UKSHIN HOTI INTELEKTUAL ME KONCEPTE TĖ QARTA E PĖRKUSHTIM TĖ LARTĖ NDAJ KOMBIT, SHTETIT, POLITIKĖS E DEMOKRACISĖ

  

KONTAKT ME AUTORIN E LIBRIT “ATENTATET”

FAQJA E PĖRSHTYPJEVE

_____________________________________________________

  Po cingėrron ora e lirisė pėr Albinin

Disa nga mijėra mesazhet e shkruara pėr ditėlindjen e Albin Kurtit nė 044 602 602

“URIME DITĖLINDJA ALBIN, JETOFSH EDHE 100 VJET”!

 

www.pashtriku.org - faqe shkencore - historike dhe informative www.pashtriku.org - faqe shkencore - historike dhe informative

Me rastin e njėzetė e gjashtė vjetorit tė demonstratave historike tė vitit 1981

DEMONSTRATAT E VITIT 1981 – KTHESĖ VENDIMTARE E KOSOVĖS DREJT LIRISĖ [1]

___________________________________

Nė pritje tė rezolutės sė re

SPASTRIME NĖ SHPK DHE RRIRESHTIME POLITIKE

___________________________

Qėndrim madhėshtor i Brunos sė shqiptarėve – Albin Kurti

NUK MĖ INTERESON FARE SE ĒFARĖ DĖNIMI DO TĖ MĖ SHQIPTONI

__________________________

 Kah po shkon Kosova

PAVARĖSIA E KOSOVĖS NĖ VARĖSI NGA NDĖRKOMBĖTARĖT DHE SERBIA!

________________________

Nė pėrvjetorin e vrasjes sė tre fėmijėve nė fshatin Ēabėr

KUR ANALISTĖT E SOJIT HAXHIU BĖHEN MĖ KATOLIK SE PAPA...!

&

SA KRAHASIME TĖ SHĖMTUARA SA VLERĖSIME TĖ VERBUARA !!!

_______________________________________________________

Letra e Saime Isufit personazhe e romanit “Atentatet”, dėrguar autorit tė librit Ibrahim Kelmendi

 SAIME ISUFI:”SECILIN PERSONAZH E KE PARAQITUR TĖ TILLĖ SIĒ PATA MUNDĖSI T“I NJIHJA EDHE VETĖ "

 

__________________________________________

Tablloja e realitetit nė politikėn shqiptare

PĖRĒARJA E MADHE NĖ POLITIKĖN SHQIPTARE

___________________________________

Zhvillimet politike nė prapaskenėn diplomatike pėr nėnshkrimin e Marrėveshjes sė Rambujesė

CILI ISHTE ROLI I SHQIPĖRISĖ NĖ NĖNSHKRIMIN E MARRĖVESHJES SĖ RAMBUJESĖ–PARISIT NĖ MARS 1999

Pjesė nga ditari i ish-ministrit tė Jashtėm tė Shqipėrisė z.Paskal Milo

 NDARJA ADMINISTRATIVE NĖ QARKUN E PRIZRENIT DHE REGJISTRIMI I POPULLSISĖ SIPAS DOKUMENTEVE SERBE - NĖ  VITIN 1919

 _____________________________________________

 PO FILLON PERIUDHA E RREZIKSHME E “KOSOVARIZIMIT” TĖ SHQIPTARĖVE       

________________________________________________

MAFIA POLITIKE SHQIPTARE

______________________________________________________________

 KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ- PA APOLOGJI - ME FAKTE KUNDĖR SHPIFJEVE

  

Masakrat greke mbi popullin autokton ēamė

DOSJA E ZEZĖ E GREQISĖ, 1912 – 2007

 

______________________

AKTGJYKIMI SHFAJĖSUES PĖR SERBINĖ „ĖSHTĖ DITA MĖ E ZEZĖ PĖR DREJTĖSINĖ NDĖRKOMBĖTARE“!

________________________________________________

Me rastin e tetė vjetorit tė betejės sė Jeshkovės - Vrrinit

Flet Samidin Xhezairi - komandant Hoxha nga Prizreni

 SI U ZHVILLUA BETEJA E PĖRGJAKSHME MĖ 11 MARS 1999 NĖ JESHKOVĖ TĖ VRRINIT

_____________________________________

  ĒFARĖ NDRYSHIMESH SHTESĖ BĖRI MARTI AHTISAARI - NĖ PROPOZIMIN E TIJ GJITHĖPĖRFSHIRĖS PĖR

ZGJIDHJEN E STATUSIT TĖ KOSOVĖS, TĖ PUBLIKUAR MĖ 2 SHKURT 2007?»

QORRSOKAKU I GREQISĖ! Shkruan:Prof.Arben LLALLA

Historianėt e Ekipit tė Unitetit kanė rėnė nė prorvim!

ĒKA FITON SHQIPTARĖSIA E VUSHTRRISĖ NĖSE “URA E VOJINOVIQĖVE” DO TĖ QUHET “ URA E VJETĖR E GURIT”!?!

Shkruan:Prof. Dr. Muhamet PIRRAKU

KLIKO MBI FOTO

________________________________________

Reagim

LĖVIZJA KOMBĖTARE PĖR ĒLIRIMIN E KOSOVĖS

HAGA NISI EDHE NJĖ PROCES DENIGRUES NDAJ POPUJVE TĖ SHTYPUR

Kliko mbi foto

_________________________________________

Me rastin e nėntė vjetorit tė Epopesė sė lavdishme tė UĒK-sė

RĖNIA HEROIKE E ADEM JASHARIT DHE MASAKRA E PREKAZIT ISHIN FRYMĖZIMI KRYESOR I SHQIPTARĖVE NĖ SHBA

Shkruan:Gjekė GJONLEKAJ, New York

Kliko mbi foto

 

Plani i Ahtisarit nuk do t’i sjellė Kosovės pavarėsinė kurrė!

  PLANI I AHTISARIT: MARRJE E RREZIKUT MBI VETE, PA ASNJĖ GARANCI - “CAVEAT EMPTOR”

Shkruan: Shirley Cloyes DioGuardi, Kėshilltare e Ēėshtjeve Ballkanike e LQSHA

  Kliko mbi foto

___________________________________________________

Oferta e Grupit tė Unitetit

ZEMĖRGJERĖSIA E GRUPIT NEGOCIATOR KOSOVARĖ NĖ FORMIMIN

E KOMUNAVE TĖ REJA ETNIKE SERBE!

Shkruan: Sheradin BERISHA

  Kliko mbi foto

_____________________________________________________________

Flet Adem Demaēi – “Pa dorėza”

KOSOVA NĖ DUAR TĖ MAFIOZĖVE...

Kliko mbi policėt vrastarė tė protestuesve paqėsorė

_________________________________________

EKSKURSION PARANOIK NĖPĖR LIBRIN “ATENTATET” TĖ IBRAHIM KELMENDI

A PO RIPĖRSĖRITET HISTORIA JONĖ ?! SUNDIMI I PRINCIT GJERMAN VILHELM VID NĖ SHQIPĖRI (7 MARS – 3 SHTATOR 1914)

   EMĖRTIMI “LUGINA E PRESHEVĖS” – KONCEPT ANTISHQIPTAR Shkruan:Prof. Dr. Muhamet PIRRAKU

ORA RRALLĖ E AHMET ZOGUT Shkruan: Prof.Arben LLALLA

SHQIPTARĖT  Shkruan: George Fred Williams 

VENDIMI I DREJTĖSISĖ APO SHFAJĖSIMI I SERBISĖ – PĖR GJENOCIDIN E KRYER NĖ BOSNJE

ARISTIDH KOLĖN MUND TA KETĖ  HELMUAR SHĖRBIMI SEKRET SERBĖ -  Prof.Arben LLALLA

NDIHMA JUAJ I HEQ NGA APARATI I DIALIZĖS VĖLLEZĖRIT BURIM DHE SHPEND ABAZI NGA MITROVICA

JOHANN GEORG VON HAHN, SHPĖTUESI I ABECESĖ SHQIPETĖ DHASKAL TODRIT - Shkruan. Prof. Arben LLALLA

KOSOVA LINDORE NĖN MĖSHIRĖN E TAKNSAVE SERBE!

PROFILI REAL POLITIK I KRYETARIT “HISTORIK” TĖ KOSOVĖS IBRAHIM RUGOVA (Pjesa I,II,III,IV)

 

PĖRMBAJTJA
HISTORI

DOSSIER

ANALIZA & OPINIONE
ĒĖSHTJA ĒAME
INTERVISTA

DENONCUESIT E DEMAĒIT

FOTOGALERIA E UĒK-sė

FAQJA E PĖRSHTYPJEVE
_____________________________
ARKIVI

KRIMET DHE KRIMINELĖT

LIBRI I MR.UKSHIN HOTI

UKSHIN HOTI


-Pjesa parė

-Pjesa dytė

-Pjesa tretė

&

SHPALIME HISTORIKE

»Kosova e vitit 1912 midis ēlirimit nga Turqia dhe pushtimit nga Serbia

»Qėndresa e Lumės pėrballė pushtuesve serbė

»Kryengritja shqiptare e vjeshtės sė v.1913

»Rrugėtimi i Shqipėrisė deri te shpallja e Pavarėsisė

»Si u organizuan demonstratat e vitit 1968 nė Kosovė?

»Kush e dogji flamurin historik tė Vlorės?REFLEKSIONE MBI LUFTĖN ĒLIRIMTARE NĖ KOSOVĖ


AI ĖSHTĖ I GJALLĖ


____________________


PEMA ANTIKORRUSPSION
FILMA ARTISTIK

FILMA SHQIP

DOKUMENTARE

THYERJA E KUFIRIT


FILMI DOKUMENTAR-
MASAKRA E QYSHKUT


»FILM DOKUMENTAR:
"ARVANITĖT- ARBĖRORĖ NJĖ POPULL I HARRUAR"


TĖ NDRYSHME

IBRAHIM RUGOVA


ALBANISCH ODER SERBISCH?

ISH-PUSHTETARĖT E REGJIMIT SERB UDHĖHEQIN SOT NĖ SHARR

PADI PENALE KUNDĖR DRAGOLJUB JANKOVIQIT DHE BUJAR BUKOSHIT

PASQYRA E VĖRTET E LDK-sėDALJA PUBLIKISHT E UĒKsė

LIDHJET E PREFERUARA
 

 
KĖSHTJELLA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shpalime historike 

NDARJA ADMINISTRATIVE NĖ QARKUN E PRIZRENIT DHE REGJISTRIMI I POPULLSISĖ SIPAS DOKUMENTEVE SERBE - NĖ VITIN 1919

____________________________

Nė fokus tė historiani

EMĖRTIMI “LUGINA E PRESHEVĖS” – KONCEPT ANTISHQIPTAR

 Shkruan:Prof. Dr. Muhamet PIRRAKU

Nė fokus tė historianit

ORA RRALLĖ E AHMET ZOGUT

Shkruan: Prof.Arben LLALLA

SH Q I P T A RĖ T

Shkruan: George Fred WILLIAMS

 

Arvanitasit

KUSH ĖSHTĖ ARISTIDH KOLA

ARISTIDH KOLĖN MUND TA KETĖ  HELMUAR SHĖRBIMI SEKRET SERBĖ

Shkruan: Prof.Arben LLALLA, Historian

____________________

Me rastin e 92 vjetorit tė kryengritjes sė vitit 1915

   KRYENGRITJA SHQIPTARE E VITIT 1915

_____________________________________

Rrugėtimi i Ibrahim Rugovės nėpėr kohė

PROFILI REAL POLITIK I KRYETARIT “HISTORIK” TĖ KOSOVĖS

IBRAHIM RUGOVA

(PJESA I,II,III,IV)

____________________________

Nė 10 vjetorin e vrasjes sė Z.Pajazitit, E.Hoxhės dhe H.Zejnullahut

GJASHTĖ ENIGMAT E NJĖ VRASJEJE TĖ  TREFISHTĖ

Kliko mbi foto:

____________________

Ripėrsėritja e historisė!

SI ERDHI PRINCI GJERMAN NĖ KRYE TĖ FRONIT SHQIPTAR

NĖ VITIN 1914

Kliko mbi foto:

___________________________

Pasqyra e vėrtet e LDK-sė

BUDALLALLĖKU I FATMIR SEJDIUT  DĖMTON KOSOVĖN

Kliko mbi foto:

______________________________

Binomi antishqiptarė Tito-Rankoviē

SHPĖRNGULJET E SHQIPTARĖVE TĖ KOSOVĖS E TĖ  VISEVE

TĖ TJERA TĖ ISH-JUGOSLLAVISĖ NGA REGJIMI I TITOS

(Vitet ’50 -’60)

Mė gjerėsisht »»

___________________________

Nė pėrkujtim tė dėshmorėve tė kombit

SHKRUAJN BASHKĖVEPRIMTARĖT E J.GĖRVALLĖS, K.ZEKĖS

DHE B. GĖRVALLĖS

Kliko mbi foto:

______________________________________

Ēėshtja ēame

ĒAMĖRIA, NJĖ PLAGĖ E HAPUR NĖ ĒĖSHTJEN TONĖ KOMBĖTARE

Kliko mbi foto:

____________________________________

Histori

SKĖNDERBEU DHE PRETENDIMET E FQINJĖVE TANĖ NĖ KĖTĖ SHEKULL

Kliko mbi foto:

_______________________________

GĖZUAR DITĖLINDJEN KOSOVAPRESS - RADIO KOSOVA E LIRĖ!

Kliko mbi foto

_______________________

Analizė

KOSHTUNICA DHE “ZEMRA SERBE”

Mė gjerėsisht »»

__________________________

Analizė

PSE MĖ 21 JANAR ZGJEDHJET NĖ SERBI MUND T’I FITOJNĖ

FORCAT NACIONALISTE – RADIKALE ?!

Mė gjerėsisht »»

____________________________

Dossier

ĒKA I SHKRUAN MEHMET SHEHU  ENVER HOXHĖS,

NJĖ DITĖ PARA VETĖVRASJES ?!

 

_______________________________

© www.pashtriku.org - 20 tetor 2006...Tė gjitha tė drejtat e rezervuara

____________________________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Shkruan: George Fred Williams

Kliko mbi foto

 
____________________


GALERIA E UCK-se

&


GJERGJ KASTRIOTI
SKĖNDERBEU


&


ISMAIL QEMALI

&


ADEM JASHARI

&


MR.UKSHIN HOTI

&


ADEM DEMAĒI

&


FOTOMASAKRA

&


PĖRDHUNIMET ...

&


VARRMIHĖSIT…

&


LISTA E TĖ MASAKRUARV E

&


KĖRCĖNIMET E SĖRBISĖ


&

Kliko mbi foto:&


MASAKRA E REĒAKUT

&

TĖ PAGJETURIT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


_________________________________________________________________________________________

 

USHTRIA ĒLIRIMTARE E KOSOVĖS DHE DĖSHMORĖT

JANĖ KRENARIA E POPULLIT SHQIPTAR

  Ushtria Ēlirimtare e Kosovės ishte dhe ėshtė determinantja kryesore e tė gjitha ndryshimeve pozitive tė bėra nė Kosovė. Ajo i ndryshojė rrjedhat e historisė, tė zhvilluara qysh nga ripushtimi i Kosovės - nė nėntor 1912 nga pushtuesit serbė. Dhe, prandaj nuk thuhet kot se UĒK-ja dhe dėshmorėt e saj tė rėnė nė altarin e lirisė, janė dhe do tė mbeten pėrjetėsisht krenaria e popullit shqiptar.

___________________________

 

Varrezat e dėshmorėve nė Prekazin legjendar

Fėmijėt e familjes Jashari, qė ranė nė altarin e lirisė nga soldateska barbare serbe

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

  

 

Dėshmorėt e Kosovės Lindore (Luginės sė Preshevės)

____________________________________________________________________________

R  R  I  T  A     E     U  Ē  K - sė ...

             

Topi i UĒK-sė

 

 

 

 

 

 

  

 

  

 

 

 

  

 

 

 

 n

 

 

       

 

 


F O T O G A L E R I A   E   B A R B A R Ė V E

 

 

***

Fotogaleria e barbarėve nė rajonin e Prizrenit

***

Djegja e Kompleksit Memorial tė LSHP-sė

***

 Vrasje, masakra, ekzekutime...armė  tė  ftohta...

KLIKO MBI FOTO

Njė bunar me kufoma tė shqiptarėve !

****

Pėrdhunimet!

***

Kliko mbi foto"Golgota shqiptare e vitit 1999"

 

 

***

Tė pagjeturit

KLIKO MBI FOTO

***

Djegje, shkatėrrime...

(...)...(...)...(...)