazhoi armatėn e tretė serbe nė krye mė gjeneralin famėkeq Bozhidar Jankoviq (udhėheqės i organizatės ēetnike serbe "Narodna Odbrana").

Skema nr.1

------------------------------------------

Ndėrsa nė vitin 1912-1913 komandant i armatės sė tretė serbe ishte gjen.B.Jankoviq, nė vitin 1998-1999 komandant i po armatės sė tretė  ishte Gjen.Kol. Nebojsha Pavkovic. Ndėrkaq komandant i Korpusit tė Prishtinės qė pėrbėnte superstrukturėn ushtarake tė armatės sė tretė serbe  nė Kosovė, ishte Gjeneral major Vlladimir Llazareviē.

Korpusin ushtarak tė Prishtinės (sipas raportit “Human Rights Watch”) e pėrbėnin: pesė brigada, njė njėsi policore ushtarake dhe njė regjiment aviacioni.

Cila ishte struktura e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė (MUP-it)

gjatė luftės nė Kosovė?!

Gjatė luftės nė Kosovė, Struktura e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė (Ministarstvo Unutrashnjih Poslova, apo siē thirrej shkurt MUP), drejtohej  nga Ministri Vlajko Stojiljkoviē.

Nė kuadėr tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė bėnin pjesė policia e rregullt e Kosovės, e komanduar nga Streten Lukiē; Forcat policore speciale (Posebne Jedinice Policije, apo PJP) e qė komandoheshin nga  Gjen. Lt. Obrad Stevanoviē dhe Forcat Antiterroriste (Specijalna Antiteroristiēka Jedinica, apo SAJ), tė cilat komandoheshin nga Kol. Zhivko Trajkoviē. Ndėrkaq kreu i sektorit tė sigurimit publik nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme ishte Gjeneral Vlastimir Gjorgjeviē...

-Ministria e Punėve tė Brendshme tė Serbisė kishte gjithashtu edhe shėrbimin e sigurimit (policinė sekrete), UDB-ėn, e cila padyshim ishte syri dhe veshi i regjimit pushtues serbė nė Kosovė.

Skema nr.2

--------------------------------------

Deri nė janar tė vitit 2001, nė krye tė sigurimit tė shtetit tė Serbisė ishte Gjen. Kol.  Radomir Markovic, ndėrsa kreu i sigurimit tė shtetit serb (UDB-sė) nė Kosovė gjatė luftės ishte z. David Gajiē.

Shėrbimi sekret i Serbisė UDB-a, pėr tė zbuluar aktivitetin e UĒK-sė, nė radhėt e veta ka rekrutuar edhe shqiptarė. Ky shėrbim famėkeq nė Kosovė dislokoi gjithashtu edhe tė ashtuquajturėn »njėsi operative speciale, JSO-nė (Jedinica za Specijalne Operacije) », e cila i ndihmoi nė forma tė ndryshme njėsitė  kriminale paramilitare, tė njohura si “Beretat e Kuqe” apo “Djemtė e Frenkit” (emertim ky qė u morė sipas Frenki Simatovic, njė personalitet kyē nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme, dhe njihej si themeluesi i kėtij grupi).

-Gjatė luftės kjo njėsi speciale « JSO-ja » komandohej nga Milorad Lukoviē, i njohur me nofkėn “Legija”.

Skema nr.3

-----------------------------------------------

Kush e projektoi operacionin e koduar ”Patkoi” dhe cilat forca militare dhe paramilitare

serbe morėn pjesė nė realizimin e kėtij operacioni shfarosės pėr shqiptarėt ?!

Operacionin e koduar »PATKOI » e ka projektuar Shtabi i ushtrisė ugosllave (serbe) dhe mė pastaj ėshtė miratuar nga kreu politik nė krye me Sllobodan Millosheviqin. Ky projekt ėshtė bazuar pothuajse plotėsisht nė platformat antishqiptare tė projektuara qysh nė vitin 1844 nga Ilia Garashanini « Naēertanija » e deri te Memorandumi” i Akademisė sė Shkencave tė Serbisė » kreatorė i secilės ishte akademiku serbė Dobrica Qosiē.

Operacioni « Patkoi »ėshtė planifikuar tė zbatohet nė tri faza:

-Faza e parė ishte paraparė qė tė kryhej gjatė muajit janar 1999, e qė kishte pėr qėllim spastimin etnik nga popullsia shqiptare pjesėn veriore tė Kosovės.

-Faza e dytė ishte planifikuar gjatė muajit shkurt pėr ta pėrfshirė pjesėn qendrore tė Kosovės, pėrkatėsisht Drenicėn dhe rajonet pėrreth, ku pėrveē vrasjeve dhe dėbimit tė popullsisė shqiptare, kishte pėr qėllim edhe shkatėrrimin e njėsiteve tė UĒK-sė.

-Faza e tretė gjatė marsit dhe prillit 1999, kishte pėr qėllim pėr tė realizuar spastrimin etnik  tė Kosovės. Pėr kėtė qėllim, hapi dy vendkalime kufitare, atė me Shqipėrinė nė Qafė tė Morinės dhe me Maqedoninė nė Bllacė.

 Nė operacionin „Patkoi“ pėrpos korpusit tė Prishtinės, morėn pjesė edhe forcat e mėdha nga Serbia dhe Mali i Zi, si: Korpusi 21 i Nishit i pėrbėrė nga Brigada e Blinduar 211(Nish) nė pėrbėrje prej 1258 trupa, 75 tanke, 13 topa dhe 4 RBV, Brigada 150 e Vranjės e pėrbėrė prej 1300 trupa, 72 topa dhe 12 RBV, Brigada e motorizuar 78 e Vranjės e pėrbėrė nga 1316 trupa dhe 31 tanka, Brigada  e 2-tė e Nishit e pėrbėrė nga 1600 trupa dhe 10 tanke, Brigada 175 e Leskovcit e pėrbėrė nga 1600 trupa dhe 18 tanke, Brigada e motorizuar e 4-tė e Pirotit e pėrbėrė nga 1600 trupa, 31 tanke dhe 18 topa, Njėsiti i inxhinierisė 352 i Prokuples nga 1000 trupa dhe Njėsiti i Logjistikės 85 i Nishit i pėrbėrė prej 1000 trupash. Korpusi 37 i Uzhicės me Brigadėn e 37-tė tė motorizuar tė Rashkės qė kishte nė dispozicion 1695 trupa, 31 tanke dhe 18 topa dhe Brigada 19 e Pozhegės e pėrbėrė nga 1600 trupa dhe 18 topa. Nė Kosovė kishte ardhur edhe Korpusi 24 i Kragujevcit, i cili pėrbėhej nga Brigada 80 e Kragujevcit me 1600 trupa dhe 18 topa. si dhe Korpusi 12 i Novi – Sadit qė nė pėrbėrje kishte: Brigadėn e 18 tė Novi - Sadit qė nė pėrbėrje kishte Brigadėn e 18 tė Novi – Sadit me 1600 trupa dhe 18 topa.(shih gazetėn“Zėri”, 25 maj 2005, f.21 – 22 dhe “Koha ditore”, 31 dhjetor 1999, f.11)

Nė Kosovė ishte stacionuar edhe Armata e parė e Beogradit, e cila nė pėrbėrje tė vetė kishte: Brigadėn 252 tė blinduar tė Kralevės, me 1121 trupa, 82 tanke, 12 topa dhe 4 RBV. Kėtu ishte edhe Korpusi special i Beogradit me Brigadėn e parė tė Blinduar, Brigada speciale 72 dhe Brigada 63 e parashutistėve. E para kishte 1184 trupa, 112 tanke, 12 topa dhe 4 RBV, e dyta  kishte 1189 trupa, ndėrsa ajo e parashutistėve 460 trupa. Pėr tė shkuar nė Kosovė, ishte angazhuar edhe Korpusi 2 i Podgoricės, ku bėnin pjesė : Brigada e 5-tė e motorizuar me 1478 trupa dhe 31 tanke. Brigada 1 B/4 alpiniste e Kollashinit me 350 trupa dhe Brigada 4 e Policisė ushtarake e Podgoricės me 359 trupa.(po aty)

Plani 1 + Plani 2 i Operacionit "PATKOI"

-------------------------------------

Pėrveē forcave ushtarake tė lartėpėrmendura, nė operacionet nė Kosovė, shtyllėn mė tė rėndėsishme dhe mbėshtetėse tė regjimit tė varrėmihėsit Sllobodan Millosheviqit e kishin udhėhequr forcat speciale tė policisė, tė cilat forca prej fillimit tė luftės, kishin kryer operacionet e spastrimit etnik nė Kosovė. Komandanti i forcave speciale tė policisė nė Kosovė(siē kemi theksuar mė lartė) ishte gjeneralmajori Sreten Llukiq.

Gjatė kėtij operacioni famkeq ishin tė angazhuar gjithashtu edhe forca tė ndryshme paramilitare serbe, me detyrė qė tė vrasin, tė djegin e tė plaēkisin dhe tė dėbojnė shqiptarėt nga vatrat e tyre stėrgjyshore.

Ndėr njėsitė paramilitare serbe ishin : "Shkorpionėt", “Tigrat e Arkanit”, “Beli Orlovi” (Shqiponjat e Bardha) tė Voisllav Sheshelit, “vullnetarėt e ardhur nga Republika serbe e Bosnjes dhe shumė vullnetarė dhe mercenarė tė ardhur nga ish-vendet sovjetike. Ndėrkaq nė njėsitė paramilitare serbe janė rekrutuar vullnetarisht edhe tė gjithė serbėt dhe malazezėt lokal - vendės (kishte edhe njėsi tė veēanta kriminale vendėse - lokale), tė cilėt nė bashkėveprim me forcat e tjera militare - policore serbe kanė kryer masakrat mė barbare (mizore) nė historinė e njerėzimit mbi popullsinė e pambrojtur shqiptare. (Pėr kėtė gjė mė gjerėsisht mund tė mėsoni nėse  lexoni mė poshtė shkrimin: » VARRMIHĖSIT E KOSOVĖS, KRIM PA NDĖSHKIM »).

Ashtu siē vura nė spikamė edhe mė lartė, tė gjitha njėsitė paramilitare qenė nėn kontroll tė plotė tė kreut shetėror serbė. Pėr kėtė fakt flasin shumė argumente. Pas pėrfundimit tė luftės, shumė paramilitarė serbė(por edhe tė huaj) kanė dhėnė intervista pėr gazeta tė ndryshme, dhe pa hezitim kanė deklaruar, se gjatė luftės nė Kosovė, shpeshherė  zyrtarė tė lartė tė ushtrisė dhe tė policisė serbe iu jepnin lista me emra tė shqiptarėve, tė cilėt duheshin ekzekutuar prej tyre !!!

Shpėrblimi dhe gradimi i kriminelėve nga kryekrimineli Millosheviē !

  Nė prag tė pėrfundimit tė luftės nė Kosovė, kreu shtetėror serb shenoi qindra ngritje nė detyrė dhe shpėrblime pėr personelin e policisė dhe tė ushtrisė serbe, duke pėrfshirė kėtu dhe udhėheqėsit mė tė lartė(bashkėpunėtorėt mė tė afėrt tė Millosheviēit)) si : Dragoljub Ojdanic, Nebojsha Pavkovic, Vladimir Lazarevic, Obrad Stevanovic, Sreten Lukic, Vlastimir Gjorgjeviē, Zhivko Trajkoviē, si dhe shumė komandantė brigade nė Korpusin e Prishtinės etj.
Mė 7 qershor 1999, (vetėm 2 ditė para nėnshkrimit tė marrėveshjes tekniko-ushtarake nė Kumanovė, ndėrmejt NATO-s dhe Serbisė) kryekrimineli serb Sllobodan Millosheviē, dekoroi e u shprehu mirėnjohje e mbėshtetje 911 pjestarėve tė MUP-it pėr siē thotė “shtypjen e terrorizmit nė Kosovė e pėr mbrojtjen e vendit nga agresioni“ !!!



Midis atyre qė u dekoruan, ishin:

1.Tre gjeneralė,

2.Shtatėmbėdhejtė kolonelė,

3.Shtatėmbėdhjetė lejtėnantė kolonelė,

4.Njėzetė majorė,

5.Tridhjetė kapitena,

6.Dyzetė e pesė lejtėnantė,

7.Tridhjetė e shtatė nėnlejtėnantė,

8.Pesėdhjetė rreshterė majorė,

9.Gjashtėqind e pesėdhejtė e dy nėnoficerė, dhe

10.Dyzet pjestarė tė strukturave tjera tė MUP-it serb.

-Pėr manifestimin e trimėrisė dhe tė guximit nė “vrasjen dhe masakrimin e mijėra shqiptarėve nė Kosovė”, kryekrimineli(lexo kryevarrmihėsi i Kosovės) Millosheviē u dha „urdhėrin e trimėrisė“ pjestarėve tė armatės sė tretė, si vijon:

1.Gjeneral bigadier Milan D.Djakoviē

2.Kolonel Zoran M.Jabllanoviē,

3.Kolonel Milivoje P.Braniē,

4.Kolonel Miloje Miletiē,

5.Kolonel Dragan Petroviē,

6.Kolonel Radojko Stevanoviē,

7.Kolonel Veroljub Zhivkoviē,

8.Lejtėnant kolonel Simo Ivoseviē

9.Lejtėnant kolonel Stojan Konjikavac

10.Lejtnėnant kolonel Pera Petroviē

11.Major Zoran Bojkoviē

12.Major Urosh Nikoliē

13.Major Radivoje Paravinja

14.Major Ljubisav Stojanoviē

15.Kapiten i urdhėrit tė parė Ljubisha Vuqetiē

16.Kapiten i urdhėrit tė parė Zoran Raseta

17.Kapiten i urdhėrit tė parė Boban Rajkoviē

18.Kapiten Dragan Lukiē

19.Kapiten Jovica Milak

20.Kapiten Perica Nastasijeviē

21.Kapiten Milosh Raleviē

22.Kapiten Cedo Tėrpkovski

23.Lejtėnant Boban Kuzmanoviē

24.Nėnlejtėnant Nenad Popoviē

25.Rreshteri veteran Radisha Iliē

26.Rreshteri veteran Zheljko Alar

27.Rreshteri veteran Branko Vukoviē

28.Rreshteri Aleksandėr Rakoviē

29. Rreshteri i ri Ivan Niqiforoviē

30.Kaporal Branisllav M.Fungerhut

31. Ushtar Dragan Beloseviē

32.Ushtar Milan Bogdanoviē

33.Ushtar Veroljub Mijatoviē

34.Ushtar Sasha Pejiē

35.Ushtar Milinko Pendiē

36.Ushtar Nikolla Popoviē.

-Gjithashtu u dekoruan edhe kėta oficerė tė UDB-sė nė Kosovė:

1.Kolonel Dragutin ADAMOVIĒ-Gjakovė

2.Kolonel Dushan B.GAVRANIĒ-Gjilan

3.Kolonel Gradimir R.ZEKAVICA-Prizren

4.Nėnkolonel Millan S.GJURIĒIĒ-(Prizren,kreu i departamentit tė policisė)

5.Major Milenko M.BOZOVIĒ-Komandant i policisė nė Skėnderaj.

-Kryekrimineli Millosheviq, me “Urdhėrin e lirisė, Urdhėrin e heroit Kombėtar, Urdhėrin e Flamurit Jugosllavė dhe Urdhėrin e Flamurit tė Luftės tė Shkallės sė parė” – i dekoroi kėta komandantė tė lartė qė luftuan nė Kosovė:

-Urdhėri i Lirisė iu dha:

1.Gjeneralit Dragolub Ojadaniē

2.Kolonel Gjeneralit Nebojsha Pavkoviē (Komandant i Armatės sė Tretė)

-Urdhėri i Heroit Kombėtar iu dha:

1.Kolonel Dragan Zhivanoviē-Komandant i Brigadės 125 tė motorizuar;

2.Kolonel Bozhidar Deliē-Komandant i Brigadės 549 tė motorizuar;

3.Kolonel Ljubisha Dikoviē- Komandant i Brigadės 37 tė motorizuar;

4.Nėnkolonel Ilija Todorov-Komandant i Brigadės 63 tė parashutistėve;

5.Kolonel Zharko Brankoviē-Komandant i Brigadės 124 tė ndėrhyrjes policore;

-Urdhėri i Flamurit Jugosllavė iu dha:

1.Zoran Angjelkoviēit-“President i Kėshillit Ekzekutiv tė Pėrkohshėm pėr Kosovė e Metohi”;

2.Nikolla Shahinoviēit-Zėvendės kryeministėr i qeverisė jugosllave;

3.Vllastimir Gjorgjeviēit-kolonel gjeneral i policisė;

4.Obrad Stevanoviēit-major gjeneral i policisė;

5.Sreten Lukiqit-major gjeneral i policisė.


&

Hetimet e gjykatės sė Hagės pėr krimet e kryera nė Kosovė

Pas njė fillimi tė ngadaltė nė vitin 1998, Gjykata Ndėrkombetare Penale pėr ish-Jugosllavinė nė Hag, filloi hetimet pėr krimet e kryera gjatė luftės nė Kosovė. Me 27 maj 1999 gjykata e Hagės bėri publike  padinė penale  kundėr: Slobodan Milosevicit, dhe katėr zyrtarėve tjerė tė lartė serbė, tė cilėt  akuzoheshin pėr “vrasje, persekutime dhe dėbime… nė Kosovė” pėr periudhėn kohore 1 janar 1999 deri nė fund tė majit tė po kėij viti.(Kėtu nuk pėrfshihen krimet e kryera gjatė vitit 1998)

 Pėrveē kryekriminelit Sllobodan tė paditurit e tjerė ishin:

-Milan Milutinoviē, president i Serbisė dhe anėtar i Kėshillit tė Lartė tė Mbrojtjes,

-Dragoljub Ojdaniē, Shef i Shtabit tė Pėrgjithshėm i Ushtrisė Jugosllave,

-Nikola Shainovic, zėvendėskryeministėr i Republikės Federale tė Jugosllavise dhe

-Vlajko Stojiljkoviē, Ministėr i Punėve tė Brendshme tė Serbisė.

Pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė, gjegjėsisht mė 1 prill 2001 krimineli Millosheviē(pasi ra nga pushteti) u arrestua, ndėrsa  rreth tre muaj mė vonė, mė 28 qershor u transferua nė burgun e Hagės.

Derisa ndaj krerėve tė lartpėrmendur serb (pėrveē Milloshit i cili nė shkurt tė vitit 2006 iku nė botėn tjetėr pa u denuar) po mbahet gjykimi nė Hag,shpeshherė ia bėjė vehtes pyetjen : « A thua kur do tė arrestohen edhe qindra zyrtarė tė tjerė tė lartė shtetėror serbė, tė ushtrisė dhe tė policisė serbe (qė janė graduar dhe kane marrė mirenjohje nga varrmihėsi i Kosovės Milllosheviē),per krimet me monstruoze tė kryera gjatė luftės 1998-1999) nė Kosove?! »

*  *  *

Fotogaleria e strukturave militarėve dhe paramilitare serbe...!

Gjeneral Dragoljub Ojdaniē, Sllobodan Millosheviē dhe gjen. Nebojsha Pavkoviē

 

 Gjen.Kol.Obrad Stevanoviē, Radomir Markoviē dhe Blastimir Gjorgjeviē

Zhelko Razhnjatoviē – Arkan dhe Frenki Simatoviē

Gjen. Nebojsha Pavkoviē dhe Zh.R. Arkan me bashkpunėtorėt e tij

Artemije + patriarku Pavle dhe bekimi i njėsive kriminale(nė Kish) para se tė nisen nė frontet e luftės!

Gjen.D.Ojdaniē,S.Millosheviē dhe gjen.N.Pavkoviē / Parakalimi i gjen.V.Llazareviē dhe N.Pavkoviē

Voisllav Sheshel dhe kapetan Dragani me bashkpunėtorėt e tyre /  Parakalimi i Arkanit

Milorad Lukoviē – « Legija » / Parakalimi i kriminelit « Legija »

&

Tanksat = artileria e rėndė e armatės sė tretė tė ushtrisė kriminale serbe

 

&

  Simbolet e formacioneve militare dhe paramilitare serbe !

 

 

 Kthehu ne fillim

-------------------------------------------------------------------------------------

Varrmihėsit e Kosovės

 VARRMIHĖSIT E KOSOVĖS, KRIM PA NDĖSHKIM

Gjenocidi ėshtė vrasja e qėllimshme e njerėzve nė baza etnike, nacionale, racore, religjioze apo politike, si dhe veprime tjera tė qėllimshme qė shpiejnė nė eliminimin fizik tė ndonjė kategorie tė mėsipėrme.

      
        Shkruan:  Sheradin BERISHA

---------------------------------

Kush janė varrmihėsit e kosovės?!


  
Mė 10 korrik 2006, nė Tribunalin Ndėrkombėtar nė Hagė, filloi gjykimi kundėr gjashtė ish-pushtetarėve tė lartė politikė e ushtarakė serbė: ish-presidentit serb Milan Milutinoviē, ish-kryeministrit Nikola Shainoviē, ish-shefit tė ushtrisė serbe Dragoljub Ojdaniē dhe tre gjeneralėve tė tjerė: ish-Komandantit tė Armatės sė tretė serbe Nebojsha Pavkoviē, ish-Komandantit tė trupave tė ushtrisė serbe nė Prishtinė Vlladimir Lazareviē dhe ish-Shefit tė Shtabit pėr Kosovė tė Ministrisė Serbe tė Punėve tė Brendshme Sreten Lukiē.Aktakuza e ngritur nga prokuroria e Tribunalit, ata i bėnė pėrgjegjės pėr “pjesėmarrje nė projektin e pėrbashkėt kriminal” kundėr shqiptarėve. Ky proces gjyqėsor ka filluar katėr muaj pas vdekjes sė kryekriminelit serb Millosheviē, nė qelinė e tij nė Hagė.

(Aktakuza e Milutinoviqit... nė pdf: http://www.un.org/icty/alb/milutinovic/mil-3rai060712a.pdf )

     

 Po tė lexohet me kujdes, aktakuza e ngritur kundėr gjashtė ish-zyrtarėve serbė, me lehtėsi mund tė vihet re, se ata akuzohen: pėr vrasje, dėbim masiv me dhunė tė shqiptarėve nga Kosova, pėrdhunime seksuale dhe shkatėrrim tė vendbanimeve shqiptare, gjatė periudhės mars-qershor 1999 (pikėrisht nė periudhėn kur janė zhvilluar bombardimet e NATO- s kundėr Beogradit), por jo edhe pėr vrasjet dhe masakrat mė mizore tė mijėra shqiptarėve, qė u kryen mė herėt, gjatė periudhės shkurt 1998 - mars  1999. Pėrveē kėsaj, nė akt-akuzė, askund nuk pėrmendet termi gjenocid, i cili pėrcakton qartė shkallėn e inkriminimit (jo vetėm tė tė akuzuarve), por edhe tė gjithė strukturės shetėrore, politike, ushtarake, intelektuale dhe fetare serbe, nė spastrimin etnik dhe shfarosjen fizike tė popullit shqiptar nė Kosovė.


Platforma „Naēertanija” e Ilia Garashaninit..., program politik i Sllobodan Millosheviq
it!

  Historikisht dihet, se tė gjitha platformat antishqiptare serbe, nga „Naēertanija” e Garashaninit e deri te “Memorandumi” i Akademisė sė Shkencave tė Serbisė(kreatorė i secilės ishte shovinisti Dobrica Qosiē),regjimet serbe i pėrdorėn si programe politike pėr asgjėsimin fizik tė shqiptarėve. Prandaj, njė program i tillė  politikė(i mishėruar me kėto platforma antishqiptare), u zbatua me fanatizėm  edhe nga regjimi i fundit pushtues serb, nė krye me Sllobodan Millosheviqin. Gjatė dhjetėvjetshit tė fundit tė shek.XX,  veēanėrisht gjatė viteve 1998-1999, ushtrimi i dhunės shtetėrore serbe nė Kosovė mori pėrmasa kriminale, dhe me kalimin e kohės ajo u zhvesh nga ēdo normė civilizuese dhe kėsisoji kaloi nė dimensionin gjenocidal, shfarosės kundėr shqiptarėve. Shteti kriminal serb, me qėllim tė realizimit tė politikės  gjenocidale, gjatė luftės nė Kosovė ka dislokuar “rreth 20 mijė forca tė rregullta ushtarake dhe afėrsisht 30 mijė policė dhe forca paramilitare serbe”(Shih kapitullin 3 tė raportit tė OSBE-sė  datė 6 dhjetor 1999).

  

&

Sa shqiptarė u vranė, u masakruan e u zhdukėngjatė luftės nė Kosovė?

Vlerėsohet, se gjatė luftės nė Kosovė (1998-1999), forcat kriminale serbe, vranė, ekzekutuan apo masakruan nė format mė mizore, rreth 14 mijė shqiptarė, ku 90% prej tyre qenė civilė tė pa armatosur,kryesisht gra, fėmijė, foshnje dhe pleq.

http://www.gfbv.it/3dossier/kosovo-1.html

Klikoni linkun mė poshtė, qė tė shihni Masakrimin e civilėve shqiptarė nė  Reēak:

http://news.bbc.co.uk/olmedia/255000/video/_256358_loyn_vi.ram

 Ndėrsa nė anė tė ndryshme tė Kosovės, janė pėrdhunuar nga forcat militariste dhe bandat shtetėrore serbe afėr 20 mijė femra shqiptare. Ndėrkaq 3 mijė shqiptarė janė rrėmbyer dhe shumica prej tyre janė gjetur tė vdekur.

PĖRDHUNIMET

Cilat njėsi kriminale serbe u pėrfshinė nė ekzekutimin e shqiptarėve dhe  nė zhdukjen e gjurmėve tė krimit?!

Pėr tė argumentuar kriminimin e shqiptarėve  po ju referohemi fakteve:Njėsitė kriminale serbe, si njėsitė speciale tė sigurimit shtetėror - "Beretat e kuqe", "Shkorpionėt", "Frenkievcėt", njėsitė pėr operacione tė veēanta (NJOV), siē e quanin veten, “Beli Orlovi”, njėsitė e Arkanit etj, pas ekzekutimit tė shqiptarėve filluan t“i fshehin gjurmėt e krimit. Kufomat e fėmijėve, grave e pleqve shqiptarė u zhvarrosėn, u ngarkuan nė kamionė dhe u  bartėn nė Serbi. Kėshtu mė 6 prill 1999 nė Lumin Danub afėr Kladovės, te vendi i quajtur”Tekia”, u gjetė kamioni - frigorifer i tipit "mercedes", me ngjyrė jeshile, nė tė cilin u identifikuan 30 trupa tė pajetė tė tė dy gjinive.

Pėr tė mėsuar, mė gjerėsisht kėtė dramė, lexoni shkrimin” Kufomat nga kamioni frigorifer” duke klikuar mbi kėtė link:

http://www.aimpress.ch/dyn/alba/archive/data/200105/10511-004-alba-beo.htm

Si u dogjėn kufomat e shqiptarėve nė fabrikėn e aluminit nė Maēkaticė  tė Serbisė dhe kush mori pjesė nė djegjen e kufomave?!

   Kufoma tė civilėve shqiptarė tė vrarė e tė maskruar mizorisht u gjetėn edhe nė liqenin Peruēac, ndėrsa nė Batajnicė afėr Beogradit u zbuluan edhe varreza masive. Ndėrkaq, pas luftės mėsohet se qindra kufoma tė shqiptarėve janė djegur nė furrat e fabrikės sė aluminitnė Mackaticė, afėrSurdulicės, nė distriktinePcinjitnė Serbinė jugore. Kėtė akt barbarė tė varrmihėsve tė Kosovės, pėr herė tė parė e bėri publike znj.NatashaKandiē, drejtoreshė eQendrėspėrLigjinHumanitar(HCL), nė gazetėn „Danas“ tė Zagrebit. Sipas konstatimeve tė Natasha Kandiqit, person i besuar, pėrkatėsisht koordinator i projektit pėr fshehjen e gjurmėve tė krimeve tė luftės tė bėra nė jug tė Serbisė ka qenė Dragomir Tomiqi“me pėrkrahjen dhe mirėkuptimin e tė cilit ėshtė bėrė bartja e organizuar e trupave, tė viktimave nga Kosova, pėr nė trevat e Vranjės dhe tė Surdulicės”. Bazuar nė tė dhėnave, qė Fondi pėr tė Drejtėn Humanitare ka pranuar, nga ana e disa burimeve tė pavarura, djegia e trupave nė fabrikėn “Maēkatica” ėshtė bėrė nė dy etapa, mė 16 dhe 24 maj tė vitit 1999, pas mesnatės, nėn mbikėqyrjen e “Beretave tė kuqe”, tė cilat atėbotė e kishin bazėn e tyre nė “Bella Vodė” - afėr Vranjės. Komandanti i atėhershėm i “Beretave tė kuqe”, Millorad Legija, sipas burimeve nė fjalė, kishte marrė pjesė, personalisht, nė pėrcjelljen e njė transporti deri nė vendin e ngjarjes dhe kishte qenė i pranishėm me rastin e djegies sė tyre. Trupat qenė djegur nė “shkritoret e hapura” nr. 4 dhe 5. Gjithnjė sipas kėtyre burimeve, pranimin dhe organizimin e djegies sė kufomave e kanė bėrė:

1.Zoran Stoshiqi, i cili atėherė ishte kryeshef i sigurimit shtetėror pėr rrethin e Pēinjės;

2.Bratisllav Milenkoviqi, shef i BIA-s pėr Vlladiēin Han dhe Surdulicė;

3.Dragan Stankoviqi, kryeshef i SUP-it nė Surdulicė qė nga viti 1993;

4.Mirosllav Antiqi, kryeshef i BIA-s nė Vranjė;

5.Dragan Llakiēeviqi, drejtor i “Maēkaticės” dhe zėvendėsi i tij,

6.Aca Gjorgjeviqi - shkruan Natasha Kandiqi, duke shtuar edhe detaje tė tjera tė mjaftueshme, ashtu qė tė mos dyshohet aspak nė vėrtetėsinė e fakteve tė paraqitura.

Sipas kėtyre dėshmive, fjala ėshtė pėr njė shoqatė kriminelėsh, mirė tė organizuar, pėr tė bėrė “asanimin e terrenit”, pra fshehjen e dėshmive pėr krimet e bėra nė Kosovė, gjatė kohės sė bombardimeve tė NATO-s.

&

 

Nė cilin vend u morėn vendimet pėr zhdukjen e gjurmėve tė krimit?!

   Artikulli i Kandiēit nė Danas, thotė setė dy djegjet kanė ndodhur diku rreth mesnatės nėn sigurim tė rreptė nga Njėsiti i Operimve Speciale tė Policisė, JSO, atėherė me bazė nė Bele Vode, afėr Vranjės, nė Serbinė jugore. Nė artikull thuhet se komandanti i atėhershėm i JSO-sė, Milorad “Legija” Ulemek, vrasėsi i kryeministrit serb Zoran Gjingjiē nė 2003, kishte pėrcjellur njėrin konvoj tė trupave nė vendin e ngjarjes dhe kishte qenė prezent gjatė djegjes sė tyre nė “furrat numėr katėr dhe pesė”.
Sipas Qndrės pėr Ligjin Humanitar HCL-sė, zyrtarė tė lartė tė policisė – disa prej tė cilėve ende mbajnė postet – kanė organizuar djegjet, derisa zyrtarė tjerė tė besueshėm tė Milosheviqit kanė organizuar “pastrimin pasues tė terrenit”. 

Njė burim i tretė i IWPR-sė, ish-inspektor nė policinė sekrete tė Millosheviqit, ishte aktiv nė kohėn e ngjarjeve nė Mackaticė, ka siguruar IWPR-nė se policia ka “informata precize dhe tė sistematizuara” se si janė djegur trupat nė Mackaticė. “Ka tė dhėna tė qarta pėr kėtė ēėshtje nė arkivat e polcisė lokale, tė shėnuara si “rreptėsisht konfidenciale”, tha burimi, duke iu referuar dy djegjeve. “Njerėzit qė morėn pjesė nė kėtė aksion kanė qėndruar nė Hotelin„Theranda“ nė Prizren. Njė punė e tillė ishtė pregatitur pėr njė kohė tė gjatė dhe nuk mund tė kryhej brenda njė apo dydite“,– thotė ky burim.

“Policia lokale publike dhe sekrete i dijnė tė gjitha por kjo po fshihet pėr arsye  se zyrtarė tė tanishėm tė policisė dhe ish-zyrtarė e agjentė tė zakonshėm ishin tė pėrfshirė. Ēdo gjė ėshtė e pėrfshirė nė dokumentacionin e policisė – nga emri i kodit tė aksionit deri te lista e njerėzve qė kanė qėndruar nė Hotel Theranda dhe kanė punuar nė "sanitimin e terrenit", deri te ata qė kanė ngarkuar kamionėt dhe i kanė vozitur deri te fabrika e Mackaticės, ky Legija dhe ekipi tij pastaj e kanė marrė punėn nė dorė.” “Gjithashtu dihet saktėsisht se kush i ka vozitur dhe pėrcjellur kamionėt, kush ka qenė pėrgjegjės pėr mbulimin e aksionit nė fabrikė dhe kush drejtpėrdrejtė ėshtė marrur me furrat gjatė djegjes.”

“Emrat e atyre qė mė vonė kishin pėr detyrė tė zhdukin gjurmėt nė fabrikė dhe atyre qė kishin pėr detyrė ta fshihnin tė vėrtetėn nga policia lokale poashtu dihen. Nė fund, ėshtė edhe njė listė me emra tė politikanėve qė kanė qenė nė dijeni tė krejt kėsaj, derisa aksioni planifikohej.” Ish-polici thotė se i din shumicėn e kėtyre emrave por frikohet t’ izbulojė publikisht ato.

***

   Gjurmė tė krimit janė gjetur kudo e kahdo nėpėr Kosovė. Me kėtė rast vlen tė pėrmendet zbulimi i“qendrės sė torturimit“ nė Prishtnė.

Nė qershor 1999 gjatė futjes sė trupave tė NATO/s nė Kosovė, njėsitė britanike(njėsia parashutiste) gjatė kontrollimit tė objekteve publike nė Prishtinė, nė njė ndėrtesė pesė katėshe, kishte zbuluar njė dhomė e cila nga njėsitė kriminale serbe ishte pėrdorur, si qendėr e torturės dhe vrasjeve mizore tė shqiptarėve. Nė kėto ambiente u gjetėn armė tė ftohta si: thika me gjak, shkopinjė gome, shkopinjė bejzbolli metė gėrvishtura nga goditjet e fuqishme, arka tė mbushura me drogė, qė kriminelėt kishin pėrdorė gjatė kryerjes sė krimeve etj. Nga kėto gjetje rezulton, se nė kėtė qendėr krimi, tė jenė torturuar e mbytur mizorisht shumė shqiptarė, duke ju prerė pjesė tė trupit : veshėt, hunda, ekstremitetet (kėmbė e duar), organet gjenitale etj.

Dhoma e krimit nė Prishtinė

&

Sa shtėpi  u dogjėn e shkatėrruan, gjatė luftės nė Kosovė?!


  
Mėsohet se gjatė luftės nė Kosovė (mars 1998 - qershor 1999) varrmihėsit e Kosovės kanė shkatėrruar dhe djegur pjesėrisht ose tėrėsisht rreth 1.100 vendbanime shqiptare; kanė plaēkitur, djegur e shkatėrruar mbi 200.000 shtėpi, banesa, lokale afariste, punėtori zejtare, fabrika, shkolla, biblioteka, monumente kulturore-historike, objekte kulturore, shkencore, fetare etj, kanė shkatėrruar dokumentet e identifikimit: letėrnjoftimet e pasaportat, ndėrsa pas pėrfundimit tė luftės, administrata pushtuese serbe ka sekuestuar dhe i ka dėrguar nė Serbi : domumentet e amzės, tapitė edokumentet e tjerat ė pronėsisė private e koletkive tė shqiptarėve.

   

&
Populli shqiptar, krahas vrasjeve, ekzekutimeve, masakrave barbare, djegjeve e plaēkitjeve tė shtėpive e tė pasurive tė tyre, pėrjetoi edhe spastrimin etnik – zhvendosjen dhe shpėrnguljen me forcė brenda dhe jashtėKosovės .

(Pamje filmike mbi  eksodin, djegjen dhe shkatėrrimin e pasurivetė Shqiptarėve)

http://news.bbc.co.uk/olmedia/105000/video/_107557_ben_brown_ex_nine_vi.ram ,

    http://news.bbc.co.uk/olmedia/105000/video/_107237_paul_wood_vi.ram

 Varrmihėsit e Kosovės, duket se fushatėn e bombardimeve tė NATO-s (mars-qershor 1999) e kanė pėrdorur si arsyetim pėr tė vėnė nė zbatim operacionin e koduar “Patkoi“, pėr spastrim etnik, operacion ky i planifikuar e pėrgatitur mė herėt. Disa ditė pas fillimit tė fushatės ajrore tė NATO-s, forcat militare e paramilitare serbe me dhunė i detyruan shqiptarėt t“i braktisin shtėpitė e tyre dhe u deportuan nė Shqipėri, Maqedoni, Mal tė Zi, Bosnjė e vende tjera. Ky operacion gjenocidal, duke marrė pėrmasa tė gjera, vazhdoi pėr mė shumė se dy muaj rresht. Dhe gjatė kėsaj periudhe u dėbuan mė shumė se 850 mijė shqiptarė nga vatrat e tyre.   

(Pėr mė tepėr lexoni studimin e Patrick Ball, Ph. D., zėvendėsdrejtor i Programi tė Shkencės dhe tė Drejtave tė Njeriut tė AAAS. “Arratia e Shqiptarėve etnikė nga Kosova mars-maj 1999)

http://shr.aaas.org/kosovo/policyorpanic/albanian/intro.html,

http://shr.aaas.org/kosovo/policyorpanic/albanian/phase1.html

 

Shpėrngulja biblike e pranverės sė vitit 1999

--------------------------

 Sipas raportit tė UNCHR-s, tė publikuar nė fillim tė qershorit 1999, mėsohet se 443.300 refugjatė shqiptarė tė Kosovės ishin vendosur nė Shqipėri; 247.800 nė Maqedoni, 69.300 nė Mal tė Zi; 21.700 nė Bosnje e Hercegovinė, 5-6000 nė Kroaci etj, ndėrkaq nė vendet tjera tė botės u vendosėn gjithsej 76.475 refugjatė, duke pėrfshirė 13.639 nė Gjermani, 7.581 nė Turqi, 5.829 nė Itali, 5.730 nė SHBA, pastaj kishte nė Australi, Zvicėr, Francė, Norvegji, Suedi, Britani tė Madhe,Zelandė tė Re, Poloni, Spanjė, Portugali, Finlandė, Izrael etj.

http://www.ess.uwe.ac.uk/Kosovo/Kosovo-Map11.htm

  

&

Haga - Millosheviqi dhe politika promillosheviqiane e Vojisllav

Koshtunicės !!! 

   Dihet mirėfilli, se nė kohėn kur NATO-ja kishte intensifikuar bombardimet kundėr caqeve ushtarake serbe, Kryeprokurorja e atėhershme e Tribunalit tė Hagės Louise Arbour e tronditur nga vrasjet dhe masakrat mizore serbe qė kryheshin nė Kosovė, mė 27 maj 1999 bėri publike njė aktakuzė tė ngritur kundėr Sllobodan Millosheviqit dhe disa bashkėpunėtorėve tė tij mė tė afėrt: Millan Millutinoviqit, Nikolla Shainoviqit, Dragolub Ojdaniqit dhe Vllajko Stojilkoviqit.
   Pas ndryshimeve kozmetike qė ndodhėn nė ndrrimin e pushtetit nė Serbi, Millosheviēi (nėn presionin e bashkėsisė ndėrkombėtare), arrestohet dhe, nė fund tė qershorit 2001, transferohet nė Hagė. Mė pastaj, mė 12 shkurt 2002 nis gjykimi kundėr tij, por jo edhe ndaj katėr tė akuzuarve tjerė, tė rreshtuar pėrkrahė tij nė akt-akuzė, sepse kryeprkurorja e re Karla Del Ponte kishte veēuar lėndėn e Millosheviēit nga tė akuzuarit tjerė, ndaj tė cilėve mė 10 korrik ka filluar njė proces i ri gjyqėsor.

    

   Gjatė procesit gjyqėsor kundėr Millosheviēit, u dėshmua qartė se ky varrmihės i Kosovės kishte kryer krime tė rėnda makabre nė Kosovė dhe nė Bosnjė e Hercegovinė, mirėpo vdekja e papritur e tij, nė mars tė kėtij viti, bėri qė ai tė shkojė nga kjo botė, pa e marrė dėnimin e merituar.
Me kėtė rast duhet tė rikujtojė , se vetėm pakė ditė pasi kishte filluar gjykimi kundėr Millosheviqit, pasardhėsi i tij  Vojisllav Koshtunica nė njė konferencė pėr media, doli nė mbrojtje tė Millosheviqit. z.Koshtunica ndėr tė tjera patė thėnė:”se ky gjykim ėshtė njė proces, nė tė cilin po shkruhet Historia e Jugosllavisė dhe se nė kėtė shkrim ne duhet tė jemi pjesėmarrės me versionin tonė". Dhe kėtė qėndrim z.Koshtunica nė mėnyrė konstante e ka ripėrsėritur shumė herė gjatė kėtyre viteve. Kjo tregon se pushtetarėt aktualė nė serbi, janė vazhdues tė politikės millosheviqiane.


 Pse hetuesit dhe prokurorėt ndėrkombėtarė hezitojnė tė merren me ndjekjen dhe arrestimin e qindra kriminelėve serbė, qė shėtisin lirshėm, kudo e kahdo nėpėr Kosovė?!


   P
as pėrfundimit tė luftės nė Kosovė, mėsohet se nė disa komuna janė zbuluar emrat e policėve, tė ushtarakėve dhe tė paramilitarėve serbė, janė gjetur qindra fotografi tė kriminelėve qė kanė bėrė krime tė rėnda ndaj shqiptarėve. Ta zėmė, nė njė raport tė KMDLNJ (shkurt 2000), thuhet se menjėherė pas luftės “janė evidentuar me emėr e mbiemėr ose vetėm me pseudonime mbi 1426 persona e janė denoncuar shumė tė tjerė (kryesisht serbo-malazezė, por edhe tė tjerė), tė implikuar drejtpėrdrejt ose tėrthorazi nė vrasjet e maskrimet e shqiptarėve dhe plaēkitjet, djegiet dhe shkatėrrimet e shtėpive, vendbanimeve, lokaleve dhe tė pasurisė tjetėr tė shqiptarėve. Kjo listė e emrave tė kriminelėve dhe qindra emra tė tjerė qė janė identifikuar nga tė mbijetuarit e krimeve, nė kėto vitet e pasluftės, u janė dorėzuar hetuesve tė Tribunalit tė Hagės, KFOR-it, policisė sė UNMIK-ut, organeve tė gjyqėsisė nė Kosovė si dhe lidershipit politik e institucional tė Kosovės, por pėr ēudi nuk ėshtė ndėrmarrė asnjė veprim konkret qė ata, tė arrestohen dhe tė dalin pėrpara drejtėsisė.  

   Sa i pėrket arrestimit dhe gjykimit tė kriminelėve qė janė pėrfshirė drejtpėrdrejt nė krime, hetuesit e Tribunalit tė Hagės gjatė hetimeve pėr krime nė Kosovė, kanė deklaruar se nuk merren me ndjekjen e kriminelėve nė nivele tė ulėta, veēse merren me rangun e lartė tė regjimit serbė.

   Ndonėse shqiptarėt janė dėshmitarė okularė pėr krimet e kryera nė Kosovė, ėshtė i papranueshėm konstatimi i hetuesve ndėrkombėtarė se pėr gjithė kėtė katrahurė gjenocidale, pėrgjegjės janė  vetėm Millosheviqi dhe disa nga bashkėpunėtorėt e tij mė tė afėrt. Pashmangshėm, pėrgjegjės pėr gjenocidin e kryer ndaj Shqiptarėve janė edhe strukturat tjera politike e shtetėrore tė Serbisė, institucionet intelektuale serbe, siē janė Akademia e Shkencave tė Serbisė dhe pėrgjithėsisht intelegjenca serbe. Mbi tė gjithė, pėrgjegjės historik pėr shfarosjen fizike tė shqiptarėve, ėshtė kisha ortodokse serbe nė krye me patriarkun Pavle, e cila historikisht,  nė vazhdimėsi ka qenė promotore shpirtėrore e jetėsimit tė projekteve kundėr popullit Shqiptarė.

  

   Nėse merren pėr bazė deklarimet e hetuesve tė tribunalit tė Hagės, mund tė konkludojmė se, qindra e mijėra kriminelė serbė lokalė dhe komandues tė shumtė tė formacioneve militare dhe paramilitare serbe, qė janė pėrfshirė nė vrasje dhe nė ekzekutimin  e shqiptarėve, kurrė nuk do tė arrestohen qė tė dalin pėrpara drejtėsisė ndėrkombėtare apo asaj vendore !!!

Pse u liruan si tė pafajshėm disa kriminelė serbė, nga gjykatėsit ndėrkombėtarė?!

Nė tė vėrtetė, pas pėrfundimit tė luftės janė mbajtur disa gjykime kundėr serbėve lokalė pėr krime tė kryera ndaj shqiptarėve, por ēuditėrisht kriminelėt nė vend se tė denohen, ata lirohen si tė pafajs“munges provash”!!! Nė dhjetor 2000 nė Gjykatėn e Qarkut nė Mitrovicė, ėshtė mbajtur gjykimi kundėr gjashtė kriminelėve serb: Igor Simiq, Dragan Jovanovii, Sėrxhan Aleksiq, Vlastimir Aleksiq, Branisllav Popoviq dhe Tomisllav Vuēkoviq. Derisa Igor Simiqi ishte prezent nė gjykim, tė akuzuarit tjerė gjykoheshin nė munges, sepse ata kishin ikur nga burgu i Qarkut tė Mitrovicės. Kėta kriminelė, tė veshur me uniforma tė maskuara me shenjat e partisė Radikale serbe, nė kohėn e intervenimit tė NATO-s mars/qershor 1999, nė Mitrovicė e rrethinė  kanė shpėrngulur me dhunė familjet shqiptare, kanė djegur, plaēkitur e shkatėrruar shtėpitė dhe pronat e shqiptarėve, ndėrsa mė 14 prill 1999 nė Mitrovicė, duke pėrdorur armė zjarri dhe tė ftohta, i kanė vrarė e masakruar 26 shqiptarė tė pafajshėm.Njė proces tjetėr gjyqėsor pėr krime lufte u inicua edhe kundėr kriminelit Radovan Apostoloviq, i cili gjatė bombardimeve tė NATO-s ka vrarė civilė shqiptarė dhe ka djegur shtėpitė e tyre nė fshatrat Tejibėr (Suhadoll) dhe Gushafc.

Si u arratisėn nga burgu i Mitrovicės, gjashtė kriminelė serbė, pa lėnė gjurmė dhe pse u lirua nga burgu krimineli Angjelko Kolashinac ?!

    Ndėrkaq nė Gjykatėn e Qarkut nė Prizren ėshtė mbajtur edhe njė proces  gjyqėsor kundėr 8 tė akuzuarve pėr krime tė rėnda lufte tė kryera nė fshatrat e Rahovecit. Por, para kolegjit dolėn vetėm dy: Angjelko Kolashinac (ish kryetar i komunės sė Rahovecit) e Ēedomir Jovanoviq, pasi mė parė, 6 prej tyre (Arsenije Vitosheviq,Stanislav Leviq, Novica Kėrstiq, Radislav Mishiq, Vekoslav Simiq dhe Nenad Matiq), pas transferimit, gjoja pėr “shkaqe sigurie”, nė burgun e”fortifikuar”nė veri tė Mitrovicės, u arratisėn pa lėnė gjurmė. Pėr ēudi, nė pėrfundim tė gjykimit edhe pėrkundėr fakteve, gjykatėsi ndėrkombėtar merrė vendim pėr lirimin e kriminelit Angjelko Kolashinacit, si tė pafajshėm!!!

    Pėr pėrfshirjen e Angjelko Kolashinacit dhe tė tjerėve nė kriminimin e shqiptarėve, dėshmon edhe njė dokument i lėshuar nga vet strukturat pushtuese serbe. Nė dokumentin me datė protokolli 17.4.1999, bazuar nė  urdhėrin e Ministrisė sė Mbrojtjes tė Serbisė me nr. 80-02/1 tė datės 23.2.1999, nė Rahovec ėshtė ngritur Shtabi prej 12 personave dhe nė krye tė listės si komandant i shtabit ėshtė emėruar Kolashinac Dobrivoje Angjelko, kryetar i KK nė Rahovec.

   Dhe kėtė shtab, i cili kishte zbatuar urdhėra nga lartė,pėr vrasjen e shqiptarėve, e pėrbėnin:

1. Kolashinac Dobrivoje Angjelko , Komandant i Shtabit;

2. Shef shtabi - Simiq Aleksa Radomir - shef i sektorit pėr mbrojtje;

3. Ndihmės i shefit tė shtabit pėr punė operative dhe tė planit, si dhe pėrdorimin e forcave tė Mbrojtjes Civile - Baljosheviq Cveta Slobodan -shef i shtabit komunal tė sektorit tė MC pėr mbrojtje;

4. Ndihmės i shtabit pėr alarmim dhe errėsim - Vitosheviq Obrada Zhivko - ingj. i mbrojtjes - shef i prodhimit;

5. Ndihmės i shefit tė shpėtimit nga rrėnojat, si dhe zonat e pėrmbytura - Sulejmanoviq Bajrama Dragutin - shef i operativės sė ndėrmarrjes ndėrtimore "Njė Maji" nė Rahovec;

6. Ndihmės i shefit pėr mbrojtje nga zjarri dhe zbulimin e zonave tė rrezikshme - Miciq Bozhidara Jeftimije -  komandant i organizatės profesionale zjarrėfikėse nė Rahovec;

7. Ndihmės i shefit tė shtabit pėr ndihmėn e parė medicinale - Simiq Petka Vekoslav - drejtor i shtėpisė sė shėndetit nė Rahovec;

8. Ndihmės i shefit tė shtabit pėr mbrojtje RHB (atomiko-biologjiko-kimike) Miliqeviq Milivoja Trajko - drejtor i vertarisė nė Rahovec;

9. Ndihmės i shefit tė shtabit pėr largim, evakuim dhe ruajtje tė mjeteve tė nevojshme pėr ekzistencė - Mihajloviq Jovana Vitomir -nėnkryetar i KK nė Rahovec;

10. Ndihmės i shefit pėr sanim - Milenkoviq Vladimir Stanisha - drejtor i JSKP (shkurtesa origjinale duhet tė jetė e Shėrbimeve Publike Komunale) nė Rahovec.

Ndėrkaq dy emrat e fundit (me numrat rėndor 11 e 12) meqė janė tė shkruar me dorė (nė alfabetin ēirilik), nuk mund tė identifikohen.

   Ka pasur edhe raste tjera kur kriminelėt serb, nė pėrfundim tė gjykimit janė shpallur tė pafajshėm, siē ka ndodhur para disa muajsh nė njė gjykatė tė Serbisė, kur ish-pjesėtari i policisė speciale Dejan Demiroviq, lirohet “pėr munges provash”, a nė tė vėrtet kishte dėshmitarė, tė cilėt faktuan para gjykatės, se krimineli Demiroviq kishte marrė pjesė nė vrasjen e 19 civilėve shqiptarė (pėrfshirė kėtu gra dhe fėmijė), nė mars tė vitit 1999 nė Besianė!

***

 Kur kihen parasysh tė gjitha kėto  fakte dhe mijėra tė tjera si kėto, natyrshėm bėhet pėrgjegjės, gjithė lidershipi politikė e institucional i Kosovės, pėr neglizhencėn totale rreth ngritjes sė njė kallzimi penal, kundėr shtetit serbė, pėr gjenocidin dhe etnocidin e kryer nė Kosovė.

 

 

 

       

___________________________

Shkunde njė cigėrrimė! Shkunde njė mesazh!

 P R O T E S T O   N G A   SH T Ė P I A 

Negociatorėt kanė faj pėr tė gjitha qė po ndodhin nė Kosovė, para dhe pas 10 shkurtit. Ata nuk po shqetėsohen pėr opinionet e qytetarėve dhe po sundojnė me idenė e grushtit tė fortė. Pothujae tė gjithė janė tė zhytur nė krim e nė korrupsion. Ata nuk po ju dėgjojnė as nuk po takohen me Juve. Protesto ose shprehi mendimet tua pėr vrasjet politike, burgosjet politike dhe pėr rrjedhėn e proceseve nė kėta numra tė mėposhtėm tė telefonave, cingėrro ose shkruaju mesazhe sa tė mundeni, qoftė edhe duke ua pamundėsuar shfrytėzimin e numrave tė tyre, ditėn dhe natėn. S’ėshtė mė Albin Kurti nė pyetje apo gjeneralėt e burgosur politikė, por Kosova dhe e ardhmja jonė. Ajo s’mund tė ndėrtohet duke vrarė apo zhdukur kundėrshtarė politikė! S’mund tė bėjmė demokraci duke shkelur rregullat bazė tė demokracisė! Kosova ėshtė i vetmi vend nė botė qė burgos kundėrshtarėt politikė dhe i vret nė protesta ata! Kėta e kanė premtuar pėr 14 ditė raportin e hetimeve pėr ngjarjet e 10 shkurtit! S’ėshtė askund! Vrasėsit janė tė lirė! Edhe kėta po kėshtu! Protesto nga shtėpia sot qė tė mos pėrgjaken rrugėt nesėr! SHKUNDE NJĖ CINGĖRRIMĖ! Mos ta ndin! SHKUNDE NJĖ MESAZH! Mos ta ndin! Kėta janė nė pushtet me votėn tuaj! Ke tė drejtė tė adresosh mendimin dhe apelin tėnd! 

 

FATMIR SEJDIU: 044 550 717, 044 502 888 dhe 044 284444

AGIM ĒEKU: (044) 678 111

HASHIM THAĒI: 038 223 769 (fiks)

VETON SURROI- 044 540 098

SKĖNDER HYSENI, zėdhėnės i tyre: 044 550 000

Mos harroni numrin Tuaj nė “Epoka e re” 044 602 602. Nė kėtė numėr nėse doni mund tė shkruani se ēfarė u thatė kėtyre liderėve. S’kemi pse tė mbajmė fshehtė nga njėri-tjetri lidhur me procesin e Kosovės. Nėse kėta i ndėrrojnė numrat, ne do t’i botojmė tė tjerėt, numrate zyrave, tė ministrave, tė bashkėpunėtorėve tė tyre, tė tėrė administratės, tė tė gjitha partive politike, njerėzve tė tyre tė afėrm, ēdo adresė tė mundshme pėr zėrin tuaj. Dhjetėra mijėra apelet tuaja tė botuara nė “Epoka e re” qė nga 19 shkurti deri mė 9 mars, duhet tė dėgjohen! Kėta i kanė lexuar me llupė, me zemra lepujsh. Gazeta ka edhe ide tė tjera pėr ta bėrė zėrin tuaj qė tė dėgjohet. Liderėt e papėrgjegjshėm do tė pendohen fort rėndė! Do tė tregojmė mė shqip se kush janė kėta! Kysmet! (Muhamet Mavraj)

Kthehu ne fillim

________________

 A    P    E    L

PĖR LIRIMIN E ALBIN KURTIT

 Apel pėr lirimin e Albin Kurtit dhe tė burgosurve tjerė politikė nga burgjet e UNMIK-ut me moton:

 Lirojini, menjėherė!

Ne qytetarėt e poshtėshėnuar kėrkojmė lirimin nga paraburgimi tė aktivistit politik Albin Kurti, i burgosur politik, dhe tė tė gjithė tė burgosurve politikė nė Kosovė. Ai dhe ata janė tė Kosovės dhe Kosova ka nevojė pėr ta! Lirojini! Menjėherė!
 Bashkangjitju apelit. Dėrgo njė e-mail nė gazetėn
“Epoka e re” me emrin, mbiemrin dhe profesionin tuaj, ose nėpėrmjet mesazhit nė numrin e telefonit(044) 602 602.

APELI VAZHDON ēdo ditė...Ata qė i futėn djemtė tanė nė burgje, po e shohin ēdo ditė ēfarė gabimi kanė bėrė!

JU LUTEMI SHUMĖ: Nėse shkruan nė email, mos shkruani edhe nė telefon, sepse na kushton shumė kohė pėr verifikimin e ēdo emri! Tregoji edhe njė shoku qė s’ka dėgjuar pėr apelin, ndoshta ka dėshirė tė na bashkėngjitet. Mjafton njė email nga ju nė epokaere_mm@hotmail. com dhe mm_epokaere@yahoo. com, ose njė mesazh i shkruar nė (044) 602 602. Apeli ėshtė gjithėnjerėzor, gjithėpopullor, prej nxėnėsve tė shkollave tė mesme (jo edhe tė fillores) e deri te mosha mė e vjetėr. Emri juaj do tė botohet nė gazetė. Nėse s’mund tė bėsh asnjėrėn nga kėto, shkruaje dikund njė grafit me emrin e Albin Kurtit ose tė idealit tė tij, vetėvendosjen pėr kėtė vend. Edhe ashtu lirohet Albini me shokė... Ke bėrė njė punė tė madhe kėshtu! Bėje, dhe thjesht, mos ta ndin!

&

EMRAT E NĖNSHKRUESVE TĖ PETICIONIT PĖR LIRIMIN E ALBIN KURTIT

 1. Nexhmedin Spahiu, analist politik, profesor i shken. Polit.
2. Muhamet Mavraj, “ Epoka Group ” - koordinator
3. Driton Lajēi, profesor i UP-sė
4. Vesat Ademi - profesor, Suedi
5. Vjollca Boshnjaku, st. Kolegji “ Fama ”
6. Teuta Zyberaj, st.Kolegji “ Fama ”
7. Besnik Pula, profesor i Sociologjisė
8. Ardian Zejnaj, kandidat i shk.III, Shk.Pol., UP
9. Arieta Gashi, KMDLNJ, Lypjan
10. Remzie Zeqiraj, kapitene, TMK
11. Rrezeart Galica - Giqi, dizajner
12. Ali Ahmeti, inxhinier, Mitrovicė
13. Armenda Berani, st.kolegji “ Fama ”
14. Gezim MEKULI, (Mr. i shkenc.tė mediave, Retorikė
15. Elife Krasniqi, studente
16. Arsim Sinani, zėdhėnės i Un. tė Tetovės
17. Avni Makolli, Prishtinė
18. Xhemajl Avdyli, profesor, Prishtinė
19. Shkėmbim Krasniqi, dizajner
20. Rrahman Jasharaj, profesor, Pejė
21. Sali Beqiraj, profesor, Pejė
22. Rifat Sadikaj, gazetar, Burim
23. Iliaz Krasniqi, st.kolegji “ Fama ”
24. Tahir Veliu, biznismen
25. Hajrije Maksutaj,prof.e gjuhės frėnge
26. Mona Agrigoroaiei,Rumani
27. Liridon Ibėrdemaj, gazetar
28. Ibish Neziri, publicist,pėrkthyes dhe ndėrmjetėsues kulturor me qėndrim nė Buchs,Zvicėr
29. Nafiye Gaŗ, ish deputete e turqve ( “ Nuk ėshtė burgu pėr Albinin. Lirojeni, menjėherė! ” ) 30. Ramush Tahiri, politikolog
31. Skėnder Hajdari, Schaffhausen, Zvicėr
32. Rrustem Berisha, kėshilltar shkencor nė Institutin Albanologjik tė Prishtinės
33. Sadri Fetiu, kėshilltar shkencor nė Institutin Albanologjik tė Prishtinės
34. NUHI BYTYĒI, gazetar i RTK-sė (Redaksi e nderuar, Ideja e juaj ėshtė shumė e qėlluar. Tė lirohet Albini menjėherė! Ai nuk e ka vendin nė burgun e Kosovės. Ai i nevojitet popullit tė saj.
35. Besim Ajeti, Ekonomist i diplomuar, Prizren
36. Fetije Fetiu, profesoreshė e gjuhės dhe letėrsisė shqipe, Prishtinė, D3,II,15.
37. Majlinda Hajrullahu, Profesoreshė
38. Burim Zagragja, Udhėheqės i Ekipit tė kontabilistėve tė Telefonisė fikse
39. Sylejman Krasniqi, Inxhinier
40. Nexhmie Krasniqi, Amvise
41. Vetima Krasniqi, Nėpunėse
42. Agron Hamiti, Inxhinier
43. Teuta Hamiti-Avdiu, Pedagoge
44. Naim Paloj, Elektroteknik
45. Sahit Aliu, Elektroteknik
46. Skender Kostanica, Elektroteknik
47. Rexhep Krasniqi, zyrtar pėr informim/ Press Officer, Posta dhe Telekomunikacioni i Kosovės SH. A
48. Esat Avdyli, ish veprimtar i KMDLNJ...
49. Basri Kodra, inxh. i dip. i makinerisė
50. Refik Krivanjeva, teknik i makinerisė
51. Ismet Demolli
52. Basri Berisha - jurist, veprimtar i tė drejtave tė njeriut - Prishtinė
53. Avni Rrustemi, mėsimdhėnės
54. Atdhe Buja - Student
55. Nazmi Bajrami, Inxhinier
56. Sahit Morina, Elektroteknik
57. Nexhmije Mustafa, Elektroteknike
58. Nerimane Avdiu, Elektroteknike
59. Selvete Tahiri, Elektroteknike
60. Enver Dugolli ( “ Tė lirohet Albini, menjėherė! Nė fakt ky s ’ ėshtė dashur tė burgoset fare, aty e kanė vendin tė tjerėt ” )
61. Ibrahim Shala, Elektroteknik
62. Nexhmie Raēi, Elektroteknike
63. Hajrie Elashani, Elektroteknike
64. Drita Brumqaj, Elektroteknike
65. Naser Paloj, Elektroteknik
66. Bahrie Kostanica, Elektroteknike
67. Makfire Jasahnica, Elektroteknike
68. Isuf Bojku, Elektroteknik
69. Florim Grajqevci, Elektroteknik
70. Hajdin Bėrbatovci, Elektroteknik
71. Naim Krasniqi, Elektroteknik
72. Selim Cakaj, Zdrukthtar
73. Muhedin Muqolli, Zdrukthtar
74. Ragip Mehmeti, Axhystator
75. Fazli Grajqevci, Elektroteknik
76. Afrim Zeka, Elektroteknik
77. Hilmi Dedinca, Elektroteknik
78. Bastri Paloj, Elektroteknik
79. Sylejman Maloku, Elektroteknik
80. Nexhmedin Rafuna, Elektroteknik
81. Gani Krasniqi, Axhystatorė
82. Mirsade Shalaku, Elektroteknike
83. Nuhi Syla, Inxhinier
84. Sami Havolli, Inxhinier
85. Omer Zogiani, Axhystator
86. Mustafė Hasolli, Inxhinier
87. Gani Berisha, Elektricist
88. Idriz Hashani, Elektricist
89. Isuf Hasani, Elektricist
90. Aziz Ibrahimi, Elektricist
91. Nexhmi Mehmeti, Elektroteknik
92. Ahmet Berisha, Elektroteknik
93. Naser Hashani, Elektroteknik
94. Safete Berisha, Elektroteknik
95. Shefki Mjeku, Elektroteknik
96. Naim Paloja, Elektroteknik
97. Muhamet Gashi, Elektroteknik
98. Fehmi Gara, Elektroteknik
99. Jakup Mustafa, Elektroteknik
100. Sabit Kelani, Elektroteknik
101. Idriz Grajqevci, Elektroteknik
102. Haki Saraēi, Elektroteknik
103. Muharrem Shishani, Elektroteknik
104. Fatmire Krasniqi, Elektroteknik
105. Hafiz Hoti, Elektroteknik
106. Xhevahire Izmaku, Albanologe - Poete
107. Rabie Bala, gazetare
108. Xhemile Dehari, motėr medicinale
109. Ramadan Dedinca, Axhystator
110. Avni Dehari, mėsues i gjuhės dhe letėrsisė shqipe
111. Zeqir Halili
112. Jahja Tmava, Fotoreporter
113. Vjollca Aliu, perkthyese ne Agjencionin e Prokurimit Publik
114. Avni Xhekaj, student
115. Mr.Demė Fetaj - magjister i Letėrsisė Shqipe - Pėrgjegjės i Shėrbimit tė Studentėve tė Fakultetit tė Filologjisė
116. Naim Xhekaj, student
117. Xheladin Ujkani
118. Adnan Ahmeti, student
119. Musli Ahmeti, ish epror i UCK-se dhe ish epror i TMK-sė
120. Rifadie Ahmeti- arkiviste
121. Valoh Ahmeti- nxėnės
122. Mehmet Ahmeti- punėtor i shėndetėsisė
123. Xhevdet Ahmeti- PTK
124. Hajdin Ahmeti- Kryefamiljar
125. Emine Ahmeti- amvise
126. Mimoza Ahmeti- amvise
127. Bahrie Ahmeti-amvise
128. Ukshin Ahmeti- punėtor
129. Bedrie Ahmeti- amvise
130. Albulena Ahmeti- studente
131. Sylejman Ahmeti- punėtor
132. Kushtrim Ahmeti- nxėnės
133. Ali Ahmeti- punėtor
134. Elhame Ahmeti- amvise
135. Nexhmedin Ahmeti- punėetor
136. Blerim Ahmeti- student
137. Mimoza Ahmeti- nxėnėse
138. Fazli Ahmeti- Kryefamiljar
139. Gjemile Ahmeti- amvise
140. Fadil Ahmeti- punėtor nė Ujėsjellės
141. Shukrie Ahmeti- punetore, Shtypshkronjė
142. Ajshe Ahmeti- studente
143. Vjollca Ahmeti- nxėnėse
144. Xhevat Bislimi deputet dhe publicist
145. Fahredin Shehu, Shkrimtar, Aktivist pėr tė drejtat e njeriut
146. Orhan Bislimaj, orientalist, Prizren
147. Gani Baliu, zyrtar pėr kulturė nė KK tė Mitrovicės
148. Besim Hasani, veteran i luftės
149. Qamil Pajazitii, veteran i luftės
150. Remzush Demi, ekonomist
151. Ardian Salihaj, nxėnės
152. Kushtrim Pajaziti, student
153. Liridona Saliaj, nxėnėse
154. Vaxhid Rexhepi, Student
155. Sejdi Veseli, punėtorė
156. Festina Limani, nxėnėse
157. Fitore Hyseni, profesoreshė e Fizikės
158. Musa Demiri
159. Avni Islami profesor i Artit Figurativ
160. Abaz Hyseni, tregtar
161. Djellza Ejupi, arsimtare
162. Bekim Lumi, regjisor
163. Arlind Jerliu, student
164. Merita Preteni, lektore KK-Mitrovicė
165. Agon Jerliu, nxėnės
166. Agron Elshani ing. i dipl. i ndėrtimtarisė
167. Blerim Krasniqi, zėdhėnės nė ZAGJ
168. Agron Ēuni, student 169. Lirim Shabani, Tetovė
170. Fazli Muharremi, aktor Vushtrri
171. Izet Jusufi inxh. i makinerisė
172. Adem Zhitopotoku aktor Mitrovicė
173. Mr. Gafurr Adili, (Tiranė), Zėdhėnės Politik i FBKSH-sė.
174. Prof.dr. Hasim Rushiti, prof nė UP
175. Nait Hasani
176. Adnan Abrashi - jurist i diplomuar
177. Dr. Myjesere Abrashi-mjeke
178. Admir Abrashi - student
179. Artan Abrashi -student
180. Vatra Abrashi-nxėnėse
181. Mexhid YVEJSI, shkrimtar, Gjakovė
182. Hakif Bajrami
183. Fadil Shyti, Publicist- Suedi
184. Halim Halili, gjeolog
185. Adelina Minci-Studente Gjakovė
186. Ramush Tahiri, politikolog
187. Kimete Konjufca 188. Adem Kolgeci-punėtor Prizren
189. Rexhep Hasani, Gazetar
190. Mr. Bislim Fetahaj, Sherbimi Gjeologjik i Minierave me Flotacon Kishnicė dhe Artanė 191. Avni Thaēi, Absolvent i Fakultetit Filologjik Dega: Gjuhė gjermane
192. Sadik Zeqiri - Jurist i diplomuar
193. Agron Limani, inxh. e elektroteknikės, kryetar i Shoqatės per Hulumtimin e Personave tė Rrėmbyer " 26 Marsi 1999 "- Krushė e Vogėl (Prizren)
194. Ruzhdi Bajrami, jurist
195. Ismet Hajrullahu, Historian
196. Driton Hyseni
197. Faton Topalli, Sociolog
198. Enis Aqifi, Student, viti II-tė , fakulteti "ILIRIA"
199. Zejnullah Shamolli nga fshati Shalė-punetor i Statistikės sė Kosovės
200. Epir Qeriqi Shtimes, absolvent ne fakultetin e Kimisė
201. Urim Agaj, nxėnės
202. Arif Krasniqi, arsimtar Prizren
203. Fokisti Xhevdet Bytyqi nga Prizreni
204. Familja e Rasim Alimusajt nga Strellci
205. Ernest Luma, publicist (kėshilltar nė Qeverinė e Kosovės)
206. Halim Leci
207. Hatixhe Leci
208. Hamide Rama
209. Syla Lecaj
210. Bekim Leci
211. Xhuljeta Leci
212. Jahir Dreshaj, profesor nga Vrella e Burimit
213. Asllan Beqa
214. Sabit Pllana, pėrkthyes, Shqip - Gjermanisht, Shqip- Suedisht
215. Gezim Hajrullahu, Dremjak-Ferizaj
216. Behar Aliu student nė Fakultetin Ekonomik
217. Elma Haliti studente nė Fakultetin e Psikologjisė nė UP
218. Lumturije Bytyqi, nxėnėse
219. Tevide Imeri, Ferizaj, punėtore shėndetėsore-sindikaliste
220. Mehmet Bislimi
221. Njomza Saliu, nxėnėse nga Gjilani
222. Besarta Mustafa, studente
223. Andisa Hajrullahu, nxėnėse nga Ferizaj
224. Bekim Rexhepi, publicist nga Gjermania
225. Amire Bytyqi, studente e Fakultetit Ekonomik
226. Tringa Hundozi, studente e Fakultetit Ekonomik
227. Genc Hundozi, student i Fakultetit Juridik
228. Mbresa Hajrullahu, nxėnėse nga Ferizaj
229. Demir Reshiti, gazetar, poet, sekretar i L. sė Shkrimtarėve tė Kosovės
230. Xhemil Zeqiri
231. Zabre Zeqiri
232. Besim Haliti, Pejė, i Dipl. nė Shken.Polit.
233. Veton Gashi, student
234. Selvije Kadriu, ekonomiste e diplomuar
235. Imer Limani, agronom
236. Lahije Hajrizi, punėtore nė KEK
237. Blerim Namani
238. Ragip Guraziu, gazetar
239. Verdi Krasniqi
240. Besim Zymberi, publicist, poet, ish peng nė kampet serbe tė pėrqėndrimit
241. Skėnder Ferizi, ish peng nė kampet serbe tė pėrqėndrimit, veprimtar politik
242. Hasan Beqaj, agronom
243. Mentor Hajrizi, Moderator
244. Luljeta Mumini - studente nė UP
245. Gafurr Dakaj, inxhinier
246. Haxhere Hajrizi
247. Ferat Koci , aktivist i VETĖVENDOSJE!-s, Mitrovicė
248. Albulena Gashi e diplomuar nė Psikologji
249. Hasan Reka-fsh. Neredime e Eperme
250. Fatmir Zymberi-fsh. Varosh
251. Rifat Zymberi-fsh. Varosh
252. Muhamet Zymberi-fsh. Varosh
253. Ismet Ferizi-fsh. Papaz
254. Ismajl Aliu-fsh.Komogllave
255. Naim Halimi-fsh. Komogllave
256. Hyzri Zymberi-fsh. Varosh
257. Bekim Ferizi-fsh.Papaz
258. Xhevat Ferizi-fsh.Papaz
259. Agron Shala, stundent
260. Jusuf Tahiri - Elektroinxhinier, Prishtinė
261. Agim Gjoni
262. Sabit Spahiu, student Mitrovicė
263. Fidaim Gjaka
264. Demė Batusha, ing. dip i Bujqesisė
265. Ēun Lajēi
266. Besnik Prishtina
267. Basri Hyseni. F.sh Ramjan k.k. Viti
268. Ferki Berisha, Magjistėr i shkencave politike nė Finlandė
269. Sami Rustemi, Dip.Specialist pėr Teknikė-Medicine tė Radiologjisė Solothurn, CH 270. 270. Shiqer Bajrami, S.Bmotors-Ltd
271. Kreshinuk Llabjani, gazetar-student
272. Suzana Hyseni
273. Nexhat Ibrahimi, Teolog Musliman
274. Labinot Kadriu Nga Mitrovica
275. Enver Voca, Editor i Agjencisė www.mitrovicapress.com
276. Fitim Sadiku, nxėnės
277. Kajtaz Ibrahimi, punėtor, Besianė
278. Agron Rudari, punėtor, Besianė
279. Avni Islami, student i Kriminalistikės, Kolegji Fama
280. Elheme Islami, amvise, Besianė
281. Arife Islami, amvise, Besianė
282. Elfete Islami, Besianė
283. Ismet Kadriu, kryetar i Kėshillit tė Rrethit tė LPK-sė nė Mitrovicė
284. Haki Ismaili
285. Etleva Pireva-juriste,Prishtinė
286. Blerim Selmani nga Mitrovica , student nė Grac tė Austrisė
287. Bekim Rexhaj, nga Rrenza e Burimit
288. Kushtrim Rexhaj, nga Rrenza e Burimit
289. Perihane Rexhaj, nga Rrenza e Burimit
290. Mergim Rexhaj, nga Rrenza e Burimit
291. Mirand Rexhaj, nga Rrenza e Burimit
292. Nole Rexhaj, nga Rrenza e Burimit
293. Vlora Rexhaj, nga Rrenza e Burimit
294. Kadire Rexhaj, nga Rrenza e Burimit
295. Valon Haxha, student i Ekonomisė
296. Besar Krasniqi, nxėnės
297. Makfire Zahiti, absolvente nė Degėn e Gjuhės Gjermane
298. Xhevat Podvorica, student
299. Lumturije Ibrahimi, amvise
300. Mevludin Beqiri nga Vushtrria, student i fakultetit tė Mjekėsisė
301. Arben Llalla, profesor i Historisė
302. Dr.Luljeta Zahiti, mjekėsi familjare
303. Izmi Basha, st.AAB
304. Madhrim Krasniqi,st.AAB
305. Valdrin Rama
306. Bashkim Bashota
307. Durmish Gashi
308. Gazmend Lakna, student
309. Qendrim Nevzadi, nxėnės
310. Vlora Krasniqi, gazetare
311. Shkumbin Gjonbalaj
312. Ngadhnjim Shabani, nxėnės
313. F. Qerimi, profesor
314. F. Mehmeti, korrier
315. Astrit Koci, nxėnės nga Polaci
316. Valmira Koci, punėtore
317. Arbėr Koci, nxėnės
318. Ardit Koci, nxėnės
319. Mujė Jashari, nxėnės
320. Remzi Skėnderi, nxėnės
321. Liridon Koci, student
322. Mexhit Koci, punėtor
323. Driton Rukolli, analist
324. Selman Rukolli, pensionist
325. Dr. Shqipe Fetiu, specialiste nė Klinikėn e Gjinekologjisė tė QKUK-sė nė Prishtinė
326. Bahri Koci, student
327. Halim Koci, nxėnės
328. Armend Qitaku, nxėnės
329. Bujar Qitaku, nxėnės
330. “ Elita e Mėrgatės Shqiptare ”
331. Vjollca Ramadani, nxėnėse
332. Avni Ramadani, student
333. Latif Bajrami, student
334. Shaqir Sinani nga Vushtrria
335. Besmir Bala, student
336. Shadan Sadrija
337. Afrim Deliu, nxėnės
338. Imer Duriqi, SHBA
339. Naim Rama Dani
340. Shqipe Ramadani
341. Adifete Ramadani
342. Hekuran Hajrullahu
343. Agim Hajrullahu
344. Bekim Ramadani
345. Zylfie Ramadani
346. Valon Ramadani
347. Driton Ramadani
348. Majlinda Ramadani
349. Minator Hajrullahu
350. Dr.techn. Salem Lepaja, prof.ass. Vjenė
351. Edona Bajēinca, studente - Sociologji
352. Naim Ramadani ish i burgosur politik
353. Adifete Ramadani
354. Shqipe Ramadani
355. Zylfije Ramadani
356. Driton Ramadani
357. Valon Ramadani
358. Albulena Ramadani
359. Edona Ramadani
360. Minator Hajrullahu
361. Agim Hajrullahu
362. Hidajete Ramadani
363. Ekrem Ramadani
364. Sabri Ramadani
365. Fatime Ramadani
366. Basri Rexha, inxhinier,Mitrovicė
367. Hatixhe Ramadani
368. Bardhyl Ramadani
369. Syzana Ramadani
370. Bekim Ramadani
371. Magbule Ramadani
372. Mihrije Dugolli, nėnė e Dėshmorit
373. Agon Hamza, student
374. Sahit Krasniqi, Zvicėr
375. Muhamet Gjoci, jurist Republika e Ēekisė
376. Burhan Latifi, Teamleitung Dasing
377. Adnan Shabani, student
378. Hanife Zogaj, studente
379. Kadire Piraj, studente Ruzhdi Mehėuka, Gjilan
380. Avdullah Jerliu, Gjilan
381. Fatmir Bajri, Gjilan
382. Musli ? (044211245), Gjilan
383. Sahit Berisha, profesor i historisė
384. Bahtije Zymberi, Gjilan
385. Haxhi Qerimi, kryetar i sindikatės, FMXH, “ Trepēa ” , Skėnderaj,
386. Jashar Ademi, tek.ndėrt., Gjilan,
387. Nehat Selimi me familje, Prishtinė 3
88. Fadil Ibishi, Prishtinė
389. Shaip Haziri, pensionist, Gjilan
390. Limon Sopi, prof.gj.gjermane, Dardanė
391. Magbule Rrahmani, Cėrnicė, Gjilan
392. Muhamet Shigjeqi, bukėpjekės, Prizren
393. Hafir Hoti, Lypjan
394. Zeqir Arifi, shitės, Piranė
395. Hysen Elshani, pensionist, Piramė
396. Rexhep Brestovci, i papunė, Piranė
397. Ibrahim Arifi, pensionist, Piranė
398. Rasim Xhafiqi, pensionist, Piranė
399. Shkumbim Mehmeti, Dubravė
400. Sahit Doda, mėsues nė pension, Prishtinė ( “ Tė lirohet pa kushte trimi i kombit shqiptar ” )
401. Ali Buzhala, inxhinier, Budakovė
402. Hasim Mataj, Deēan
403. Halim Abdullahu, Besianė ( “ Tė lirohet pa kushte Albini me shokė. Zoti i vraftė ata qė e bėnė kėtė masakėr ” )
404. Nezir Abdullahu, Besianė
405. Arben Abdullahu, student i stomat.
406. Fatime Abdullahu, Besianė
407. Gazmend Abdullahu, student,
408. Redon Abdullahu, Besianė
409. Hanėmshahe Abdullahu, Besianė
410. Teuta Abdullahu, Besianė
411. Besim Abdullahu, Besianė
412. Afrim Abdullahu, Besianė
413. Getoar Abdullahu, Besianė
414. Zade Abdullahu, Besianė
415. Basrie Abdullahu, Besianė
416. Bardh Abdullahu, Besianė
417. Familja Ejupi, Besianė
418. Familja Shaqiri, Skėnderaj
419. Mustafė Abdullahu, Besianė
420. Mirdita Bogaj-Abdullahu, Besianė
421. Qėndresė Mustafa,F.Gazetarisė,UP
422. Muhamet Jahiri,F.Gazetarisė,UP
423. Bekim Berisha, kamarier, Prishtinė
423. Emil Lafe, Akademia e Shkencave, Tiranė
424. Dr.Lindita Tahiri, profesoreshė e Gazetarisė nė UP
425. Dr. Lond Tara
426. Dr. Agim Vinca, profesor i UP-sė dhe shkrimtar (Lirojeni Albinin dhe tė burgosurit tjerė. Kushdo qė i dėnon ata njė ditė do tė pendohet!)
427. Nasim Haradinaj, anėtar i kėshillit drejtues sė PDK-sė
428. Hatixhe Hoxha, mėsimdhėnėse nė UP
429. Sulejman Gashi, gazetar, SHBA
430. Ylljet Aliēka, Shkrimtar, kineast, Tiranė
431. Bashkim Zahiti, magjistėr i tė Drejtės Evropiane Universiteti i Graz-it Austri
432. Reshat Rexhaj, punėtor nė Austri 433. Qefsere Salihaj studente, Deqan
434. Fatmir Kabashi, Profesor i Kulturės Fizik
435. Avni Shala, jurist
436. Mehdi Qallapeku - Essen
437. Sekretar i PDK-sė dega pėr Gjermani
438. Vullnesa Doli, studente nė Tetovė
439. Bajrush Ukėsmajli, student, Ferizaj
440. Murat Ukėsmajli, Ferizaj
441. Naim Ukėsmajli, Ferizaj
442. Beqir Ukėsmajli, Ferizaj
443. Hilmi Shabani, profesor, Prishtinė
444. Sali Salihu, profesor, Prishtinė,
445. Sheribane Berisha, profesoreshė, Prishtinė
446. Faton Hajrizi, Skėnderaj
447. Xhevat Klaiqi, punėtor, Dardanė
448. Shkėmb Shala, nxėnės, Prishtinė
449. Bexhet Shala, KMDLNJ, Prishtinė
450. Fexhrie Shala, Profesoreshė, Prishtinė
451. Blin Shala, nxėnės, Prishtinė
452. Adnan Murati
453. Bujar Haxha
454. Muhamet Shala nga Vushtrria
455. Halil Cenaj
456. Nolav Haxha
457. Rasim Selmanaj, kryeredaktor i “ Fokus ”
458. Enver Hoti, jurist
459. Jeton Haxha, student
460. Muhamed Rexhepi
461. Rudina Musa, nxėnėse
462. Shpresė Bilalli, nėpunėse
463. Pren Marashi, ish-epror i UĒK-sė, ish epror i TMK-sė, tani Veteran i UĒK-sė
464. Agron Muqaku
465. Besnik Hoxha
466. Neki Zeqiri
467. Feti Rexhepi
468. Nol Presheva
469. Resul Jusufi, artist
470. Kastriot Lipovica, student
471. Beqir Beqa, Magjistėr i Ekonomisė, Lozanė, Zvicėr
472. Shemsi Bunjaku, teknik i lartė shėndetėsor
473. Rrahman Bahtiri, depoist
474. Baki Zeneli, teknik i lartė shėndetėsor
475. Zyhrije Bahtiri, administratore
476. Halit Beha, punėtorė i sigurimit
477. Muhamet Kerolli, kopėshtar
478. Rexhep Podvorica, pensionist
479. Fexhrije Veseli, amvise
480. Binaze Bunjaku, amvise
481. Hafize Veseli, pensioniste
482. Adem Dalipi, teknik
483. Ruzhdi Bahtijari, teknik
484. Rexhep Maliqi, vozitės
485. Prof. dr. Naser Ramadani
486. Raif Hasani, administrator
487. Sefedin Muēaj-mjek
488. Myrvete Vinarci, administratore
489. Angjelina Krasniqi, laborante
490. Hana Raifi, administratore
491. Halil Gllasoviku, administrator
492. Ilir Gllasoviku, administrator
493. Hysen Hyseni, administrator
494. Skender Zeka, laborant
495. Muhamet Krasniqi, vozitės
496. Makbule Makolli-Pllashniku, hygjeniste
497. Selvete Gjata, hygjeniste
498. Halide Uka, hygjeniste
499. Fatmire Krasniqi, laborante
500. Nehmet Haxha
501. Dardan Kodra
502. Fehmi Ramadani, gazetar
503. Xheladin Ferati, nxėnės
504. Valentina Metaj
505. Sami Hajrullahu, avokat
506. Binak Mavraj, Dasam (ish Saradran), Burim
507. Sami Mavraj, ars. gj. shqipe, Dasam (ish Saradran),
508. Hajrije Mavraj, ars. gj. shqipe
509. Hajredin Mavraj, ars. matematikė, Dasam (ish Saradran)
510. Shkurtė Mavraj, amvise, Dasam, Burim
511. Muharrem Mavraj, inxhinier i ndėrtimtarisė, Dasam
512. Edita Kabashi-Mavraj, mėsuese, Dasam, Burim
513. Ramadan Mavraj, inxhinier i ndėrtimtarisė, Dasam, Burim
514. Luljeta Zekaj-Mavraj, juriste, Dasam, Burim
515. Shpetim Aliu ecc. dipl.
516. Vebi Qerimi
517. Arbėnore Fetaj - Studente e Fakultetit tė Stomatologjisė
518. Mirushe Bobi - Fetaj amvise nga Prishtina
519. Gazmend Bytyēi-Prizren
520. Arben Rushiti, student
521. Shefqet Rushiti, arsimtar
522. Fatime Rushiti, amvise
523. Florie Rushiti, Absolvente e Edukimit
524. Shkelzen Rushiti, nxėnės
525. Lirie Rushiti, nxėnėse
526. Afrim Sheqiri, student
527. Lulzim Sheqiri, student
528. Fahri Sheqiri, profesor i Etnologjisė
529. Miradie Sheqiri, amvise
530. Sabrie Sheqiri, amvise
531. Murat Sheqiri, pensionist
532. Fazile Sheqiri, pensioniste
533. Mehdi Sheqiri, punėtor
534. Remzi Sheqiri, punėtor
535. Naim Sheqiri, profesor
536. Fetah Sheqiri, punėtor
537. Humdi Sheqiri, punėtor
538. Skender Sheqiri, punėtor
539. Fisnik Sheqiri, nxėnės
540. Besnik Sheqiri, punėtor
541. Zeqir Gogjufi, punėtor
542. Avni Sheqiri, arsimtar
543. Ramdush Sheqiri, punėtor
544. Nazmi Gogjufi, punėtor
545. Sabedin Gogjufi, nxėnės
546. Haki Gogjufi, punėtor
547. Haki Haziraj, student
548. Elvir Krasniqi, student
549. Avni Dėrguti, student
550. Burim Kacuri, student
551. Sokol Gashi, student
552. Afrim Gashi, student
553. Jaser Spahiu, student
554. Shyqeri Kokollari, zvicėr
555. Naim Karaliti student
556. Dr Ramė Vataj, ligjerues nė UP
557. Nazim Berisha, Prizren
558. Armend Berisha, Prizren
559. Violeta Berisha, Prizren
560. Esmere Berisha, Prizren
561. Blerim Rrahimi, Prizren
562. Regjep Zyberi, Prizren
563. Shehide Zyberi, Prizren
564. Behar Zyberi, Prizren
565. Nėnshkrues: studentėt nga Shkupi, Tetova, Kėrēova Gostivari, Struga, Dibra, Manastiri, Kumanova
566. Besim Avdiu nga Gjilani
567. Sylė Kasumaj, nėpunės i Institutitit Albanologjijk tė Prishtinės
568. Skėnder Idrizi, gazetar -Ferizaj
569. Riad Osmani, gazetar i sportit-Ferizaj
570. Shkodran Berisha, kameraman -Ferizaj
571. Gani Zogaj, profesor-Ferizaj
572. Nezir Myrtaj, ish - i burgosur politik
573. Rilind Hoxha, student
574. Mustafe Idrizi, prof i Historise, veteran i arsimit-Ferizaj
575. Besim Idrizi, prof i Biologjise-Ferizaj
576. Bekim Idrizi, jurist i diplomuar-Ferizaj
577. Bahrije Idrizi-Ferizaj
578. Avni Rustemi
579. Januz Salihu Gjeneve
580. Ahmet Miftari
581. Labniot Dervishi
582. Osman Osmani, punėtor social nė Zvicėr
583. Arsim Musliu, Norēe Preshevė
584. Kimete Kadriu Preshevė
585. Erblina Kadriu Preshevė
586. Fehmi Haradini jur. dip. -Drenas
587. Fatime Kadriu nėnė e ish tė burgosurit politik Besnik Kadriut
588. Muhamet Llapashtica
589. Femi Berisha, General Manager Days Hotel London Hyde Park
148 - 152 Sussex Gardens, London W2 1UD United Kingdom
590. Driton Kadriu, ish luftetar i UĒPMB-sė
591. Fatbardha Zymberi
592. Hidajete Zymberi
593. Arta Zymberi, studente
594. Urim Zymberi
595. Flaka Zymberi
596. Luljeta Zymberi
597. Bajram Ukaj, inxhinier
598. Selim Kasumaj, Skivjan, Gjakovė, Ofiqar
599. Blerim Husejni, Sion CH
600. Muj Jashari
601. Remzi Skenderi
602. Bujar Gjemajli
603. Avni Ramadani
604. Isuf Koci
605. Vjollca Ramadani
606. Mirvete Aliu
607. Mirvete Rushiti
608. Shaqir Bajraktari
609. Vahide Hyseni
610. Musli Vojvoda
611. Faton Demi, Teknik i Telekomunikacionit
612. Krenare Krasniqi - Studente
613. Baton Haxhiu
614. Jeta Fetiu, studente
615. Lorik Muhaxhiri, absolvent ne stomatologji
616. Arbėrie Krasniqi, nxėnėse
617. Hana Krasniqi, infermiere
618. Shkėlzen Gashi, studiues i Shkencave Politike
619. Ali Krasniqi, elektroteknik
620. Spartak Salihu, Zürich
621. Arjeta Kumnova
622. Muharrem Kumnova
623. Nesrete Kumnova
624. Fellanza Bytyqi
625. Bekim Bytyqi
626. Teuta Zherka
627. Xhevdet Salihu, Video Editor, Montazher Gjilan
628. Besnik Lajqi
629. Safet Zenuni
630. Vehbi Sofiu el. i ngj. i dipl
631. Ilirian Bytyēi, salloni "ARTIZAN" (frizerė pėr femra) Therandė
632. Granit Ramadani
633. Bedri Sadiku, gazetar
634. Mehmed Ceman, Banja e Pejės, Burim, kryetari degės BSDAK (Bosnjacka Stranka Demokratske Akcije Kosova)
635. Sabri Haxholli, gjuhėtar
636. Naser Breca, profesor
637. Taulant Kurti, student
638. Fikret Shatri
639. Gjyle Krasniqi, MAS UniBS (Master of Advanced Studies in Arts“ Management, University of Basel)
640. Mentor Hajrizi, Moderator ne TV Mitrovica
641. Zejnulla Mustafa, Microsoft Certified System Engineer, Certified Novell Engineer
642. Mentor Hajrizi, aktivist i Levizjes Vetvendosje!
643. Fatos Aliu, Ing. dipl. el. NDS Energie
644. Ardiana Pllana nga Vushtrria - kontabiliste
645. Altin Zeka, student
646. Gjevat Balaj, Alba Digitaldruck und Kopie, Kirchengasse 43, 1070 Wien
647. Labinot Kastrati
648. Metush Zenuni, Kandidat i shk. III-tė, Histori Bashkėkohore
649. Bexhet Kelmeni, shef restauranti Malmö Suedi
650. Esat Mjeku, student
651. Valbona Kelmeni, edukatore Malmö, Suedi
652. Esad Mjekiqi
653. Bekim Buja - fsh. Bujan-Lypjan punėtor
654. Shkelzen Buja - fsh. Bujan-Lypjan Student
655. Blerta Buja - fs. Bujan-Lypjan, studente
656. Qendrim Buja - fsh. Bujan-Lypjan, student
657. Ngadhnjim Morina - Arsimtar, Institucioni Mikrofinanciar "START", Analist i kredive 658. Eliza Hoxha
659. Fatime Junuzi
660. Skender Jahaj, Teknik i telefonisė
661. Shaban Sinani, gazetar
662. Esat Beqiri, nga Mitrovica
663. Rabije Pllana, Ekonomiste e Diplomuar
664. Era Bokshi -Analiste- Kasa Bank-Prishtinė
665. Dritėro Kadolli 666. Arlinda Krasniqi
667. Mexhit Sadiku
668. Shaban Ēupi, Hani Elezit, arsimtar, dy herė ish i burgosur politik
669. Xhesika Kase
670. Miradije Gashi- gjuhėtare
671. Halil Qosja -doganier
672. Halil Krasniqi
673. Sadri Ramabaja
674. Zyrafete Sejfijaj, Elektroteknike
675. Hava Grajqevci, Elektroteknike
676. Arif Rama, Axhystator
677. Abdullah Muji, Axhystator
678. Isuf Bajraktari, Axhystator
679. Ilir Sylkaj, Axhystator
680. Xhevdet Hashani, Elektroteknik
681. Abdylhamit Hashani, Elektroteknik
682. Ylber Ahmeti, Elektroteknik
683. Fehmi Luta, Elektroteknik
684. Abdurrahman Mexhuani, Elektroteknik
685. Zejadin Hashani, Elektroteknik
686. Shpėtime Ēallaku, Studente
687. Valdet Rama, Zahaq, Ekonomist
688. Sevdije Bajraliu, specialiste e Gjinekologjisė me Obsterike
689. Agron Bajrami, Kameraman
690. Lirija Bajrami, Shitėse
691. Shkėndijė Bajrami, Studente
692. Flamur Bajrami, Nxėnės
693. Xhelal Nijaziu, SHBA
694. Eglantina Ndreshaj, studente
695. Dorarta Ndreshaj, studente
696. Rilind Reka, Computer Science & Technology
697. Valeart Doli
698. Turhan Sahiti, Florida USA
699. Nevlan Isufi
700. Nebi Rexhepi, Sheffield Angli
701. Mr. Sadulla Sadiku, Erlen, Thurgau, Zvicėr
702. Reshat Sahitaj
703. Shaip Beqiri, shkrimtar
704. Hysen Kadriu, Toronto
705. Veli Duraku Heilbronn, Gjermani
706. Gėzim Ajgeraj, shkrimtar, Zvicėr
707. Nedime Dauti Belegu - Profesoreshė nė UP
708. Halit Salihi, elektricist
709. Gezim Kumnova, ngjyrosės nga Gjakova
710. Rrezistenca Kombėtare e Shqiptare e Kosovės,
711. FBKSH me seli nė Bruksel
712. Shoqatat e Dala nga Lufta pėr Shtetet e Beneluksit me seli nė Bruksel
713. Shaban Shkupi
714. Halit Elshani
715. Rafet Gashi
716. Dr. Bekim Kosumi, Gjilan, specialist i Kirurgjisė orale
717. Visar Sinani student
718. Qerim Pllana
719. Labinot Zeqiraj - Student Prizren
720. Qamil Zekolli, arsimtar
721. Lulzim Xhaferi - Student Prizren
722. Dalmat Hyseni, nxėnės
723. Qamil Zekolli
724. Burim Piraj, ndėrmarrės
725. Gjergj Driloni, arsimtar
726. Emin Nasufi
727. Ramadan Pllana, Zvicėr
728. Ekrem Ymeri, student
729. Halil Rrustemaj, Reporter i Lirė i Radios dhe Televizionit nė Bon, Gjermani
730. Meēan Balaj nga Mallakastra e Shqipėrisė
731. Fatime Sopjani, absulvente e Fizikės Inxhinjerike
732. Visar Bajraktari-Drenas
733. Qaush Hasametaj, Inendecorator
734. Fatime Krasniqi Prizren
735. Lirika Ulaj, studente
736. Arber Ulaj, student
737. Arberore Ulaj, studente
738. Binak Ulaj
739. Besa Ulaj
740. Bashkim Krasniqi Prof. Prizren
741. Fadil Xh. Hajdari, zyrtar nė Drejtorinė pėr Gjeodezi, Kadaster dhe Pronė nė Kuvendin Komunal nė Gjilan
742. Burim Klinaku nga Vushtrria
743. Hazir Bajraktari
744. Mentor Maqastena, student i Fakultetit Juridik nė UP
745. Fatos Aliu
746. Gazmend Bllaca
747. Krenar Pllana, student
748. Tefta Kelmendi, studente
749. Bylent Krasniqi, ish-pjesėtar i UĒK-sė
750. Sejdi Bellanica
751. Fisnik Krasniqi, Prizren
752. Kushtrim Gashi, student
753. Xhemė Krasniqi, Prizren
754. Kushtrim Berisha
755. Selami Sylejmani
756. Adil Memaj, student
757. Arsim Klinaku, Kėshilltar i Sigurimeve
758. Ramush Memaj, mjeshtėr
759. Jeton Balaj
760. Tahir Tahiri
761. Ramadan Shkodra
762. Kujtim Hetemi
763. Jeton Hafezi nga Presheva
764. Heroinė Binaku nga Drenasi
765. Nisan Bregaj
766. Reshat Rexhaj
767. Ibrahim JERLIU - arsimtar
768. Hetem KOSUMI - profesor i Gjuhes dhe Letersise Shqipe
769. Agron Haziri
770. Nusret Hajrullahu, Banullė-Lypian
771. Xhevdet Hajrullahu, Rosenhajm - Gjermani
772. Ali Mehmeti, inxh. i diplomuar i elektroteknikės
773. Enver Basha, ing. i elektroteknikės
774. Teuta Zogaj
775. Djellza Ejupi, arsimtare nga Ferizaji
776. Ermira Hashani, punėtore e RTV Festina
777. Mentor Asaj
778. Madhrim Krasniqi, student
779. Taulant Vokshi, student
780. Violeta Osmani
781. Genc Sadiku, student i Shkencave Politke nė Tetovė
782. Premtim Rashiti, mjek
783. Granit Bajrami, nxenės
784. Mentor Hasaj, Gabrric Kaēanik
785. Bestar Osmani
786. Fatmir Fanda Ibraimi, kryeredaktor www. lajmet. com dhe www. Liriakombėtare. com 787. SHASIVAR HAXHIJAJ jurist, politikolog, nga Vrella e Burimit
788. Ismet Tafili, letrar
789. Lumije Tafili, amvise
790. Arben Tafili, nxėnės
791. Sabri Tafili, punėtor
792. Mefail Tafili, punėtor
793. Ardian Salihaj nga Durajt e Kaēanikut
794. Bestar Osmani
795. Shpresa Lushtaku, gjuhėtare
796. Sara Kelmendi, redaktore dhe gazetare
797. Gzim Jerliu, nxėnės nga Gjilani
798. Vedat Shehu 799. Sheriban Qukpishti
800. Samire Lushtaku
801. Kushtrim Berisha nga Mitrovica, student nė Fakulltet Teknik
802. Burbuqe Dermaku
803. Mr. Hilmi Dermaku
804. Hilmije Dermaku
805. Jeton Rama
806. Fuat Hyseni, tregtar, Preshevė
807. Rexhep Knepper
808. Tefik Fazliu
809. Qerim Mamusha, Prizren
810. Bekim Dreshaj, punėtor nė QMF, Vrellė, Burim
811. Zymer Zeqiraj, arsimtar, Studenicė, Burim
812. Raze Dreshaj, ekonomiste, Vrellė, Burim
813. Fadil Lipaj, arsimtar, Vrellė, Burim
814. Xhemail Dreshaj, mėsues, Vrellė, Burim
815. Sadik Maxharraj, arsimtar, Studenicė, Burim
816. Fetie Maxharraj, arsimtare, Vrellė, Burim
817. Raze Dreshaj, amvise, Vrellė, Burim
818. Isa Ramadani, student
819. Dr. Lutfi Ēejku - Mjekė nė pension Prizren
820. Bedri Ēejku - Pedagog i Kulturės Fizike dhe Sportit Prizren
821. Avni Ramadani, student
822. Asllan Bekteshi, korrespondent i gazetės Lajm nga Prizreni
823. Aishe Maraj - Amvise (A e lirun hala djalin? Lirojeni! Menjėherė!) -Ulqin
824. Mejreme Maraj-Berisha- Mr. e Filologjisė- Gazetare-Deputete Komunale -Prishtinė
825. Osman Berisha- Inxh. i Makinerisė- Prishtinė
826. Ulkina Berisha- Ecc e diplomuar- Prishtinė
827. Drilon Berisha - student - Prishtinė
828. Drizanė Berisha- nxėnėse -maturante - Prishtinė
829. Valėza Berisha-nxėnėse- Prishtinė
830. Fetije Maraj - Ahmetaj- Juriste- Londėr
831. Shaban Ahmetaj -Avokat- Londėr
832. Blerinė Ahmetaj - studente-mjekėsi- Londėr
833. Ali Ahmetaj- nxėnės -maturant- Londėr
834. Rea Ahmetaj - nxėnėse - Londėr
835. Ismajl Maraj- Muzikolog- Gjermani
836. Shyrete Maraj- Radiologe -Gjermani
837. Leotrim Maraj- nxėnės - Gjermani
838. Dea Maraj-Nxėnėse-Gjermani
839. Sylejman Cukaj- Bujk- Ulqin
840. Prof. Dr. Fehmi Krasniqi-Prishtinė
841. Shaqir Shaqiri-Mėsues-sh. f. Pandeli Sotiri-Kastriot
842. Gjezide Lushtaku, pensioniste nga Prekazi Legjendar (Ju nuk mund ta burgosni veprėn e Albin Kurtin as trurin e tij, ...Lirojeni!Menjėherė!)
843. Fanol Rafuna, nxėnės
844. Linda Buēinca, Producente (Mbajtja e Albin Kurtit nėn arrest ėshtė padrejtėsi mbi tė vėrtetėn dhe njė dėshmi mė tepėr se Albini ka tė drejtė)
845. Adonis Murati nga Mitrovica
846. Albanė Bytyēi, studente, Therandė
847. Flora Rrudhani nga Kamenica
848. Adhurim Krasniqi ish-luftėtar i Lirisė, absolvent i Fakultetit Juridik, Zvicėr
849. Rexhep Ibraj nga Vushtrria
850. Ibrahim Sefadini
851. Fatime Bytyci, frizere, Therandė
852. Arta Kryeziu, mediatore interkulturore, Gjenevė
853. Fejzullah Kadriu, nxėnės nga Mitrovica
854. Faton Zeka -student
855. Faton Zharku, student i Ekonomisė
856. Osman Haxhimehmedi, ekonomist, Norvegji
857. Vlora Haxhimehmedi, studente e Fakultetit Juridik pranė Universitetit tė Oslos, Norvegji
858. Fisnik Haxhimehmedi, student i Degės sė Arkitektures, Oslo, Norvegji
859. Baton Haxhimehmedi, student i Degės Ekonomike nė Fakultetin e BI, Norvegji
860. Rilind Bytyci, invalid i Luftės sė UĒK-sė
861. Fidan Hoti
862. Arber Vokrri, student i Fakultetit tė Mjekesisė nė Prishtinė
863. Donika Shala, arsimtare e Fizikės
864. Shefqet Zhegrova, punėtor nė Gjermani
865. Edvin Smakaj, student Runik- Skenderaj
866. Sahit Xhemajli, Suedi
867. Gentrit Kosumi, student
868. Mexhid YVEJSI, Shkrimtar, Gjakovė
869. Litafete YVEJSI, Shitese, Gjakovė
870. Dardane YVEJSI, Studente nė fakulltetin e Mjekėsisė se Pėrgjithshme nė Prishtinė, Gjakovė
871. Dardan YVEJSI, Kamarier, Gjakovė
872. Besmir Yvejsi, Student i Teologjisė dhe Aktivist, Gjakovė
873. Besa YVEJSI, Gjakovė
874. Kushtrim Neziri, student
875. Isuf Syla
876. Burhabedin Leku
877. Gjevdet Dvorani
878. Liridon Hasani
879. Arsim Leku
880. Nebi Dvorani
881. Shkumbin Janova
882. Edison Qelaj
883. Valbet Demiqi
884. Driton Elezi
885. Shpejtim Demiqi
886. Arben Bobreva
887. Kujtim Kosumi, student
888. Haxhi Krasniqi, punėtor
889. Agime Naman Syla nga Zvicra
890. Leutrim Isufi nga Dardana
891. Ramadan Arifi, inxhinier i Elektroteknikės - Energjetikė
892. Hana Qena, nxėnėse
893. Rexhep Tėrshnjaku, prof
894. Doruntina Konjufca, nxėnėse
895. Mr. Kadrush Radogoshi, Shkrimtar (Burgosėsit e Albin Kurtit mendojnė se mund ta burgosin edhe lirinė e Kosovės, por ajo nuk mund tė burgoset sepse ėshtė njė mur ku e thyen kokėn ]do tiran e tirani e cilave do pėrmasa qoftė. Lirojeni Albinin se nuk ėshtė fajtor pse e ka parė me sytė e tij Prometeun e lidhur nė shkėmbin e ndėshkimit dhe ka luajtur rolin e Anteut nė skenėn e hapur tė Prishtinės. Lirojeni Albinin thėrret e vėrteta dhe drejtėsia e shkelur rėndė)

896. Edvin Smakaj, student Runik-Smakaj
897. Ahmet Namani, pesionist
898. Kushtrim Namani, teknik i Pajisjeve Mjekėsore
899. Ajshe Caka, Motėr Medicinale
900. Afėrdita Namani Gashi, Motėr Medicinale
901. Besa Namani Mujka, Motėr Medicinale
902.Feride Aliu, Ferizaj, punėtore
903. Bujar Zaskoku, Ferizaj, punėtor
904. Betim Aliu, Ferizaj, punėtor
905. Besart Bislimi, Ferizaj, nxėnės
906. Ryshit Bislimi, Ferizaj, pensionist
907. Aridon Krosa, Ferizaj, student
908. Arton Uka, Ferizaj, student
909. Ola Haliti, Ferizaj, nxėnėse
910. Hanife Aliu, Ferizaj, punėtore
911. Zejnepe Aliu, Ferizaj, punėtore
912. Fatjen Aliu, Ferizaj, qytetar
913. Muhamet Bislimi, Ferizaj, qytetar
914. Kaltrina Azemi, Ferizaj, studente
915. Mensur Veliu, vozitės
916. Sanije Veliu
917. Gezim Veliu
918. Mergime Veliu
919. Lavdije Veliu
920. Visar Veliu
921.Fisnik Veliu
922. Doruntina Veliu
923. Djellza Veliu
924. Anton. Z. Berisha, Ekonomist i Dipl. , Francė
925. Artan Kosumi, student
926. Ismail Bala, tregtar nga Mitrovica
927. Nijazi Aliu, agjustator nga Mitrovica
928. Nexhat Ademi, tregtar nga Mitrovica
929. Prof. Ibush Hetemi - Skenderaj
930. Faik Miftari, inxhinier, Prizren
931. Bujar Kqiku, student
932. Muhamet Maksuti, tregtar
933. Dėshira Maksuti
934. Ardita Maksuti, nxėnėse
935. Jeton Maksuti, nxėnės
936. Shkurte Maksuti, nxėnėse (Burgosja e Albinit ėshtė burgosje e re e Kosovės!)
937. Ali Gjonbalaj, New York
938. Bekė Gjonbalaj, Prizren
939. Fati Gashi, Prizren
940. Ylfete M. Ramosaj, sociologe
941. Ardiana Zabergja, studente, Vushtrri
942. Avdi Zaberxha, Student, Vushtrri 943. Xheva Zabergja, amvise
944. Astrit Zabergja, nxėnės
945. Ali Zabergja, profesor i Gjuhės dhe Letėrsise Shqipe
946. Aza Zabergja, tregtare
947. Andi Zabergja, nxėnės
948. Arti Zabergja, nxėnės
949. Albert Zabergja, student, Vushtrri
950. Liridona Neziri, Studente, Vushtrri
951. Xhevdet Fetahu, redaktor pėrgjegjes “ Epoka e re ”
952. Fiton Dibrani
953. Vildane Dranēolli, studente
954. Valėart Doli, student
955. Naim Aliu
956. Ardian Nimani, nxėnės nga Besiana
957. Mentor Latifi, nxėnės nga Besiana
958. Mentor Uka, nxėnės nga Besiana
959. Lentor Podvorica, nxėnės nga Besiana
960. Florent Nimani, nxėnės nga Besiana
961. Jeton Hoti, nxėnės nga Besiana
962. Tansel Rugova, nxėnės nga Prishtina
963. Valdet Hoti, nxėnės nga Besiana
964. Edon Smakaj, nxėnės sh. f "Shotė Galica", Runik komuna Skenderaj 965. Muhamet Nuha, LPK
966. Sebush Dermaku, , nėpunes i Institutitit Albanologjijk tė Prishtinės
967. Sylė Kasumaj, nėpunes i Institutitit Albanologjijk tė Prishtinės
968. Tyrkene Bislimi Ferizaj
969. Azem Ēerkini- Ecc. dipl-Ferizaj
970. Naim Misini -Ecc- dipl-Ferizaj
971. Xhelal Bislimi-inkasant i KEK-ut
972. Bekim Hetemi- i papune -Ferizaj
973. Hava Bislimi-amvise -Ferizaj
974. Bujar Tershana - punetor - Ferizaj
975. Mirela Beqaj -arsimtare -Ferizaj
976. Ganimete Dalloshi -studente-Kaēanik
977. Pranvera Dalloshi- Ferizaj
978. Mimoza Gashi 979. Xhafer Jashari, Stuttgart- Gjermani
980. Dafina Syla, nxėnėse
981. Nexhat Maliqic, (ALBIN KURTI - pishtar i idealizmit modern shqiptar)
982. Lulzim Hasani, hotelier, Vushtrri
983. Ali Uka
984. Vahide Hoxha, Ekonomiste e diplomuar
985. Sheremet Krasniqi, magjistėr i Shkencave Filologjike
986. Nijazi Biqkaj 987. Raif Hajrullahi, Brugg Zvicėr (Vendlindja Ferizaj)
988. Mihane Hajrullahi, Brugg Zvicėr (Vendlindja Ferizaj)
989. Bekim Hajrullahi, Brugg Zvicėr (Vendlindja Ferizaj)
990. Drita Hajrullahi, Brugg Zvicėr (Vendlindja Ferizaj)
991. Shyhrete Hajrullahi, Brugg Zvicėr (Vendlindja Ferizaj)
992. Besim Hajrullahi, Brugg Zvicėr (Vendlindja Ferizaj)
993. Andin Hajrullahi, Brugg Zvicėr (Vendlindja Ferizaj)
994. Erisa Hajrullahi, Brugg Zvicėr (Vendlindja Ferizaj)
995. Mejdi H. Sejdiu me 6 anėtarėt tjerė tė familjes sė ngushtė, Gjilan
996. Shpetim Bozha, Gazetar
997. Musli Sejdi Kosumi, Zvicėr
998. Drita Arif Curri-Kosumi, Zvicėr
999. Besarta Musli Kosumi, Zvicėr
1000. Blerta Musli Kosumi, Zvicėr
1001. Azem Ismaili, Zyrtar pėr dhėnien e rekomandimeve pėr privatizim, Agjencia Pėr Mbėshtetjen e NVM-ve, Ministria e Tregtisė dhe Industrisė
1002. Dr. Lond Tara
1003. Fatmir Lokaj
1004. Luljeta Lokaj
1005. Enver Curri
1006. Fisnik Curri
1007. Blerim Curri
1008. Heron Curri
1009. Xhafer Curri
1010. Violeta Curri
1011. Adelina Neziri, Elektroteknik - Prishtinė
1012. Tahir Murtezaj nga Zvicra
1013. Hajrije Berisha profesoreshė -Prizren
1014. Gent Qela, nxėnės nga Mitrovica
1015. Armend Tafa, Kercovė, student i Mjeksisė
1016. Avni ISUFI, Informaticient, Rue Joseph Girard 16 bis, CH-1227 Carouge / Genčve
1017. Florent Ibraimi
1018. Sami Beluli, Kėrēovė, gazetar nė Kėrēovė, TV-USKANA
1019. Valon Gjaka, student i Fakultetit Juridik
1020. Mirjeta Hetemi, mėsuese
1021. Bujar Gjaka, nxėnės
1022. Edita Bucinca, prof. e gj. angleze
1023. Bekim Zeqa, Absolvent i Bilologjisė
1024. Zoja Halimi-Bujupi pneumoftiziologe
1025. Zoja Halimi-Bujupi pneumoftiziologe
1026. Arta Gjaka, nxėnėse
1027. Taip Zeka (vėllai i dėshmorit Kadri Zeka),Gjilan
1028. Musolin Kosumi, Gjilan
1029. Afrim Salihu, Gjilan
1030. Arsim Maloku, inxhinier i kimisė, Ferizaj
1031. Xhavit Haziri,inxhinier i makinerisė,Vushtrri 1032. Sabedin Ibrahimi, Preshevė, pjesėmarrės i 10 shkurtit ( “ Tė lirohet Albini me shokė, tė rrasen nė burg Grupi i Unitetit ” )
1033. Xhavit Muriqi, inxhinier i teknologjisė,Prishtinė
1034. Sanije Muriqi, inxhiniere e teknologjisė,Prishtinė
1035. Shukri Shkodra, i papunė,Gjilan
1036. Agim Krasniqi, ish pjesėtar i UĒK-sė, Kodra e Trimave, Prishtinė
1037. Liridon Maksuti, nxėnės, Vogovė, Gjakovė
1038. Mikel Maksuti, Vogovė, Gjakovė, veprimtar qė 1981 nė Zvicėr
1039. Blerta Sekiraēa, studente, AAB
----------------

1794. Berat Luzha, deputet
1795. Nebih Balaj, Besianė
1796. Arlinda Grajqevci, Administrator teknik
1797. Rizah Berisha, Asistent pėr siguri industriale
1798. Ramiz Krasniqi, avokat, Prishtinė: “Albin Kurti ėshtė vizionar i sė nesėrmes. Na mungojnė tė tillėt”
1799. Ali Selani, Asistent teknik
1800. Nehat Mustafa, historian, Ferizaj: “Liri pėr Albin Kurtin”
1801. (044237615): Apeli e ka qėllimin jashtėzakonisht tė mirė, por shpresojmė se do tė kemi sukses. Albin Kurti nuk e ka vendin nė burg!
1802. Ragip Berisha, Axhustator ndėrrimi i kat.1
1803. Bajram Bajqinca, Axhustator ndėrrimi i kat.1
1804. Hazer Dina, ndėrtimtar: Na ka marrė malli. Lirojeni!
1805. Rexhė Osmanaj, Gjermani (Kaliēan, Burim)
1806. Ali Xhyliēi, Malishevė: Kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė Albinit!
1807. Mujė Hasani, me bashkėshorten...
1808. ...Nysrete Hasani: Lirojeni, menjėherė!
1809. Jeton Osmanaj, Shėrbimi Korrektues,Kaliēan,Burim
1810. Shaban Restelica, Axhustator ndėrrimi i kat.1
1811. Ramadan Gashi, Axhustator ndėrrimi i kat.1
1812. Qazim Preniqi, Axhustator ndėrrimi i kat.1
1813. Jakup Morina, Axhustator ndėrrimi i kat.1
1814. Mustafė Simnica Axhustator ndėrrimi i kat.1
1815. Semir Mexhuani, Axhustator ndėrrimi i kat.1
1816. Aziz Krasniqi, Axhustator ndėrrimi i kat.1
1817. Gafurr Azemi, Axhustator ndėrrimi i kat.1
1818. Avni Bekteshi, Dispeēer
1819. Vehbi Xhigoli, Dispeēer
1820. Ahmet Berisha, Dispeēer
1821. Foto Digital “Rilindi”: “Lirone Che Guevarėn e Kosovės”
1822. Milazim Simnica, Eskavatorist
1823. Fatime Osmanaj, Kaliēan, Burim
1824. Enver Mavriqi, kėshilltar pėr punėsim, Dardanė: E pėrkrah pa rezervė Apelin.
1825. Faik Jonuzi, ish i burgosur politik, prind dėshmori
1826. Adem Bajra, Eskavatorist
1827. Kadri Bislimi, profesor
1828. Ilir Zyberaj: Lirojeni menjherė!
1829. Xhevahire Klaiqi, nxėnėse
1830. Lumturie Shabani, arsimtare, Ferizaj: Ju pėrshėndes nga zemra pėr Apelin. Tė bėjmė ēmos pėr lirimin e Albinit!
1831. Muhamet Rexhe Gacaferri, Junik: Redaksi e nderuar e “Epokės sė re”, e keni pėrcjell me vėmendje dhe pėrkushtim tė pashoq me fejtonet dhe shkrimet tuaja edhe LIMAJN dhe tė gjithė tė tjerėt,prandaj e meriton edhe zotėri Kurti. Nė vend tė tij duhet tė futen nė burg policėt e Unmik-ut.
1832. Shaban Latifi, Eskavatorist
1833. Dardan Konjufca, nxėnės
1834. Elmi Osmanaj, me banim nė Gjermani (nga Kaliēani i Burimit): Lirim pa kushte i Albinit me shokė. Albini po e mbron dinjitetin tonė kombėtar!Lirojeni! Menjėherė!
1835. Abdurrahim Pllana, Eskavatorist
1836. Arjet Bllaca, student, Cėrnicė: Doni ta zhdukni Albin Kurtin sikur Ukshin Hotin. Mosni burra kėshtu, sepse Serbia do ta ketė mė lehtė pastaj!
1837. Atdhe Sfishta, Besianė, st. i mjekėsisė: Lirim pa kushte!
1838. Milaim Bllaca, Cernicė: Albini nė burg, Kosova e burgosur! Lirojeni menjėherė dhe ndihmoni procesit tė Kosovės!
1839. (044 312 651): Luftėn e fillojnė idealistėt, e bėjnė luftėtarėt, ndėrsa e gėzojnė idiotat. Lirojeni Albinin. Menjėherė!
1840. Muharrem Llapashtica, Eskavatorist
1841. Avdullah Reqica, Eskavatorist
1842. Agim Haziri, Eskavatorist
1843. Bedri Grajqevci, Eskavatorist
1844. Ilmi Gashi, Eskavatorist
1845. Nazmi Aliu, Eskavatorist
1846. Feriz Simnica, Eskavatorist
1847. Avni Preniqi, Eskavatorist
1848. Naim Pllana, Eskavatorist
1849. Ismet Latifi, Eskavatorist
1850. Bedredin Osmani, Eskavatorist
1851. Avdi Grajqevci, Eskavatorist
1852. Remzi Berisha, Eskavatorist
1853. Blerim Hashani, Eskavatorist
1854. Driton Mehmeti, Eskavatorist
1855. Ferki Haradinaj, Eskavatorist
1856. Ajet Preniqi, Eskavatorist
1857. Ferki Kurteshi, Eskavatorist
1858. Faket Selmani, Eskavatorist
1859. Islam Rrahmoni, Instruktor pėr punė pregatitore dhe prodhim
1860. Ali Peci, Instruktor pėr punė pregatitore dhe prodhim
1861. Shaip Grajqevci, Instruktor pėr punė pregatitore dhe prodhim
1862. Ismet Osmani, Instruktor pėr punė pregatitore dhe prodhim
1863. Bislim Shabani, Inxhinier ndėrrimi
1864. Zymer Ademi, Inxhinier ndėrrimi
1865. Vehbi Mjekiqi, Inxhinier ndėrrimi
1866. Kajtaz Ajvazi, Inxhinier ndėrrimi
1867. Sabri Jashari, Inxhinier pėrgjegjės pėr punė pregatitore
1868. Bashkim Lushtaku, Inxhinier pėrgjegjės pėr shuarjen e zjarreve
1869. Mejdin Maliqi, Inxhinier pėrgjegjės pėr ujėtharje
1870. Ali Gerguri, Inxhinier pėrgjegjės pėr ujėtharje
1871. Ejup Llugani, Manipulant i kabinės 2-E
1872. Rasim Shalaku, Manipulant i kabinės 2-E
1873. Zeqir Zeqiri, Manipulant i kabinės 2-E
1874. Shefki Shkodra, Manipulant i kabinės 2-E
1875. Ekrem Statovci, Manipulant i kabinės 2-E
1876. Mustafė Majkovci, Manipulant i kabinės 2-E
1877. Kamer Statovci, Manipulant i kabinės 2-E
1878. Naser Termkolli, Manipulant i kabinės 2-E
1879. Ruzhdi Drevinja, Manipulant i kabinės 2-E
1880. Avdi Preniqi, Manipulant i kabinės 2-E
1881. Besim Konjuhi, Manipulant i kabinės 2-E
1882. Rudvi Jerrliu, Manipulant i kabinės 2-E
1883. Avni Preniqi, Manipulant i kabinės 2-E
1884. Agim Grajqevci, Manipulant i kabinės 2-E
1885. Milaim Gjota, Manipulant i kabinės 2-E
1886. Agron Hoti, Manipulant i kabinės 2-E
1887. Bekim Grajqevci, Manipulant i kabinės 2-E
1888. Fehmi Grajqevci, Manipulant i kabinės 2-E
1889. Ajet Preniqi, Manipulant i kabinės 2-E
1890. Muharrem Simnica, Manipulant i kabinės 2-E
1891. Bejtullah Krasniqi, Manipulant i kabinės 2-E
1892. Milaim Grajqevci, Manipulant i kabinės 2-E
1893. Hasan Kushumlia, Manipulant i karrocės fushore
1894. Kemajl Sogojeva Manipulant i karrocės fushore
1895. Jonuz Gashi, Manipulant i karrocės fushore
1896. Izet Stublla, Manipulant i karrocės fushore
1897. Ramadan Shalaku, Manipulant i karrocės fushore
1898. Bajram Syla, Manipulant i karrocės fushore
1899. Izet Krasniqi, Manipulant i karrocės fushore
1900. Bajram Zogėjani, Manipulant i karrocės fushore
1901. Afrim Berisha, Manipulant i karrocės fushore
1902. Milazim Zymeri, Manipulant i karrocės fushore
1903. Halim Krasniqi, Manipulant i karrocės fushore
1904. Mustafė Feta, Manipulant i karrocės fushore
1905. Sylejmon Gerrbeshi, Manipulant i karrocės fushore
1906. Zijadin Gashi, Manipulant i karrocės fushore
1907. Faruk Ismajli, Manipulant i karrocės fushore
1908. Driton Preniqi, Manipulant i karrocės fushore
1909. Zymer Rashica, Manipulant i karrocės fushore
1910. Bashkim Sadiku, Manipulant i karrocės fushore
1911. Shefki Sejdiu, Manipulant i karrocės fushore
1912. Arif Mulolli, Manipulant i karrocės fushore
1913. Mustafė Ratkoceri, Manipulant i karrocės fushore
1914. Nazif Kastrati, Manipulant i karrocės fushore
1915. Shefqet Miftari, Manipulant i karrocės fushore
1916. Behxhet Lestrani, Manipulant i karrocės fushore
1917. Afrim Mulolli, Manipulant i karrocės fushore
1918. Besim Hyseni, Manipulant i karrocės fushore
1919. Nexhmi Duli, Manipulant i karrocės fushore
1920. Hasan Haziri, Manipulant i karrocės fushore
1921. Mustafė Goxhuli, Manipulant i karrocės fushore
1922. Behxhet Gashi, Manipulant i karrocės fushore
1923. Behxhet Selmani, Manipulant i karrocės fushore
1924. Avni Krasniqi, Manipulant i karrocės fushore
1925. Pajazit Dedinca, Manipulant i karrocės fushore
1926. Mentor Berisha, Manipulant i karrocės fushore
1927. Luan Krasniqi, Manipulant i karrocės fushore
1928. Gani Ademi, Manipulant i konvejerit
1929. Jetullah Salihu, Manipulant i konvejerit
1930. Bedri Makolli, Manipulant i konvejerit
1931. Eljasah Mjeku, Manipulant i konvejerit
1932. Arif Jashari, Manipulant i konvejerit
1933. Shefqet Gara, Manipulant i konvejerit
1934. Lutfi Maqastena, Manipulant i konvejerit
1935. Gani Kaja, Manipulant i konvejerit
1936. Bali Hoti, Manipulant i konvejerit
1937. Hamit Simnica, Manipulant i konvejerit
1938. Agron Shabani, Manipulant i konvejerit
1939. Xhevdet Rrahimi, Manipulant i konvejerit
1940. Hajriz Beqiri, Manipulant i konvejerit
1941. Ilmi Hasani, Manipulant i konvejerit
1942. Enver Saraqi, Manipulant i konvejerit
1943. Nexhat Zhabari, Manipulant i konvejerit
1944. Jeton Avdyli, Manipulant i konvejerit
1945. Azem Krelani, Manipulant i konvejerit
1946. Hilmi Xhigoli, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1947. Behram Hasani, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1948. Nazmi Duraku, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1949. Shahin Shaqiri, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1950. Beqir Krasniqi, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1951. Selim Bllaca, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1952. Bedri Saraqi, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1953. Mehdi Bajqinca, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1954. Shefqet Salihu, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1955. Abedin Raqi, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1956. Selman Thaēi, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1957. Gani Mavriqi, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1958. Fadil Zhitija, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1959. Naim Lika, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1960. Tahir Grajqevci, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1961. Reshat Morina, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1962. Ferki Zeneli, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1963. Ahmet Bajoku, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1964. Veli Rashica, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1965. Ahmedin Pllana, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1966. Selim Krasniqi, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1967. Ahmet Berisha, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1968. Vehbi Grajqevci, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1969. Selmon Mjekiqi, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1970. Hendvik Paloja, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1971. Agron Berisha, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1972. Murtez Krasniqi, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1973. Ismet Toverlani, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1974. Naser Mjekiqi, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1975. Shefki Mjeku, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1976. Mehdi Haliti, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1977. Mursel Hasani, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1978. Esat Selimi, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1979. Gazmend Fetahu, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1980. Fatmir Beiqi, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1981. Burim Dumani, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1982. Hilmi Hyseni, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1983. Xhelal Jashari, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1984. Naim Krasniqi, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1985. Ferat Murati, Mbikėqyrės ndėrrimi
1986. Behram Mjeku, Mbikėqyrės ndėrrimi
1987. Hysen Bajrami, Mbikėqyrės ndėrrimi
1988. Rexhep Nasufi, Mbikėqyrės ndėrrimi
1989. Halil Pllana, Mbikėqyrės ndėrrimi
1990. Ali Berisha, Mbikėqyrės ndėrrimi
1991. Ragip Shalaku, Mbikėqyrės ndėrrimi
1992. Hasim Bajqinca, Mbikėqyrės ndėrrimi
1993. Shaban Mjekiqi, Mbikėqyrės ndėrrimi
1994. Fehmi Llapashtica, Montues i binarve i kat.1
1995. Xhemajl Krasniqi, Montues i binarve i kat.1
1996. Sami Bajqinca, Montues i binarve i kat.1
1997. Imer Rrahmani, Montues i binarve i kat.1
1998. Brahim Krasniqi, Montues i binarve i kat.1
1999. Fehmi Shala, Ndihmės dispeēeri
2000. Milaim Pllana, Ndihmės dispeēeri
2001. Hasan Tėrrnava, Ndihmės dispeēeri
2002. Fehmi Mexhuani, Ndihmės dispeēeri
2003. Haxhi Berisha, Pompist
2004. Ahmet Krasniqi, Pompist
2005. Ali Avdyli, Pompist
2006. Ramadan Bunjaku, Pompist
2007. Danush Dedinca, Pompist
2008. Aziz Duraku, Pompist
2009. Azem Musliu, Pompist
2010. Haki Makolli, Pompist
2011. Hazir Duraku, Pompist
2012. Halim Muli, Pompist
2013. Dalip Mehmeti, Pompist
2014. Nazmi Hadeja, Pompist
2015. Rrahim Hyseni, Pompist
2016. Ismet Imziu, Pompist
2017. Zejnullah Ferati, Pompist
2018. Hanefi Shalaku, Pompist
2019. Sinan Berisha, Pompist
2020. Hakif Sogojeva, Pompist
2021. Bajram Buliqi, Pompist
2022. Ejup Duraku, Pompist
2023. Sahit Zeka, Pompist
2024. Shefqet Kastrati, Pompist
2025. Ruzhdi Breznica, Prijės ekipi pėr shuarjen e zjarrit
2026. Ramadan Mjekiqi, Prijės ekipi pėr shuarjen e zjarrit
2027. Asllan Mulliqi, Prijės ekipi pėr ujėtharje
2028. Raif Sogojeva, Prijės ekipi pėr ujėtharje
2029. Shaban Xhigoli, Prijės i elektrikės
2030. Naser Hashani, Prijės i elektrikės
2031. Hajrullah Gerguri, Prijės i elektrikės
2032. Faik Grajqevci, Prijės i etazhės
2033. Ferat Morina, Prijės i etazhės
2034. Xhafer Azemi, Prijės i etazhės
2035. Januz Zhushi, Prijės i etazhės
2036. Ali Xhigoli, Prijės i etazhės
2037. Nazmi Grajqevci, Prijės i etazhės
2038. Sherif Zeka, Prijės i etazhės
2039. Islam Ademi, Prijės i etazhės
2040. Besim Morina, Prijės i etazhės
2041. Hysni Grajqevci, Prijės i etazhės
2042. Faik Zahit, Prijės i etazhės
2043. Alush Muqolli, Prijės i etazhės
2044. Hetem Preniqi, Prijės i etazhės
2045. Bahri Preniqi, Prijės i etazhės
2046. Azem Mjeku, Prijės i etazhės
2047. Haki Tėrnava, Prijės i etazhės
2048. Naim Stullca, Prijės i etazhės
2049. Osmon Mjeku, Prijės i etazhės
2050. Sefedin Thaqi, Prijės i etazhės
2051. Shaban Tėrrnava, Prijės i etazhės
2052. Sabit Ternava, Prijės i etazhės
2053. Jakup Dedinca, Prijės i etazhės
2054. Ismajl Rukiqi, Prijės i etazhės
2055. Aziz Preniqi, Prijės i etazhės
2056. Xhafer Zeka, Prijės i etazhės
2057. Xhemil Mjekiqi, Prijės i etazhės
2058. Mexhid Morina, Prijės i etazhės
2059. Shaip Simnica, Prijės i etazhės
2060. Mentor Mexhuani, Prijės i etazhės
2061. Nazmi Preniqi, Prijės i etazhės
2062. Emin Gashi, Prijės i grupit pėr pastrim
2063. Rexhep Dedinca, Prijės i makinerisė
2064. Mustafė Qyqalla, Prijės i makinerisė
2065. Rasim Krasniqi, Prijės i makinerisė
2066. Ejup Klinaku, Prijės i makinerisė
2067. Nysret Simnica, Prijės i makinerisė
2068. Remzi Lahu, Prijės i makinerisė
2069. Mustafė Zagraxha, Prijės i xehetarisė
2070. Nusret Shalaku, Prijės i xehetarisė
2071. Azem Jashanica, Prijės i xehetarisė
2072. Nuhi Tėrrnava, Prijės i xehetarisė
2073. Faik Haziri, Punėtor pėr pastrim
2074. Enver Osmani, Punėtor pėr pastrim
2075. Muhamet Uka, Punėtor zjarrfikės
2076. Hasan Arifi, Punėtor zjarrfikės
2077. Isa Hyseni, Punėtor zjarrfikės
2078. Ismet Mulliqi, Punėtor zjarrfikės
2079. Halil Sejdiu, Punėtor zjarrfikės
2080. Bahri Hyseni, Punėtor zjarrfikės
2081. Bekim Bllaca, Saldues elektrik i kat.1
2082. Safet Mustafa, Saldues me gaz i kat.1
2083. Nazife Ajeti, Teknik i elektrikės
2084. Shqipe Hashani, Teknik i makinerisė
2085. Zylfie Shala, Teknik i makinerisė pėr ēvendosjen e konvejerėve
2086. Fahrije Lahu, Teknik i xehetarisė
2087. Makfire Budeci, Teknik i xehetarisė
2088. Mehdi Berbatovci, Teknik mbikėqyrės i elektrikės
2089. Zenel Blakaj, Teknik mbikėqyrės pėr ujėtharje
2090. Hanumshahe Ibrahimi, Udhėheqės i Sektorit E1L
2091. Ismet Mexhuani, Udhėheqės i Sektorit E2L
2092. Sami Tėrnava, Udhėheqės i Sektorit E2P
2093. Arsim Krasniqi, Udhėheqės i Sektorit E3L&E1P
2094. Hysni Grajqevci, Udhėheqės i Sektorit E4L&E6P
2095. Xhevat Grajqevci, Udhėheqės i Sektorit E7L&E4P
2096. Jonuz Grajēevci, Udhėheqės i Sektorit pėr ēvendosjen e konvejerėve
2097. Fidaim Mjekiqi, Udhėheqės i Sektorit pėr ujėtharje dhe shuarjen e zjarrit (Nėnshkrimet e punėtorėve gjenden nė dosjen e Sindikatės sė Pavarur tė Departamentit tė Qymyrit, si dėshmi)
2098. Osman Osmani, Vushtrri – Profesor
2099. Bedri Tahiri, Galicė, Drenicė – Profesor – Shkrimtar
2100. Nushe Asllani, Kuqishtė – Ekonomiste
2101. Faton Shabani-Tetovė
2102. Belgjin Mustafa-Tetovė
2103. Muhamet Ahmeti-Tetovė
2104. Safet Ugic-Ēelopek Tetovė
2105. Arben Ismajli-Tetovė
2106. Ilaz Murati-Tetovė
2107. Valton Milaimi-Tetovė
2108. Adelon Sinani-Tetovė
2109. Mahmut Sinani-Tetovė
2110. Mensur Zeqiri-Tetovė
2111. Visar Sinani-Tetovė
2112. Aligon Ismajli-Tetovė
2113. Qazim Ismajli-Tetovė
2114. Ngadhnjim Rufati-Tetovė
2115. Albert Rufati-Tetovė
2116. Mustaf Rufati-Tetovė
2117. Qamil Rufati-Tetovė
2118. Lirim Bajrami-Tetovė
2119. Emir Zeqiri-Tetovė
2120. Jetmir Zeqiri-Tetovė
2121. Gazmend Islami-Tetovė
2122. Gazmend Islami, analist politik,Besianė
2123. Bekim Muhaxheri, gazetar
2124. Eshref Osmanaj,n/kryetar i SHIL,UĒK,dega Burim
2125. Vjollca Islami, studente, Besianė
2126. Arsim Islami-Tetovė
2127. Besim Islami-Tetovė
2128. Arber Sinani-Tetovė
2129. Selam Hoxha,mjek, Besianė: Lirojeni, menjėherė!
2130. Fehmi Ramadani, gazetar
2131. Alma Rama, studente nga Peja: Liri pėr patriotin mė tė madh tė Kosovės, Albin Kurtin!
2132. Jaser Rama, Pejė, ek.i dipl.:Liri pėr tė madhin Albin!
2133. Mujė Osmanaj, mjek
2134. Zeqir Halili, student: Faleminderit “Epoka e re”. Ju “epoka e re” mund ta ndihmoni Albini me shkrimet qė gjithmonė na pėrkrahėt! Liri pėr Albinin!
2135. Gėzim Sinani-Tetovė
2136. Nexhbedin Abdiju-Tetovė
2137. Xhevahire Izmaku, poete: I bashkohem ēdo aksioni pėr lirimin e Albinit.
2138. Aliber Ismajli-Tetovė
2139. Shpend Sinani-Tetovė
2140. Betim Sinani-Tetovė
2141. Ukė Gashi, Arsimtar, Rahovec
2142. Ismet Gashi, bujk, Rahovec
2143. Durmish Gashi, Inxh. i dipl., Rahovec
2144. Rexhep Thaqi, Jurist, Rahovec
2145. Avdi Gashi, bujk, Rahovec
2146. Fehmi Hoti, punėtor, Rahovec
2147. Naim Zhuniqi, punėtor, Rahovec
2148. Nazmi Bellaqa, I plagosur, Rahovec
2149. Agim Durguti, mjek dentist, Rahovec
2150. Selim Gashi, TMK, Rahovec
2151. Fatmir Morina, ekonomist, Rahovec
2152. Ferit Gashi, student, Rahovec
2153. Halim Kelmendi, Profesor, Rahovec
2154. Mesna Cana, punėtor, Rahovec
2155. Fehmi Isma, elektricist, Rahovec
2156. Selajmi Merxha, punėtor, Rahovec
2157. Faton Hoti, punėtor, Rahovec
2158. Sadik Hoxha, punėtor, Rahovec
2159. Ilaz Zhuniqi, bujk, Rahovec
2160. Sadat Raba, punėtor, Rahovec
2161. Sylejman Hoti, punėtor, Rahovec
2162. Veprim Gashi, punėtor, Rahovec
2163. Sherif Bellaqa, i plagosur, Rahovec
2164. Selami Gashi, bujk, Rahovec
2165. Sylejman Ukshini, punėtor, Rahovec
2166. Xhevdet Bajraktari, Inxh. i Bujq. Rahovec
2167. Halit Gashi, bujk, Rahovec
2168. Zylfi Kelmendi, punėtor, Rahovec
2169. Fadil Zeqiri, bujk Rahovec
2170. Fikret Hoti, profesor, Rahovec
2171. Bashkim Duraku, punėtor, Rahovec
2172. Aziz Gashi, punėtor Rahovec
2173. Faik Gashi, mekanik, Rahovec
2174. Muharrem Fetoshi, bujk, Rahovec
2175. Kujtim Berisha, punėtor, Rahovec
2176. Fabir Shala, mjeshtėr, Rahovec
2177. Ibrahim Gashi, punėtor, Rahovec
2178. Agim Gashi, bujk, Rahovec
2179. Jemin Gashi, punėtor, Rahovec
2180. Habib Hoti, punėtor, Rahovec
2181. Zenun Hoti, bujk, Rahovec
2182. Plak Hoti, bujk Rahovec
2183. Xhelal Krasniqi, punėtor, Rahovec
2184. Naim Hoti, punėtor, Rahovec
2185. Hazer Dina, zdrukthtar, Rahovec
2186. Selajdin Gashi, zdrukthtar, Rahovec
2187. Remzi Gashi, punėtor, Rahovec
2188. Qerim Gashi, punėtor, Rahovec
2189. Agron Berisha, punėtor, Rahovec
2190. Shukri Gashi, punėtor, Rahovec
2191. Driton Kelmendi, punėtor, Rahovec
2192. Xhavit Bajrami, bujk, Rahovec
2193. Mahmut Kelmendi, punėtor, Rahovec
2194. Barimon Gashi, pensionist, Rahovec
2195. Arsim Thaqi, student, Rahovec
2196. Kreshnik Hoti, punėtor, Rahovec
2197. Selman Krasniqi, student, Rahovec
2198. Sefedin Gashi, punėtor, Rahovec
2199. Agron Krasniqi, student, Rahovec
2200. Muharrem Gashi, bujk, Rahovec
2201. Mejdi Kelmendi, punėtor, Rahovec
2202. Alban Muhaxheri, Kaēanik
2203. Valon Paēarizi
2204. Fitim Gara
2205. Ismet Xhukolli
2206. Agron Haxholli
2207. Arif Gürel nga Turqia, montazher
2208. Sylė Zabeli
2209. Nita Brisku, studente, Ulqin
2210. Adem Geca, Profesor, Banjė
2211. Sofė Geca, Amvise Banjė
2212. Kumrije Geca, Amvise Banjė
2213. Gurakuq Geca, el. Teknik i komp. Banjė
2214. Shote Geca, Nxėnėse, Banjė
2215. Lulekuqe Geca, Nxėnėse, Banjė
2216. Kaēanik Geca, Nxėnės, Banjė
2217. Dugagjin Geca, Nxėnės, Banjė
2218. Arjan Hamza, Punėtor, Pejė
2219. Hidajete Kuka, Amvise, Pejė
2220. Xhevdet Osmanaj, Tregtar, Pejė
2221. Mimoza Bojku, tek. Farmaciste, Pejė
2222. Nekibe, Shitese, Pejė
2223. Abedin Tahiri, Student, Pejė
2224. Mergime Shala, Profesoreshė, Pejė
2225. Arbenita Muqolli, Nxėnėse, Pejė
2226. Berat Maksutaj, Nxėnės, Banjė
2227. Ariana Selimaj, Ekonomoste, Pejė
2228. Shendrite Loshi, Nxėnėse, Burim
2229. Minire Mataj, Nxėnės, Pejė
2230. Ilaz Maroshi, Mėsonjės Gjakovė
2231. Folentina Kaliqani, Nxėnėse, Pejė
2232. Argurjana Berisha, Nxėnėse Deēan
2233. Sylė Balaj, Nxėnės, Pejė
2234. Granit Balaj, Nxėnės, Deēan
2235. Arben Kuqi, Nxėnės, Gjakovė
2236. Vlorian Molliqaj, Nxėnės Beleg
2237. Dinor Berisha, Nxėnės, Rrezar
2238. Osmon Zekaj, Nxėnės, Suharekė
2239. Drita Ahmetaj, tek. Farmacisė, Pejė
2240. Miranda Elshani, Nxėnėse, Banjė
2241. Vjosa Elshani, Nxėnėse, Banjė
2242. Blerina Abazi, Studente, Pejė
2243. Adnan Dobroshi, Kasap, Pejė
2244. Besian Kelmendi, Student, Pejė
2245. Besim Maroshi, Student, Gjakovė
2246. Rexhep Kesasi, Tergtar, Pejė
2247. Xhevdet Kesasi, Tergtar, Pejė
2248. Dardan Kaliqani, Nxėnės, Pejė
2249. Valon Gashi, Nxėnės, Pejė
2250. Imer Shabanaj, Nxėnės, Pejė
2251. Dykė Osmanaj, Nxėnės, Burim
2252. Leonita Elshani, Nxėnės, Banjė
2253. Elira Thaēi, Nxėnės, Pejė
2254. Fllanza Podrimqaku, Nxėnės, Novosellė
2255. Qendresa Ibrahimaj, Nxėnės, Kashicė
2256. Agnesa Gashi, Nxėnės, Ozdrim
2257. Medrete Haxhjaj, Nxėnėse, Burim
2258. Higjrete Kastrati, Nxėnėse, Zahaq
2259. Mimoza Lajēi, Nxėnėse, Pejė
2260. Adem Sylejmani, Nxėnės, Pejė
2261. Mirlinda Gashi, Nxėnėse, Pejė
2262. Valentina Isufi, Nxėnėse, Pejė
2263. Egzon Haxhiaj, Nxėnės, Pejė
2264. Mirlinda Mehmetaj, Nxėnėse, Pejė
2265. Antigona Maxharraj, Nxėnėse, Stupe
2266. Qendresa Veseli, Nxėnėse, Llabian
2267. Varzon Mavraj, Nxėnės, Burim
2268. V. Mavraj
2269. Ardiana Pelaj, Nxėnės, Pejė
2270. Albulena Muqolli, Nxėnėse, Pejė
2271. Ardita Musa, Nxėnėse, Pejė
2272. Egzona Kelmendi, Nxėnėse, Kosuriq
2273. Elena Deskaj, Nxėnėse, Klinė
2274. Besarta Gashi, Nxėnėse, Klinė
2275. Arbresha Nimani, Nxėnėse, Pejė
2276. Adelina Haxhaj, Nxėnėse, Pejė
2277. Blerina Lipa, Nxėnėse, Pejė
2278. Kosovare Kabashi, Nxėnėse Pejė
2279. Verdita Bajraktari, Nxėnės, Banjė
2280. Dafina Elshani, Nxėnės, Banjė
2281. Egzona Ademaj, Nxėnėse, Pejė
2282. Merita Ademaj, Nxėnėse, Pejė
2283. Edona Berisha, Nxėnėse, Pejė
2284. Realta Berisha, Nxėnėse, Pejė
2285. Qendresa Gashi, Nxėnėse, Pejė
2286. Imer Shala, Profesor, Pejė
2287. Blerina Ahmeti, Nxėnėse, Pejė
2288. Lumturije Vrenezi, Nxėnėse, Pejė
2289. Mimoza Kastrati, Nxėnėse, Pejė
2290. Saranda Shabi, Nxėnėse, Pejė
2291. Saranda Daci, Nxėnėse, Pejė
2292. Kushtrim Brahimaj, Nxėnės, Pejė
2293. Miranda Hysenaj, Nxėnėse, Vitomericė
2294. Albana Atashi, Nxėnėse, Pejė
2295. Kushtrim Nikqi, Nxėnėse, Pejė
2296. Granit Ēeku, Nxėnės, Pejė
2297. Fitore Imeri, Nxėnėse, Pejė
2298. Majlinda Bajramaj, Nxėnėse, Strellc
2299. Aferdita Hasanaj, Nxėnėse, Strellc
2300. Jehona Gashi, Nxėnėse, Banjė
2301. Vlera Ukaj, Nxėnėse, Vranoc
2302. Dafina Demaj, Nxėnėse, Vranoc
2303. Astrit Krasniqi, Nxėnės, Pejė
2304. Arbenit Kastrati, Nxėnės, Pejė
2305. Valon Kurmehaj, Nxėnės, Pejė
2306. Zoje Luma, Nxėnės, Pejė
2307. Frasher Berisha, Nxėnės, Klinė
2308. Adnan Berisha, Nxėnės, Klinė
2309. Astrit Krasniqi, Nxėnės, Klinė
2310. Egzon Loci, Nxėnės, Pejė
2311. Albulena Lulaj, Nxėnės, Pejė
2312. Blerina Ahmeti, Nxėnės, Pejė
2313. Feride Berisha, Nxėnės, Pejė
2314. Shqipe Pelaj, Nxėnėse, Novosellė
2315. Blerta Berisha, Nxėnėse, Pejė
2316. Arta Krasniqi, Nxėnėse, Klinė
2317. Fisnike Pelaj, Nxėnėse, Novosellė
2318. Gentiana Smajli, Nxėnėse, Pejė
2319. Lendita Ahmetxhekaj, Nxėnėse, Klinė
2320. Gentiana Maraj, Nxėnėse, Pejė
2321. Alrua Bujupi, Nxėnės, Burim
2322. Ardita Shala, Nxėnės, Pejė
2323. Mirjeta Loshi, Nxėnėse, Burim
2324. Kaltrina Morina, Nxėnėse, Pejė
2325. Hemrijeta Gjukaj, Nxėnėse, Deēan
2326. Enver Gjukaj, Kimist, Deēan
2327. Qendresa Bajraj, Nxėnėse, Deēan
2328. Dafina Huskaj, Nxėnėse, Pejė
2329. Valmire Bushati, Nxėnėse, Pejė
2330. Shkendi Hadergjonajm Nxėnės, Pejė
2331. Florentina Turkaj, Nxėnėse, Banjė
2332. Fabiana Ferati, Nxėnėse, Banjė
2333. Kushtrim Geca, Nxėnės, Banjė
2334. Genc Podrimēaku, Nxėnės, Fierz
2335. Idriz Hagjijaj, Nxėnės, Rakosh
2336. Emin Mehmeti, Nxėnės, Banjė
2337. Ismail Kelmendi, prof. Elek., Pejė
2338. Arlinda Mulaj, fitnes. Nut, Burim
2339. Rexhep Idrizaj, Nxėnės, Pejė
2340. Elvis Kastrati, Nxėnės, Pejė
2341. Rejhon Shala, Nxėnėse, Pejė
2342. Lule Hamzaj, Nxėnėse, Pejė
2343. Blertė Loshi, Nxėnės, Banjė
2344. Plareta Shabanaj, Nxėnėse, Pejė
2345. Florita Milaj, Nxėnėse, Strellc
2346. Doneta Gashi, Nxėnėse, Baran
2347. Kaltrina Hadergjonaj, Nxėnėse
2348. Diana Muriqi Nxėnės, Pejė
2349. Gentiana Kelmendi, Nxėnėse, Pejė
2350. Flutra Blaka, Nxėnėse, Pejė
2351. Vlora Gashi, Nxėnėse, Pejė
2352. Blerina Mustafai, Nxėnėse, Gllogjan
2353. Genciana Muēaj, Nxėnėse, Pejė
2354. Shqipe Nikqi Nxėnėse, Pejė
2355. Donjeta Lajqi, Nxėnėse, Pejė
2356. Vlora Dalijaj, Nxėnėse, Pejė
2357. Shkelqim Alija, Nxėnėse, Zahaq
2358. Besmira Veselaj, Nxėnėse, Radac
2359. Joser Ramaj, Nxėnės, Burim
2360. Tarzan Mavraj, Nxėnės, Burim
2361. Mirsad Bajrami, Nxėnės, Pejė
2362. Ardiana Muriqi, Nxėnės, Pejė
2363. Jamina Nikēi, Nxėnėse, Pejė
2364. Shpejtim Hixha, Nxėnės, Pejė
2365. Vesė Bacaj, Nxėnėse, Burim
2366. Miranda Sadikaj, Nxėnės, Pejė
2367. Blerina Nikēi, Nxėnėse, Pejė
2368. Janina Berisha, Nxėnėse, Burim
2369. Gresa Draga, Nxėnėse, Pejė
2370. Leotrim Gashi, Nxėnės, Dubovė
2371. Naser Haxhija, Punėtor, Pejė
2372. Mepsid Ramiviq, Punėtor, Pejė
2373. Valon Kamaj, Tregtar, Strellc
2374. Sanije Bytyqi, Frizere, Pejė
2375. Besim Gorqaj, Student, Studenicė
2376. Kujtim Januzi, Punėtor, Pejė
2377. Sami Hoti, Punėtor, Pejė
2378. Burim Loxha, Punėtor, Pejė
2379. Alban Mehmeti, Punėtor, Pejė
2380. Labinot Nushi, Student, Pejė
2381. Premton Iberdemaj, Student, Burim
2382. Blenard Iberdemaj, Student, Burim
2383. Arbresha Tahiri, Nxėnės, Klinė
2384. Zana Gashi, Tregtare, Pejė
2385. Alisan Shala, Tregtar, Pejė
2386. Shkelqim Syla, Tregtar, Pejė
2387. Ahmet Nimani, Tregtar, Pejė
2388. Hamdi Muhaxheri, Shitės, Pejė
2389. Edison Bala, Shitės, Pejė
2390. Shkelzen Syla, Shitės, Pejė
2391. Sylė Thaēi, Shitės, Pejė
2392. Jeton Maroshi, Shitės, Pejė
2393. Faton Krasniqi, Shitės, Pejė
2394. Besfort Lajēi, Shitės, Pejė
2395. Vedat Muēaj, Nxėnės, Pejė
2396. Abedin Demaj, Student, Pejė
2397. Vigan Elshani, Nxėnės, Banjė
2398. Brikend Zekaj, Nxėnės, Banjė
2399. Fidan Sutaj, Nxėnės, Banjė
2400. Edmond Osmanaj, Nxėnės, Banjė
2401. Albert Metaj, Nxėnės, Banjė
2402. Armend Metaj, Nxėnės, Banjė
2403. Arber Loxha, Nxėnės, Banjė
2404. Arianit Loxha, Nxėnės, Banjė
2405. Ilirjana Elshani, Nxėnės, Banjė
2406. Kaltrina Zeneli, Nxėnės, Banjė
2407. Jeton Dreshaj, Nxėnės, Banjė
2408. Bekim Turkaj, Nxėnės, Banjė
2409. Sadri Hajrizaj, Nxėnės, Banjė
2410. Ilirjan Hajrizaj, Nxėnės, Banjė
2411. Shkendie Loxha, Nxėnės, Banjė
2412. Fatlind Ademaj, Nxėnės, Banjė
2413. Edon Turkaj, Nxėnės, Banjė
2414. Qendrim Sejdiaj, Nxėnės, Banjė
2415. Gentian Ademaj, Nxėnės, Banjė
2416. Edon Hetemaj, Nxėnės, Orrobėrd
2417. (044 161 690: Gjashtėdhjetė punėtorėt e Hotelit “Victory”,Prishtinė...pasojnė emrat)

2477. Fortuna Jashari, Nxėnės, Banjė
2478. Dr.Agim Deva,profesor universitar, shkrimtar,Prishtinė
2479. Ramiz Kelmendi,shkrimtar: Po deri kur(!?)do tė na burgosin pėr fjalėn e lirė!
2480. Klenti Tare, Tiranė, Drejtor shitblerjesh
2481. Shoqata e tė Burgosurve Politikė - Shefik Sadiku, kryetar, Dardanė (Lirim i menjėhershėm i Albin Kurtit dhe tė burgosurve politikė)
2482. Osman Zhitia, babi i dėshmorit tė kombit Afrim Zhitia
2483. Qamile Zhitia, nėna e dėshmorit tė kombit Afrim Zhitia
2484. Sylė Zhitia
2485. Naim Zhitia
2486. Minire Zhitia
2487. Rifadije Zhitia
2488. Dritėro Zhitia
2489. Flamur Zhitia
2490. Idriz Blakaj,Inxhinier,Vrellė,Burim
2491. Zafir Berisha, kryetar i degės sė PDK nė Prizren
2492. Ismet Mahmuti, kryetar i Shoqatės sė tė Burgosurve Politikė nė Besianė
2493. Nuhi Paēarizi, gazetar
2494. Suzana Paēarizi
2495. Blerim Muhamet Hoxha - Avokat me seli nė Pejė
2496. Dr. Hysni Bytyēi, avokat: Nuk ekziston asnje arsytim qe te mbahet Albin Kurti nė paraburgim. Hetimet mund tė vazhdojne edhe pa paraburgim
2497. Myrvete Ēollaku, avokate, Prizren: Nuk ka bazė ligjore pėr ta mbajtuir Albinin nė burg. Sikur protestuesit tjerė, edhe ai duhet tė jetė i lirė.
2498. Fadil Ferataj, oficer korrektues, Mojstir, Burim
2499. Shote Ferataj, amvise, Mojstir, Burim
2500. Arbnore Ferataj, nxėnėse, Mojstir, Burim
2501. Gėzim Mustafa,aktivist, Sharr: Liri pėr KUrtin, pėr ish ushtarėt e UĒK-sė!
2502. Valon Murati: Lirojeni!
2503. Avni Klinaku: Lirojeni Albini!
2504. Avni Dalipi,aktor: I bashkangjitem me vullnet apelit pėr lirimin e Albin Kurtit.
2505. Gani Geci, Llaushė “Albin Kurti nuk ka bėrė vepėr penale nėse ka protestuar”
2506. Ismi Azizi, Preshevė
2507. Valon Hoti,st.kolegji “Fama”
2508. Lendita Berisha, Dasam (ish Saradran),Burim
2509. Hajrie Berisha, Dasam (ish Saradran),Burim
2510. Samir Berisha, Dasam (ish Saradran),Burim
2511. Azemine Ēettaj,Trubuhovc,Burim
2512. Hasan Ēettaj,Trubuhovc
2513. Luan Ēettaj,Trubuhovc
2514. Alban Ēettaj,Trubuhovc
2515. Luljeta Ēettaj-Selmani,Trubuhovc-Grabanicė
2516. Abdullah Selmani,Grabanicė
2517. Hasan Shkodra,inxhinier i makinerisė,Gjilan
2518. Musa Sabedini, gazetar,kryetar i klubit tė gazetarėve “Beqir Musliu”,Gjilan
2519. Rajmond Lipovica - 18 vjet Ferizaj
2520. Lumturie Koka – Kaēanik (Tė jesh i lirė ndonjėherė ėshtė si tė jesh i robėruar, tė kėrkosh liri mund tė zihesh rob, andaj tė kėrkosh lirinė dhe tė drejtėn askush nuk duhet tė robėrohet, askush, as ju i Nderuar Albin Kurti)
2521. Besarta Idrizi – kryetare e Asamblesė Rinore tė Kaēanikut, gjimnaziste (As nė siluetė tė ndėrdijes nuk mė ka mbetur e shėnjuar ndonjė vend qė burgos zėrin e sė drejtės dhe lirisė sė popullit. Por, nuk habitem pėr shumė gjėra kapim fillin e historisė gabimisht, kėshtu qė nuk habitem edhe aq shumė. Tė lirohet menjėherė zėri i popullit! Menjėherė!)
2522. Hekuran Hoti – Nxėnės
2523. Fitore Zeneli,juriste e diplomuar,Prishtinė
2524. Fitim Osmanaj, Gurrakoc: Lirojini, menjėherė! Shihemi mė 3 mars nė tokė tė Prishtinės!
2525. (Apelit i bashkėngjiten kėta familjarė te shoqatės: "Thirrjet e nėnave" Gjakovė): Ferdonije Qerkezi...
2526. Fllanza Bunjaku
2527. Tixhe Berisha
2528. Ajnishahe Berisha
2529. Muradije Morina
2530. Zarife Morina
2531. Ferdije Morina
2532. Lirije Dushku
2533. Sanije Gjocaj
2534. Fllanza Gjocaj
2535. Alberina Gjocaj
2536. Burbuqe Gjocaj
2537. Hate Krasniqi
2538. Shazane Krasniqi
2539. Mynavere Krasniri
2540. Rifat Murataj
2541. Sofije Murataj
2542. Hyremo Nushi
2543. Vlora Ymeraga
2544. Lendita Zeka
2545. Shemsije Zeka
2546. Imiha Smajlaj
2547. Fllanza Veseli
2548. Sabrije Rama
2549. Nepe Rama
2550. Zoje Rexha
2551. Faze Tafa
2552. Xhafer Bajraktari
2553. Fatime Bajraktari
2554. Bekrije Goqi
2555. Hazbije Ajroni
2556. Fatime Berisha
2557. Hajrije Berisha
2558. Myzafere Bicurri
2559. Fatmire Bicurri
2560. Bihije Bicurri
2561. Violeta Bicurri
2562. Nasibe Shtaloja
2563. Hazbije Nura
2564. Resmije Beqrama
2565. Agim Sylejmani
2566. Qazim Huma
2567. Ganimete Huma
2568. Sadete Axhemi
2569. Bujar Bardhi
2570. Nakije Bardhi
2571. Zekije Luzha
2572. Shemsije Luzha
2573. Shukrije Mejzini
2574. Hadi Rexha
2575. Lumnije Rexha
2576. Besa Bakalli
2577. Fehmi Nura
2578. Naime Kepuska
2579. Arijeta Kepuska
2580. Mehmet Haxhiavdyli
2581. Servete Haxhiavdyli
2582. Nasibe Lluhani
2583. Samile Qaushi
2584. Lirije Domi
2585. Reshat Nura
2586. Minire Nura
2587. Elvane Dana
2588. Laundrina Dana
2589. Samile Dana
2590. Luljeta Dana
2591. Shirine Dana
2592. Shkelzen Dana
2593. Serbeze Dana
2594. Flurije Haraqija
2595. Myziene Gezha
2596. Resmije Haxhibeqiri
2597. Esat Haxhibeqiri
2598. Luljeta Sharani
2599. Pranvera Sharani
2600. Mandushe Sharani
2601. Bekrije Sharani
2602. Fekrije Saraqini
2603. Elvane Saraqini
2604. Albina Saraqini
2605. Kimete Berisha
2606. Minire Berisha
2607. Mehmet Berisha
2608. Islam Berisha
2609. Shazane Berisha
2610. Luljeta Koci
2611. Met Morina
2612. Nurije Morina
2613. Nasibe Morina
2614. Fetah Morina
2615. Hyremo Morina
2616. Humedije Hoxha
2617. Rifat Xerxa dhe
2618. Enise Xerxa
2619. Ajnishahe Berisha (Lirojeni Albinin dhe tė tjerėt sa s`ėshtė bėrė vonė!)
2620. Burbuqe Berisha
2621. Edi Elshani, nxėnės
2622. Ilir Behra
2623. Valentina Karameta - studente e gazetarisė UP
2624. Shpresa Kokollari, studente e gazetarisė UP
2625. Arta Meha, studente e gazetarisė UP
2626. Fitore Berisha
2627. Vebi Berisha
2628. Shin Avdiu - Servis i kompjuterave
2629. Hysen Rashiti - i papunė
2630. Hetem Ramadani - i papunė
2631. Shaqir Ramadani - administratė
2632. Fatlum Rashiti - nxėnės
2633. Saranda Rashiti - e papunė
2634. Jehona Ramadani, e papune
2635. Krenare Ramadani, nxėnėse
2636. Emrush Ramadani
2637. Hajrush Ramadani
2638. Zejdush Ramadani
2639. Metush Ramadani
2640. Bajram Ramadani nga Gjilani
2641. Fevzi Beqiri, teknik i Komunikacionit
2642. Haki Beqiri, pensionist nga Veriu i Kosovės, Lagjja Lumbardh (Lirojeni Albin Kurtin, birin e popullit, se ai nuk e ka vendin nė burg me shokė, por nė burg duhet tė jenė ata kriminelė qė vranė dhe e pėrgjaken demostratėn paqėsore)
2643. Albion Sinani - nxėnės, Kopernicė - Dardanė
2644. Ardit Sinani -II-
2645. Erėza Sinani -II-
2646. Lirik Hoxha -II-
2647. Besa Hoxha -II-
2648. Bleta Hoxha -II-
2649. Eris Sinani - Kopernicė - Dardanė
2650. Fatlind Shala, laborant
2651. Naser Shala, student nė Administratė Publike & Marrėdhėnie Ndėrkombėtare
2652. Fatlind Shala, laborant(kimist i diplomuar, Rogovė-Gjakovė
2653. Samile Doli, profesoreshė e pedagogjisė, Gjakovė
2654. Afėrdita Doli, profesoreshė e lėndėve juridike, Gjakovė
2655. Pėrmire Juniku, profesoreshė e ekonomisė, Gjakovė
2656. Dėshira Muhaxhiri, ecc e diplomuar, Gjakovė
2657. Elvane Gojani, ecc e diplomuar, Gjakovė
2658. Kujtim Frrokaj, profesor, Gjakovė
2659. Shaban Kukaqi, punėtorė teknik, Gjakovė
2660. Sefdije Ponusheci, profesoreshė e matematikės, Gjakovė
2661. Sinan Hajdari, profesor i matematikės, Gjakovė
2662. Sokol Hoxha, profesor, Gjakovė
2663. Brikena Radogoshi - Domi, Norvegji (e lindur nė Gjakovė)
2664. Nexhat Domi, Norvegji (i lindur nė Gjakovė)
2665. Epikad Radogoshi, student i gazetarisė
2666. Shkėlzen Krasniqi, Norvegji (i lindur nė Gjakovė)
2667. Myrvete Radogoshi - Krasniqi, Norvegji (e lindur nė GJakovė)
2668. Etor Krasniqi, Norvegji (i lindur nė Gjakovė)
2669. Geront Krasniqi, Norvegji (i lindur nė Gjakovė)
2670. Etrit Krasniqi, Norvegji (i lindur nė Gjakovė)
2671. Mergim Krasniqi, Norvegji (i lindur nė Gjakovė)
2672. Hydajete Radogoshi - Shehu, Suedi (e lindur nė Gjakovė)
2673. Genc Shehu, inxhinier i elektroteknikės, Kanadė (i lindur nė Gjakovė)
2674. Albert Shehu, inxhinier i elektronikės, Suedi (i lindur nė Gjakovė)
2675. Burim Krasniqi - inxh i PT
2676. Berat Murati
2677. Begzad Sinani - ecc i dipl. Pėrgjegjės nė DSHP - KK – Dardanė (Lirim i menjėhershėm i Albin Kurtit dhe tė gjithė tė dėnuarėve politikė)
2678. Albrim Bytyqi, Ecc. i diplomuar (Lirojeni menjėherė Albin Kurtin, njeriun i cili pėrfaqėson nė mėnyrėn mė dinjitoze zėrin dhe vullnetin politik tė popullit tė Kosovės, njeriu i cili dha gjithēka nga vetja pėr t’i thėnė jo regjimit komunist jugosllav, por gjithashtu edhe regjimit neokolonialist tė UNMIK-ut, i cili qartazi po i mohon vullnetin e qytetarėve tė Kosovės. Lirojeni menjėherė!)
2679. Afrim Buja - fshati Bujan, Lypjan
2680. Lulzim Buja - fshati Bujan, Lypjan
2681. Mentor Buja - fshati Bujan, Lypjan
2682. Lutfi Buja - fshati Bujan, Lypjan
2683. Agon Buja - fshati Bujan, Lypjan
2684. Enver Buja - fshati Bujan, Lypjan
2685. Fatmir Buja - fshati Bujan, Lypjan
2686. Vehbi Buja - fshati Bujan, Lypjan
2687. Xhevat Buja - fshati Bujan, Lypjan
2688. Halit Buja - fshati Bujan, Lypjan
2689. Emin Buja - fshati Bujan, Lypjan
2690. Liridon Buja - fshati Bujan, Lypjan
2691. Hazir Buja - fshati Bujan, Lypjan
2692. Muhamet Buja - fshati Bujan, Lypjan (I tėrė fshati Bujan nė, Lypjan e pėrkrah fuqimisht apelin per lirimin e Albin Kurtit dhe tė gjithe ēlirimtarėve tjerė, tė cilėt mbahen nė burgjet e YUNMIK-ut, kėrkojmė qė menjėherė tė lirohen, shihemi nė demonstratė mė 3 mars 07)
2693. Nevzad Shemsedini -Inf. i mjekesise –Gjilan
2694. Enis Tahiri
2695. Fatime Llumnica, Oberhofmatte 15, 6020 Emmenbrücke, Swiss
2696. Marigona Llumnica, Oberhofmatte 15, 6020 Emmenbrücke Swiis
2697. Ganimete Hasani, nxėnėse
2698. Arton Arifi, nxėnės nga Gjilani
2699. Habib Ymeri, arkitekt, Gjilan
2700. Arbėnor Dehari, Student
2701. Lirojeni menjėherė Eruditin e Mendjes sė Ndritur
2702. Sytkije Ēerkini – Amvise
2703. Dr. Urim Ēerkini, mjek, QKMF – Ferizaj
2704. Gazmend Ēerkini, Absolvent i Elektroteknikės, Ferizaj
2705. Dr. Nezir Luzha, Specialist i Mjekėsisė Familjare, QKMF – Ferizaj
2706. Luljeta Luzha, arsimtare e Matematikės, SH.F. “Gjon Serreqi” Ferizaj
2707. Albion Luzha – Ferizaj
2708. Vleron Luzha – Ferizaj
2709. Dr. Urimi. Fr-KO
2710. Nora Ibishaga Budima
2711. Nora Hoti
2712. Nurie Haliti, absolvente e Elektros nga Mitrovica
2713. Agjensioni turistik “MOREA”- Gjilan
2714. Kafiteria “MOREA”- Gjilan
2715. Fabrika e ujit “KIKA” Dardanė, me pronar inxhinier i teknologjisė Avdullah Bajra dhe 14 punėtorėt e kėsaj nėrmarrje
2716. Abdyl Lala
2717. Lumnie Lala
2718. Naser Lala
2719. Agim Lala
2720. Kushtrim Lala
2721. Arber Lala
2722. Granit Lala
2723. Labinot Lala
2724. Kastriot Lala nga Vendinisi i Besianės (Vetėm pseudo pushtetarėt me frikė paranoike me qyqarllėkun e tyre tė skajshėm pėr t'i ruajtur pozitat e tyre tė mjera mund tė urdhėrojnė burgosjen dhe t'i gėzohen mbajtjes nė burg tė njerėzve qė nė popull reflektojnė: Besim, guxim, sakrificė pėr ta luftuar tė keqen. Shendet e jetė tė gjatė Albin Kurti, ne Ju ėshtė rinia, me Ju janė ata qė nuk shiten, nuk blihen dhe nuk nėnshtrohen)
2725. Isak Lala, Besianė
2726. Afrim Lala, Besianė
2727. Hetem Lala, Besianė
2728. Izet Lala, Besianė
2729. Hamdi Lala, Besianė
2730. Sadik Shatri, Kushtrim (ish-Tomoc)
2731. Fahrije Loka Sshatri
2732. Skender Shatri, Zyra e Punės, Burim
2733. Serbeze Shatri, amvise
2734. Rilinde Shatri
2735. Fidan Shatri, student i Kulturės Fizike
2736. Guximtar Shatri, nxėnės
2737. Shkodran Shatri, student, fak. Ekonomik (Hallall “Epokės sė re” pėr atė qė bėri dhe po bėn pėr atdhedashėsit. Ultimatum u japim atyre qė ia marrin lirinė Albin Kurtit (tribunit popullor, Mendelės sė kohės moderne) i cili nė momente historike di tė bėj kthesa. Nė gjė tė tillė kėrkojmė edhe pėr birin tonė Naser Shatri dhe tė gjithė tė burgosurit politikė)
2738. Ali Neziraj, Technolog i Letrės, Meister Werkführer Fabrikation 2, Papierfabriken Cham-Tenero AG, Cham Paper Group, CH-6330 Cham
2739. Tom Delija, USA (Burgjet janė pėr ata qė vrasin, pėr kriminelė, por jo pėr ata qė kėrkojnė lirinė dhe pavarėsinė. Prandaj ju qė burgoset Albinin, lirojeni atė sa s’ėshtė bėrė vonė...)
2740. Bardhok Biba
2741. Avni Llumnica, Oberhofmatte, 15 6020 Emmenbrücke Swiss
2742. Valdrin Dermaku
2743. Edona Lokaj
2744. Liridon Dvorani nga Drenasi
2745. Malėjeta Hoxha, studente e Arkitekturės
2746. Avni Llumnica
2747. Feride Rushiti, MD, Executive Director, KRCT
2748. Shaban Terziu - Ingjinjer i Agrokultures –Gjilan (Kėrkoj qė lirimi i tė madhit Albin Kurti tė jetė sa mė i shpejtė, sepse nuk mund tė ketė paqe pa liri e liria po mohohet duke u burgosur nėpėr kazamatet e UNMIK-ut. Duam lirimin e Albinit dhe duam Vetėvendosje!
2749. Lindita Haxhiu
2750. Shkumbim Haxhiu
2751. Lejla Haxhiu
2752. Kaltrina Shatri
2753. Arben Bytyēi - ish ushtar i UĒK-sė
2754. Laura Kryeziu nga Shipashnica
2755. Besfort Dermaku
2756. Besart Dermaku
2757. Halime Krasniqi – pensioniste
2758. Armend Dermaku
2759. Nafi Bakiu-Shkup-stundet
2760. Naim Aliu-Shkup-stundet
2761. Ridvan Mustafa-Shkup-student
2762. Gylten Alimi-Shkup-studente
2763. Driton Abazi-Shkup-student
2764. Besnik Mersini-Struge-student
2765. Shkelqim Muharremi-Struge-student
2766. Nedim Rama-Shkup-student
2767. Nazmi Ramani-Shkup-student
2768. Besim Abdullai-Shkup-jurist
2769. Armend Ajdini-Shkup-student
2770. Ramadan Kadriu-Shkup-student
2771. Artan Ismaili-Shkup-student
2772. Sedat Halimi-Shkup-student
2773. Suad Selimi-Shkup-student
2774. Alil Palloshi-Shkup-drejtor shkolle
2775. Agim Ramadani-Shkup-Arsimtar
2776. Muzejne Enazi-Shkup-pastruese
2777. Suzana Ali-Shkup-pastruese
2778. Ruzhdi Jahja-Shkup-Mjeshter
2779. Hajriz Bekteshi-Shkuo-arsimtar
2780. Mevlane Shabani-Shkup-arsimtare
2781. Dalip Recica-Shkup-biblotekar
2782. Mendu Fuga-Shkup-arsimtar
2783. Kadri Llamallari-Shkup-arsimtar
2784. Sutkije Sadiku-Shkup-arsimtare
2785. Ramadan Isaku-Shkup-arsimtar
2786. Besa Ademi-Shkup-Arsimtare
2787. Teuta Ajeti-Shkup-arsimtare
2788. Teuta Palloshi-Shkup-arsimtare
2789. Remzie Dardhishta-Shkup-arsimtare
2790. Raif Dardhishta-Shkup-arsimtar
2791. Lavdrim Dardhishta-Shkup-arsimtar
2792. Florie Jakupi-Shkup-arsimtare
2793. Haki Jakupi-Shkup-arsimtare
2794. Vehbi Selmani-Shkup-arsimtar
2795. Severxhane Kasapi-Shkup-arsmitare
2796. Aferdita Ibrahimi-Shkup-arsimtare
2797. Xhevdet Hoxha-Shkup-arismtar
2798. Hazbije Kadriu-Shkup-arsimtare
2799. Gani Ahmeti-Shkup-arsimtar
2800. Fuat Jakupi-Shkup-arsimtar
2801. Blerim Livoreka-Shkup-Arsimtar
2802. Irfan Miftari-Shkup-oficer
2803. Rexhep Miftari-Shkup-pa pune
2804. Emin Miftari-Shkup-punetor
2805. Sedat Baftiu-Shkup-student
2806. Rrahman Iseni-SHkup-student
2807. Nuri Rexhepi-Shkup-arsimtar. (SĖ BASHKU DERI NĖ VETĖVENDOSJE!")
2808. Burim Kutllovci, aktivist i Lėvizjes Vetevendosje!, Vushtrri
2809. Sami Uka, nxėnės, Mitrovicė
2810. Shkelzen Gucati, nxėnės, Mitrovicė
2811. Imrizah Gashi, nxėnės, Mitrovicė
2812. Fevzi Jashari, nxėnės, Mitrovicė
2813. Betim Imeri, nxėnės, Mitrovicė
2814. Ferki Osmani, ish-UCK, ish-UĒPMB, Mitrovicė
2815. Agim Fazliu, student, Mitrovicė
2816. Kujtim Fazliu, punėtor, Mitrovicė
2817. Sokol Tahiri, pensionist, Mitrovicė
2818. Asllan Tahiri, ish-minator, pensionist, Mitrovicė
2819. Fistim Xheloshi, student, Skėnderaj
2820. Enver Xheloshi, punėtor, Skėnderaj
2821. Flamur Riza, nxėnės, Mitrovicė
2822. Rexhije Ajvazi, Gjenevė, Zvicėr
2823. Hysnije Beqiri,
2824. Rexhije Beqiri
2825. Xhemile Beqiri
2826. Nafije Beqiri
2827. dhe Vlora Beqiri, tė gjithė me vendqėndrim tė pėrkohshėm nė Zvicėr
2828. Qėndrim Peci
2829. Burim Kutllovci, aktivist i Lėvizjes Vetėvendosje!, Vushtrri
2830. Ardian Morina, Therandė, student, Shkenca Kompjuterike nė UEJL
2831. Armend Qamili, Ferizaj, student, Shkenca Kompjuterike nė UEJL
2832. Blerim Ēoēaj, gazetar nga Prizreni
2833. Gezim Beka, Prishtinė
2834. Liridon Zeqiri, student Juridik (Instrumentet e Serbisė mund tė pėrgatisin padi shumė tė bukura e tė lulėzuara pėr Albinin, por ai ėshtė ndėr vlerat mė tė freskėta tė shqiptarisė e Serbia vetėm ata i lufton)
2835. Enver Podrimqaku, Krajkovė, Drenas. inxh. Metalurgjise, prof. nė shkollėn e Mesme Teknike nė Drenas
2836. Flamur Zaganjori, inxh. i el. Shkodėr (Urime pėr iniciativėn, se kėtė djalė e kemi tė rrallė. Shpresojmė ta shohim sa mė shpejtė nė liri)
2837. Elmi Podrimqaku, Krajkovė, Drenas, student Ekonomik
2838. Arta Podrimqaku, Krajkovė, Drenas, nxėnėse
2839. Selami Podrimqaku, Krajkovė, Drenas, student Ekonomik
2840. Dj.Bera A.K.A Unikatil
2841. Haxhi Podrimqaku, Krajkovė, Drenas
2842. Rigon Kosova (O kriminela lirojeni patriotin mė tė madh shqiptar)
2843. Albulena Rrafshi, Historiane, Kanada
2844. Xhavit Rrafshi, Kuzhiniere, Kanada
2845. Fatmir Dibrani, Profesor Gjimnazi “Sami Frashėri”
2846. Myrvete Dibrani, motėr kryesore, Shtėpi tė Shėndetit
2847. Fadil Dibrani, Ing. i Makinerisė, KEK
2848. Hasime Dibrani, studente e Stomatologjisė
2849. Shemsi Dibrani
2850. Naime Dibrani, motėr kryesore, Kirurgji
2851. Naile Dibrani, Stomatologe
2852. Petrit Cakolli, nxėnės
2853. Behar Kryeziu, nxėnės
2854. Abetare Sylejmani, Studente e Shkencave Politike dhe Administratė Publike
2855. Mimoza Simnica, studente e Artit Grafik
2856. Vildane Ademi, gjuhėtare, Prishtinė
2857. Neron Vitaku, nxėnės
2858. Lenditė Shabani (Ky arrestimi i Albinit tė kujton atė fabulėn me ujkun dhe qengjin. Do tė ha, -i tha ujku qengjit-se mė turbullon ujin. E qengji pinte ujė poshtė rrjedhės sė lumit)
2859. Familja Pllana nga Obiliqi: Naser Pllana,...
2860. Jalldyze Pllana
2861. Granit Pllana
2862. Brikena Pllana
2863. Bjonda Pllana
2864. Martir Morina, nxėnės
2865. Shaip Mehmeti, Zabel, Gjilan
2866. Mejdi.H.Sejdiu Gjilan (Albin Kurti lideri i shqiptarėve, i popullit nė tėrėsi vetėm-VETĖVENDOSJE, zgjidhe drejt ēėshtjen e shqiptarėve nė tėrėsi. Kam bindjen se Albini sė bashku me elitėn e tij do jenė tė qėndrueshėm edhe nė kėto kohė tė vėshtira. Ftoj popullin tonė anė e kėnd ku janė t’i bashkohen ardhmėrise sonė, Albin Kurtit. Apelojmė te ky pushtet i fortė dhe i egėr qė Albin Kurti dhe tė tjerėt tė LIROHEN menjėherė, tė fillojnė aktivitetin e tyre me popullin pėr aspiratėn tonė shekullore: Njė popull, njė gjuhė, njė shtet nė njė ēati)
2867. Rrezarta Zjaqa
2868. Dukagjin Gashi
2869. Shefqet Berisha, Schlieren
2870. Kujtim Kabashi
2871. Lindita Sylejmani, Historiane (Kėrkoj lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit)
2872. Shqipron Krasniqi, nxėnės
2873. Dj Shpeta
2874. Muhamet Krasniqi
2875. Shaqir Krasniqi
2876. Sefedin Krasniqi
2877. Ramize Krasniqi
2878. Petrit Krsaniqi
2879. Ajkune Krasniqi
2880. Xhafer Krasniqi
2881. Selvishah Krasniqi
2882. Liridon Kadriu, gazetar i pavarur
2883. Adnan Zeqiri, orientalist
2884. Sami bekteshi, student
2885. Kenan Hajrullahu, student
2886. Muzafer Shkodra, student
2887. Nehat Krasniqi, student
2888. Besmir Bala, student
2889. Florim Cunaku, student Lirojeni se e kėrkon populli)
2890. Bejtullah Krasniqi, analist, Prizren
2891. Xhelal Krasniqi, orientalist (Lirojeni pa asnjė kusht Albinin)
2892. Blerim Mjeku, student
2893. Nebil Mjeku, student (Lirimi i Albinit ėshtė i domosdoshėm pėr proceset nėpėr tė cilat po kalon Kosova e jo mbajtja nė burg, sepse me burgje qytetarėt e Kosovės janė shumė tė iritur nga historia, sepse nxit edhe mė shumė revoltė)
2894. Makfire Ajdini, Gjenevė
2895. Kada Mjekiqi
2896. Sami Mjeku, inxh. i Xehtarisė
2897. Qazim Azizi, Bilioteka "Fan S. Noli", Gjilan
2898. Adem Kadolli
2899. Sefe Zjaqa, Sekiraqė, Besianė
2900. Lokja Hafize Zjaqa, Sekiraqė, Besianė (Unė lokja ju kisha lutė tė gjithėve mos e shkelni tė vėrtetėn dhe drejtėsinė, lirojeni djalin e lokes Albini Kurtin dhe shokėt e tij. Trimat edhe nė burgjet e shkive e thanė tė vėrtetėn dhe nuk u dorėzuan edhe kur ishin nė fuqi kriminelėt e luftės. Lirone Albinin dhe shokėt e tij se shumė shpejt kini me i ra pishman, se tri lufta i prita e me i burgos ēlirimtarėt dhe ata qė e kėrkojnė drejtėsinė nuk kam pa kurrė e lokja (90 vjeēare) ju pėrshėndet tė gjithėve qė punoni pėr POPULL)
2901. Qerim Voca, profesor
2902. Fatmire Voca, amvise
2903. Petrit Voca, student
2904. Besarta Voca, nxėnėse
2905. Granit Voca, nxėnės
2906. Mergim Voca, nxėnės
2907. Nebahate Voca, punėtore shėndetėsore
2908. Hevzi Leci
2909. Alberina Leci, nxėnėse
2910. Gjevrije Voca, amvise
2911. Azem Voca, tregtar
2912. Nuradin Voca, tregtar
2913. Avni Voca, student
2914. Nergjivane Voca
2915. Ferdane Voca, Amvise
2916. Ekrem Cakolli, LPK
2917. Vigan Xhelili, student
2918. Atdhe Hykolli, ish-kryetar i UPS-Filologjisė
2919. Shemsije Hajredinaj, nxėnėse
2920. Kujtim Rexhepi, Dardanė
2921. Asim Rexhepi, Dardanė
2922. Liridona Vojvoda, nxėnėse
2923. Resul Miftari, Vushtrri
2924. Megzon Hajrizi, drejtor
2925. Blerim Hajrizi, student
2926. Driton Hajrizi, student
2927. Vlora Hajrizi, studente
2928. Duresa Hajrizi, nxėnėse
2929. Durim Hajrizi, nxėnės
2930. Edona Hajrizi, nxėnėse
2931. Ali Hajriz, student
2932. Ajet Hajrizi, punėtor (Kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit dhe tė burgosurve tė tjerė. Kėta nuk e meritojnė tė jenė nė burgje nė tė cilat kanė qenė edhe nė kohėn e Serbisė, por tė jenė nė mesin tonė. “Epoka e re”, ju faleminderit pėr iniciativėn tė cilėn e keni marrė)
2933. Mr.sci.dr.Fitim Skeraj, Prizren (Lironi Atė, qė mbahet i burgosur pėr lirinė e popullit tė vet)
2934. Burim Rrustemi, Vushtrri
2935. Elez Axhillari
2936. Dursim Axhillari
2937. Meriton Axhillari, student
2938. Avdi Berisha
2939. Hatije Berisha (Lirimi i Albinit, dėnimi i fajtorėve)
2940. Mensur Rrustemi, Vushtrri
2941. Esmeralda Rama, Studente, Norvegji
2942. Alban Gashi, Balincė, Malishevė (Pėrshėndetje e nderuara redaksi e “Epokės sė re”, ju pėrgėzoj pėr iniciativėn e qėlluar, sepse Albin Kurti ėshtė zėri i popullit dhe ky sistem i padrejtė dhe antidemokratik, si i tillė qė ėshtė, po e burgos, rrah, maltreton dhe vret popullin me tė vetmin qėllim qė tė shtyp vullnetin e popullit, por kėtė vullnet nuk ka mundur ta shtypin pushtuesit e mėparshėm e lėre mė ky regjim i korruptuar dhe monist)
2943. Arjeta Hetemi
2944. Fatbardha Zymberi nga fsh.Varosh
2945. Edon Smakaj, nxėnės, Runik
2946. Dritoni nga Gjilani sh.m.e Marin Barleti Gjilan
2947. Nevruz Krasniqi - Junik
2948. Merishahe Krasniqi - Junik
2949. Murat Krasniqi – Junik, Itali
2950. Ida Krasniqi – Junik, Itali
2951. Shaban Krasniqi - Junik
2952. Fatime Krasniqi - Junik
2953. Safet Shala - Junik
2954. Valbone Shala - Junik
2955. Bekė Dinaj – Hereq
2956. Mifail Xhemaili, Administratė
2957. Bujana Berisha, studente, Prizren
2958. Fjolla Limani
2959. Ferki Osmani
2960. Bahrije Latifi
2961. Murtez Latifi
2962. Emine Latifi
2963. Diart Latifi
2964. Valbona Latifi
2965. Bashkim Kodra
2966. Valzim Drugzani, student
2967. Sadik Sadiku (62), Rahovicė, Preshevė, i plagosur: Dola mė 10 shkurt, sepse desha t’u jap zemėr sikur neve pleqtė tanė para 30 vjetėve. Prapė do tė dalė. Lirojini trimat o mjerana! Faleminderit “Epoka e re”pėr kėtė Apel. Pėr kėtė gazetė po duhet me prit nė radhė gjithmonė nė Preshevė!
2968. Hasan Shkodra, Gjilan: Gabimi mė i madh ishte me burgosjen e Albin Kurtit dhe tė tjerėve.
2969. Nefise Ymeri, Ulpianė
2970. Mexhid Krasniqi, Llukar, pjesėmarrės i tė gjitha demonstratave
2971. Hilmi Llugaliu, sociolog, Podujevė
2972. Ibrahim Bega, mėsues, Mitrovicė
2973. Sabrie Bega
2974. Ardian Bega
2975. Arbnore Bega
2976. Ardita Bega
2977. Arben Bega
2978. Shehrie Bega
2979. Hyzri Sejdiu, Ferizaj, tregtar
2980. Ruzhdi Dibrani,Shtutgard,Prishtinė
2981. Shpresa Dibrani,Shtutgard,Prishtinė
2982. Shkodran Dibrani,Shtutgard,Prishtinė
2983. Shqipdon Dibrani,Shtutgard,Prishtinė
2984. Nexhat Syla, jurist, Prishtinė
2985. Gėzim Ibrahimi, tek.med., Prishtinė
2986. Nazmi Krasniqi,punėtor, Prishtinė
2987. Behxhet Syla, punėtor, Prishtinė
2988. Mujė Mavraj, punėtor,Dasam (ish Saradran) burim
2989. Hatmane Mavraj,mėsuese,Dasam
2990. Arben Mavraj,punėtor, Dasam
2991. Mirlind Mavraj, absolvent, Dasam
2992. Teutė Mavraj, infermiere, Dasam
2993. Agim Mavraj, bujk, Dasam
2994. Rrahim Buzhala, (Gjermani) Bajė e Malishevės
2995. Ukė Sfishta,tregtar,Besianė
2996. Agron Aliaj, Skenderaj, student/punėtor (Albini ka vuajtur mjaft nėpėr burgje!)
2997. Liridon Beqiri, student
2998. Burbuqe Berisha
2999. Arife Koci, pensioniste
3000. Mehdi Koci, ish-UĒK – Austri
3001. Smajl Tahiri, Pensionist, Mitrovicė.
3002-3020. Apelit i Bashkangjiten edhe 18 anėtarė tė familjes Qelaj nga Ferizaji
3021. Bekim Qelaj, student, Austri
3022-3034 (Apelit i bashkangjiten edhe 12 anėtarė tė familjes Tahiri. (Pasojnė emrat)
3035-3042. Ali Sh. Krasniqi magjistėr i shkencave teknike sė bashku me 5 anėtarėt e familjes (pasojnė emrat)
3022. Hakif Hamiti, kimist
3023-3087: Apelit i bashkohen 64 anėtarė tė familjes Hamiti nga Prishtina,Sveēla e Besiana (pasojnė emrat)
3089. Musli Mazrekaj,mekanik, Malishevė: Malisheva po mbushet me grafite pėr Albinin. Lirojeni, kon po e pritni?!

A p e l

pėr lirimin e Albin Kurtit dhe tė burgosurve tjerė politikė nga burgjet e UNMIK-ut me moton:

Lirojini, menjėherė!

 

“Ēdo shqiptar bir shqiptari e dėshiron lirimin e Albin Kurtit!”

 Ismajl Haradinaj: Tė lirohet! Menjėherė!

Ne qytetarėt e poshtėshėnuar kėrkojmė lirimin nga paraburgimi tė aktivistit politik Albin Kurti, i burgosur politik, dhe tė tė gjithė tė burgosurve politikė nė Kosovė. Ai dhe ata janė tė Kosovės dhe Kosova ka nevojė pėr ta! Lirojini! Menjėherė!

3090. Prof. Dr. Shefki Sejdiu, Prishtinė: I bashkohem apelit.

3091.             Qani Mehmedi, gazetar: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė!

3092.             Prof. Ass. Haqif Mulliqi, Fakulteti i Arteve, Universiteti i Prishtinės: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė!

3093.             Dr. Cen Morina, mjek ligjor dhe dermatolog (etika_derm@hotmail. com): Tė lirohet menjėherė bashkėveprimtari i legjendės sonė Adem Demaēit, vigjilenca e tė cilit hoqi maskėn e pakos pornografike tė Ahtisarit

3094.             Astrit Huskaj, nėnkolonel, shtetas amerikan: Bashkėngjitem nė apelin pėr lirimin e Albinit me shokė. Nderime!

3095.             Murtez Xhema, Landskrona, Suedi, nėnkryetar i degės sė PDK-sė, Suedi

3096.             Dr. Fitim Selimi, kirurg

3097.             Dr. Enver Krasniqi, stomatolog, Prishtinė: Nė emrin tim dhe tė familjes kėrkoj lirimin e menjėhershėm tė aktivistit politik Albin Kurtit dhe tė burgosurve tjerė!

3098.             Dr. Muhabi Ademi

3099.             Dr. Burim Krasniqi

30910.        Dr. Blerim Syla

30911.        Rexhep Ēeku, inxhinier i makinerisė, Pejė: Lirojeni trimin!

30912.        Halil Ēeku, Qyshk i Pejės: Tė lirohet Albin Kurti menjėherė!

3090.             Dr.Shaban Rexhepi, gjinekolog, kryeshef i repartit, Gjilan: Lirojeni! Menjėherė!

3091.             Dr.med.Ali Lahu, internis reumatolog: Lirojeni! Menjėherė!

3092.             Dr. Ajvaz Berisha, dekan i F. Kulturė Fizike, Prishtinė: Tė lirohet Albin Kurti!

3093.             Ismail Haradinaj, Helsinborg, Suedi ish i burgosur politik nė vitin 1981, Kryetar Komitetit Qendror pėr Lėvizjen Nacional Ēlirimtare: Lirojeni Albin Kurtin! Menjėherė!

3094.             Myzaqete Haradinaj, Helsinborg, Suedi

3095.             Naim Haradinaj, Helsinborg, Suedi, anėtar i kryesise sė degės sė PDK-sė nė Deēan

3096.             Mahije Haradinaj, Helsinborg, Suedi

3097.             Martir Haradinaj, student, Helsinborg, Suedi

3098.             Shqipe Haradinaj, mėsuese, Helsinborg, Suedi, historiane e diplomuar nė Prishtinė

3099.             Albulena Haradinaj, Helsinborg, Suedi

3100.             Martir Haradinaj, student, Helsinborg, Suedi

3101.             Gjejlone Haradinaj, laborante, Helsinborg, Suedi

3102.             Shqiponjė Haradinaj, studente, Helsinborg, Suedi

3103.             Fatbardha Haradinaj, gjimnaziste, Helsinborg, Suedi

3104.             Rozafa Haradinaj, gjimnaziste, Helsinborg, Suedi

30913.        Liridona Haradinaj, gjimnaziste

30914.        Sadik Ēeku: Presim qė sa mė parė ta lironi nga burgu Albin Kurtin. Po e mbani padrejtėsisht!

30915.        Bestrim Abdullahu, Vranidoll: Mos e vrisni popullin! Lirojeni Albin Kurtin! Tė gjithė me Vetėvendosjen!

30916.        Ibrahim Abdullahu: Pėr lirimin e Albin Kurtit, kundėr pakos sė Ahtisarit!

30917.        Shefik Sadiku, ish i burgosur politik

3105.             Xhavit Osmanaj, Kaliēan, Burim: Dua qė me ēdo kusht tė jetė i lirė i madhi Albin Kurti, ose do t’i ndėshkojė populli qyqarėt qė e futėn nė burg!

3106.             Korab Grajēevci, nxėnės

3107.             Sabrija (439 919): Nėse doni rahati, lirojeni Albin trimin!

3108.             (067 420 490) Do tė jem shqiptar i ditur, shumė i kulturuar e kombėtar, por jo banal! Do tė protestoj qė tė ndihet deri nė qiell, por s’do ta thyej asnjė shishe. Do ta ha gjellėn edhe pa krypė, por nuk do tė blej nga ata qė na shkrumbuan pėr njė shekull. Kjo, pa Albina me shumė shokė, nuk bėhet kurrė. Pėrpara, por me kokėn plot e gjak tė ftohtė. Pėrshėndetje nga Tivari

3109.             Selman Sadiku, ish luftėtar, Raincė, Preshevė

3110.             Abdullah S. Mehmeti, elektroteknik, Prishtinė: Lirimi yt, Vetėvendosja e popullit. Tė pėbashkuar drejt dhe deri nė Vetėvendosje!

3111.             Skėnder Gashi: Ua tėrheq vėrejtjen politikanėve tė korruptuar qė sa mė shpejt ta lirojnė Albin Kurtin, sa nuk u bė kėtuhja mė zi se nė Bagdad!

3112.             Nexhmije Bajrami, amvise

3113.             Iliriana Dalloshi, Kaēanik: Pėrkrahje pėr Vetėvendosjen!

3114.             Albana Fetoshi, studente e FSHMN: Tė lirohet Albini! Njė njeri me ideale kaq tė larta i duhet i lirė kėtij populli!

3115.             Zeqir Lushtaku, pensionist, Prekazi legjendar: Albin Kurti ėshtė njeri guximtar! Lirojeni!

3116.             Xhevrije Haliti, arsimtare nga Gjilani: Tė lirohet Albini!

3117.             Ekrem Haliti, arsimtar nga Gjilani: Tė lirohet Albini!

3118.             Isuf Ulluri, arsimtar i ed. fiz., dhe kryetar i nėndegės sė tretė tė LKĒK-sė nė Malishevė: Vdekja ėshtė asgjė kur fėmija qan pėr liri. Krenar me Albin Kurtin!

3119.             Vlora (+41764421085):Lirone Albin Kurtin!

3120.             Azem Kolloni, Sharr: Lirone sa nuk ėshtė bėrė vonė!

3121.             Shpresa Hoxhaj

3122.             Tixhė Berisha amvise, dhe

3123.             Tina Berisha, nxėnėse: Tė lirohet me ēdo kusht Albini!

3124.             Bajram Rudari, student, Besianė

3125.             Haki Rudari, mėsimdhėnės, Besianė

3126.             Bedri Rudari, veteran i UĒK-sė, Besianė

3127.             Blendi Rudari, Besianė: Pėr lirimin e Albin Kurtit!

3128.             Ramadan Dibrani, inxh. diplomuar i elektrotenikės, Besianė

3129.             Isa Murati, punėtor, Tėrpezė e Vitisė, kryetar i sindikatės nė Banjėn e Kllokotit

3130.             Fatbardha Klinaku, studente: Lirone filozofin dhe trimin e madh tė Kosovės!

3131.             Osman Kuēi, mėsues: Lirojeni Albinin

3132.             Hazir Mujaj, tregtar, Tedel (ish Vrellė), Burim

3133.             Ismajl Sfishta, biznesmen nga Besiana

3134.             Ahmet Rexhaj, tek. pylltarisė

3135.             Fatime Desku, gjimnazi “Hivzi Sylejmani”

3136.             044 589 759: Lirojeni Albin Kurtin o tė mjerė!

3137.             Florim Osmanaj, Kaliēan, Burim (me banim nė Gjermani)

3138.             Ismail Osmanaj, Kaliēan, Burim (me banim nė Gjermani)

3139.             Izet Osmanaj, Kaliēan, Burim (me banim nė Gjermani)

3140.             Ahmet Osmanaj, inxhinier i makinerisė, Kaliēan, Burim

3141.             Demė Osmanaj, maturant, Burim

3142.             Kydrete Osmanaj, Kaliēan, Burim

3143.             I bashkėngjitemi Apelit pėr lirimin e Albin Kurtit edhe ne: Shani Makolli,

3144.             Zeqir Jashari

3145.             Ismail Krasniqi

3146.             Liridon Makolli

3147.             Nazmi Kastrati

3148.             Dalip Ibrahimi

3149.             Kamber Zeqiraj

3150.             Fadil Sfishta

3151.             Muharrem Rama

3152.             Agim Ademi

3153.             Dren Makolli

3154.             Ganimete Sadiku

3155.             Drenusha Makolli dhe

3156.             Erėza Makolli, tė gjithė nga Prishtina

3157.             Shaban Kastrati, profesor

3158.             Rexhep Hoxhaj, Prizren

3159.             S. Kastrati, qytetar i Kosovės (125 351)

3160.             Artan Lara, student

3161.             Kimete Shabani, Kastriot (Gjermani)

3162.             Hasan Shabani, Kastriot (Gjermani)

3163.             Ardian Kaliēani, gjimnazist, Burim

3164.             Nexhmi Shala, Prishtinė: Lirojeni menjėherė legjendėn e gjallė tė Kosovės, numrin njė, Albin Kurtin!

3165.             Nexhmedin Ajvazi, arsimtar, Ferizaj

3166.             Arianit Hetemi, pjesėtar i SHPK-sė: Z. Kurti ka tė drejtė nė tė gjitha aspektet. Ėshtė turp i tė gjitha institucioneve vendore e ndėrkombėtare qė z. Kurti tė mbahet prapa grilave. Tė bėhet lirimi i Kurtit dhe vėllezėrve tjerė sa mė shpejt.

3167.             Hamit Ahmeti, Banullė, Lypjan

3168.             Murat Ahmeti, Banullė

3169.             Latife Ahmeti, Banullė

3170.             Luljeta Ahmeti, Banullė

3171.             Shaqir Gashi, ish luftėtar i UĒK-sė nga Drenica: Kėrkoj lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit. E pėrkrahu moralisht dhe fizikisht.

3172.             Jashar Selimi, inxhinier, invalid i luftės sė UĒK-sė: Lirojeni Albinin sa nuk u bė mė e madhe kjo punė!

3173.             Vaxhide hajrullahu, amvise, Gjilan: Lirojeni! Menjėherė!

3174.             Bejtullah Hajrullahu, sociolog, Gjilan: Lirojeni! Menjėherė!

3175.             Bislim Bajrami, tek. makinerisė, Izbicė, Skėnderaj

3176.             Mejreme Zogiani: Tė lirohet menjėherė!

3177.             Adifeti (219 395), nėpunėse e BRK: Liri pėr Albin Kurtin, kėrkoj nga marionetat e Unmik-ut, sepse nė tė ardhmen mund tė ndėshkohen nga populli!

3178.             Xhezair Sopaj: Familjarisht e pėlqejmė nismėn pėr lirimin e Albin Kurtit

3179.             Shemsi Rudari, inxhinier, Prishtinė: Po, fuqishėm i bashkėngjitem aksionit pėr lirimin e Albin Kurtit!

3180.             Hysen Zogaj, tek. lab. i kimisė      fizike

3181.             Bekim Mulliqi

3182.             Flamur Shala, nxėnės

3183.             Basri Mustafa, ofiqar, Ferizaj

3184.             Ibrahim Qyse, Prizren

3185.             Flutura Mustafa, studente

3186.             Qemajl Mustafa: Albini duhet tė lirohet menjėherė dhe pa kushte. Llogari juridike duhet tė japin institucionet bastarde tė vendit.

3187.             Sheqir Zeneli, prof. nė shk. teknike “28 Nėntori”: Gjithēka pėr lirimin e Albin Kurtit!

3188.             Rasim Syla, toger, TMK: Kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė tė madhit Albin Kurti!

3189.             Shkėlzen Selmani, student: Kėsi njerėzish si Albini qė janė tė gatshėm tė japin jetėn pėr Kosovėn, nuk e kanė vendin nė burg!

3190.             Enver Bajrami, LPK: Lirojeni menjėherė Albinin!

3191.             Habib Zogaj, invalid i luftės, Turjakė

3192.             Valdeti nga Vushtrria (213343): Ata qė po e shesin Kosovė, tradhtarėt e “Ekipit tė Unitetit” e kanė vendin nė burg e jo Albin Kurti me shokė. Ata qė i vrasin shqiptarėt vetėm pse duan tė vendosin vetė pėr fatin e vet, nuk e kanė vendin nė Kosovė.

3193.             Nexhmedin Mustafa, kimist, Mitrovicė (1007764509): Edhe pse pėr tė gjitha gazetetat tona nuk kam pėrshtypje tė mire, sepse janė thembra tė Akilit pėr botimin e teksteve tė personave qė s’u takojnė klaneve nė fjalė, e ndoshta as ju nuk do t’i botoni kėta rreshta, megjithatė do tė shkruaj. Mjerisht kėtė popull tė shumėvuajtur tė Shqipėrisė Etnike tė quajtur Kosovė po e udhėheqin dhe po e sundojnė hipokritėt, qė d.t.th. se flisni e rreni sa mundeni, premtoni e nuk realizoni, ju besohet prandaj tradhtoni. Kėta janė ata tė pasluftės nė Kosovė. Albin Kurti ėshtė pothuajse e vetmja kokė politike e diplomatike nė Kosovė qė ka rezon tė tė diturit dhe tė intelektualit shqiptar. Prandaj, ju themi mercenarėve tė brendshėm e tė jashtėm: Lirojeni shqipen e kreshtave shqiptare, lirojeni vranakontin e gjallė shqiptar, se dikur do tė jetė vonė!

3194.             Leonora Tulla, e papunė, Prizren

3195.             Sokol Bylykbashi, st.shk.politike

3196.             Fetije Idrizi, gjimnaziste

3197.             Sami Shala, Prishtinė “Sammy’s coffee shop”

3198.             Milaim Kadolli, Therandė: O Albin, trimėrija jote e pashterrshme, do tė jem me ty deri nė fund!

3199.             Hasime Haradinaj, edukatore, nga Gllogjani: bashkohem me apelin pėr lirimin e Kurtit.

3200.             Naim Sadiku, Lund, Suedi, Kryetar i degės sė PDK-sė, Suedi

3201.             Negjat Sadiku, Lund, Suedi

3202.             Esat Sadiku, arsimtar, Lund Suedi

3203.             Selvete Sadiku, Lund, Suedi

3204.             Bukurije Sadiku, Arlov, Suedi

3205.             Imri Nexhipi, Arlov, Suedi

3206.             Vjollca Sadiku, Lund, Suedi

3207.             Ramadan Seferi, ekonomist, Kristianstad, Suedi

3208.             Mirevete Mecini, juriste, Kristianstad, Suedi

3209.             Rrahman Halili, pesionist, Kristianstad, Suedi

3210.             Fazli Seferi, asistent, Kristianstad, Suedi

3211.             Besim Halili, student, Kristianstad, Suedi

3212.             Sahit Deliu, Kristianstad, Suedi

3213.             Berat Halili, student, Kristianstad, Suedi

3214.             Vehbi Ferati, Kristianstad, Suedi

3215.             Perparim Nura, student, Goteborgn Suedi

3216.             Edona Lekaj, afariste, Turku, Finlandė

3217.             Astrit Gashi, gazetar Aktivistė i Vetevendosjes, Landskrona, Suedi: Besoj qė nė asnjė vend tė rruzullin tokėsor dhe as nė shtetet e Afrikės Jugore nuk do tė ndodhte tė ekzekutohen dy tė rinj nė qendėr tė qytetit pa kryer asnjė krim, madje pikėrisht nė sheshin e paqes, sheshin qė mban emrin e njė misionareje tė paqes, humanistes dhe nobelistes shqiptare, por edhe botėrore Nena Terezė. Pra, pikėrisht kėtu ndodhi ekzekutimi dhe torturimi i protestuesve paqėsorė.

3218.             Enkelda Kabashi, studente Udėvalla Suedi

3219.             Linda Shala, studente, Goteborg, Suedi

3220.             Muharrem Nura, Goteborg, Suedi

3221.             Valmira Nura, studente, Goteborg, Suedi

3222.             Kushtrim Nura nxenės, Goteborg, Suedi

3223.             Perparim Nura, Goteborg, Suedi

3224.             Shaqir Shaqiri, ish shef i zyrės sė Republikės sė Kosovės Goteborg, Suedi

3225.             Muharrem Nura, punėtor, Goteborg, Suedi

3226.             Zoja Nura, motėr medicinale, Goteborg Suedi

3227.             Enver Gashi, Ljungby, Suedi

3228.             Ramush Krasniqi, producent, Nassjo, Suedi

3229.             Beda Krasniqi, aktiviste, Nassjo Suedi

3230.             Besa Krasniqi, kėngėtare, Nassjo Suedi

3231.             Rafet Krasniqi, producent, Nassjo, Suedi

3232.             Diana Krasniqi, Nassjo, Suedi

3233.             Haki Leku, Turku, Finlandė

3234.             Bukurije Leku, Turku, Finlandė

3235.             Mergim Leku, Turku, Finlande

3236.             Edona Leku, Turku, Finlandė

3237.             Linda Leku, Turku, Finlandė

3238.             Rolinda Leku, Turku, Finlandė

3239.             Ariana Leku, Turku, Finlandė

3240.             Rolinda Leku, Turku, Finlandė

3241.             Besim Bushi, Turku, Finlandė

3242.             Valentina Bushi, Turku, Finlandė

3243.             Nazmije Ajeti, Helsiniki, Finlandė

3244.             Leotrim Ajeti, Helsiniki, Finlandė

3245.             Aranit Malaj, student, Växjo, Suedi

3246.             Bekim Kurti, student, Växjo, Suedi

3247.             Bujar Kurti, student, Växjo, Suedi

3248.             Fitore Kurti, student, Växjo, Suedi

3249.             Haxhi Osmanaj, jurist Landskrona, Suedi

3250.             Hatmane Osmanaj, Landskrona, Suedi

3251.             Albulena Osmanaj, nxėnėse Landskrona, Suedi

3252.             Suzana Osmanaj, studente, Landskrona, Suedi

3253.             Saranda Fjezullahu, studente, Jonkoping, Suedi

3254.             Besnik Fejzullahu, Jonkoping, Suedi

3255.             Samet Kamberi, tregtar, Preshevė

3256.             Murat Morina, Lubizhdė, Malishevė

3257.             Valbona Mulliqi, amvise, Pejė

3258.             Fatmir Bega, kuzhinier, Ferizaj

3259.             Halit Mehmetaj / publicist/New York

3260.             Avni Gjocaj, Jurist, Burim (Ti je krenaria e Kombit Shqiptar)

3261.             Zeke Gjocaj, Bujk, Burim

3262.             Nazif Gjocaj, Fermer, Burim

3263.             Jeton Gjoci, Jurist, Burim

3264.             Vehbi Gjocaj, Student, Burim

3265.             Gazmend Gjocaj, Politikolog, Burim ( Me ty Albin u burgos i tėrė populli shqiptar)

3266.             Nazmi Gjocaj, Nxenes, Burim

3267.             Mustaf Gjocaj, Profesor, Burim

3268.             Qaush Gjocaj, Punėtor, Burim (Gjermani)

3269.             Zaj Gjocaj, Menaxher, Burim (Gjermani)

3270.             Bujar Berdyna, Jurist, Pejė

3271.             Yll Mehmetaj, Jurist, Burim (Tė lirohet simboli i lirisė dhe i barazisė sė popullit)

3272.             Fisnik Rugova, Ekonomist, Banjė

3273.             Shkelzen Dreshaj, Jurist, Pejė

3274.             Veton Alihajdari, Ekonomist, Burim

3275.             Uran Ademaj, Tek. i Stomatologjisė, Burim

3276.             Luard Mehmetaj, Gazetar, Burim

3277.             Jeton Mehmetaj, Pedagog, Burim

3278.             Nezir Gjocaj, Punėtor, Burim (Zvicėr)

3279.             Nexhdet Gjocaj, Menaxher, Burim (Zvicėr)

3280.             Nexhip Gjocaj, Menaxher, Burim (Zvicėr)

3281.             Naide Gjocaj, Menaxhere, Burim (Zvicėr)

3282.             Binak Gjocaj, Biznesmen, Burim

3283.             Mexhid Gjocaj, Student, Burim

3284.             Arton Gjocaj, Student, Burim

3285.             Skėnder Krasniqi, Malishevė, me anėtarėt e familjes. . .

3286.             Xhezide Krasniqi

3287.             Dardan Krasniqi

3288.             Alban Krasniqi

3289.             Shkumbin Krasniqi

3290.             Arben Krasniqi

3291.             Teutė Krasniqi

3292.             Valentina Krasniqi

3293.             Basri Ramizi, sociolog, Drejtoria e Arsimit, Viti (Fuqimisht pėr demonstrata tė vazhdueshme, tė qeta, paqėsore dhe dinjitoze)

3294.             Minush Idrizi, Buzovik, kimist, Drejtoria e Arsimit, Viti (Masovitet, demonstrata tė qeta dhe tė vazhdueshme)

3295.             Naim Nuredini, Sllatinė, Viti, kėshilltar pedagogjik

3296.             Xhevat Emėrllahu, kėshilltar pedagogjik, Viti

3297.             Hamit Baliu, jurist i diplomuar, Skėnderaj (QPS)

3298.             Agim Hetemi, inxhinier i teknologjisė, Ferizaj

3299.             Ali Ismaili, Mollopolc, Shtimje (Zvicėr)

3300.             Gani Tolaj, bujk, Beleg, Deēan

3301.             Vesel Shala, ish pjesėtar i UĒK

3302.             Hasan Kėlmendi, punėtor, Mitrovicė

3303.             Elmi Bytyēi, oficer, Prizren

3304.             Naim Kadolli, oficer, Bukosh, Therandė

3305.             Xhemshit Krasniqi, biznesmen, Tusuz, Prizren

3306.             Naim Caka, ekonom. I dipl. Vushtrri

3307.             Mr. Adem Murati, historian, Viti

3308.             Jahja Halabaku, profesor i matematikės, drejtorati i arsimit, Viti

3309.             Isa Lani, Pejė (Jemi me ju)

3310.             Hysen Ymeri, jurist, Viti (Tė lirohen menjėherė! )

3311.             Ajvaz Islami, jurist, Viti, (Tė lirohen menjėherė! )

3312.             Shefqet Nura, arsimtar, Vushtrri

3313.             Begzad Osmani, vozitės, Gjilan (Lirojeni Albinin sa nuk ėshtė bėrė vonė. Mos e harroni marsin 2004! )

3314.             Ramadan Paēarada, arsimtar, Bardhosh

3315.             Agim Fana, Nekoc, Drenas

3316.             Xhafer Hyseni, elektricist, Vushtrri

3317.             Sanie Hyseni

3318.             Selvete Hyseni

3319.             Ilir Hyseni

3320.             Kimete Hyseni

3321.             Ramadan Hyseni

3322.             Valbone Hyseni

3323.             Jusuf Aliu, jurist, Gjilan

3324.             Ganimete Hasani, referente, Gjilan

3325.             Jakup Jashari, tek. bujq., Ferizaj

3326.             Haki Behluli, transportues, Ferizaj

3327.             Haki Aliu, punėtor, Gjilan

3328.             Hanėmshahe Ilazi, profesoreshė nė pension, Prishtinė

3329.             Ilaz Ilazi, ekonomist, Prishtinė

3330.             Besim Ilazi, elektroinxhinier, Prishtinė

3331.             Arsim Ilazi, prof. matematikė, Prishtinė

3332.             Mr. Besa Ilazi, ekonomiste, Prishtinė

3333.             Njomza Ilazi, studente e gjermanishtes, Prishtinė

3334.             Reshat Hyseni, ish luftėtar i UĒPMB, Preshevė

3335.             Erxhan Agushi, punėtorė, Preshevė

3336.             Afrim Gashi, Prishtinė

3337.             Hakif Mehmeti, jurist, Albanik, Besianė

3338.             Albana Mehmeti, studente, Albanik, Besianė

3339.             Albulena Mehmeti, studente, Albanik, Besianė

3340.             Xhevat Fejza, punėtor, Ferizaj: Jam kategorik pėr lirimin e Albin Kurtit. Ai ėshtė i vetmi qė po mendon pėr popull. Lirojeni! Menjėherė!

3341.             Dokleat Skėnder Halilaj, nxėnės: Lirojeni Albinin dhe babin tim me shokė, sepse nuk e kanė vendin nė burg. Ata janė ēlirimtarė. Mallkuar qoftė ai qė urdhėroi burgosjen e tyre!

3342.             Mehdia, Ngucat, Malishevė (229-629): Liri a vdekje! Lirojeni Albin Kurtin!

3343.             Hanife Malaj, bashkėshorte e dėshmorit

3344.             (044 343 142): E dua lirimin e mbretit!

3345.             Tone Gashi: Lirojeni Albinin!

3346.             Sahit Morina, oficer, Prishtinė

3347.             Nusret Bela, ushtar i rrugės

3348.             Erald Selca, ish luftėtar, oficer nė SHKK-Dubravė: Turp pėr politikanėt tanė dhe tėrė sistemin e drejtėsisė qė tė mbahet nė burg Albin Kurti!

3349.             (044 585 803, Baran i Pejės) Pėrshėndetje pėr gazetėn mė reale e mė kombėtare “Epokėn e re”, ju lumtė qė po i mbroni interesat tona kombėtare. Liri pėr Albin Kurtin!

3350.             Salih Laēi, Rugovė, Pejė

3351.             G. P. (044 165 315 ) Sigurisht qė shkau s’e ka mbajtur mjaft nė burg, e tani po e mbajmė ne. Nė krahasim me Albinin, profesioni im ėshtė rrugaē!

3352.             Binak Kadriaj: Albin Kurti nuk e ka vendin nė burg, por hajnat e Qeverisė!

3353.             Kastriot Sefedini, zjarrfikės, Gjilan: Liri pėr Albinin. Nė det grupi i Unitetit! Nė ferr UNMIK-u!

3354.             Sali Bėrdyna, punėtor, Novosellė, Pejė

3355.             Fejzullah Fejzullahu, taksist, Gadime: E nderuara redaksi e gazetės sonė mė tė guximshme shqiptare, vetėm vazhdoni nė kėtė mėnyrė qė t’i mbroni ata qė dhanė dhe po japin gjithēka pėr Kosovėn. Tė lirohet Albini! Menjėherė!

3356.             Avdi Behluli-Babloku, veteran i UĒK

3357.             Bekim Dobraj, inxhinier i makinerisė

3358.             Mr. Bekim Ismaili, ed. fizike, Ferizaj: Lirojeni menjėherė!

3359.             Nexhmedin Xhakli, Dardani: Sa mė shpejt tė lirohet Albin Kurti!

3360.             Brahimi nga Pozharani (667 446)

3361.             Hekuran Hoti, nxėnės

3362.             Zerife Hoti

3363.             Ilmi Hoti

3364.             Fehmi Hoti: Liri pėr Kurtin dhe tė burgosurit tjerė politikė!

3365.             Mevludin Xhymshiti: Aktet kriminale tė 10 shkurtit janė nė pėrputhje me karakterin juridiko-politik tė UNMIK-ut i cili ngėrthen nė vete kinse institucionet e Kosovės pėrplot me tradhtarė dhe kolaboracionistė!

3366.             Shemsi Rudari, inxhinier, Prishtinė: Ēka pritet ma? Albini tė lirohet! Menjėherė!

3367.             Fetah Latifaj, pensionist

3368.             Arsim Latifaj, kirurg

3369.             Hamie Latifaj, pediatėr

3370.             Bajram Xhymshiti: Unė jam kryefamiljar. Biri im ėshtė bashkaktivist i luftėtarit tė lirisė Albin Kurti! Lirojeni birin e kėsaj toke qė loton, buron, gjakon e frymon shqip. Apelit i bashkėngjitet tėrė familja Xhymshiti:

3371.             Ramize Xhymshyti

3372.             Vjollca Xhymshyti

3373.             Zejnepe Xhymshyti

3374.             Zyrafete Xhymshyti

3375.             Vedat Xhymshyti

3376.             (Mesazhi i parė i shkruar telefonik, i datės 19 shkurt, ora 07:14, nga numri 044 688 841, pa emėr tė nėnshkruesit, me pėrmbajtjen: “I bashkėngjitem apelit dhe vlerėsoj se Albini duhet tė lirohet menjėherė dhe pa kushte. E gjithė rinia jemi me tė. Ai ėshtė patrioti ynė, siē e vlerėsoi edhe James Pettifer”. AUTORI I KĖTIJ MESAZHI LUTET QĖ T’I PARAQITET REDAKSISĖ.  Si mirėnjohje, gjatė tėrė muajit mars do tė marr “Epokėn e re” pa pagesė nė cilėndo pikė tė shitjes, nė cilindo qytet tė vendit qoftė.

3377.             Rahim Pireva, e. cc tregtar

3378.             Mendehie Tirana, gazetare, Radio Drenas

3379.             (044 500 388):Lirojeni Albin Kurtin

3380.             Zeqirja Caka, Liri pėr Albin Kurtin

3381.             Veli Dakaj, biznismen: Albini ka qenė, ėshtė dhe do tė jetė biri mė i mirė i kombit. Lirone sa nuk ėshtė bėrė vonė!

3382.             Hasan Hasani, laurist, Kosovatrans, Prizren,

3383.             (044 158706) Albini ėshtė legjendė e gjallė, andaj lirojeni menjėherė!

3384.             Ragip Beqiraj, Strellc, Deēan

3385.             Ekrem Bytyēi, ish ushtar i tri Ushtrive Ēlirimtare shqiptare (Kosovė,Kosovė Lindore dhe Maqedoni)

3386.             Fidon Berisha, student, Prishtinė: Lirojeni. Ai ėshtė viktima e jo vrasėsi. Vrasėsit duhet arrestuar. Albin Kurti, e ke mbėshtetjen tonė!

3387.             Burim Abazi, jurist, Mushtisht, Therandė: Emri i Albin Kurtit simbolizon qėndresėn dhe sakrificėn e mosnėnshtrimin ndaj sė keqes. Ekipi Negociator simbolizon servilitet, nėnshtrim e tradhti, Turp pėr negociatorėt! Liri pėr Albin Kurtin!

3388.             Avdyl Bytyēi, biznismen: Albin Kurti ėshtė nė rrugė tė drejtė!

3389.             Zekirja Vishi

3390.             Pėrparim Osmanaj, Arbėri, Prishtinė: Ju pėrkrah gjithmonė, me ju jam ēdo herė. Liri pėr Albinin!

3391.             Ali Haxhiymeri, Rahavec: Albini me shokė tė lirohen menjėherė. Ata s’e kanė vendin nė burg!

3392.             Bashkim Hamiti nga Gjilani: I bėj apel gjykatės qė Albin Kurti tė lirohet sa mė shpejt. Pėrshėndetje “Epokės sė re”.

3393.             Qamil Jerliu, arsimtar, Gjilan

3394.             Avdi Berisha, Siēevė: Pėrshėndetje pėr juve, e mbėshtes plotėsisht idenė pėr Albinin. Albin dhe Adem nuk bėn mė nėna shqiptare!

3395.             Hajdar Kqiku, Gjilan: Tė lirohet! Menjėherė!

3396.             Bardhyl Abazi, student

3397.             Rafet Nikēi, Pejė: Tė lirohet! Menjėherė! i

3398.             Deli Leka, Kosovė: Tė lirohet! Menjėherė!

3399.             Agim Isniqi: Sa nuk ėshtė bėrė vonė. Tė lirohet! Menjėherė!

3400.             Gadaf Shyti: Liria e Albinit, pavarėsia mė e shpejtė! Tė lirohet dhe tė tregojė pėr tė bėmat e “Grupit tė Unitetit”

3401.             Artan Avdullahu, veteran i luftės. Tė lirohet! Menjėherė!

3402.             Sali Mala dhe

3403.             Zoge Mala, studentė: Tė lirohet! Menjėherė!

3404.             Faruk Dakaj, student, Prizren: Lirojeni Albin Kurtin, ardhmėrinė e gjeneratės revolucionare paqėsore pėr liri e shtet. Moslirimi i tij ngjall pesimizėm nė rininė shqiptare!

3405.             Isa Elezi, inxh. i diplomuar

3406.             (044 503 113): Lirojeni! Menjėherė!

3407.             Taulant Mala, Gjilan: Lirojeni! Menjėherė!

3408.             (044 24 8848): Lirojeni! Menjėherė!

3409.             (044 113 579): Lirojeni! Menjėherė!

3410.             Halil Desku, kryepunėtor: Lirojeni! Menjėherė!

3411.             Bajram Zuka, inxhinier: Lirojeni! Menjėherė!

3412.             Adem Ademaj, PTK: Vetėm pėr njė gjė mė dhimbesh o Albin, se ta kanė kujtuar kohėn e rinisė qė ia fale Kosovės.

3413.             Sutki Rraci, defektolog, Gjakovė

3414.             (044 184652, Ferizaj): Lirojeni! Menjėherė!

3415.             Adem Krasniqi, dispeēer, Kosovatrans, Prizren: Lirojeni Albinin! Menjėherė!

3416.             (044 249 602): Lirojeni Albinin! Menjėherė! I duhet Kosovės.

3417.             Ruzhdi Ejupi, Albpetroll, Besianė: Lirojeni! Menjėherė!

3418.             Elton Xhemajli, prof.: Lirojeni! Menjėherė! Albini pėr mua ėshtė njeriu mė i zgjuar e mė i pėrsosur pėr idealin e Kosovės. Jemi ngopur me rrenat e udhėheqėsve tanė!

3419.             Hajredin Jerliu nga Gjilani: kėrkoj urgjentisht lirimin e Albin Kurtit dhe tė gjithė aktivistėve tė Vetėvendosjes tė cilėt po kėrkojnė vetėm tė drejtėn elementare qė i takon popullit. Tė dėnohen vrasėsit e vėrtetė!

3420.             Fehmi Domaniku, kėshilltar, QEA Gulistan

3421.             Halim Jerliu, arsimtar, Gjilan

3422.             (044300785): Lirojeni! Menjėherė!

3423.             (044 250 180): Lirojeni! Menjėherė! Kosova nuk pret ma!

3424.             Arlinda Llugaliu, nxėnėse: Lirojeni! Menjėherė!

3425.             Elham Emėrllahu, student: Lirojeni! Menjėherė! Albini ka dhėnė, po jep dhe do tė japė gjithēka pėr Kosovėn.

3426.             Afrim Beqiri, ekonom i diplomuar, Mitrovicė. Lirojeni! Menjėherė! Ai ėshtė njohėsi mė i mirė i pakos sė Ahtisarit. Prej 10 shkurtit jam anėtar i Vetėvendosjes!

3427.             Ilmi Sejdiu, minator, Mitrovicė: Lirojeni! Menjėherė!

3428.             (044 334 573): Lirojeni! Menjėherė!

3429.             Fitore Kukaj: Lirojeni! Menjėherė! Ai ėshtė njeriu mė i madh e mė i menēur i kombit!

3430.             Afrim H. Krasniqi, Xerxė: Lirojeni! Menjėherė!

3431.             Naser Kutllovci, punėtor, Vushtrri: Lirojeni! Menjėherė!

3432.             (044 173 856): Lirojeni! Menjėherė!

3433.             Afrim Ibrahimi, teknik medicinal, Mushtisht, Therandė: Lirojeni! Menjėherė!

3434.             Sadik Paēarizi, inxhinier i ndėrtimtarisė, Prizren: Lirojeni! Menjėherė!

3435.             (044 173382): Lirojeni! Menjėherė!

3436.             Sami Lala, kontabilist: Lirojeni! Menjėherė!

3437.             Amir Demolli, “Sigurimi ENK Invest”, Prishtinė: Lirojeni! Menjėherė!

3438.             Fadil Rexhepi, st. i politikės ndėrkombėtare dhe diplomacisė nė Universitetin “Victory”

3439.             Burhan Hoxha, argjentar: Lirojeni! Menjėherė!

3440.             Adem Ajeti, student i Juridikut nė UP: Lirojeni! Menjėherė!

3441.             Arzie Nuhiu, studente nga gjilani: Lirojeni! Menjėherė!

3442.             Labinot Bytyēi, kamarier: Lirojeni heroin! Menjėherė!

3443.             Korab Baftiu, nxėnės: Jam kategorik pėr lirimin e Albin Kurtit dhe dėnimin e kriminelėve!

3444.             Esat Mehmeti, mėsues nė pension, Pėrlepnicė: Lirojeni! Menjėherė!

3445.             Kaltrina Berisha, studente e ekonomisė: Lirojeni! Menjėherė!

3446.             Florimi, Ferizaj (044 102 007) Sa nuk ėshtė bėrė vonė, lirojeni menjėherė Albin Kurtin! Mos i burgosni njerėzit mė tė zot dhe tė lini soj soj lopari nė kolltuqe!

3447.             (044 170 153): Lirojeni! Menjėherė!

3448.             Florent Rrahimi, tek. i anestezionit nė QKU: Ėshtė obligim dhe interes i tė gjithė qytetarėve lirimi i Albin Kurtit. Ai ėshtė vizionar!

3449.             (044 653115): Lirojeni! Menjėherė! Albinin dhe tė tjerėt.

3450.             ZANI, Viti, veteran i UĒK (Kosovė) dhe UĒK (Maqedoni) (044 657 500):Lirojeni Albin Kurtin! Menjėherė!

3451.             Sejdi Ademi, inxhinier, Vushtrri: Lirojeni Albin Kurtin! Menjėherė!

3452.             Burim Gashi, ndėrtimtar, Balincė, Malishevė: E pėrkrah Albin Kurtin dhe Vetėvendosjen.: Lirojeni Albin Kurtin! Menjėherė!

3453.             Kastriot Ahmeti, drejtor i firmės ndėrtimore TEMPERKROM design, Prishtinė, Tiranė: Lirojeni NJĖSHIN Albin Kurti. Jemi me Ty Albin!

3454.             Asllan Zjaqa: Lirojeni! Menjėherė!

3455.             Agim Morina, teknik i farmacisė, Malishevė: I bashkėngjitem apelit tė bashkėmendimtarėve pėr lirimin e Albin Kurtit dhe tė gjithė tė burgosurve politikė nė Kosovė.

3456.             Baki Ejupi, toger, TMK: Lirojeni! Menjėherė!

3457.             Flamur Ahmeti, Mitrovicė: Lirojeni! Menjėherė!

3458.             (044 449970): Lirojeni! Menjėherė!

3459.             Ymer Reēica dhe

3460.             Ymer Rama: Lirojeni! Menjėherė!

3461.             (044 156 231): Lirojeni! Menjėherė!

3462.             Ajet Haxha nga Prekazi: Jam 79 vjeēar. Me tė gjithė anėtarėt e familjes kėrkoj nga dhunuesit e lirisė qė menjėherė ta lirojnė legjendėn e gjallė Albin Kurti. Tė ju tregoj se nė vitin 1994/95 e pata lėshuar shtėpinė pėr shkollė pėr Shkollėn e Mesme “Hasan Prishtina” nga Mitrovica. Kisha pasur dėshirė qė kjo porosi e imja tė botohet nė gazetė. Leximin e gazetės do ta ndėrprisja bashkė me djemtė e mi sikur tė futej cenzura. Prandaj jam lexues shumė i rregullt i “Epokės sė re”.

3463.             Dalip Gashi, ndėrtimtar: Lirojeni Albin Kurtin! Menjėherė!

3464.             Shkėlzen Gashi, ndėrtimtar: Lirojeni Albin Kurtin! Menjėherė!

3465.             Mimoza Azemi, arkitekte, Prishtinė: Kosova ka nevojė pėr Albin Kurtin. Lirojeni! Menjėherė!

3466.             Xhemail Guri, profesor nė Kaēanik: Duhet tė lirohet ky trim i popullit!

3467.             Sherif Berisha, Han i Elezit: Lirojeni! Menjėherė!

3468.             Muhamet Nikēi, Bllagajė e Pejės, veterinar i diplomuar: Lirojeni! Menjėherė!

3469.             Arben Zymberi, Sigurimi ENK Invest, Prishtinė: Lirojeni! Menjėherė!

3470.             Valon Berisha, Hani i Elezit: Lirojeni! Menjėherė!

3471.             Jeton Hyseni, student i juridikut: Lirojeni! Menjėherė!

3472.             (044 788 265): Lirojeni! Menjėherė!

3473.             Antigona Gashi, oficere korrektuese nė Burgun e Dubravės: Lirojeni! Menjėherė! Ai ėshtė patriot!

3474.             Besnik Latifi: Lirojeni! Menjėherė! Ai ėshtė zemra e Shqipėrisė!

3475.             Njazi Latifi, menaxher i shtėpisė filmike teatrale QĖNDRESA nė Besianė: Lirojeni! Menjėherė!

3476.             Arbnora Mehmetaj, Pejė: Lirojeni! Menjėherė!

3477.             Besim Kadriu, kapterr, TMK: Lirojeni! Menjėherė!

3478.             Agim Morina: : Lirojeni! Menjėherė!

3479.             Ramiz Krasniqi, Tusuz, Prizren: Lirojeni! Menjėherė!

3480.             Shaban Mehmetaj, veteran i luftės, Klinė: Lirojeni! Menjėherė!

3481.             Rexhep Lama, ekonomist

3482.             Zyber Curri, Samadraxhė, punėtor nė Itali

3483.             Kaqri Reka (379479): Lirojeni! Menjėherė!

3484.             Fevzi Ademi, Vushtrri: Lirojeni! Menjėherė!

3485.             Mentor Dobruna (nr. lnj. 1009238774): Lirojeni! Menjėherė!

3486.             Sadush Krraba (nr. p. 1012278663): Lirojeni! Menjėherė!

3487.             (044 209 204): Lirojeni! Menjėherė!

3488.             Remzi Krraba, nr. p. 1012276849: Lirojeni! Menjėherė!

3489.             Mine Krraba, nr. p. 1012276857: Lirojeni! Menjėherė!

3490.             Shkėlzen Haxhijaha, Rahavec: Lirojeni! Menjėherė!

3491.             Shefki Shabani, punėtor, Ferizaj: Lirojeni! Menjėherė!

3492.             Faruk Kastrati, Damanek, Malishevė, absolvent: Unė dhe ēdo shqiptar bir shqiptari e dėshiron lirimin e Albin Kurtit!

3493.             Muhamet Blakaj, vėlla i dėshmorit, Tedel (ish Vrellė), Burim: Lirojeni! Menjėherė!

3494.             Hekuran Sahiti, Matiēan: Lirojeni! Menjėherė!

3495.             Agim Sahiti: Lirojeni! Menjėherė! Ėshtė atdhetar i devotshėm.

3496.             Feim Buzhala, Kijevė, Malishevė: Lirojeni! Menjėherė!

3497.             (044 115 232): Lirojeni! Menjėherė!

3498.             Halil Bekteshi, tetar, TMK: Lirojeni! Menjėherė!

3499.             Hysen Mahmudi, ekonomist i diplomuar, Dardani, Prishtinė: Lirojeni! Menjėherė!

3500.             Hekuran Sahiti, Matiēan: Lirojeni! Menjėherė!

3501.             Dritan Limani, K.Vogėl, Prizren: Lirojeni! Menjėherė!

3502.             (044 249947): Lirojeni! Menjėherė!

3503.             Bajram Baha (291 349): Lirojeni! Menjėherė!

3504.             Tė lirohet menjėherė! ASHFK LLOGARIA, Prishtinė, me punėtorėt: Adem Zogiani...

3505.             Astrit Zogiani

3506.             Ajshe Mulaku

3507.             Liridon Zogiani

3508.             Rinon Zogiani dhe

3509.             Valentina Berisha

3510.             (+4916092040944): Lirojeni! Menjėherė!

3511.             Hamdi Zuka, afarist, Pozheran: Lirojeni! Menjėherė!

3512.             Gazmend Mexhuani, tek. i elektros: E pėrkrahim liderin e Vetėvendosjes. Lirojeni! Menjėherė!

3513.             Qazim Salihu tek. i elektros: E pėrkrahim liderin e Vetėvendosjes si personin e vetėm qė punon pėr neve: Lirojeni! Menjėherė!

3514.             Qerim Kėlmendi, Pejė: Albin Kurti mbahet nė burg nga shqipfolėsit e UDB-sė qė operojnė nė Kosovė edhe me bekimin e Hashimit, Surroit dhe mbetjeve tė fundrrinės sė sindromit Rugovė, Pejė

3515.             Vigan Sahiti, Mirditė (Prishtinė): Lirojeni! Menjėherė!

3516.             Familja Balaj (044 162 850): Lirojeni! Menjėherė!

3517.             Xhavit Hyseni, Dardanė: Lirojeni me gjithė shokė! Menjėherė!

3518.             (044132 270): Lirojeni! Menjėherė!

3519.             Bedri Ymeri, i papunė, ish luftėtar: Lirojeni! Menjėherė!

3520.             Habib Murseli, Ferizaj: Lirojeni! Menjėherė!

3521.             Nezir Ahmeti, Finlandė: Lirojeni! Menjėherė!

3522.             Hamit Muja, nr.lnj.10052926000: Tė mbahet Albin Kurti nė burg nga politika e politikanė vendorė e ndėrkombėtarė ėshtė mė tepėr se krim.

3523.             Adnani, Bibaj (044 224508): Lirojeni! Menjėherė!

3524.             Vebi Zuka, afarist, Pozheran: Lirojeni! Menjėherė!

3525.             Ganimete Murseli, Ferizaj: Lirojeni! Menjėherė!

3526.             Selim Loku, Hani i Elezit, aktivist i Vetėvendosjes: Lirojeni! Menjėherė!

3527.             Mehmet Parduzi, tregtar, Prishtinė: Lirojeni! Menjėherė!

3528.             Abdusamed Berisha, F.Kosovė: Lirojeni! Menjėherė!

3529.             Jehon Salihu, ish ushtar i dy UĒK-ve, i papunė: Lirojeni! Menjėherė!

3530.             (044150 500): Lirojeni! Menjėherė!

3531.             Fadil Destani, kompjutorist: Lirojeni! Menjėherė!

3532.             (044 595 691): Lirojeni! Menjėherė! Merrni vesh e mos e ēoni Kosovėn nė kėmbė edhe njė herė!

3533.             Isa Azemi, ekonomist, Gjilan: Lirojeni! Menjėherė!

3534.             Sanije Sopa, shitėse: Veē pėrpara, keni pėrkrahjen tonė pėr lirimin e Albin Kurtit!

3535.             Ilir Kabashi, regjisor i flimit: Lirojeni! Menjėherė!

3536.             Qamil Hamiti, Zhegovc: Tė lirohet trimi jonė Albin Kurti!

3537.             Masar Zllanoga, Rahavec: Lirojeni! Menjėherė!

3538.             Afrim Dauti, jurist: Lirojeni! Menjėherė!

3539.             Besnik Rashkaj, K.Vogėl: Lirojeni! Menjėherė!

3540.             Vaid Hoxha, Marali, Malishevė: Lirojeni! Menjėherė!

3541.             Afrim Dauti, jurist, Klinė: Lirojeni! Menjėherė!

3542.             Muhamet Ramadani, teknik i dhėmbėve: Ėshtė legjendė e gjallė. Lirojeni! Menjėherė!

3543.             Shpėtim Shatri, Burim: Lirojeni! Menjėherė!

3544.             Arjeta Kėlmendi, Pejė: Mjaft me burgje e robėri. Liri pėr Albin Kurtin dhe tė gjithė tė burgosurit politikė!

3545.             Leonard Byci: Lirojeni! Menjėherė!

3546.             Behar Berisha, ushtarak, major: Lirojeni! Menjėherė!

3547.             Enver Mustafa, kamarier: Lirojeni! Menjėherė!

3548.             Artrit Idrizi, automekanik: Lirojeni! Menjėherė!

3549.             Vedat Fetahu, invalid i UĒK: Lirojeni! Menjėherė!

3550.             Sevime Hasani, amvise, Prizren: Lirojeni! Menjėherė!

3551.             Jeton Leniqi, student i Universiteti Mbretėror “Iliria”,Prishtinė: Lirojeni! Menjėherė! Ai ėshtė patriot yni dhe Kosova ka nevojė pėr njerėz si ai!

3552.             Albnor Krasniqi, Prishtinė: Lirojeni! Menjėherė!

3553.             Njazi Sherifi, shitės: Lirojeni! Menjėherė!

3554.             Petrit Bajraktari, Drenas: Edhe unė dua tė bashkėngjitem, sepse Albin Kurti i duhet vendit tonė.Lirojini tė gjithė!

3555.             Zylbehar Bytyēi, farmacist, Janjevė: Lirojeni! Menjėherė!

3556.             Naser Sedolli, Talinoc, Ferizaj: I lus tė gjithė prokurorėt dhe gjyqtarėt qė ta lirojnė Albin Kurtin menjėherė.Ėshtė patriot i tė gjitha trojeve shqiptare! Lavdi!

3557.             Vllaznim Radogoshi, magazinier: Lirojeni! Menjėherė!

3558.             Arben Muja, ushtar i UĒK-sė: Lirojeni! Menjėherė!

3559.             Behar Muja, teknik i komunikac.: Lirojeni! Menjėherė!

3560.             Shefik Surdulli, Gjilan: Bashkėngjitem edhe unė me juve. Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė!

3561.             Ruzhdi Berisha, Prizren: Bashkohem me ju.Tė lirohet Kurti.Menjėherė!

3562.             Arjeton Misini, punėtor: Lirojeni liderin e Kosovės, Albin Kurtin!

3563.             Magbule Fetahu, amvise: Lirojeni! Menjėherė!

3564.             Arian Misini, student, Ferizaj: Lirojeni! Menjėherė!

3565.             Hajriz Avdyli, Sharr: Lirojeni! Menjėherė!

3566.             Avni Beka, veteran i UĒK-sė: Lirojeni! Menjėherė!

3567.             Nexhmie Tahiri, amvise: Lirojeni! Menjėherė!

3568.             Idriz Beka, pensionist: Lirojeni! Menjėherė!

3569.             Ziliha Gashi Hyseni, teknike e elektros

3570.             Alban Islami, student

3571.             Naim Murtezi, tregtar

3572.             Arta Hyseni, studente e juridikut

3573.             Arianit Sadiku, student i makinerisė: Me zemėr i bashkohem Apelit tė Epokės sė re, sepse njerėzit qė vėrtet punojnė pėr kėtė vend, siē ėshtė Albin Kurti, duhet tė jenė tė lirė dhe tė vazhdojnė punėn.

3574.             Avdi Avdullahu: Lirojeni! Menjėherė!

3575.             Gentrit Bejtullahu, student e ekonomikut: Lirojeni figurėn e ndritur tė kombit shqiptar, Albin Kurtin!

3576.             Hajrush Krasniqi, zdrukthtar: Lirojeni menjėherė trimin!

3577.             Sabit Kadriu, profesor, ish kryetar i KMDLNJ, Vushtrri: I bashkohem peticionit pėr lirimine menjėhershėm dhe tė pakusht tė Albin Kurtit!

3578.             Jahi Guda, tregtar

3579.             Selim Ahmeti, ish i burgosur politik: Lirojeni! Menjėherė!

3580.             Kemajl Kadriu, Vushtrri dhe

3581.             Teuta Ahmeti, Viti: I bashkohem peticionit pėr lirimine menjėhershėm dhe tė pakusht tė Albin Kurtit!

3582.             Isa Ulluri, arsimtar i gjuhės angleze, Malishevė: Lirojeni! Menjėherė!

3583.             Visar Aliu, Ferizaj: Ėshtė plotėsisht i pafajshėm. Lirojeni! Menjėherė!

3584.             (+491749775354): Lirojeni! Menjėherė!

3585.             Sinan prushi, Gjakovė, veteran i UĒK: Lirojeni! Menjėherė!

3586.             Seladin Gashi, punėtor: Lirojeni! Menjėherė! Nuk ka faj!

3587.             Visar Sfishta, student, Besianė: Lirojeni! Menjėherė!

3588.             Bekim Ulluri, ars.i matematikės, Marali

3589.             Shahin Sfishta, arsimtar, Besianė: Lirojemi menjėherė atdhetarin e pamposhtur Albin Kurti!

3590.             Afrim Mismi, i papunė

3591.             Artanė Hasani dhe

3592.             Mustafė Hasani: Liri Albin Kurtit, Vetėvendosje Kosovės!

3593.             Sahit Ramdani: Lirojeni! Menjėherė!

3594.             Dinore Curri Hasanmetaj, ish e burgosur politike, anėtare e OVUĒK: Lirojeni! Menjėherė!

3595.             Valdet Loshi: Tė lirohen tė gjithė aktivistėt e Vetėvendosjes, edhe pse dėnimin e tyre e dėshirojnė politikanėt e Kosovės!

3596.             Naim Ramadani, ish i burgosur politik i vitit 1981 dhe furnizues i UĒK-sė: Kėrkoj lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit, sepse atdhetarėt duhet tė jenė tė lirė!

3597.             Drenusha Ramadani: I bashkohem edhe unė Apelit!

3598.             Gzim Kumnova, ngjyrosės, Gjakovė: Lirojeni! Menjėherė!

3599.             Nexhat M.(044 244 369): Tė lirohet Albini, sepse aty e kanė vendin ata qė vranė. Qeveritarėt nga njė masė e madhe e popullit e kanė humb totalisht besimin. Unė nuk besoj fare nė ta!

3600.             Shkėlzen Sadriu, Ferizaj: Ėshtė turp tė mbahet Albin Kurti nė burg! Lirojeni, ēka po pritini? Sa mė shpejt lirojeni! Respekt pėr Albin Kurtin!

3601.             Hysen Destani, Zojz, Prizren, veteran i UĒK: Lirojeni! Menjėherė!

3602.             Fuad Desku, sh.f. “Meto Bajraktari”: Lirojeni! Menjėherė!

3603.             Oruq Krivanjeva, ish mėsues: Tė lirohet Albin Kurti me shokė!

3604.             Nazif Gashi, Besianė: Tė lirohet Albin Kurti me shokė! Menjėherė!

3605.             Ridvan Gashi, i papunė

3606.             Ferit Tafallari, inxhinier i ndėrtimtarisė, Prizren: Lirojeni! Menjėherė!

3607.             Emin Gashi, Besianė: Lirojini! Menjėherė!

3608.             Edona Ramadani: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit dhe lus gjykatat e Kosovės qė tė mos bijnė nėn urdhrat e UNMIK-ut, sepse UNMIK na vrau e na shau vetėm pse populli kėrkoi Vetėvendosje pėr fatin e vet, e kjo ėshtė e drejtė e popullit.

3609.             Bujari, Gjilan (044 132 050): Lirojeni! Menjėherė!

3610-3616. -Hydajet Bytyēi, parapsikolog, Prizren, dhe 6 anėtarė tė familjes: Lirojeni! Menjėherė!

3617-3638. -Isuf Sadiku dhe 20 anėtarė tė familjes nga Vitia (Skifter): Lirojeni! Menjėherė!

3639-3664. -25 anėtarė tė familjes Klinaku (044 332 922): Lirone filozofin e madh tė Kosovės. Albini ėshtė njeri i madh shqiptar!

3665-3686.              -Shkumbin Mehmeti dhe 20 anėtarė tė familjes, Perlepnicė: Lirojeni! Menjėherė!

3687-3699.Bashkohen me Apelin 12 punėtorė tė “Tuli transport”, Prizren

3700-3740.Gafurr Poniku, pronar i “Tuli Transport” me 40 anėtarė tė familjes Poniku

3741-3744.Katėr vėllezėr Shabiu nga Vitia kėrkojnė lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit

3745-3748.Katėr veteranė tė luftės nė Burim (ish Istog), Labinot Elshani, Milazim Berisha, Bashkim Zymberaj dhe Valdet Ademaj kėrkojnė lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit nga burgu!

3749-3792.Aziz Hoti me 43 anėtarė tė familjes kėrkon lirimin e menjėhershėm nga burgu tė Albin Kurtit

3793-3802.              Ne, mėsimdhėnėsit e shkollės fillore nė Banjė, Isaku, Izeti, Sylejmani, Hajrullahu, Meta, Avniu, Hamidja, Shehidja, Zyrafetja, Ahmeti, Veseli etj., jemi pėr lirimin e Albinit me shokė.

3803.   Afrim Mavraj dhe

3804.   Ardian Mavraj, punėtorė nė botėn e jashtme (Dasam/ish Saradran,Burim): Tė rikujtojmė edhe deklarimin e sypetritit Albin Kurti para gazetarėve serbė nė burgun e Serbisė dhe mohimin e shtetit serb para gjykatės serbe!

3805.   Bedri Islami, publicist,ish kryetar i LPK-sė nė kohėn e luftės: Bashkohem me Ju.Liri pėr Albin Kurtin!

(APELI VAZHDON ēdo ditė... Presin pėr botim edhe mijėra mesazhe nga Ju. Ju qė keni shkruar, mesazhet i keni te ne! Do tė botohen njė pėr njė. Bashkangjitu edhe ti. Tregoji edhe njė shoku qė s’ka dėgjuar pėr apelin. Emri juaj do tė botohet nė gazetė. Bota po e sheh dhe po e vlerėson kėtė solidaritet tė madh ndėrshqiptar! Natyrisht, edhe Albini nė burg. Ai na ka tė gjithė neve qė po solidarizohemi me tė dhe nuk ndihet i vetėm!

Shkruani vetėm njė herė njė mesazh  nė e-mailin  epokaere_mm@hotmail. com, ose nė numrin e telefonit (044) 602 602.

Nėse s’mund tė dėrgosh njė mesazh nė gazetė, shkruaje dikund njė grafit me emrin e Albin Kurtit ose tė idealit tė tij, vetėvendosjen pėr kėtė vend. Kjo i ndihmon shumė lirimit tė  Albinit me shokė... Do tė bėsh njė punė tė madhe kėshtu! Bėje, dhe thjesht, mos ta ndin!

_______________________

A p e l

pėr lirimin e Albin Kurtit dhe tė burgosurve tjerė politikė nga burgjet e UNMIK-ut me moton:

Lirojini, menjėherė!

Lirojeni Albin Kurtin nga burgu i tipit tė mbyllur, tė vijė nė mesin tonė,nė tipin e burgut tė hapur!

Ne qytetarėt e poshtėshėnuar kėrkojmė lirimin nga paraburgimi tė aktivistit politik Albin Kurti, i burgosur politik, dhe tė tė gjithė tė burgosurve politikė nė Kosovė. Ai dhe ata janė tė Kosovės dhe Kosova ka nevojė pėr ta! Lirojini! Menjėherė!

 1. Hajredin Hyseni, deputet i PDK-sė nė Kuvendin e Kosovės

3807.Fatmir Celina, avokat – Prizren (Sa mė tepėr qė tė zgjatet paraburgimi i Albin Kurtit, ne do tė fitojmė)

3808.Feim Tahirsylaj, gazetar-redaktor (Liri pėr Albinin)

 1. Sylė Arifi, av. Puplicist
 2. Kristi Pinderi, Gazetar (REVISTA MAPO), Tiranė

3811.Ramadan Zeneli, (babai i tė plagosurit rėndė, Zenel Zeneli nė protestėn e 10 shkurtit 2007)

 1. Nebih Behluli, profesor,gazetar
 2. Bajrush Behrami, gazetar
 3. Fatmir Humolli, ish-pjesėtar i UĒK-sė
 4. Fadil Tahiri, SHM
 5. Isak Shabani, mjek
 6. Faik Jashari, jurist
 7. Ismet Cakiēi, gazetar
 8. Emine Gashi, Besianė

3820.Shefki Hyseni, biznismen: Lirojeni luanin nga grilat i cili qė nga Pozharevci ku gjendej nė burg i tha Millosheviqit kriminel,e sot kriminelėt e kanė burgosur. Kriminelė janė ata qė vrasin fėmijėt tanė nė trojet e tyre.

3821.Burimi nga Drenica, (044 170 992): Lirojeni menjėherė Albin atdhetarin, trimin e Kosovės.  Ēekun e shumė politikanė tanė qė e kritikojnė Kurtin, i ka kapur droja se nuk do tė mund tė vjedhin mė. Ēeku ka hyrė rishto nė politikė dhe nuk i zgjat shumė pėr tė vjedhur.Menjėherė ta lironi Kurtin, menjėherė!

 1. Edon Tahiri,afarist,Prishtinė: Tė lirohet! Menjėherė!
 2. Faton Gashi,Besianė: Tė lirohen!
 3. Imri Kodra,shofer: Tė lirohen!
 4. Kujtim Hyseni,nxėnės: Tė lirohet! Menjėherė!

3826.Sami Koci,Gjakovė, veteran i luftės sė UĒK-sė: Ne djemtė e luftės mė shumė i besojmė Albinit sesa Ēekut, Thaēit apo Ramushit. Albini ėshtė atdhetar dhe nacionalist shqiptar, prandaj e duam lirinė e tij!

3827.Shqipja,amvise (772 344): kėrkoj lirimin e menjėhershėm tė liderit tė Vetėvendosjes!

 1. Habibi,Greme (680 662): Tė lirohet! Menjėherė!

3829.Besnik Kasneci nga Peja: Liri pėr Albin Kurtin. Ėshtė turp pėr institucionet qė ai tė vuajė si nė kohėn e Serbisė.Tekefundit, krejt ēfarė po kėrkon Albini ėshtė Liri dhe Vetėvendosje!

 1. Fadil Gashi, Besianė: Tė lirohen! Menjėherė!

3831.Liridon Alijaj, nxėnės i shkollės sė mesme ekonomike nė Gjakovė: Sa mė parė tė lirohet njeriu qė ia do tė mirėn Kosovės, Albin Kurti!

3832.Mexhid Qorri, zdrukthtar, Drenas: Tė lirohen menjėherė vėllezėrit tanė, pėrndryshe Kosova s’do tė ketė rehati pa ata. Kosova ėshtė e jona!

3833.Fatlum Maliqi,Prishtinė: S’e meriton burgin Albin Kurti. Tė lirohet menjėherė!

 1. Aron Rexhepi,shkencėtar
 2. Hasan Curri,nxėnės: Tė lirohen! Menjėherė!

3836.Dr.Musa Myftari, Mitrovicė: Albini tė lirohet! Edhe pse ngapak ngutet, ai ka tė drejtė pėr shumėēka!

3837.Arben Abdullahu, sportist: Sa mė shpejt ju lutem ta lironi Albin Kurtin, sa mė shpejt. Ai ėshtė Albini i Kosovės. Arrestoni kriminelėt dhe tė korrupuarit, ata qė po e shesin Kosovėn dhe jo vetėvendosjen e popullit.Mjaft mė me rrena. Vetėm pėr karrika po luftoni, ndėrsa po i vrisni djelmoshat e Kosovės. Rroftė Vetėvensosja me zotin Albin nė krye!

 1. Basri Ahmeti,afarist,Mitrovicė: Liri pėr Albin Kurtin!
 2. Sinan Selmani, mobishop: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė!
 3. Ahmet Krasniqi,Besianė: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė!
 4. Reshat Selimi,agjent i sigurimeve: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 
 5. Bejtush Musliu, arsimtar,Verban,Viti

3843.Bekim Mazrreku,Malishevė,ish i burgosur politik. Tė lirohet Albini! Si nuk u vjen turp tė ia pėrsėritni tė njėjtėn ngjarje tė grilave tė kazamateve serbe.Mjaftė mė! Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

 1. Murat Shala dhe

3845.Sylejman Shala: : Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

 1. Fatmir Kadolli, jurist: Lirojeni Albinin!
 2. Gazmend Shala
 3. Kadri Shala
 4. Fetah Hoti,arsimtar

3850.Imrizah Gashi, student: Luten tė gjithė qytetarėt e Kosovės qė tė bėjmė ēmos pėr lirimin e Albin Kurtit!

3851.Reuf Verbani: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

3852.Xhemail Dreshaj,mėsues: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

 1. Refki Musaj, bujk
 2. Sadri Musaj, anėtar OBK

3855.Merita Januzi, profesoreshė e Shkollės sė Mesme tė Bujqėsisė nė Ferizaj: Kėrkojmė me ēdo kusht lirimin e Albin Kurtit!

 1. Rabit Aliu, veteran i UĒK dhe UĒPMB: Albini ėshtė trim dhe i sinqertė!

3857.Tomė Sokoli, hotelier nga Prizreni: E pėrkrah Albin Kurtin dhe kėrkoi lirimin e menjėhershėm tė tij!

3858.Driton Susuri, student: Gjithmonė nė mbėshtetjen tuaj “Vetėvendosje!”

 1. Mustafė Berisha, Ferizaj: : Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 
 2. Islam Mani, kamarier,Ferizaj: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

3861.Xhevdet Mani,moler: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

3862.Nehat Mani,student: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

3863.Afrim Mani,mjeshtėr: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

 1. Gani Rudi,profesor. Tė gjinden fajtorėt dhe domosdoshmėrisht tė lirohet Albin Kurti!

3865.Erxhan Llapashtica, Vushtrri: Burgu nuk ėshtė pėr njerėzit qė kėrkojnė vetėvendosje, por pėr kėta tradhtarėt dhe hajnat qė na qitėn nė dy gjunj!

 1. Naser Hoxhaj, Prizren: Tė lirohet Albini me shokė sa nuk ėshtė bėrė vonė!

3867.Muhamet Nuha, LPK: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

 1. Artan Ferizi

3869.Mursel Ferizi, punėtor i pensionuar i arsimit

3870.Laurent Hoxhaj, nxėnės, Prizren: Tė lirohet Albini me shokė,sepse janė djemtė e Kosovės

 1. Nijazi Gashi,Therandė: : Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 
 2. Mehdi Salltekaj,Therandė: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

3873.Fatmir Nuhaj,Drenas: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

3874.Myrvete Emini: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

3875.Dardan Xhemollari,nxėnės nga Prizreni: Dėshira ime ėshtė qė Albin Kurti tė jetė i lirė!

3876.Abdurrahim Meēa,Prizren: Albini tė lirohet, Kosova ka nevojė pėr ty o Albin!

 1. Kenan Bushi: Duhet tė lirohen tė burgosurit politikė!

3878.Skėnder Morina, Reshtan,Therandė: Tė lirohet Albin Kurti.Nuk e ka vendin nė burg njė njeri si ai. Ai ėshtė idol i kombit shqiptar!

3879.Xhelal Salihu: Nė burg vendin e kanė tė dobėtit. Albini ėshtė i fortė e jo tradhtar i popullit!

 1. Xhelil Klinaku,pensionist: E pėrkrah filozofin e madh shqiptar. Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

3881.Jeton Shabanaj: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

 1. Xhelil Berisha, profesor i historisė,Sharr

3883.Arben Cacaj,Deēan: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

3884.Fadil Vakiēi,Gjilan:Ju lutem qė ta lironi Kurtin, sepse ėshtė plotėsisht i pafajshėm. Nuk mund t’ia ngarkoni pėrgjegjėsinė pėr ato qė nuk i ka bėrė!

3885.Familja e Bajram Haxhisė, Grabanicė,Klinė: Me ty jemi Albin deri nė liri!

3886.Enver Bunjaku, punėtor i RTK, kryetar i Ballit Kombėtar i rrethit tė Vushtrrisė

3887.Fatos Stublla, Llap: Lirojeni legjendėn!

3888.Betim Hasanaj,Qėndresė,Klinė

 1. Jahir Bekteshi,Prishtinė,punėtor: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

3890.Enver Kēiku: Pėrkrahi plotėsisht lirimin e pakusht tė Albinit

3891.Pajtim Cakolli: Dua qė njeriun mė tė madh tė kombit Albin Kurtin ta lirojnė pa kushte. Menjėherė!

3892.Vjollca Ajeti, shitėse: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

 1. Selami Sadiku, bujk, Skifteraj (Viti): Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

3894.(044 144 003) Po, jam pėr lirimin e Albin Kurtit. Rroftė Vetėvendosja!

3895.Agim Sulaj, nxėnės, Prizren: Ai ėshtė njė zgjedhje e shkėlqyer pėr popullin tonė.Lirojeni sa mė shpejt!

3896.Adem Eminaj, drejtor,Pejė: Tė lirohen tė pafajshmit!

3897.Hamid Maliqi,mėsimdhėnės: Lirojeni Albinin menjėherė. Pa mėdyshje ai meriton njė vend nė Parlament!

3898.Elez Elezi, tregtar: Lirojeni Albin Kurtin. Burgosni vrasėsit qė vranė dy tė rinj!

3899.Antoneta Fazlijaj, studente e historisė: Lirojeni! Nuk e meriton burgun!

3900.Xhelal Susuri, prof.nė shkollėn e mesme teknike nė Prizren: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

 1. Betulla Sadikaj: E kundėrshtoj plotėsisht ēdo dėnim tė Albin Kurtit!
 2. Qėndresa Haliti,maturante,Gjilan:Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit!

3903.Ali Besnik Tepelena: I bashkėngjitem apelit pėr lirimin e heroit tė gjallė tė Shqipėrisė.Ju pėrshėndes juve, posaēėrisht Muhamet Mavrajn.

3904.Arbnor Koca: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

 1. Naser Ramadani,student,Ferizaj,
 2. Hanife Ramadani,amvise,fshati Trim dhe
 3. Shqipėrim Ramadani,ndėrtimtar dhe
 4. Leotrim Ramadani,gjimnazist: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 
 5. Shkurte Krenezi,Ferizaj: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

3910.Arben Surdulli, Verbicė,Gjilan: i bashkohem apelit pėr lirimin e Albin Kurtit.

3911.(044 356 968): Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

 1. Besar Bajrami,nxėnės
 2. Shpejtim Sadikaj: E kundėrshtoj paraburgimin e Albin Kurtit!
 3. Erlis Shamolli, nxėnės i kolegjit Aga Xhite
 4. (044 450 967): Kosova ka nevojė pėr Albin Kurti.Ai duhet tė jetė i lirė!

3916.Xhevrie Dibrani: I bashkėngjitem mendimit tuaj pėr lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit. Pėrshėndetje!

3917.Shemsedin Gega, shef i stacionit tė autobusėve Kosovatrans, Therandė: Tė lirohet Albin Kurti. I duhet Kosovės.

 1. Arben Mazreku, Malishevė: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

3919.Riza Gllasoviku, Gremnik,Klinė: Kėrkoj lirimin e pakusht tė Albin Kurtit, lider i rezistencės studentore dhe tė Vetėvendosjes

3920.Sadije Zahiti, Ulpianė,Prishtinė:Kosova ka nevojė pėr Albinin,ai duhet tė lirohet menjėherė!

3921.Bekim Mazreku, kamarier bmm,Malishevė. Lirojeni Albinin, se nuk po bėni gjė me kėtė punė! Ne jemi mėsuar tė burgosemi pėr Kosovėn!

3922.Melihate Arbanashi, Besianė: Kėrkoj qė tė lirohet i madhi Albin Kurti, pėr tė mirėn e gjithė Kosovės!

 1. Agim Krivanjeva,zjarrfikės, Kaēanik
 2. Plumb Emini,aktor: Edhe unė jam pėr lirimin e Albinit

3925.Blerina Emini: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

3926.Bajam Kuleta,Besianė: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

3927.Zymer Bushi, teknolog: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

3928.(044 762 027): Pėr mendimin tim ai ėshtė njeriu mė i pafajshėm nė Kosovė. Rruga e pavarėsisė ėshtė mė e shkurtėr me lirimin e tij. Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

 1. Mair Kolloni: Ju lutemi, lirone Albinin!

3930.(281 311, nxėnės i shkollės sė mesme “Gjin Gazulli” Prishtinė): Ju lutem lirone Albin Kurtin!

 1. Arben Krasniqi, Tėrpezė,Malishevė: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 
 2. Arben Haxhiu,Mitrovicė: Albini duhet tė  lirohet qė tani, ora 11 e 59! Menjėherė!

3933.Nebi Dibrani: Dėshira ime ėshtė qė ta lironi Albin Kurtin, sepse ai ėshtė Albini i Kosovės!

3934.Apelit tė gazetės i bashkohen: Dukagjin Shala,Besianė

 1. Refik Shala,
 2. Etnik Shala,
 3. Ēamėrie Shala,
 4. Valbona Shala,
 5. Dardan Shala,
 6. Atdhe Shala dhe,
 7. Vendona Shala
 8. Shpend Krasniqi,arsimtar
 9. Gjylshene Murati,studente e mjekėsisė: Albin Kurti nuk e ka vendin nė burg!
 10. Enver Bajrami, mėsimdhėnės,Gjilan
 11. Hysnije Elshani,amvise: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

3946.Ajet Veseli: Shpirtin nė fyt na e keni sjellė ju politikanėt e koruptuar dhe kriminelė.Albin Kurti duhet tė lirohet sa mė shpejt, se vallahi do tė pendoheni! Rroftė Vetėvendosja! Rroftė Albin Kosova!

 1. Sherifja, nxėnėse (757360): Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit!
 2. Valmir Mehmeti dhe

3949.Valmira Mehmeti: Ta qojmė deri nė fund amanetin e dėshmorėve. Tė gjithė nė frontin e madh gjithėshqiptar pėr vetėvendosje!

3950.Hekuran Hajrullahu: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

 1. Skėnder Veseli, tregtar dhe

3952.Minire Gashi, amvise: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

 1. Shani Haxhimusa, Doganaj,Ferizaj,arsimtar: Albini i duhet Kosovės.Lirojeni!
 2. Rasim Misku,Gjakovė
 3. Ngadhnjim Fetiu,
 4. Shpend Canamusa,
 5. Toska Rexha,
 6. Arbėr Fetiu,
 7. Shukrie Fetiu dhe

3960.Armen Ferizi: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

 1. Luljeta Stublla, Besianė: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 
 2. Hysni Jupaj,Studenēan,Therandė: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 
 3. Fatos Stublla, Llap:Lirojeni legjendėn Albin Kurti!

3964.Brahim Molliqaj, ish komadant i UĒK-sė nė Zonėn e Dukagjinit; Lirojeni Albin Kurtin, sepse i duhet Kosovės!

 1. Arben Syla,Bequk,Vushtrri,ekonomist: Lirone!

3966.Bedrije Bllaca, profesoreshė e gj.l.shqipe, Gjilan: Tė lirohet sa mė parė Albini me shokė dhe sa mė parė Vetėvendosje!

 1. Fatbardh Stublla dhe
 2. Xhallon Stublla: Tė lirohet legjenda e Kosovės!Menjėherė!

3969.Bujar Salihu,Ferizaj: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

 1. Gėzim Prekupni, elektricist, Ferizaj: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

3971.Behram Berisha,Dardani, Prishtinė: Tė lirohet sa mė shpejt Albin Kurti me shokė. Unė s’po mund ta kuptoj se pse ende nuk u ngopėm me tė burgosur politikė nga regjimi i Serbisė. Qoftė e mallkuar ajo dorė qė ia ka vėnė prangat!

3972.Ismet Januzi,Ferizaj: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

3973.Ramė Blakaj, veteran i UĒK, Tedel (ish Vrellė),Burim

 1. Genc Salihu,Fusha e Madhe,inxhinier
 2. Lulzim Zymberi, Verbicė e Zhegocit,Gjilan: Lirojeni Albin Kurtin, hero i gjallė!
 3. Isuf Salihu,Ferizaj: Ju lutem lirone Albin Kurtin, sepse ai nuk ka faj!
 4. Fehmi Bajraktari, “Bajraktari com”, Mitrovicė
 5. Bajram Zyba, mėsues: Lirone. Padrejtėsisht po e mbani nė burg!
 6. Meriton Axhillari, student,
 7. Durim Axhillari dhe

3981.Elez Axhillari, veteran i UĒK-sė: Albin Kurti nuk e meriton tė gjendet nė burg! Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

 1. Muhamet Beqiri, Baks,Skėnderaj: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

3983.Brahim Gjaka: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

 1. Arbėr Hadėrgjonaj,
 2. Rilind Mushkolaj,
 3. Qėndrim Kuqi
 4. Selmon Cacaj dhe
 5. Agon Ramosaj, nxėnės tė Deēanit: Tė lirohet Albin Kurti!
 6. Shefqet Buqaj, nėnkolonel, TMK,
 7. Qelebie Buqaj,teknike medicinale,
 8. Arbnore Buqaj,studente e gj/l.shqipe
 9. Arianit Buqaj,nxėnės dhe

3993.Ardit Buqaj: Tė lirohet menjėherė Albin Kurti dhe tė tjerėt, ndėrsa tė burgosen ata qė e shkaktuan tragjedinė!

 1. Metush Spahiu,teknik i makinerisė,
 2. Adil Spahiu, student dhe

3996.Alban Spahiu, student nga Gjilani: Mos i mbushni burgjet me njerėzit qė i duhen Kosovės.Lirojeni Albinin!

3997.Mr.Llukman Limani nga Presheva: Dashtė Allahu qė Albin Kurti me dhe gjithė ushtarėt e UĒK-sė tė lirohen sa mė shpejt.

 1. Hake Abdullahu: Lironi ata qė ia duan tė mirėn Kosovės!
 2. Labinot Sadiku, student i juridikut

4000. Adem Loshi, Pemishte, Skėnderaj:Lirojeni Albinin! Liria nuk burgoset. Duhet tė burgosen ata qė e ngulfasin lirinė!

 1. Sami Shaqiri, Oslo,Norvegji: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

4002.Kosovare Sadiku,nxėnėse: Lirojeni Albin Kurtin nga burgu i tipit tė mbyllur, tė vijė nė mesin tonė,nė tipin e burgut tė hapur!

 1. Afrim Sherifi, tregtar, Ferizaj: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė! 

4004.Hazbije Sherifi,amvise: Bashkohem me apelin pėr lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit.

4005.Arianit Sherifi,punėtor: I bashkėngjitem Apelit pėr lirimin e menjėhershėm tė Kurtit me shokė.

 1. Kryesia e OJQ “Zgjimi i orės sonė...”: Bashkohemi me apelin
 2. Lirim Gashi,Brus,Nxėnės: Kėrkojmė vetėvrasjen e negociatorėve!
 3. Shpresa Xhymshiti,
 4. Ornela Xhymshiti dhe

4010.Gramos Xhymshiti: Lirojeni aktivistin e kombit shqiptar dhe shporruni nga Kosova.Kosova ėshtė e jona dhe e askujt tjetėr. Aktet kriminale tė 10 shkurtit janė nė pėrputhshmėri me karakterin tuaj  juridiko-politik Poshtė UNMIK-u!

 1. Ibush Sherifi, pensionist:Lirojeni trimin tonė,Albin Kurti!
 2. Lumnie Osmani,Vushtrri
 3. Dursim Axhillari: Albini s’e meriton kėshtu! Lirojeni! Menjėherė!
 4. Granit Gega, gjimnazist: Bashkohem me apelin.
 5. Amir Kraniqi: Liri pėr Albinin! Vetėvendosje pėr popullin!

4016.Shaban Jashari me familjen e tij nga Laberini (Sveēla),Besianė:Tė lirohet zoti Albin Kurti!

 1. Avni Pantina, Stapanicė, punėtor: Liri pėr Albin Kurtin!
 2. Luan Hoti,aktivist: Tė lirohet menjėherė Albin Kurti dhe gjithė tė burgosurit politikė!

4019.Qėndresa Hajrullahu,gjimnaziste, klasa e dhjetė,Ferizaj

4020.Albert Krasniqi, i burgosur: Lirojeni urgjentisht Albinin, sepse i nevojitet popullit nė kėto momente historike!

 1. Mirsim Mengjiqi, i burgosur,
 2. Besim Mehmeti, i burgosur,
 3. Afrim Ibrahimi, i burgosur,
 4. Armend Krasniqi, i burgosur dhe

4025.Fidan Morina, ish i burgosur: Tė lirohet menjėherė Albin Kurti dhe tė burgosurit tjerė politikė!

4026.Dr.Avdi Avdiu, pediatėr: Angazhohem pėr lirimin e Albin Kurtit!

4027.Sadetin Maliqi,

4028.Burim Maliqi,

4029.Mustafė Maliqi,

4030.Bahrie Maliqi,

4031.Jetmire Maliqi,

4032.Sabedin Maliqi,

4033.Shqipton Maliqi,

4034.Shehide Maliqi,

4035.Rifadie Maliqi dhe

4036.Afrore Maliqi

4037.Selajdin Osmanaj,Kaliēan,Burim,student nė “Fama”

4038.Besmir Murseli,Greme,Ferizaj

4039.Ajet Morina,bukėpjekės: Tė lirohet menjėherė! 

4040.Valon Sherifi, Lladovė: Tė lirohet menjėherė! 

4041.Imer Tahiri nga burgu i Mitrovicės: Lirojeni legjendėne gjallė,Albin Kurtin!

4042.Faton Kurti,Carralevė:VETĖVENDOSJE!

4043.Donlir Murseli,Greme,Ferizaj: Liri pėr Kurtin!

4044.Sofije Rashkaj,Krushė e Vogėl:Duhet tė lirohet Albin Kurti!

4045.(044 486 250):VETĖVENDOSJE!

4046.Nexhmije Nebihu dhe

4047.Miradije Berisha,absolvente tė Fakultetit tė Edukimit,Prizren: Lirone Albin Kurtin!

4048.Dashamir Asllani,Krushė e Vogėl: Lirojeni menjėherė Albin Kurtin!

4049.Drilon Jusufi,student,Vushtrri: Lirojeni Kurtin!

4050.Feriz Ēitaku, tek,ndėrtimarisė: S’jam anėtar i Vetėvendosjes, por Kurti duhet tė lirohet sa mė shpejt!

4051.Isni Saliu nga Gjakova, ndėrtimtar: Albin Kurti tė lirohet sa mė parė, ndėrsa Vetėvendosja, qė e ka shumicėn e popullit me vete, duhet ta dominojė Parlamentin qė ta shpieni Kosovėn pėrpara drejt Evropės!

 1. (044 445 466):Lirojeni menjėherė Albin Kurtin!

4053.Sami Xhyliqi, student: Edhe unė si tė gjithė qytetarėt e Kosovės i bashkohem apelit pėr lirimin e Albin Kurtit. Ky ėshtė obligim i ēdo shqiptari!

 1. Shaip Kozhani: Lirojeni!Menjėherė!
 2. Dr.Muharrem Selmani: Tė lirohet Albin Kurti!
 3. Halil Osmanaj, arsimtar nga Burimi: Lirojeni!Menjėherė!
 4. Z.Kastrati (139 207) Lirojeni!Menjėherė!
 5. Besimi nga Skifteraj (Vitia): Lirojeni!Menjėherė!
 6. Shkurte Ukaj: Lirojeni!Menjėherė!

4060.Mevlan Sadiku, student i drejtėsisė: Me respekt i nderuari M.Mavraj, lotėt mė rrodhėn kur dėgjova se e kanė burgosur trimin kosovar SHPK-ja e Bangladeshit. Apeloj qė tė lirohet sa mė shpejt nga prangat e Unmikut!

 1. Bashkim Krasniqi, punėtor: Lirojeni!Menjėherė!
 2. Naxhije Hyseni,pedagoge: Lirojeni!Menjėherė!

4063.Ibush Llapashtica,Prishtinė, ish i burgosur politik: Lirojeni!Menjėherė!

 1. Fejzullah Geci, Llaushė: Lirojeni sa mė shpejt ju lutem!
 2. Kujtesa Rashkaj: Bashkohem me apelin!
 3. Gani Miftari,Gjilan

4067.Skender Halilaj, Burgu i Dubravės: Dhimbje qė nuk pėrballohet qenka padrejtėsija kur tė bėhet prej atyre qė erdhėn qė tė na formojnė sistemin e drejtėsisė. Ju lutem, lirojeni Albin Kurtin, se nuk mund ta pėrulni me burgosje, se as Serbija me torturat mė ēnjerėzore s’ka mundur ta pėrulė. Lirojeni tė pafajshmin e arrestojeni vrasėsin! Me shpresė se Kurti nuk e ka fatin tim tė qėndrojė 5 vite pafaj nė burg, si unė, ju pėrshėndes prej burgut tė Dubraves.

 1. Hamit Hamiti, inxhinier i makinerisė
 2. Salih Salihu, profesor
 3. Avdi Xhata, profesor i Historisė
 4. Sabri Hamiti, ish-pjesėtar i UĒK-sė
 5. Megzon Maloku, gazetar
 6. Shefqet Fazliu, jurist i dip.
 7. Ukshin Sfishta, ish-pjesėtar i UĒK-sė
 8. Bajram Rudari, ish-pjesėtar i UĒK-sė
 9. Avdi Behluli, ish-pjesėtar i UĒK-sė
 10. Beēir Bahtiri, ish-pjesėtar i UĒK-sė
 11. Beēir Hajrizi, ish-pjesėtar i UĒK-sė
 12. Tefik Mahmuti, jurist i dip.
 13. Nexhmi Kamerolli, SHM
 14. Fadil Revuēi, jurist i dip
 15. Muhamet Fazliu, profesor
 16. Azem Namani, arsimtar
 17. Agim Dibrani, jurist i dip
 18. Bajram Vllasa, arsimtar
 19. Muhamet Latifi, jurist i dip.
 20. Faik Mahmuti, ish-pjesėtar i UĒK-sė
 21. Avni Bahtiri, ish-pjesėtar i UĒK-sė
 22. Isuf Latifi, ish-pjesėtar i UĒK-sė
 23. Ali Latifi, ish i burgosur politik
 24. Labinot Jashari, student
 25. Ramadan Bajra, ish-pjesėtar i UĒK-sė
 26. Ukshin Kosumi, ish-pjesėtar i UĒK-sė
 27. Kadri Haziri, ish-pjesėtar i UĒK-sė
 28. Kadri Avdiu, ish-pjesėtar i UĒK-sė
 29. Islam Haziri, arsimtar
 30. Hysen Hasani, arsimtar
 31. Safet Behrami, i pa punė
 32. Musli Zejnullahu, ish-pjesėtar i UĒK-sė
 33. Izjah Rexhepi, biznesmen
 34. Mentor Rexhepi, zv. drejtor
 35. Liridon Rexhepi, student
 36. Bardhok Rexhepi
 37. Qamile Rexhepi, Amvise
 38. Dorentina Rexhepi, Nxėnėse
 39. Remzie Rexhepi, nga Mogilla e Vitisė

4107.Arif Abazi, (prind i Dėshmorit tė luftės sė UĒPMB (Komandant Miratoca) –Preshevė

 1. Fatmir Ēaka, koordinator lokal i Asamblesė Rinore – Kaēanik
 2. Mustafė Lipaj, inxhinier, i burgosur politik Gjermani
 3. Hyrie Lipaj, arsimtare-Gjermani
 4. Isa Lipaj, arsimtar, Studenicė-Burim
 5. Mahie Lipaj, arsimtare, Studenicė-Burim
 6. Idriz Bajraktari, Vrellė-Burim
 7. Blerim Berisha, student
 8. Bislim Syla, veteran i UĒK-sė
 9. Islam Haxhiu, gazetar - Gjakovė

4117.Muala Qukpishti Ymeri – Doganiere (Jeni tė mrekullueshėm “Epoka e re”)

 1. Nora Istrefi (Lirojeni Albin Kurtin!)
 2. Naime Thaēi, nxėnėse, Xėrxe-Rahovec
 3. Rukije Krasniqi
 4. Gėzim Karaxhiu

4122.Valon Arifi – Disajner (Ėshtė lehtė tė kuptohet se themelet e Vetėvendosjes nuk i bėri Hashim Thaēi, Ibrahim Rugova, Agim Ēeku... Liri pėr Albin Kurtin)

 1. Burim Hamzė Thaqi, student, Xėrxe-Rahovec
 2. Safet Ali Thaqi, gardian nė Qarkun e Prizrenit, Xėrxe-Rahovec
 3. Mustafė Ali Thaqi, Xėrxe-Rahovec
 4. Visar Rushiti, student, Mitrovicė

4127.Ali Hajrulla Thaqi, Xėrxe-Rahovec, babai i Dėshmorit Hamzė Thaqi 

 1. Ilir Rexhepi, teknik i Komunikacionit

4129.Fitore Bokshi (Tė lirohet Albin Kurti dhe tė burgosurit e tjerė politikė, MENJĖHERĖ! Tė vetmit qė duhet tė japin pėrgjegjėsi pėr vrasjet e protestės sė fundit janė policėt tanė dhe ata ndėrkombėtarė, tė cilėt njė dhunė tė tillė u pa shumė mirė qė e kishin planifikuar... LIROJINI!)

 1. Naser Thaqi, student, Xėrxė-Rahovec

4131.Zeqir Bekolli, gazetar (Albini ėshtė njeriu qė paralajmėroi mė sė miri rrezikun qė i kanoset Kosovės nga decentralizimi. Me mbajtjen e tij nė burg po synohet tė heshtet e vėrteta)

 1. Visar Bajrami, nxėnės Izbicė
 2. Halide Krasniqi, infermiere
 3. Labinot Krasniqi, Gjermani
 4. Agon Krasniqi, kontrollor i trafikut ajror
 5. Dardane Krasniqi, Zyra Zvicerane

4137.Hamit Buzhala, Budakovė, ish-i burgosur me Albinin, (Krenohem qė tė njoha gjatė bashkėvuajtjes nė burgjet e Serbisė)

4138.B. Junuzi (Nuk dua tė komentoj shumė dhe nuk dua ta bėj mesazhin tim njė Poezi apo njė Roman, dua shkurt tė them: O me dėshirė... O me dhunė, lirimi i Albin Kurtit ėshtė i caktuar me datė)

4139.Imer Deliu, ish-epror i lartė i UĒK-sė dhe kryetar i Listės sė bashkuar Qytetare-Drenas

 1. Avdyl Krasniqi, prof. i Fizikės-Drenas
 2. Aziz Bardhi, arsimtar-Drenas
 3. Izet Ibrahimi, mr. i Shkencave Teknike-Drenas
 4. Ferki Karagja, -Drenas
 5. Lah Elshani, inxh. i Makinerisė-Drenas
 6. Xhemajl Berisha, mėsimdhėnės dhe pėrfaqėsues i rinisė-Drenas
 7. Tahir Zeneli, inxh. i Teknologjisė-Drenas
 8. Maliq Morina, SHLE-Drenas
 9. Salih Muliqi, Fakulteti i Pedagogjisė-Drenas
 10. Gani Krasniqi, drejtor-Drenas

4150.Sokol Krasniqi, prof. i gjuhės Angleze-Drenas (Dėgjojeni zėrin e arsyes! Lirojeni menjėherė!)

4151.Pajtimja, Valdetja, Ardiana nga Vitia (E dėshirojmė lirimin e Albin Kurtit sa mė shpejt. Ai ėshtė i pafajshėm)

4152.Shpresa Kosova

 1. Safet dhe Sevdije Zenuni, Belgjikė
 2. Sahit (Bejtė) Krasniqi, Dajkoc-Dardanė, Veteran i Arsimit
 3. Shani Haxhimusa, arsimtar
 4. Adriatik Haxhimusa
 5. Tafil Morina, Rixhevė-Klinė
 6. Bashkim Krivanjeva
 7. Dr. Syzana Hadergjonaj

4160.Agim Hadergjonaj, Teknik Specialist i Kontrollit tė Kualitetit nė Sistemet Komutuse

 1. Kenan Sopa
 2. Herolind Aliu, Kaufmann, Zvicėr
 3. Selvishae Jashari – Fribourg (Zvicėr)
 4. Kushtrim Jashari – Fribourg (Zvicėr)
 5. Jashar Jashari – Fribourg (Zvicėr)
 6. Habibe Jashari – Moudon (Zvicėr)

4167.Behar Berisha, kėshilltar (Lirojeni, menjėherė! Kėtė qė po e bėni ju e ka bėrė veē regjimi i Milloshit, "o ju millosheviqat shqiptarė")

4168.Kushtrim Kameri, student dhe aktivist i Vetėvendosjes, Prishtinė (Apel pėr pjesėmarrje masive nė DEMONSTRATĖN e 3 Marsit dėshira e Albinit)

 1. Fehmi Berisha, profesor, Cyrih
 2. Mejreme Berisha, mjeke, Cyrih

4171.Kastriot e Kreshnik Berisha, nxėnės me qėndrim tė pėrkohshėm nė Cyrih

 1. Fatos Maxhuni, Mitrovicė, ekonomist
 2. Xhevahire Kastrati, fshati Zahaq
 3. Fadil Bajrami, Stagovė-Kaēanik, Saskatchewan Kanada
 4. Imam Afez Avdyl, nga Grushina
 5. Kadri Barileva, kamarier, Gjakovė
 6. Floranta Radogoshi, Barileva, motėr medicinale, Gjakovė
 7. Driton Neziri, nga Gjermania
 8. Ismail dhe Gėzime Haxhiu, Teknikė
 9. Saranda Sahiti, studente
 10. Shaban Veseli, Mitrovicė
 11. Shemsije Veseli, Mitrovicė
 12. Afėrdita Veseli, Mirtovicė
 13. Ramadan Veseli, Mitrovicė
 14. Agim Veseli, Mirtovicė
 15. Fisnik Veseli, Stdent-Mitrovicė
 16. Kaltrina Veseli, Nxėnėse-Mirtovicė
 17. Adelina Veseli, Nxėnėse-Mitrovicė
 18. Rrustem Voca, Pensionist-Mitrovicė
 19. Hamide Voca, Mitrovicė
 20. Myrvete Voca, Mitrovicė
 21. Rabije Voca, Studente-Mitrovicė
 22. Mimoza Qela, studente
 23. Mentor Rashica, Kristiansand, Norvegji
 24. Avni Xhafa, Mitrovicė
 25. Mehmet Karaxhiu
 26. Nazan Karaxhiu
 27. Masar Kuksi
 28. Fahri Kuksi
 29. Adni Kuksi
 30. Bajram Kuksi
 31. Sahit Kuksi
 32. Arlind Kuksi
 33. Ardijan Kuksi
 34. Atdhe Kuksi
 35. Gjeni Kuksi
 36. Arbern Kuksi
 37. Alban Kuksi
 38. Nijazi Kuksi
 39. Eni Kuksi
 40. Arijeta Kuksi
 41. Nevin Kuksi
 42. Gjylizar Kuksi
 43. Bekim Latifi
 44. Ymer Latifi
 45. Denis Latifi
 46. Iqram Latifi
 47. Nazmije Kuksi
 48. Blerta Kuksi
 49. Besart Sadiku, biznesmen
 50. Arta Kosumi, studente e Matematikės

4222.Fitore Rexhepi, nxėnėse nė shkollėn ekonomike "Marin Barleti" nė Gjilan nė kl XII/9 drejtimi "Ass. Juridik"

 1. Bahtir Cakaj, vozitės, Gjermani
 2. Hakif Rexhepi, nga Gjermania, ish i burgosur politik
 3. Flamur Rexhepi, nxėnės nga Gjermania
 4. Valon Rexhepi, nxėnės nga Gjermania
 5. Zenel Hasaj, nga fsh. Gabrricė e Kaēanikut
 6. Xhevdet Berati, nxėnės nga Kaēaniku

4229.Bashkim Ameti (Liri pėr Albin Kurtin, sė bashku deri nė Vetėvendosje!)

 1. Advije Hasaj, nga fsh. Gabrricė e Kaēanikut
 2. Ilir Mazreku, Inxhinier i Biologjisė
 3. Agron Hasaj, nga fsh. Gabrricė e Kaēanikut

4233.Amet Isaj, koordinator i Vetėvendosje!-s nė fsh. Duraj tė Kaēanikut

 1. Ruzhdi Salihaj, Duraj, Kaēanik, aktivist i Vetėvendosje!-s
 2. Agron Isaj, Duraj, Kaēanik, aktivist i Vetėvendosje!-s

4236.Refet Salihaj, pėrgjegjės i Vetėvendosje!-s nė fsh. Duraj

 1. Heset Isaj, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 2. Zekė Nivokazi, Gjakovė
 3. Alban Ramadani, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 4. Hamzi Zenuni, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 5. Arsim Zenuni, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 6. Basri Salihaj, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 7. Ardian Salihaj, pėrgjegjės i Vetėvendosjes nė fsh. Duraj
 8. Avni Salihaj, Duraj, aktivist i Vetėvendosje!-s
 9. Ardianit Salihaj, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 10. Buletin Salihaj, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 11. Shefqet Salihaj, Duraj,  aktivist i Vetėvendosje-s
 12. Hazbi Fazliu, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 13. Hizri Fazliu, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 14. Isa Zenuni, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 15. Rrustem Zenuni, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 16. Gėzim Salihaj, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 17. Kushtrim Salihaj, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 18. Nesret Salihaj, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 19. Kushtrim N. Salihaj, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 20. Lutfi Zenuni, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 21. Veton Beqiraj, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 22. Bardh Zenuni, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 23. Ylber Isaj, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 24. Ukshin Isaj, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 25. Ejup Zenuni, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 26. Sabit Zenuni, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 27. Blerim Zenuni, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 28. Shefket Ramadani, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 29. Skender Ramadani, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 30. Kushtrim Ramadani, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 31. Urim Ramadani, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 32. Banush Fazliu, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 33. Burim Salihaj, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 34. Muharrem Isaj, Duraj, aktivist i Vetėvendosje-s
 35. Gani Kurtaj, pėrgjegjės i Vetėvendosje!-s pėr fsh. Gabrricė
 36. Agron Hasaj, , Gabrricė, koordinator i Vetėvendosjes nė Duraj
 37. Muzafer Hasaj, Gabrricė, aktivist i Vetėvendosje!-s
 38. Jeton Hasaj, Gabrricė, aktivist i Vetėvendosje!-s
 39. Burim Hasaj, Gabrricė, aktivist i Vetėvendosje!-s
 40. Kadri Hasaj, pėrgjegjės i Vetėvendosjes pėr Gabrricė
 41. Besnik Hasaj, aktivist i Vetėvendosje!-s
 42. Arsim Kurtaj, aktivist i Vetėvendosje!-s
 43. Selim Hasaj, pėrgjegjės i Vetėvendosje!-s pėr fsh, Gabrricė
 44. Festim Hasaj, Gabrricė, aktivist i Vetėvendosje!-s
 45. Menduh Hasaj, Gabrricė, aktivist i Vetėvendosje!-s
 46. Sadat Hasaj, Gabrricė, aktivist i Vetėvendosje!-s
 47. Burhan Hasaj, Gabrricė, aktivist i Vetėvendosje!-s
 48. Mentor Hasaj, Gabrricė, aktivist i Vetėvendosje!-s
 49. Elbasan Hasaj, Gabrricė, aktivist i Vetėvendosje!-s
 50. Avdush Hasaj, Pėrgjegjės i Vetėvendosje!-s pėr fsh. Gabrricė
 51. Mustafė Hasaj, Gabrricė, aktivist i Vetėvendosje!-s
 52. Ibrahim Hasaj, Gabrricė, aktivist i Vetėvendosje!-s
 53. Bardhyl Baftiu, pėrgjegjės i Vetėvendosje!-s pėr fsh Dubravė
 54. Kushtrim Prushi, pėrgjegjės i Vetėvendosje!-s pėr fsh Dubravė
 55. Xhevdet Guri, pėrgjegjės i Vetėvendosje!-s pėr fsh. Nikaj
 56. Mensur Dashi, pėrgjegjės i Vetėvendosje!-s nė fsh. Stagovė
 57. Valton Tifeku, Doganaj, aktivist i Vetėvendosje!-s
 58. Flamur Prushi, Prushaj, aktivist i Vetėvendosje!-s
 59. Arsim Prushi, Prushaj, aktivist i Vetėvendosje!-s
 60. Afrim Prushi, Prushaj, aktivist i Vetėvendosje!-s
 61. Halim Prushi, Prushaj, aktivist i Vetėvendosje!-s
 62. Metush Prushi, Prushaj, aktivist i Vetėvendosje!-s
 63. Meriton Prushi, Prushaj, aktivist i Vetėvendosje!-s
 64. Hizer Vogliqi, Prushaj, aktivist i Vetėvendosje!-s
 65. Arton Salihu, Baicė, aktivist i Vetėvendosje!-s
 66. Nexhmedin Salihu, Baicė, aktivist i Vetėvendosje!-s
 67. Adelina Salihu, Baicė, aktivist i Vetėvendosje!-s
 68. Muzafer Salihu, Baicė, aktivist i Vetėvendosje!-s
 69. Nderim Salihu, Baicė, aktivist i Vetėvendosje!-s
 70. Arsim Osmani, pėrgjegjės i Vetėvendosje!-s pėr fsh. Elezaj
 71. Nexhat Memishi, Elezaj, aktivist i Vetėvendosje!-s
 72. Ardijan Ismajli, Elezaj, aktivist i Vetėvendosje!-s
 73. Driton Ismajli, Elezaj, aktivist i Vetėvendosje!-s
 74. Femi Luma, Elezaj, aktivist i Vetėvendosje!-s
 75. Besim Luma, Elezaj, aktivist i Vetėvendosje!-s
 76. Nuhi Osmani, Elezaj, aktivist i Vetėvendosje!-s
 77. Labinot Sahiti, Elezaj, aktivist i Vetėvendosje!-s
 78. Abedin Rramani, Brod aktivist i Vetėvendosje!-s
 79. Besnik Rramani, Brod aktivist i Vetėvendosje!-s
 80. Admir Rramani, Brod aktivist i Vetėvendosje!-s
 81. Ilirjana Hyseni, Firajė aktiviste e Vetėvendosje!-s
 82. Besarta Sylejami, Firajė aktiviste e Vetėvendosje!-s

4319.Shkodran Elezi, pėrgjegjės i Vetėvendosje!-s pėr fsh. Sllatinė tė Kaēanikut

 1. Albana Topojani, Doganaj aktiviste e Vetėvendosje!-s
 2. Liridon Vogliqi, Gėrlicė, aktivist i Vetėvendosje!-s
 3. Burim Vogliqi, Gėrlicė, aktivist i Vetėvendosje!-s
 4. Shqiprim Vogliqi, Gėrlicė, aktivist i Vetėvendosje!-s
 5. Imrane Vogliqi, Gėrlicė, aktivist i Vetėvendosje!-s
 6. Nexhat Vogliqi, Gėrlicė, aktivist i Vetėvendosje!-s
 7. Nehat Vogliqi, Gėrlicė, aktivist i Vetėvendosje!-s
 8. Arben Vogliqi, Gėrlicė, aktivist i Vetėvendosje!-s
 9. Jeton Vogliqi, Gėrlicė, aktivist i Vetėvendosje!-s
 10. Metush Zenuni, Duraj, prof i historisė
 11. Atdhe Zenuni, Duraj, nxėnės
 12. Kushtrim Zenuni, Duraj, nxėnės
 13. Mėrgim Salihaj, Duraj, nxėnės
 14. Mensur Zenuni, Duraj, student
 15. Shkumbim Salihaj, Duraj, nxėnės
 16. Shqipdon Salihaj, Duraj, nxėnės
 17. Blerton Salihaj, Duraj, nxėnės
 18. Hasan Salihaj, Duraj, elektricist
 19. Beqir Salihaj, Duraj, shofer
 20. Xhemajl Salihaj, Duraj, punėtor
 21. Kadri Isaj, Duraj, punėtor
 22. Mentor Isaj, Duraj, nxėnės
 23. Shkezen Isaj, Duraj, Kaēanik nxėnės
 24. Selim Zenuni, Duraj, punėtor
 25. Zjadin Zenuni, Duraj, taksist
 26. Imri Fazliu, Duraj, punėtor
 27. Bajram Zenuni, Duraj, punėtor
 28. Niazi Zenuni, Duraj, punėtor
 29. Fazli Hasaj, Gabrricė, punėtor
 30. Ruzhdi Fazliu, Gabrricė, Kaēanik punėtor
 31. Veton Hasaj, Gabrricė, nxėnės
 32. Dardan Hasaj, Gabrricė, nxėnės
 33. Xhevat Hasaj, Gabrricė, shofer autobusi
 34. Shefket Hasaj, Gabrricė, punėtor
 35. Rrustem Hasaj, Gabrricė, punėtor
 36. Hamit Hasaj, Gabrricė, pensioner
 37. Blerim Hasaj, Gabrricė, Kaēanik punėtor
 38. Bujar Kurtaj, Gabrricė, punėtor
 39. Fatmir Kurtaj, Gabrricė, arsimtar
 40. Razim Kurtaj, Gabrricė, punėtor
 41. Bekim Kurtaj, Gabrricė, punėtor
 42. Agron Beqiraj, Duraj, nxėnės
 43. Hamdi Salihaj, Duraj, punėtor
 44. Nesret Salihaj, Duraj, punėtor
 45. Emin Fazliu, Duraj, punėtor
 46. Milaim Salihaj, Duraj, punėtor
 47. Kadri Fazliu, Duraj, punėtor
 48. Selim Fazliu, Duraj, punėtor
 49. Avni Prushi, Prushaj, Kaēanik punėtor
 50. Sead Prushi, Prushaj, nxėnės
 51. Zilbehar Prushi, Prushaj, doktor
 52. Danush Prushi, Prushaj, punėtor
 53. Fuad Prushi, Prushaj, student
 54. Ramadush Prushi, Prushaj, shitės
 55. Megjid Prushi, Prushaj, punėtor
 56. Xhemajl Prushi, Prushaj, arsimtar
 57. Zahir Prushi, Prushaj, tregtar
 58. Lulzim Vogliqi, Gėrlicė, taksist
 59. Sabit Vogliqi, Gėrlicė, punėtor
 60. Bajram Vogliqi, Gėrlicė, punėtor
 61. Osman Vogliqi, Gėrlicė, punėtor

4381.Bajram Memishi, Elezaj, 

 1. Mentor Memishi, Elezaj, punėtor
 2. Avdullah Memishi, Elezaj, nxėnės
 3. Adnan Memishi, Elezaj, punėtor
 4. Islam Memishi, Elezaj, punėtor
 5. Haki Memishi, Elezaj, punėtor
 6. Zjadin Osmani, drejtor i shf. Nazmi Osmani, Elezaj
 7. Burim Osmani, Elezaj, shitės
 8. Elez Osmani, Elezaj nxėnės
 9. Argjend Kuqi, Elezaj, punėtor
 10. Shpend Kuqi, Elezaj, sigurim
 11. Shofki Osmani, Elezaj, punėtor
 12. Besnik Osmani, sigurim
 13. Arian Osmani, Elezaj, nxėnės
 14. Daut Osmani, Elezaj, pensionist
 15. Ramadush Osmani, Elezaj, ars. i gj. angleze
 16. Ramė Ismajli, Elezaj, punėtor
 17. Gzim Ismajli, Elezaj, punėtor
 18. Hesat Ademi, Elezaj, ars. i Gjeografisė
 19. Danush Osmani, Elezaj, punėtor
 20. Afrim Mustafa, Elezaj, gazetar
 21. Minir Osmani, Elezaj, taksist
 22. Ismajl Elezi, Elezaj, ars i Matematikės
 23. Nezir Doda, Elezaj, shėrbėtor
 24. Arsim Ademi, Elezaj, punėtor
 25. Nexhat Osmani, Elezaj, punėtor
 26. Pishina Me&Di, Doganaj
 27. Free Shop 99, Doganaj
 28. Radio Zėri Sharrit 93. 4 Mhz, Doganaj
 29. Deda Komerc, Doganaj
 30. Gjelltore Saranda, Doganaj
 31. N. T. Pardiani Company Gmbh, Doganaj
 32. Ballkan Petrol, Kaēanik
 33. Veterina Med, Doganaj
 34. N.T.T Beka, Doganaj
 35. Nexhmedin Osmani, Elezaj, gazetar
 36. Rabie Elezi, Sllatinė, gazetare
 37. Emin Rramani, Brod, mekanik
 38. Avni Topalli, Doganaj, elektricist
 39. Selim Deda, Doganaj, punėtor
 40. Emin Rudi, Rudaj, elektricist
 41. Shkėndia Petrol, Matlum, Kaēanik
 42. Ukė Bajram Dreshaj, pensionist Vrellė Burim
 43. Ali Emini, Shkup
 44. Haki Memeti, Grushin
 45. Ibush Emini, Grushin
 46. Mustafa Selimaj, Zvicėr
 47. Mehmet Bislimi, poet dhe publicist
 48. Rifat Kodraliu, Zvicėr
 49. Naser Tasholli nga Holanda (i lindur nė Ferizaj)
 50. Fehmi Gashi, Llapushnik
 51. Refik Kryeziu, mr. i Ekonomisė
 52. Artan Kryeziu, student
 53. Dr Arsim Latifaj, kirurg
 54. Mehmet Sulaj, arsimtar, Prizren
 55. Alban Sulaj, student, Prizren
 56. Merxhan Saramati, ish-aktivist i UĒK-sė Prizren
 57. Bekim Sulaj, automekanik, Prizren
 58. Valon Sulaj, ekonomist, Prizren
 59. Blerim Sulaj, teknik medicinal, Prizren
 60. Sehat Sulaj, ekonomist, Prizren

4442.Bardhyl Sulaj, nxėnės, Prizren (Dėshirojmė lirimin sa mė tė shpejtė tė aktivistit tonė tė shquar...)

 1. Gani Buēinca, Muzikolog
 2. Olisa Buēinca, nxėnėse
 3. Besa Ēeku-Buēinca, Gazetare e RTK
 4. Butrint Buēinca
 5. Njomza  Simnica, studente
 6. Enver  Rexhepi, Runikė
 7. Hasim Rexhepi, Runikė
 8. Herolind Rexhepi, Runikė
 9. Armend Rexhepi, Runikė
 10. Fatmire Aliu, Pflegefachfrau, Zvicėr
 11. Rita Aliu, Studente, Zvicėr
 12. Granit Aliu, Student, Zvicėr
 13. Arta Mata, Hausfrau, Zvicėr
 14. Driton Braha, Lagerscheff, Gjermania
 15. Ilir Ademi, Student, Zvicėr
 16. Ilijaz Ademi, Lager, Zvicėr
 17. Diana Sheremeti, shtėpiake
 18. Labinot Latifi, Techniker, Zvicėr
 19. Selime Shabani, Sekretäin, Zvicėr
 20. Zyra Fetahi, Moter medizinale, Zvicėr
 21. Lendita Bivolaku, kameriere, Zvicėr
 22. Ilir Mahmuti, mekanik
 23. Lirie Prizereni, Inxhiniere, Zvicėr
 24. Sadri Selami, Lagerist, Zvicėr
 25. Bujamin Selami, Bodenleger, Zvicėr
 26. Tina Kurti, frizere, Zvicėr
 27. Mirela Mexhuani
 28. Zgjim Bunjaku
 29. Herolind Bunjaku
 30. Mona Besiri, nėpunėse administrative nė Bruksel
 31. Bashkim Hoxhaj, gazetar, Gjermani
 32. Hysnike Hoxhaj, arsimtare, Gjermani
 33. Liridon Dujaka, nxėnės, Gjermani
 34. Vlora Dujaka, shitėse, Gjermani
 35. Refki Hoti, punėtor, Gjermani
 36. Femije Hoxha, amvise, Gjermani
 37. Erza Lajēi
 38. Gramos Hasaj

4481.Shqipe Azemi, gazetare-Ferizaj (Albini duhet tė dalė jashtė mureve tė burgut, Kosovės nuk i duhet njėmendimėsia, Kosovės i duhet njeriu i lirė)

 1. Xhevahire Lajēi, Nakull, Peje
 2. Shqipron Krasniqi, gjimnazist nga Prizreni
 3. Armend Baraliu
 4. Arbėr Baraliu
 5. Arta Baraliu
 6. Blerta Baraliu
 7. Halim Baraliu
 8. Rabije Baraliu

4490.Adnan Asllani, (Ata kanė frikė nga liria e Albinit, i cili po kėrkon liri pėr popullin, pra ata kanė frikė nga liria e popullit)

 1. Enver Bajrami

4492.Arben Gecaj, sociopedagog - Ministria pėr punė sociale kantoni Zürichut

4493.Rreze Gecaj, universiteti zürichut- departamenti Biologjia Molekulare

 1. Ukė Baftjaraj, nxėnės
 2. Dr. Shkelzen Fetiu, specialist i anestezionit
 3. Arta Fetiu, ekonomiste e diplomuar
 4. Sahit Muharremi, kontabilist
 5. Fatime Muharremi, motėr medicinale
 6. Arta Muharremi
 7. Visar Kuqi

4501.Mirvete Xhemaili, pensioniste (Liri pėr Albin Kurtin dhe tė burgosurit tjerė politikė!)

4502.Mustafė Xhemaili, poet e publicist, Zvicėr: (BURGOSJA e Albin Kurtit me shokė,  PRANGA mbi lirinė e Kosovės! LIRIA pėr Albin Kurtin me shokė,  VETĖVENDOSJA pėr Kosovėn! LIRI pėr Albin Kurtin dhe tė burgosurit tjerė politikė nė Kosovė!)

 1. Qamil Durmishi, Vaasa Finlandė
 2. Drita Durmishi, Vaasa Finlandė
 3. Majlinda Durmishi, Vaasa Finlandė
 4. Ardian Durmishi, Vaasa Finlandė
 5. Ardiana Durmishi, Vaasa Finlandė
 6. Xhezair Sopaj, Pensionist
 7. Azbije Sopaj, Amvise
 8. Rindush Sopaj, punėtore
 9. Mirfat Sopaj, Bukėpjekės
 10. Adriatik Sopaj, nxėnės
 11. Fitore Sopaj, nxėnėse
 12. Adrian Sopaj, nxėnės
 13. Shpend Ademi, Suedi
 14. Genc Kastrati, student nė fakultetin juridik UP

4517.Sabedin Bllaca, zv/drejtor i firmės "BLLACA" nė Saskatoon, Saskatchewan, Kanada

 1. Feride Bllaca, Saskatchewan Kanada
 2. Abit Sinani, xehetar
 3. Besim Grajqevci, teknik i xehetarisė
 4. Halim Bunjaku, bujk
 5. Bedri Shala, teknik i xehetarisė
 6. Demė Kolludra, pris. i elektros
 7. Kamber Bunjaku, axhustator
 8. Naim Krasniqi, axhustator

4526-4539.Menderes Susuri, punėtor nė Gjermani (solidarizohem unė me 14 anėtarė tė familjes. Poshtė dhunės ndaj Lėvizjes Vetėvendosje!)

4540-4549.Grup shokėsh nga Kopenhaga e Danimarkės (Fezhri Asipi, Ruzhdi e Bekim Avdiu, Nadi Ymeri, Abdilbaki Ademi, Ilias Jonuzi, Lutfi Jonuzi, Mirsat Cavdar, Agim Zeqiri dhe Beqir Jonuzi)

4550-4563.              14 anėtarėt e familjes Berisha nga Arbana e Prizrenit (Ruzhdi, Nexhmedin, Mihrije, Hajrije, Gjylie, Rabie, Arianit, Xhemajli, Bujana, Drilon, Sazan, Drenusha, Rina dhe Donika)

4564-4566.              Sefedin Zeqiri (i bashkėngjitem peticionit pėr lirimin e Albin Kurtit me familje Elen dhe Alisėn, me qėndrim nė Gjermani)

4567-4572.              Rexhep Maloku, me familje 6 anėtarėshe me banim nė Suedi

4573-4576.              Bujar Maloku me familje 3 anėtarėshe me banim nė Malmö Suedi

4577-4583.              Agim Salijaj, me familjen 6 anėtarėshe, Zvicėr

4584.Florida ilazi-studente: Tė lirohet! Menjėherė!

(APELI VAZHDON ēdo ditė...

Presin pėr botim edhe mijėra mesazhe nga Ju. Ju qė keni shkruar, mesazhet i keni te ne! Do tė botohen njė pėr njė. Bashkangjitu edhe ti. Tregoji edhe njė shoku qė s’ka dėgjuar pėr apelin. Emri juaj do tė botohet nė gazetė. Bota po e sheh dhe po e vlerėson kėtė solidaritet tė madh ndėrshqiptar! Natyrisht, edhe Albini nė burg. Ai na ka tė gjithė neve qė po solidarizohemi me tė dhe nuk ndihet i vetėm!

Shkruani vetėm njė herė njė mesazh  nė e-mailin  epokaere_mm@hotmail. com, ose nė numrin e telefonit (044) 602 602.

Nėse s’mund tė bėsh asnjėren nga kėto, shkruaje dikund njė grafit me emrin e Albin Kurtit ose tė idealit tė tij, vetėvendosjen pėr kėtė vend. Kjo i ndihmon shumė lirimit tė  Albinit me shokė... Do tė bėsh njė punė tė madhe kėshtu! Bėje, dhe thjesht, mos ta ndin!

________________________

APEL

pėr lirimin e Albin Kurtit dhe tė burgosurve tjerė politikė nga burgjet e UNMIK-ut me moton:

Lirojini, menjėherė! (PJESA 9)

 

Lirojeni! Menjėherė! Ai ėshtė yni!

Lirojeni Albinin se do t’ju gjykojė historia

Ne qytetarėt e poshtėshėnuar kėrkojmė lirimin nga paraburgimi tė aktivistit politik Albin Kurti, i burgosur politik, dhe tė tė gjithė tė burgosurve politikė nė Kosovė. Ai dhe ata janė tė Kosovės dhe Kosova ka nevojė pėr ta! LIROJINI! MENJĖHERĖ!

4585.Enver Idrizi, ish kampion botėror i karatesė, me qėndrim nė Gjermani: Liri pėr Albin Kurtin!

 1. Bardhyl Mahmuti, politikan: Burgosja e Albinit ėshtė sinonim i tendencave pėr ta burgosur lirinė!

4587.Fazli Musliu, Besianė: Liri pėr vėllaun tonė Albinin, Liri pėr Kosovėn!

4588.Islam Ejupi, fotodokumentist i gazetės “Rilindja” me anėtarėt e familjes:

 1. Fatime Ejupi,
 2. Safet Ejupi,
 3. Drilon Ejupi,
 4. Lorik Ejupi,
 5. Avdi Ejupi dhe
 6. Makfire Ejupi

4595.Ismajl Kurteshi, Gjilan (Lirimi i Albinit duhet tė ndodhė menjėherė Ky lirim duhet ta shėnojė fillim i fundit tė burgosjeve politike qė aq shumė e dėmtuan Kosovėn gjatė 100 viteve tė fundit)

4596.Isabelle Bauduin, (Lirojeni Albinin se do t’ju gjykojė historia)

 1. Hamit Lala
 2. Bektesh Lala
 3. Naim Lala
 4. Nafie Lala
 5. Adile Lala
 6. Remzie Lala
 7. Saxhide Lala
 8. Feride Lala
 9. Hilmie Lala
 10. Slvete Lala
 11. Selvinaze Lala
 12. Ramadan Elshani
 13. Leutrim Kryeziu, nxėnės
 14. Rrustem Gashi, Studenicė e Burimit
 15. Halil Zeqiraj, Studenicė
 16. Florim Zeqiraj, Studenicė
 17. Ilir Kuqi, Studenicė
 18. Gazmend Zeqiraj, Studenicė
 19. Lulzim Zeqiraj, Studenicė
 20. Adem Sylejmani, gazetar i revistės Ēlirimi
 21. Jetmir Sejfuli, kryetar i Pėrgjithshėm i USSHM-sė
 22. Ylber Jahija, sekretar
 23. Lirim Xheladini, kryetar i degės sė USSHM-sė nė UEJL
 24. Drita Mehmedi, kryetare e degės sė USSHM-sė nė USHT
 25. Abdylselam Selami, kryetar i degės sė USSHM-sė nė UKM (Shkup)
 26. Mergjize Sejfullai, kryetare e Kuvendit tė USSHM-sė
 27. Aziz Avdiu, koordinator
 28. Kushtrim Demukaj, arkėtar

4625.Lule Hyseni, kryeredaktore e revistės studentore "Studenti Shqiptar"

 1. Arjeta Ahmedi
 2. Amira Bujamini
 3. Lejla Mustafa
 4. Valjeta Mema
 5. Sefedin Zymberi

4631.Rexhep Rexhepi, USSHM: Duke analizuar situatėn politike nė tė cilėn gjendet populli shqiptar dhe mė konkretisht ai i Kosovės, Ne, Unioni i Studentėve Shqiptarė nė Maqedoni, pas shumė komenteve dhe hulumtimeve tė shqyrtuara, si dhe pas analizimit tė protestės sė 10 shkurtit, ku pjesėmarrės kishte dhe anėtarė tanė, tė cilėt vėrtetuan qė Lėvizja Vetėvendosje! bėri njė proteste dinjitoze dhe mė se e domosdoshme, vendosėm qė tė pėrkrahim iniciativėn pėr mbledhjen e peticionit qė do tė shėrbente pėr lirimin e Albin Kurtit. Kėtij Peticioni i bashkėngjiten tė gjithė studentėt shqiptarė nė Maqedoni qė tani janė pjesė e USSHM-sė. Nėse do tė jetė e nevojshme jemi tė gatshėm qė tė pėrkrahim edhe me njė iniciativė konkrete nė Maqedoni, ashtu siē kemi pėrkrahur Peticionin pėr Pavarėsi tė Kosovės tė organizuar nga Lidhja Qytetare Shqiptaro-Amerikane dhe Peticionin pėr Ramush Haradinaj. Mbeteni tė pėrshėndetur “Epoka e re” dhe ju pėrgėzojmė pėr iniciativėn.

4632.Ramiz Kukaj, punėtor: Lirojeni! Menjėherė!

4633.Gėzim Dashi, Stagovė, Kaēanik: Lirone Albin Kurtin me shokė, sepse janė pa faj. Burgosni tė gjithė ata tė Qeverisė komuniste nė Kosovė dhe gjykatėsit komunistė!

 1. Zahir Berisha, veteran i UĒK, Malishevė: E dua menjėherė lirimin e Albin Kurtit nga burgu!

4635.Milaim Memaj nga Zhuri: Kėrkoj lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit, liderit tė Vetėvendosjes, qė e duam aq shumė!

4636.Albulena Tafallari nga Prizreni, studente e Shkencave Politike

4637.Ramadan Ramadani, teknik i ndėrtimtarisė sė lartė, Gjilan: Rroftė Vetėvendosja! Lirone Albin Kurtin!

4638.Feim Rushiti, nga Prishtina, biznesmen: Lirojeni! Menjėherė! Ai ėshtė yni!

 1. Kamber Zeqiraj, Mr.sc. i shkencave tė mjekėsisė

4640.Nebi Dakaj, Prizren, Imam i f.sh Korishė: Kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit, sepse as Zoti nuk e dėnon njeriun i cili kėrkon lirinė e popullit tė tij!

4641.Faton Tafallari nga Prizreni, student i juridikut nė Prishtinė: Lirojeni Albin Kurtin!

4642.Xhevdet Ramadani, teknik i stomatologjisė, Gjilan: Lirone Albin Kurtin, sepse ėshtė i pafajshėm!

 1. Behare Tafallari nga Prizreni, arsimtare: Lirojeni Albin Kurtin!

4644.Imer Azemi, nga Turuqica, tregtar nė Orllan. Mendoj se ēdo minut i mbajtjes sė Albin Kurtit nė burg ėshtė humbje e madhe pėr popullin e Kosovės, ndėrsa ėshtė e mirė pėr UNMIK-un dhe klasėn sunduese tė Kosovės.

4645. Arbėr Jerliu, nga Gjilani, nxėnės: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit sa mė par. Sot mė shumė se kurrė kemi nevojė pėr tė!

4646.(44620603): Liri pėr Albin Kurtin, sa mė shpejt!

 1. Selatin Pacolli, punėtor

4648.+37744709161: Lirojeni Albin Kurtin!

4649.Ramadan Tafallari nga Prizreni, arsimtar: Lirojeni Albin Kurtin!

4650.Vjollcė Sherifi, studente: I bashkėngjitem apelit pėr lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit.

4651.Bekim Islami, tregtar nga Besiana: I bashkėngjitem apelit pėr lirimin e Albin Kurtit.

4652.Musa Krasniqi, Besianė: Lirojeni menjėherė Albinin!

 1. Burim Kryeziu, student

4654.(44788466) Besniku nga Albaniku: Ju lutem pėr lirimin e Albinit, sepse Kosova ka nevojė pėr tė.

 1. Isuf Asllani, profesor

4656. Agron Ramadani: Ju lutem lirojeni Albin Kurtin, ai ėshtė njeri i pafajshėm, duhet tė jemi krenar qė ka Kosova kėsi njerėz, unė jam nxėnės, lirojeni Kurtin, vetėvendosje!

4657.Mursel Byqmeti, invalid: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit

 1. Ariana Fetoshi, studente e UP-sė.
 2. Aziz Latifi, profesioni teknik.

4660.Shemsi Zhdrella, nga Besiana: Edhe pse nuk jam pjesėtar i Vetėvendosjes, kėrkoj qė Albin Kurti sa mė shpejt tė lirohet nga kazamatet e UNMIK-ut, se boll ka vuajtur nga kazamatet e shkive te regjimit tė Milloshit!

 1. Bali Dervishi, ish i burgosur politik, Vushtrri: Liri pėr Albin Kurtin

4662.Nuhi Hyseni, Jurist i diplomuar: Apeloj dhe kėrkoj lirimin e liderit tė Lėvizjes ‘Vetėvendosje!’ Albin Kurtit, ēdo popull i konjulizuar ka tė drejtė tė demonstrojė

 1. Bedri Misini, tregtar
 2. Burim Latifi, student
 3. Arbėr Ymeri, nxėns: lirojeni, menjėherė!
 4. Raif Ibrahimi, arsimtari,

4667.Leutrim Baliu, nxėnės i shkolles ekonomike, Mitrovicė: I bashkėngjitem apelit pėr lirimin e Albin Kurtit

4668.Shefqet Recica, Vranidoll (Prishtinė): unė i bashkėngjitem apelit tuaj pėr lirimin e patriotit Albin Kurti nga paraburgimi.

 1. Nazmije Hajdini-Zeneli
 2. Nazlije Osmani, edukatore

4671.Shaban Durmishi, inxhinier i elektron: Pėr ta liruar kolegu tim duhet organizuar protesta masive nėpėr tėrė Kosovėn dhe ato duhet mbajtur nėn kontroll tė plotė

 1. Labinot Bllaca, drejtor i firmės "Bllaca", Canada

4673. Zarife Latifi, st. Ulpianė: lirojeni Albinin qė tani sepse pėr vrasjet qė u bėnė i bėn ata qė patėn armėt e jo ata qė kėrkuan Vetėvendosje

 1. Shaban Fazliu, fshati Duraj, mėsues nė pension.

4675.I bashkėngjiten apelit pėr lirimin e Albin Kurtit edhe familja e Gashi: Milazim Gashi

 1. Kimete Gashi,
 2. Nora Gashi dhe
 3. Dion Gashi.

4679.Feti Hasani, Prizren, Fak. e Historisė dhe Shkencave Politike: Lirojeni Albin Kurtin

4680.Zade Gashi, Ekonomiste, Prishtinė: Pėrshėndetje nga unė, Pėrkrah Lirimin e Albin Kurtit sa mė Parė. Vetėvendosje!

 1. Familja Shaqiri nga Baksi i Skenderajt: Kamer Shaqiri,
 2. Basrije Shaqiri,
 3. Faik Shaqiri,
 4. Ganimete Shaqiri,
 5. Lumnije Shaqiri,
 6. Fatlum Shaqiri dhe

4687.Arsim Shaqiri: Kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit nga burgu!

4688.Sabit Azizi, veteran i UĒK-sė: Lirojeni shqiptarin e madh dhe patriotin Albin Kurti nga burgu i vogėl nė burgun e madh, Kosovė.

 1. Familja Ejupi nga Besiana: Naimi Ejupi,
 2. Florim Ejupi,
 3. Florije Ejupi,
 4. Samira Ejupi,
 5. Shpresa Ejupi,
 6. Leotrimi Ejupi,
 7. Krenar Ejupi,
 8. Mursel Ejupi,
 9. Mirlind Ejupi,
 10. Milot Ejupi dhe

4699.Mirlinda Ejupi: Kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit nga burgu.

 1. Izet Badalli, teknik medicinal: Kėrkojmė lirimin sa mė tė shpejtė tė Albin Kurtit
 2. Arbnore Zhitia, studente
 3. Vesel Berisha, Gurbardh, Malishevė: Te lirohet sa me shpejt
 4. Ismet Kryeziu, ekonomist i dip., Prizren: Liri pėr Albin Kurtin
 5. Vloriana Arifaj, Absolvente e Fakultetit tė Mjekėsisė

4705.Ali Loshaj, tregtar: Kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit

4706.Hysen Hyseni, KEK, Distribucioni Vushtrri: Mendoj qė Albin Kurti duhet tė lirohet nga burgu

 1. (177 358): Lirojeni, menjėherė!

4708.Bedri Ademi, menaxher: Apeloj dhe kėrkoj lirimin e menjėhershėm tė liderit tė lėvizjes, ALBIN KURTI. Njėherėsh apeloj qė gjykata e Kosovės tė mos jetė e dirigjuar.

 1. Muhamet Hoti, Gjilan, taksi: Lirojeni menjėherė ALBIN KURTIN

4710.Bastri Bilalli, i papunė: Kėrkoj pėr hir tė gjakut tė derdhur lirimin e Albin Kurtit, sepse na duhet, vetėvendosje

 1. Sebahate Veliu, instruktore
 2. G. B (+37744541504)
 3. J. Veliu, veteran i UĒK-sė, Besianė

4714.Mirsad Mehmetukaj, Burim, veteran i luftės, mekanik: Kėrkoj lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit.

 1. Suzana Begolli, ekonomiste: Lirojeni! Menjėherė!
 2. Nazmi Hasani, Gjilan
 3. Emrush Zuka, punėtor
 4. Artan Hamdiu, IT-Support

4719.Tė nderuar vėllezėr, Jemi njė grup shokėsh dhe aktivistėsh tė ribashkuar nė BERLIN tė Gjermanisė: Enver H. Kelmendi (personalitet i njohur dhe shumė i ēmuar jo vetėm nė diasporė),

4720. Ahmet Zherka, aktivist dhe organizator i shumė manifestimeve dhe aktiviteteve nė USA dhe

4721.Ismet Berisha, kryetar i lidhjes shqiptare tė Prizrenit, po ashtu nė NY, USA: Apelojmė pėr lirimin e simbolit tė qėndresės dhe pėrpjekjes kosovare, ALBIN KURTIT. Burgosja e ALBINIT ėshtė krim kundrejt lirisė dhe demokracisė.

4722.Liridon Sekiraqa, Prishtinė: Edhe unė si qytetar i Kosovės bėj apel pėr lirimin e Albin Kurtit

 1. Idriz Idrizi, Shurdhan, Gjilan, pjesėtar i TMK-sė: Tė lirohet i madhi Albin Kurti

4724. (+37744668751): LIRI LIRI LIRI pėr ALBIN KURTIN

4725.Remzi Salihu, pėrkthyes i gjuhės frėnge, Viti: Mos i hidhi hi syve popullit, se edhe ashtu mjaft ia keni mjegulluar gjėrat, por lirojeni prijėsin e vėrtetė tė popullit -Albinin tonė tė dashur, VETĖVENDNOSJE

4726.+37744374632: Lirojeni menjėherė Albinin.

4727.+37744771283, A. Aliu, Lirojeni! Menjėherė! ALBIN KURTIN!

 1. Shaip Fazliu, tregtar

4729.Mustaf Grainca, ekonomist: Tė lirohet menjėherė, patjetėr

 1. Bashkim Sadrija, Pejė: Lirojeni Albinin. Hero i gjallė

4731.Bekim Gjyliqi, Gjakovė: Me ju do tė jem deri nė fund, ju premtoj. Mbahu albin burri, mos iu pėrkul askujt, se je shqiptar

4732.+37744692361: Ju lutem lirojeni Albin Kurtin

 1. Skėnder Merturi, student
 2. Fadil Shehu, Prizren: Lirojeni menjėherė Albinin
 3. Nail Morina: Lironi menjėherė

4736.Bashkim Shamolli, inxhinier i bujqėsisė

 1. +37744224503, Faruki: Kėrkojmė Lirimin e Albin Kurtit
 2. Ylber Shamolli, ekonomist

4739.Haqif Ilazi, punonjės social nė Qendrėn e Paraburgimit Prizren

4740.(+37744490465), Meritoni, nxėnės, sh.m. “Fehmi Lladrofci” Komoran, Drenas: Ju lutem lirojeni njeriun e pafajshėm, Albin Kurtin, sepse ai ėshtė njėri ndėr ata qė kanė kontribuar mė sė shumti pėr kėtė vend. Do tė jem nė vetėvendosje.

 1. Dr. Nijazi Gashi
 2. Dr. Muharrem Avdiu
 3. Hamdi Qunglla, Vushtrri

4744.Adem Kolgeci, shėrues alternativ, Prizren

4745.Myhedin Osmani, profesor vushtrri

4746.+37744276641: Dėshiroj tė lirohet flamurtari, Albin Kurti.

4747.Sabit Salihu, shitės: Nė mbrojtje tė Albin Kurtit, Flm ‘Epoka e re’

 1. Njazi Halili, fotograf: Kėtė sms e ēoj pėr respektin pėr Albin Kurtin

4749.Arsim Zhitia, tregtar: Faleminderit ‘Epoka e re’, ne tė gjithė duhet ta mbrojmė heroin kosovar, vėllain tonė, Albinin

4750.Remzi Isufi, zyrtar komunal: Lirojeni Albinin

4751.Xhemajl Shala, disp. stacioni autob, Suharekė: Lirojeni menjėherė albinin

4752.Arlind Hoxha, kamerier, Pozheran, Viti: Lirojeni menjėherė!

 1. Bekim Korrani, punėtor: Lirojeni menjėherė!

4754.Agush Nuhiu, zyrtar komunal.

 1. Qemaj Pozherani, taksist: Lirojeni menjėherė!
 2. +37744577692, Sejdiu: Lirojeni menjėherė Albin Kurtin

4757.G. Gega nga Theranda: Dėshiroj tė lirohet flamurtari, Albin Kurti

4758.Hysnije Hoxha, mėsuese, Gjilan: Lirojini! Menjėherė!

4759.Arlind Hoxha, kamerier, Pozherani: Lirojini! Menjėherė!

4760.Izet Jusufi, inxhinier i makinerisė, Vushtrri: Liri pėr Albin Kurtin!

 1. Egzon Salihu, nxėnės
 2. Zekir Mema, Viti
 3. Bashkim Haziri, Viti

4764.Liridon Rexhepi, student nga Vitia

4765.Blerim Rrudhani, inxh. i dip. i komunikacionit, Roganė, Dardanė

 1. Besarta, studente: Lirojini! Menjėherė!     
 2. Xhevat Hoxha, Gjermani, Lirojini! Menjėherė!

4768.Ruzhdi Sejdiu, punėtor, Gjilan

4769.Ilir Rashkaj, jurist i dip. K.e Vogėl, Prizren: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit, menjėherė dhe sa nuk ėshtė bėrė vonė!

4770.Valon Sherifi, fotograf, Viti: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit sa mė shpejt tė jetė e mundur!

4771.Drilon Zyba, student: E dėrgoj kėtė sms pėr lirinė e Albin Kurtit dhe gjithė tė tjerėt qė janė tė burgosur pa faj!

4772.Fikret Hoti, profesor i historisė, Krushė e Madhe.

4773.Halil Blakaj, Vrellė, Burim, Kryetar i Shoqatės sė dėshmorėve tė UĒK-sė, dega BURIM

4774.Nazmi Krasniqi, prof. i Kimisė: lirim urgjent !

4775.Deli Krivanjeva ecc i diplomuar: Lirojini! Menjėherė!

4776.Azem Berisha, sh.a. magjistrala Prishtine: Lirojini! Menjėherė!

 1. Hamit Bala, Dobėrdelan, Suharekė

4778.Isak Kamberi, Ferizaj, Gjeometėr, Lirojini! Menjėherė!

4779.Dr. Shuajb Neziri, teolog islam.

4780.Emin Kolloni, 1966, Sharr, Jurist, Zyrtar i lartė nė MPB: Liri liderit Albin Kurti dhe tė gjithė ēlirimtarėve qė janė nė burgje!

 1. Besnik Ēuni, nxėnės
 2. Ibadete Dragaj, nxėnėse

4783.Bislim Merniē, tregtar nga Mitrovica e ndarė: Lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit, mos e prisni regjimin e Serbisė, se boll na ka burgosur pa faj. Ju lutem tė merret diēka pėr lirimin menjėherė, po na brengosė gjithė shqiptarėve sepse kriminelėt sillen nė liri. Mos e tensiononi vetė gjendjen ju lutem, na kuptoni, mos luani me, o sot o kurrė!

4784.Sherif Ilazi, ish-pjesėtar i SHPK-sė

 1. Salije Ilazi, amvise
 2. Shqiprim Lika: Lirojini! Menjėherė!
 3. Zenel Fetahu, Besianė

4788.Avni Dakaj, Prizren, punėtor: Lirojeni Albin Kurtin, sepse ky ėshtė simbol i rezistencės aktive dhe paqėsore!

4789.Florim Zeqiri, tregtar, Ferizaj: I kisha bėrė apel UNMIK-ut dhe Qeverisė sė Kosovės sa mė shpejt ta lirojnė legjendėn e gjallė, Albin Kurtin!

4790.Isuf Ulluri, Malishevė, arsimtar i edukatės fizike

4791.Petrit Hasani, Strofc, Vushtrri, elektricist.

 1. Shpresa Fetahu, studente, Besianė
 2. Fisnik Krasniqi, tek. fizioterapeut

4794.Apelit pėr lirimin e Albinit i bashkėngjitet e gjithė familja Fejzullahu: Ismeti Fejzullahu,

 1. Selime Fejzullahu,
 2. Blerina Fejzullahu,
 3. Antigona Fejzullahu,
 4. Armend Fejzullahu,
 5. Neritė Fejzullahu dhe

4800.Altin Fejzullahu nga Besiana: Kėrkojmė qė menjėherė tė lirohet i madhi Albin Kurti!

 1. Arbresha Delija, sekretare, Austri

4802.Kreshnik Husaj, kryetar i degės sė PSDK-sė nė Pejė (Lirimi i Albin Kurtit pėr popullatėn vendėse ėshtė njė kthim i sigurt, sepse me Albin Kurtin populli i ruan imazhet e tij. Thoni po Albin Kurtit. Lirojini!)

 1. Shqipe Miftari
 2. Rrustem Geci, shkrimtar
 3. Shpresa Geci, skenariste
 4. Taulant Geci
 5. Dienis Geci
 6. Viola Geci
 7. Flakon Geci
 8. Arbnor Gashi-Shpatolli
 9. Muharrem Makolli, inxh. i Elektronikės
 10. Enver Gashi- Shpatolli, aktivist i ‘Lėvizjes Vetėvendosje’
 11. Fadil Hajrullahu, nga Tübingeni (Gjermani)
 12. Remzija, Migjeni, Asdreni, Aferdita, Luljeta
 13. Raif Ismajli
 14. Enver Ismajli
 15. Xhemajl Ismajli
 16. Shaban Ismajli
 17. Xhevat Ismajli
 18. Afrim Curroji
 19. Bashkim Miftari
 20. Hashim Sejdiu, nga Ferizaj (Lirojeni!)

4823.Zgjim Perbeza: Vetėm ai qė ka hequr prangat nga koka e vet ėshtė i lirė. Ata qė lumturinė dhe karrierėn e tyre e bėjnė nė kurriz tė tė tjerėve (nė kė rast tė popullit tė vet) shumė shpejtė do ta thyejnė qafėn nė mbeturina tė atij kombi. Kjo ėshtė vota e popullit. Vetėvendosje!

 1. Abedin Gjaka,
 2. Baki Gjaka, TMK,
 3. Fehmi Gjaka, TMK,
 4. Nerxhivane Gjaka,
 5. Sabile Gjaka,
 6. Hidajete Gjaka,
 7. Leotrim Gjaka, nxėnės,
 8. Valbona Gjaka dhe

4832.Selvete Gjaka: Kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit dhe tė gjithė tė burgosurve tjerė politikė.

 1. Eni Baraliu
 2. Fisnik Maloku, student UP
 3. Agim Zeka
 4. Besnik Rashani, jurist
 5. Rexhep Rrustemi, student Preshevė
 6. Besim Kozmaqi, Amerikė, Construction

4839.Behar Mehmeti, analist i Sistemeve Kompjuterike, Kanada: Idealet e z. Kurti, qė janė idealet e ēdo shqiptari tė mirėfilltė, nuk kanė arritur t’i izolojnė as perandoritė e nuk do tė arrijnė t’i izolojnė as vasalėt qafėtrashė.

 1. Jahir Uka, Mitrovicė
 2. Fatos Balaj
 3. Rinor Ilazi
 4. Alban Qalaj
 5. Gentian Gashi
 6. Besnik Ibrahimi
 7. Liridon Krasniqi
 8. Mentor Zenaj
 9. Edon Jakupi
 10. Bujar Hamdiu
 11. Besart Selimi
 12. Shkelzen Hajrullahu
 13. Nuredin Tahiri
 14. Kushtrim Begaj
 15. Abaz Ndrecaj
 16. Shpend Osmani
 17. Valon Nari
 18. Blerim Begzati, Gostivar
 19. Elmi Qalaj
 20. Albana Qalaj
 21. Albulena Qalaj
 22. Halil Qalaj
 23. Xhezahir Qalaj
 24. Alban Qalaj
 25. Gafurr Qalaj
 26. Emine Qalaj
 27. Melihate Qalaj
 28. Magbule Qalaj
 29. Hazbije Qalaj
 30. Hajdin Berisha
 31. Halil Berisha
 32. Hatixhe Berisha
 33. Mervete Berisha
 34. Ibadete Berisha
 35. Xhafer Hajdari dhe

4875. Elhame Hajdari, nga Zvicra

 1. Muhamed Shkodra, psikolog
 2. Besnik Kryeziu
 3. Bajram Kelmendi, Koretin
 4. Qeram Telqiu, ish i burgosur politik
 5. Krenar Telqiu, ish i burgosur politik
 6. Atdhetar Ibrahimi, student i F.Ekonomik
 7. Luan Dermaku, Itali
 8. Valbona Dermaku, Itali
 9. Kastriot Dermaku, Itali
 10. Robert Dermaku, Londėr
 11. Behar Reshani, Zvicėr, www.theranda.ch
 12. Burim Osmani, nxėnės
 13. Granit Bajrami, nxėnės
 14. Vahide Lajēi
 15. Lutfije Terstena, LPK
 16. Remzi Hasani, LPK
 17. Ali Emini, komuna e Haraēinės
 18. Demush Qerimi, LPK
 19. Halime Qerimi, LPK
 20. Zyrafete Qerimi, LPK
 21. Sabri Terstena, LPK
 22. Ilirjan Axhillari, nxėnės-Prizren
 23. Blendi Axhillari, Prizren
 24. Ilami Axhillari, tek. medicional – Prizren
 25. Arbėr Morina, nga fortesa e Rahovecit, student
 26. Arton Bashota, ish i burgosur politik
 27. Drenusha Berisha, studente nga Prizreni
 28. Arbėr Bashota, nga Llapashtica

4904.Qėndrim Peci, (Lirojeni Albin Kurtin - Lirojeni Njeriun e Kosovės)

4905.Tahir Miftari, (I bashkėngjitem me gjithė dėshirė dhe vullnet e vetėdije tė plotė peticionit pėr lirimin e Albin Kurtit –hyjnisė kosovare)

 1. Durim Lladrovci, nxėnės nga Drenasi

4907.Ymer Selimi, Sociolog nga Zhegra (Gabimi mė i madh ėshtė bėrė me burgosjen e prognozerit dhe vizionarit, njohėsit mė tė mirė tė situatės nė Kosovė. E burgosėn tė etshmit pėr karrigė-pushtet. Thėnia popullore “Kujat qė i gdhend pėr dikėnd paradite, pasdite i ke pėr vete”)

 1. Arsim Thaēi, nxėnės Shkarashnik i Malishevės
 2. Durim Lladrovci, nxėnės nga Drenasi
 3. Flamur Zymberi, student nga Gjilani
 4. Betim Elshani, nga Banja e Pejės
 5. Blerim Matarati
 6. Ahmer Sadiku
 7. Mimoza Sadiku
 8. Gėzim Sadiku
 9. Maliq Sadiku
 10. Sami Sadiku
 11. Bajram Sadiku
 12. Jetullah Sadiku
 13. Genc Sadiku
 14. Faton Sadiku
 15. Jeton Sadiku
 16. Florentina Elshani, nxėnėse nga Banja e Pejės
 17. Mehmetali Rexhepi, profesor
 18. Blerta Kosumi, nxėnėse
 19. Lumnije Rexhepi, rrobaqepėse
 20. Emine Kryeziu, rrobaqepėse

4928.Remzi Zeka, Drenas, arsimtar: Lirojeni Albin Kurtin me tė gjithė tė burgosurit politikė, pėrndryshe do bėhet vonė. Lumė Kosova pėr djem si Albini!

4929.Nezir Neziri, komercialist: Lirojini! Menjėherė!

4930.Ismet Paēarizi, arsimtar, Malishevė

4931.Ibush Guri, Kaēanik, pjesėmarrės i protestės sė 10 shkurtit: Dėshira ime ėshtė tė lirohet sa mė parė heroi i gjallė, Albin Kurti, e t’ua lirojė vendin nė burg Grupit tė vetėquajtur i Unitetit. Ata e meritojnė tė futen nė qeli. I vraftė gjaku i Monit dhe Arbenit!

4932.+41762233124: Jemi shumė tė brengosur pėr burgosjen e Albin Kurtit. Kėrkojmė qė sa mė parė tė bėhet lirimi i Albinit!

4933.Mexhit Bajrami: Apeloj qė aktivisti Albin Kurti tė lirohet menjėherė!

4934.Hajrije Berisha, profesoreshė: Apelit pėr lirimin e udhėheqėsit tė Lėvizjes Vetėvendosje dhe tė burgosurve tjerė politikė i bashkėngjitem edhe unė

4935.Bardhyl Namani, nga Besiana, i papunė

4936.Bastri Shaqiri, punėtor nga Baksi, Skenderaj

 1. Osman Reka, moler, Lirojini! Menjėherė!

4938.Familja Shabani: Naim Shabani,

 1. Mamudije Shabani,
 2. Donika Shabani,
 3. Dardan Shabani,
 4. Doruntina Shabani dhe

4943.Dafina Shabani: apelojmė pėr lirimin e menjėhershėm tė strategut, heroit, djalit tė kėsaj toke, Albin Kurtit dhe gjithė shokėve tė tij.

4944.Nexhmedin Halitaj, student: Lirojini! Menjėherė!

 1. Avni Brahimaj, student

4946.Kurtit Zeqiri, Sejrani, Sharr

4947.Besim Grulaj, telefonshitės, Prizren

4948.Refik Curri, arsimtar, Hani i Elezit

4949.Melihate Kelmendi-Xhakli, Ferizaj, prof. e muzikės

4950.Qazim Hasani, arkitekt nė PTK: I bashkėngjitem apelit pėr lirim tė z. Albin Kurtit.

4951. Ismail Bunjaku, pensionist, Prishtinė, me bashkėshorten

4952.Mevlyde Bunjaku, kėrkojnė: Tė lirohet Albin Kurti dhe tė burgosurit tjerė politikė!

 1. Astrit Brahimaj
 2. Dalip Racaj
 3. Malsore Deshaj
 4. Mirlinda Berisha
 5. Emine Shala

4958.Valdete Kallaba, kėngėtare.

 1. Zenel Latifi, Prishtinė
 2. Sevdie Latifi, Prishtinė
 3. Xhevdet Berisha
 4. (+37744573285 ), Lirojeni liridashėsin tonė tė drejtė!
 5. Feim Mazreku, arsimtar
 6. Vezire Buqaj, stomatologe
 7. Shkurta Mazreku, nxėnėse
 8. Blerina Mazreku, nxėnėse.

4967.Besnik Jashari, st. i Kriminalistikės - Kolegji "Fama".

4968.Kadri Reka, veteran i UĒK-sė, Kaēanik.

4969.Halil Grulaj, Pepan, Therandė

4970.A. Grulaj (+37744160356), Pepan, Therandė

4971.Xhyzide Hasani, arsimtare, Prishtinė

4972.Melihat Hasani, profesor, Prishtinė

4973.Antigona Hasani, doktoreshė, Prishtinė

4974.Gerta Bejtullahu, studente, Prishtinė

4975.Nita Bejta, nxėnėse Prishtinė

 1. Flutura Nuhiu, nxėnėse Prishtinė
 2. Alije Vokshi, profesor, Prishtinė
 3. Visare Vokshi, nėpunėse, Prishtinė

4979.Fiona Bejtullahu, nxėnėse, Prishtinė

 1. Visar Arifaj, student, Prishtinė

4981.Lavdim Beka, biznesmen, Mitrovicė

 1. Egzon Mushtfa: Lirojeni zemrėn e shqiptarisė!

4983.Veli Latifi, nxėnės, Prishtinė: tė lirohet menjėherė Albini dhe tė gjithė aktivistet e tjerė tė vetėvendosjes!

4984.Enis Hasani, ekonomist i diplomuar, Prishtinė

4985.Vjollca Hasani, ekonomist i diplomuar, Prishtinė

 1. Naim Fazliu, Sharr
 2. Gėzim Mustafa, Sharr

4988.Neki Kurti, Smolic, Gjakovė

 1. Hazbi Vishi, Kaēanik: Burgosni vrasėsit, lirojeni Albinin!
 2. Taip Hajrullahu, arsimtar
 3. Hamide Rexhepi, infermiere

4992.Adelina Hajrullahu, studente

4993.Bardha Hajrullahu, studente

4994.Fadil Curpi, mėsues, Han i Elezit: Lirojini! Menjėherė!

 1. Adem Ademi

4996.Safet Shala, Juniku, ekonomist: Lirojini! Menjėherė!

4997.Selim Loku, Hani i Elezit, ish i burgosur politik,

4998.Abedin Maliqi, profesor i gjeografisė, Busavatė.

4999.Hanife Maliqi, edukatore, Busavatė.

5000.Agron Lumi, Bllacė, Suharekė, Teknik Medicinal: Lirojini! Menjėherė!

5001.Nikson Curri, Velezha e Prizrenit, nxėnės: Albini ėshtė hero i gjallė. Poshtė tradhtarėt dhe UNMIK-u!

 1. Avdyl Shala

5003.Ismajl Shala, Topanic, Dardanė,

5004.Blerim Berisha –Leci, veteran i UĒK-sė: Lirojini! Menjėherė!

 1. Selatin Mehmeti, vozitės,
 2. Shkumbin Mehmeti, student
 3. Baki Hyseni, Llashticė: Grupi i Unitetit nė burg, Albini nė liri!
 4. Ilaz Musliu, Talinovc i
 5. Vesel Osmanaj, punėtor: Lirojini! Menjėherė!
 6. Nuredin Ramaj,

5011.Xhevdet Hoxhaj, Hidro-instalues

5012.Bekim Sahiti, teknik, F. Kosovė: Lirojini! Menjėherė!

 1. Valon Kapiti, student, Lirojini! Menjėherė!

5014.Behxhet Thaēi, Llapushnik: Tė lirohet Albin Kurti menjėherė. Ai duhet tė jetė nė krye tė shtetit, e jo nė burgje, Lirojini! Menjėherė!

 1. Sami Gashi, TMK

5016.Mefail Muji, student i mjekėsisė

 1. Fatime Mustafa,Sharr

5018.Ekrem Selimi, taksist, Gjilan: tė lirohet pa asnjė kusht

 1. Fitim Spahiu, Sharr

5020.Nevruz Tola, vėlla i dėshmorit: Me burgosjen e Albinit e kanė burgosur lirinė. Liri pėr Albinin!

5021.Shqipdona Aliu, Brrut – Sharr: Ani pse nuk ka hequr dorė nga VETĖVENDOSJA, e lini tė lirė Albin Kurtin, ashtu siē i keni lėnė tė lirė anėtarėt e Grupit tė Unitetit, tė cilėt pos qė unanimisht kanė hequr dorė, ata duke akuzuar edhe e mohojnė kėtė tė drejtė natyrore dhe legjitime tė popullit tė Kosovės!

 1. Zhujė Geca, Banjė

5023.Salih Salihu, veteran e invalid i UĒK-sė, Druar, Vushtrri

5024.Shefqet Hyseni, inxhinier i makinerisė.

5025.Asllan Kastrati, oficer TMK: Lirojini! Menjėherė!

 1. Afėrdita Maliqi
 2. Florim Shala, Dardanė: Lirojini! Menjėherė!
 3. Bafti Sadiku, Therandė
 4. Blerim Sallahu, student i F. Juridik

5030.Nė emėr tė fshatrave Kishnapole, Gadish, Organizata Agrofarm... Kishnapole! Sllakoc i Epėrm, Sllakoc i Poshtėm (Bėjmė apel qė sa mė shpejt tė lirohet Albin Kurti, pa kusht!)

 1. Izja Rexhepi, nga Mogilla e Vitisė
 2. Mentor Rexhepi, nga Mogilla e Vitisė
 3. Liridon Rexhepi, nga Mogilla e Vitisė
 4. Bardhok Rexhepi, nga Mogilla e Vitisė
 5. Qamile Rexhepi, nga Mogilla e Vitisė
 6. Doruntina Rexhepi, nga Mogilla e Vitisė
 7. Drenusha Berisha, nxėnėse, Prizren

5038.Kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė atdhetarit Albin Kurti me shokė. Ju themi se nė burgjet e Kosovės e kanė vendin tradhtarėt e vullnetit tė Kosovės – anėtarėt e Ekipit Negociator tė Unitetit. Populli shumė shpejt do t’ua humb privilegjet dhe postet e pamerituara qė i kanė nėpėr qeveri. Vazhdojnė emrat e anėtarėve tė familjes Huskaj: Besnik Huskaj, student,

 1. Besa Huskaj, studente,
 2. Rona Huskaj,
 3. Xhemajl Huskaj, punėtor,
 4. Sanije Huskaj, amvise,
 5. Nurije Huskaj, amvise,
 6. Vlora Huskaj,
 7. Rrustem Huskaj, student i Elektros,
 8. Rinor Huskaj, nxėnės,
 9. Bekim Huskaj, Suedi,
 10. Osa Huskaj, Suedi,
 11. Saranda Huskaj, Suedi,
 12. Adrian Huskaj, Suedi,
 13. Anita Huskaj, USA,
 14. Avdi Kastrati, USA,
 15. Astrit Huskaj, epror SHBA,
 16. Burim Huskaj, absolvent i Juridikut Prishtinė,
 17. Fatbardha Huskaj, motėr medicinale,
 18. Synavere Huskaj,
 19. Hajrije Huskaj, amvise,
 20. Avni Huskaj, Gjermani,
 21. Remzije Huskaj, Gjermani,
 22. Benasira Huskaj, Gjermani,
 23. Halil Huskaj, Gjermani,
 24. Agon Huskaj, Gjermani,
 25. Sali Huskaj, mėsues,
 26. Xufe Huskaj, amvise,
 27. Ardian Huskaj, ekonomik, Gjermani,
 28. Drita Huskaj, pedagoge, Gjermani,
 29. Urtina Huskaj, nxėnės,
 30. Argjend Huskaj, nxėnės,

5069. Muhamet Huskaj, Zelandė e Re,

 1. Dardan Huskaj, student, Zelandė e Re,
 2. Ideal Huskaj, student Zelandė e Re,
 3. Albulena Huskaj, studente Zelandė e Re,
 4. Shaban Huskaj, pylltar,
 5. Farije Huskaj, amvise,
 6. Frymzim Huskaj, bujk,
 7. Teuta Huskaj,
 8. Dafina Huskaj, nxėnėse,
 9. Mirjeta Huskaj, nxėnėse,
 10. Shaban Huskaj, USA,
 11. Nurije Huskaj,
 12. Fakete Huskaj,
 13. Fane Huskaj,
 14. Besim Huskaj, punėtor,
 15. Nifa Huskaj, amvise,
 16. Jeton Huskaj, student,
 17. Adnan Huskaj, nxėnės,
 18. Artan Huskaj, nxėnės,
 19. Vlora Huskaj dhe
 20. Time Huskaj: Shihemi mė 3 Mars, ‘VETĖVENDOSJE!’

5090.Agim Muhaxheri, gazetar i “Epokės sė re” (Albin Kurti ėshtė “Vox Populi”. Paraburgosja e tij nga pse ai ėshtė pėr Kosovėn shtet i pavarur e sovran, paraqet karikaturė tė njė sistemi qė bie ndesh me demokracinė).

 1. Sofije Mehmeti, mėsuese nga Gjilani
 2. Fitim Mehmeti, aktivist i Lėvizjes Vetėvendosje!, Gjilan
 3. Alban Aliaj, veteran i UĒK-sė, Dubravė-Burim
 4. Xhemshir Shabani,
 5. Ajkune Shabani,
 6. Faton Shabani,
 7. Mervete Shabani dhe
 8. Altina Shabani nga Drenasi
 9. Valdrin Mulaj, nga Peja
 10. Malė Qorraj, gazetar
 11. Donika Ēelaj, asistente
 12. Xhevahire Kullashi, ekonomiste nga Peja
 13. Myhedin Kullashi, orėndreqės nga Peja
 14. Rafet Qerimi, student
 15. Nasuf Mjekiqi, veteran i UĒK-sė
 16. Muharrem Berisha, Gjermani
 17. Ekrem Berisha, Gjermani
 18. Avni Behrami, Gjermani
 19. Nexhmi Behrami, Gjermani

5110.Isamil Golaj, Helsinborg, Suedi

5111.Ibish Lajqi, Landskrona, Suedi

5112.Brahim Zekaj, Landskrona

5113.Perparim Zalli, Tropojė, Suedi

5114.Vjollca Gjigolli, Suedi

5115.Drita Topallaj, Suedi

5116.Naile Muzaqi, Malmo,

5117.Fatlinda Kurtaj, Suedi

5118.Bukurije Selmi, Suedi

5119.Shazije Hoti, Suedi

5120.Nyrten Leskovci, Studente, Svalov, Suedi

5121.Liridon Rama, Boros, Suedi

5122.Femie Rama, studente, Boros

5123.Naim Lokaj, Suedi

5124.Tahir Kuqi, Artitekt, Helsingborg, Suedi, ish kryetar i kuvendit komunal Deēan

5125.Egzon Kuqi, Helsingborg, Suedi

5126.Blerta Kuqi, Studente, Helsingborg

5127.Blerim Kuqi, Student, Helsingborg

5128.Venera Kuqi, Studente, Helsingborg

5129.Raza Dautaj, punėtore, Suedi

5130.Fehmi Isufi, Suedi

5131.Blerim Isufi, Suedi

5132.Besim Mehmeti, Landskrona, Suedi

5133.Shkurte Mustafa, Landskrona

5134.Ajet Mustafa, Landskrona

5135.Enver Shehu, Suedi

5136.Ergin Morina, Suedi

5137.Enver Bejrami, pėrkthyes, Malmo

5138.Melihate Zeqiri, afariste, Suedi

5139.Besa Zeqiri, Suedi

5140.Dafina Zeqiri, kėngėtare, Suedi

5141.Driton Hasanaj, Suedi

5142.Safet Berisha, Suedi

5143.Mersim Rrahman, Suedi

5144.Fidan Nebihi, Suedi

5145.Antigona Kurti, studente, Hassleholm, Suedi

5146.Fatmir Kurti, student, Hassleholm

5147.Agim Selimi, Halmstad, Suedi

5148.Zeqir Rama, Suedi

5149.Shahadije Rama, Suedi

5150.Gani Rrahami, Laholm, Suedi

5151.Fatime Rrahami, Laholm

5152.Arife Krasniqi, motėr med., Suedi

5153.Fatim Borovci, studente, Hassleholm

5154.Kujtim Borovci, student, Hassleholm

5155.Teuta Shabani, kėngėtare, Landskrona

5156.Valdet Mehmeti, ValiFilim, Malmo

5157.Rrushe Golaj, Helsinborg, Suedi

5158.Jashar Berisha, Suedi, Helsinborg

5159.Shehrije Berisha, Suedi, Helsinborg

5160.Remzije Turkaj, Suedi

5161.Xhevdet Lajqi, Landskrona, Suedi

5162.Jeton Lajqi, Landskrona

5163.Razė Lajēi: Lirojeni njeriun mė tė mirė tė Kosovės. Ai ėshtė shpresa jonė e vetme qė tė jemi ndonjėherė...

5164.Qemal Mehmeti, inxh. i dipl. (Tė lirohen tė gjithė tė burgosurit politikė)

5166.Arbenitė Murtezi, gazetare, studente

5167.Shemsedin Piraj, avokat, Gjilan

5168.Drita Gjoni-gazetare: Burgu nuk ėshtė pėr njerėz sikurse ėshtė Albin Kurti

5169.Jetish Sinani, NTP Zbukurimi Viti: I duhet vendit, andaj tė lirohet menjėherė Albin Kurti.

 1. Agon Shala, student: Lirojini menjėherė

5171.Lule Krasniqi, Tėrpezė, Malishevės

5172.Fitim Bilalli: lirojeni nė qoftė se dėshironi qė Kosova tė ecė para.

5173.Ibrahim Jahja, student nė fakultetin juridik-UP, Shkup

 1. Smajl Zeqiri, Therandė: nė burg e ka vendin Qeveria e jo albini

5175.Zenel Totaj, Prizren, invalid,

 1. Xhelal Junuzi, nga Gjilani

5177.Sebahate Kurteshi, mjeke specialiste

5178.Shqipdon Krasniqi, Terpezė, Malishevė

5179.Ramadan Selimi, pro-asistent Restauranti: Lirojini menjėherė

 1. Ardian Selimi, futbollist. Lirojini menjėherė
 2. Nebate Selimi, amvise Lirojini menjėherė!
 3. Shpejtim Merlaku, Klinė

5183.Blerim Kajtazi, absolvent i juridikut: Lirojini menjėherė!

 1. Xhemajl Metolli, inxhinier
 2. Isuf Curri, bujk
 3. Hamide Curri, amvise
 4. Hyrmete Curri, e papunė
 5. Fehmi Berisha: Lirojini menjėherė!
 6. Mustaf Begu
 7. Lirim Musaj, i papunė
 8. Xhevdet Alilaj, kuzhinier: Lirojini menjėherė !

5192.Fadil Bahtijari, Blaē, Sharr: Lirojini menjėherė!

5193.Familja Shala nga Vushtrria me anėtarėt: Fadile Shala

 1. Muhamet Shala,
 2. Fata Shala,
 3. Dinore Shala,
 4. Enis Shala,
 5. Alfred Shala,
 6. Lirim Shala,
 7. Elvira Shala,
 8. Hysen Shala,
 9. Hava Shala,
 10. Ilir Shala,
 11. Iliriana Shala,
 12. Mehmet Shala,
 13. Shefkije Shala,
 14. Sadik Shala,
 15. Rilindje Shala,
 16. Leonita Shala,
 17. Alban Shala dhe

5211.Albert Shala: Tė lirohet Albini dhe tė burgosurit tjerė politikė!

5212-5243. Sokol Zeka, (Tė lirohet nga burgu menjėherė Albin Kurti – Ukshin Hoti i dytė. Lirimin e tij e kėrkon familja 32 anėtarėshe Zeka, Prishtinė, anėtarė tė PDK-sė)

5244-5249.              Sheradin Berisha, historian (me pesė anėtarė tė familjes)

    5250. Gadaf Tafallari, Prizren

(APELI VAZHDON ēdo ditė...

Bashkėngjitu edhe ti! Tregoji edhe njė shoku qė s’ka dėgjuar pėr apelin.

Shkruani vetėm njė herė njė mesazh nė e-mailin: epokaere_mm@hotmail. com, ose nė numrin e telefonit (044) 602 602.

Nėse s’mund tė bėsh asnjėrėn nga kėto, shkruaje dikund njė grafit me emrin e Albin Kurtit ose tė idealit tė tij, Vetėvendosjen qė na takon edhe neve sikur kombeve tjera. Kjo i ndihmon shumė lirimit tė Albinit me shokė... Ke bėrė njė punė tė madhe kėshtu! BĖJE, DHE THJESHT, MOS TA NDIN!

 

APEL

pėr lirimin e Albin Kurtit dhe tė burgosurve tjerė politikė nga burgjet e UNMIK-ut me moton:

Lirojini, menjėherė! (PJESA 10)

 

T: Ramadan Kėlmendi, deputet:Tė lirohet menjėherė Albin Kurti, sepse ėshtė i pafajshėm nė kuptimin politik, moral dhe penal!

Ne qytetarėt e poshtėshėnuar kėrkojmė lirimin nga paraburgimi tė aktivistit politik Albin Kurti, i burgosur politik, dhe tė tė gjithė tė burgosurve politikė nė Kosovė. Ai dhe ata janė tė Kosovės dhe Kosova ka nevojė pėr ta! LIROJINI! MENJĖHERĖ!

 

5251.Ramadan Kėlmendi, deputet, i 2 korrikut dhe i 7 shtatorit si dhe i legjislaturave tė pasluftės (edhe i tanishėm):  Tė lirohet menjėherė Albin Kurti, sepse ėshtė i pafajshėm nė kuptimin politik, moral dhe penal!

5252.Safete Hadergjonaj,ekonomiste: Liri per tė gjithe tė burgosurit politikė!

 1. Dr. Adem Ēeku: Lirojeni Albin Kurtin!
 2. Haki Mulliqi, koreograf akademik: Liri pėr Albinin!

5255.+37744663431 (Lirojeni Albinin dhe burgoseni Naim Malokun)

5256.Uran Krasniqi, student i Fakultetit tė Gazetarisė nė Universitetin e Prishtinės. Fytyra tė njejta, rroba tė reja. Dakikat e lige tė historise se burgjeve po u perseriten shqiptareve. Liri per Albin Kurtin!

5257.Qazim Muhaxheri, Londėr (Tė lirohet sa mė parė Tribuni shqiptar. Nė burg e kanė vendin pazarxhinjtė e fatit tė Kosovės. Me Vetėvendosjen deri nė Vetėvendosje!)

5258.Astrit Muhaxheri, analist i Marrėdhėnieve Ndėrkombėtare Ekonomike nė Bankėn Credit Suisse nė Londėr (Sot i duhet Kosovės Levizja Vetėvedosje! Lirojini! Menjėherė! Lirojeni Albin Kurtin, sepse me burgosje dhe arrestime nuk e ndalni tė drejtėn e popullit pėr vetėvendosje)

5259.Fitim Fetahu, Besianė

 1. Bedri Zeka, ish i burgosur politik. (Kėrkoj lirimin e Albinit me shokė)
 2. Naime Sfishta, studente nga Besiana
 3. Hasan Morina, arsimtar Malishevė
 4. Albulena Sfishta, studente nga Besiana

5264.Nijazi Isaku, student nė fakultetin Juridik-UP

 1. Muhamet Lahu (Tė lirohet Albin Kurti)
 2. Bahtir Ahmeti, jurist
 3. Napolon Zeqiri, profesor,
 4. Antigone Zeqiri dhe

5269.Liridoni, nxėnės (Pėrshėndesim nismėn tuaj dhe i bashkangjitemi kėrkesės suaj. Po ashtu mendoj se edhe si gazete e keni dhėnė provimin)

 1. +41762233124 (Kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit)

5271.Agron Durmishi prof. i Shkencave Shoqėrore (I bashkėngjitem apelit pėr lirimin e Albin Kurtit)

 1. Hanife Ahmeti, ekonomiste
 2. Afėrdita Musliu, prof.

5274.Elfet Musliu,prof.

5275.Gazmend Musliu, mjek,

5276.Gėzim Kaquri, mjek (Sė pari ju pėrshėndes pėr mundėsinė qė na ėshtė dhėnė nėpėrmjet mesazheve qė tė kontribuojmė pėr lirimin e Albinit dhe ju pėrgėzojmė pėr guximin si gazetė qė nuk jeni nė shėrbim tė mafiozave dhe tė plasohet e vėrteta  se rrena ėshtė duke na zėnė frymėn. Edhe diēka, para 4 viteve Adem Demaēi ka pasė thėnė se “kanė mė u koritė krejt udhėheqėsia” dhe doli 100%)

 1. +491711726582 (Tė lirohet Albin Kurti)

5278.Nexhmedini (+37744578809 - Ju apelojmė qė Albini tė jetė i liruar nga burgu menjėherė se pa tė drejtė ėshtė duke u mbajtur. Se si Albini na duhen, e jo si qeveritarėt tė cilėt boll gėnjyen)

5279.+41787429188

5280.Rizah Xhakli, letrar nga Ferizaj (Ēdo pushtuesi i pengon zėri i lirisė. Vallė, edhe sa burgje tė pushtuesve do t'i "frekuentojė" Albini?)

5281.Blerim Dervishaj, ish-anėtar i LKĒK dhe ish-ushtar i UĒK, Delmenhorst Gjermani (Dėshiroj qė t’i bashkėngjitem apelit nga ana e juaj lidhur me lirimin e Albin trimit)

 1. Bashkim Rexhepi, murator (Liri menjėherė)

5283.Xhemal Mani nga Ferizaj (Tė lirohet menjėherė patrioti i madh Albin Kurti)

 1. Bujar Abazi, veteran i UĒK-sė, Gjilan (Liri menjėherė)
 2. Rexhep Sejdiu, arsimtar Gjilan (Kėrkoj lirimin e Albinit)
 3. Familja Gjaka-Ashlan
 4. Bekim Vuthaj, veteran, Vrellė e Burimit
 5. Fazli Musliu, (Liria e tij liri pėr Kosovėn "Vetėvendosje")

5289.Sadik Shala, Prizren (Albini kėrkon dhe meriton liri e jo robėri)

5290.Zeqir Vata, bujk (Kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit sa mė shpejt)

5291.Elmie Nuhaj, prof. e Gjuhės Shqipe (Apeloj pėr lirimin e Albin Kurtit)

5292.Afrim Krivanjeva, teknik i makinerisė (Kėrkoj lirimin e Albinit sa mė shpejt)

5293.Arbnor Shala, tregtar Fushė Kosovė

5294.Arsimi (+37744259340 – Dėshiroj lirimin e Albin Kurtit)

5295.Dardan Morina, teknik i Farmacisė nga Astrazupi i Malishevės (I bashkėngjitem apelit pėr lirim e Albin Kurtit me shokė)

 1. Driton Kyqyku, student nga Prizreni (Liri pėr Albin Kurtin menjėherė)

5297.Sejdi Aliu, prof. nga Gjilani (Kėrkoj lirimin  e Albin Kurtit)

5298.Xhevat Bajrami, ish-lėvizja stundentore e vitit  '97 (I bashkėngjitem lirimit tė Albin Kurti)

5299.Jemir Asllani, punėtor nė Zvicėr (Unė dėshiroj qė menjėherė tė lirohet patrioti Albin Kurti. Me pėrshėndetje atdhetare)

 1. Enver Ismajli, fsh. Prelez i Jerlive
 2. Raif Ismajli, fsh.Prelez i Jerlive
 3. Gjemajl Ismajli, fsh. Prelez i Jerlive
 4. Afrim Curroja,  fsh. Greme

5304.Makfire Bobi nxėnėse nga Gjakova (Apeloj tek organet e drejtėsisė qė ta lirojnė Albin Kurtin. Veē kėshtu vazhdoni keni koplomente punė tė mbarė)

 1. Ramadan Krasniqi, Klinė

5306.Sadik Balaj, ish i Burgosur Politik i vitit ’81 (Apel pėr lirimin e Albin Kurtit dhe tė burgosurėve tjerė politik)

 1. Valon Mani nga Ferizaj (Kėrkoj lirimi e menjėhershėm tė Albin Kurtit)
 2. Shaban Ismajli, fsh. Prelez i Jerlive

5309.Agron Selmani, Ferizaj (Ēfarėdo qė thonė dhe shkruajnė pėr ty ti prapė se prapė je Albin Kurti)

 1. Mevlide Asllani, ecc e diplomuar, Ferizaj ((Lirojeni! Menjėherė! Albin Kurtin)
 2. Shqipron Ibrahimi, student nga Prizreni

5312.Agim Murati nga Bitia e Epėrme Shtėrpcė (Kėrkoj qė Albin Kurti tė lirohet menjėherė dhe pa kusht se nuk kemi burg pėr Albinin)

5313.Florim Stublla, tregtar

5314.Bujar Gashi nga Atmaxha e Prizrenit (Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit pa kushte)

5315.Naser Ndrecaj, ish.i burgosur politik (Kėrkoj menjėherė lirimin e Albin Kurtit, ose pėrndryshe kjo qeveri e brishtė do tė pėrballet me pasoja tė paparashikueshme)

5316.Ismet Veseli nga Prishtina (Albin Kurti tė lirohet menjėherė sepse ai ėshtė i popullit dhe nuk e ka vendin nė burg. Ai nė kėtė kohė i duhet popullit mėse shumti)

5317.Bajram Vata (Duke e ndjerė mungesėn pėr Albin Kurtin kėrkoj lirimin e tij)

5318.Dr. Kolė Daka, kardiokirurg nė Essen tė Gjermanisė (Nderime dhe pėrshėndetje nga diaspora. Burgosja e ALBINIT ėshte krim kundrejt lirisė dhe demokracisė)

5319.Rijadi nxėnėse nga Fshati i Ri, Dardanė (+37744494937 Lirojeni menjėherė! Ėshtė njeriu qė na ka vizituar mėse shumti pėrgjatė kufirit)

 1. +37744891949 (Kosovaaa_1: Liri pėr Albin Kurtin!...)
 2. Besart Bajraliu (Lirojeni urgjentisht Albinin)

5322.Avdi Gashi nga Drenasi, Sociolog (I bashkangjitėm apelit pėr lirimin e Albin Kurtit ngase mbahet padrejtėsisht nė burg)

5323.Adifete Thaqi, Arsimtare e Gjuhės Shqipe, Fsh. Smallushė, Lypjan

5324.Liridona Mehmeti, nxėnėse Gjilan (Lirojeni! Menjėherė)

5325.Fatmir Arifi, veprimtar dhe luftetar i kauzės kombėtare (I falėm veprės madhore tė Albin Kurtit. Kėrkoj lirimin e tij pėr ta sendėrtuar idealin e kombit tonė)

5326.Naim Gashi, Sopniq ish-pjesėtar i UĒK-sė (Mos e ngulfatni zėrin e arsyes dhe sė drejtės. Albini i duhet Kosovės)

5327.Fisnik Bytyqi, ekonomist (Apel pėr lirimin e Albin Kurtin, njėrin prej personalitetėve mė tė guximshme tė kohės sonė)

 1. Shahadin Hasani (Lirojeni sa nuk ėshtė bėrė vonė)

5329.Shpejtim Muji, i diplomuar nė Shk.Pol. Prizren

5330.Xhemail Muji, autotransportues, Austri (Lirojeni menjėherė ideatorin e pavarėsisė sė Kosovės)

5331.Jeton Akaj, snajperist i UĒK-sė (Lirojeni Albinin me shokė. Nė burg e kanė vendin Ekipi Negociator)

5332.Florie Gega, shitėse Sdudenēan (Tė lirohet shumė i nderuari nga populli anėmban trojeve shqiptare Albin legjenda jonė egjallė) Ahmet Tahiri, nxėnės i gjimnazit "Eqrem Qabej" nė Vushtri (Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit nga arresti)

5333.Ramadan Spahiu, arsimtar i Gjuhės Shqipe, Marali

5334.Muhamet Avdiu, prof. i Historisė, Viti (Edhe unė i bashkėngjitem apelit)

5335.Qerim Bekteshi, ekonomist artizanati  Prishtinė (Lirojeni Albinin, i duhet Kosovės)

5336.Xhezair Sopaj, pensionist nga fsh. Zhur, Azbie Sopaj, pesioniste, Fitore Sopaj, nxėnėse (Apeli i juaj ka rėndėsi tė veēantė. E pėrkrahim familjarisht)

5337.Jeton Huskaj (Lirojeni Albin Kurtin)

5338.Ahmet Berisha me djemtė Sameti, Faruku, Besimi, Besniku, Muhameti, Enesi (Albini na duhet si buka...!)

5339.Anilė Hoxha, nxėnėse Gjilan (Lirojeni, menjėherė!)

 1. Fatmir Bytyqi ecc i diplomuar (Lirojeni Albin Kurtin!)
 2. Nebije Hamiti,
 3. Hysnije Hamiti,
 4. Azemine Hamiti,
 5. Xhemajl Hamiti dhe

5345.Bardhyl Hamiti (Kėrkojmė lirimin sa mė tė shpejtė tė trimit tonė Albin Kurtit. Zoti e bekoftė)

5346.Banush Fazliu, invalid i luftės, fsh. Duraj (Pėr lirimin e Albin Kurtit)

5347.Valon Fazliu, punėtor nė Zvicėr (Pėr lirimin Albin Kurtit)

5348.Veli Kėrēeli (Duhet tė lirohet se ėshtė tėrėsisht i pafajshėm)

5349.Meli Hoxha nxėnėse, Gjilan (Lirojeni! Menjėherė!)

 1. Familja e Hakif Berishės
 2. Fatime Berisha,
 3. Vjollca Berisha,
 4. Rukie Berisha,
 5. Bekim Berisha dhe

5355. Visar Berisha nga Prishtina (Kėrkojmė qė menjėherė pa asnjė kusht tė lirohet Albin Kurti)

 1. Sevdie Murati, amvise nga Besiana. (Respekt)

5357.Raif Aliu, veteran i arsimit, Brrut-Sharr (Liri Albin Kurtit dhe tė gjithė luftėtarėve tė UĒK-sė)

 1. Shemsi Murati ecc. i dip. (Me respekt)
 2. Ahmet Berisha, Teolog
 3. Isuf jashari (Pėr lirimin e Albin Kurtit)

5361.Rifat  Haxhilari (Lirojeni Albin Kurtin)

5362.Asim Pulaj, punėtor, Prizren (Aty ku ndodhet Albin Kurti sot e ka vendin ai qė e meriton atė vend....)

5363.Sabit Gashi, meteorolog, Aeroport (I bashkėngjitem apelit)

5364.dr.Muhamet Nikēi, Veterinar nga Bllagaja e Pejės (Liri pėr Albin Kurtin)

 1. Muharem Rama, Prishtinė (Lirojeni! Menjėherė!)

5366.Emine Aliu, Brrut-Sharr (Liri Albin Kurtit dhe tė gjithė luftėtarėve tė UĒK-sė)

5367.Fahri  Balaj, Besianė (Lirojeni!  Menjėherė! Albinin!)

5368.Ramiz Krasniqi, av. (I bashkėngjitem kėrkesės pėr lirimin e Albin Kurtit)

5369.Jeton Kuqi, veteran i UĒK-sė dhe invalid i torturave nga policia serbe, Lumbardh, Kaēanik (Tė lirohet shpirti i rezistencės dhe tė futen ata qė quhen pseudo "patriotė")

5370.Ganimete Kadriu nga Besiana (Lirojeni menjėherė Albinin)

5371.Agron Kukaj, inxhinjer (Lirojeni Albin Kurtin)

5372.Galani Istog (+37744138625, Vetėm njė njeri e ka fuqinė, forcėn dhe karakterin ta udhėheq kėtė popull, e ky njeri ėshtė Albin Kurti. Tė lirohet sa mė parė)

5373.Arben Sfishta, Besianė (Tė lirohet sa mė shpejt Albin Kurti nga kazamatet e UNMIK-ut)

5374.Mexhid Shabani, Besianė (Lirojeni! Menjėherė! Albin Kurtin)

5375.Afėrdita Limani, teknike e Mjekėsisė, dhe fėmijėt

 1. Ermali,
 2. Fortesa dhe

5378.Luani nga Krusha e Vogėl (Kėrkojmė lirimin Albinit dhe shokėve tė tij)

5379.Sokol Kokollari, Budakovė (Lirojeni Albinin menjėherė!)

5380.Flamur Beqiri e

5381.Alba Beqiri (Kėrkojmė liri sa mė tė shpejtė pėr Albin Kurtin. Ne gjithmonė do tė jemi me ty Albin)

5382.Tafil Ferizi, punėtor nga Mitrovica (I bashkėngjitem apelit pėr lirimin e Albin Kurtit)

5383.Ferid Dupa (O shtet pa pushtet lirojeni Albinin e kėrkoni falje dhe pendohuni)

5384.Lulzim Kroni, Bllacė (Albini ėshtė nė zemėr tė popullit. Ka djem Kosova plot si Albini. Lirojeni Albinin!)

5385.Sabit Azizi, ish-ushtar i UĒK-sė, Ferizaj (Burgosja Albinit ėshtė burgosje e Kosovės nga armiqtė qė e duan Kosovėn nė burg dhe tė pėrgjakur)

5386.Sami Imeri, fsh. Pantinė, shofer i priftit nė Mitrovicė (Apeloj  tė lirohet menjėherė Albini)

5387.Fatmir Dobratiqi  (I bashkėngjitem lirimit tė menjėhershėm tė Albin Kurtit)

5388.Elhami Qeriqi, prof. i Historisė nga Lypjani (I bashkėngjitem apelit pėr lirimin e Albin Kurtit)

5389.Avni Kastrati nga Mireshi i Gjilanit (Pėr lirim tė menjėhershėm tė Albin Kurtit)

5390.Kryesia e Shoqatės sė tė Burgosurve Politik tė Kosovės, Dega nė Ferizaj (Kėrkojmė lirimin e aktivistit politik Albin Kurti dhe aktivistėve tjerė tė lėvizjes Vetėvendosje)

5391.+37744177166 (Lirojeni! Menjėherė!)

5392.Melihate Durmishi, edukatore dhe nėnė, Ferizaj (Lirojeni! Menjėherė! atdhetarin dhe simbolin e lirisė sė Kosovės)

5393.+37744292273 (Lirojeni! Menjėherė Albin Kurtin)

 1. +37744203341 (Albinin ta lironi menjėherė)

5395.Arbėr Misini (Apeloj pėr lirimin e Albin Kurtit dhe tė gjithė tė burgosurit politik)

5396.Hajrush Rrafshi,

5397.Rahim Rrafshi,

5398.Driton Rrafshi,

5399.Mentor Rrafshi,

5400.Valon Rrafshi,

5401.Blerim Rrafshi,

5402.Vullnet Rrafshi,

5403.Haxhere Rrafshi,

5404.Mimoza Rrafshi,

5405.Florentina Rrafshi,

5406.Jetmire Rrafshi dhe

5407.Jehona Rrafshi nga Duhla e Therandės (Apelojmė Lirojeni Albin Kurtin i duhet Kosovės pėr VETĖVENDOSJE!)

5408.Afrim Krasniqi e

5409.Murtez Bakiu nga Ferizaj (Lirojeni "ALBININ")

5410.Hafiz Hameti (Tė lirohet Albin Kurti)

5411.Rasim Rrafshi nga Qafa e Duhlės (Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit nga burgu dhe gjithė ēlirimtarėt)

5412.Basri Murseli,

5413.Sadbere Murseli dhe

5414.Albion Murseli, Greme (Apel lirimin e  Albinit)

5415.Bekim Rrafshi nga Qafa e Duhlės (Me zemėr e shpirt kėrkoj lirimin e Albin Kurtit nga burgu. Faleminderit “EPOKA E RE”, lexuesi i juaj i rregullt)

5416.Durim Kurti nga Gjakova, elekticist (Kėrkoj lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit. Rroftė Vetėvendosja)

5417.Valbona Gashi, Gjakovė (Jemi pėr lirimin e tė madhit Albin Kurtit. DUAM "VETVENDOSJE!"

5418.Bashkim Asllanaj nga Peja me venbanim nė Lublan (Jam pėr lirimin e pakusht tė atij qė na mbron dinjitetin kombėtar tė madhin Albin Kurti)

 1. Hysri Goxhuli (Lirojeni Albin Kurtin. Burgosni ata qė vrasin)

5420.Ilmi Sejdiu nga Mitrovica (Jam pėr lirimin e Albin Kurtit)

5421.Besari-Tetovė (Uroj qė kjo nismė e gazetės suaj tė arrij rezultatet e veta. Jam absolvent i Ndėrtimtarisė nė Prishtinė. Edhe njėherė ju pėrgėzoj. Tė bėjmė diēka pėr kėtė figurė, qė ka bėrė shumė pėr neve.)

5422.Besnik Ilazi, student i Mjekėsisė nga Kaēaniku

5423.+37744630204, Student i Shkencave Politike (Si qytetar i Kosovės e pėrkrahu lirimin e Albin Kurtit)

 1. Fidan Morina, nxėnės nga Peja

5425.+37744426649 (Lirojeni trimin e Kosovės. tė lumt Albin krejt Dardania ėshtė me ty)

 1. Elbasan Avdiu (Edhe unė i bashkėngjitem kėtij apeli)
 2. Abedin Morina, humorist nga Peja

5428.Ganimete Hajrullahu, motėr medicinale nga Gjilani

5429.Shyqėri Bajrami Slivovė e Ferizajt, Teknik i Mashinerisė (Kėrkoj qė tė lirohet menjherė pa kurrfarė kushti zotėri Albin Kurti)

5430.Faton B. Hajrullahu, teknik medicinal, Gjilan

5431.Zeqir Morina, pensionist, veteran i Arsimit nga nga Peja

5432.Valon Krasniqi, student i Ekonomisė (I bashkėngjitem apelit pėr lirimin e Kurtit)

5433.Besar Bexheti, Tetovė, Fakulteti i Ndėrtimtarisė-Prishtinė. (Tė lirohet Albini, njeriu mė i guximshėm qė ka shqiptaria sot)

 1. Kushtrim Hoti, Samadraxhė (Tė lirohet Albin Kurti)
 2. Muharrem Elezkurtaj, profesor i Kimisė
 3. Venhar Dula, Rahovec (Lirojeni mė shpejt Albin Kurtin. Nuk ėshtė fajtor)
 4. Shpetimi, i papunė me shoqen
 5. Afėrditen dhe motrėn
 6. Albulenėn (Lirojeni! Menjėherė!)

5440.Pėrparim Xhelili, jurist (Dėshiroj qė Albin Kurti tė jetė nė mesin tonė i lirė)

 1. Igballie Lan, e papunė (Lirojeni! Menjėherė!)

5442.+37744149632 Neziri, profesor (Lirojeni! Menjėherė!)

5443.Kushtrim Krasniqi nga Peja (Dėshiroj tė lirohet Albin Kurti nga burgu)

5444.Mustafė Nuhiu, jurist (Liria e tij - Liria jonė)

5445.Xhelal Luma (Lirojeni Albinin)

5446.Nusret Istogu, Drenas (Lirojeni njeriun, i cili me vite tė tėra ka kontribuar pėr kėtė tokė shqiptare. Albin  Kurti ėshtė tamam shqiptar)

5447.Ruzhdi Berisha, Prizren (I bashkohem apelit pėr lirimi e menjėhershėm Albin Kurtit. Epokės ju uroj suksese pėr guximin. Po tregoni se jeni TRIMA)

5448.Emrush Fetahu nga Sodovina e Vitisė (Pas simbolit Adem Demaqit vjen Albin Kurti. Ai ėshtė legjendė e gjallė)

 1. Mustafė Dalloshi, punėtor Kaēanik (Lirojeni! Menjėherė!)
 2. Arsim Krasniqi ing i dip. KEK (Lirojeni! Menjėherė!)

5451.Mehmet Haxhiu, menaxher i agjensionit doganor "Arsenali" (Lirojeni atdhetarin Kurti. Ėshtė njeriu, i cili i duhet Kosovės nė liri)

 1. Ramiz Kukaj, invalid i UĒK-sė
 2. Krenar Drevinja (Lirojeni! Menjėherė!)

5454.+37744655717 (Lirojeni! Menjėherė!)

5455.Sherif Vranovci nga Ferizaji (Lirojeni! Menjėherė! Albin Kurtin)

5456.00000-xxx@swissmail.org (E.N Kamenicė) (Ju lutemi pėr lirimin sa mė tė shpejt tė Albin Kurtit, sepse nuk ėshtė fajtor)

 1. Rexhep Duraj i Kaēanikut (Lirojeni! Menjėherė! Albin Kurtin)
 2. Hanumshahe Zogaj ing e dip.KEK (Lirojeni! Menjėherė!)

5459.Ilir Krraba, student i Makinerisė (Jam i plagosur nė protestat e fundit mė 10 gusht. Edhe unė kėrkoj lirimin e Albinit dhe tė gjithė luftarėve tė UĒK-sė tė cilėt mbahen padrejtėsisht nė burgjet e UMNIK-ut)

 1. Marigonė Drevinja, nxėnėse (Lirojeni! Menjėherė!)

5461.Milazim Salihu, xhirues filmi (Lirojeni! Menjėherė!)

 1. Arben Berisha, njėsia speciale (Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit)
 2. Shaban Avdyli K. e Vogėl, Prizren
 3. Artan Dashi, student - Stagovė e Kaēanikut

5465.+37744229093 Ramizi nga Peja (ALBINI ėshtė shpresa e kombit tonė. Tė lirohet urgjentisht)

 1. Ervin Talinoci, punėtor nė KEK
 2. Dr. Afrim Nimanaj, pediatėr
 3. Melihate Daci, pensioniste

5469.Bajram Sejlmanaj, Metal Gllans nga Doganaj e Kaēanikut (I bashkėngjitem apelit pėr lirmin e Albinit dhe tė burgosurve tė tjerė)

 1. Lirie Bobi, Arsimtare
 2. Lind Bobi (Tė lirohet sa mė parė z.Albin Kurti)

5472.Bajram Isufi, depoist.Gjilan (I bashkėngjitem apelit pėr lirimin e Albin Kurtit me shokė)

 1. Ali Maqedonci (Lirojeni! Menjėherė!)

5474.Idriz Blakaj nga Jabllanica e vogėl Pejė (Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit)

 1. Valdete Rama (Liri pėrAalbinin)

5476.Nijazi Mehmeti, inxhinjer-Gjilan (I bashkangjitem apelit pėr lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit me shokė)

 1. Fidan Qerimi (Lirojeni Albinin)

5478.Mirsad Qallaku, arsimtar i Kimisė dhe Biologjisė nga fshati Gajre e Kaēanikut (Liri pėr ALBININ)

 1. Dr. Shkelzen Kadriu (LIROJENI)

5480.Jenuz Braha nga Prizreni (Albini dhe tė gjithė tė burgosrit politik tė lirohen se boll kemi heq nė regjimet barbare)

5481.Agush, Mevlide, Graniti, Merita, Latife, Leonora, Leonita, Hamiti nga Gjilani (Kėrkojmė liri pėr Albin Kurtin. Tė gjithė jemi me ty Albin Kurti)

5482.Shyhrete Kelmendi ecc.e diplomuar (Lirojeni! Djemtė dhe vajzat mė tė mira tė kombit gjithherė kanė vepruar nė momente tė duhura. Edhe Albini ka vepruar shumė mirė)

5483.Bekim Zogaj, veteran nga fsh. Orrobėrd e Burimit

5484.Altin Haxhiu nga Mitrovica (Edhe unė i bashkėngjitem apelit pėr lirimin e Atdhetarit tonė kombėtar)

5485.Vllaznim Nokshaj, veteran, Orrobėrd e Burimit

5486.Avni Behluli, Ferizaj

5487.Valdet Fetiu,

5488.Gėzim Binxhiu dhe

5489.Hazyr Damonaga (Tė lirohet sa mė parė)

5490.Fatmir  Azemi, Turuēicė e Besianės (Lirojini! Menjėherė!)

5491.Nazif Beqiri, arsimtar,

5492.Liridon Sekiraqa, teknik i Makinerisė (Kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit)

5493.Rexhep Morina nga Dardana (Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit)

5494.Naser Kastrati nga Gjilani pronar i  NTP Mens (Apeloj tė lirohet  sa mė parė Albini)

5495.Makfire Asllani (Lirojeni Albinin tonė. Menjėherė! Lirojeni, pėrse ia keni frikėn Vetvendosjes. Vetvendosja do tė ndodhe, jemi ne Populli nė krye me Albinin me shokė, nuk do tė pranojmė tė na shitni, kemi luftuar, kemi lėnė gjymtyrėt maleve e shesheve, kemi derdhur shumė gjak dhe jemi tė gatshėm ta mbrojmė Trollin)

5496.Bashkim Hasani nga Besiana (Apeloj pėr lirimin sa mė tė shpejt tė Albin Kurtit)

 1. Ukė Gashi, arsimtar

5498.Getoar Gashi, student Krusha e Madhe (Lirojeni menjėherė Albinin se nuk e meriton tė jetė i mbyllur aty e meriton tė jetė ''po"-ja e luanėve)

 1. Shaip Ramadani, Krusha e Vogėl (Lirojeni! Menjėherė! Albin Kurtin)
 2. Donika Alaj, motėr medicinale

5501.Artan Dautaj, jurist Deēan

5502.Makfire Asllani (Kėrkoj lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit)

5503.Gani Qorraj (Apeloj qė ta lirojnė Albin Kurtin)

5504.Fatmir Guraziu, kryetar i SHIL tė UĒK-sė, Dega nė Therandė, pjesėmarrės i tri luftėrave ēlirimtare (Lirojeni Albinin. Lavdi dėshmorėve tė kombit)

 1. Shqiprim Kryeziu,
 2. Valdrin Rrudhani,
 3. Imer Kallaba,
 4. Zahir Rrudhani dhe
 5. Edon Kryeziu, tė gjithė nga Rogana (Lirojeni! Menjėherė)
 6. Jusuf Osmani, student

5511.+46704430085 (Liri  pėr Albinin)

 1. Amrush Cakaj, Bushat (Lirojeni Albinin me tė gjithė shokėt)
 2. Hasim Rexhepi, nxėnės
 3. +37744620214 (Lirojeni! Menjėherė!)

5515.Ismet Shamolli (Lironi tė gjithė tė burgosurit qė dojnė lirinė dhe dinė dhe sakrifikojnė pėr tė)

 1. Ardian Murtezi (I bashkėngjitem lirimit tė Albin Kurtit)

5517.Jeton  Hoxhaj, Bukepjekės (Lirojeni Albin Kurtin)

 1. Sadik Sediu, punėtor (Apeloj pėr lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit)

5519.Fehmi Bajrami (Apeloj pėr lirimin pėr nderin e kombit shqiptar Albin Kurtin)

5520.Blerim Avdiu menaxher i ndermarrjes Gafi Petrol Gjilan (Lirojeni Albin Kurtin)

5521.Jakup Ademi, ish i burgosur

5522.Imer Grajqevci, Hade (Mendela fitoi ēmimim pėr paqė, sepse 30 vjet ishte dėnuar nga ligjet dhe instuticionet qė ishin kundėr vullnetit tė popullit. Tė lirohet Albini)

 1. Florim Gllasoviku, Klinė (Lirojeni njeriun e paqės)

5524.Afėrdita Dermaku (Ata na duken tė mdhenj vetėm se ne ju rrimė nė gjunjė tė ngritemi nė kėmbė)

5525.+37744897118 (Nga Sheri dhe Yca nga Pr. - Ju lutem ta lironi Albinin me shokė nga burgu se ata janė tė pafajshėm. Lirojini sa mė shpejt. Keni mėshirė edhe pėr ta respekt)

 1. +37744108272 (Apel pėr lirimin e Albin Kurtit)
 2. Fadil Zeqiri (E pėrkrahu lirimin e Albin Kurti me gjithė shpirt)
 3. +37744288903 (Po pėrpiqeni tė burgosni Lirinė! Turp tė keni)

5529.Xhevrije Tashevci nga Pr. (Sa mė shpejt ta lironi Albin Kurtin me shokė nga burgu, e burgosni kriminelėt)

5530.Sheqir Zeneli, profesor dhe ish i burgosur politik. (Tė lirohet sa mė shpejt heroi i gjallė Albin Kurti)

5531.Skender Muqolli (VETVENDOSJA e vitit 1968 Prishtinė)

5532.Zuk Bajraktari, Halim Bajraktari, Islam Hasani (Lirojeni! Menjėherė)

5533.Remzi Osmani, Perlepnicė (Ju lutemi lirojeni Albin Kurtin)

 1. Ramadan Huruglica,
 2. Ali Huruglica dhe

5536.Mėrgim Huruglica djali dhe nipat e shkrimtarit Ali.Huruglicės sė ndjerė (Lirojeni Albinin! Pa Albinin Kosova ėshtė nė robėri)

5537.Bislim Murati, i papunė (Tė lirohet Albin Kurti. Ai s’ka qenė dashtė as tė arrestohet. Tė lirohet se nuk duhet tė mbahet se ėshtė turp)

5538.Bashkim Graca, Prishtinė (Sistemin qė po e bėjnė UNMIK-u dhe ligjet nė Kosovė askund nė Botė nuk ka tė tillė, kėtė sistem vetėm Serbia e kryente ashtu. Por kur je nė shtėpi tėnde tė sundon dikush mė vėshtirė nuk ka. E  kėshtu shkuan dy djemė e askush pėrgjegjėsi nuk merr thuaja qe pula kanė qenė. Apel qė ta lironi)

5539.Drilon Memqaj, Prizren (Tė lirohet Albin Kurti dhe tė burgosurit tjerė menjėherė. "Njeriu qė ia do tė mirėn Kosovės")

 1. Flutrim Halimaj (Apeloj pėr lirimin e Albin Kurtit dhe tė gjithė tė burgosurve tjerė)

5541.Blerim Mehmeti, futbollist KF 2 Korriku, Prishtinė

5542.Fatmir Shemsiu Pėrlepnicė e Gjilanit (Dėshiroj qė Albini tė lirohet sa mė shpejt. Vetė jam i plagosur dhe jam nė gjendje ēmos tė bėj qė Albini tė lirohet dhe gjithė tė burgosurit tė tjerė. Ishalla Zoti i ndimon tė drejtit)

5543.Bekim Ramadani nga Gjilani (Lirojeni! Menjėherė! Albinin)

 1. Lirije Shemsit, Gjilan (Ju lutem lirojeni Albinin dhe tė burgosurit tjerė)

5545.Fadil Emėrllahu, Ramjan i Vitisė pjesėtar i dy luftėrave, i papunė (Apeloj qė sa mė shpejt tė lirohet nga burgu Albin Kurti)

5546.Hajriz Islami, Teknik i Makinerisė (Pėr lirimin e Albinit)

5547.Ekrem Hashani prof i fizikės Gjilan (Tė lirohet Albini)

5548.Denis Berisha (Apeloj pėr lirimin e Albin Kurtit)

 1. Muhamet Bislimi, komercialist (Jam pėr lirimin e menjėhershėm)
 2. Faton Qerimi, Llaushė (Tė lirohet sa mė parė nga burgu Albin Kurti)

5551.Qendrim Hajdini nga Gjilani (Apel ju lutem lirojeni menjėherė Albin Kurtin)

 1. Mendim Baraku, argjendar, Prishtinė

5553.Artan Vila, student nė “Iliria” (Njė duhet ta dini o UNMIK dhe ju udhėheqės tė korruptuar se tė burgosurė janė ata, tė cilėt nuk e kanė kuptuar realitin e UNMIK-ut. Albini nuk ėshtė i burgosur, por patriot shqiptar)

 1. Bedri Qerimi, Llaushė (Tė lirohet sa mė parė nga burgu Albin Kurti)

5555.Arijeta Ajeti, aktore

5556.Yllka Thaēi, Absolvente e Pedogogjisė ("Njeriu duhet tė punojė pėr tė mirėn e kombit..., herėt a vonė puna e tij do tė ēmohet... erdhi koha tė zgjohemi”. Lirojeni Albinin se ju duhen Kosovės njerėz tė guximshum si aktvistėt e Vetėvendosje!-s)

 1. Kushtrim Zeneli, fotograf

5558.Avdyl Gashi, nxėnės (Vėshtirė e ke o Albin me djemtė e "Haxhi Babėve" ka thėnė mr. Ukshin Hoti. Lirojeni! Albinin menjėherė!)

5559.Hamdi Murtezi, Trudė, punėtor (I bashkėngjitem apelit pėr lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit)

5560.Samedin Zenuni nga Vushtrria, Aktivist i Lėvizjes Vetėvendosje!

5561.Xhevdet Gashi nga fsh.Balincė e Malishevės, ekonomist i diplomuar (Kėrkoj lirimin e aktivistit.Albin Kurti)

 1. Ali Aliu, punėtor, Shtėrrpcė (Lirojeni! Menjėherė!)

5563.Gadaf Shiti nga Hani i Elezit (Lirojeni Albinin)

5564.Nexhmidin Spahia (Pėrshėndetje “Epoka e re”. Ju lumtė me kėtė iniciativė. Kėrkoj qė tė lirohet menjėherė dhe pa kushte Albin Kurti me respekt)

5565.Qamil Bullatovci

5566.Nysret Abdullahu (Si shqiptar i Kosoves qė jam kėrkoj lirimin e menjėhershėm nga burgu tė veprimtarit Albin Kurti)

 1. Lumni Salihu, KMDLNJ, Ferizaj
 2. Sadie Salihu prof. Ferizaj

5569.Xhallon Stublla (Lirojeni Albin Kurtin)

5570.Osman Musliu, Imam (Lirojeni! Menjėherė!)

5571.Afėrdita Murtezi, motėr medicionale (O lirojeni menjėherė)

 1. Nexhare Reēica (Lirojeni! Menjėherė! Albin Kurtin)

5573.Ali Gashi, Klinė (Lirojeni Albin Kurtin)

5574.Shaban Fazliu (Uroj qė nė protestėn e 3 marsit tėmos ketėmėviktima. Vetėvendosje. lirojeni Albin Kurtin njeriun qė i duhet Kosovės)

5575.Astrit Berisha

5576.Adem Shala, profesor (Tė lirohet humanisti dhe atdhetari Albin Kurti. Mjaft mė me genjeshtra)

 1. Shehide Krasniqi, Ekonomiste (Lirojeni Albinin!)

5578.Deli Luzha nga Vitia (I pėrkrahu protestat si dhe Albin Kurti tė lirohet)

5579.+37744171765 Zariqi nga Ferizaji (Lirojeni Albin Kurtin edhe tė tjerėt se ai nuk ka faj)

5580.Azem Berisha, student (Kosova sot ka nevojė mė shumė se kurrė pėr Albin  Kurtin dhe kėrkoj lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit)

5581.Jusuf Ejupi, Besianė (Liria e Albin Kurtit do tė thotė liri e popullit. Lirojeni idealin tim)

5582.Rexhep Mėrturi, mėsues, kryetar i Shoqatės sė Familjeve tė Dėshmorėve Klinė

5583.Hasan Berisha, inxhinier (Kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit. Sot ai i duhet mėse shumti Kosovės)

5584.Safet Krasniqi, avokat nga Prizreni (I bashkėngjitem apelit pėr lirimin e Albin Kurtit)

5585.Flamur Raci, student (Kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit. Sot ai i duhet mėse shumti i duhet Kosovės)

5586.+37744143078 (Albini ėshtė “Krenaria e Kombit Shqitar". Ne veteranėt e UĒK-sė dhe familjet e dėshmorėve tė fshatit Bllacė-Therandė jemi me tė. Lirojeni sa mė shpejtė)

5587.Liridon Veselaj, Therandė student i fakultetit Ekonomik Universiteti “ILIRIA”

5588.Flora Elezaj (Ata qė tė mbajnė tė mbyllur kanė frikė pėr krimet qė i kanė bėrė kuptohet pushtetarėt tanė)

5589.Bekim Kroni, Bllacė (Lirojeni Albinin. Ai ėshtė krenaria e kombit)

5590.Sheremet Muhaxheri, Ferizaj (Ju lutem lirojeni Albin Kurtin)

5591.Hajrush Emini, fizikant, kimist dhe ekonomist (Lirojeni Albinin dhe burgosni ata qė po bėhen gati ta nėnshkruajnė kapitulimin e Kosovės nė krye me Fatmirin)

 1. +37744300022 (Jam pėr paq dhe pėr lirimin e z. Kurti)
 2. Shukri Grajqevci (Lirojeni! Menjėherė!)

5594.Gėzim Dashi, student dhe e dashura ime...

5595. Drenusha Zuka, studente

5596.Elmaz Zenuni, jurist i diplomuar (Lirojeni djalėrinė Atdhetare Shqiptare nga burgu)

 1. Binak Kryeziu, afarist nga Rahoveci

5598.Hyzri Delolli, Ferizaj

5599.Erdogan Ēoēa, punėtor i Junior Pr.: Po, jam pėr lirimin e Albin Kurtit!

5600.Emurllah Krasniqi, Hoqe e Vogėl,Rahovec. Lirojeni Albinin me shokė sa s'ka ndodhur mė e keqja!

5601.K. S. (+37744196028) Edhe unė nga Vitia jam pėr lirimin e Albin Kurtit!

5602.(+31648439228) Lirojeni njeriun e Kosovės, Albinin!

5603.(+37744376765) Lirone Kurtin. Ai ėshtė njeri i pazėvendėsueshėm nė Kosovė!

5604.(+37744215363) Lirojeni Albin Kurtin!

5605.Shefqet Jashari, Ferizaj: Tė na lirohet mėnjėherė Albin Kurti, aty nuk e ka vendin Albini, por Grupi i Unitetit.

5606.Met Gjoni,Ulqin: Je krenaria e gjithė shqiptarėve. Demonstratat tuaja do tė pėrshpejtojnė zgjidhjen e drejtė tė statusit tė Kosovės. Zoti ta zgjat jetėn!

5607.(+37744329838) Jam pėr lirimin e Kurtit menjėherė, sepse fajtorė janė ata qė gjuajtėn me pushkė.

5608.Muhamed Aliu, veteran UĒK e UĒPMB: Lirojeni Albinin, pėrndryshe njė ditė nuk do tė flini rehat nga ndėrgjegja!

5609.Bajram Rrustemi: Me liru Albin Kurtin sa mė shpejt!

 1. Delia Luzha nga Vitia, aktivist i Vetėvendosjes
 2. Sabit Salihu,Viti, tregtar
 3. Njazi Halili,Viti, fotograf
 4. Zeqir Halili, Viti

5614.Shkėlzen Kryeziu, Prizren. Kėrkoj lirimin e Albinit menjėherė!

 1. Blerim Gashi dhe
 2. Astrit Berisha nga Theranda: Lirone Albin Kurtin, i duhet Kosovės!

5617. (+37744689746 ) Ai nuk e meriton burgun, sepse ėshtė njė prej njerėzve qė e lufton korrupsionin edhe padrejtėsitė qė bėhen nė Kosovė

 1. (+37744116068) Lirone liderin ALBIN KURTI!

5619.Rexhep Muzaqi nga Vushtrria: Kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit

5620.Hysen Hyseni nga Ferizaji: E dua lirimin e mbretit tė Kosovės, z. Albin Kurtin!

5621.Afrim Avdullahu i pa pune-Ferizaj: “Oj korrupci, Lirojeni Albinin! Menjėherė! “

5622.(+37744147672 ) Ėshtė pėr t’u turpėruar nga politikanėt tanė, tė cilėve u intereson vetėm pushteti dhe pėr tė janė nė gjendje ta shesin vendin e vet, atdheun e vet. Kėrkoj ta lėshojnė Albin Kurtin menjėherė! E vetmja gjė qė do ai ėshtė qė Kosova tė jetė e lirė, por kėshtu si kanė filluar kėta tė tjerėt a? Se besoj! POSHTĖ UNMIKU!

5623.Bekim Abazi nga Skifteri i Vitisė, mėrgimtar: Ju lutem, Albin Kurti tė jetė sa mė parė i lirė, s’e meriton burgun! Tai burgosin kryesinė qė pėrkrahin UNMK-un.

5624.Rabie Ajeti, ekonomiste: Lirim tė shpejtė nga burgu pėr Albin Kurtin.

5625.Azllan Visoqi, taksist: Ju lutemi lirojeni Albin Kurtin!

5626.           (+37744878595 ) Meni gita fėmi nga pėrlepnica e gjilanit lirone ALBINI eliroj serbija lirone edhe ju, aj smeriton pranga

 1. Shefket Murati,
 2. Ajshe Murati,
 3. Lirie Murati dhe

5630.Flamur Murati kėrkojnė urgjentisht lirimin e Albin Kurtit dhe shokėve tė tij. Kosova boll ka derdhur gjak, populli ynė mjaft ka vuajtur! Lirojeni!

5631.Arent Sylanaj, nxėnės, Llaushė,Skenderaj: Hiqni prangat dhe hapni rrugėn tė ardhmes. Liri dhe hapėsire pėr simbolin e rezistencės, lirisė dhe tė ardhmes sė shqiptarisė,Albin Kurtit!

 1. Sabri Rexhepi, AT ''Rinia Travel'', Gjilan: Tė lirohet menjėherė!

5633.Tina (+37744328710): Pėr lirimin e Albin Kurtit.

 1. Valdet Sadrija: Tė lirohet sa mė parė i madhi Albin Kurti!

5635.+37744398830 Lirone ALBIN KURTIN se ai vend nuk ėshtė per te.

 1. Agron syla i burgosur tė lirohet menjėherėe

5637.Faton imeri gjakove,ponoshec tė lirohet sa me pare

5638.Lirone ALBIN KURTIN se ai vend nuk ėshtė per te. Adem Kroni Bllace Therand

5639.Zana Gojani (lirojeni Albinin, me futjen e Albinit ne burg kuptova se kush po na udheheq... ju i vertetuat fjalėt e Albinit)

5640.Ramadan Hoxha nga Bellanica: lirone Albin Kurtin, sepse ėshtė i pafajshėm.

5641.Jahir Zaskoku, Rubofc, Lypjan: tė lirohet Albini, menjėherė!

5642.Hysni Imeraj: E kundėrshtoj dėnimin e Albin Kurtit dhe kėrkoj lirimin e tij!

 1. Visar Morina, teknik medicinal, Kamenicė

5644.Xhevat Haliti, arsimtar: Tė gjithė me Albinin!

5645.Bekim Haliti, Bequk: Ēdo gjė pėr Albinin!

5646.Gazmend Musaj, student i kriminalistikės: Apeloj qe tė lirohet sa mė shpejt, mos e tensiononi gjendjen!

5647.Bujar haliti, nxėnės i shkollės sė mesme: Me Albinin perpara!

5648.Alban Krasniqi, absolvent, dega gj. dhe letėrsi gjermane: Apeloj pėr lirimin e Albin Kurtit, na duhet mė 3 mars!

5649.Arsim Haliti student: Me Albinin perpara!

 1. Sejdi Maqani: Lirojeni Albin Kurtin.

5651.Familja e dėshmorit tė luftės Hasan Hasani, Likoshan: Lirojeni njeriun qė ėshtė pėr ndryshime pozitive, Albin Kurtin!

 1. Shpresa Shabani Ferizaj.
 2. Ismet kurtishi
 3. Qamil Deliu

5655.O Albin, o demostrues, mos u dorėzo se je fitues, ne UNMIK,un do ta mposhtim, s'do tė lejojmė qė ata nė Kosovė tė vendosin. Familja tetė anėtarėshe e dėshmorit Urim Bytyqit nga Gjakova. Apelojmė qė sa mė par tė lirohet lideri i LEVIZJES VETĖVENDOSJE Albin Kurti!

 1. Fexhrie Avdiu dhe
 2. Agon Avdiu: Lirojeni Albin Kurtin!

5658.Agim Kabashi, Prishtinė: Lirojeni Albin Kurtin!

5659.Elez Muja, arsimtar: Lirojeni patriotin e Kosovės, Albin Kurtin!

 1. +37744714323 LIROJINI, MENJĖHERĖE!

5661.Luljeta klinaku: E pėrkrahi Albinė Kurtin dua ta lironi menjėherė, sepse Albini nuk e ka vendin nė burg, por ata qė po e vjedhin Kosovėn. Albini ėshtė Skėnderbeu i dytė i cili do t’i ēlirojė trojet tona shiqiptare, e pa Albinin nuk ka liri as dritė!

 1. Studentėt: Durak Dalipi,
 2. Shpetim Bajrami dhe
 3. Vedat Uruqi: Kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit! Ai nuk ka faj!
 4. Familja Bajraktari nga Peja: Ademi,
 5. Hatmon Bajraktari,
 6. Zeqir Bajraktari,
 7. Sherife Bajraktari,
 8. Rozafė Bajraktari,
 9. Rudina Bajraktari dhe
 10. Rinor Bajraktari i (I bashkangjitemi apelit per lirimi A.Kurtit)

5672.Bekim Truda (Si qytetar i Kosovės i bashkėngjitem mesazhit pėr lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit)

 

5672-5693-             (22 apelues Hoxha) Ilmi Hoxha, Arbri, Arsimi, Zeneli, Shkumbimi, Qėndrimi, Hasani, Isufi, Shabani, Besimi, Bashkimi, Sahiti, Sherifi, Kadriu, Rexha, Baliu, Ameti, Ismeti, Afrimi, Luli, Naimi, Avdyli nga Korishi (Tė gjithė pėr lirimin e Albin Kurtit)

5694-5701-             (8 apelues nga Gjilani) Bashkim, Nebije, Xhemajl, Azemine, Hysnije, Elmedina, Hamiti (Albini nuk e ka vendin nė Burg. Mos tė mendojė dikush se ai frikėsohet. Lavdi pėr 2 dėshmorėt!)

5702-5707.  Bajram Bajrami, punėtor nė KEK, sė bashku me 5 anėtarėt e familjes, kėrkon lirimin e ALBIN KURTIT dhe pjesėtarėve tjerė tė VETĖVENDOSJES. Lirim sa mė tė shpejtė!

 1. Ramush Grainca, Ferizaj: Lirone menjėherė Albin Kurtin!

5709.Lulėzim Hetemi, Sllovi, Lypjan, zdrukthtar: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė!

5710.Emin Zagraxha, Banjė e Pejės, veteran i UĒK: Sa mė shpejt tė lirohet Albin Kurti!

 

(APELI VAZHDON ēdo ditė... Bashkėngjitu edhe ti! Tregoji edhe njė shoku qė s’ka dėgjuar pėr apelin.

Shkruani vetėm njė herė njė mesazh nė e-mailin: epokaere_mm@hotmail. com, ose nė numrin e telefonit (044) 602 602.

Nėse s’mund tė bėsh asnjėrėn nga kėto, shkruaje dikund njė grafit me emrin e Albin Kurtit ose tė idealit tė tij, Vetėvendosjen qė na takon edhe neve sikur kombeve tjera. Kjo i ndihmon shumė lirimit tė Albinit me shokė... Ke bėrė njė punė tė madhe kėshtu! BĖJE, DHE THJESHT, MOS TA NDIN!

 

Prof Dr. Fetri Mehdiu, ligjėrues ne Universitetin e Prishtinės:
Ēfarė faji mund tė ketė njeriu i cili nuk ka kurrfarė force e kompetence,
pėrveē vullnetit pėr tė mos u pėrsėrit historia e Kosovės?! Faji i Albin
Kurtit ėshtė vetėm ai se vullnetin e vet pėr kėtė ēėshtje e ka vėnė nė
shėrbim tė Kosovės kėtu e dhjet vjet mė parė, nė mėnyrė qė Kosova tė mos
mbetet peng i obstruksioneve tė Beogradit. Kompetentet e Kosovės nė vend se tė pėrpiqen ta kuptojnė dhe ta ndihmojnė, e pengojnė dhe e dėnojnė.

Ruhan Fetahu, prof. i Gjuhės Shqipe

+37744378570: Agron, Ferizaj: Ēfarė do qė thonė dhe shkruajnė pėr ty ti prapė se prapė je Albin Kurti!?

+37744313983: Ju lutemi lirojeni sa mė shpejt zotin Kurti!

+37744416608: Liri pėr Albin Kurtin. Liri pėr liridashėsin!

+37744144025: Sa mė shpejt tė lirohet zoti Kurti!

+37744116222: Liri pėr Albin Kurtin!

+37744711519: Lirojeni!

+37744359939: Lirojeni Albin Kurtin!

+37744107337: Lirojeni menjėherė Albin Kurtin!

+37744246720: Lirojeni menjėherė Albin Kurtin!

+37744268354: Lirojeni njeriun e ēmuar tė Kosovės!

+37744211009: Lirojeni Albinin o tė mjerė!

+37744322412: Duhet liruar menjėherė lulėt e Kosovės!

+37744356678: Lirojeni ju lutem zotin Albin Kurtin dhe tė gjithė tė burgosurit politik!

+37744228287: Tė lirohet Albini  sa s’ėshtė bėrė vonė!

Ilaz Zabeli: Apeloj sa mė shpejt tė lirohet  legjenda e gjallė Albin Kurti

Ardian Mehmetaj, nxėnės

+37744324586: Sa mė shpejt qė ėshtė e mundur tė lirohet njeri mė i madh nė Kosovė zt. Albin Kurti!

+37744166165: Solidarizohem me kėrkesėn pėr lirimin e Albin Kurtit!

+37744489597

Xhavit Mustafa, teknik i Elektrosė i punėsuar nė T.C.: Ne duam qė Albin Kurti tė jetė i lirė!

+37744632752: Liri pėr Albinin!

Shefshet Morina, nga Drenasi: Apel pėr lirimin e Albin Kurtit dhe tė burgosurve tjerė politik!

+38971953514: Liri pėr Albinin!

+37744446856: Liri pėr Albinin!

+37744218164: Albini s’e ka vendin nė..., por e meriton udhėqjen e Kombit. Ata qė dje janė shkarkuar sot dukėn nė Parlament!

 

Sabit Rrustemi, shkrimtar (ish-deputet i Kuvendit tė Kosovės): Albin Kurtin e burgosi pafuqia pėr t'u pėrballur me realitetin, pamundėsia pėr t' ia kundėrshtuar argumentin, ambicia e sėmurė pėr ta ruajtur kolltukun, lajmėtarėt e rremė tė sjelljes sė Pavarėsisė.
Albini e nderoi Kosovėn edhe nga burgjet e Millosheviqit. Albini mbron dinjitetin e Kosovės dhe vrullin rinor edhe nga burgjet e UNMIK-ut.
Pavarėsia nuk vjen pa lirimin e Albinit.
Lirojeni sa nuk ėshtė bėrė vonė!

Haki Reēica: Tė lirohet pa kushte lideri i Vetėvendosjes Albin Kurti, sepse ai nuk e ka vendin nė burg!

Nezir Krasniqi,

Bashkim Krasniqi,

Aida Krasniqi,

Demokrat Krasniqi nga Tėrpeza e Malishevės: Lirojeni sa s’ėshtė vonė...!

Ardian Qela, nxėnės
Gent Qela, nxėnės
Artan Qela, student
Naser-Qela, zdrukthėtar
Sami Qela, ptk
Taulant Qela, student
Nita Qela, nxėnėse
Brahim Qela, pensioner
Afrim Qela, profesor
Fadil Qela, profesor
Violeta Qela, arsimtare
Rreze Qela, studente
Dita Qela, nxėnėse
Granit Qela, nxėnės
Valon Qela, student
Meriton Qela, nxėnės
Dorart Qela, student
Mimoza Qela, studente

Mirvete Mirena, Zvicėr

Arta Fatmiri nga Gjilani: Kėrkoj qė urgjentisht tė lirohet Albin Kurti, sepse ėshtė i pafajshėm ata qė kanė faj, edhe ata qė vranė dy njerėz tė pafajshėm duhet tė burgosen e jo Albini!

Nė emėr tė rinis sė Shkollės sė Mesme "Marin Barleti" kėrkojmė qė menjėherė tė lirohet Albini!

Muhamet Farizi nga Prishtina: Lirojeni Albin Kurtin menjėherė dhe burgosni nėpunėsit e korruptuar!

 

Naser Kuka, gazetar (ish i burgosur politik)
Hafide Kuka, juriste (ish e burgosur politike)
Tahir Ēaka, ish-kryetar i KK-sė sė Kaēanikut: Janė edhe qindra, mijėra tė tjerė... I bashkohemi apelit pėr lirimin e Albim Kurtit dhe tė gjithė tė burgosurve tė tjerė politik, qė padrejtėsisht mbahen burgjeve tė UNMIK –ut.
Arber Beqiri & Butrint Ibrahimi: Apelojmė pėr lirimin e tė burgosurve tė 10 shkurtit!
Florina Abdiu & Liridona Shahini: Lirojeni! Menjėherė!

Miftar Kabashi: Tė lirohet Albin Kurti me shokėt e tij menjėherė, sepse ai duhet tė jetė nė krye tė Kosovės e jo prapa grillave!

 

Merita Rita: Tė lirohet Albin Kurti se prapa grillave e kanė venin UNMIK-u qė na vrau djemtė!

Vaxhid Sejdiu, magjistėr i shkencave filologjike, Mustafė Rugova, Fatmire Hasanaj, Belinda Rugova, Bardh Rugova, Rotterdam Holandė: ''E ē’faj kam unė qė skam bėrė asnjė faj'', dot tė thoshte Kafka. Kjo thėnie e urtė mė sė miri i pėrshtatet Albinit.

Hasan Raēa, tregtar
Rifat Raēa, ekonomist
Ramadan Raēa, ekonomist
Merita Raēa, ekonomiste
Mimoza Raēa, ekonomiste
Mevlude Raēa, juriste
Naim Raēa, punėtor
Sami Raēa, punėtor
Hajrie Raēa, punėtore
Fatime Raēa, punėtore
Ferida Raēa, teknike e elektrikes
Egzona Raēa, studente
Ardita Raēa, motėr medicionale
Lulzim Raēa, teknik i ekonomisė
Ylfete Raēa, teknike e elektrikes
Brikena Raēa, studente
Abdulla Berisha, pensionist
Jusuf Berisha, teknik i elektrikes
Sevdie Pestreshi, punėtore
Shehide Gashi, amvise
Isma Begolli, punėtore
Fexhrie Mahmeti, teknike e elektrikes
Fata Raēa, amvise
Sadije Pllana, amvise: Albini me shokė ėshtė i lirė, ata qe mendojnė se e kanė burgosur Albinin me shokė janė tė burgosur vetė!

Januz Mustafa, laborant i kimisė, Cyrih 

Rahman Deliu: Lirojeni Albin Kurtin dhe tė tjerėt!

Fatmir Murati: Lirojeni! Menjėherė!

 

Ismail Ademi, tek. i kimisė
Fata Ademi, amvise
Lumnije Ademi, motėr medicionale
Hava Ademi, laborante
Hidajete Ademi e papunė
Kadrush Ademi, vozitės
Abide Ademi, amvise,

 Myrvete Ademi
Blerim Ademi, zjarrfikės

Gezim Rrustemi

Kujtim Kosumi

Kushtrim Neziri

Ramiz Sefiu

Bardhyl Baliu

Visar Baliu

Kadri Kosumi

Arben Sejdiu

Nehat Idrizi

Limon Kosumi

Liridon Kosumi

Reshat Rrustemi

Musa Kosumi

Shemsedin Selimi

Egzon Zuka

Egzon Dermaku

Fatlum Rexhepi

Nexhat Hajrullahu
Valentina Marovca

Fitore Rexhepi

Luljeta Jerliu

Besarta Ramadani

Muharrem Jonuzi

Agron Jonuzi

Tahir Kosumi

Shaban Terstena

Rrahim Azemi

Gentrit Kosumi

Driton Kosumi

Azem Halimi

Liridon Maloki

Fazli Xhemajli, frizer
Merita Xhemajli, studente
Ramize Xhemajli
Belkize Xhemajli, studente
Sabrie Xhemajli, frizere
Valdete Xhemajli, studente
Arben Xhemajli, nxėnėse: Lirojeni! Menjėherė!
Ismet Haziri dhe Femi Veseli, Islam Miftari, fsh Skifter, ish-Gjylekare, Viti: Lirojeni! Menjėherė!
Murat, Shpresa, Ermond Spahiu me vendbanim nė Francė: Lirojeni! Menjėherė!

Indrit Demiri, Belgjikė, student i Fakultetit Ndėrtimtari e Lartė: Ata qė i pritėm me lule tash po na shpėrblejnė me plumba. U themi mjaftė mė! Zjarri nuk shuhet me zjarr. Jemi njė popull qė kėrkojmė VETĖVENDOSJE e jo rikolonizim tė kėtij trualli arbėror, qė u la me gjak shqiptari shekuj me radhė.
Lirojeni Albin Kurtin me shokė, ata janė truri mė i shendosh i popullit tonė!

Qazimi dhe Aida Zenuni, Francė: Kėrkojmė lirim sa mė tė shpejtė tė zoti Albin Kurtit!

Liridon Salihi dhe Donika Salihi, Gjermani nga Presheve

Nazim Berisha, Gjilan, afarist: Lirojeni! Menjėherė! Albinin, sepse e ardhmja do t'ju gjykojė, e historia nuk do t’ua falė!

Majlinda Salihi, Besnik Salihi, Valbona Salihi, Lirim Salihi, Gjermani nga Presheva: Lirojeni! Menjėherė!

Hava Bekteshi, studente e ekonomisė nė Hamburg

Afrim Demiri, ushtar i atdheut:
Tė dashur vėllezėr, duke qenė me ju, jemi me Albin Kurtin dhe duke qenė me Albin Kurtin, jemi me popullin dhe aspiratėn e tij. Poshtė tradhtarėt! Rroftė populli shqiptar me nė krye Albin Kurtin!

Tė lirohet i madhi Albin Kurti, mjaft me burgje politike tė UNMIK-t nė Kosovė! Xhevdet, Ramiz, Faruk, Hyzri, Xheva, Momoza Smajli nga Legjendasi, Shtime: Lirojeni! Menjėherė!

Maksut Duraku, inxh. i grafikės

Prof. Hajrullah Hoxha me 11 anėtarėt e familjes: Lirojeni! Menjėherė!

Florije Rexhepi, Gjilan

Ajet Ibrahimi: Lirojeni! Menjėherė!

Ukshin Zajmi, gazetar: Propagandues tė demokracisė bėhuni demokrat. Lirojeni Albinin dhe shprehjen e lirė!

Dibran Azemi: Lirojeni! Menjėherė!

Zek Gjaka: Lirojeni! Menjėherė!

Admir Kryeziu nga Rogana: Lirojeni! Menjėherė!

Arta Drini, motėr medicinale; Fazile Stublla, moter medicinale; Leonora Zeneli, moter medicinale; Sofe Elshani amvise; Sali Elshani tek. i elektricitetit; Ardiana Elshani, amvise:

Lirojeni! Menjėherė!

Shpėtim Aliu

Arif Molliqi, krijues, Hamburg

Fatmir Sadiku, Firaje, Shterpce, aktualisht nė Kanada: Kampanja e parė pėr lirimin e Albin Kurtit nga burgjet serbe ishte e suksesshme, shpresoj qe edhe kjo do tė japė efektin e vet ndaj njė regjimi totalitar, siē ėshtė UMNIK-u dhe servilėt e tyre shqiptar. Lirojeni shqipet e kombit shqiptar se s’mund t’i shuheni idealet e kėtyre njerėzve,

as me burgje e as me vrasje...!

Ramadan Spahiu nga Dardana, aktivist i Lėvizjes "Vetėvendosje!": Ne jemi njerėz nė Lėvizje, gjeneratė me shpjegim te ri, komunitet qe refuzojmė tė nėnshtrohemi,

drejt pavarėsisė sė Kosovės e deri nė bashkim kombėtar...!

Avni Pr: Vet biseda e gjoja presidentit F. Sejdiu kėlysh i politikave sllave e tani kėlysh tė demokracisė sė rrejshme evropiane flet se sa tė arsyeshėm janė protestat nė Kosovė.
Afrim Sejdiu, punėtor
Mirie Sejdiu, punėtore
Saranda Sejdiu, studente
Yllka Sejdiu, nxėnėse
Albana Sejdiu, nxėnėse
Afrim Asani, punėtor
Fluturie Asani, punėtore, tė gjithė nga Toronto e Kanadasė: Lirojeni! Menjėherė!

Aida Bernica, studente, Baltinglass Irland

Valon Dula, Polluzhė Rahovec, nxėnės

Haki Dervishi, Leqin, Skenderaj nga Austria: Kėrkojmė lirimin pa kushte tė Albin Kurtit - shpresa e qėndresės sonė kombėtare!

Ragip Megjuani, Baltinglass Irland: Lirojeni! Menjėherė!

Halit Ahmeti, Besnik Ahmeti edhe Hasan Muharremi

Fidaim Gjaka, student: Kėrkoj lirimin e Albinit se njerėz si ai i duhen Kosovės.

Lirojeni! Menjėherė!

Selime Pllana, mėsuese, Baltinglass Irland

Selami Neziri, Zug, Zvicėrr

Besa Megjuani, stomatologe Irland

Avdyl Ibrahimi, elektricist: Apeloj dhe bėj thirrje pėr lirimin sa mė tė shpejtė tė veprimtarit tė madh tė Kosovės, Albin Kurtit!

Shaip Arifi, ekonomist: Lirojeni! Menjėherė!

Flora Krasniqi, pedagoge

Dukagjin Muslija, Holland

Aferdita Muslija, Holland

Besfort Muslija, Holland

Besian Muslija, Holland

Tirana dhe Vlorijana Baftiu sė bashku me 43 anėtarė tė kėsaj familje: Kėrkojmė lirimin e Albinit pėr t’i vetėdijesuar tė burgosurit iluzionist!

Shemsedin Sadiku

Sylejman Sylejmani, Bgm-Grünzweig Str. Ludwigshafen Gjermani

Mirvete Sylejmani, gm-Grünzweig Str. Ludwigshafen Gjermani

Bekim Ibishi, murator

Xhafer Murseli, ingjinier i elektroteknikes Heinigstr, Gjermani

Valbone Murseli, Heinigstr, Gjermani

Mus Binakaj, Friedrich-Profitstr, Gjermani

Mejreme Binakaj, Friedrich-Profitstr, Gjermani

Marigona Binakaj, Friedrich-Profitstr, Gjermani

Safet Zhegrova, Schanzstr, Ludwigsfafen

Hazbije Zhegrova, Schanzstr, Ludwigsfafen

Ejup Murseli, Benciserstr, Ludwigsafen

Xhavit Pajaziti, Rohlachstr, Ludwigshafen

Rifadije Pajaziti, Rohlachstr, Ludwigshafen

Mentor Morina, ekonomist: Lirojeni Albinin me shokė se burgimet e tilla na dėshpėrojnė tė gjithėve!

Nagjije Zyberaj, Lakrisht, Prishtinė: Sa mė shpejt tė lirohet Albin Kurti, vlerėsojeni sa ėshtė njeri i gjallė e jo kur tė vdesė!

Herolind Bajraktari, student, Prizren

Artan Himaj, student

Lum Arifi: Mos e zgjatni gabimin e bėrė, sepse kjo nuk ėshtė dozė shėruese!

Ahmet Shala, pensionist, Prizren
Elhame Shala, amvise, Prizren
Vjollca Shala, studente
Arben Shala, student
Albert Shala, nxėnėse: Burgosjet politike nė Kosovė, turpi i fundit nė Evropė

Familja Gashi nga Suedia: Kėrkojmė qė tė lirohet pa kusht Albin Kurti, sepse liria pėr Albinin do tė thotė liri pėr Kosovėn.
Fehmiu
Sevdija
Rilindi
Erelinda
Arbenita
Bislimi

Florim Junuzi nga Gjilani: Lirojeni! Menjėherė!

Mehmet Cimili, Gjermani: Lirojeni Albinin sa nuk ėshtė bėrė vonė. Turp pėr ata qė dhanė urdhėr pėr burgosjen e Albin Kurtit

Kujtim Asllani K. eVogėl: Tė lirohet Albin Kurti, menjėherė...!

Mevlide Kosumi, Altin Kosumi, Nita Kosumi, Rrahman Leci, punėtor nė Gjermani
Sevdie Leci, amvise ,Gjermani
Bekim Leci, punėtor, Gjermani
Mimoza Leci, amvise, Gjermani
Aerdi Leci, Gjermani

Ismet Kurtaliqi, arsimtar, Pleshinė, Ferizaj: Krenari ėshtė me mbrojt atė qė do me i dal zot popullit tė vet dhe qė bahet kurban pėr tė.

Faik Hashani, arsimtar, Pleshinė, Ferizaj
Ragip Hashani, arsimtar, Pleshinė, Ferizaj
Basri Isufi, arsimtar, Pleshinė, Ferizaj
Ejup Cakolli, arsimtar, Pleshinė, Ferizaj
Lutfije Hashani, arsimtare, Pleshinė, Ferizaj
Mibere Avdiu, arsimtare, Pleshinė, Ferizaj
Ibrahim Shatrolli, arsimtar, Pleshine, Ferizaj
Vjollca Selimi, arsimtare, Pleshine, Ferizaj
Fatlume Aliu, arsimtare, Pleshin, Ferizaj

Mehmeti nga Kishnapolja, aktivist i Lėvizjes “Vetėvendosje!”: Bėj apel qė tė lirohet patrioti jonė shqiptar Albin Kurti. Nderime epoka ere??

Ilir Ajvazi nga Gadishi, aktivist i Lėvizjes “Vetėvendosje!”: Kėrkoj lirimin e menjėhershėm tė tė burgosurve politik!

Ramadan Mehmeti, veteran i UCK-sė

Fitim Morina

Habibe Sopi,

Xhavit Sopi,

Sylė Sopi,

Dalip Sopi,

Jeton Sopi,

Teuta Sopi,

Raza Sopi,

Elife Sopi,

Sadete Sopi,

Elvira Sopi,

Feriz Sopi,

Zoja Sopi,

Gezim Sopi,

Hajdar Sopi,

Bashkim Sopi,

Avni Sopi,

Vlora Sopi,

Suliotė Sopi,

Kada Sopi,

Flamur Sopi,

Marigonė Sopi,

Engjėll Sopi,

Naim Sopi,

Florie Sopi,

Fejzė Sopi,

Fatmir Sopi,

Florim Sopi,

Besnik Sopi,

Mihrie Sopi,

Shehrie Sopi,

Kosovare Sopi,

Rafet Sopi,

Naxhie Sopi,

Besartė Sopi,

Alban Sopi,

Migjen Sopi,

Rrahim Zymberi,

Florim Ilazi,

Bahri Munishi,

Gjemajl Kelmendi,

Dika Krasniqi,

Tahir Berisha

Hamdi Thaēi

Betim Kadolli Prizren, absolvent i Fakultetit Juridik: Tė lirohet koka-shpresa e Kosovės dhe t’i kėrkohet falje publikisht!

Fatmire Ramadani nga Gjilani, nxėnėse nė shkollėn e mesme ''Marin Barleti'' nė kl XII/9 drejtimi Ass. Juridik: Ju lutem lirojeni Albin Kurtin!

Fitore Rexhepi

Xhemaljudin Haziri

Butrint Ibrahimi, Arber Beqiri, Zejnulla Ibrahimi: Lirojeni Albin Kurtin, edhe ato menjėherė!

Qėndrim Xhylani, Komoran Drenas: Tė lirohet Albin Kurti se ėshtė i pafajshėm!

Teuta Gashi

Florin Blakaj

Zef Ndrecaj, Klinė, arsimtar

Kushtrim Raka-KF LEPENCI (kadet)-Kaēanik

Sinan Shosholli-Arsimtar
Hajrie Shosholli-nxėnėse
Kujtim Shosholli-student
Lavdim Shosholli-student i Makinerisė-Mitrovicė
Visar Shosholli-nxėnės Ekonomi-Mitrovicė

Hamdi Krasniqi - i papunė

Miradie Krasniqi - e papunė
Skender Limani - hotelier
Shkodran Abazi- tregtar

Lulzim Emini, Kercove, peticion pėr lirimin e Albin Kurtit

Driton Ajroja, Kercovė, peticion pėr lirimin e Albin Kurtit

Atdhe Miftari-Futbollist-Finlandė

Hagjere Miftari-Studente-Finlandė
Selvete Miftari-Studente-Finlandė
Pajtime Miftari-nxėnėse-Finlandė
Jehona Miftari-nxėnėse-Finlandė
Kreshnik Miftari-nxėnės-Finlandė

Brahim Gjaka-TMK-Ashlan
Lulzim Gjaka-Student i Gjeografisė
Bashkim Gjaka-student
Antigona Gjaka-Pedagoge
Aferdita Gjaka-Mėsuese
Valentina Gjaka-Pedagoge
Ismet Gjaka-Punėtor
Elheme Gjaka-Amvise
Negjmije Gjaka-Amvise
Arta Gjaka-nxėnėse
Bahrije Sokoli – nėnė dėshmori

Florim Sokoli – vėlla dėshmori

Granit Sokoli – djalė dėshmori

Fatmire Sokoli – motėr dėshmori

Shėhide Sokoli- motėr dėshmori

Luljeta Sokoli- motėr dėshmori

Sokol Sokoli – vėlla dėshmori

Arsim Sokoli - vėlla dėshmori

Besim Sokoli – vėlla dėshmori

Minire Sokoli – motėr dėshmori

Fexhrije Sokoli- motėr dėshmori

Rexhep Sokoli- auto mekanik

Naser Sokoli –bujk- pjesėtarė i logjistikės sė UĒK-sė

Shkurte Sokoli- prof. e Gj. Shqipe – Besianė

Albane Sokoli- studente

Arta Sokoli- studente

Shqipe Sokoli- studente

Qefsere Sokoli- mėsuese

Mevlude Sokoli- motėr medicionale- Besianė

Nadire Sokoli- mėsuese –Besianė

Drita Sokoli- rrobaqepėse

Besa Sokoli-amvise

Mehdi Sokoli- teknik medicional

Hajrije Balidemaj- prof e gj. Shqipe

Ghyldane Berisha- prof e biologjisė

Fatmir Qorroli- zv. Drejtor

Hava Lepaja, teknike

Florent  Llugaxhiu

Burim Azemi

Valerina Smakaj – nxėnsėe e gjimnazit "Hamėz Jashari" Skėnderaj

Urim Shabani

Ibadete Dragaj - nxėnėse Runik

Besnik Tahiri, nxėnės

Jaser Imeri, student Opojė-Prizren: Prej vetevendosjes deri nė Vetėvendosje me Albin Kurtin pėrpara!
Sokol Gashi, Brus, Lypjan
Mehmet Gashi, Brus, Lypjan
Blerim Gashi, Brus, Lypjan
Sevdaim Gashi, Brus, Lypjan
Ilaz Gashi, Brus, Lypjan
Kadri Gashi, Brus, Lypjan
Nazim Gashi Hoxhe fshatit, Brus, Lypjan
Emin Gashi, Brus, Lypjan
Shemsi Gashi, Brus, Lypjan
Shyqyri Gashi, Brus, Lypjan
Abdyl Gashi, Brus, Lypjan
Selami Gashi, Brus, Lypjan
Florim Gashi, Brus, Lypjan
Marian Gashi, Brus, Lypjan
Filip Gashi, Brus, Lypjan
Kole Gashi, Brus, Lypjan
Milazim Gashi, Brus, Lypjan
Lul Gashi, Brus, Lypjan
Zef Gashi, Brus, Lypjan
Ali Gashi, Brus, Lypjan
Shaip Gashi, Brus, Lypjan
Elez Gashi, Brus, Lypjan
Shpetim Gashi, Brus, Lypjan
Mata Gashi, Brus, Lypjan
Isa Gashi, Brus, Lypjan
Mike Gashi, Brus, Lypjan
Prenk Gashi, Brus, Lypjan
Gazmend Gashi, Brus, Lypjan: Fshati Brus nga Lypjani pėrkrah fuqimisht lirimin e Albin Kurtit dhe tė gjithė ēlirimtarėve tė tjerė qė gjenden nėpėr burgjet e UNIMIK-ut, pėrpara me Vetėvendosje!-n)

Veton Ramadani

Makfire Ajdini, Asistente medikale, Geneve

Bajram Hoti

Kanalstrase 8c 26683 Saterland, Gjermani

Hazbi  Krivenjeva, prof.

Feride Kaqanolla

Teuta Kadriu, Mitrovicė

Skėnder Buja – Prishtinė, Punėtore KEK

Drita Buja – Prishtinė, Punėtore KEK

Rina Buja – Prishtinė, Nxėnėse

Flamur Zhitia – Besianė

Lirim Gashi, Brus, Lypjan

Enver Gashi, Brus, Lypjan

Qazim Gashi, Brus, Lypjan

Besim Gashi, Brus, Lypjan

deri ne qlirimin e plote te vendit deri ne vetevendosje!

Fisnik Xani, student:Tė lirohet menjėherė Albin Kurti

Ekrem Xani, shofer, i papunė:Tė lirohet menjėherė Albin Kurti

Halil Xani, gazetar i papunė:Tė lirohet menjėherė Albin Kurti

Nderim Ibrahimi, Gjilan, Zvicer Klarinetist

Yllka Rexhepi, Gjilan, Zvicer, Violiniste Lirojeni Albin Kurtin!

Agron Morina

Sefer Aliqkaj

Mehmet Karaxhiu

Valton Karaxhiu

Visar Karaxhiu

Besfort Karaxhiu

Qėndresa Nuhiu nga Gjilani

Mustafė Krasniqi
Emine Krasniqi
Skender Krasniqi
Naser Krasniqi
Betim Krasniqi
Sala Krasniqi

Mr.fil. Sadulla Zendeli Daja, Färjestaden Suedi

Barami, student i fakultetit Juridik

Arta Dervishaj, studente

Bedri Veseli- Düsseldorf , Gjermani

Zyla Osmani, nxėnėse e kl sė 13

Bedri Berisha

Haxhia Dermaku

Alblir Dermaku

Nexhmi Lajēi, ish-epror i UĒK-sė, Kryetar i OVL-UĒK-sė, Pejė, anėtar i Kryesisė Qendrore, OVL-UĒK

Bekim Avdullahu

Sala Avdullahu

Burim Avdullahu

Butrint Avdullahu

Ilir Avdullahu

Albert Avdullahu

Albin Avdullahu

Refki Avdullahu

Rifadije Avdullahu

Edona Avdullahu

Elona Avdullahu

Genc Avdullahu

Defrim Avdullahu

Jeton Avdullahu

Arben Avdullahu

LuanA vdullahu

Ylber Avdullahu

Nexhat Avdullahu

Fitim Avdullahu

Agron Avdullahu: nga fshati Komoran

Melihate Haxha, profesoreshė

Meriton Ferizi

Arsim Ferizi
Mursel Ferizi, ish-mėsues

Vahide Veseli

Mirushe Shamolli  nga fshati Shalė

Arsim Krivanjeva

ALBINA GASHI –nxėnėse

Bujar Hajrizi-Prishtinė

Fatban Bunjaku

Vesel Veseli

Majlinda Statovci: Jam pėrkrahėse e fushatės pėr lirimin e liderit tė lėvizjes Vetėvendosje! z.Albin KURTI. Shpresoj qe ky e-mail imi do jetė njė mbėshtejte sado e vogėl pėr lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtiti, i cili po mbahet nė parabugim padrejtėsisht!

Arjeta Shala, nxėnėse

Qendresa Hoti nxėnėse

Betim Musliu

Ilir Gashi

Alban Shala, nxėnės

driton buqaj

Skender Ibishi

Lulzim Dermaku

Sabri Halili: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit dhe shokėve!

Afėrdita Hyseni-nėpunese

Hysen Hyseni-nėpunes

Sanije Shosholli-nėpunese

Ferinaze Hyseni

Margareta Hyseni

Venera hyseni

Hajredin Hyseni

Ferid Hyseni

Nijazi Hyseni

Rifadije Hyseni

Muhamet Hyseni

Mevludin Hyseni

Mentor Hyseni

Benjamin Hyseni

Ermira Hyseni

Nazmije Hyseni

Selim Hyseni

Junes Hyseni

Mehmet Bilalli-pensionist

Mihane Bilalli-amvise

Faton Bilalli-tregtar

Mihrije Bilalli- nėpunese

Safete Bilalli- nėpunese

Shpresa Bilalli- nėpunese

Anzotikė Bilalli

Naronė Bilalli

Artemis Bilalli

Rizon Krasniqi

Enver Bilalli-diaspore

Makfirete Bilalli-diaspore

Aurora Bilalli- diaspore

Jonida Bilalli- diaspore

Teuta Bilalli- diaspore

Elfije Hasani

Arome Baraliu Demiri, Prof.gjuhės frenge

Afrim Demiri, inxh.dipl.ndert.

Haxhi Bytyqi, Therandė

Selvete Bytyqi

Nuhi Bytyqi

Joni Bytyqi

Anita Bytyqi

Avdullah Sallauka, Prizren

Xhezide Sallauka

Bardhyl Sallauka

Valon Hoxha

Flamur Hoxha

Driton Sallauka

Xhevat Sallauka

Ganimete Sallauka

Teuta Sallauka

Arlinda Sallauka

Edi Sallauka

Dafina Sallauka

Fatime Sallauka

Reshat Sallauka

Manushe Sallauka

Jeton Sallauka

Edona Sallauka,

Jusuf Xhemnica, ekonomist, Prishtinė
Hava Xhemnica
Bekim Xhemnica
Ramadan Xhemnica
Mirjeta Xhemnica
Linda Xhemnica
Blerta Xhemnica
Fitnete Xhemnica
Halil Xhemnica, magjistėr i matematikės, Conecticat, SHBA
Emine Xhemnica
Nexhmije Xhemnica, ekonomiste e dipl., Conecticat, SHBA
Artan Xhemnica, student i ekonomisė, Conecticat, SHBA
Amire XHemnica  ekonomiste e dipl.Conecticat, SHBA
Arjeta Xhemnica, studente e mjekėsisė, Conecticat, SHBA
Arta Xhemnica, studente pėr avokaturė, Conecticat, SHBA

Endrit Svelqa

Sheremet Kurti, Trepēė: Albini me shokė po shndėrrohet nė simbol tė sakrificės pėr liri. Ju qė jeni kundėr lirisė sė Kosovės po e mbani nė burg atė. Gabuat. Pėrmirėsojeni gabimin, lirojeni. Kėshtu i kontribuoni ardhmėrisė. Kėshtu do tė jetė mė mirė. Kėshtu do t’i shpėtoni mallkimit tė historisė. Historia, e ardhmja do tė flasin nė favor tė tyre. Lironi ēlirimtarėt!

Ramiz Morina

Hajzer Kurti, veteran i luftės sė UĒK-sė, lagjja e minatorėve, Trepēė: Shqiptaria ka nevojė pėr djem si Albin Kurti dhe ēlirimtarėt qė padrejtėsisht mbahen nė burgje tė Unmikistanit nė Kosovė. Lironi tė gjithė!!!  UĒK-ja nuk ka bėrė luftė pushtuese, por luftė ēlirimtare. Askush nė Kosovė nuk lejon tė jetė i robėruar. E kur rrezikohet liria jonė, tė gjithė do tė dalim nė mbrojtje tė saj. Kėshtu veproi edhe  Albini me shokė, prandaj i keni burgosur, por duhet t’i lironi

Bilall Neziri, minator, Trepēė, dhurues vullnetar i gjakut qė 108 herė: Unė dhe gjithė familja ime kėrkojmė lirimin pa kusht tė Albin Kurtit dhe gjithė ēlirimtarėve. Tė lirohen ata qė po sakrifikojnė pėr Lirinė e Kosovės. Ata kanė tė drejtė tė luftojnė pėr lirinė qė s’e patėm kurrė. Tė gjithė ata qė kanė pak gjak shqiptari janė me ta. Duke i mbrojtur dhe pėrkrahur ata, mbrojmė nderin, krenarinė dhe lirinė tonė. Me ta ėshtė e ardhmja mė e sigurt. Gjokset e atyre burrave e burrneshave janė shkėmb qė nuk thyhet. Edha ata janė bijė dhe bija tė dikujt, qė po sakrifikojnė pėr lirinė e Kosovės. Pėr liri kemi nevojė tė gjithė, i madh e i vogėl, tė gjallė e tė vdekur. Ndaj, sa mė parė qė t’i lironi aq mė mirė. Lironi sot se do tė pendoheni nesėr. Kjo tokė nuk duron robėri. Liri pėr ēlirimtarėt.

Arsim Shatri, nxėnės
Shqipdon Shatri, artist

Donika Muhaxheri, studente: Lirojeni! Menjėherė!

Misin Muhaxheri, jurist i pensionuar

Kushtrim Raka, futbollist i KF ‘Lepencit’ (Kadet), Kaēanik

Nexhi Sveqla

Gjevate  Behrami

Sevdaim Behrami

Haxhi Ahmet Sulaj, biznesmen, Prizren: Me tėrė familjen kėrkojmė qė sa mė shpejt tė lirohet Albin Kurti, atė e pret liria e jo burgu
Danush Krasniqi, me familje, Prizren
Haziz Krasniqi, rr. Reshat Karjagdiu, Prizren
Safet Krasniqi, avokat, Prizren
Afrim Krasniqi, ekonomist, Prizren
Arben Krasniqi, mekanik, Prizren
Muharrem Krasniqi, Prizren
Ruzhdi Berisha, Prizren

Naim Jakaj: Marre 100 herė

Vlerson Mazreku

Zylfije Llapashtica

Rexhep Avdyli, Montreal, Canada: Kisha pas dėshirė qė zoti Albin Kurti tė lirohet sa mė shpejt

Shefkia Bytyqi

Ymer Ymeri, profesor, Bistrica e Shalės

Edelina Smakaj, nxėnėse e gjimnazit “Hamėz Jashari”, Skenderaj

Shkumbin Sveqla

Shaqir Haziri, punėtor, Zvicėr: Figura e Albinit me Vetėvendosjen na transmetojnė shpirtin, vullnetin dhe ėndrrėn shekullore tė popullit....Lirojeni!

Heset Zymberi, gazetar, korrespondent i sė pėrditshmes “Epoka e re", Gjilan: I bashkėngjitem apelit pėr lirimin e Albin Kurtit dhe tė burgosurve tė tjerė nga burgjet e UNMIK-ut

Burim Nishori, student i universitetit "Viktoria", Prishtinė: I bashkėngjitem apelit tė popullit tė Kosovės pėr lirimin e tė gjithė tė burgosurve tė 10 Shkurtit nė krye me Albin Kurtin

Xheky, 17 vjeēare, Hogosht, Dardanė, nxėnėse

Liridon Hoti, student i Juridikut, dhe i Kriminalistikės

Ali Sinani, Vendenis, Besianė: Burgosja e Albinit ėshtė rrėnimi i lirisė, burgosja flet mė sė miri pėr lirinė e shprehjes, je i lirė tė shprehesh, por pėrfundon nė burg

Edmond Ermeni, shitės, Gjakovė

Donika Jashari

Monika Jashari

Marigona Jashari

Margarita Jashari

Artė Jashari: Ne pesė motrat nga Moudoni- Zvicėr, vajzat e Ismet Jasharit- Komandant KUMANOVA, i bashkėngjitemi apelit pėr lirimin menjėhershėm nga burgu tė xhaxhit Albin me shokė dhe konstatojmė se i madhi Albin Kurti me “Lėvizjen Vetėvendosje” ėshtė nė fillimin e mbarė tė realizimit tė amanetit tė shokėve dhe shoqeve tė babit, pra tė dėshmorėve tė Kombit!

Vjosa Xharavina-Hana, profesoreshė, Gjakovė

Dukagjin Xharavina, frizer, Gjakovė

Shefki Xharavina, pensionist, Gjakovė

Dėshirė Xharavina, pensioniste, Gjakovė

Tonin Xharavina, teknik ekonomie, Gjakovė

Mirsada Xharavina, frizere, Gjakovė

Mufid Xharavina, ekonomist, Gjakovė

Shqiponja Mulaku

Hafide Kuka, Kaēanik
Besnik Bajra, Kaēanik

luljeta shaqiri, studente

Dalinė Salihaj, Gjenevė, Zvicėr

Ēamėrie Salihaj, Gjenevė, Zvicėr

Reshat Salihaj, Rue de lyion 63 1203, Gjenevė, Zvicėr

Kreshnik Zjaqa, student: Kėrkoj lirinė sa mė tė shpejtė qė ėshtė e mundur tė Albin  Kurtit

Sahit Berisha, ish i burgosur politik, Volljakė, Klinė: Lirojeni! Menjėherė!

Sahadete Berisha, Volljakė, Klinė: Lirojeni Albin Kurtin, ai dhe shokėt e tij nuk duan gjė tjetėr pos lirinė e Kosovės

Dukagjin Berisha, nxėnės, Volljakė, Klinė: Lirojeni Albin Kurtin, ai ėshtė i pafajshėm

Dritan Berisha, nxėnės, Volljakė, Klinė: Lirojeni Albin Kurtin, zėrin e ndėrgjegjes sonė kombėtare

Getuar Berisha, nxėnės, Volljakė, Klinė: Lirojeni Albin Kurtin! Mjaftė mė me burgosjet e atdhetarėve shqiptar

Zylfi Selmani
Luljeta Selmani
Feston Selmani
Vjosa Selmani

Vebi Llazani, Malmö, Suedi, me familje 6 anėtarėshe: Lirojeni! Menjėherė!

Fatmir Gega, Gjermani

Feriz Bytyēi, student i Fakultetit tė Mjekėsisė

Shefqet Koraqi, Trimor, Kaēanik

Mevlide Koraqi

Ilirjana Koraqi

Ilir Koraqi

Teuta Koraqi

Antigona Koraqi

Ardit Koraqi

Zija Koraqi

Agim Koraqi

Kemajl Koraqi

Ismet Koraqi

Haki Koraqi

Lirim Koraqi

Lirie Koraqi

Idriz Koraqi

Njomza Koraqi

Evlid Ibishi, Trim, Ferizaj: Unė dhe familja ime nėntė anėtarėshe kėrkojmė lirimin e menjėhershėm dhe pa kushte tė liderit tė lėvizjes “Vetėvendosje”, Albin Kurti

Lejla Rexha, mjeke

Donika Azemi, studente

Sheremet Saraqi, mėsues, ish-ushtar i UĒK-sė, sė bashku me familjen nga Bivolaku i Vushtrrisė, pėrshėndetė gazetėn dhe uron pėr kėtė nismė tė mbarė qė keni marrė pėr lirimin e albinit me shokė

Net Bani: Lirojeni! Menjėherė!

Halit Alidema, Pozharan: Lirojeni menjėherė Albinin, ngase mė vonė do t’ju gjykojė historia

Halim Xhafer Mulaj, student nė FSHMN

Muharrem Ukė  Zeqiraj, bujk, Studenicė, Burim
Xhafer Muharrem Zeqiraj, Studenicė, veteran i UĒK-sė
Xhevat Muharrem Zeqiraj, Studenicė, punėtorė, Burim
Bekė Ukė Zeqiraj, bujk, Studenicė, Burim
Bashkim Bekė Zeqiraj, punėtorė, Studenicė, Burim
Avdi Qerim Zeqiraj, bujk, Studenicė, Burim
Haki Qerim Zeqiraj, bujk, Studenicė, Burim

Familja Ēetaj nga Trubuhoci, Istog: Kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit me shokė nga burgu
Ujkan Ēeta
Feriz Ēeta
Rrustem Ēeta
Hasan Ēeta
Luan Ēeta
Alban Ēeta
Safete Veliu
Emine Ēeta
Nafete Ēeta
Azemine Ēeta
Rinis Ēeta
Laura Ēeta
Laureta Ēeta

Mirlinda Axhami, zėdhėnėse e Asamblesė Rinore, Kaēanik

Smajl Lushtaku, Ridder Bexstraat 38, 6444, GL, Brunssum

Qėndresa Loku, Hani i Elezit

Kushtresa Loku, Hani i Elezit

Festim Loku, Hani i Elezit

Valdet Fetiu, ndėrt, i dipl.

Agron Doli, ndėrt. i dipl.

Kujtesa Qela, ndėrt. i dipl.

Gėzim Binxhiu

Hazyr Damonaga: Tė lirohet ai dhe tė gjithė shokėt e tij, tė burgosur politik

Burim Jakupi: Apel pėr lirimin e njeriut i cili punon pėr tė mirėn e tė gjithė Shqiptarėve. Albini duhet tė lirohet nė mėnyrė qė tė gjenden fajtorėt e vėrtetė

Arlindė Bytyqi, gazetare

Syle Maksutaj
Idriz Osmanaj
Deme Lipaj
Dardan Maksutaj

Shaban Maksutaj

Shkodran Maksutaj
Hanife Maksutaj, studente
Kosovare Maksutaj, studente
Demush Zeqiraj, Amerikė
Agron Zeqiraj, Amerikė
Asdren Zeqiraj, Amerikė
Sali Maksutaj, Holandė
Sami Maksutaj, Holandė
Adrian Maksutaj, Holandė
Melisa Maksutaj, Holandė
Verina Maksutaj, Holandė
Xhafer Zeqiraj

Burim Rrustemi, Vushtrri

Ismail Gashi: Burgosja e Albinit ėshtė fshehje e mėkateve dhe paaftėsisė sė udhėheqjes dhe fshehje e krimit tė 10 shkurtit. Me asgjė nuk arsyetohet burgosja e vlerės pozitive politike shqiptare

Avdulla Haziri, Ferizaj, tani nė Norvegji

Shefit Kaba,

Safie Kaba,

Iliridan Kaba,

Mėrgim Kaba dhe

Xhenete Kaba, me banim nė Ulm tė Gjermanisė

Arta Xhylani, Komoran, Drenas: Lirojeni! Menjėherė!

Kadri Rexha, prof., publicist: Idealet e Lėvizjes ‘Vetėvendosje’ janė idealet e mbarė kombit shqiptar. Albin Kurti me shokė tė

lirohen menjėherė!

Halė Rexhaj

Shqipton Rexhaj, poet

Tringė Rexhaj

Shkėlqim Rexhaj

Bajram Rexhaj

Rexhė Rexhaj, prof i edukatės fizike    

Qerim Rexhaj, prof i gjuhės dhe letėrsisė shqipe

Ahmet Rexhaj, teknik

Tahir Sejdijaj

Havė Sejdijaj

Daut Berisha

Sevdije Berisha

Ali Berisha

Afrim Nimanaj, Gjermani

Rrushe Nimanaj, Gjermani

Florije Bajraktari

Bashkim Osmanaj, gazetar, Gjermani: Jemi me mendje dhe shpirt tek ti Albin. Burgosja jote ėshtė padrejtėsia mė e madhe e pasluftės. Te presim!
Bahri Buja: I bashkėngjitem apelit pėr lirimin e Albinit, por tė kemi parasysh se pėr t’u liruar Albini duhet dėnuar politikanėt, mė falni, Tradhtarėt, si Hashim Thaēi me klikėn e tij dhe gjithė ata qė shkelėn betimin e dhėnė nė emėr tė UĒK-sė

Feriz Hoti, Ing

Sahit Makolli, Hajvali - Gjermani

Erjon Lajēi

Valbona Lajēi, amvise

Gjyljeta Lajēi, Rugovė, Pejė

Haxhi Ahmet Sulaj, invalid ushtarak: Ata sakrifikuan pėr popullin tonė, tė sakrifikojmė edhe ne pėr ta. Lirojini menjėherė!

Enkelea Lajēi: E duam lirimin e Albin Kurtit menjėherė

Venera Smakaj: Sa mė parė lirimin e Albin Kurtit, sa mė parė edhe ēka po pritni, trenin aaaa

Shkėlzen Dhomi

Valbona Dhomi

Gani Koliqi: Tė lirohet Albini

Besim Gjaka

Mehmet Gashi, veteran i luftės, Therandė

Remzi Lushi, historian: Lironi sa mė parė Albin Kurtin, tribunin

Atdhedon Lushi, futbollist

Mirlinda Lushi, gjimnaziste

Imer Kaqara, Gadime e ultė, prof. i Gjeografisė

Ermir Osmanmi, Vushtrri

Myhedin Osmani, Vushtrri

Ermir Osmani, Vushtrri

Albert Dermaku, Prishtinė

Luan Dermaku, Itali

Valbona Dermaku, Itali

Kastriot Dermaku, Itali

Robert Dermaku,  Londer

Florim Hyseni

Shaban Rudari, arsimtar, Albanik, Besianė
Agim Rudari, superior, Albanik, Besianė
Afrim Rudari, kuzhinier, Albanik, Besianė
Selatin Rudari, punėtor, Albanik, Besianė
Bashkim Rudari, mekanik, Albanik, Besianė
Bekim Rudari, student, Albanik, Besianė
Visar Rudari, nxėnės, Albanik, Besianė
Endrit Rudari, nxėnės, Albanik, Besianė
Kamer Rudari, nxėnės, Albanik, Besianė
Arsim Ēunaku, taksist, Lluga, Besianė
Florim Ēunaku, superior, Lluga, Besianė
Shaban Ēunaku penzioner Lluga  Besian

Eli Hajdari, Zvicėr

Enis Hajdari, Zvicėr

Denis Hajdari, Zvicėr

Mirvete Hajdari, Zvicėr - vendlindja Gjilan

Gyner Hajdari, Zvicėr -vendlindja Livoq i Poshtėm

Xhemil Rexhepi, Reēicė e Madhe, Tetovė
Isa Rexhepi, Reēicė e Madhe, Tetovė
Dashamir Rexhepi, Reēicė e Madhe, Tetovė
Jetmir Rexhepi, Reēicė e Madhe, Tetovė

Vlorė Pacolli -Krasniqi, teknike e elektrikes
Iliaz Kastrati, inxhinier nė trafostacione
Idriz Stublla, inxhinier nė trafostacione
Ilmi Krasniqi, teknik i elektrikes
Ibadete Muqolli, teknike e elektrikes
Sali Gėrguri, prijės i ekipit nė trafostacione
Izet Mexhuani, prijės i ekipit nė trafostacione
Musa Hasolli, prijės i ekipit nė trafostacione
Hysni Pllana, prijės i ekipit nė trafostacione
Shaip Paloja, prijės i ekipit nė trafostacione
Nuhi Simnica, prijės i ekipit nė trafostacione
Muhamet Gėrguri, elektricist
Hysen Simnica, elektricist
Sylejman Pllana, elektricist
Fatmir Mehmeti, elektricist
Fatmir Morina, elektricist
Shaqir Hoti, elektricist
Ahmet Sfishta, elektricist
Jakup Kutllovci, elektricist
Nurie Zogiani, elektriciste
Nuhi Shaljani, elektricist
Agim Tanaj, elektricist
Bajram Beqiri, elektricist
Isuf Veseli, elektricist
Naim Krasniqi, elektricist
Nuhi Tėrmkolli, manipulues nė trafostacione
Rrahim Tėrmkolli, manipulues nė trafostacione
Agim Ademi, manipulues nė trafostacione
Abdulla Shala, manipulues nė trafostacione
Abdulla Bajqinca, manipulues nė trafostacione
Fatmir Pėrbreza, manipulues nė trafostacione
Shaqir Morina, manipulues nė trafostacione
Musli Maliqi, manipulues nė trafostacione
Isuf Gshani, manipulues nė trafostacione
Hajrush Maloku, manipulues nė trafostacione
Izet Ajazi, manipulues nė trafostacione
Ahmet Berisha, manipulues nė trafostacione
Tefik Breznica, manipulues nė trafostacione
Sejdi Muhaxheri, manipulues nė trafostacione
Nasuf Kosmaqi, manipulues nė trafostacione
Rrahman Berisha, manipulues nė trafostacione
Sylejman Hoxha, manipulues nė trafostacione
Shaban Ibrahimi, manipulues nė trafostacione
Gani Zena, manipulues nė trafostacione
Haki Tėrnava, manipulues nė trafostacione
Naim Konjusha, manipulues nė trafostacione
Ilmi Gashi, manipulues nė trafostacione
Shukri Syla, manipulues nė trafostacione
Milazim Sejdiu, manipulues nė trafostacione
Beqir Zeneli, manipulues nė trafostacione
Jakup Duraku, manipulues nė trafostacione
Enver Shkodra, manipulues nė trafostacione
Jahė Llumnica, teknik i elektrikes
Hafiz Krasniqi, teknik i elektrikes
Hasim Sfarēa, teknik i elektrikes
Elmi Hamiti, teknik i elektrikes

Mirishahe Brajshori

Morena Brajshori

Shqipron Brajshori

Leart Brajshori

Luan Statovci

Saime Isufi, Zvicėr

Aze Rraci, mėsuese, Banjė, Burim

Nurie Bajraktari, mėsuese, Vrellė, Burim

Hatmane Dreshaj, mėsuese, Vrellė, Burim

Sokol Avdyli Dreshaj, pensionist, Vrellė, Burim

Ukė Bajrami Dreshaj, pensionist, Vrellė, Burim

Rilind Gėrvalla

Iliriana Syla,

Bubulina  Syla, nxėnėse,

Yllka  Syla, nxėnėse,

Fitore Syla, nxėnėse, 

Albana Syla, studente,

Liridona Syla, nxėnėse,

Ēlirimtare Syla, nxėnėse,

Hana Syla,

Tevide Syla,

 Remzie Syla dhe

Taibe Syla, pa punė: Lirojeni! Menjėherė!

Bedri Hasani, inxhinier, Zvicėr
Sabrie Hasani -Kelmendi, amvise, Zvicėr
Ardiana Hasani, menaxhere, Zvicėr
Bujar Hasani, teknik i elektrikes, Zvicėr
Arbnore Hasani, studente, Zvicėr
Sami Strana, kamerier, Zvicėr
Mimoza Strana-Asllani, amvise, Zvicėr
Korab Strana, nxėnės, Zvicėr

Idriz Bllaca, 84 vjeēar, me familje nga Cėrnica: Lirojeni! Menjėherė!  O ju tė marrė, mos u bėni pėrrallė. Ai  s’po kėrkon shumė, por veē Vetėvendosje, po si popujt tjerė

Sabile Bllaca

Bedrije Bllaca

Teuta Bllaca

Edona Bllaca

Kosovare Bllaca

Fikrete Bllaca

Sabile Bllaca

Liridona Ismaili, mėsimdhėnėse, Lypjan

Ereza Lajėi: Ju pėrgjėrohem lirojeni atė njeri, lirojeni, lirojeni, lirojeni

Eneida Lajēi

Fatos Salihu

Ajete Hamiti-Kelmendi, amvise
Arben Hamiti, Londėr
Floreta Hamiti-Koliqi, Londėr
Agim Memaj, inxhinier Zvicėr
Teuta Memaj-Hamiti, arkeologe, Zvicėr
Besim Telaku, teknik i aparateve tė dėgjimit
Shqipe Telaku-Hamiti, pedagoge
Gent Memaj, nxėnės, Zvicėr
Plator Memaj, nxėnės, Zvicėr
Arb Memaj, nxėnės, Zvicėr
Desidiat Hamiti, nxėnės
Demastion Hamiti, nxėnės
Jon Hamiti, nxėnės, Londėr
Dren Telaku, nxėnės
Drenusha Telaku, nxėnėse
Enkeledė Hamiti, nxėnėse
Fjona Hamiti, nxėnėse, Londėr
Asllan Kelmendi, pensionist
Shukrie Kelmendi-Hasani, amvise
Bekim Kelmendi, arsimtar
Arsim Kelmendi, inxhinier, Zvicėr
Artan Kelmendi, pėrkthyes
Besmir Kelmendi, menaxher
Flora Kelmendi-Sylejmani, arsimtare
Blenda Kelmendi, nxėnėse
Fikret Asllani, i papunė
Miradie Asllani-Kelmendi, amvise
Astrit Asllani, teknik i makinerisė
Armend Asllani, ish ushtarė i UĒK-sė
Gazmend Asllani, basketbollist
Melihate Tmava-Asllani, amvise, Suedi
Adnan Tmava, shofer i autobusėve, Suedi
Aziz Hasani, arsimtar
Myrvete Hasani-Kelmendi, amvise
Mrika Hasani, pėrkthyese
Faton Hasani, menaxher
Valon Hasani, student
Ermira Hasani, studente
Shefkie Avdiu-Doroci, amvise, Finlandė
Naim Avdiu, teknik i makinerisė, Finlandė
Ēajup Avdiu, teknik i materialeve prej druri, Finlandė
Migjen Avdiu, teknik i kimisė, Finlandė

Aulona Ramosaj, Deēan

Nimon Ramosaj, historian, Carrabreg

Maxhun Ramosaj, bujk, Carrabreg

Mirjeta Ramosaj, historiane, Deēan

Manushe Ramosaj, gjeografe Deēan

Arbnore Ramosaj, studente, Deēan

Adelina Ramosaj, nxėnėse, Deēan

Verim Blakaj, veteran dhe invalid i UĒK-sė, Vrellė, Burim

Hidajete (Brahimaj) Blakaj, amvise, Vrellė, Burim

Arsim Istrefi, veteran i UĒK-sė dhe i UĒPMB-sė

Alban Thaēi, nxėnės, Pejė

Hema Beqiri, Kopernicė, Dardanė: Lirojeni! Menjėherė!
Rabije Asllani,

Ziza Asllani,

Sahide Asllani,

Mire Asllani dhe

Shukrije Asllani, Hallaq i Vogėl, Lypjan

Haxherje Asllani,

Hyrije Asllani,

Vezire Asllani,

Minire Asllani,

Hanife Asllani dhe 

Emine Asllani-nėnė e tre dėshmorėve, Hllaq i Vogėl Lypjan

Valdrin Ahmeti, nxėnės

Time Hasanaj
Osman Hasanaj, ekonomist
Beteja Hasanaj, teknologe e informatikės
Boena Hasanaj-Zeneli, ekonomiste
Gjyle Hasanaj, pedagoge, ish gazetare e RTP-sė
Hatixhe Ukėhaxhaj, anesteziste nė QKUK
Rrushe Lahaj-Ukėhaxhaj

Shabi Kodra, student, Kaēanik: Lirojeni! Menjėherė!

Familja Bajra - 23 anėtarėshe- Gjilan: Kėrkojmė lirimin urgjent tė Albinit me shokė

Arton Haziri, Besianė

Lutfi Dibrani,
Vahide Dibrani,
Ismajl Dibrani,
Ruzhdi Dibrani, veteran i UĒK-sė,
Afije Dibrani,
Elife Dibrani,
Majlinda Dibrani,
Ilire Dibrani,
Lirije Dibrani,
Ilaz Dibrani,
Rifadije Dibrani,
Ramiz Dibrani, veteran i UĒK-sė,
Sebahate Dibrani,
Kadri Dibrani,
Sofije Dibrani,
Isak Dibrani,
Sebahate Dibrani,
Avni Dibrani,
Ardita Dibrani,
Fejzė Dibrani, veteran i UĒK-sė dhe invalid i UĒK-sė,
Azemine Dibrani,
Ismet Dibrani,
Raza Dibrani,
Vlora Dibrani,
Feriz Dibrani,
Fata Dibrani,
Zena Dibrani,
Daut Dibrani,
Shefkije Dibrani,
Lumnije Dibrani,
Merita Dibrani,
Nexhmije Dibrani,
Hafije Dibrani,
Mustafiz Dibrani,
Ajmane Dibrani dhe
Sylejman Dibrani: Banorė tė fshatit Dodonė, ish-Gradicė, Drenas

Mensur Vishesella: Burgosja e Albin Kurtit ėshtė politike dhe e padrejtė

Driton Kelmendi: Burgosja e Albin Kurtit ėshtė politike dhe e padrejtė

Antigona Aliu, studente, SHBA

Sinani Prushi, Gjakovė, veteran i UĒK-sė dhe pjesėtar rezervė i TMK-sė: Apeloj qė sa mė shpejt tė lirohet Albin Kurti me tė gjithė ata qė janė burgosur nga kriminelėt ndėrkombėtarė e shqiptarė

Sevete Doli, Gjakovė, inxhiniere e teknologjisė

Agim Maliqi, inxh. elek., Dardanė

Agim Xh. Maliqi, inxh. dip. elektro. Dardanė

Advie Bėrbatovci, dizajnere
Ilirjana Karaxha, dizajnere
Arife Shala, rrobaqepėse
Fatlinda Jusufi, studente
Adile Canolli, rrobaqepėse
Fatmire Canolli, rrobaqepėse
Behije Berisha, rrobaqepėse
Mirjeta Zogiani, punėtore
Merita Megjuani, rrobaqepėse

Esat  Qunglla, automekanik

Liridon Latifi: Lirojeni! Menjėherė!

Xhevat, Nurie, Shukri, Hatiqe, Fitore, Pajtim, Kushtrim dhe Bylbyl hoxha nga fshati Obranq, Besian: Kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit!

Arben Muhameti, jurist: Lirojeni! Menjėherė!

Fitim Smakaj, nxėnės i shf. "Shote Galica" Drenicė

Klodiana Geci

Edvin Smakaj, Drenicė: Lirojeni Albin Kurtin fizikisht, sepse idealin e tij nuk do tė mundė ta burgosni kurrė! 

Qendrdesa Hajrullahu, gjimnaziste nė Gjimnazin “Kuvendi i Arberit” nė Ferizaj

Familja Gjaka nga fsh Ashlan-Vushtrri

Edelina Smakaj, nxėnėse e Gjimnazit "Hamez Jashari" - Drenicė


Ilaz Sokoli, kryetar i Shoqatės Atdhetare i Bashkimit Kombėtarė, anėtarė i UNIKOMB-it , babė dėshmori: Lirojeni Albin Kurtin me shokė se e keni burgosė mbarė kombin shqiptarė! Kėta do tė dalin faqebardhė, e ju faqezitė ku do tė fshiheni!

Nora Elshani, studente; Sebahate Jashari, motėr medicinale; Enver Elshani, Baletan; Flamur Elshani, teknik i farmacisė; Egzona Jashari, nxėnėse; Mendim Jashari, nxėnės; Nazmie Beqiri, arsimtare e matematikes; Durim Jashari, teknik i hekurudhės; Ajshe Jashari, pensioniste; Hysen Elshani, bujk; Besnik Elshani, teknik i ekonomisė; Nushe Elshani, amvise; Gjemail Elshani; Rexh Elshani; Synavere Elshani; Qendresa Elshani, nxėnėse; Hata Gjombalaj; Zyrafete Qallaku; Ferat Veseli

Valbona Zogaj nga Komorani

Rexhep Ibra, qytetar i  Vushtrrisė

Blerta me shoqet Vushin, Sarandėn, Adelinėn, Fitorėn, Besartėn, Albulenėn, Qefserin etj., etj: Kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit!

Albert Krasniqi, Prizren, prof. i Gjuhės dhe let. shqipe: Lirojeni! Menjėherė!

Prof. Fadil Mehmeti, Shkolla e Mesme Teknike “Antaon Qeta” Skenderaj

Pajazit Hajdari nga Mitrovica

Familja Mehmeti, Prishtinė

Ismet Maloku me familje nga Vushtrria

Lida Malaj, asistente sociale, Gjenevė

Ukė Thaēi, pedagog nga Theranda: Lirojeni! Menjėherė!

Zekė Zslamaj, Pejė

Seadi Nuhiu

Drenusha Berisha, nxėnėse-Prizren

Bujar Kelmendi, nxėnės i shkollės “Frank Bardhi” nė Mitrovicė 

Arton Musliu, student

Besim Avdiu: E dua lirimi e Albinit! Zjadin Avdiu, Bekim Avdiu, Nuredin Avdiu, Sami Avdiu, Avdi Avdiu, Ibadet Avdiu, nga  Gjilani: E duam lirimin e Albinit menjėherė!

Bejab Guri, Prizren

Safet Krasniqi

Granit Bajrami, nxėnės

Familja e gjerė Lushi nga Qyshku: Lirisė sė Kosovės i dhamė nėntė martirė, por qė akoma kemi dhe jemi tė gatshėm tė japim!

Kadrije Dermaku

Muhamet Haxha

Fadil Derguti

Jeta  Gallopeni, studente

Bukurije Rexhepi, prof e Fizikes, ish- ushtare e UQK-sė

Limon Dermaku, student nga Shipashnica

Ilir Zeqiri nga Cėrnica e Gjilanit, inxh. i elektroteknikės (koleg me Albin Kurtin)

Bege Krasniqi

Anije Jahiri, pėrfaqėsuese e OJQ-sė “Fortesa” Dardanė: Kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit!

Azemine Maliqi, profesoreshė e Letėrsisė Shqipe, Dardanė: Kosovės sot i duhet Albin Kurti mė tepėr se kurrė! Kėrkojmė lirimin e  menjėhershėm tė tij!

Lulzim Krasniqi, Lypjan

Urim Poniku: Lirojeni! Menjėherė!

Valbona Kerolli: Burgosja e Albin Kurtit ėshtė krim nė popull!

Fllanza Muharremi, Vushtrri: Lirojeni! Menjėherė!

Gezim Zuqaku, Vushtrri: Lirojeni! Menjėherė!

Riza Ibra, Vushtrri: Lirojeni! Menjėherė!

Ahmet Morina, Vushtrri: Lirojeni! Menjėherė!

Halil Mehmeti, kimist, Vushtrri: Lirojeni! Menjėherė!

Fatmir Memaj, ish i burgosur politik Zhur

Sabri Asllani Vushtrri

Elmi Konjusha, inxhinier i makinerisė

Fitim Shala / Kameraman, Pejė: Lirojeni! Menjėherė!

Ismet Kurtaliqi, mėsues, Pleshinė-Ferizaj
Rasim Delolli, arsimtar, Zaskok-Ferizaj

Hysen Kusha, profesor i historisė, Prizren

Armend Ahmetaj, aotomekanik: Lirojeni! Menjėherė!

Rifat Ahmetaj, punėtor: Lirojeni! Menjėherė!

Alberta Ahmetaj, gjimnaziste: Lirojeni! Menjėherė!

Shaban Ukaj ish-luftėtarė dhe i burgosur: Lirojeni! Menjėherė!

Ramadan Ukaj, arsimtar, luftėtarė i UĒK-sė: Lirojeni! Menjėherė!

Ramadan Budakova inxh.

Agime Veseli, infermiere

Luan Salihu, Flamur Salihu, Bekim Shabani, Njazi Zymeri, Gani Shabani, Havzi Pazari, Naim Hajdari, Fatom Mustafa

Mentor Mripa, kėngėtar dhe moderator

Gafurr Elshani, avokat

Ditėlindė Reshiti, Bresian, Sharr, gjimnaziste

Valon Elshani, student i Arkitekturės: Kur luani ėshtė nė burg(Albini), majmunėt bėhen mbret (Ekipi Negociator)...

Fatmir Gėrguri: Ēdo minutė ėshtė i vonuar pėr lirimin e djaloshit tone Albinit, i cili edhe pse nuk po e kuptojmė dhe se ėshtė shumė e dhimbshme ka shumė tė drejt!

Blerta Heta, absolvente e Fakultetit Ekonomik: I bashkėngjitėm apelit tė njerėzve liridashės pėr lirimin e menjėhershėm tė Albin Kutrtit me shokė!

Fatos Veseli, nxėnės: Albin Kurti duhet tė lirohet!

Ēamėrie Salihaj, Rue De Lyon, Geneve-Suisse: Plotėsisht jam dakord me iniciativėn tuaj pėr lirimin e Albin Kurtit. Liri pėr Albin Kurtin!

Ferat Januzi, pensionist, Rrahmon Januzi, tregetar, Aferidta Jonuzi, studente, Donart Jonuzi, nxėnėse, Albin Januzi, nxėnės, Edona Januzi, nxėnėse, Jeton Jnuzi, nxėnės, Kadrije Januzi, amvise,Vjollca Jonuzi, amvise, Belxhyzare Jonuzi, amvise,

Kujtim Hoti, ish-ushtarė i UĒK-sė, ekspert i Teknologjisė Informative

Linda Gashi, Prishtinė, Nxėnėse

Vesa Gashi nga Prishtina, studente e Gazetarisė

Avni Selimi, Vushtrri, aktivist i  Lėvizjes  Vetevendosje!

Agron Gashi, nxėnės, Istog

Muje Gashi, mėsues, Istog

Fatmir Mehmeti, Zürich Zvicėr

Florije Mehmeti, Zürich Zvicėr
Altin Mehmeti, Zürich Zvicėr
Genti Mehmeti, Zürich Zvicėr

Elira Mehmeti, Zürich Zvicėr
Emira Mehmeti, Zürich Zvicėr

Saqip Musliu, pensionist 

Nevrie Musliu, amvise

Naim Musliu, tregtar

Minire Musliu, amvise

Fisnik Musliu, nxėnės

Magbule Vranovci nga Gjilani, arkiviste

Shkipe Bunjaku-Oseku, Suedi,Administrator

Musah Bllaca - Argjentar
Alie Bllaca - Amvise
Ilasah Bllaca - Multimedia
Zejnije Bllaca - Frizere 
Shaban Bllaca - Argjentar
Ramize Bllaca - Amvise
Alban Bllaca - Student 
Naim Bllaca - Argjentar
Remzije Bllaca - Amvise
Albulena Bllaca - Studente
Njazi Bllaca - Argjentar
Sevdie Bllaca - Kuzhinjere
Ali Bllaca - Mjeshtėr
Burbuqe Bllaca - Frizere 
Faik Salih - teknik
Bujar Bytyqi - Konstruktim metalik
Faton Bytyqi - Konstruktim metalik
Selver Zeqiri – Parketor

Gani Afuzi nga Presheva ish-luftėtar i UĒPBM

Kastriot Haxhiu
Kaltrina Shatri
Shaip Haxhiu
Lindita Haxhiu
Albulena Haxhiu
Shkumbin Haxhiu
Leila Haxhiu

Hyrishahe Korēa, profesoreshė

Korab Korēa, Nxėnės

Naim Krasniqi - Axhystator
Kamber Bunjaku - Axhystator
Demė Kolludra - Pris i elektros
Bedri Shala - Teknik i xehtarisė
Halim Bunjaku - Bujk
Besim Grajēevci - Teknik i xehtarisė
Abit Sinani – Xehtar

Avdyl Ramaj me Familjen nga Peja

Haziz Dema nga Kaēaniku student nė Fakultetin Ekonomik

Meteor Jerliu, nxėnės

Tanush Maliqi Dardanė

Salihe Jerliu-Arsimtare

Driton Berisha, student nė Fakultetin Juridik

Qamil Jerliu-Arsimtar

Shaban Maliqi, Jurist i diplomuar, Prishtinė
Sevdie Maliqi, Profersoreshė, Prishtinė: Apel per lirimin e Albin Kurtit dhe te burgosurve tjerė politikė nga burgjet!

Shpend Maliqi, foto-montazher, Prishtinė

Yll Maliqi, sportist-kickboxer, Prishtinė

Arber Vukaj, student nė UP (Plavė-Guci, Mali i Zi): Apel pėr lirimin e Albin Kurtit!

Pėrparim Hasani

Emine Hasani, veterane e UĒK-sė

Avdyl Hasani, veteran i UĒK-sė

Gentrit Hasani, nxėnės

Njomza Simnica

Nebi Shala nga fshati Hade KK.Kastriot punėtor nė KK

Baki Svirca

Avni Haziri fsh. Dremjak Ferizaj

Fatmir Jaha,  fsh. Stagovė, Kaēanik

Bedri  Prenku, SHBA

Laura Gashi-Pejė-Studente

Burim Ujkani, student nė Fakultetin e Bujqėsisė, Dega Blektori

Varlinda Morina

Naim Veseli – Muzikant

Berat Mustafa Preshevė

Flakron Zhitia, nxėnės i Shkollės sė Mesme “Gjin Gazulli”

Bajram Zhitia, sindikalist

Voglush Thaqi”: Tė lirohet sa mė parė Albini se dikur do tė jetė vonė.

Arta Fetiu, ekonomiste e diplomuar, Prishtinė: Kėrkoj qė tė lirohen menjėherė Albin Kurti dhe tė gjithė tė arrestuarit nė demonstratėn e 10 shkurtit 2007!

Izmi Basha st. AAB. Dardanė

Drita Bytyqi-Konjufca, mėsuese

Donika Konjufca, nxėnėse

Dr. Shkelzen Fetiu,anasteziolog

Sahit Muharremi, kontabilist

Fatime Muharremi, mami

Arta Muharremi

Visar Kuqi

Arben Bytyēi, Semetisht, Therandė

Albulena Basha, studente nga Venezia

Hamiti,

Xhemilja,

Hanifja,

Astriti,

Shefqeti,

Muhamedi,

Fatlumi,

Artoni,

Bardhyli,

Durimi,

Ibrahimi dhe Mevludja: Tė gjithe tė familjes Maliqi, nga fshati Busavatė e Dardanė: Lirojeni! Menjėherė! Albin Kurtin dhe shokėt e tij!

Syhana Hasani, Nxėnėse

Alban Mehani, Analist Politik nė SHBA

Gezim Osmani, Gjilan

Lah Lahu

Tahir Elezkurtaj
Hatixhe Elezkurtaj
Muharrem Elezkurtaj
Luljeta Elezkurtaj
Nazlije Elezkurtaj
Adem Elezkurtaj
Hatixhe Elezkurtaj
Muhamir Elezkurtaj
Albana Elezkurtaj
Dalan Elezkurtaj
Elsa Elezkurtaj
Elda Elezkurtaj

denis tahiri nga mitrovica

Rrustem Voca, pensionist, Mitrovicė
Hamide Voca, Mitrovicė
Myrvete Voca, Mitrovicė
Rabije Voca, studente, Mitrovicė

Shemsedin Krasniqi-teknik i jurispodences

Afrim Krasniqi- teknik i industris ushqimore

Qazim Krasniqi- pronar i restorantit "Arditi"

Neale Krasniqi- amvise

Shirine Krasniqi-amvise

Lindita Krasniqi-juriste, (Tė gjithė nga fsh. Xėrxe-Rahovec)

Mentor Lakna nga Gjilani

Granit Gjaku-Student

Dren Buja – Student

Ardita e Avdi: Ju lutem lirojeni Albin Kurtin sa mė parė se pėrndryshe do tė jetė vonė pastaj!

Ylli Avdiu, student

Sami Avdiu- Pedagog

Sanije Bajrami, Motėr Mediconale

Medi Pula

Mahmut Pula

Daut Pula

Sadri Kurtaj

Alban Qafa , avokat Tiranė

Riad Osmani, nxėnės, Gjilan

Sami Restelica (ish-ushtar i UĒK i vitit 1999)

Muharrem Osmani, Gjilan

Fahri Berisha, ish i burgosur politik: Kėrkoj qė lideri i Lėvizjes Vetėvendosje! Albin Kurti tė lirohet!

Liridon Cakaj, Student

Shqipe Asllani nga Prishtina, nxėnėse nė shkollėn e mesme "Xhevdet Doda": Lirojeni Albin Kurtin, keni burgosur tėrė popullin. Lirojeni! Menjėherė!

Donjeta Durmishi, Kopenhagė, Studente

Nurie Bajraktari, mėsuese Vrellė, Burim

Aze Rraci, mėsuese, Banjė Burim

Hatmane Dreshaj, mėsuese Vrellė, Burim

Gjyle Emėrullahu, st. Fakulteti Juridik

Sara Nushi, Juriste

Linda  Leka , Pedagogji  Sociale, Gjermani: Apeloj lirimin e menjėhershėm tė veprimtarit tė lėvizjes "Vetvendosje!", sepse konsideroj qė arrestimi dhe mbajtja nė burg e tij Albin Kurtit ėshtė provokim dhe nxitės edhe mė tej nė radikalizimin e kėrkesave dhe aspiratave tė kahmotshme tė popullit shqiptar nė tė gjitha trevat, ku jetojnė ata.

Liria dhe bashkimi i popullit shqiptare ėshtė i pashmangshėm, deshen apo nuk deshen armiqtė e tij!

Teuta Zymberi ,CH-Swiss

Ardita Statovci, pianiste

Renat Ademi, Svedala, Suedi

Vjollca Latifi

Astrit Shartari nga Mitrovica

Gani Abazi, Malmö e Suedisė: I bashkėngjitem Apelit pėr lirimin nga burgu tė Albin Kurtit!

Lundrin Elshani nga Theranda

Lulzim Thaqi

Liridon Bruti nga Prizreni, student nė Fakulltetin e Ndėrtimtarisė dhe Arkitekturės

Muli Toplica

Delina Gashi

Nuhi Halimi, taksist, Prishtinė

Avdyl Gashi, nxėnės

______________________________________

 

 

Rexhė Kelmendi: I nderuar z. Muhamet Mavraj,

tė respektoj si gjeneratė e 97-tės dhe botues medial i guximshėm, po e shkruani tė vėrtetėn, po e mbroni ish UĒK-nė, luftėtarėt. Duhet ta themi mė zė tė lartė, dhe kudo: Liri tė mėnjėhershme pėr djalin tonė vizionar Albinin. Gjeneralėt e ushtarėt tė lirohen pa kushte nga Guantanamot e UNMIK-ut! Liri pėr ta, se historia do na gjykojė e mallkojė e politikanėt tanė servilė turpi do t’i imbulojė pėr bėmat e tyre. Unė qė po ju shkruaj jam prof. Rexhė Kelmendi, vėllau i doajenit tė avokaturės shqiptare i Bajram Kelmendit nė emėr timin e familjes sė ngushtė: Kimetit, Fitores, Fitnetes! Dėshirojmė liri tė Albinit e plot Albinave tjerė... Respekt “Epokės sė re”...

 

 

APEL pėr lirimin e Albin Kurtit dhe tė burgosurve tjerė politikė nga burgjet e UNMIK-ut me moton: Lirojini, menjėherė! (PJESA 11)

 

Mijėra e mijėra individė e familje apelojnė: Lirojeni Kurtin! Lirojini edhe tė tjerėt!

 

T: Apelo edhe Ti nė (044) 602 602

 

Ne qytetarėt e poshtėshėnuar kėrkojmė lirimin nga paraburgimi tė aktivistit politik Albin Kurti, i burgosur politik, dhe tė tė gjithė tė burgosurve politikė nė Kosovė. Ai dhe ata janė tė Kosovės dhe Kosova ka nevojė pėr ta! LIROJINI! MENJĖHERĖ!

 

Stephan Lipsius, dipl.-Pol. Kassel, Deutschland

Dr. Fehmi Osmanaj: Tė lirohet Albin Kurti!

Mr.Gani Sadiku, Arte Figurative, Mitrovicė

Jusuf Salihu, arsimtar, Ferizaj: Albin Kurti e ka vendin nė Parlament dhe jo nė burg!

Shefqet Begu, nė emėr tė “Torcidave”

Hysen Gega, Lumbardh, Therandė, dhe tetė anėtarė tė familjes kėrkojnė liri pėr Albin Kurtin

Agim Mehmeti, Ferizaj

Mehmet Basha, tregtar, Prizren, me tėtė anėtarė tė familjes:Liri pėr Kurtin!

SADAT FEJZA, i burgosur politik, ish pjesėtar i UĒK-sė: Tė lirohet Albin Kurti!

Bekim Kryeziu nga rrethi i Malishevės, student nė Fak. Ekonomik: Duhet ta lironi menjėherė dhe pa asnjė kusht, kėshtu na burgoste edhe ushtria ēetnike serbe vetėm pse kėrkonim tė drejtat tona. Mjaft kemi vuajtur nėpėr burgje!

Ekrem Dermaku: Lirojeni! Menjėherė! Albin Kurtit!

Besim Krasniqi, ecc i dipl.

Jam Rexhep Pantina: Lirojeni Albinin!

Qemajl Musliu - jurist nga Cernica e Gjilanit

Shukri Jashari dhe

Agim Maliqi nga Ferizaj: Lirojeni djalėrinė atdhetare shqiptare nga burgu!

Zafer Gashi, ing. i Laboratorit Klinė: Lirojeni shqiptarin e madh, burgoseni Naim Malokun!

Bahtir Tahiri nga Hajkobilla: Te lirohet sa mė parė pa kusht Albin Kurti!

Menda Bytyqi, motėr medicionale: Lirojeni! Menjėherė!

Shefki Krasniqi, Fsh. Demjan.

Refik Ahmeti, Ekonomist: Pėr lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit nga paraburgimi!

Fadil Rexhepi, student i diplomacisė ndėrkombėtare: Lirojeni, mos ia kufizo lirin qytetarit! UNMIK ik, evropianet nuk na duhen, sepse kemi SHBA-nė

Sherif Veliu nga Prishtina: Kėrkoj qė tė lirohet Albin Kurti!

Fitim Rashica, kamerier

Ismet Lakna Dardanė: Lirojeni Albinin nuk ėshtė vendi nė burg pėr albinin kemi nevojė edhe pėr tė tjerė Albina!

Arsimi: Kam dėshirė me u liru Albin Kurtin!

Enver Krasniqi nga Astrazupi i Malishevės, veteran i UĒK-sė: I bashkangjitna apelit pėr lirimin e Albinit

Naim brahimaj, punėtor

Selajdin Beqiraj- Prizren: Tė lirohet Albin Kurti!

Fatmir Arllati: Lirojeni Albinin! Aty e kanė vendin ata qė qėlluan me plumba metali

Leotrim Haziri, nxėnės: Lirojeni! Menjėherė!

Nga Shefqeti: Kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit dhe aktivisteve tė tjerė tė Vetėvendosjes!

Kasim Haxhimurati: Solidarizohem me apelin pėr lirimin e Albin Kurtit sa mė shpejt!Liri pėr Albin Kurtin!

Yll Bajraktari, Therandė: I bashkangjitem thirrjes Lirojeni!

Vahide Abdullahu, Vranidoll: Lirojeni trimin e Kosovės!

Lumnije Limani, K. e Vogėl Prizren

Arben Ulqinaku, arkitekt: Lirojeni Albin Kurtin!

Sheremet Halili, Lirojeni!

Avdullah Puka, veteran i UĒK-sė

Fehmi Berisha prof. Cyrih: Lirojeni! Menjėherė!

Dr. Mejreme Berisha, Cyrih: Lirojeni! Menjėherė!

Elez Kurti nga Smolica, pemėtar: I bashkohem kėrkesės pėr lirimin e Albin Kurtit rroftė Kosova e Vetėvendosja!

Dorontina, studente: I bashkėngjitem apelit pėr lirimin e Albinit

Fitore Bislimi, nxėnėse e SHM. "Zenel Hajdini" Gjilan

Sali Mala, Gjilan

Zoge Shala: Ju lutemi lirojeni sa me shpejt zotin Kurti!

Taulant Mala, student

Fatmire Shala nga Peja: Ju lutem ta lironi Albin Kurtin dhe tė gjithė tė burgosurit politikė!

Flamur Lika dhe

Ermoza Lika: Arrestimi i Albinit ėshtė pėrpjekje dhe pengim pėr bėrjen e Kosovės shtet tė pavarur dhe sovran, andaj nėse donė pavarėsi, Albini duhet tė jetė i ilir dhe i mbėshtetur nga tė gjithė. Andaj, urgjentisht lirojeni albinin! Liri pėr Albin Kurtin liri pėr liridashėsin!

Luan Sefedini nga Zvicra: Liri pėr pėllumbin e Kosovės tė lumtė Albin!

Hilmiu el. Ing

Arben Abdullahu, sportist

Florent Maqkaj, student

Shqiprim Lika: Nuk mundet askush tė na pengoj nė mos realizimin e amanetit tė mija dėshmorėve tė kombit dhe tė drejtėn tonė pėr tė Vetėvendosur pėr fatin tonė. Andaj, kėrkoj lirimin e menjėhershmen tė kauzės sonė tė shenjtė kombėtare

Zeqir Halili, Viti, student

Njazi Halili, Viti, fotograf

Sabit Salihu, tregtar, Viti

Faik Tofaj, ing. Makinerisė

Sadik Suma, udhėheqės i njėsitit tė zjarrfikėsve nė terminal Hani i Elezit

Lulzim Sadiku, prof nga Kastrioti

Xhevat Gorēaj, arkitekt

Vjollca Lika: Mos i arrestoni djemtė e Kosovės se kemi forma dhe mjete pėr t’u vetėmbrojtur! Kujdes kujdes ju themi!

Xhemail Muliqi, arsimtare nga Besiana: Albini tė lirohet menjėherė!

Petrit Veseli, PTK, Dremjak i Ferizajt: Deri kur kėshtu liri pėr Albin Kurtin

Ryshen Krasniqi, Prizren

Enver A. Millaku, punėtor i KEK-ut: Lirojeni Albinin, trimin e Kosovės!

Atdhe Lika: Arrestimi i albinit ėshtė njė tendencė dhe njė ėndėrr e kamotshme e njerėzve tė frustuar dhe njė pėrpjekje e pushtetarėve tė etur nga egoja pėr ulėse. Por, ju themi mjaft me shantazhe Albini nuk e ka vendin prapa grilave, atje e kanė vendin ata qė po na vrasin e po na mashtrojnė.

Binak Gashi, aktivist i Lėvizjes: Te lirohet Albin Kurti!

Agron Demi - student nė UP: Liri pėr Albin Kurtin!

Sejdi Leka nga Lumbardhi i Deēanit: Ju lutem ta lironi Albin Kurtin!

Mustafė Shkodra, Prishtinė: Lirojeni! Menjėherė! zotin Albin Kurti, aty vendin e kanė pykat e Qeveris tė Naim Malokut dhe kungja tė tjerė si vetė Naimi

Shefki Kastrati, student

Arta Fana, tregtare: free Albin Kurti!

Nazmi Ajeti, teknik laborant i Kimisė, veteran i UĒK-sė

Shoqata Kosovare e Studentėve tė Stomatologjisė: Lirojeni! Menjėherė!, Rruga qė Albin Kurti po ndjek ėshtė mė e vėshtira dhe mė e drejta

Fidan Mustafa, student nė Fakultetin Juridik: Kėrkoj lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit dhe tė tjerėve tė burgosur padrejtėsisht!

Shehide Krasniqi, ekonomiste: Liri pėr Albinin!

Lulzim Dauti, Sllatin Viti: Lirojeni Albin Kurtin!

Donika Vata, studente: Lirojeni Albin Kurtin e burgosni vrasėsit e Arbenit e Monit!

Riza Sylejmanl Viti: Lirojeni Albin Kurtit nga burgu!

Bajrami nga Shipashnica: Lirojeni Albin Kurtin sa ma shpejt se i vyen Kosovės!

Fatmir Arifaj, Burim, shitėse

Ukė Seferi, Poterq Lirojeni Albinin!

Arta Morina, studente

Shyhrete Malaj-Kurteshi Gjilan, ish e burgosur politike: Tė lirohet Albini!

Refik Dermaku nga Shipashnica e Dardanes: Lirojeni Albin Kurtin se ėshtė person pėr tė mirėn e Kosovės dhe ne vendosim pėr vendin tonė, ju lutem ta lironi sa mė parė!

Qendrim Abdullahu, nga fshati Vranidoll

Muharem Mustafa-dpt-enes

Venera Hajdari nga Gjilani, studente

Labinot Berisha, aktivist i L. “Vetėvendosje!”, student nė Fakultetin Juridik: Lirojeni Albin Kurtin dhe tė gjithė shokėt tanė!

Sazan Cukaj, prof. Historisė: Na duhet i lirė Albini

+37744125967, Vetėvendosje

Ryshen Mustafa, menaxher

Berat Ahmeti ing.: Ėshtė turp pėr Qeverinė tė mbahet nė burg Albin Kurti. Lirojeni!

Hakif Gashi, Magure, murator: Lirojeni Aibin Kurtin se ėshtė i pafajshėm!

Beshir Piraj ing. i makinerisė

Miriman Gashi, Billushė, Prizren: Lirojeni Albin Kurtin, i cili ka kontribuar mė sė shumti pėr Kosovėn dhe po kontribuon akoma!

Besnik Jashari stu. psikologjis UP: Kerkoj lirimin sa mė tė shpejtė tė shembullit tė rinis kosovare z. Albin Kurtit!

Idriz Sadiku nga Mitrovica, taksist Lirojeni! Menjėherė! Albin Kurtin!

Sadetin Maliqi, shitės

Enver Kryeziu Nga Peja: Lirojeni! Menjėherė! Albin Kurtin!

Kaltrina Berisha, studente: Pėr lirimin e menjėhershėm tė liderit tė Lėvizjes “Vetėvendosje!” Albin Kurti!

+37744129863 Lirojeni o horra Albinin vetėvendosjen nga regjimi i UNMIK-ut!

Burim Krasniqi Kaqanik i Vjetėr: Tė lirohet Albin Kurti sa mė parė!

Gurakuq Kuqi, nxėnės

Ali Hoti nga Samadraxha: Tė lirohet menjėherė Albini me shokė!

Sabri Sherifi, Sodovinė e Muhaxherve Viti: Lirojeni Albinin o tė mjerė!

Labinot Nuraj anėtar i rap grupit VER8 dhe student nė UP: Kėrkoj lirimin e lidhtarit tė lirisė alias Albin Kurtit!

Venhar Salihu nga Gjilani, jurist

Eshref Osmanaj nėnkryetar i invalidėve tė luftsė, Burim

Shukri Nebiu prof. i historisė nga Sharri: Lirimi i Albinit do tė na gėzoj tė gjithėve

Sadik Kadriu nga Dobraja e Madhe, tregtar: Lirojeni tė pafajshmin z. Albin kurtin!

Hafiz Arifi nga Gjilani: Kėrkoj qė heroi i kombit shqiptar, Albin Kurti, tė lirohet nga burgjet e trashėgimtarėve tė pushtetit serb. Pėrderisa burgosen heronjtė e gjallė dhe shkelet gjaku i dėshmove kurrė nuk do tė jetė populli i lirė. Nuk po flas pėr milet as pėr narod, as pėr ata qė nuk e ndjejnė veten shqiptar, po pėr ata qė janė shqiptar!?

Fadil Muliqi, invalid i luftės: Albini tė lirohet menjėherė! Lirojeni njeriun e ēmuar tė Kosovės! Lirojeni Albinin o te mjeré!

Avni Shahini, Prishtinė

Ali Ninaj, punėtor: Lirojeni legjendėn e gjallė Albin Kurtin! Ju faleminderit zoti Muhamet Mavraj pėr Apelin, ju lumtė!

Gezim Mustafa, aktivist dhe lider i Lėvizjes “Vetėvendosje!”, Sharr

Trim Shala

Ardiana Rama, psikologe

Remzi Kqiku, Bresalc, Gjilan: Jam lexues i rregullt i “Epokės sė re” qė nga numri1 vazhdoni kėshtu. Albini do t'i ndalė protestat, atėherė kur Grupi Negociator tė garantojė para popullit, duke u betuar nė Allah se nuk do shkele nė gjakun e dėshmorėve dhe se Kosova do tė jetė e pavarur

Nehat Ninaj: Aktivist lirojeni patriotin e shquar Albin Kurtin sa nuk ėshtė bėrė vonė dhe e falėnderoj gazetėn “Epoka e re” pėr kėtė iniciativė

Vehbi Rama, sociolog

Shaip Bllaca, profesor

Shehide (Jashari) Bllaca, amvise

Arian Kadriu Duhet me i liru menjėherė lulet e Kosovės

Unioni i Studentéve Vushtrrias, nr. Regj. 5102540-7: Tė nderuar studentė, bėhuni pjesė e ndryshimeve, thuaj FUND kėtij sistemi antidemokratik! Lirojeni! menjėherė !

Qėndresa Hajrullahu, gjimnaziste nė Gjimnazin "Kuvendi i Arberit" nė Ferizaj: lirojeni simbolin e pavarėsisė tė madhin Albin Kurtin!

Habib Abdullahu Vranidoll: Nė vend qė tė burgosen ata qė e bėnė krimin, vrasjet –UNMIK-u, SHPK-ja, ata burgosin Albinin me shokė, andaj Lirojeni! Menjėherė!

Ramadan Manovi, veteran i luftės

Florim Dragusha: Nė burg e kanė vendin kriminelet qė i vranė demonstruesit me 10 shkurt

Valdet Ferizi, nga Vushtrria: Ata qe po e shesin Kosovėn tradhtaret e "Ekipit tė Unitetit" e kane vendin nė burgje, e jo Albin Kurti me shoke. Ata qe i vrasin dhe i burgosin shqiptaret vetėm pse duan tė vendosin vetė pėr fatin e tyre nuk kanė vend nė Kosovė

Prof. Fehmi Berisha, Cyrih: Lirojeni ju lutem zotin Albin Kurti dhe tė gjithė tė burgosurit politik!

Bali Dervishi, ish i burgosur politik Vushtrri: Gjersa Albin Kurti ėshtė prapa grilave e tėrė Kosova ėshtė nė burg. Lirojeni menjėherė!

Adnan Krasniqi, student nga Dajkoci i Dardanės: Dua lirimin e Albin Kurtit sa mė shpejt nga burgu

Ariant Haxhiu, biolog: O tė mjerė lirojeni liridashėsin

Blerim Bajrami, kryetar i RDK-sė sekretar i PDK nė Llashticė tė Gjilanit: Jam pėrkrahės i tė madhit dhe talentit Albin Kurtit! Lirojeni ose...?

Reshat Halitjaha nga Mushtishti: Lirojeni Albin Kurtin dhe tė tjerėt. Mos e burgosni zėrin e popullit

Shefket Murati nga Kaēaniku, punėtor nė “SharrCem” Hani i Elezit: Deri dje luftuam qė ky popull tė ketė liri, ndėrsa tash atė liri po ja cungojmė popullit tonė, i cili kėrkon qė tė jetė zot shpie nė shtėpinė e vet. Prandaj lirojeni Albin Kurtin dhe shokėt e tij se ata s’e kanė vendin aty!

Shaban Fazliu, mėsues nė pension F. Duraj Kaēanik: Tė lirohet menjėherė dhe pa kushte trimi i Kosovės Albini

Kushtrim Hajdari, Prizren, student nė Fakultetin e Biznesit nė Pejė

Ismajl Krasniqi nga Majaci i Besianės: Lirojeni! Menjėherė! Albin Kurtin

Hamit Lahu: Lirojeni! Menjėherė! Albin Kurtin!

Bylbyl Miftari, ish-toger i SHPK-sė: Lirojeni! Menjėherė!

Samedin Morina, Gjakovė: Lirojeni Albinin me shokė

Rilind Lecaj: Lirojeni Albin Kurtin

Mevlide Fazliu, amvise Duraj Kaēanik: Tė lirohet menjėherė Albini

Mehdi Kadiu

Mujė Prekupi, drejtor i DKA-sė, Lypjan: Gjithėsesi tė LIROHET!

Bashkim Osmani, Ferizaj: Lirojeni mbretin tonė Albin Kurtin

+37744761862: Bashkimi - e dua lirimin e Albin Kurtit

+37744308729: E dua lirimin e Albin Kurtit

Milaim Gashi, “Drini Company”, Prizren

Driton Llabjani, Student – Ferizaj

Enver Retkoceri, Llugaxhi, Lypjan, Inspektor tatimor: Pėr lirimin e Albinit dhe shokėve tė ti!

Fatime Krivanjeva, Kaēanik: Kėrkoj qė ta lironi Albin Kurtin

Florim Arifi: Lirojeni Albinin

Ismet Rrahmani, ekonomist, drejtor i kompanisė “Agro Perspektiva-Pejė”: Ēdo minut qė Albini e bėn nė burg dėshmon pamoralitetin e institucioneve tona

Familja Koraqi-Krivenjeva nga Trimori i Kaēanikut: I bashkėngjitemi apelit pėr lirimin e Albin Kurtit

Hamide Selaci, gjyshe e njė aktivisti tė VETĖVENDOSJE!-s. Vushtrri

Naser Selmani, Pogragjė-Gjilan: Kontra factum - Non argumentum

Murat Fetahu, pensionist

Mimoza Rrecaj-Prishtinė: Liri pėr Albinin!

+37744349642: Lirojeni

Sheqir Zeneli, profesor, ish i burgosur politik, Prishtinė

Liridon Zeqiri, Stubėll-Gjakovė

Bashkim Zeqiri, Stubėll-Gjakovė

Lendrit Zeqiri, Stubėll-Gjakovė

Enver Tahiri, ing. i teknologjisė-Ferizaj: Lirojeni Albinin

+37744197531 Antoni dhe

Bujari edhe Regja e Vushtrrisė: Tė lirohet Albini

Gjemajl Hyseni, teknik i Maqinerisė: Lirojeni! Menjėherė!

Armend Tahiri, teknik axhustator: Lirojeni! Menjėherė!

+41765194500 Besi e

Lumja dhe

Erna: Duam qė sa mė shpejt Albin Kurti tė jetė i lirė e jo tė mbahet nė burg nga politikuajt tanė, sepse ata kanė bėrė politikėn e njejtė si tė shkive, Lirojeni Albinin

+37744686114: Lirojeni Albin Kurtin

Selim Elezkurtaj, murator-Zhur: Lirojeni Albin Kurtin! Nuk e meriton tė qendrojė nė burg, por do tė jetė i lirė

Ahmet Selaci, Vushtrri: Mjaft mė burgosje. Lirojini!

Hajrie Selaci, Vushtrri: Mjaft mė burgosje. Lirojini!

Rexhep Pantina nga Prizreni: Ata qė i burgosin liridashėsit nuk lexojnė shqip! I bashkėngjitem thirrjes. Lirojini tė gjithė

Familja Shyti nga Hani i Elezit: Kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit

Muharrem Krasniqi-komandant Shpati: Lirojeni Albin Kurtin

Fatmir Gollaku, : Lirojeni Albin Kurtin

Labinot Krasniqi, nxėnės nė gjimnazin “Adyl Frashėri” Malishevė: Lirojeni! Menjėherė!

Labinot Vata, student

Arsim Dervishaj, Pejė: Lirojeni Albin Kurtin

+37744506214: Lirojeni Albin Kurtin

Eset Azemi nga Besiana: Kėrkoj lirimin e Albinit dhe shokėve tė tij, menjėherė dhe pa kushte

Lorik Shala, nxėnės i Shkollės sė Mesme: Lirojeni! Menjėherė!

Agim Hajdini, Prelez: Tė lirohet sa mė parė i madhi Albin Kurti

Shemsi Kryeziu, qumėshtorja ''JETO'': Lirojeni Albin Kurtin, burgosni kriminelėt, tė korroptuarit

Xhevahir A. Gashi, Begracė-Kaēanik, inxh i Makinerisė: Bėj thirrje pėr lirimin e Albin Kurtit

Sadik Kryeziu, Lagjja Arbana: Nuk mbahet nė burg njeriu i pafajshėm

+37744569770: Ju lutemi lirojeni Albin Kurtin

+37744569770: Lirojeni! Menjėherė!

Armend Kabashi, student nga Baja e Pejės: Lirojeni Albinin

Haziz Kryeziu nga Sopija e Therandės: I bashkėngjitem apelit pėr lirimin e Albin Kurtit dhe tė gjithė tė burgosurve tė politikės serbo-unmike. Pritna mė 3 mars 3+3

+37744331896 Alma nga Deēani: Lirojeni Albin Kurtin

Naim Shala, nga Tersteniku i Pejės, veteran i UĒK-sė: Pėr lirimin e Albinit

Besim Mehmetaj nga Burimi, veteran i UĒK-sė: Pėr lirimin e Albinit

Bajram Ukaj nga Burimi, veteran i UĒK-sė: Pėr lirimin e Albinit

Ekrem Latifaj nga Hogoshti: Lirojeni Albinin. Menjėherė!

Samir Haliti, student: Pėrderisa Zoti na e fali Albin Kurtin ai meriton tė jetojė i lirė, sepse i duhet kėtij populli

Behxhet Reēica, Vranidoll: Tė lirohet menjėherė Albini. Mos i fryni prushit

Lindita Krasniqi, studente nga Dajkoci i Dardanės: Dua lirimin e Albin Kurtit sa mė shpejt e mė parė

Albulena Kryeziu, nxėnėse nga Rogana e Dardanės: Ju lutem ta lironi tė pafajshmin Albin Kurtin

Agim Morina nga Polluzha: Pėr lirimin e Albin Kurtit nga burgu

Have Ramė Gacaferi, Junik

Nexhmi Xhema, Vushtrri

Nijazi Isaku, student i Juridikut-UP: I bashkohem apelit pėr lirimin e Albin Kurtit

Shemsedin Dulaj, Polluzhė: Pėr Lirimin e Albin Kurtit

Sadri Xhelili, Gilan: E pėrkrah apelin pėr lirimin e Albin Kurtit

Fetah Biēkaj, pensionist nga Hogoshti i Dardanės: Kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit

Beqir Aliu nga Livoqi Epėrm, Gjilan: Lirojeni! Menjėherė! Albin Kurtin

Nimete Krasniqi, punėtore, Gjermani: Tė lirohet sa mė shpejt Albin Kurti

Qendrim Gashi, nxenės: Ju lutemi lirojeni Albin Kurtin dhe shokėt e tij. Menjėherė!

Ali Dajēi, Piranė: Lirojeni Albin Kurtin me shokė

Ramadan Rexha, Kaēanik

Agim Lakna me familje nga Dardana: E pėrkrahim Albin Kurtin dhe kėrkojmė lirimin e tij menjėherė

Bedrije Mehmeti, fshati Vojnovė

Enver Mustafa, Ferizaj: Lirojeni Albinin o regjim millosheviqian me policė tė ndėrsyer kundėr Albinit dhe kundėr fjalės sė lirė. Kush ėshtė kundėr Albinit ėshtė kundėr popullit dhe lirisė sė tij. Dėshiroj t’i bėj me dije dikujt se Lėvizja Vetėvendosje! ėshtė i gjithė populli shqiptar

Ramiz Kabashi, ekonomist, ish-epror i UĒK-sė dhe TMK-sė nga Prigoda e Burimit: Lirimin sa s’ėshtė bėrė vonė

Dafinė Gėrguri, mėsuese Prigodė

Emine Kabashi, Prigodė Burim

+37744569770: Ju lutem lirojeni Albin Kurtin sa mė parė sepse ėshtė njeri i mrekullueshėm!

Miradie Maliqi, arkatare

Sefedin Maliqi, Berivojcė

Kadrush Hashani: Lirojeni Albin Kurtin...!

Arta Beqiraj, studente e Fakultetit Ekonomik: Burgosja e Albinit, burgosja e popullit, liria e Albint, liria e popullit

Shqipridona Haxhiu, studente: Albini vendin e ka nė mesin e popullit!

Avdi Gashi, nxėnės, Klinė

Sylė Ahmeti, gazetar “KOSOVA SOT”: Lirojeni sepse ai dhe bashkmendimtarėt e tij dinė tė vendosin vetė. Nuk presin urdhra prej tutorve

Milaim Jashari, nga Ferizaj

Rexhep Jashari, nga Ferizaj

Zylbehar Jashari, nga Ferizaj

Mvlyde Jashari, nga Ferizaj

Agim Kuleta, Lirojeni Albinin!

Kujtim Haliti, Pejė

Sali Sylaj, Pejė

Sami Rrustemi, metalmekanik nga Novolani i Vushtrrisė

Elmi Kryeziu, gjithherė i papunė: Albin Kurti ėshtė mbret, mbret..., shqiptar i vėrtetė. Ėshtė vetė populli qė nuk gezon asnjė tė drejtė si bishat nė mal. Lirojeni o idiota menjėherė yllin e dėrguar nga Zoti

Hanumshahe Isufi, Gjilan: Lirojeni Albin Kurtin

Arnesa Hadėrgjonaj, nxėnės

Alban Hadėrgjonaj, nxėnės

Sadulla Ibrahimi, operator nė FPU nė Pėrlepnicė: Lirojeni Albin Kurtin

Besart Statovci, nxėnės: E pėrkrahu lirimin e Albin Kurtit. Ata qė e mbajnė kėtė gjeni tė popullit shqiptar nė burg, nuk ia dojnė tė mirėn Kosovės

Abi Syla: Lirojeni Albin Kurtin!

Endi Syla: Lirojeni Albin Kurtin!

Nazmi Musa, prof. Gjilan: Lirojeni Albin Kurtin-zėrin e kushtrimit pėr liri dhe vetėvendosje tė popullit nė Kosovė!

Haxhė Rexha nga Gjakova, i papunė: Apeloj pėr lirimin e Albin Kurtit: Lirojeni! Menjėherė!

Arsim Zeqiri nga Bardhashi i Besianės

Rabit Ajvazi, punėtor nė Francė: Lirojeni! Menjėherė!

Mensur Rrustemi nga Italia: Bėj apel pėr lirimin e Albin Kurtit

Sadie Muhadri, amvise nga Damjani i Hasit: Apeloj qė menjėherė dhe pa kushte tė lirohet nga burgu Albin Kurti

Igballe Ibra, Vushtrri: Lirojeni njeriun e Kosovės! Ėshtė turp i madh qė pas gjithė atyre qė ka pėrjetuar Albini nėpėr kazamatet serbe, tė pėrsekutohet tash edhe nga shqiptarėt. Ky njeri i duhet Kosovės. Prandaj lirojeni Albinin me shokė, se turpi mbi ju do tė bjerė pėr jetė tė jetėve!

Brendon Zeqiraj: Lirojeni

Nuhi Muhadri, kėshilltar nė KK nė Gjakovė: Tė lirohet menjėherė Albin Kurti! I bashkėngjitem apelit tė qytetarėve

Abidin Kalanderi, Opojė: Lirojeni sa s'ėshtė bėrė vonė!

Ibrahim Skenderi, poet: Lirojeni! Menjėherė!

+37744741845: Lirojeni! Menjėherė! Albin Kurtin

Fatmir Ajeti, ekonomist

Adelina Ajeti, motėr medicinale

Hilmie Ajeti, amvise

Fatime Ajeti, amvise

Ferdane Ajeti, teknike e bujqėsisė

Valentina Ajeti, motėr medicinave: kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė ish-pėrfaqėsuesit politik tė UĒK-sė

Kadri Berisha, Suedi, tregtar: Bėj apel te drejtėsia qė Albin Kurti tė lirohet sa mė parė nga paraburgimi, sepse ėshtė plotėsisht i pafajshėm

Ardi Kurtishi: Tė lirohet sa mė shpejt Albin Kurti, i arrestuar padrejtėsisht

Besnik Mustafa, i papunė, Gjilan: Lirojeni! Menjėherė!

Familja Islami nga Prishtina: I bashkėngjitet apelit pėr lirimin e Albin Kurtit. Lirojeni nga burgu simbolin e rezistencės, Qeveri, lodėr e UNMIK-ut.

Arsim Kameri, Punėtor i KEK-ut nė Vushtrri: Unė kam dėshirė qė tė lirohet menjėherė lideri i Vetėvendosjes, i madhi Albin Kurti

Ekrem Tahir Dėrmaku: Lirojeni Albin Kurtin, i nevojitet Kosovės

+37744404535: Lirojeni! Menjėherė!

Suzana Begolli, ekonomiste: Lirojeni! Menjėherė!

Sabit Gashi, arsimtar nė pension nga Prishtina: Populli ynė ka nevojė pėr njė ideator si Albini

Abdurrahman Nazifi, fshati Sallabaj, Besianė, ish-epror i UĒK-sė me pseudonimin "Bugi i maleve"

Muharrem Zekaj, ecc. i dipl. Lebushė, Deēan

Hysen Muzlijaj, prof. i pedagogjisė, mėsues nė sh.f. “N. Mjeda” nė Rakosh, Burim

+37744655957: I bėj thirrje Grupit tė Unitetit qė tė marrė hapa tė shpejtė nė lirimin e tė burgosurve dhe t’i realizojė aspiratat e popullit sa nuk ėshtė bėrė shumė vonė

+37744655957: Disa liderėve tanė, kur u pajtuan qė ta heqin nga dokumenti tė drejtėn pėr Referendum, tė fituar me sakrifica, nė Rambuje. Kjo ėshtė njė ēmim qė sot po e paguajmė

+37744655957: Po ju njoftoj zotėrinj se pas Albinit janė 7 milionė shqiptarė. Albini dhe shqiptarėt u dėnuan edhe njėherė

Idriz Blakaj, nga Jabllanica e vogėl, Pejė, tek. Medicinal, invalid i luftės dhe i burgosur politik (veteran i luftės)

+37744655957: Suksese paqėsore dhe pozitive, por nga kėto vetėm kemi pasur gjakderdhje me shekuj. Rruga mė e mirė ėshtė tė respektohet ideja e Albinit pėr Vetėvendosje

Mejdi Kamberi, Skifteraj, Viti: Deri tash me parti prej tash me Albinin pėr shqiptari

Habib Morina, ish-Polic, Ushtarak i UĒK-sė: Lirojeni! Menjėherė!

Bajram Gashi, nga Fushė Kosova

+37744732847 Besniku nga Burimu: urime lirimi nga burgu o hero i gjallė tė ndihmoftė allahu, rroftė Vetėvendosja, rrofsh ti o burrė, rroftė Kosova

Ahmet Krasniqi, Besianė: Lirojeni! Menjėherė!

Nurishahe Elshani: Lirojeni! Menjėherė!

Butrint Elshani: tė lirohet Albin Kurti

Valon Kryeziu, nxėnės nga Bubaveci

+37744279213: Jam pėr lirimin e Albin Kurtit

Edona Vllasaliu, studente

Fadil Azemi, Komogllavė, Ferizaj: Lirojeni! Menjėherė!

Bujar Osmani, Gjilan: Lirojeni! Menjėherė!

Izet Krasniqi, Gjermani: Liri pėr Albinin ėshtė ēlirim pėr Shqiptarinė, Vetėvendosje-Ardhmėri

Faton Morina, fshati Bletar, ish-Gllobar: dėshira ime dhe e familjes sime ėshtė qė tė lirohet Albin Kurti dhe tė gjithė tė burgosurit tjerė

Muharrem Berisha, pensionist, veteran i arsimit, Pejė: Burgosja e Albin Kurtit ėshtė burgosje e tėrė popullit shqiptar

Avni Grainca, Cėrrnillė, Ferizaj: Patjetėr liri pėr Albinin, rroftė "Vetėvendosja"

Luljete Sadiku, edukatore, Shkup

Shqipe Sadiku, Shkup

Besė Sadiku nxėnėse, Shkup

Shaban Zyhrani, prof., Skenderaj: Lirojeni! Menjėherė!

Mefail Canaj, Koretin, Dardanė, student: Lirojeni! Menjėherė!

Afrim Jashari, Ferizaj

Artan Krasniqi, Gjilan: Lirojeni! Menjėherė! Albin Kurtin dhe tė burgosurit tjerė politikė

Aziz Berisha, Malisheva

Kastriot Beqiri, Besianė

+37744433460: Lirojeni! Menjėherė!

Selman Aliu, Shtėrpcė-Zvicėr: Lirojeni! Menjėherė!, a jeni normal nė kėtė shekull. Dua ta shoh Albinin nė televizion

+37744313094: Lirojeni! Menjėherė!

+37744313689, Xhevdeti, fshati Bletar, ish-Gllobar, Lirojeni! Menjėherė!

Familja e Ferat Morinės, Bletar, ish-Gllobar: Lirojeni! Menjėherė!

Mirvete Haradini, nxėnėse: Mos shkoni hapave tė ‘shkive’ qė t’i burgosni ata qė e ngrenė zėrin pėr tė drejtat e popullit tė Kosovės. Lirojeni! Menjėherė!

Bekim Salihu, Ferizaj: Lironi ata qė ende janė mbyllur pėr ardhmėrinė tonė

Faton Rrmoku, biznesmen, Besianė: Albin Kurti nė liri. Tė korruptuarit nė burg...

Rexhep Rexhepi, ish-UĒK

+37744704763, Imria, Ferizaj: Lirojeni! Menjėherė!

Ali Aliu, Shtėrpcė, ish-pjesėtar i UĒK-sė: Albin Kurti ėshtė dhe do tė mbetet i Kosovės sė pavarur, lirojeni urgjentisht, pa kurrfarė hezitimi

+37744303924: Esati nga Gllobari, me familje: Lirojeni! Menjėherė!

Shaban Rexhepi, Sojevė: Lirojeni! Menjėherė!

Azem Berisha, ekonomist: Lirojeni Albin Kurtin, ai ėshtė djalė i Kosovės dhe mjaft ka vuajtur nėpėr burgjet serbe, tani duhet tė jetė i lirė

Jakup Demiri, Viti: Lirojeni! Menjėherė!

Blerim Beqiri, Besianė, tregtar

Afket Vishi, Kaēanik: Lirim pėr tė gjithė

Hasan Krasniqi: Lirim tė pakusht tė Albin Kurtit

Halil Malaj, Hogosht: Tė lirohet Albini

Ganimete Gjoci, Tomoc, Burim

Lirim Idriz Gjoci

Idriz Ramė Gjoci, Tomoc Burim: Lirojeni Albinin, nuk burgoset Vetėvendosja

Elbasan Ismajli, nxėnės: Lirojeni! Menjėherė!

+37744117169, Shkurta: Lirojeni! Menjėherė!

Shpend Sylejmani, Prishtinė, student: Lirojeni! Menjėherė! Lirojeni!

Bejtullah Krasniqi, ing. makinerisė: Lirojeni! Menjėherė!

Rifat Vucetaj, kimist i diplomuar, Pejė: Lirojeni! Menjėherė!

Hetem Ibrahimi, ekonomist, Ferizaj: Tė lirohet Albini sa mė parė

Bajram Uka, shitės, Besianė: Duhet tė lirohet menjėherė

Musa Kadriu, Gjilan: Lirojeni Albinin, ju qė u vėrsulėt si bishat e egra nė demonstrues, e keni vendin nė burg. Ju rrahėt, plagosėt vratė e kjo nuk krahasohej me protestat e Veriut tė Mitrovicės, ku u plagosėn rėnd 22 policė tė UMNIK-ut, e ju nuk plagosėt, nuk vratė e nuk burgosėt askėnd

Agim Shillova

Hashim Limani

Fatmir Sejdiu

Elmaze Limani dhe

Mevlid Shillova, punėtorė tė firmės “Termo Mont” nga Lypjani: Lirojeni! Menjėherė!

Muhamet Fetahu, Viti

Muhamed Shemsiu, student, Gjilani: Lirojeni! Menjėherė!

Bekim Xhemnica, sociolog

Bekim Manxholli, tregtar, Mitrovicė: Ata janė tė pafajshėm

Sylejman Krasniqi, pronar i firmės “Shpresim Plasti” dhe punėtorėt: Sa mė shpejt tė lirohet Albin Kurti, pėrkrah popullit dhe njeriut tė madh, bacės Adem Demaēi

Edmond Kameri, ish-ushtar UĒK-sė, UĒPMB-sė dhe UĒK-sė (kombėtare): Lirojeni! Menjėherė!

Fatmir Salihu, Vushtrri: Lironi djemtė tanė, burgosni ata qė vranė djemtė e ri!

Nexhmedin Hasani, i papunė, Besiane: Lirojeni! Menjėherė!

Sabri Softolli, Besianė: Lirojeni! Menjėherė!

Besnik Gjakova, ekonomist: Lirojeni Albinin dhe tė tjerėt

Valon Lekiqi, Gadime, me banim nė Norvegji: Lirojeni! Menjėherė!

Vehbi Behluli, tregtar, Besianė

Hysni Halimi, Gjilan

+37744376682: Lirojeni Albinin

+37744430095, Bshkimi, Ferizaj: Albini duhet tė lirohet

Nezir Jashari, tregtar: Liri Albin Kurtit

Xhevdet Thaēi, Ferizaj: Lirojeni heroin e gjallė tė Kosovės

+37744204103: Lirojeni! Menjėherė! Albinin, poshtė hajnat e qeverisė, marre i qoftė Ēekut, njerėzit pa bukė, ai ua rritė pagat hajnave

+37744196003: Lirojeni! Menjėherė!

Beqir Hoxha, Prizren, invalid i UĒK-sė, numri i kartelės 1070: Lus gjykatėn ndėrkombėtare qė ta liroj njeriun mė atdhetar e kombėtar, Albin Kurtin. Lutjes i bashkėngjiten gjithė familja Hoxha, si dhe Altini 4 vjeēar. Flm “Epoka e re”, gazeta mė e guximshme nė botė dhe mė realja.

Nazim Bllaca, ish-pjesėtar i UĒK-sė: Le ta lirojnė nxėnėsin e Mendelės dhe tė Demaēit, se pa u liruar i respektuari Kurti nuk do tė ketė ditė tė mira

+37744672518: Lirojeni! Menjėherė!

Agim Hasani, Godanc, Shtime: Lirojeni njeriun e sakrificės

Naser Gashi, Sllovi, Lypjan

Bahri Stublla, Besianė

Osman Mecinaj, inxh i makinerisė: Lirojeni! Menjėherė!

+37744144839: Lirojeni! Menjėherė!

+37744133144, Shuki, studente, Gjilan: Lirojeni! Menjėherė!

Naim Ademi, Broboniq, Mitrovicė: Mendimi ndryshe nuk duhet dėnuar, prandaj Lirojeni! Menjėherė! Albin Kurtin

+37744308978: Lirojeni! Menjėherė! Albin Kurtin, vėllain tonė

Agim Gashi, Rahovec: Lironi vėllezėrit tanė tė vetėvendosjes, me nė krye Albin Kurtin

Zeqirja Kastrati, Petrit, Dardanė: Lirojeni! Menjėherė!

Blerim Berisha, Pejė, ish-ushtar i UĒK-sė dhe i UĒPMB-sė: Lirojeni! Menjėherė!

Nebil Mjeku, Absolvent i Juridikut, Prishtinė: Lirimi i Albin Kurtit duhet tė bėhet menjėherė, sepse ėshtė Ēegevara i Kosovės. Respekt pėr juve ‘Epoka e re’, jeni epoka e ndritur e kombit

Shaip Hoxha, veteran i UĒK-sė: Lirojeni! Menjėherė!

Bahtir Perquku, arsimtar

Diellona Selaci, Vushtrri, studente e komunikimit masiv: Lirojeni! Menjėherė!

Dreni Elshani, Therandė, Lirojeni! Menjėherė!

Ilir Krivenjeva, absolvent i Juridikut: Lirojeni! Menjėherė!

Ali Gashi, Gjermani: I bėj apel parlamentit qė ta lirojė Albin Kurtin menjėherė

Abedin Halitaj, mėsues, Skendera

Haki Muzaqi, punėtor, Vushtrria

Agron Hoxhaj, jurist i diplomuar, Gjonaj - Has, Prizren: Lirojeni! Menjėherė!

Gėzim Kabashi, veteran i UĒK-sė: Lirojeni! Menjėherė!

Veprim Sopa, Therandė, 3 ushtri tė kryera e pjesėmarrės i 2 luftėrave

Hashim Sylejmani,

Avni Sylejmani,

Hamide Sylejmani dhe

Burim Sylejmani nga Prishtina: Kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit

Arben Hetemi, Viti: Njė minutė burg pėr Albin Kurtin d.m.th njė vjet mjerim pėr Kosovėn

Ermal Guri, me shokė nga burgu i Dubravės: Tė lirohet Albini me shokė, grupi i tradhtisė do futet nė plehun e Historisė

Sheremet Muhaxheri, pensionist, Ferizaj: Lirojeni! Menjėherė!

Artan Shala, i klasės 13

Jetė Vata, Therandė: Lirojeni! Menjėherė!

Qerim Elshani, Ozdrim, Pejė, ish i burgosuri luftės dhe invalid: Lirojeni! Menjėherė!

Fatmir Qaka, zyrtar pėr rini, Kaēanik

Ervina Hakaj, nxėnėse, Banjė

Erlinda Hakaj, nxėnėse, Banjė

Xhemaliu, Prizren: Lirojeni! Menjėherė!

Naser Lala, Vendenis, Besianė: Liri pėr Albinin simbolin e qėndresės, burgosje pėr ata qė shtinė nė djemtė tanė

Rilind Kastrati, student: Liri Albin Kurtit

+37744585803: Njė njeri i menēur, patriot, qė ka bėrė shumė pėr kombin tonė, ai me shokėt e tij dhe shumė luftėtarė qė janė nė burgje duhet tė lirohen sa mė shpejt, se liria do vonojė

Hysni Ferati, Viti, inxh. i makinerisė

Ramadan Deliu: Lirojeni! Menjėherė!

Brikena Tafilaj, Burim, studente

Rrahim Hoxha, tekn. i ndėrtimit: Lirojeni! Menjėherė!

Abdyl Mushkolaj, kryetar i OVL pėr Dukagjin: Kam kėrkuar me forma tė ndryshme qė 7 vjet pas lufte lirimin e ēlirimtarėve nga burgjet e UNMIK-ut, edhe sot edhe nesėr do tė kėrkoj lirimin e tyre. Me ju bashkėluftėtari

Gentian Spahija, nxėnės

Fitnete Selca, Mėsuse: Liri Albinit me shokė nga burgjet e UNMIK-ut. Turp pėr politikėn tonė

Burhan Bushi, Hani Elezit, aktivist i lėvizjes: Tė lirohet Albini pa kusht dhe para 3 marsit

Sami Pintolli: Lirojeni! Menjėherė!

Nehru Bajrami, auto mekanik

Skender Bajrami, pensionist

Kadri Dini: Kjo ėshtė njė marrėzi. Ai qė don ta burgos njeriun, i cili ia kushtojė gjithė rininė vendit tė vet pėr lirinė e popullit tė Kosovės

Fadil Ēesko, Prizren: Lirojeni Albinin para 3 marsit sa s’ėshtė bėrė vonė

+37744442103: Lirojeni! Menjėherė!

Besim Bacaj: Kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit!

Sedat Krasniqi, Tusuz, Prizren: Lirojeni Albin Kurtin sa nuk ėshtė bėrė vonė

Jeton Ademi nga Mitrovica, aktivist i Vetėvendosje-s!: Lirojeni njeriun o bishat e egra, o gjakpirėsa, o Esat Pash Toptana. Hajt se ka do tė dalė njė Avni Rrustem

Kasim Uka: Dėshiroj lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit

Milazim Gashi, shitės Hoqė e Vogėl-Rahovec: Lirojeni Albinin! Lė t’i bėje tė fala Lutės-Lutfi Hazirit qė tokat e nėnės sė tij t'ja falė Serbisė e jo tė Kosovės

Imer Azemi nga Turuqica, tregtar nė Orllan: Mendoj qė ēdo minut e mbajtjes nė burg pėr Albin Kurtin ėshtė humbje e madhe pėr popullin e Kosovės, ndėrsa ėshtė e mirė pėr UNMIK-un dhe klasėn sunduese tė Kosovės

Flamur Bytyqi, Janjevė, tregtar

Albulena Basha, nxėnėse: QEVERI! Zgjohu e liroje Albinin. Armiku nuk po flenė as natėn e ne po flejmė edhe ditėn...

Agon Gjonbalaj, student: I bashkėngjitem apelit pėr lirimin e Albin Kurtit. Kosova ka nevojė pėr njeri si Albin Kurti!

Ylber Hajredini, Komogllavė: Ėshtė keq tė jeshė nė vendin e atyre, qė duhet tė jenė, prandaj ata qė dhanė urdha dhe gjuajtėn me plumba tė shkojnė e ALBINI tė lirohet

Bekim Havolli: Ju lutem lirojeni Albin Kurtin nga burgu dhe tė burgosurit tjerė

Razije Selimi, KK Lypjan: Tė lirohet Albin Kurti

Mirushe Loki, Hani i Elezit, amvise, shoqja e tė burgosurit politik S.L. Ju lutem lirojeni menjėherė se boll ma nėpėr burgje!

Valon Kadriu: Duam lirimin e Albin Kurtit!

Bashkim Berisha nga Dardana: Dėshiroj lirimin e Albin Kurtit

Fatmir Krasniqi nga Dardana: Dėshiroj lirimin e tij nga burgu

Shkumbin Duraku, ish-pjesėtar i UĒK-sė: Liri pėr Albinin

Xhevdet Islami, Dujakė e Gjakovės: Lirojeni Albin Kurtin menjėherė

Radije Hoxha-Dija, gazetare, shkrimtare: Edhe unė e nėnshkruaj apelin pėr lirimin e Albin Kurtit nga burgu

Gani Nuha, punėtor nga Düseldorfi, ish-ushtar i UĒK-sė: Lavdi punės sė Albinit! Kėrkojmė tė lirohet sa mė shpejtė

Abdulla Bekteshi, punėtor: Lirojini tė gjithė tė burgosurit politik me Albin Kurtin

+32484633845: Mirsadi nga Besiana jetoj pėrkohėsisht nė Belgjikė: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit sa mė shpejt. Albin jemi me ty

Kadrije Bekteshi, tregtare: Lirojeni Albinin

Ilir Kalenderi, Prizren

Liridon Kalenderi, Prizren

Vlora Kadriu: Tė lirohet Albin Kurti!

Dardan Berisha, Fakulteti i Veterinarisė

Naser Imeri nga Dumnica e Ulėt e Vushtrrisė: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit menjėherė!

Familja Lakna nga Kranidelli: E pėrkrahim dhe kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit

+41786129286: Kėrkojmė lirimin sa mė tė shpejt tė Albin Kurtit

Emin M. Luma, Qafe Shqipe, operator nė Shoqatėn e Sigurimeve tė Kosovės: Liri pėr Albin Kurtin

Ukė Baftjaraj, nxėnės

Mehmet Krasniqi: Apel pėr lirimin e Albin Kurtit

Haki Rudari, mėsimdhėnės: Kėrkoj lirimin e menjėhershėm tė liderit tė popullit

Agim Imeri, Ferizaj: Lirojeni Albin Kurtin, njeriu, i cili ėshtė nė gjendje tė japė gjenė mė tė shtrenjtė jetėn pėr Kosovė

Sadik Kadriu, Magure: Lirojeni! Menjėherė!

Sami Qeriqi, Magure: Lirojeni! Menjėherė!

Dren Kelmendi, nxėnės, Pejė: Qė tė vijė pavarėsia na duhet Albini

Agim Krasniqi, ish i burgosur politik vitet ‘86, ’88: Jam me ty Albin. Lirojeni! Menjėherė!

Fikrije Aliu: Lirojeni Albinin dhe tė tjerėt

Sokol Veliu, student nga Prishtina: Lirojeni gjithqysh

Elmaze Bahtiri: Zoti i marroftė ata dhe klikėn e atyre qė burgosen Albinin Kurtit. E duam lirimin e tij sa mė shpejt

Avni Bahtiri: Kėrkoj nga organet e drejtėsisė qė Albin Kurti tė lirohet sa mė shpejt

+37744727257: Askush nuk ka tė drejt ta burgos fjalėn Liri. Lirojeni Albinin, nga Fllanza PZ

Ylli Krasniqi: Ideali i ēdo tė burgosuri ėshtė Liria. Ai kėrkon lirinė e Kosovės si tė gjithė ne. Kėrkojmė ta lironi menjėherė

Fadil Krasniqi: Nuk ka ligj nė botė qė mund ta cėnoj tė drejtėn e lirisė se tė shprehurit. Lirojeni!

Agron Sherifi, Cėrrnicė

Hysnie Sherifi, Cėrrnicė

Alor Retkoceri, nxėnės nga Llugaxhia e Lypjanit: Pėr lirimin e Albinit dhe shokėve tė tij

Vaid Aliu, jurist i diplomuar, Gjilan: Nė mes tė Shumadisė nuk i njohe ligjet e Serbisė. Lirojeni Albin Kurtin

Mustafė Bela nga Shkupi, ujėsjellėsi Arb-Mus-Bela: Lirojeni!

Avdi Frangu nga Shkupi mjeshtėr i celularėve: Lirojeni!

Bashkim Osmanaj, gazetar dhe pėrgjegjės i Qendrės Vetėvendosje! Gjermani: Kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit

+37744201146: Lirojeni Albinin

Maliq Paqarizi, Ekonomist

Drilon Zyba, nxėnės nga Bukoshi

+37744748726: Kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit

Ardian Munishi, student

+37744777977: Kėrkojmė qė Albin Kurti tė lirohet sa mė shpejtė

Asllan Sadiku, mėsues: Lirojini! Menjėherė! Ai ėshtė krenaria e kombit

+37744614435: Kėrkojmė me forcė lirimin e Albin Kurtit, liderit tė Lėvizjes Vetėvendosje!-s

+37744191609: Kėrkojmė qė Albin Kurti tė lirohet sa mė parė

Bedri Abdyli, ing. dipl.: Nuk mund tė burgosen njerėzit pėr bindje politike!

+37744448735: Kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit!

Sadri Kastrati, pensionist Prizren: Lirojeni menjėherė Albinin

Abdylselami Hoti, Melborn, Australi: Albin Kurti ėshtė populli. Ai s’e ka vendin nė burg. Patjetėr do ta lironi

Merita Ahmeti, e papunė Gjilan: E dua lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit

Lirian Ferati, nxėnės, Gjilan: Lirojeni menjėherė liderin e Lėvizjes Vetėvendosje!

Etnik Qallaku: Liri pėr Albinin

Atdhe Qallaku: Liri pėr Albinin

Mustafė Dajci, Piranė: Lirojeni Albin Kurtin

Xhevat Spahiu nga Muēiverci i Dardanes, ish-pjesėtar i UĒK-sė: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit

Visar Haxhijaj, Vrellė e Burimit: Lirojeni Albinin ose do ta lirojmė ne!

Shaip Zeka, Gjilan: Lirojeni Albin Kurtin se Kosova ka nevojė mė shumė sot se kurrė pėr tė

Azem Azemi nga Vushtrria, menaxher nė “Korabi Show”: Lirojeni tė madhin tonė Albin Kurtin. Menjėherė!

Lirije Kadriu: Tė lirohet sa mė parė, njeriu i shtrenjtė i Kosovės Albin Kurti! Lirojenini Albin Kurtin!

Bahri Tahiri, Zvicer, Kantoni Zürich

Arber S. Shatri nga Fshati Tomoc

Gentian Radogoshi, Gjakovė

Adem Zuka, inspektor i tregut – Viti

Azem Namani, mėsues Besianė: Te lirohet ALBINI sa s’ėshtė bėrė vonė!

Isuf Zhegrova: Apeloj pėr lirim tė shpejtė tė liderit Albin Kurti!

Ismet Namani, jurist Besianė

Shefqet Dreshaj, jurist Vrellė-Burim

Haqif Bajrami Fshati i Ri 2, Tetovė: Liri pėr Albin Kurtin dhe tė tjerėt!

Rina Rugova, studente nga Gjermania

Murat Jashari, Rte de Villars 19, 1700 Fribourg-Zvicer: Menjėherė tė lirohet nga burgu i shenjti i popullit tė pushtuar shqiptar! Apeloj sa mė shpejt pėr lirimin e legjendės sė gjallė Albin Kurti!

Driton Rusta, Viti i papunė

Alban Osmani (bir i dėshmorit) nga Zaskoku i Ferizajt: I bashkohem apelit tė popullit tim pėr lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit. Kam dėgjuar nga mė tė vjetrit se gjithmonė nė Kosovė i drejti ėshtė dėmtuar, tash po e shoh edhe vetė. Lirojeni tė zotin e Kosovės sa s’ėshtė vonė! Lirojeni! Lirijeni! Mennjėherė!

Muhamet Bunjaku, nxėnės: Lirojeni menjėherė janė tė pafajshėm tė gjithė!

Samet Mogilla, Viti

Shefqet Emerllahu, ekonomist

Faton Shabani nga Vushtria: Dėshiroj qė me kėtė sms tė jap kontributin tim moral pėr lirimin e trurit shqiptar, Albin Kurtit dhe tė tjerėve!

Mentor Regjepi, Viti: Ata qė e mbajnė Kurtin nė burg nuk e duan vendin. Lirojeni! Menjėherė!

Hysni Elshani: Lirojeni shtyllėn e kombit!

Shaip Emerllahu, Viti

Ramiz Hasani, Viti

Zeqir Sadiku, veteran i arsimit nga Ferizaj: Lirojeni menjėherė se Albini ėshtė njė kokė qė i nevojitet Kosovės!

Skender Blakaj, Kovrage, Burim: Lirojeni Gandin e Shqipėrisė sė madhe!

Nexhmedin Sinani, Gjilan

Petrit Kelmendi, Lypjan: Sikur ēdo njeri qė mendon dhe vepron shqip, tė cilit tė parėt i kanė mėsuar tė dojė dhe nderojė vlerat, edhe ne thėrrasim fuqimisht qė tė lirohet menjėherė Albin Kurti! Kombi ynė ka dhėnė shumė njerėz tė mėdhenj, Albini ėshtė njėri nga ta. Mos tė lejojmė qė policia tė na privojė nga ai prapė!

Mustafė Gjoci, prof

Zeqir Loshi

Skender Blakaj, Burim

Vullnet Xhabali, student i ekonomisė si dhe aktivist nė “Vetėvendosje!”: Solidarizohem me kėrkesėn pėr lirimin e Albin Kurtit

Arsim Istrefi, pjesėtar i UĒK-sė, UĒPMB-sė

Sali Berisha, historian nga Peja: Nė burg pa tė drejt po mbahet jo vetėm Albini me shokė, por e terė Kosova. Prangosja e tij nga komandantėt e Bllacės e Stankovecit japin tė kuptosh se ky pushtet ėshtė qyqar dhe me ose pa vetėdije rrugėton nė marrėzi djallėzore. Albini me shokė tė idealit ua siguroi ato kolltuqe qe s'do t’i mbani gjatė, sepse keni dėshtuar nė jetė!

Vjosa Haxhiu nga Vitia

Ferije Mustafa nga Prizreni

Nosh Margilaj, kryetar i Partisė Liberale, Dega nė Prizren

Sahit Bala nga Doberdelani i Suharekės

Arianiti H. Shaqiri nga fshati Pėrlepnicė komuna e Gjilanit, arsimtar i mėsimit klasor: Kėrkoj me kėmbėngulje nga Qeveria e Kosovės qė tė ndikojė qė tė lirohet menjėherė dhe pa kushte Albin Kurti, sepse konsideroj qė Albini ėshtė Dritė e sot mė shumė se kurrė i duhet sot drita Kosovės!

+37744159969 Lirojeni Albin Kurtin!

Shpend Shabani, apsulvent nė Fakultetin Juridik (UP)

Sahit Thaqi: I kemi dėnuar Ballin Kombėtar, i kemi dėnuar nė 68-ėn, i kemi dėnuar demonstratat e 81-sė, i kemi dėnuar nė 97-ėn, i keni quajtur UQK-nė dorė e zgjatur e Serbisė mos po i pėrsėrisim gabimet, por lironi njerėzit se janė tė pafajshėm kėta janė tė burgosur politik!

Alban Dermaku

Qėndresa Hajrullahu, gjimnaziste nė Gjimnazin "Kuvendi i Arberit" nė Ferizaj: Lirojeni trimin e Kosovės Albin Kurtin!

Femi Dermaku

Dilaver Dermaku: Lirojeni Albin Kurtin sa ma shpejt!

Agim Berisha nga Klina

Teuta Mustafa nga Reqaku: Lirojeni Albin Kurtin menjėherė!

Razije Musliu, Cernicė, Gjilan

Ejup Dermaku: Lirojeni Albin Kurtin se ky njeri i duhet Kosovės!

Valon Dermaku nga Shipashnica: Lirojeni Albin Kurtin, sepse ėshtė njė njėri qė i besojmė ne, sa ma shpejt lirojeni!

Nehat Rahimi nga Presheva: Lirojeni Albinin, burgosni ata qė vranė njerėz tė pafajshėm!

Nazlie Bala

Besim Molliqaj: Burgosjen e Albinit e deshirojnė vetėm ata qė janė tė korruptuar politikisht dhe ekonomikisht. Lira e Albinit ėshtė rrezik pėr interesat e tyre

Blerim Beqiri, Bujanovc, tregtar

Ardita Salihaj, nxėnėse: Lirojeni Albin Kurtin menjėherė!

Bekim Hajdari, Rekė, Kaēanik

Afrim Bajraj Pejė: Ju lutem lirojeni menjėherė tė madhin!

Latif Brestovci nga Gjilani, pensionist

Teuta Dervishi,

Demė Dervishi,

Ruke Dervishi,

Kreshniku,

Dukagjin Bajra

Shkelzim Bariu, veteran i luftės sė Kosovės, Preshevės, Maqedonisė: I bashkėngjitem apelit 'Lirojeni Albinin menjėherė' sa s’ėshtė bėrė vonė, apelit i bashkėngjitem me 89 ushtarėt e Strugės

Dr. Valon Bunjaku nga Gjilani

Sahit Thaqi, fshati Sazli

Avni Brestovci nga Gjilani, student

Agron Fana, tregtar: Free Albin Kurti!

Sabit Haxhiu nga Vitia: Duam menjėherė lirimin e Albinit menjėherė!

Gjavģt Mustafa, teknik i Elektrosė

Emine Podvorica: Lironi Albin Kurtin!

Fatos Biqkaj, student nga Hogoshti Dardanė

Haxhi Sylejman Mallta, punėtor: Shpresojmė qė tė lirohet Albżn Kurtż sa me shpejt! Liri pėr albinin

Lutfi Jusufi ing. maki. Ferizaj

Raif Avdiu nga Pozherani: Lirojeni kreshnikun e Kosovės pa kusht! Lirojeni!

Lutfi Sokoli, Doganaj, Kaqanik, elektromonter Liri pėr Albinin! Liri pėr Albinin!

Arjeta Bytyqi: Lirojeni Albin Kurtin menjėherė! Ai nuk e ka vendin nė burg, por pran popullit tė vet, lirojeni pa asnjė kusht!

Erlisa Sinani nga Revuqi i Besianės

Kryetari Syl Maksuti, Studenicė: Lirojeni sa mė shpejt Albinin kėrkohet!

Dr. Jemin Zeqiri, Mushtisht: Kėrkojmė lirimin e Ēe Gevares

Liridona Mehmeti, Nxėnėse: Lirojeni! menjėherė!

Mehreme Qerimi, amvise: Liri pėr njeriun shqiptar Albinin!

Gzimi nga Malisheva: Deri kur me vrasje e burgosje ju lutemi boll ma se jemi lodhur, duke pritur e duruar!

Shkurta Bunjaku, nxėnėse: Ju duhet ta lironi Albinin se "Vetėvendosja" ėshtė e pa fajshme

Sherife Qerimi, amvise, Skenderaj: Liri pėr Albin Kurtin simbolin e djalėrisė shqiptare!

Elmi dhe

Remzi Kajtaz Kryeziu nga Bubaveci

Enes dhe

Bestrim Qazimi, nxėnės nga Gjilani

Bedri Qerimi, PTK Skenderaj: Liri pėr Albin Kurtin simbolin e djalėrisė shqiptare!

Dr. Avdyl Shoshi, kirurg maksillofacial, Prishtinė dhe

Dr. Mire Shoshi, oftalmologe, Prishtinė

Edita Qazimi, nxėnėse

Vjosa Qazimi, nxėnėse

Elife Qazimi, Edukatore: Lirojeni! menjėherė!

 Teuta ing., Rahim Pireva ecc Gjilan: Ju dorė e zgjatur regjimit millosheviqian do t’ju vijė koha e tė zbritni prej kolltuqeve, se ai do tė lirohet!

Agron Sadiku, pjesėtar rezervė i TMK-sė dhe veteran i UĒK-sė

Ali Luzha, arsimtar, Ferizaj

Kushtrim Rrakaqi Nga Gelanca, nxėnės: Lirojeni Albinin nga burgu dhe largoni skllavin serb nga atdheu jonė, nėse nuk doni protesta ky ėshtė kushti i “Vetėvendosje!”-s

Kadri Avdiu nga Llapi: Kjo i ngjason viteve ’81, kur u mbushėn burgjet me atdhetarėt mė tė mirė

Mimoza Krasniqi: Lirojeni! menjėherė!

Arsim Kelmendi, Baden-Zvicėrr: E nderuara redaksi e vetme kombėtare dhe josahanlčpirčse. Pranoni pėrkrahjet mė tė sinqerta morale, shpirtėrore e kombėtare pėr informimin e vėrtetė e profesionist ndaj Lėvizjes “Vetėvendosje!”, Lėvizjes sė parė gjithėpopullore tė shek. XXI kundėr Serbisė ēetniko-fashģste dhe falangave tė tyre tė quajtura UNMIKOVIĒ, SHPKVIĒ e tė vagabondėve tė historisė qė po shkojnė nė Vjenė. Liri pėr Albinin, qė do tė thotė liri pėr popullin!

Armend Zeqiri, veteran i Luftės sė UĒK-sė Besianė

Albini se ka vendin nė burg, por e meriton udhėheqjen e Kombit. Ata qė dje janė shkarkuar, sot duken nė Parlament

Ilir Kadishani, student nė Fakultetin Ekonomik

Veli Ferizi, veteran i UĒK-sė

Armendi, fizioterapeut

Astrit Hoxha, Ulqin, ecc.: Lirojeni! menjėherė!

Isa Muqolli nga Peja: Lirojeni Albin Kurtin idealistin e Adem Jasharit dhe luftėtarin e madh pėr ruajtjen e Kosovės nga kolonizimi serb!

Sami Ferizi, ecc i dipl.

Nazmi Baliu, Jezerc Ferizaj, veteran i UĒK-sė

Enver Krasniqi, Tregtar: Lirojeni! Menjėherė!

Afrim Kadriu, Rahovec

Egzona Qerimi, nxėnėse

Fahri Ramadani, Fushė-Kosove

Qenan Maxhuni: Lirojeni! Menjėherė!

Azem Kolloni: Serbia nuk i doli nė krye qe ta mbajė nė burg

Nazif Visoqi, invalid i luftės nga Burimi

Xhevdet Dermaku

Afėrdita Fazliu, profesoreshė

Ilmi Reēica prof: Albin Kurtin lirojeni!

Arife Cukaj dhe Luljeta Ajeti

Vehbi Morina, ekonomist

Sead Krasniqi, Kaēanik i Vjetėr

Elbasan Krasniqi, Gjakovė

Veton Xhelili, nxėnės

Naser Raci, sportist

Lumnije Xhelili

Besim Xhelili, inxh. i blegtorisė

Lavdim Zejneli, Shajne, komuna e Sharrit: Vetėm pėrpara me vetėvendosjen, ju lumtė Burra!

Lumturie Kryeziu, Burbuqe Kryeziu, Riza Kryeziu: Albini ėshtė Hero

Fadil Cukaj: Le tė ruhet “Vetėvendosja” prej pykave tė partive politike. Liri pėr albinin!

Fatmir Morina, elektricist, Xerxe

Tahir Vishi, student i makineris: Duhet lirohet sa ma parė se nuk e meriton tė jetė prapa grilave, tjetėr kush e ka vendin aty!

Besfort Berisha: Liri pėr Albin Kurtin revulucionistėt lindin nė 100 vjet Kosovės i duhet i pari i saj

Shaban Sylejmani, Gjakovė: Mjaft ma me Burgosje!

Teuta Derguti, mėsuese,

Ali Derguti, ekonomist,

Bahire Derguti, mėsuese

Sinani nga Norvegjia

Bajram Pireva, pensioner: Kėrkoj lirimin e pakusht tė Albin Kurtit

Fitore Gashi, nxėnėse e shkollės mesme Luigj Gurakuqi: Ju lutem lironi Albn Kurtin menjėherė, sepse nuk burgosėt njeriu vetėm qe mendon ndryshe!

Avni Kadriaj: Per 'qobanėt' e vetėquajtur negociator. Ju asgjė nuk keni bėrė pėr ndėrtimin e Lirisė sė kėsaj toke, ku po e merrni atė tė drejt t’i burgosni skifterėt e saj?

Hajrie Kadriaj: Liri pėr dorėn e paqes nė Kosovė, Albin Kurtin dhe tė burgosurit e tjerė pėr ide tė qarta!

Agamenon Badalli, student: Mbėshtes apelin pėr lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit, simbol i vullnetit tė popullit pėr tė vetėvendosur

Muharrem Kurtaj, jurist: Lirojeni vizionarin e pavarėsisė!

Erblin Kamberi, Viti

Rreze Kamberi, Viti

Drita Kamberi, Viti

Hana Kamberi, Viti

Flamur Dermaku, Shipashnic e Epėr

Bashkim Shala nga fsh Qendresė pjesėtar i UĒK-sė: Lirojeni! Menjėherė!

Fazli,

Azem,

Hasim dhe

Naim Gashi: Ne familja jonė nga fshati Nagavc, komuna e Rahovecit kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit me shokė!

Naim Xhemaj, Fatime Xhemaj, Njomza Xhemaj, Nderim Xhemaj, lagjja e “Trimave”: Ju themi se gjithmonė do ta keni pėrkrahjen nga ana jonė, ju “Vetėvendosje!” nė krye me bacin Adem Demaqin dhe Albin Kurtin. Liri pėr revolucionarėt!

Naser Berisha, ekonomist, Lluzhan: Burgosja e Albinit ėshtė njė tentim i dhunimit tė sė drejtės pėr kėrkesė tė natyrshme pėr liri tė popullit tonė pa cenuar tė drejtat e askujt. Lirojeni Albinin!

Ali Halili, mjek vet. Ferizaj

Shpresa Ahmeti, Sfishta, Besianė: Lirojeni! Menjėherė! Lirojeni! Menjėherė!

Din Dalipi, Gjilan, velekince Sekurit GARD Qerimi, Albani dhe Jetoni: Lirojeni Albin Patriotin e Kosovės kėtij!

Kujtim Coēaj, biolog: U bėj apel arrestanteve (SHPK-se, UNMIK-ut), qe menjėherė tė bejnė lirimin e aktivistit tė Levizjes "Vetevendosje!"!

Ramadan Berisha, drejtor i shkollės "A. B. A English School" Ferizaj

Bedri Bala, prof i historisė, Mitrovicė: Liri pėr Albin Kurtin-njeriun e pėrkryer. Albini ėshtė me tė vėrtetėn dhe e vėrteta me Albin Kurtin

Memidin Braha, student

Mimoza Salihu, studente

Miftar Lata, nxėnės

Gent Sylejmani, student, Qėndresa Hajrullau: Lirojeni! Menjėherė!

Avdulla Hajredini dhe Alemi Hajredin, pronar i Qumėshtores Sharri nė Sharr

Nijazi Kqiku, Gjilan: Kėrkoj lirimin sa mė tė shpejtė tė Albin Kurtit!

Shukri Gabrica, Gadime e Ultė, taxi

Nistret Qerimi, Skenderaj

Liridona Musliu, nxense Livoq i Epėrm: Njeriu, i cili bėro ēdo gjė pėr pavarėsinė e Kosovės gjendet nė burg, kurse ata qė e cenojnė atė shėtitin tė lirė. Lirojeni! Menjėherė!

Imri Murseli, Ferizaj nga Gjremania: Lirojeni! Menjėherė!

Besnik Kadriu: Albini ėshtė njė burrė trim dhe i drejtė dėshiroj tė jetė i lirė sa mė parė

Familja Kabashż: Lirojeni! Menjėherė!

Imer Berisha: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit se liria nuk burgoset ai ėshtė ardhmėria e Kosovės

Musliu, Teuta, Urani, Lulzim Mujku nga Gjilani: Lirojeni! Menjėherė!

Miftar Noshaj, Burim, Skender Berisha, bujk nga Burimi: Liria nuk burgoset. Lirojeni! Menjėherė!

Vendenis Lahu, nxėnės: Lirojeni Albinin dhunues tė ligjit. UNMIK=FUND

Metush Haxhiu: Lirojeni albinin sonte, se nesėr bėhet vonė. Pėrgjegjėsia mbetet te ju, o njerėz tė ligė

Ragip Alija, vozitės, Pejė: Lirojeni menjėherė

Zija Koraqi: Lirojeni menjėherė

Talat Murati,

Ukshin Hajdini dhe

Artan Arifi: Kėrkojmė lirimin e tė burgosurit me Albin Kurtin

Agim Shaqiri, Ferizaj, student: Lirojeni menjėherė

 +37744782219: Lirojeni menjėherė

Blerta Telaku, modele, Prishtinė

Eshref Nika, biznesmen

Kreshnik Ademi: Lirojeni menjėherė

Shaban Reqica: Lirojeni menjėherė

Mėrgim Grajqevci, gardist: Lirojeni menjėherė

Gafurr Bakiu, Biti e Epėrme, Shtėrpcė

Tahir Jashari, ekonomist, Prekaz: Shpresojmė se do tė lirohet para 3 marsit

Riad Abimi, student: Lirojeni menjėherė

Valbona Krasniqi, stu. Biologji, Therandė: Ata qė e shkelėn gjakun e dėshmoreve duhet tė burgosen, e jo Albin Kurti, i cili sakrifikon qė amaneti i tyre tė bėhet realitet

Granit Gega, gjimnazist nga Theranda: Lirojeni menjėherė

Suad Pireva, Gjilani, elektroteknik i kompjuterėve: Lirojeni menjėherė

Gursel Idrizi, Bresan, Sharr: Lirojeni menjėherė

Sanije Berisha,

Lorik Berisha,

Gent Berisha,

Uliks Bicurri,

Arben Rudi,

Kreshnik Partolla,

Bernar Idrizaj,

Shukrije Zhubi,

Lekė Stubla,

Shkėndije Hoda,

Liridona Krasniqi,

Valon Bytyqi,

Besim Kusari,

Nexhat Rama,

Ernest Malaj,

Ferdeze Mullahasani dhe

Korab Mullahasani, nga Gjakova: Lirojeni, Albin me siguri aty e ke mė mirė se nė burgun e Serbisė

Binak Sylaj, ing i teknologjisė, Klinė

Jeton Sopa, shitės: Ju lutem lirojeni Albin Kurtin

Idriz Pajaziti, Dubovė e Madhe, Pejė

Nimon Berisha, profesor, Pejė

+37744223045: Nė vend tė Albinit le tė burgosen ata qė janė tė korruptuar dhe mbi ligjin

Afrim Mavriqi, Prishtinė, kamerier: Lirojeni menjėherė

Agim Rama, absolvent i ekonomikut, punėtor i arsimit nga Orllani: Kėrkoj lirimin e Albin Kurti, kėtij burri tė madh tė kombit

Adil Muharremi, kamerier

Ramė Ahmeti, Therandė, punėtor: Apeloj qė tė lirohen tė burgosurit politik qė janė plotėsisht tė pafajshėm, e pėrkrahim Albin Kurtin dhe tė tjerėt

Aliriza Osmani, arsimtar

Sabahate Murati, Pejė: Ju lutemi ta lironi Albin Kurtin dhe tė gjithė tė burgosurit politikė

Ēerkin Makica, student i mjekėsisė: Lirojeni menjėherė

+37744592904, Vali nga Tetova

Armend Rexha, Korishė, nxėnės i shkollės sė mesme: Ju lutemi sa mė shpejt lirone Albinin se krejt UNMIK-un kemi me kallė

Behar Krasniqi, Prizren, nxėnės: Ju lutemi qė ta lironi Albin Kurtin sa mė shpejt, para 3 marsit

Muharrem Salihu. Tek. I makinerisė, Druar, Vushtrri: Liri pėr Albinin

Sabrie Elshani, arsimtare e matematikės: Ju lutem sa mė shpejt ta lėshoni burrin e Kosovės, tė vetėvendosjes, Albin Kurtin

Mehmet Katana, Hoqė e Vogėl, arsimtar i kimisė

Humlie Krasniqi, Zvicėr, mėsuese: ju lutemi sa mė shpejt ta lėshoni burrin e Kosovės, ma tė madhin Albin Kurtin

Valdet Krasniqi, Prizren, nxėnės

Gani Ibrahimi, Gadime: Lirojeni menjėherė

Shpėtim Qorraj, student: Kėrkoj qė tė lirohet lideri i Vetėvendosjes, se mendoj te gjithė jemi pėr vetėvendosje dhe kėrkesat janė plotėsisht tė drejta

Dafina Elshani, Prizren, studente dhe aktiviste e Vetėvendosjes: Lirojeni menjėherė

Mentor Demaj: lėshojeni menjėherė Albin Kurtin

Krenar Elshani, nxėnės, Prizren Lirojeni menjėherė

Bajrush Elshani, arsimtar

Refik Halili, taxist, Gjilan

Isak Mujota, Mollopolc: E pėrkrahim lirimin e Albin Kurtit

Hysen Demolli: Lirojeni menjėherė

Kaltrina Salihu, nxėnėse, Viti: Liri pėr atdhetarėt, liri pėr Albinin

Ilmi Ibrahimi, teknik i ndėrtimtarisė. Lirojeni menjėherė

Ali Brajshori,

Agron Ademi dhe

Bahtir Tahiri: Dėnojmė mbajtjen e Albinit nė paraburgim pėr ēėshtje politike dhe kėrkojmė lirimin e tij

Flora Krasniqi, mėsuese, Malishev: Albin Kurti e meriton lirinė, ata qė gjuan nė popull janė vegla mortore qė nė damarėt e tyre nuk rrjedh gjak shqiptari

Fatos Shala, me familjen;

Dafina Shala,

Liburn Shala dhe

Norik Shala: Lirojeni menjėherė

+37744351228, Avnia, Prizren: Lirim pėr albinin, litar pėr ata qė goditėn mbrapa shpine

Pajtim Lepaja, student: Albin Kurti ėshtė e vetmja opozitė nė Kosovė, mos e shtypni me dhunė. Mos bėni sikur Serbia, ju s’jeni tė atillė

Mustafė Zeqiri, Ferizaj

Nijazi Gashi, me anėtarėt e familjes;

Sanije Gashi,

Ylli Gashi,

Mimoza Gashi dhe

Uran Gashi: Lirojeni menjėherė

Florim Shabani, Ferizaj

Fadil Muhamet,

Alija Muhameti, Batusha e Gjakovs, student

Mefail Canaj, Koretin, Dardanė

Selvete Mehmeti, shitėse nė "Rilindje"

Avdyl Hasani, inxh i dipl i Gjeologjisė

Izmi Zeka, prof. i historisė, Gjilan: Liria nuk burgoset

Hysni Mjeku, udhėheqės i statusit civil, Kastriot: Lirinė e meriton sepse punoi dhe u dėshmua

Prof. Jashari, Skenderaj: Lirojeni Albin Kurtin ose e kallim krejt Ballkanin

Halim Isufi, emigrant, Drenicė: Lirojeni z. Kurtin sa mė parė, le tė dėnohen urdhėrdhėnėsit e dhunės mbi protestuesit paqėsorė

Labinot Balaj, student i Psikologjisė: Kėrkoj lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit

Motrat Ema,

Arta,

Nora dhe

Flutura, sė bashku me prindėr: kėrkojnė lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit nga burgu

Ibush Kelmendi, ish i burgosur politik: Lirojeni menjėherė

Emin Berjani. Ing: Lirojeni menjėherė

Dr. Sabri Tahiri, profesor i UP: Lirojeni menjėherė

+37744320873: Liri

Ymer Sylejmani, profesor, Viti: Lirojeni menjėherė

Sami Ibrahimi: Lirojeni menjėherė

+37744320843: Ju lutem lirojeni Albin Kurtin

+37744874305, Unė: Lirojeni menjėherė

+37744765307: Lirojeni menjėherė

Fadil Elshani, arsimtar: Lirojeni menjėherė

Emine Elshani, arsimtare, Therandė: Lirojeni menjėherė

Nexhat Bakiu, Biti e Epėrme, Shtėrpcė: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit

Latif Bajrami

Mirvete Bajrami,

Metush Bajrami,

Kastriot Bajrami,

Drita Bajrami,

Blerim Bajrami nga Zhegovci: Lirojeni menjėherė

Florart Ēitaku, me prindėrit

Florim Ēitaku dhe

Arta Ēitaku: Kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit

Halim Maliqi, teknik t Ndėrtimtarisė Berivojcė

Ilaz Krasniqi, Malishevė: Apeloj te organet kompetente qė Albin Kurti tė lirohet menjėherė, pėrndryshe populli do ta nxjerrė vetė! Dhe kriminelėt do t’i dėnojė me ligjin e vetė, dihen dėnimet e Popullit

Dreni Elshani, nxėnės, Therandė: Lirojeni menjėherė

Musah Hashani, Muqivėrc, mėsues

Aziz Maliqi, Tėrnoci i madh: Lirojeni menjėherė

Vllaznim Maqastena, punėtor i PTK-sė: Lirojeni menjėherė

Rushit Lushtaku

Drenusha Elshani, nxėnėse: Lirojeni menjėherė

Shemsedin Imeri, Ferizaj: Lirojeni menjėherė

Petrit Berisha, student dhe aktivist i Vetėvendosjes

Astrit Berisha, ish-pjesėtar i UĒK-sė

Sabri Kqiku, Bresalc, Gjilan: Kėrkoj lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit

Ismet Maloku, vozitės: Kėrkoj prej fashistėve lirimin e menjėhershėm tė Albinit

Adelina Haliti, Gjilan: Lirojeni menjėherė

Amir Ibrahimi, student: Lirojeni menjėherė

Haxhi Buqaj, teknik bujqėsor, Lladroc

Ramadan Rrustemi

+37744667212, Dritoni nga Kumanova, nxėnės: Lirojeni menjėherė

Hasan Matoshi, Greme, Ferizaj

Gani Muqolli, defektolog: Lirojeni menjėherė

Mirsad Rama: Lirojeni menjėherė

Eljesah Podvorica, inxh. i diplomuar i makinerisė: Lirojeni Albinin, krenarinė e kombit, idealistin e Lėvizjeve pėrparimtare

Kasim Uka

Abedin Rahimi, student, Gjilan: Lirojeni menjėherė

Rrahman Olluri, Lypjan, ish i burgosur politik

Avni Krasniqi:Lirojeni! Menjėherė!

Besnik Krasniqi, Therandė

Selami Hoti, Gjilan: Lirojeni! Menjėherė!

Bahrie Gashi-Shala, ekonomik, Besianė

Dukagjin Shala, axhustator i makinerisė, Letanc, Besianė

Linda Bujupi,

Mahia Bujupi,

Viki Bujupi,

Dona Bujupi,

Tin Bujupi,

Alban Bujupi,

Ardita Bujupi,

Kadire Bujupi,

Alma Bujupi,

Albion Bujupi,

Albiona Bujupi,

Arlind Bujupi,

Ana Bujupi dhe

Melisa Bujupi nga Drenica: Lirojeni! Menjėherė! Kjo ėshtė dėshira e secilit prej nesh

Fatmir Shabani, Podujevė

Zyber Luma, Kaēanik: Shqipfolėsit projugosllav e burgosėn Ukshin Hotin. Pro UMNIK-asit e burgosėn Albin Kurtin, deri kur kėshtu, me kėta pushtetarė kriminelė ekonomik

Nijazi Kadriaj me 14 anėtarė nga Prizreni: Lirojeni! Menjėherė!

Faruk Idrizi, Sharr: Njerėzit e Millosheviqit e mbajnė Albin Kurtin nė burg

Azem Malsija, Kaēanik, shofer autobusi

Kadri Mavraj,

Ganimete Mavraj,

Gazmend Mavraj,

Genc Mavraj dhe

Indira Mavraj, Saradran: Mavraj

Migjen Shala, ish i burgosur politik, luftėtar i UĒK-sė

Refi Shala, teknik i makinerisė (letanc).

Zeqir Mavraj, punėtor,

Zejnie Mavraj, amvise,

Elvane Mavraj,

Leonora Mavraj,

Armend Mavraj dhe

Fidan Mavraj, Saradran - Burim

Din Avdylit, sekurit gard,

Qemajl Avdyli, SHPK,

Ismajl Avdyli, pensionist,

Miradije Avdyli, amvise,

Vaile Avdyli, mėsuese,

Lindita Avdyli,

Rion Avdyli,

Florent Avdyli dhe

Altin Avdyli: Lirojeni! Menjėherė!

Raif Krasniqi, prof. i gjuhės dhe i letėrsisė shqipe: Ta mbash Albin Kurtin sot nė burg do tė thotė t’ia zėsh frymėn demokratizimit bashkėkohor

Rexhė Mavraj, ekonomist,

Mahije Mavraj, infermiere,

Denis Mavraj, nxėnės,

Edison Mavraj, nxėnės dhe

Erion Mavraj, nxėnės nga Saradrani, Burim

Milazim Elshani, Malishevė: Lirojeni! Menjėherė!

Masar Arifi, Viti, nxėnės

Qemajl Mazreku, arsimtar, Gurishtė, Malishevė: Albin Kurti ėshtė njeri i guximshėm dhe vizionar. Tė lirohet pa kusht dhe menjėherė, domosdo e kohės

Hasan Elshani, Guncat, Malishevė

Albin Elshani, Guncat Malishevė: Duhet tė lirohet patjetėr

Hevzi Osmani, Pėrlepnicė, Gjilan: Kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit

Njomza Osmani, Pėrlepnicė, Gjilanit: Lirojeni! Menjėherė!

Astrit Dehari nxenės Prishtinė dhe

Albana Dehari, studente: Lirojini tė gjithė demonstruesit e 10 shkurtit pa asnjė kusht

Skender Llugiqi, xehetar

Hasan Elshani dhe

Armend Sverka nga Klina: Lirojeni! Menjėherė!

Hysen Rexhepi, Gjilan, Imam nė fshatin Malishevė e Epėrme

Dardana Xhemajli, studente

Alban Elshani nga Klina, maturant

Xhevdet Zeqiraj, Studenicė, Burim, tregtar, veteran i UĒK-sė

Nasuf Mjekiqi, veteran UĒK-sė: Kėrkoj lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit

Egzon nga Polluzha: Lirojeni! Menjėherė!

+37744669198: Lirojeni menjėherė heroin e gjallė tė kombit shqiptar Albin Kurtin dhe tė burgosurit tjerė politik

Valė Rudari, nxėnėse, Bellopojė: Lirojeni! Menjėherė!

Asdren Shtanaj, Gjakove: Lirojeni

Naimi,

Shpėtimi,

Adili,

Dauti,

Labinoti,

Kastrioti,

Iiliri,

Rrustemi,

Agimi,

Neshati,

Esati dhe

Nasufi, punėtorė nė “Tuli Transport”: Lirojeni! Menjėherė!

Elmaze Rudari, punėtore nė UNHCR. Lirojeni! Menjėherė!

Arjeta Salihu

Faruk Gashi

Prof. Sahit Salihu, Ferizaj: Lirojeni! Menjėherė!

Shefki Hasani dhe

Nazmije Hasani, qė tė dy profesorė nga Gjilani: Lirojeni! Menjėherė!

Arsim Thaēi, nxėnės

Vullnet Katana, Hoqa e Vogėl, nxėnės

Hamz Krasniqi, Medvec, arsimtar i historisė: Lirojeni! Menjėherė! Para 3 marsit

Armend Krasniqi, Medveci, jetoj nė Itali

Shemsi Kadriu: Ėshtė e tepėr e padrejtė dhe dua tė jetė i lirė sa mė parė!

Jonuz Morina, elektricist, Poluzh: Liri Albinit dhe shokėve tė tij!

Skender Raci, ish i burgosur i UĒK-sė dhe Hajzer Berisha, veteran: Prijėsi i lirisė nuk burgoset, Lirojeni! Menjėherė!

Kadri Kadriu: Dėshiroj qė Albin Kurti tė jetė i lirė sa mė parė!

Asllan G. Mazrreku nga Malisheva, veteran i UĒK-sė, invalid i luftės, i burgosur politik: Burgosja e Albinit i ngjan viteve ‘81 ku polici shqiptar burgoste shqiptarin, sepse ishte nėn komandėn serbe e tash – kuptojeni ju popull qorr. Boll ma tortura. Lirojeni Albinin Ėshtė i pafajshėm. Kjo ėshtė lojė e policisė sė UNMIK-ut.

Perparim Berisha: Kėrkoj lirimin Albin Kurtit dhe aktivistėve tė Vetėvendosje!-s

Ngadhnjim Musliu: Apelit pėr lirimin e Albin Kurtit prijėsit tė popullit tė pakėnaqur i bashkohem edhe unė. Me ju i tėrė populli

Xhezide Latifi

Hamit Ymeri, Sllatinė e Vitisė: Lirojeni! Menjėherė!

Gzim Latifi

Ramadan Kurti, aktor i Teatrit Kombėtar Gjilan: Burgosja e Albin Kurtit, burgosje kolektive pėr liri. Lirojeni!

Selvie Buqaj nga Studenqani, punėtor nė NBI Suhareka: Kėrkoj lirimin e menjėhershėm tė simbolit tė pavarėsisė dhe lirisė Albin Kurtit. Gjithė Kosova ėshtė me ty!

Pėrparim Muja, ekonomist: Tė gjithe ata qė ndihen komod me kėtė situatė, dėshirojnė qė Albini tė jetė brenda

Xhemajli Buqaj nga Studenqani, punėtor nė NBI Suhareka: Kėrkoj lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit

Fane Pelaj: Lirojeni tė pafajshmin!

Qendresa Selim Loku nga Hani i Elezit: Mbretėrisė i duhej mbreti e jo hajduti. Kosovės i duhet trimi si Albin Kurti. Kosova nuk ka nevojė pėr njerėz tė korruptuar si Grupi i Unitetit. Shqiptari betohet njėherė "JA VDEKJE, JA LIRI"

Besnik Latifi, Prishtinė: Nėse e mbani nė burg Albin Kurtin dijeni qė po e burgosni lirinė e popullit shqiptar, andaj lirojeni sa mė shpejt o qyqar karrierista

Fejzullah Ibrahimi Gegaj, Besianė: Lirojeni liberatorin dhe ndėrgjegjen e Kosovės

Shpend Sfishta, nxėnės nga Besiana,

Shaban Sfishta, arsimtar nga Besiana,

Ajshe Sfishta, Besianė,

Fetie Sfishta, Besianė,

Donika Sfishta, Besianė,

Flora Sfishta, Besianė dhe

Tringa Sfishta, Besianė: E duam lirimin e Albin Kurti

Valdet Muriqi: SHPK lirojeni Albinin sa nuk ėshtė bėrė vonė

Yll Muriqi: Lirojeni atdhetarin tonė

Skėnder Paqarada, Besianė: I lus tė gjithė politikanėt tanė tė korruptuar tė cilėve nuk po ju dalin tė hollat e popullit, por ia kanė nis edhe me na vra e me na burgos, por ta din se do tė pendohen shumė shpejt. Lirojeni legjendėn e gjallė Albin Kurtin. Shihemi mė 3 mars nė kryeqytet!

Kushtrim Loku, Hani i Elezit:Albini ėshtė njeri qė ia don tė miren atdheut, prandaj kėrkoj lirimin e tij nga burgu

Hanife Mehmeti me familje: Apelojmė pėr lirimin e Albinit menjėherė

Xhabir Halabaku nga Pozherani: Tė bėhet lirimi sa mė i shpejtė qė ėshtė e mundur nga burgu

Doruntina Gashi, studente e Komunikit Masiv: Ju lutem lirojeni Albinin, ai ėshtė njeriu qė mė se paku e meriton burgun. Ai mjaft ka vuajtur nė burgjet e Serbisė. Pėr njė vend tė lirė, lirojini tė gjithė!

Shefqete Gosalci-poete: "Shumė njerėz jetojnė ngrohtė nėn dritėn e Atyre qė digjen e qė janė pakė" - Liria u takon Atyre qė e bėjnė, jo atyre qė e dėshirojnė. Ndaj lirojeni ALBININ me shokė menjėherė

Afrim Shala nga Theranda: Tė lirohet Albini!

+37744138527: Kėta liderė politik qė ka pėr momentin Kosova mendojnė qė kanė arritur aq lartė sa qė njė ditė do tė shndėrrohen nė njė diktator pėr ta shtypur popullin e vet, atė popull, i cili i ngriti ata. Andaj kėrkojmė qė sa mė shpejt tė lirohet Albin Kurti!

Elmaz Bytyqi, Ferizaj: Lirojeni njeriun, i cili mėse paku ka faj!

Fatime Hyseni nga Dardana: Mos u krahasoni me shkaun. Lirojeni sa nuk ėshtė bėrė vonė!

Naim Mustafa mjek specializant, Gjilan

Bashkim Mazreku, ekonomist: Mbajtja e Albinit me shokė nė burg ėshtė akti mė i ulėt i klasės politike aktuale nė Kosovė. Ai duhet tė lirohet pa kusht!

+37744701867: Jemi pėr Lirimin e Albin Kurti. Falimiderit “Epokės sė re”

Ermal Elshani, nxėnės: Albini duhet tė lirohet sepse ėshtė njė ndėr ata qė e luftojnė korrupsionin dhe padrejtėsitė momentale nė Kosovė dhe qė kėto padrejtesi po i shkakton qeveria jonė e korruptuar nė bashkėpunim me regjimin antidemokratik UNMIK-un!

+37744229114: Kėrkoj nga dhunusit e drejtėsisė qė sa mė parė tė jetė i lirė legjenda e gjallė Albin Kurit

Bajram Rukolli, kryetar i ShBP. Dega nė Skėnderaj: Kėrkojmė lirimin e menjėhrshėm tė Albin Kurtit!

Ylber Lipa me gruan dhe fėmijėt: Albini, simbol i paqės, rezistencės, zėri mė i arsyeshėm i Kosovės sė PAVARUR dhe SOVRANE. Lirojeni qė edhe ju tė jeni tė lirė!

Dr.Besim Ademi

Dr.Arben Ademi

Genc Krasniqi, nxėnės i Shkollės sė Mesme: Kėrkoj lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit!

Xhezide Ademi

Fitnete Morina, punėtore nga Gjakova: Ju pėrshėndes. Pėr Albin Kurtin lirim sa mė tė shpejt!

Albina Maliqi,

Pajtime Maliqi dhe

Vjosa Maliqi, Terpezė e Vitisė: Duam lirimin e Albinit dhe shokėve tė tij!

+37744475835: Kom. Lumi nga Tusuzi i Prizrenit: Lirojeni Albin Kurtin!

Ukshin Hoti, Ratkoc KK Rahovec: Albin Kurti ka qėllime tė larta njerėzore. Tė lirohet menjėherė!

Avni Bytyqi, Karvasari, Malishevė: Albin Kurti po i kontribuon ēėshtjes kombėtare. Tė lirohet pa kusht!

Fatmire Zogu, stomatologe: Lirojeni menjėherė Albin Kurtin

Zeqir Bushi nga Shkupi: Kėrkoj lirimin e patriotit kombėtar

+37744281084 Blera dhe

Shera nga Kaēaniku: Lirojeni Albinin!

Xhavit Sejdiu punėtor dhe

Fatime Sejdiu profesoreshė: Lirojeni menjėherė Albinin. Shihemi mė 3mars!

Adem Sejdiu, jurist Klinė: Lirojeni! Menjėherė!

Hysen Hyseni: Me burgosjen e Albinit, Grupi i Unitetit po e burgos vetėveten!

Nebih Abdullahu: Tė lirohet! Menjėherė!

Avni Katan, Hoqė e vogėl, nxėnės: Tė lirohet! Menjėherė!

Alban Kaatan, Hoqė e vogėl, arsimtar i gjuhės shqipe: ju lutem qė ta lironi sa mė parė Albin Kurtin, sidomos para 3 marsit

Fitim Tershnjaku, biolog, Dragash

Sanie Bllaca, amvise

Nazmi Drenica, TMK: Tė lirohet! Menjėherė!

Ardita, Drenicė: Lirojeni Albinin e gjithė tjerėt se vetėm nė serbi ka pasur rob. Qė s’keni tjetėr punė shkoni nė parlament tė Kosovės, luani letra

+37744693245: Kur kujtoj familjen, s’mė merr gjumi. 5 anėtarė i kam tė vrarė gjatė luftės, dy javė rob kam qenė. Sot politikanėt e Kosovės luajnė me gjak e tyre, ata s'dinė ēka ėshtė lufta, nuk dinė ēka ėshtė me humb familjen, se vetė kanė qenė t’siguruar. Jam me Vetėvendosje. Skenderaj

Florina Dreshaj, nxėnėse dhe

Valorina Dreshaj, nxėnėse: Tė lirohet! Menjėherė!

E gjithė klasa 7/2 nga sh.f. 'Ismail Qemali'' Prishtinė

Agron Sherifi

Besfort Hysenaj, nxėnės, Prishtinė

Egzon Hasani

Lumni Thaēi, student i fizikės

+37744610960: Lirojeni Albinin

Bardhyl Salihu,

Liridon Ferati,

Hysni Rexhepi,

Ekrem Zeqiri,

Jakup Fazliu, nxėnės kl 12/9 nga Vushtrri. Kėrkojmė lirimin e Albinit dhe tė tjerėve

Nak Berisha nga Kastrioti: zotėri i nderuar Albin, je legjendė e gjallė, tė lutem kėrkoni dorėheqjen e Haraqisė, i cili nuk e meriton t’ju quajė tradhtar

+37744129678: Shyqa, Guncat: Liri a vdekje, rroftė Albin Kurti, lirojeni

Brahim Kukaj, instalues i ujit, Prishtinė: Apel pėr lirimin e Albin Kurtit dhe tė burgosurve tjerė politikė, me mesazhin Tė lirohet! Menjėherė!

Faton Kurti, f.sh. Carralevė

Memet Nikqi, firma Gacaferi, Pejė: Kėrkojmė qė mė 3 mars Albini tė lirohet e tė dalim bashkė

Granit Gashi, nxėnės, Drenas. Tani kur mė sė shumti i duhen kėtij vendi, ja sot ja kurrė

Rifat Gjoci, historian: Lirojeni! Menjėherė!

Servete Gjoci, mėsuese: Lirojeni! Menjėherė!

Arsim Elshani, Poklek i ri

Simon Veseli, Prizren: Lirojeni! Menjėherė!

Mustafė Demiri, Smirė: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit me ēdo kusht

Xhelal Bislimi, inxh i dipl i Elektroteknikės, Gjilan: Lirojeni pa kusht Albinin

Shefqet Koraqi, Kaēanik: Albini ėshtė simboli dhe krenaria e Kosovės

+37744210648, Milaimi, Guncat, Malishevė: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit

Mėmėdhe Ibrahimi, nxėnės, Lipjan

+37744769195, Luli, Guncati, Malishevė: Lirojeni! Menjėherė!

Besim Elshani: Kėrkoj lirimin e Albin Kurti

Ardian Shtanaj, student, Gjakovė

Haqif Elshani: kėrkoj lirimin e Albin Kurtit

Familja e Behxhet Elshanit, Guncat, Malishevė: kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit nga ēetnikėt e UNMIK-ut

Ragip Dermaku, tregtar, Gjilan

Besfort Reēica, student

Banush Elshani: kėrkoj lirimin e Albinit sa mė shpejt, se nuk e ka vendin aty

Driton Qaka, student, Kaēanik

Arton Shehaj, Gjakovė

Lulzim Aliu, student: Lirojeni! Menjėherė!

Fadil Beqiri, KMDLNJ, Vushtrri

+37744578743: Ju lutem lironi Albin Kurtin

Faik Maloku, inxhinier

Bejtullah Musliu, arsimtar, Vėrban, Viti: Albinin e burgosėn mafiozėt, tė korruptuarit dhe hajnat, por idealet e tij nuk mundi t’i ndalė as idoli juaj Millosheviq, e nuk do tė mundė t’i shuani kurrė o tė mjerė, Turp!

Sadik Shala, Prizren: Albini kėrkon dhe meriton liri, e jo robėri

Sami Drenica, profesor, Shalė, Lipjan: Kėrkojmė lirimin e Albinit, ai nuk e ka vendin nė burg

Melihate Zhdredha: Lirojeni ju lutem

Ilmi Qerimi, kamerier, Skenderaj: Lirojeni! Menjėherė!

Meseret Sevgi Baresh, Prizren: Liri Albinit!

Ali Mert Hebiballar, Prizren: Liri Albinit!

Nysrete Gjengiz, Prizren: Liri Albinit!

Ismet Gylsyne, Prizren: Liri Albinit!

Ouze Llokvica, Prizren: Liri Albinit!

Vlera Curri: Lirojeni trurin e Kosovės Albin Kurtin!

Edis Abdullahu, Prizren: I bashkohem apelit. Liri Albinit!

Sehare Berati: I bashkohem apelit. Liri Albinit!

Mustafė Emerlla, ushtar i UĒK-sė: I bashkohem lirimit tė Albin Kurtit

Elhami Haxhimustafa, Rahovec: Lirojeni menjėherė ose do tė ēohet i gjithė populli nė kryengritje!

Gresa Konjufca, studente: Albin Kurti krejt grupin negociator i mbanė nė kukė edhe e kcen shotėn. Po lirojnei njeriun e menēur e mos u koritni mė shumė!

Mehmet Thaqi nga Rogana-Dardana: Lirojeni! Menjėherė!

Sadat Likaj, Krajk-Has: Liri pėr Albinin!

Safet Ibrahimi, vranidoll: Ta lirojnė simbolin shqiptar. Krejt Kosova ėshtė Albin. Ta lirojnė shqiponjėn shqiptare!

Fatmire Malaj, Gjilan, mėsuese e papunė: Tė lirohet Albini!

Fadil Sokoli: Kėrkoj lirimin e Albinit. Menjėherė!

Sabedin Aliu nga Brodi

Ramiz.Q. Sertolli, Bellanicė, punėtor

Ali Murselaj, shofer: Liri Albinit! Vetėvendosje Kosovės!

+37744305795: Liri Albinit! Vetėvendosje Kosovės!

Lulzim Braha, kamarier Kosovatrans PZ.: Albini tė lirohet! Kosova ka nevojė!

Begri Abdullahu, Rendist, Prizren: Kosova ka nevojė pėr ty o Albin!

Xhezide Heta: Pėrkrahu lirimin e Albin Kurtit me shokė!

Fatmir Abdullahu, veteran i UĒK-sė: Ju pėrshėndes pėr guximin tuaj z.Muhamet Mavraj. Bravo! Tė lirohet Albin Kurti!

+37744634555: Kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit sa mė shpejt!

Sokol Ajeti, student: Pse tė mbahet nė burg njė njeri i drejtė e pa faj. Respekt pėr atdhetarin Albin Kurti!

Ardiana,

Gani,

Hatixhe,

Sami,

Ilmi,

Afėrdita dhe

Antigona Krasniqi (Apelojmė qė sa mė parė ta lirojnė Albin Kurtin)

Hasan,

Vagjide,

Teuta,

Sihana dhe

Xhevat Limani: Kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit dhe e konsiderojmė tė pafajshėm!

Skender Hyseni, Drenas, tregtar: Lirojeni tė gjithė tė burgosurit dhe Albinin!

Sabri,

Shqipe,

Mimozė,

Mentor dhe

Manushaqe Shyti nga Vushtrria: Lirojeni Zėrin e Popullit Albin Kurtin!

Ismet,

Shefqet,

Haki,

Kemal,

Zijahi dhe

Agimi nga Trimori i Kaēankut: Ju bashkėngjitemi apelit pėr lirimin e Albinit!

Milaim Krasniqi bashkė me:

Ali,

Behxhet,

Mehmet,

Rexhep,

Esad,

Ardon,

Valdrin,

Erion,

Argur,

Valmir,

Ardiana,

Miradie,

Selvete,

Diellza,

Ardita,

Liria,

Valbona,

Valmirja,

Kimeti dhe

Selvete Krasniqi: Kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit

Buqja, profesoreshė,

Vjollca, studente,

Kadirja, infermiere,

Agimi, piktor,

Alma,

Ardita,

Sebi,

Zelfia,

Ramizi

Ars,

Kada,

Tina,

Bjonda,

Lindi dhe

Altini: Lirojini! Menjėherė!

Familja Hoti nga Carralluka: Kėrkojmė me ēdo kusht lirimin e Albin Kurtit, njeriut qė po flijohet pėr pavarėsinė e Kosovės!

Ganimete,

Ajshe dhe

Sanije Fazliu nga Besiana: Ju lutem ta lironi Albin Kurtin!

Fisniku,

Fjolla,

Hafija dhe

Xhevrija: Lirojeni zemrėn e Shqiptarisė Albin Kurtin!

Mustafė Gjoci, prof. Burim me familje

Zekė,

Sofie,

Rrezarta,

Have,

Dardan,

Fatjona dhe

Florian Gjoci: Lirojeni qendresėn dhe rezistencėn e kombit shqiptar!

Shaban Berisha,

Hysnie Berisha,

Ruvie Berisha,

Veton Berisha dhe

Agron Berisha

Vllaznimi,

Bashkimi,

Hava,

Zymberi,

Ajmani dhe mbarė familja Dreshaj nga Prigoda e Burimit: Pėrshėndetje “Epoka e re”, ju urojmė pėr iniciativėn pėr lirimin e Albinit!

Hasan Beqaj, agronom i Bujqėsisė me familje:

Eminja,

Betimi,

Dardani,

Bersarti dhe

Arta Beqaj

Izet Xhemaj,

Azbije Xhemaj Pz,

Xhemali Xhemaj, Gjermani,

Naim Xhemaj

Ridvan Xhemaj, Austri

Nazim Xhemaj,

Nazmi Xhemaj,

Linda Xhemaj dhe

Hava Xhemaj dhe gjithė familja Xhemaj nga Prizreni: Lirojeni! Menjėherė!

Enver Pireva nga Dardana: Uroj qė Albin Kurti tė lirohet sa ma shpejt!

Shefkije Kadriu: Tė lirohet Albin Kurti!

Myfyt Ademi: Albin Kurti le ta zezojė sa mė shpejt lirinė!

Hajrije Kadriu: Lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit!

Enver Hasani, kėpucėtar, Prishtin: Lirojeni Albin Kurtin dhe tė burgosurit e tjerė!

Isuf Kadriu: Tė lirohet sa me shpejt Albin Kurti!

Florim Livoreka nga Hani i Elezit: Lirojeni Albin Kurtin mos na detyroni me liru na me dhunė se kris kallashi!

 Alush Lakna me familje: Lirojeni! Menjėherė!

Rametulla Memedi, Kopenhage, Danimark: Lirojeni liderin e Vetėvendosje!-s

Dr. Feti Hetemi, Viti: Kerkoj lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit. Ai nuk e ka vendin nė burg. Albini ėshtė vizionari dhe lideri mė meritor i kauzės sonė shqiptare nė kėtė shekull. Burgosja e Albinit ėshtė fshehja e krimit ekskluzivisht nga i vetezgjedhuri Grupi i Unitetit me bekimin e kėtij grupi pėr ta fshehur krimin qe e bėnė nė demonstratėn e 10 shkurtit.

Sazan Elezkurtaj, nxėnės, Zhur: Lirojeni! Menjėherė!

Arben Hoxha, Prizren: Megjithatė e meriton tė lirohet Albini

Ali Aliu,

Miradie Aliu,

Suliote Aliu dhe

Lumnije Aliu. Lirojeni! Menjėherė!

Sali Ahmeti nga Gjilani: Ta lirojnė pa asnjė kusht, sepse nuk ėshtė fajtor nė kėtė protestė!

Valon Dernjani nga Hani Elezit: Ju burra tė pavarėsisė sė Kosovės multietnike me 4 % serb. Lironi Albin Kurtin!

Xhevat Hoxha prej Belgjke: Ju lutem qe Albin Kurtin ta lironi sa ma shpejt prej burgu. Albin nė jemi me ju pėr vetėvendosjen

Naipi nga Belgjika: Ju lutem pėr lirimin e Albin Kurtit sa ma shpejt!

Hyzer Gashi, ekonomist

Liridona Mjeku: Lirojeni! Menjėherė!

Erjon Krasniqi: Lirojeni! Menjėherė!

Shaban Krasniqi, nxėnės nga Fushė-Kosova: Lirojeni! Menjėherė!

Agon Shqipton dhe Veprim Osmanaj Gurrakoc: Lirojeni! Menjėherė!

Metė Krasniqi, arsimtar: Albini i duhet Kosovės. Nuk mund tė heshtim, kur nė burgjet e Koso-Unmikut gjinden ēelėsi i shqiptarizmit me patriotėt shqiptarė...

Lazimi,

Maliqi dhe

Petriti nga Dardana: Tė lirohet me ēdo kusht Albini!

Zeqir Hoxha, nxėnėse, Bellanicė: Kėrkoj lirimin e Albinit me shokė!

Arijeta Qesko: Lirojeni Albin Kurtin se ai ėshtė zėri i popullit pėr “Vetėvendosje!”

Besnik Kryeziu, Arbanė, Prizren: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit dhe tė gjithė tė burgosurve politik menjėherė dhe pa kushte se pa lirimin e tyre nuk ka liri nė Kosovė. Ata mbahen pa drejtėsisht nga UNMIK-u prapa grilave duhet tė jenė policėt rumun dhe ukrainas aty. Liri pėr ēlirimtaret, rroftė Ushtria Ēlirimtare e Kosovės! Lirojeni Albin Kurtin se ai ėshtė zėri i popullit pėr vetėvendosje!

Minushe Kryeziu nga fshati Roganė, Dardanė: Ju lutem lirojeni Albin Kurt!

Shaban Hajdari,

Nerxhivane Hajdari

Arsim Hajdari

Fatmire Hajdari dhe

Miradije Hajdari nga Mitrovica: Lirojini! Menjėherė!

Albana Bashota

Daut Buqaj, maturant nė Gjimnazin "Jeta e Re"-Therandė: Kėrkoj menjėherė qė tė lirohet Albin Kurti, simboli i lirisė, i pavarėsisė dhe demokracisė sė kėtij vendi!

Vezir Shehu, ndėrmarrės: Tė burgosen njerėzit nė shekullin 21, tė cilėt me jetat dhe vullnetin e tyre ia japin njė shkėlqim mahnitės vlerave demokratike, duke protestuar nė meny tė denjė pėr tė drejtėn pėr VETVENDOSJE. Ky turp s’durohet ma, prandaj protestojmė fuqishėm andaj ju lutemi qė t’i lironi sa mė parė!

Valmir Fetahaj, Gurrakoc: Disa faktor ndėrkombėtar dėshirojnė tė na shkelin tė drejtat tona sikur ne te ishim jetim, po kanė harruar qė na kemi nan dhe ajo nana jonė ėshtė gjaku ynė, ndėrsa politikanet tanė janė verbuar pas interesit dhe karrigave dhe nuk dėgjojnė pėr popullin fare apo konsiderojnė veten sikur janė tė mėdhenj, po kanė harruar se populli i ka ngritur dhe do t’i zbresė

Fadil Bylykbashi, inxhinier i elektroteknikės: Kosova duhet tė vendos pėr fatin e vet dhe kėtė mė sė miri e thotė Albini, lirojeni sepse mbron atė qė secili nga ne e ka ne zemėr!

Rifat Osmanaj nga Burimi: Lirojeni! Menjėherė! E duam lirimin e Albin Kurtit sa mė parė!

Shefqet Krasniqi, profesor Vushtrri dhe Fatime Hyseni Vushtrri: Tė lirohet Albin Kurti!

Driton Tahiri nga Galica e Drenicės, student i Gjuhės Shqipe: Lirojeni njeriun intelektual tė kohės sė sotme dhe mos bjerini nėn ndikimin e tyre te dhunės...

Syla nga Bresalci-Gjilan, infermier i mjekėsisė nė Gjilan: Kėrkojmė lirimin e legjendės se gjallė Albin Kurtit!

Familja e dėshmorit Ismet Ramadanit,

Haxhere Ramadani dhe

Fatos Ramadani: Lirojeni! Menjėherė!

Hajdar Abazi, PTK, Viti: Mbajtja e Albinit nė burg ėshtė turpi mė i madh kombit shqiptar .Prandaj lirojeni!

Dukagjin Dibrani nga Prishtina, student i Fakultetit Teknik: Apelojmė pėr lirimin e Albin Kurtit dhe tė gjithė tė burgosurve politik,

Rexhep,

Nafije dhe

Guxon Shala, Barilevė: Lirojeni! Menjėherė!

Asar Arifi, nxėnės, Viti: Liri pėr Albin Kurtin! Lirojeni! Menjėherė!

Gėzim Krasniqi, nxėnės, Studenqan, Therandė: "O Albin bir i Shqipėrisė, ti gjithmonė je simbol i lirisė". Ai njeri qe e akuzon Albinin pėr nxitje tė demonstruesve, ai ėshtė pėrkrahės i serbėve.

Shkodran Mustafa nga Vitia: Lirojeni! Menjėherė!

Driton Mustafa nga Vitia: Kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit!

Nazif Blakaj, Kovrage, Burim: Lirojeni! Menjėherė!

Liridon Dajaku nga Skenderaj: Dėshiroj lirimin e Albin Kurtit dhe Shokėve tė tij qė mbahen nė burgjet e UNMIK-ut padrejtsisht

Kushtrim Gashi, gjimnazist, Skenderaj: Lirojeni Albin Kurtin "Legjendén e gjallé"!

Mehmet Rukolli, nxėnės, me gjithė familje: Lirojeni! Menjėherė!

Bislim Bislimaj, drejtor i NT Vrrini Market nė Vlashnje: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit menjėherė!

Atdhetare Rukolli, nxėnėse: Kėrkoj lirimin e menjėhershėm tė njeriut tė Kosovės, z. Albin Kurtit!

Ragip Gubaci nga Prishtina: Me mirė kishte me qenė qė tė lirohet Albin Kurti se sa te ndodh diēka e tmerrshme si ajo e 10 shkurtit S’po kuptoj ēfarė budallaj ka Kosova nė politikė e tė zgjuarit nė burg, lirojeni Albin Kurtin dhe shokėt e tij o politikaj idiotė se boll jini trash t’u bo hajni!

Remzi Llabjani,

Feride Llabjani,

Shpresa Llabjani,

Drita Llabjani,

Bujar Llabjani dhe Kujtim Llabjani nga Ferizaj: Lirojeni! Menjėherė!

Fatmir Thaēi, kimist, laborant, Smallushė

Gafurr Llabjani,

Gyltene Llabjani,

Edison Llabjani,

Euresa Llabjani dhe

Elmedina Llabjani: Kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit sa mė shpejt!

Milaim Kryeziu nga Theranda: Kerkoj lirimin e zotit Albin Kurti dhe tė gjithė tė burgosurve tė tjerė politikė! Menjėherė!

Nexhmedin Hasan, Qendrės K Prizren: E pėrshėndes Gazetėn “Epoka e re”, gazetė mė besueshme, dhe i bėj apel institucioneve vendore, ndėrkombėtare pėr lirimin e menjėhershėm tė zotit Kurti me 20 anėtarė!

Haxhi Jasharaj me 30 anėtarė tė familjes: Lirojeni! Menjėherė!

25 anėtarėt e familjes Maliqi nga fshati Gegaj komuna e Besianes: Kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė tė madhit Albin Kurti!

Ali Kadriaj nė emėr tė familjes 14 anėtarėshe, Prizren

+37744342354 Familja 6 anėtarėshe Hajdini nga Gjilani: Lirojeni menjėherė

Musli Cakolli me 5 anėtarė tė familjes: Lirojeni Skėnderbeun e kėtij shekulli, Albin Kurtin!

Shemsi Berisha nga fshati Siqevė: I bashkėngjitemi kėrkesės pėr lirimin e Albin Kurtit nga burgu mė 10 anėtarė tė familjes tė gjithė mbi 18 vjet

Myfyt Ademi nga Struga me familjen e gjerė 50 anėtarėshe: Kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė njeriut tė shtrenjtė Albin Kurtit!

Qazim Shabanit me familjen 4 anėtarėshe, Gjilan: Kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit nga burgu dhe masa ndėshkimore ndaj atyre qė urdhėruan burgosjen e tij!

 +37744199207, Kryefamiljari F. Musliu me 6 anėtarė: Kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit!

 Nebi B. Ademi me 6 anėtarė tė tjerė tė familjes: Lirojeni Albinin sepse keni burgosur ardhmėrinė e Kosovės.

Vllaznim Halili nga Guri Kuq me 24 anėtarė tė familjes: Dėshirojmė qė tė lirohet Albin Kurtin!

Sehat Mustafa, żsh-ushtar ż UĒK-sė me 5 anėtarė tė famżljes. Lżrojenż pa kusht Albżn Kurtżn!

 Pesė anėtarė tė familjes sė dėshmorit Haziz Tola: Kėrkojmė lirimin e Albinit!

Ramadan Dreshaj nga Vrella me 6 anėtarė tė familjes dhe 2 nipa. Kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit!

Afrim Fusha, Artare, Besianė me familjen 5 anėtarėshe: Pa liri pėr Albinin nuk ka liri Kosova!

Bislim Bajrami, ish i burgosur politik nga Izbica-Skėnderaj me familje 6 anėtarėshe: E pėrkrahim apelin dhe e pėrgėzojmė stafin e “Epokės sė re” pėr kėtė nismė!

Hekurim Ibrahimi me familjen 5 anėtarėshe: Lirojeni menjėherė patriotin mė tė madh tė kėsaj toke pasardhėsin e tė madhit Ukshin Hoti.

 




(APELI VAZHDON ēdo ditė... Bashkėngjitu edhe ti! Tregoji edhe njė shoku qė s’ka dėgjuar pėr apelin.

Shkruani vetėm njė herė njė mesazh nė e-mailin: epokaere_mm@hotmail. com, ose nė numrin e telefonit (044) 602 602.

Nėse s’mund tė bėsh asnjėrėn nga kėto, shkruaje dikund njė grafit me emrin e Albin Kurtit ose tė idealit tė tij, Vetėvendosjen qė na takon edhe neve sikur kombeve tjera. Kjo i ndihmon shumė lirimit tė Albinit me shokė... Ke bėrė njė punė tė madhe kėshtu! BĖJE, DHE THJESHT, MOS TA NDIN!

 

 

NESĖR BOTOHEN DHJETĖ FAQE TĖ TJERA ME APELET TUAJA!

EJA EDHE TI ME NE NĖ KĖTĖ THIRRJE HUMANE!

Presin pėr botim edhe mijėra e mijėra mesazhe. Askush nga ju tė mos zhgėnjehet! Me urdhėr tė botuesit, ato do tė botohen njė pėr njė, pėrfshirė mesazhet telefonike me komentet tuaja shumė interesante! Bashkangjitu edhe ti)

 

APEL pėr lirimin e Albin Kurtit dhe tė burgosurve tjerė politikė nga burgjet e UNMIK-ut me moton: Lirojini, menjėherė! (PJESA 13)

 

T: Edhe mė shumė rriten kėrkesat pėr lirimin e Kurtit! Numri 10 mijė ėshtė kaluar moti!

 

T: Apelo edhe Ti nė (044) 602 602

 

 

Dr. Afėrdita Hyseni nga Prishtina: Liri pėr Albin Kurtin!

Dr. Aqif Mehdiu: Liri pėr Albin Kurtin ose mė arrestoni dhe mua se mendoj si Ai!

Jeton Idrizi, Tetovė: Lirojeni Albinin se do t’ju gjykoj historia. Mos shkelni mbi gjakun e dėshmorėve!

Enver Grajēevci: Lirojeni Albin Kurtin!

Albanita Beka, nxėnėse: Lirojeni Menjeherė! Burgu nuk ėshtė vend pėr tė!

Petrit Bytyqi,

Lis Bytyqi,

Januz Bytyqi,

Zekie Bytyqi,

Lamone Bytyqi,

Janina Bytyqi,

Emine Bytyqi dhe

Fluturė Bytyqi: Lirojeni Albin Kurtin sa mė parė se ai ėshtė vėllai ynė dhe i gjithė Kosovės!

Shpend Jashari Shkolla e Mesme “Aga Xhitė”, Ferizaj: Kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė Albinit dhe tė gjithė tė burgosurve politik!

Florim Behluli, Mushtisht

Familja Daci nga Hani-Elezit: Kėrkojmė qė tė lirohet IDOLI i lirisė sonė. Shpresa jonė e vetme ėshtė arrestuar nga ekipi pro shkatėrrimit tė ėndrrave shekullore!

Nebih Berisha nga Gurbardhi: Edhe unė kėrkoj lirimin e menjėhershėm tė Albinit!

Valdete Dėrguti dhe

Vetmi Haziraj, Skėnderaj

Shani Kastrati: Ju pėrgėzoj pėr hapin e marrė pėr lirimin e Liderit tė Vetėvendosje!-s

Bexhet Alidema: Kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit!

Familja Halil Alidema, Pozheran: Lirojeni njeriun e Kosovės, i cili vazhdon rrugėn e Lirisė!

Komandant Shkupi: I bashkėngjitem apelit dhe njėkohėsisht kėrkoj qė tė ndėrpriten kėto burgosje politike dhe t’i jepet fund politikės shoviniste tė UNMIK-ut!

Mefail Bajrami nga Cėrnica e Gjilanit: Lirojeni menjėherė Albinin!

+37744320785: Tė lirohet Albin Kurti menjėherė!

Andi Bajrami nga Cėrnica e Gjilanit: Menjėherė tė lirohet Albini!

Afėrdita Murtezi,Viti: Lirojeni enciklopedinė shqiptare. Kosova dhe LIRIA i takojnė tė madhit Albin!

Nezhdet Nila, ekonomist i diplomuar: Lirojeni Albin Kurtin!

Shaip Korrani student i Shkencave Kriminalistike: Nė vend qė tė dėnohet vrasėsi po dėnohet viktima... Ngase ky ėshtė mė i pambrojturi... Liri pėr Albinin!

+37744775467: Lirojeni Albin Kurtin!

Ark Hamdiu: Dėgjojeni zėrin e arsyes. Lirojeni Albinin!

+4526253102: Tung nga Sameti nga Danimarka: Dua qė Albin Kurtit tė lirohet!

+38970705102: Ju bėjmė apel nė mėnyrė vėllezėrore qė sa mė shpejtė tė lirohet Albin Kurti. Apelit i drejtohen 10000 studentėt e Universitetit shtetėror tė Tetovės. Dimė ta mbrojmė Albinim!

Ing. Myrvete Ejupi: Lirojeni! Menjėherė!

Ing. Rasim Ejupi: Lirojeni! Menjėherė!

Emin Deliu nga Kēiqi i Madh: I uroj shėndet dhe lirim tė shpejtė. Albini ėshtė njė largpamės!

+37744174343: Lirojeni! Menjėherė!

Qamil Ēitaku, veteran i UĒK: Lirojeni Albinin, lirojeni Kosovėn!

Gani Lahu nga Vushtrria

Kushtrim Tifeku: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit menjėherė!

+37744199977: Lirojeni!

Lulzim Ēitaku, ekonomist: Lirojini tė gjithė! Albini e don Kosovėn!

Hajrulla Ēitaku ing. Motoristikės: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit!

Rilindi,

Rinori dhe

Doruntina Bekteshi, Gjilan: Liri pėr Albinin!

Lulėzim Blaka, anėtar i kryesisė ssė OVL tė UĒK-sė, Pejė: Ka kaluar koha e burgosjeve politike!

Bekim Gashi, Prizren: Pėr lirimin e Albin Kurtit!

Agim Koraqi me tre anėtarėt e familjes: Kėrkojmė lirimin e Albinit!

Milazim Leku, punėtor nė Salbatring: Lirojeni Albin Kurtin menjėherė nė qoftė se doni Kosovė!

+37744145364: Tung Xhebraili: Lirojeni legjendėn e popullit, i cili e tregon tė bardhėn tė bardhė, e tė zezėn tė zezė. Mos u besoni tradhėtarėve tė Unitetit...!

+37744492587, Jakupi Ferizaj: Lirojeni menjėherė. Ėshtė i pafajshėm!

Bajram Azemi, Malishevė, Gjilan: Tė lirohet ylli i lėvizjes studentore!

Beqė Zenunaj mėsues nga Peja: Kėrkoj nga organet e Srejtėsisė qė menjėherė ta lirojnė Albin Kurtin pa kushte!

Ekrem Bytyqi nga Malisheva: Pėr lirimin e njeritu tė Kosovės!

+37744273722: Ju lutem sa mė parė lirojeni Albin Kurtin ose do tė shpėrthejė pakėnaqėsia gjithpopullore!

+37744642613: Lirojeni Albinin!

+37744428414: Nėse ia doni tė mirėn Kosovės lirojeni Albin Kurtin!

Besiani Bytyqi: Menjėherė lirojeni Albin Kurtin!

Halil Bajrami e

Besnik Maliqi nga Tėrpeza e Vitisė: Sa mė shpejt lirimi i Albinit me shokė. Pėrshėndesim gazetėn “Epoka e re” mė tė mirėt jeni ju!

+37744105587 Sejda nga Gjilani: Albin  Kurti ėshtė hero. Duhet tė lirohet nga njerėzit me genjeshtarė nė botė – QEVERIA!

+37744177860: Kėrkoj lirimin e Albinit, njeriut qė nuk iu tremb syri as nė kohėn e kriminelėve sllavė!

Quhem Naser Shaqiri, Lypjan: Marrė pjesė nė mesazhin e juaj pėr lirimin e tė nderuarit Albin Kurtit!

Adnan Salihi: Lirojeni Albin Kurtin!

+37744666621: E. Hoxha: Puna e parė qė duhet bėrė ėshtė tė lirohet Albin Kurti!

+37744193424: Izjadini nga Ferizaji: Lirojeni! Menjėherė!

Murat Mustafa, Muhovc. Lirojeni! Menjėherė!

+37744285010: Lirojeni njeriun e Kosovės-Albin Kurtin!

+37744771435, Sevdaili nga Vitia: Lirojini! Menjėherė!

+37744225345: Dadini, Kaēanik: Lirojeni legjendėn. Ata qė na vranė e meritojnė burgun, e jo Albin Kurti!

Lavdim Beka, Mitrovicė: Lirojeni Liderin e Vetėvendosje!-s se nuk ka tjetėr. Vetėm njė do tė jetė!

+37744284211, Bujari, student i Fakultetit tė Arteve: Lirojeni! Menjeherė Albin Kurtin!

Behar Krasniqi, Xerxė, Rahavec, veteran i UĒK: Lirojeni tė madhin Albin Kurtin!

Liridona Musliu dhe

Majlinda Musliu, nxėnėse, Gjilan: I bashkėngjitemi apelit pėr lirimin e Albinit. Ėshtė padrejtėsi e madhe!

+41764550913: Edhe ne kurbeēarėt nė Zvicėr kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit. Boll i shkojė jeta nė burg, njėherė nė Serbi e tash nė Kosovė!

Shahadije Mustafa: Lirojeni Abinin!

Shkelzen Bajrami nga Molliqi i Gjakovės: Lirojeni Albinin se Kosova ka nevojė pėr njė njeri intelektual dhe guximtar siē ėshtė ai!

Abdyl Kurteshi nga Gjilani: Liri pėr Albinin sa mė parė!

Beqir Hasi, Drenas, Analist Politik: Lirojeni Albinin! Lė vijė nė Drenicė tė jetoj i lirė - territor pa decentralizim nė baza etnike, ashtu siē e dėshiron tėrė Kosovėn!

Shend,

Tenor dhe

Veprim Osmanaj

Ismet Hamdi Hoxha, ish-polic i diferencuar ideopolitikisht mė 1989 me vendim tė ministrit serrb tė policis R. Bogdanoviq dhe eprorit tė lartė tė policisė sė Kosovės Sheremet Ahmetit, epror i UĒK, major i TMK-sė, i diferencuar me kėrkesė tė eprorit tė APJ-sė Agim Ēekut, drejtuar UNMIK-ut, i diferencuar nga komp. e sigurimit WDG me kėrkesė tė SHPK-sė nėnshkruar nga komisioneri i policisė sė UNMIK-ut Kai Vitrup, i diferencuar nga Akademia Policore nė Vushtrri nga shtabi i SHPK-sė. Albin Kurti duhet tė lirohet nga burgu, poqė e nevojshme edhe me luftė!

+37744234322: Liria ėshtė e panegociueshme, Lirojeni lirinė e Kosovės. Menjėherė!

Besim Memeti: Lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit!

Alush Leci, prof. Dardanė: Tė lirohet Albin Kurti sa mė shpejt!

Arben Thaqi-Tatlija: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit – ujkonėn e Kosovės!

Tergit Aliu, Brrut-Sharr: Ata qė janė kundėr Vetėvendosje-s nė shpirt kanė barkodin qė fillon me 860, pra janė produkte tė Serbisė. Bojkotoni produktet e Serbisė, pėrkrahni luftėtarėt e burgosur tė UĒK-sė dhe Albin Kurtin!

+37744638248: Enver dhe e bija Egzona. Lirojeni Albinin. Ai ėshtė i yni!

Besart Shurdhani me familje: Kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit!

Abit Haziraj, Drenicė: Albin Kurti s’e ka vendin nė ēeli. Lė tė lirohet ēelia pėr krimineleė qė vranė tė rinjtė kosovarė!

+37744322083: Naseri nga Zhegra e Agim Ramadanit: Lirojeni Albinin!

Qerim Zogaj, ish-ushtar i UĒK-sė, Turjakė-Malishevė: Liri pėr Albin Kurtin!

Qefserja,

Egzona,

Shėndriti,

Bulza,

Natyra,

Shpresa,

Enver Dermaku dhe

Xhemajl Makolli: Lirojeni Albin Kurtin sa mė parė!

+37744443003: Lirojeni! Menjėherė!

+37744211428:

Asllani,

Fikrija,

Gazmendi,

Qėndresa,

Kujtesa,

Leona,

Shefketja,

Florija,

Zeka,

Mihonja,

Isa dhe

Albulena: Lirojeni Albin Kurtin, patriotin mė tė madh!

+37744392059: Familja Hoti 14 anėtarėshe nga Prizreni: Kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit, veprimtarit tė palodhshėm tė ēėshtjes kombėtare shqiptare!

Ramadan Dakaj, Korish-Prizren: Lirojeni Albin Kurtin! Mos pėrdorni metodat e shkive!

Mjellma Haxha: Liri pėr Albin Kurtin!

Mendeneres Rexhepi: E kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit!

Rexhep Haxhiu, student i Fakultetit Ekonomik: Kėrkoj lirimim e Albinit nga burgjet e unmikistanit, liri pėr liridashėsit. Bravo Epoka...

Binak Berisha, Lesingstraße 30 Kempten, Gjermani

Aqif Iljazi, Moudon-Zvicėr me tėrė familjen 9 antarėshe: I bashkėngjitemi apelit pėr lirimin e Albin Kurtit me shokė dhe burgosjen e lidershipit kosovar!

Ēlirim Lubovci, nxėnės: Lirojeni! Menjėherė!

Sabri Demaēi, Ekonomist i diplomuar: Kėrkoj liri pėr albinin dhe pėr tė gjithė anėtarėt e Vetėvendosje!-s. Respekt pėr redaksinė!

Afėrdita Lubovci, Studente: Lirojini! Menjėherė!

Besim Misini, Remnik i Vitisė: Ju lutem qė ta lironi Albinin!

+37744728202: Ju lutem lirojeni, lirojeni Albinin a pak ka ndejt nėn shka. Lirojeni, lirojeni!

Shkėlzen Morina nga Klina: Pėr lirimin e Albinit menjėherė!

Azize Mustafa, Zvicėr

+37744492632: Tung ju lutem lirojeni Albin Kurtin!

+37744231000: Lirojeni Albin Kurtin!

Aid Muliqi, nxėnės nga Besiana: Albin Kurti tė lirohet menjėherė!

+37744693031: Ju lutem qė ta lironi Albin Kurtin ai ėshtė njeri i pafajshėm!

Agron Kamberi

Bajram Curri, anėtar i Oranizatės pėr Bashkimin Kombėtar (OBK): Tė lirohet Albin Kurti me shokė!

Fadil Gashi, Gjilan: Lirojeni sa mė shpejt Liderin e Vetėvendosje-s, sepse ėshtė nė tė mirė tė Pavarėsisė sė Kosovės!

Fatmir Hysa: Lirojeni Albin Kurtin! Mos ngritni tensione!

Safet Tini: Menjėherė lirojeni tė madhin Albin Kurtin!

Driton Islami, student, Besianė: Lirojeni menjėherė legjendėn e gjallė Albin Kurtin!

Feim Keqekolla, tregtar: Lirojeni menjėherė heroin e gjallė Albin Kurtin!

Bekim Krasniqi: Kėrkoj lirim e Albinit - patriotit shqiptar!

Muharrem Mjekiqi: Pres me padurim lirimin e Albin Kurtit!

Hajrie Kelmendi nga Mitrovica, studente: Lirojeni Albin Kurtin dhe tė gjithė tė burgosurit tjerė politik!

Izet Zenuni, Gramaqel, Deēan: Lirimi i Albinit ėshtė i njėjt sikur lirimi i Adem Demaēit nė kohėn e Serbisė!

Xhevdet Durmishi, Komandant Haxhiu nė UĒPMB: Lirojeni Albinin!

Florent dhe

Drilon Zymeri nga Gjakova: Lirojeni Albin Kurtin njeriun, i cili e ka pėrkrahjen e popullit!

Ilmi,

Halime,

Milaim,

Fikrete dhe

Armend Zeqiri nga Zvicra, vendlindja Krushė e Madhe: Apelojmė qė tė lirohet sa mė shpejt Albini me shokė, sepse janė tė pafajshėm!

Albulena Demaj, studente nga Peja: Lirojeni Albin Kurtin!

Akif Shkreta, arsimtar: Pėr Albinin ka nevojė vendi ynė!

Haxhi Berisha, arsimtar: Lirojeni menjėherė...!

+37744356258: Unė jam pro lirimit tė Albinit e tė tjerėve, sepse ka tė drejtė ēdo kush tė dalė e ta shpreh mendimin e vet, e jo kryesori tė burgoset!

Sefedin Rahimi, student nė Fakultetin e Edukimit Gjilan: Lirojeni Albinin, se Kosova ka nevojė pėr njerėz si ai dhe tė gjithė tė burgosurit!

Osman Islami: O njerėz pyetni veten ai plotėsoni kushtet Kombėtare dhe Fetare nėse i plotėsoni kėrkoni liri  me ēdo kusht, sepse ndihma e njerėzimit dhe e Zotit ėshtė me ju. Nėse nuk i plotėsoni atėherė jeni laikė dhe mos kėrkoni mė shumė se qė ju jep dikush. Liri pėr Albin Kurtin, liri pėr ēdo njeri qė kėrkon liri!

Brendon Kastrati, Biolog: Ju pėrshėndes e ju uroj nismė tė mbarė pėr lirimin e liderit tė Vetėvendosje!-s Albin Kurtit - njeri i sė drejtės kombėtare!

+37744133138: Tė lirohet menjėherė Albin Kurti!

Ibrahin Bush Islami, Gjermani: Liri pėr Albinn dhe tė tjerėt!

Nevruz Bajrami, arsimtar nga Molliqi i Gjakovės: Lirojeni menjėherė Albin Kurtin!

Milot Krasniqi, Prizren: Tė lirohet lideri i Vetėvendosje!-s! Albini me shokė!

Ibrahim Halabaku nga Pozherani: Bėj apel qė ta lirojnė Albin Kurtin sepse ai nuk e meriton tė jetė nė burg. Nė burg duhet tė jenė Grupi i Initetit qė po e mashtron popullin!

Ahmet Ahmeti-kryefamiljar

Skender Ahmeti-drejtues lokomotive

Beqir Ahmeti-zjarrėfikės

Fatmir Ahmeti- pjesėtar i TMK-sė

Xhafer Ahmeti-mėrgimtar

Qamil Ahmeti-mėrgimtar

Fatmire Ahmeti-amvise

Taibe Ahmeti-amvise: Apel pėr lirimin e Albin Kurtit

Arben Atashi: I bashkohem Apelit pėr lirimin e Albin Kurtit!

Familja Selimaj, Mustafa, Igballe, Anarit, Taulant dhe Albert: Lirojini! Menjėherė!

Milazim Salijaj: I bashkėngjitem apelit pėr lirimin e Albin Kurtit!

Ismet Fazliu, nga  Sofalia e Prishtinės me punė tė pėrkohėshme nė Gjermani: Kėrkoj lirimin e pakusht tė Qedresės sė Populit!

Hazbi Lalinca, kryetar i Lidhjes sė Arsimtarėve Shqiptarė nė Suedi: E nderuara redaksi e “Epokės sė re”! Ju lumtė pėr iniciativėn pėr Apelin pėr lirimin e menjėhershėm nga burgu tė Albin Kurtit. Kėti apeli i bashkėngjitem edhe unė.

Shemsedin Jashari, Bochum, Gjermani

Gerolld Nikoliqi, nxėnės, Gjakovė

Hamėz Neziraj, veteran i Luftės me 6 anėtarė tė familjes: Kėrkojmė menjėherė lirimin e Albin Kurtit!

Blerim Rrafshi, Duhel: Sa mė shpejt tė na lirohet Albini!

Rifat Kelmendi, Zug, Zvicėr: Lirojeni trimin, burrin, mendimtarin, sepse ai ėshtė i popullit, e ai duhet tė jetė me popullin! Tradhėtarėt gjithmonė i ka dėnuar populli!

Naim Kurteshi me familje: Kisha pasur tepėr dėshirė tė madhe qė ta lirojnė Albin Kurtin, njeriun e paqes, i cili ia dėshiron tė mirėn Kosovės, jo si disa qė synojnė vetėm karrigėn! Mendoj qė ėshtė e padrejtė kjo qė po i bėjnė!

Rexhep Avdiu, Zvicėr

Brahim Lata, Zvicėr

Gzim Lata, Zvicėr

Afrim Lata, Zvicėr

Shkėlzen Lata, Zvicėr

Shkėlqim Lata, Zvicėr

Rrustem Lata, Zvicėr

Hamėz Lata, Zvicėr

Besnik Kurbogaj nga Peja: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit si dhe tė gjithė shokėve tė tij!

Florent Bajraktari nga Klina e Epėrme e Skenderajt: Apeloj qė sa mė shpejt tė lirohet lideri i Lėvizjes Vetėvendosje!

Rudina Maloku, Mitrovicė, arkitekte: Duhet menjėherė tė lirohet Albin  Kurti sepse pa tė nuk do ecim pėrpara. Ai ėshtė e ardhmja e tė gjithė neve!

Qėndresa Maloku nga Mitrovica: A e dini ēka don me ju gjetė  o spiunat e Serbisė.  A e dini qė  populli do t’ju dėnojė herėt a vonė pėr  tradhėtinė tuaj, sepse ju nuk meritoni bukėn e Kosovės. Albin Kurtin ta lironi menjėherė edhe poshtė Grupi i Unitetit, se ata janė tė shitur!

Rrudina Musa, gjimnaziste Vushtrri: Ej o shqiptarė a e keni njet tė zgjoheni ndonjėherė prej gjumit apo gjithė flejt po doni me ndejt. Albin Kurti  ėshtė  zamra e Kosovės edhe Shqipėrisė, por ju nuk shihni mė larg se sa hunda juve!

Arben Kurbogaj, nxėnės i Shkollės sė Mesme “Bedri Pejani”, Pejė: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit dhe shokėve tė tij!

Fiton Kurbogaj nxėnės: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit si dhe shokėve tė tij!

Blerim Kurbogaj, student i Fakultetit tė Bisnesit nė Pejė: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit dhe shokėve tė tij!

Bekim Kurbogajm veteran dhe student nga Peja: Kėrkon lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit dhe shokėve tė tij!

Besian Krasniqi, nxėnės, Studenēan

Nakije Krasniqi, amvise, Studenēan

Dafina Krasniqi, Studenēan

Avni Krasniqi, Prizren: Lirim nė kėto sekonda pėr Albinin e madh. Burg pėr ata qė qėndrojnė nėn maska!

Azem Kurbogaj, Pejė, Veteran i UĒK-sė: Apeloj qė tė lirohet Albin Kurti menjėherė nga burgu. Tė burgosėn Grupi i Unitetit qė ditėn ta qesin popullin nė rrugė!

Selim Mustafa: I bashkėngjitem Apelit pėr lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit dhe shokėve tė tij. Tė lirohet Albin Kurti, nuk ėshtė vendi i tij nė burg. Ai i duhet Kosovės mė shumė se kurrė nė kėto momente tė veshtira qė po kalon Kosova dhe populli i saj!

Bashkim Preniqi,

Zymryte Preniqi,

Arianit Preniqi dhe Alketa Preniqi nga Prishtina: Kėrkojmė lirimin sa mė tė shpejt tė tė gjithė tė burgosurve!

Osman Zeka, jurist i dipl.
Zymtryte Zeka, juriste e dipl.
Valon Zeka student dhe

Lumturije Zeka nxėnėse e gjimnazit “Eqrem Qabej”, Prishtinė: Tė lirohen tė gjithė tė burgosurit politik nė Kosov dhe jashtė Kosovės!

Abdullah Prapashtica, nė emėr tė familjes Prapashtica nė Kosovė dhe nė mėrgim: Apelojmė tė lirohet Albin Kurti, i cili po mbahet nė burg i pafajshėm! Tė burgosen vrasėsit dhe ata qė i kanė urdhėruar vrasjet e 10 shkurtit 2007!

Arbėr Keēmezi, nxėnės nga Dardana: "Albin Kurti duhet liruar menjėherė"!

Nazif Haziri: Tė lirohet Albin Kurti dhe tė gjithė aktivistėt sa mė shpejt!

Iliriana Krasniqi, Prishtinė: Liri pėr Albinin!

Meriton Neziri: Ju lutemi tė na e lironi Prijėsin tonė sa mė shpejtė. Njė njeri si ky i vyen Kosovės!

Kreshnik Ibrahimi: Lirojeni Prijėsin tonė sa mė shpejtė!

Fidan Shyti nga Vushtrria: Presim lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit!

Gėzim Osmani, Pirkheimer str 5, 81373 München, Gjermani

Lina Hasani, studente

Tafil Kabashi: Tė lirohen Albin Kurti edhe shokėt e tij (wier ersuchen die verandwortlichen für freilasung  von Albin Kurti und seine kamaraden am besten sufort). Pėrshėndetje nga mėrgimtarėt  zvicėrian (mit freundliche grüß von gastarbaitern de schweiz)!

Apelit per lirimin e Albin Kurtit i bashkohen:

Sadri  Gashi,

Safete Gashi,

Arbėr Gashi

Arta Gashi dhe Igballe Pllumci, Bohum Gjermani

Haxhi Gashi,

Hazir Gashi,

Iliaz Gashi,

Luan Gashi

Ilir Gashi,

Ajshe Gashi,

Donika Gashi,

Fitore Gashi dhe

Liridona Gashi, Bruksel Belgjikė

Agan Fetahi, nxėnės  student SH.M.E "Ymer Prizreni"

Sami Rama, gėrmues
Bardhyl Gashi, agronom
Bujar Sejdiu, autolimar
Bahri Gashi, vozitės
Valon Veliu, as. agronom
Feti Krasniqi, depoist

Blerim Abdullahu, kamarier: Lirojeni Albinin o tė mjerė!

Bedri Jashanica, teknik i Maqinerisė: Disa gjėra nuk zgjidhen me burgje, lirojeni patriotin mė tė madh tė Kosovės!

Parim Lepaja: Sa mė shumė qė ta mbani nė burg aq mė hero do tė dalė nga burgu!

Besnik Molliqi, student: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit, me aktivistėt e tjerė tė: Lėvizjes Vetėvendosje!

Xhemil Idrizi, punėtor, Danimarkė
Hatixhe Idrizi, laborant, Danimarkė
Gentian Idrizi, nxėnės, Danimarkė
Ledian Idrizi, nxėnės, Danimarkė

Valmir Avdiaj nga Llapēeva e Malshevės, student pranė FEIK-sė. Tė lirohet menjėherė ose do ta nxjerr vetė populli. Nuk e di si nuk ju vjen turp kėtyre instutuconeve kur e din se Albini edhe nė kohėn e Milloshoviqt ishte nė burg. Atė qė po e kėrkon Albin Kurti e kėrkuan edhe ata qė ranė dėshmorė. Deri sa tė plotėsohet amaneti tyre s’do tė ndalemi. Bravo Albin, tė lumtė me ty jemi dhe do tė jemi githmonė. Lirojeni menjėherė!

Lifi nga Wiena: Bėj apel pėr lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit!

Urim Shabani, nxėnės: Arrestohet njė gjeni i Kosovės. Veē truri i Albinit ėshtė i madh sa truri i tė gjithė politikanėve tanė rrenca. As politikanėt tanė nuk e dinė mė mirė se Albini se sa shtėpi tė serbėve janė nė Kosovė. Lirojeni Albin Kurtin!

Valbona Bislimi: Lirojeni Albin Kurtin sepse truri i tij peshon sa trutė e tė gjithė politikanėve kosovarė sėbashku!

Kujtim Veliu, student: Mendoj se burgosja e Albin Kurtit tregon qė koha e Stalinit, Titos po kthehet, sepse njerėzit me ideale e vizion qė kundėrshtojnė pushtetin po burgosen!

Shehrije Istogu-Zekaj nga Zvicra: Tė lirohet menjėherė Albin Kurti dhe tė gjith tė burgosurit politik nga burgjet e UNMIK-ut. Nė burg e kanė vendin kriminelėt, e jo ata qė punojnė pėr lirinė e Kosovės

Ardian Qela, nxėnės nga Mitrovica: Lirojeni Albin Kurtin! Pse nuk i gjuajshit serbėt nė protesta po shqiptarėt!

Elmi Zekaj, ish i burgosur politik me banim nė Zvicėr: Historia ēuditėrisht pėrsėritet, dje Sinan Hasani, Fadil Hoxha, Ali Shukriu e Azem Vllasi thonin: Ne e patėm Republiken po veē emri i mungonte e kėta iredentistat na e kthyen mbrapa. Ata merrnin rroga tė majme e shanin popullin, ndėrsa populli kėrkonte liri e ata i jepnin dajak. Bile edhe birat e minit ua pėrmendnin pėrditė. Fatkeqėsisht nė ditėt e sotme edhe pas njė lufte ēlirimtare Fatmir Sejdiu, Agim Ēeku, nipi i Fadil Hoxhes Vetoni e pėr ēudinė e tė gjithėve edhe Hashim Thaēi po thonė se ne po duam ta bėjmė shtetin qė veē emri ka pėr t’i munguar, e punė po na prishin pėrsėri studentėt sikur qė ju prishnin paraardhsve tė tyre.  Kėta prapė rroga tė majme e rinia pėrsėri tė vrarė e tė burgosur vetėm pse duan qė populli vetė tė vendos pėr fatin e tij. Andaj tė lirohet menjėherė Albin Kurti dhe tė gjithė veprimtarėt qė gjenden nė burgjet e UNMIK-ut!

 

(APELI VAZHDON nė numrat e ardhshėm... Bashkėngjitu edhe ti! Tregoji edhe njė shoku qė s’ka dėgjuar pėr apelin.

Shkruani vetėm njė herė njė mesazh nė e-mailin: epokaere_mm@hotmail. com, ose nė numrin e telefonit (044) 602 602.

Nėse s’mund tė bėsh asnjėrėn nga kėto, shkruaje dikund njė grafit me emrin e Albin Kurtit ose tė idealit tė tij, Vetėvendosjen qė na takon edhe neve sikur kombeve tjera. Kjo i ndihmon shumė lirimit tė Albinit me shokė... Ke bėrė njė punė tė madhe kėshtu! BĖJE, DHE THJESHT, MOS TA NDIN!

 

 ___________________________________

 

APEL pėr lirimin e Albin Kurtit dhe tė burgosurve tjerė politikė nga burgjet e UNMIK-ut me moton: Lirojini, menjėherė! (PJESA 14)

 

 

T: Lirojeni Albinin! Burgosni vrasėsit! Lirojeni ose e lirojmė vetė!

 

T: Apelo edhe Ti nė (044) 602 602

 

 

Ne, qytetarėt e poshtėshėnuar kėrkojmė lirimin nga paraburgimi tė aktivistit politik Albin Kurti, i burgosur politik, dhe tė tė gjithė tė burgosurve politikė nė Kosovė. Ai dhe ata janė tė Kosovės dhe Kosova ka nevojė pėr ta! LIROJINI! MENJĖHERĖ!

 

 

 

Dr. Sabedin Maliqi, mjek nė Shtėpinė e Shėndetit, Viti: Liri pėr Albin Kurtin!

Faton Berisha, profesor nė UP: Apel pėr Lirimin e Albin Kurtit!

Besim Osmani, me vendqėndirm nė Prishtinė, jurist dhe student i vitit tė dytė nė studimet postdiplomike-Master, drejtimi Juridiko-Civil: Apel pėr lirimin e Albin Kurtit!

Xhelal Zogaj me 36 anėtarėt e amiljes, Kaliqan: Kėrkojmė lirimin e Albinit sa nuk ėshtė bėrė vonė!

 

Hekuran Qeliku: Pasi dėgjova mesazhin e Sejdiut drejtuar kombit, prej kėtij momenti i bashkangjitėm Lėvizjes Vetėvendosje!

Zerina Morina, me prindėrit nga Prizreni kėrkon qė menjėherė ta lironi Kurtin: Parimisht jemi qė nė Kosovė tė mos ketė tė burgosur politik, as procese tė montuara moniste!

Lulzim Sejdiu me familje, Gjenevė: Nė tė gjitha periudhat historike shqiptarėt e zotė janė burgosur nga frika, kjo po ndodhė edhe tani me Trimin Albin Kurti. Lirojeni o maskarenjė se kot e keni. Albini duhet tė jetė i lirė se i duhet Shqipėrisė...!

Mehdi Islami, 
Hava Islami,
Ibrahimi Islami,
Mirvete Islami,
Jetoni Islami,
Samire Islami,
Makfire Islami,
Valoni Islami,
Shpejtoni Islami,
Albaniku Islami,
Lorita Islami dhe

Butrinti Islami: Mbatja nė burg e mendjes sė ndritur Albin Kurti ėshtė vrasje e Demokracisė andaj ne Familja Islami  nga Besiana me qėndrim nė Nürnberg tė Gjermanise bėjmė Apel: Lirojeni Albinin!

Elvis Demiri nga Tėrnoci: Kėrkoj lirimin e menjėhershėm tė atdhetarit tė madh Albin Kurtiti!

Behar Kraja: Solidarizohemi me Albinin, unė dhe e tėrė familja ime nga Gjermania!

Drita Kluna, invalide-Gjakovė
Diamant Goqi, Gjakovė
Bekrije Goqi-Gjakovė
Kemajl Goqi-Gjakovė
Sali Goqi-Gjakovė
Jeton Goqi-Gjakovė
Shkelzen Goqi-Gjakovė

Kosovė Bobi, nxėnės,

Vllaznim Hamza,

Qaush Mula, taksist,

Muharrem Zeqa, taksist,

Bajram Jasiqi, taksist,

Shpejtim Zeqiri, taksist,

Sahit Gjeka, taksist,

Estref Deva,

Selajdin Deva,

Besnik Prushi,

Xhemil Prushi,

Ali Prushi,

Rrustem Prushi,

Selami Prushi,

Kujtim Prushi,

Lulzim Prushi,

Bashkim Prushi,

Sadri Prushi,

Agim Prushi,

Muhamat Prushi,

Defrim Prushi,

Luan Prushi dhe

Afrim Lushi: “Epoka e re”, jeni shumė e guximshme. Gjithmonė duhet tė jeni kėshtu se shumė na pėlqeni ju! Ne vetėm “Epokėn...” e marrim gjithherė. Apelojmė te shkiet UNMIK e shkiet SHPK ta lirojnė Albinin sa mė shpejtė sa nuk ėshtė bėrė mė vonė, sepse janė ka dojnė me ia ba sikur nė Irak!

Nexhat Demiri nga Brukseli: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit dhe gjithė atyre qė mundohen pėr tė mirėn e kombit shqiptar sa nuk ėshtė bėrė tepėr vonė. Populli shqiptar pėr tė fituar lirinė ka derdh nė shekuj lumenjė gjaku dhe jemi gati tė derdhim ēdo herė kur atdheut i kanoset rrėziku nga njerėz sikur Esat Pash Toptani, tė cilėt edhe sot gjenden nė mesin tonė e lozin me fatin e shqiptarėve dhe shkelin mbi gjakun e dėshmorėve!

Qamil Ramadani, aktivist i PDK-sė, ish-punėtor humanitar “Mjekėt pa kufij”: Lirojeni albinin. Kurti qė nė mbarim tė shekullit XX, si brengė tė tij e kishte mungesėn e lirisė, e sot nė fillim tė shekullit XXI disi nė liri, s’i brengė e ka mungesėn e territoreve!

Ademi Murati dhe

Behxhet Murati: I bashkangjitemi apelit pėr lirimin e Albinit dhe shokėve te tij me akuza politike. Nė burg e kanė vendin tė gjthė ata qė pranuan tė bisedojnė me Serbinė pa i pranuar Serbia krimet e luftės!

Agim Rrustaj-Pejė-Norvegji

Fatime Rrustaj-Prizren-Norvegji

Shkelzen Rrustaj-Pejė-Norvegji

Lulzim Rrustaj-Kastriot
Albana Rrustaj-Prizren-Norvegji
Berat Rrustaj-Pejė-Norvegji
Fitim Rrustaj-Pejė-Norvegji
Nora Rrustaj-Prizren-Norvegji
Lirim Rrustaj-Pejė-Norvegji
Sahadete Rrustaj-Kastriot-Norvegji
Bekim Rrustaj-Pejė-Norvegji
Atifete Rrustaj-Ferizaj-Norvegji
Mergim Gjikolli-Pejė
Zahit Gjikolli-Pejė
Kimete Gjikolli-Pejė
Fatime Rrustaj-Kastriot
Luljeta Vula-Shba-Gjakovė
Enver Vula-Shba-Gjakovė
Ali Vula-Shba-Gjakovė
Atdhe Vula-Shba-Gjakovė
Linda Vula-Shba-Gjakovė
Merita Vula-Kanada-Gjakovė
Gentiana Kastrati-Pejė-Kanada
Ardiana Kastrati-Pejė-Kanada
Elvis Kastrati-Pejė-Kanada
Jeta Doli-Gjakovė
Nita Boshnjaku-Gjakovė
Adelina Elezi-Gjakovė
Shqiponja Vula-Gjakovė
Edita Berisha-Gjakovė
Nurije Kabashi-Gjakovė
Qazim Kabashi-Gjakovė
Shkembim Morina-Gjakovė
Rrustem Nivokazi-Gjakovė
Burim Kadrija-Gjakovė
Nerton Gashi-Gjakovė
Adem Morina-Gjakovė
Bashkim Gashi-Gjakovė
Mentor Gjikolli-Pejė
Ymrije Gjikolli-Pejė
Miranda Gjikolli-Pejė
Mimoza Gjikolli-Pejė
Zyrafete Gjikolli-Pejė
Mejreme Pruthi-Gjakovė
Florida Pruthi-Gjakovė
Blerim Rrustaj-Pejė
Lumturije Rrustaj-Pejė
Albulena Rrustaj-Pejė
Shehride Rrustaj-Ferizaj
Teuta Gashi-Gjakovė
Luard Vokshi-Gjermani-Gjakovė
Astrit Bordoniqi-Gjermani-Gjakovė
Shkelzen Vokshi-Gjermani-Gjakovė
Burim Vokshi-Gjakovė
Tomor Bordoniqi-Gjakovė
Mentor Bordoniqi-Gjakovė
Gazmend Bordoniqi-Gjakovė
Valbona Zhubi-Gjakovė
Ylli Rugova-Gjakovė

Haxhi Berisha, Daradnia 3 Pejė: Kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit menjėherė nga burgu!

Gani Lajqi, Nakull, Pejė: Ta lironi Albin Kurtin! Lirojeni atė hero! Lirojeni!

Qėndresa Hajrullau nga Gjilani: Lirojeni Albinin! Burgosni vrasėsit!

Fahri Lekiqi, Berlin, Gjermani (Gadime e Ulėt, Lypjan): I bashkėngjitem apelit pėr lirimin e Albin Kurtit!

Teuta Petlla dhe

Fahri Petlla, Prizren, Mynih, Gjermani: Trimin sypatrembur, lirojeni menjėherė!

Mem Memaj nga Legjenda, Nx. ShM. “Gani Qavdėrbasha”, Prizren kėrkon lirimin e Albin Kurtit dhe aktivisėtve tė VETĖVENDOSJES.

Ashim Bakii, arsimtar nė Danimarkė: Apeloj pėr lirimin e Albin Kurtit nga burgu!

Mexhide Kyēyku, Suedi

Zeqir Rama nxėnės nga Hajvalia: Ndjej keqardhje pėr Albinin. S’kam mundėsi se nė vend e kisha liruar nga burgu!

Emine Rexhepi, punėtore

Fatime Rexhepi, punėtore

Rexhep Veseli, Prishtinė: Respekt pėr nismen tuj pėr lirimin e njė veprimtari, i cili ka ambicie tė shėndosha politike ashtu si e ka nė zemėr ēdo shqiptar, qė shqipetari tė jetė zot nė tokėn e vet. I bashkėngjitem peticionit pėr lirimin e Albin Kurtit!

Muhamet Krasniqi, Prishtinė: Lirojeni legjendėn e re te Shqiptarisė...!

 

+37744753777: Mynyri dhe Ismeti, Shipashnicė: Kėrkojmė lirimin e pakusht tė Albin Kurtit!

Asllan Fanaj: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit!

Sami Haskaj nga Deēani: Nuk i takoj Lėvizjes Vendosje!, por jam pėr lirimin e Albin Kurtit!

Naser Ramadani: Pėr lirimin e Albin Kurtit!

Agim Reēica, shoku i juaj i burgut qė vuajtem nė burgjet serbe: Me respekt tė pėrshėndes z.Albin dhe dėshiroj qė sa mė shpejt tė liroheni. Kėrkoj qė sa mė shpejt tė liroheni!

Fazli Hajra, Skėnderaj: Lirojeni menjėherė Albin Kurtin se ėshtė plotėsisht i pafajshėm edhe i vetmi njeri qė po e din se kah po shkon Kosova!

Gėzim Xharra: Lėshojeni Albinin se mund t’i humbni karrikat!

+37744539897: Unė jam nga Prekazi dhe ju bashkėngjitem thirrjeve qė ta lirojnė Albin Kurtin!

Shkumbin Qollaku, student i Kriminalistikės nė AAB: Kėrkoj lirimin menjėherė tė Albin Kurtit!

Nazmi Sahitaj me familje: Lirojeni! Menjėherė!

Ukshin Qallaku: Lirojeni Albinin!

+37744368999: Lirojeni Albin Kurtin...!

Dashurije Bajrami nga Cėrnica e Gjilanit: Lirojeni menjėherė, mos u vononi!

Ibrahim Miftari, Mitrovicė: Tė lirohet nga burgu menjėherė Albin Kurti me tė gjithė tė burgosurit tjeėe, tė cilėt burgosen tė pafajshem veē se shprehin dhe vendosin pėr vullnetin historik dhe shekullor tė popullit. SHQIPTARE LEVIZJA VETEVENDOSJE!

Rron Haxha dhe

Mjellma Haxha: Liri pėr Albin Kurtin!

Avni Berisha nga Klina: Ju lutem lirojeni Albin Kurtin e burgosni hajnat e qevrisė!

Shpreson Hajrullahu, nxėnės nga Gjilani: Lirojeni Albinin, burgoseni Lutfi Hazirin!

+37744204961: Ėshtė i pafajshėm. Lirojeni pak po ju dukėt ēka keni bėrė, keni vrarė njerėz tė pafajshėn!

Lumnije Haxhiaj Therandė: Pėrshėndetje! Ju uroj pėr mundėsinė qė na keni dhėnė pėr pėrkrahjen e njeriut qė gjithmonė sakrifikoi jetėn e tij pėr pavarėsinė e Kosovės. Dėshiroj qė sa mė parė tė bėhet lirimi i z.Albin Kurtit. Dhe ne studentėt do ta pėrkrahim gjithmonė!

Ilir Xhakli, Ferizaj: Lirojeni tė madhin Albin Shqiptaria!

Familja Selmani nga Repa e Besianės:

Adem Selmani,

Zade Selmani,

Gani Selmani,

Leonora Selmani,

Drin Selmani,

Avni Selmani dhe

Nexhmie Selmani

Flamur dhe

Shqiponja Mani nga Gremja e Ferizajt: Tė lirohet menjėherė Albin Kurti. Nuk ėshtė fajtor!

+37744642028, Afrimi nga Semetishti: Dėshiroj sa mė parė qė ta lironi Albin Kurtin me shokėt tjerė. Sa mė shpejt t’i lironi!

Ragip Mihalica nga Ferizaj: Jam pėr mbrojtjen  e Albin Kurtin!

Fahrije Lahu, Prishtinė: Kėrkoj lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit. E dua Vetėvendosjen e jo imponimin!

Mirushe Gashi Vokrri, Heilbronn, Gjermani: Albini ėshtė zeri i popullit. Degjojeni popullin, lirojeni menjėherė!

+37744259318, Mahiri, regjisor: I bashkangjitem apelit pėr lirimin e Albinit. "Liria ėshtė burg deri sa njeriu e ndjen veten i robėruar"!

Naim Lahu Galicė-Drenicė: Pėrkrahim lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit!

+37744315727, D.Ferizi me familje, Skėnderaj: I bashkėngjitem apelit pėr lirimin e Albin Kurtit dhe tė tjerėve!

Liburn A Skoverqani, Dajkoc: Lirojeni! Menjėherė!

Gėzim Bojaxhiu, Sharr: I bashkohem Apelit pėr lirimin e Albin Kurtit!

Ramadan Berisha me familje: Ju bashkohem tė gjithė atyre qė apelojnė pėr lirimin e Albin Kurtit, edhe pse jam simpatizues i LDD-sė. Ai e meriton lirimin menjėherė!

Naim Nebihu, Sojevė Ferizaj: I bashkohem apelit pėr lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit dhe tė burgosurve tjerė politik!

Hajzer Haxhiu

Nail,

Nurije,

Shkelzen,

Valbone,

Antigone,

Fitim,

Arbenita,

Fadil,

Albiona dhe

Aldoni nga Ternavci i Skėnderajt: Kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit!

Rabit Maliqi: Tė lirohet menjėherė Albin Kurti!

Sadije Thaqi, Dobidol: Mjaft nėpėr burgje. Lirojeni! Menjėherė!

+37744262165: Arbeni nga Prishtina: Lirojeni menjėherė Albin Kurtin. E lus Agim Ēekun qė tė jep urdhėr e t’i burgos kriminelėt Sheremet Ahmetin, Reshat Maliqin, Naim Malokun. Kėta janė ata kriminelėt e popllit qė edhe nė demonstratėn e ‘81 kėshtu vepruan. Kėta janė kopilat e Titos!

Kushtrim Lutfiu, Viti: Kėrkoj lirimin e Kurtit!

Bajram Mehmeti, Viti: Albin nuk e ke vendin aty. Let him free!

Jakup Morina nga Gjergjica e Drenasit, baba i dėshmorit: Ju bėj apel pėr lirimin e menjehėrshėm tė Albinit!

Skėnder Maliqi-prof. Gjimnazi "Kuvendi i Lezhės" Viti: Tė lirohet, sa mė parė, nga burgu! Ėshtė i pafajshėm!

+37744158193, Selimi: I bashkohna apelit pėr lirimin e Albinit!

Selver Maliqi Rr. 2 Korriku-Viti

+37744653619: UĒK edhe Vetėvendosje! Jam me ju deri nė ēlirim me UĒK-nė e larguam Serbinė e tash me Vetėvendosje do ta largojmė edhe UNMIK-un qoftė edhe me luftė. Me ju jam o ēlirimtarė tė Vetevėndosje!-s. Do ta nxjerrim vėllaun tonė nga ai burg se nuk ėshtė pėr shqiptarė. Me ty o Albin Kurti, me ty Vetevendosje!

Xhelil Bekteshi: Apel pėr lirimin e Albin Kurtit!

Elmi Morina nga Drenica: Ju lutem lirojeni ose e lirojmė ne!

Bedri Hashani: Lirojeni Albinin!

Ramadan Qunaku: Lirojeni Albinin!

Arsim Grajēevci: Lirojeni Albinin!

Blerim Mulaj, Kllodernicė, Skenderaj: Kėrkoj lirim tė menjėrshėm tė tė burgosurit politik Albin Kurtit!

Burim Bunjaku: Njeriu mė i aftė mbahet nė burg i pafajshėm!

Hasan Hamėzbalaj, Prizren: Tė lirohet menjėherė Albin Kurti!

 

Rahime Dervishi, amvise nga Vushtrria: Ēfarė ka thėnė Albin Kurti para 1 viti tani po "vajtojnė" kryetarėt e komunave, Viti, Prishtinė, Lypjan, Gjilan, Dardanė, Mitrovicė etj.. Tė lirohet menjėherė. Pa tė nuk do tė ketė qetėsi!

 

Safete Shala, kryetare e SHFD-sė sė UĒKsė nė Pejė: Kėrkojmė lirimin e Albinit me shokė. Ata nuk e kanė vendin pas grilave. Me arrestimin e Albinit po pėrsėritet historia e Kosovės. Lirojeni! Menjėherė!

Familja Zekaj, Pejė: Stop dhunės nga ish-policėt, ish-gjykatėsit dhe ish-prokurorėt dhe lojalistėt e Serbisė!

Ismet Zeka, Pejė: Ishalla kjo ėshtė burgosja e fundit politike e njė patrioti shqiptar!

Rexhep Shala, Hoqė e vogėl, Rahovec: Lirojeni Albinin o udbasha!

+37744144700: Urgjentisht duhet liruar Albini!

Lulzim Shala nga Peja: Lirojeni, mjaft ka vuajtur nga milicėt shkije pėr Kosovėn e pavarur qė tė jetė sot!

Murtez Jashari: Lirojeni Albin Kurtin me shokė!

Femi Krasniqi, fshati Kolovicė, ish i burgosur politik me 8 vite burgim, ish prijės i demonstratave tė vitit 1981 me 43 anėtarė tė familjės: Apelojmė pėr  lirimin e Albin Kurtit!

Servete Thaqi,  Fsh. Smallushė profesoreshė e Letėrsisė dhe Gjuhės Shqipe

Artan Salihu nga Pontina e Vushtrrisė: Kėrkoj lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit!

 

Familja Abdullahu nga Vranidolli: Ju lumtė “Epoka e re” pėr kėtė hap tė qėlluar. Lirojeni Albin Kurtin dhe veteranėt e UĒK-sė!Menjėherė!

Hamide dhe

Teuta Sfishta nga Besjana. Lirojeni trimin e pazėvendėsueshėm Albin Kurtin! Menjėherė!

Valmir Hajrullahu: Lirojeni Albin Kurtin ėshtė i pafajshėm. Vetėvendosje!

Dardan Hajrullahu: Lirojeni Albin Kurtin se ėshtė i pafajshėm. UNMIK-u fajtor!

Gazmend Sfishta, veteran i UĒK-sė nga Besiana: Lirojeni menjėherė Albin Kurtin!

Shefqet Zeqiraj, Studenicė, Burim

Ismet Zeqiraj, Studenicė, Burim

Xhevdet Zeqiraj, Studenicė, Burim

+37744392019, nga Misini: Ju lutemi tė lirohet Albin Kurti para se tė kthehet ekipi negociator!

+37744224537, Kujtimi nga Ferizaj: Apeloj pėr lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit!

Naim Sopi: Tė lirohet urgjentisht Albini!

Qendra pėr Punė Sociale, Kodra e Trimave

Valbona Makiqi,

Muharrem Kikaj,

Nazim Canolli,

Nysret Pestisha,

Sanije Krasniqi,

Bekim Xhemnica,

Visar Jashari dhe

Antigona Gerbeshi

 

+37744154255: Tė lirohet Albin Kurti se ėshtė i pafajshėm, por nuk duhet heshtur edhe pėr tė burgosurit tjerė se burgjet janė plotė dhe duhet me lyp amnisti si gjithkund nė botė e te ne nuk po vlenė!

Drilon Murseli nga Gremja: Dėshiroj lirimin e Albin Kurtit!

Avni Koraqi: E pėrshėndes lėvizjen Vetėvendosje!-n dhe i dėshiroj Albin Kurtit daljen nga burgjet e UNMIK-ut!

+37744687493, nga Toni: Tė lirohet nga parburgimi Albini! Menjėherė!

+41762002325: Liri pėr Albinin! Menjėherė!

Mimoza Kabashi, studente Qifllak, Rahovec: Nė burg e kanė vendin UNMIK-u qė vranė djemtė tanė e jo Albin Kurti!

+37744431936, Faiku: Lirojeni njeriun prej burgut pa u marru Zoti mos e lashtė!

Gani Paqarizi, nxėnės: Tė lirohet menjėherė nga burgu Albini!

+37744295982: Pėr lirimin e Albin Kurtit!

+37744322916: Lirojeni Albinin! Menjėherė!

 

+37744112228: Tė lirohet menjėherė nga burgu Albin Kurti!

Selim Guri nga fshati Nikaj, Kaēanik, arsimtar: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit menjėherė!

Hesat Rramani nga Pleshina e Ferizajt: Tė lirohet menjėherė Albin Kurti, legjenda e kombit!

Hatixhe Murseli nga Gremja: E dėshiroj lirimin e Albin Kurtit!

Hashim Haliti, kryetar i Shoqatės sė Invalidėve tė UĒK-sė, Dega nė Klinė

Besa Murseli nga Gremja: E dėshiroj lirimin e Albin Kurtit!

Veton Murseli nga Gremja: E dėshiroj lirimin e Albin Kurtit!

Valon Murseli nga Gremja: E dėshiroj lirimin e Albin Kurtit!

Vlora Murseli nga Gremja: E dėshiroj lirimin e Albin Kurtit!

Petrit Murseli nga Gremja: E dėshiroj lirimin e Albin Kurtit!

Shemsi Murseli nga Gremja: E dėshiroj lirimin e Albin Kurtit!

Ilir Murseli nga Gremja: E dėshiroj lirimin e Albin Kurtit!

+37744224537, Shabani nga Prelezi: Jashtė burgjeve tė UNMIK-ut Albin Kurti!

Astrit Murseli nga Gremja: E dėshiroj lirimin e Albin Kurtit!

Gjeva Murseli nga Gremja: E dėshiroj lirimin e Albin Kurtit!

Rinor Murseli nga Gremja: E dėshiroj lirimin e Albin Kurtit!

Betim Murseli nga Gremja: E dėshiroj lirimin e Albin Kurtit!

Aziz ZogajngaTurjakaeMalishevės,ishiburgospolitik: KėrkojliriminemenjėhershėmtėzAlbinKurtitdhetėgjithėtėburgosritpolitik!

Hyzri Murseli nga Gremja: E dėshiroj lirimin e Albin Kurtit!

Luljeta Zeneli nga Shala e Bajgorės: Kėrkoj lirimin sa mė tė shpejtė tė Albin Kurtit dhe Naimit me gjithė shokė se nuk e meritojnė atė vend!

Sanije Murseli nga Gremja: E dėshiroj lirimin e Albin Kurtit!

Burim Murseli nga Gremja: E dėshiroj lirimin e Albin Kurtit!

Driloni,

Selvia dhe

Burimi nga Gremja: Tė lirohet Albin Kurti! Menjėherė!

Dardani nga Gremja: Apeloj pėr lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit!

Sami Avdiu, pedagog Ferizaj: Nė Kosovė tė vėrtetėn e thojnė vetėm E. Stavileci dhe Albin Kurti, prandaj burgosen. Ose do tė lirohet Kurti ose krejtėve duhet tė na burgosni!

Jetmir Piliqi: Apel pėr lirimin e Albin Kurtit!

Safet Lezi nga Bllaca, Therandė: Mjaft me burgje e robėri. Liri pėr Albin Kurtin dhe tė gjithė tė burgosurit politik!

Remzi Muqolli: Kėrkoj liri tė menjėhershme pėr Albin Kurtin!

Familja Memeti Sallagrazht: Kėrkojmė tė liroht pa kusht Albini!

Islam Sherifi nga Prishtina: Kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit dhe tė gjithė tė burgosurve politikė! Menjėherė!

Besnik Veseli nga Gjilani: Kėrkoj lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit!

+32487179560 Vedati nga Maqedonia: Jam pėr lirimin e Kurtit sa mė shpejt qė ėshtė e mundur!

Leutrim Tifeku: Lirimi i Albin Kurtit ėshtė njė hap i madh pėr Kosovėn!

A. Mahmutaj: Albini i duhet Kosoves sot mė shumė se kurrė!

Sadik Hajrullahu, Perlepnicė,

Nerxhivane Hajrullahu, Perlepnicė dhe

Sherif Hajrullahu, Perlepnicė: Lirojeni Albinin!

+37744885269, Misheli nga Zhuri, elektro: Dėshiroj lirimin e Albin Kurtit!

Bedrije Hamdiu, asistente e mjekut nga Zvicra: Pėr lirimin e anėtarėve tė Vetevendosje!-s. Vetevendosje pėr tė mirėn tende!

Nexhat Haziri, kimist kimist i diplomuar Lypjan: Jeni shumė i merituar, popullata ju adhuron. Vendi i juaj nuk ėshtė nė burg, por nė mesin tonė!

Shahe Blakaj, ekonomiste: Tė lirohet menjėherė Albini me shokė!

Bekim Baleci, Prishtinė: Lirojeni sot se nesėr do jetė vonė!

Nazmi Murseli, punėtor, Greme-Ferizaj: Lirojini tė gjithė tė burgosurit e lėvizjes Vetėvendosje!

Dukagjin Maliqi, nxėnės Bosavatė

Faik Gerbeshi, toger nė TMK: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit menjėherė!

+37744123673, Beda, Besianė: I bashkėngjitem apelit pėr lirimin e Albin Kurtit. Ėshtė i pafajshėm!

Nezir Krasniqi, Prizren: Liri pėr Albin Kurtin dhe pėr tė gjithė tė burgosurit politik! Vetėvendosje! Deri nė ribashkimin e Tokave Shqiptare!

Isuf B. Bajrami, Gjilan: Mos lirimi i Albinit ėshtė paralajmėrim i rirobėrimit dhe rikolonizimit tė Kosovės!

Kushtrim Hoti me familje nga Prizreni: Kėrkoj lirimin e pakushtėzuar tė Albin Kurtit!

Arbėr Shala, psikiatėr, Ferizaj: Lum Kosova pėr tė rinjtė si Albin Kurti. Lirojeni Albinin!

+37744226756: Turp i kohės. Tė lirohet pa kushte!

Kolektivi i sh.f. “Heronjtė e Kosovės” nė Hoqė tė Vogėl: Kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė Albinit!

Qamili,

Graniti,

Enisa,

Lendrit dhe

Hanumshah Kukaj: Lirojeni shpirtin e Kosovės!

Enis Kurteshi nga Gjilani: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit!

Miftari nga Peja: Ta lroni Albini, ta luftoni korrupsionin dhe t’i burgsni hajnat!

Shpend Paqarizi, Dragobil i Malishevės: Tė lirohet menjėherė Albin Kurti nga burgu!

Samidin Qafleshi, Opojė: O byrokratė tė OKB-sė lirojeni Albinin!

+37744295961: St Foto Rudi: "Nėse ata nuk dėshirojnė tė planifikojnė pėr Kosovė, ata kanė planifikuar tė dėshtojnė pėr Kosovė". I lus tė gjithė popullin e Kosovės tė kėrkojnė lirimin e menjėhershėm nga burgu tė Albin Kurtit, e lus prokurrinė tė jenė tė kujdesshėm nė vendimmarrje, e popullin ta shprehin lirshėm pakėnaqėsinė, por pa dhunė!
Xija Klinė: Kam besim qė kudo qė ka shqiptarė tė gjithė sė shpejti do t’i themi njėri-tjetrit urime Pavarėsia!

+37744667750: E dua lirimin e mbretit!

Familja e Enver Matarovės: Kėrkojmė lirimin e tė madhit Albin Kurti sa mė shpejt!

Loriku nga burgu i Dubravės: Kėrkoj lirim sa mė tė shpejt tė Albin Kurtit nga kazamatet e UNMIK-ut!

Familja Ali Berisha nga Prishtina: Kėrkojmė lirimin sa mė tė shpejt tė Albin Kurtit se ėshtė plotėsisht i pafajshėm!

Fadil Sejdiu, Vėrbicė e Zhegovcit, Gjilan: I bashkėngjitem apelit! “EPOKA E RE” dėshmuat se jeni gazetė e guximshme, por vazhdoni edhe mė tutje!

Sabri,

Fellanza,

Lum,

Burim,

Shpat dhe

Ditė Hashani: Apelojmė pėr lirimin e Albinit dhe shokėve tė tij!

Jeton Hasani, Semaj, Kaēanik: Kėrkoj lirimin e Albin Kurtit me shokė se Kosova ka nevojė pėr Albinin!

Rudina Rugova, studente, Prishtinė

Yll Rugova, dizajner, Prishtinė

Vesa Gashi, studente, Prishtinė

Afrim Ademi: Apeli im tė lirohet njeriu qė ia don tė mirėn Kosovės dhe qė ia ka falė rininė kėtij vendi, duke sakrifikuar gjithė atė qė ka pasur.. .Albinin e pėrshėndes me zemėr!

Durim Ahmetaj, jurist, Prishtinė: Pėr lirimin e Albin Kurtit!

Familja Krasniqi nga Gjilani: Ju lutemi lirojeni Albinin nga burgu  sepse nuk e ka vendin aty!

+37744272900, Qemajli nga Gjilani: Lirojeni pa kusht!

Ali Hoti nga Hodonovci i Dardanės: Kėrkoj lirimin e aktivistit tė pamposhtur tė ēėshtjes kombėtare Albin Kurtit!

Bahrija Istrefi nga Bajgora me 20 anėtarė tė familjes: Kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit se ai njeri nuk e ka vendin aty. Ju lutem lirojeni menjėherė!

+37744299949: Lirojeni Albin Kurtin mė mirė bėhet!

Pronari firmės “Bageri” Kaēanik: Lirojeni Albin Kurtin menjėherė!

+37744311875: Kėrkojmė lirimin e tė dashurit tonė Albin Kurtit!

+37744370658: E pėrkrahim lirimin e Albinit!

+37744783733: E duam Albinin tė lirė!

+37744770555: Mendoj se ėshtė i pafajshėm dhe duhet tė lirohet nga burgu!

Nuredin Muharremaj: Lirojeni menjėherė Albinin!

+37744311860: Dua qė Albin Kurti tė jetė i lirė!

Beqir Beqa, Ferizaj: Lirojeni Albin Kurtin!

Faruk Klinaku nga fshati Bivolak, gjendem nė burgun e Dubravės: E pėrkrahu trimin e madh Albin Kurtin!

+4917620604836: Lirimin pa kusht dhe tė menjėhershėm tė Albin Kurtit!

Muharrem Klinaku nga Bivolaku, jetoj nė Austri: E pėrkrahu vėllaun Albin Kurti!

Nexhmedin Klinaku nga Bivolaku, jetoj nė Angli: E pėrkrahu Albin Kurtin!

+41762227503: Njė grup shokėsh nga Zvicra protestojmė nė mėnyrėn mė tė ashpėr pėr burgosjen e veprimtarit Albin Kurtit dhe njėherėsh kėrkojmė lirimin e pakusht dhe tė menjėhershėm!

Meleqe Badalli, pensioniste, Zhur

Anduena Badalli, nxėnėse Zhur: Dėshira ime ėshtė qe sa mė shpejt tė lirohet Albini!

Lavdimi, bankier nga Mitrovica: Albini ka vetėm njė faj, sepse ka kurriz! Ka shumė pak si ai, nuk mund tė thyhet! Liri pėr Albinin!

Mehdin Dili nga Prishtina: Kėrkoj lirimin e menjėhershėm tė Albin Kurtit!

+37744780880, Valdeti dhe Blerta: Kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit!

Debatik Badalli, student Zhur: Ju lutem lirojeni!

+4917620604835: Tė lirohet menjėherė i madhi Albin Kurti!

Advije Badalli, amvise Zhur

Endrit Rexhepi nga Sopoti i Kumanovės dhe

Arben Xhaferi nga Kondova e Shkupit: Dėshirojmė qė ta lironi Albin Kurtin dhe tė gjithė tė burgosurit tjerė. Albin, je i fortė!

Sabrie Muja, rrobaēepėse: Lirojeni sa mė shpejt se pėrndryshe...!

Dritoni,

Shpetimi dhe

Qerimi, nxėnės nga Skėnderaj: Liri pėr Albin Kurtin qė padrejtėsisht mbahet nė burg. Tė lirohet sa mė parė!

Drenusha Paqarizi, fsh. Dragobil: Menjėherė tė lirohet Albini nga burgu!

 

(APELI VAZHDON nė numrat e ardhshėm... Bashkėngjitu edhe ti! Tregoji edhe njė shoku qė s’ka dėgjuar pėr apelin.

Dėrgojeni vetėm njė herė njė mesazh nė e-mailin: epokaere_mm@hotmail. com, ose shkruani nė numrin e telefonit (044) 602 602.

Nėse s’mund tė bėsh asnjėrėn nga kėto, shkruaje dikund njė grafit me emrin e Albin Kurtit ose tė idealit tė tij, Vetėvendosjen, qė na takon edhe neve sikurse kombeve tjera. Kjo i ndihmon shumė lirimit tė Albinit me shokė... Ke bėrė njė punė tė madhe kėshtu! BĖJE, DHE THJESHT, MOS TA NDIN!

 

 



 



Banush Azemi pa kokė!





 





 
















 

 

 


________________________________________________

     

  

  

 

   

   

 

 

 

  

 

  

 

 

 

 

 

 

 


 

    

 

 

 


 

 
















 

 


_________________________________________________________________________________________

 

USHTRIA ĒLIRIMTARE E KOSOVĖS DHE DĖSHMORĖT

JANĖ KRENARIA E POPULLIT SHQIPTAR

  Ushtria Ēlirimtare e Kosovės ishte dhe ėshtė determinantja kryesore e tė gjitha ndryshimeve pozitive tė bėra nė Kosovė. Ajo i ndryshojė rrjedhat e historisė, tė zhvilluara qysh nga ripushtimi i Kosovės - nė nėntor 1912 nga pushtuesit serbė. Dhe, prandaj nuk thuhet kot se UĒK-ja dhe dėshmorėt e saj tė rėnė nė altarin e lirisė, janė dhe do tė mbeten pėrjetėsisht krenaria e popullit shqiptar.

___________________________

 

Varrezat e dėshmorėve nė Prekazin legjendar

Fėmijėt e familjes Jashari, qė ranė nė altarin e lirisė nga soldateska barbare serbe

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

  

 

Dėshmorėt e Kosovės Lindore (Luginės sė Preshevės)

____________________________________________________________________________

R  R  I  T  A     E     U  Ē  K - sė ...

             

Topi i UĒK-sė

 

 

 

 

 

 

  

 

  

 

 

 

  

 

 

 

 n

 

 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

----------------------------------------------------------------------

 Hallkat e zinxhirit komandues tė strukturave kriminale serbe gjatė luftės nė Kosovė (1998-1999) 

CILAT ISHIN HALLKAT E ZINXHIRIT KOMANDUES TĖ STRUKTURAVE MILITARE DHE

PARAMILITARE SERBE (LEXO: TĖ VARRMIHĖSVE TĖ KOSOVĖS)

GJATĖ LUFTĖS NĖ KOSOVĖ ?!

***

  KUSH E PROJEKTOI PLANIN E OPERACIONIT “PATKOI” DHE SA FORCA MILITARE DHE

PARAMILITARE SERBE MORĖN PJESĖ NĖ REALIZIMIN E KĖTIJ

OPERACIONIN SHFAROSĖS PĖR SHQIPTARĖT ?!

 

Shkruan: Sheradin BERISHA

Mė 22.04.2007

---------------------------------------------

P ė r m b a j t j a:

-Cila ishte struktura ushtarake serbe gjatė luftės nė Kosovė?!

- Cila ishte struktura e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė (MUP-it) gjatė luftės nė Kosovė?!

- Kush e projektoi operacionin e koduar ”Patkoi” dhe cilat forca militare dhe paramilitare serbe morėn pjesė nė realizimin e kėtij operacioni shfarosės pėr shqiptarėt ?!

- Shpėrblimi dhe gradimi i kriminelėve nga kryekrimineli Millosheviē !

- Hetimet e gjykatės sė Hagės pėr krimet e kryera nė Kosovė

Fotogaleria e strukturave militarėve dhe paramilitare serbe...!

***

Dihet mirėfilli se gjatė luftės nė Kosovė (1998-1999), Serbia angazhoi njė superstrukurė tė gjerė forcash ushtarake-policore…, kundėr popullit Shqiptarė dhe Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Kėto forca pėrbėnin njė kombinim kompleks tė strukturave policore speciale tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė, njėsive ushtarake speciale tė Ushtrisė serbe, njėsive tė shumta paramilitare si dhe tė njė spektri forcash tė tjera vullnetare qė vinin nga vendet  ish-sovjetike si nga: Rusia, Bjellorusia, Ukraina, pastaj Rumania etj etj Dhe, tėrė kjo superstrukturė kriminale  kishte vetėm njė kokė komanduese tė pėrbashkėt, e ai ishte  kryekrimineli (lexo:kryevarrmihėsi i Kosovės) Sllobodan Millosheviq.

Pėr tė argumentuar pėrfshirjen e kėsaj superstrukture nė veprimtaritė kriminale dhe si tė tilla me pėrmasa gjenocidale, nė vijim po referohem njė raporti tė organizatės ” Human Rights Watch”.

Nė raportin e tetorit 2001, kjo organizatė hulumtuese(faktmbledhėse) pėr krimet nė Kosovė, shkruan:„Ushtria Jugosllave kishte komandėn e pėrgjithshme gjatė periudhės sė bombardimeve tė NATO-s. Sipas ligjit, ajo kishte nėn varėsinė e  saj policinė dhe forcat paraushtarake, megjithėse zyrtarėt e lartė nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme serbe ushtruan dukshėm njė influencė tė rėndėsishėm gjatė fushatės. Ushtria kontrollonte rrugėt kryesore dhe kufijtė duke koordinuar dhe lehtėsuar kėshtu “spastrimin etnik” (nė Kosovė). Policia dhe forcat paraushtarake u pėrfshinė nė mėnyrė mė tė drejtpėrdrejtė nė dėbimin e civilėve dhe shkatėrrimin e fshatrave, pėr tė cilėn kishin mbėshtetjen e artilerisė sė ushtrisė (serbe-vėrejtja ime). Gjatė kėtyre operacioneve burrat veēoheshin nga gratė dhe fėmijėt pėr t’u marrė nė pyetje pėr Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės dhe egzekutoheshin nė vend.”

Sipas kėtij raporti Ushtria serbe ishte nėn kontrollin e plotė tė  Kėshillit tė Lartė tė Mbrojtjes, i pėrbėrė nga presidentėt e Serbisė, Malit tė Zi dhe “Jugosllavisė” dhe qė kryesohej nga kryetari jugosllavė Millosheviq. Shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė serbe gjatė luftės nė Kosovė ishte Gjenerali Dragoljub Ojdaniē. Ojdaniē pas pėrfundimit tė luftės, do tė emrohet si Ministėr i Mbrojtjes sė UJ-sė, dhe nė kėtė post qėndroi deri nė tetor tė vitit 2000.

Cila ishte struktura ushtarake serbe gjatė luftės nė Kosovė?!

Ushtria serbe (nė tėrėsinė e saj) pėrbėhej prej tri tė ashtuquajturave armata, dhe prej tyre armata e tretė ishte bartėse e pėrgjegjėsive pėr luftėn (1998-1999) nė Kosovė. Pėr ēudi edhe gjatė ripushtimit tė Kosovės (Vilajetit tė Kosovės) nė tetor tė vitit 1912, qeveria serbe nė krye me radikalin Nikolla Pashiq dhe mbretin Peter Karagjorgjeviq, angazhoi armatėn e tretė serbe nė krye mė gjeneralin famėkeq Bozhidar Jankoviq (udhėheqės i organizatės ēetnike serbe "Narodna Odbrana").

Skema nr.1

------------------------------------------

Ndėrsa nė vitin 1912-1913 komandant i armatės sė tretė serbe ishte gjen.B.Jankoviq, nė vitin 1998-1999 komandant i po armatės sė tretė  ishte Gjen.Kol. Nebojsha Pavkovic. Ndėrkaq komandant i Korpusit tė Prishtinės qė pėrbėnte superstrukturėn ushtarake tė armatės sė tretė serbe  nė Kosovė, ishte Gjeneral major Vlladimir Llazareviē.

Korpusin ushtarak tė Prishtinės (sipas raportit “Human Rights Watch”) e pėrbėnin: pesė brigada, njė njėsi policore ushtarake dhe njė regjiment aviacioni.

Cila ishte struktura e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė (MUP-it)

gjatė luftės nė Kosovė?!

Gjatė luftės nė Kosovė, Struktura e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė (Ministarstvo Unutrashnjih Poslova, apo siē thirrej shkurt MUP), drejtohej  nga Ministri Vlajko Stojiljkoviē.

Nė kuadėr tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė bėnin pjesė policia e rregullt e Kosovės, e komanduar nga Streten Lukiē; Forcat policore speciale (Posebne Jedinice Policije, apo PJP) e qė komandoheshin nga  Gjen. Lt. Obrad Stevanoviē dhe Forcat Antiterroriste (Specijalna Antiteroristiēka Jedinica, apo SAJ), tė cilat komandoheshin nga Kol. Zhivko Trajkoviē. Ndėrkaq kreu i sektorit tė sigurimit publik nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme ishte Gjeneral Vlastimir Gjorgjeviē...

-Ministria e Punėve tė Brendshme tė Serbisė kishte gjithashtu edhe shėrbimin e sigurimit (policinė sekrete), UDB-ėn, e cila padyshim ishte syri dhe veshi i regjimit pushtues serbė nė Kosovė.

Skema nr.2

--------------------------------------

Deri nė janar tė vitit 2001, nė krye tė sigurimit tė shtetit tė Serbisė ishte Gjen. Kol.  Radomir Markovic, ndėrsa kreu i sigurimit tė shtetit serb (UDB-sė) nė Kosovė gjatė luftės ishte z. David Gajiē.

Shėrbimi sekret i Serbisė UDB-a, pėr tė zbuluar aktivitetin e UĒK-sė, nė radhėt e veta ka rekrutuar edhe shqiptarė. Ky shėrbim famėkeq nė Kosovė dislokoi gjithashtu edhe tė ashtuquajturėn »njėsi operative speciale, JSO-nė (Jedinica za Specijalne Operacije) », e cila i ndihmoi nė forma tė ndryshme njėsitė  kriminale paramilitare, tė njohura si “Beretat e Kuqe” apo “Djemtė e Frenkit” (emertim ky qė u morė sipas Frenki Simatovic, njė personalitet kyē nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme, dhe njihej si themeluesi i kėtij grupi).

-Gjatė luftės kjo njėsi speciale « JSO-ja » komandohej nga Milorad Lukoviē, i njohur me nofkėn “Legija”.

Skema nr.3

-----------------------------------------------

Kush e projektoi operacionin e koduar ”Patkoi” dhe cilat forca militare dhe paramilitare

serbe morėn pjesė nė realizimin e kėtij operacioni shfarosės pėr shqiptarėt ?!

Operacionin e koduar »PATKOI » e ka projektuar Shtabi i ushtrisė ugosllave (serbe) dhe mė pastaj ėshtė miratuar nga kreu politik nė krye me Sllobodan Millosheviqin. Ky projekt ėshtė bazuar pothuajse plotėsisht nė platformat antishqiptare tė projektuara qysh nė vitin 1844 nga Ilia Garashanini « Naēertanija » e deri te Memorandumi” i Akademisė sė Shkencave tė Serbisė » kreatorė i secilės ishte akademiku serbė Dobrica Qosiē.

Operacioni « Patkoi »ėshtė planifikuar tė zbatohet nė tri faza:

-Faza e parė ishte paraparė qė tė kryhej gjatė muajit janar 1999, e qė kishte pėr qėllim spastimin etnik nga popullsia shqiptare pjesėn veriore tė Kosovės.

-Faza e dytė ishte planifikuar gjatė muajit shkurt pėr ta pėrfshirė pjesėn qendrore tė Kosovės, pėrkatėsisht Drenicėn dhe rajonet pėrreth, ku pėrveē vrasjeve dhe dėbimit tė popullsisė shqiptare, kishte pėr qėllim edhe shkatėrrimin e njėsiteve tė UĒK-sė.

-Faza e tretė gjatė marsit dhe prillit 1999, kishte pėr qėllim pėr tė realizuar spastrimin etnik  tė Kosovės. Pėr kėtė qėllim, hapi dy vendkalime kufitare, atė me Shqipėrinė nė Qafė tė Morinės dhe me Maqedoninė nė Bllacė.

 Nė operacionin „Patkoi“ pėrpos korpusit tė Prishtinės, morėn pjesė edhe forcat e mėdha nga Serbia dhe Mali i Zi, si: Korpusi 21 i Nishit i pėrbėrė nga Brigada e Blinduar 211(Nish) nė pėrbėrje prej 1258 trupa, 75 tanke, 13 topa dhe 4 RBV, Brigada 150 e Vranjės e pėrbėrė prej 1300 trupa, 72 topa dhe 12 RBV, Brigada e motorizuar 78 e Vranjės e pėrbėrė nga 1316 trupa dhe 31 tanka, Brigada  e 2-tė e Nishit e pėrbėrė nga 1600 trupa dhe 10 tanke, Brigada 175 e Leskovcit e pėrbėrė nga 1600 trupa dhe 18 tanke, Brigada e motorizuar e 4-tė e Pirotit e pėrbėrė nga 1600 trupa, 31 tanke dhe 18 topa, Njėsiti i inxhinierisė 352 i Prokuples nga 1000 trupa dhe Njėsiti i Logjistikės 85 i Nishit i pėrbėrė prej 1000 trupash. Korpusi 37 i Uzhicės me Brigadėn e 37-tė tė motorizuar tė Rashkės qė kishte nė dispozicion 1695 trupa, 31 tanke dhe 18 topa dhe Brigada 19 e Pozhegės e pėrbėrė nga 1600 trupa dhe 18 topa. Nė Kosovė kishte ardhur edhe Korpusi 24 i Kragujevcit, i cili pėrbėhej nga Brigada 80 e Kragujevcit me 1600 trupa dhe 18 topa. si dhe Korpusi 12 i Novi – Sadit qė nė pėrbėrje kishte: Brigadėn e 18 tė Novi - Sadit qė nė pėrbėrje kishte Brigadėn e 18 tė Novi – Sadit me 1600 trupa dhe 18 topa.(shih gazetėn“Zėri”, 25 maj 2005, f.21 – 22 dhe “Koha ditore”, 31 dhjetor 1999, f.11)

Nė Kosovė ishte stacionuar edhe Armata e parė e Beogradit, e cila nė pėrbėrje tė vetė kishte: Brigadėn 252 tė blinduar tė Kralevės, me 1121 trupa, 82 tanke, 12 topa dhe 4 RBV. Kėtu ishte edhe Korpusi special i Beogradit me Brigadėn e parė tė Blinduar, Brigada speciale 72 dhe Brigada 63 e parashutistėve. E para kishte 1184 trupa, 112 tanke, 12 topa dhe 4 RBV, e dyta  kishte 1189 trupa, ndėrsa ajo e parashutistėve 460 trupa. Pėr tė shkuar nė Kosovė, ishte angazhuar edhe Korpusi 2 i Podgoricės, ku bėnin pjesė : Brigada e 5-tė e motorizuar me 1478 trupa dhe 31 tanke. Brigada 1 B/4 alpiniste e Kollashinit me 350 trupa dhe Brigada 4 e Policisė ushtarake e Podgoricės me 359 trupa.(po aty)

Plani 1 + Plani 2 i Operacionit "PATKOI"

-------------------------------------

Pėrveē forcave ushtarake tė lartėpėrmendura, nė operacionet nė Kosovė, shtyllėn mė tė rėndėsishme dhe mbėshtetėse tė regjimit tė varrėmihėsit Sllobodan Millosheviqit e kishin udhėhequr forcat speciale tė policisė, tė cilat forca prej fillimit tė luftės, kishin kryer operacionet e spastrimit etnik nė Kosovė. Komandanti i forcave speciale tė policisė nė Kosovė(siē kemi theksuar mė lartė) ishte gjeneralmajori Sreten Llukiq.

Gjatė kėtij operacioni famkeq ishin tė angazhuar gjithashtu edhe forca tė ndryshme paramilitare serbe, me detyrė qė tė vrasin, tė djegin e tė plaēkisin dhe tė dėbojnė shqiptarėt nga vatrat e tyre stėrgjyshore.

Ndėr njėsitė paramilitare serbe ishin : "Shkorpionėt", “Tigrat e Arkanit”, “Beli Orlovi” (Shqiponjat e Bardha) tė Voisllav Sheshelit, “vullnetarėt e ardhur nga Republika serbe e Bosnjes dhe shumė vullnetarė dhe mercenarė tė ardhur nga ish-vendet sovjetike. Ndėrkaq nė njėsitė paramilitare serbe janė rekrutuar vullnetarisht edhe tė gjithė serbėt dhe malazezėt lokal - vendės (kishte edhe njėsi tė veēanta kriminale vendėse - lokale), tė cilėt nė bashkėveprim me forcat e tjera militare - policore serbe kanė kryer masakrat mė barbare (mizore) nė historinė e njerėzimit mbi popullsinė e pambrojtur shqiptare. (Pėr kėtė gjė mė gjerėsisht mund tė mėsoni nėse  lexoni mė poshtė shkrimin: » VARRMIHĖSIT E KOSOVĖS, KRIM PA NDĖSHKIM »).

Ashtu siē vura nė spikamė edhe mė lartė, tė gjitha njėsitė paramilitare qenė nėn kontroll tė plotė tė kreut shetėror serbė. Pėr kėtė fakt flasin shumė argumente. Pas pėrfundimit tė luftės, shumė paramilitarė serbė(por edhe tė huaj) kanė dhėnė intervista pėr gazeta tė ndryshme, dhe pa hezitim kanė deklaruar, se gjatė luftės nė Kosovė, shpeshherė  zyrtarė tė lartė tė ushtrisė dhe tė policisė serbe iu jepnin lista me emra tė shqiptarėve, tė cilėt duheshin ekzekutuar prej tyre !!!

Shpėrblimi dhe gradimi i kriminelėve nga kryekrimineli Millosheviē !

  Nė prag tė pėrfundimit tė luftės nė Kosovė, kreu shtetėror serb shenoi qindra ngritje nė detyrė dhe shpėrblime pėr personelin e policisė dhe tė ushtrisė serbe, duke pėrfshirė kėtu dhe udhėheqėsit mė tė lartė(bashkėpunėtorėt mė tė afėrt tė Millosheviēit)) si : Dragoljub Ojdanic, Nebojsha Pavkovic, Vladimir Lazarevic, Obrad Stevanovic, Sreten Lukic, Vlastimir Gjorgjeviē, Zhivko Trajkoviē, si dhe shumė komandantė brigade nė Korpusin e Prishtinės etj.
Mė 7 qershor 1999, (vetėm 2 ditė para nėnshkrimit tė marrėveshjes tekniko-ushtarake nė Kumanovė, ndėrmejt NATO-s dhe Serbisė) kryekrimineli serb Sllobodan Millosheviē, dekoroi e u shprehu mirėnjohje e mbėshtetje 911 pjestarėve tė MUP-it pėr siē thotė “shtypjen e terrorizmit nė Kosovė e pėr mbrojtjen e vendit nga agresioni“ !!!



Midis atyre qė u dekoruan, ishin:

1.Tre gjeneralė,

2.Shtatėmbėdhejtė kolonelė,

3.Shtatėmbėdhjetė lejtėnantė kolonelė,

4.Njėzetė majorė,

5.Tridhjetė kapitena,

6.Dyzetė e pesė lejtėnantė,

7.Tridhjetė e shtatė nėnlejtėnantė,

8.Pesėdhjetė rreshterė majorė,

9.Gjashtėqind e pesėdhejtė e dy nėnoficerė, dhe

10.Dyzet pjestarė tė strukturave tjera tė MUP-it serb.

-Pėr manifestimin e trimėrisė dhe tė guximit nė “vrasjen dhe masakrimin e mijėra shqiptarėve nė Kosovė”, kryekrimineli(lexo kryevarrmihėsi i Kosovės) Millosheviē u dha „urdhėrin e trimėrisė“ pjestarėve tė armatės sė tretė, si vijon:

1.Gjeneral bigadier Milan D.Djakoviē

2.Kolonel Zoran M.Jabllanoviē,

3.Kolonel Milivoje P.Braniē,

4.Kolonel Miloje Miletiē,

5.Kolonel Dragan Petroviē,

6.Kolonel Radojko Stevanoviē,

7.Kolonel Veroljub Zhivkoviē,

8.Lejtėnant kolonel Simo Ivoseviē

9.Lejtėnant kolonel Stojan Konjikavac

10.Lejtnėnant kolonel Pera Petroviē

11.Major Zoran Bojkoviē

12.Major Urosh Nikoliē

13.Major Radivoje Paravinja

14.Major Ljubisav Stojanoviē

15.Kapiten i urdhėrit tė parė Ljubisha Vuqetiē

16.Kapiten i urdhėrit tė parė Zoran Raseta

17.Kapiten i urdhėrit tė parė Boban Rajkoviē

18.Kapiten Dragan Lukiē

19.Kapiten Jovica Milak

20.Kapiten Perica Nastasijeviē

21.Kapiten Milosh Raleviē

22.Kapiten Cedo Tėrpkovski

23.Lejtėnant Boban Kuzmanoviē

24.Nėnlejtėnant Nenad Popoviē

25.Rreshteri veteran Radisha Iliē

26.Rreshteri veteran Zheljko Alar

27.Rreshteri veteran Branko Vukoviē

28.Rreshteri Aleksandėr Rakoviē

29. Rreshteri i ri Ivan Niqiforoviē

30.Kaporal Branisllav M.Fungerhut

31. Ushtar Dragan Beloseviē

32.Ushtar Milan Bogdanoviē

33.Ushtar Veroljub Mijatoviē

34.Ushtar Sasha Pejiē

35.Ushtar Milinko Pendiē

36.Ushtar Nikolla Popoviē.

-Gjithashtu u dekoruan edhe kėta oficerė tė UDB-sė nė Kosovė:

1.Kolonel Dragutin ADAMOVIĒ-Gjakovė

2.Kolonel Dushan B.GAVRANIĒ-Gjilan

3.Kolonel Gradimir R.ZEKAVICA-Prizren

4.Nėnkolonel Millan S.GJURIĒIĒ-(Prizren,kreu i departamentit tė policisė)

5.Major Milenko M.BOZOVIĒ-Komandant i policisė nė Skėnderaj.

-Kryekrimineli Millosheviq, me “Urdhėrin e lirisė, Urdhėrin e heroit Kombėtar, Urdhėrin e Flamurit Jugosllavė dhe Urdhėrin e Flamurit tė Luftės tė Shkallės sė parė” – i dekoroi kėta komandantė tė lartė qė luftuan nė Kosovė:

-Urdhėri i Lirisė iu dha:

1.Gjeneralit Dragolub Ojadaniē

2.Kolonel Gjeneralit Nebojsha Pavkoviē (Komandant i Armatės sė Tretė)

-Urdhėri i Heroit Kombėtar iu dha:

1.Kolonel Dragan Zhivanoviē-Komandant i Brigadės 125 tė motorizuar;

2.Kolonel Bozhidar Deliē-Komandant i Brigadės 549 tė motorizuar;

3.Kolonel Ljubisha Dikoviē- Komandant i Brigadės 37 tė motorizuar;

4.Nėnkolonel Ilija Todorov-Komandant i Brigadės 63 tė parashutistėve;

5.Kolonel Zharko Brankoviē-Komandant i Brigadės 124 tė ndėrhyrjes policore;

-Urdhėri i Flamurit Jugosllavė iu dha:

1.Zoran Angjelkoviēit-“President i Kėshillit Ekzekutiv tė Pėrkohshėm pėr Kosovė e Metohi”;

2.Nikolla Shahinoviēit-Zėvendės kryeministėr i qeverisė jugosllave;

3.Vllastimir Gjorgjeviēit-kolonel gjeneral i policisė;

4.Obrad Stevanoviēit-major gjeneral i policisė;

5.Sreten Lukiqit-major gjeneral i policisė.


&

Hetimet e gjykatės sė Hagės pėr krimet e kryera nė Kosovė

Pas njė fillimi tė ngadaltė nė vitin 1998, Gjykata Ndėrkombetare Penale pėr ish-Jugosllavinė nė Hag, filloi hetimet pėr krimet e kryera gjatė luftės nė Kosovė. Me 27 maj 1999 gjykata e Hagės bėri publike  padinė penale  kundėr: Slobodan Milosevicit, dhe katėr zyrtarėve tjerė tė lartė serbė, tė cilėt  akuzoheshin pėr “vrasje, persekutime dhe dėbime… nė Kosovė” pėr periudhėn kohore 1 janar 1999 deri nė fund tė majit tė po kėij viti.(Kėtu nuk pėrfshihen krimet e kryera gjatė vitit 1998)

 Pėrveē kryekriminelit Sllobodan tė paditurit e tjerė ishin:

-Milan Milutinoviē, president i Serbisė dhe anėtar i Kėshillit tė Lartė tė Mbrojtjes,

-Dragoljub Ojdaniē, Shef i Shtabit tė Pėrgjithshėm i Ushtrisė Jugosllave,

-Nikola Shainovic, zėvendėskryeministėr i Republikės Federale tė Jugosllavise dhe

-Vlajko Stojiljkoviē, Ministėr i Punėve tė Brendshme tė Serbisė.

Pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė, gjegjėsisht mė 1 prill 2001 krimineli Millosheviē(pasi ra nga pushteti) u arrestua, ndėrsa  rreth tre muaj mė vonė, mė 28 qershor u transferua nė burgun e Hagės.

Derisa ndaj krerėve tė lartpėrmendur serb (pėrveē Milloshit i cili nė shkurt tė vitit 2006 iku nė botėn tjetėr pa u denuar) po mbahet gjykimi nė Hag,shpeshherė ia bėjė vehtes pyetjen : « A thua kur do tė arrestohen edhe qindra zyrtarė tė tjerė tė lartė shtetėror serbė, tė ushtrisė dhe tė policisė serbe (qė janė graduar dhe kane marrė mirenjohje nga varrmihėsi i Kosovės Milllosheviē),per krimet me monstruoze tė kryera gjatė luftės 1998-1999) nė Kosove?! »

*  *  *

Fotogaleria e strukturave militarėve dhe paramilitare serbe...!

Gjeneral Dragoljub Ojdaniē, Sllobodan Millosheviē dhe gjen. Nebojsha Pavkoviē

 

 Gjen.Kol.Obrad Stevanoviē, Radomir Markoviē dhe Blastimir Gjorgjeviē

Zhelko Razhnjatoviē – Arkan dhe Frenki Simatoviē

Gjen. Nebojsha Pavkoviē dhe Zh.R. Arkan me bashkpunėtorėt e tij

Artemije + patriarku Pavle dhe bekimi i njėsive kriminale(nė Kish) para se tė nisen nė frontet e luftės!

Gjen.D.Ojdaniē,S.Millosheviē dhe gjen.N.Pavkoviē / Parakalimi i gjen.V.Llazareviē dhe N.Pavkoviē

Voisllav Sheshel dhe kapetan Dragani me bashkpunėtorėt e tyre /  Parakalimi i Arkanit

Milorad Lukoviē – « Legija » / Parakalimi i kriminelit « Legija »

&

Tanksat = artileria e rėndė e armatės sė tretė tė ushtrisė kriminale serbe

 

<